Klevi Pojana: Frika e një piktori të dal boje nga rinia shqiptare, përkthehet në urdhëra për ta lënë kampin e LRI dhe të gjithë Jalin pa energji elektrike!

Nënkryetari i LRI-së njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook
Read More

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim!

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim! Rreth 600 të rinj e të reja anëtarë të LRI-së, ndezin Jalën për të dhjetin
Read More

Gjosha: Krimi mban peng hapjen e negociatave

Dita e dytë e kampingut të LRI në Jale. Deputetja e LSI Klajda Gjosha trajnim me të rinjtë për çështjen e
Read More

Monika Kryemadhi: Në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi besimtarëve musliman dhe gjithë shqiptarëve

Urimi i Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi për festën e Kurban Bajramit Për gjithë besimtarët musliman dhe për gjithë shqiptarët në
Read More

Monika Kryemadhi: Si çdo vit i nxehti i stinës do të freskohet me energjinë e LRI-së në Jalë.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se ka nisur
Read More

Klevi Pojana: LRI e nis me një aksion të jashtëzakonshëm për të pastruar gjirin e Jalit!

Sot të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim kanë startuar kampin e përvitshëm të Jalës. Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar
Read More

Petrit Vasili: Të ngrihemi kundër maskarallëkut shtetëror të rilindjes

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili bën apel për reagim popullor ndaj qeverisë dhe politikave koncesionare të qeverisë. Në
Read More

Vasili: Europa anullon koncesionet, Rama vijon hajdutërinë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, thekson se në Europë janë anulluar koncesionet, kurse qeveria Rama thotë Vasili,
Read More

Vasili thirrje qeverisë: Bëni spot për ‘Ethet e Nilit’, mos shpenzoni për konçensione

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  i ka bërë thirrje qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë, që të bëjnë spote
Read More

Braimllari: Në alarm siguria e qytetarëve, qeveria vetëm gjobit

Ngjarjet e fundit në vend , si masakra në Resulaj në Selenicë me 8 të vrarë dhe aksidentet e rënda
Read More

Përparim Spahiu jep lajmin e mirë: Do të fillojë ndërtimi i fushës së futbollit në Bulqizë, por fondet janë të kufizuara

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu me anë të një postimi ka lajmëruar se së shpejti do të nisë ndërtimi i
Read More

Klevi Pojana: Frika e një piktori të dal boje nga rinia shqiptare, përkthehet në urdhëra për ta lënë kampin e LRI dhe të gjithë Jalin pa energji elektrike!

Nënkryetari i LRI-së njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se shkaku i ndërprerjes elektrike në Gjirin e Jalit është kryeministri Rama! “PSIKtor’ ne nuk ndalemi në rrugën tonë! Të rinjtë nuk ndalen nga rruga e tyre për një Shqipëri europiane, pa varfëri,…

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim!

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim! Rreth 600 të rinj e të reja anëtarë të LRI-së, ndezin Jalën për të dhjetin vit me rradhë. Tē ardhur nga e gjithë Shqipëria në akademinë politike të verës, veprimtarët e LRI-së marrin pjesë në leksione mbi zhvillimet politike dhe sfidat e saj, organizojne tryeza debati, por edhe plot…

Gjosha: Krimi mban peng hapjen e negociatave

Dita e dytë e kampingut të LRI në Jale. Deputetja e LSI Klajda Gjosha trajnim me të rinjtë për çështjen e integrimit europian. Gjosha: Shqipëria vazhdon të mbetet peng i çeljes së negociatave si pasojë e lidhjes së politikës me krimin. Dhe kjo është një pikë shumë delikate sepse nuk ka gjë më të tmerrshme sesa…

Monika Kryemadhi: Në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi besimtarëve musliman dhe gjithë shqiptarëve

Urimi i Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi për festën e Kurban Bajramit Për gjithë besimtarët musliman dhe për gjithë shqiptarët në fakt në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi dhe të ndajmë mirësinë me njëri-tjetrin, të ndajmë begatinë me njëri-tjetrin dhe të largojmë…

Petrit Vasili: Të ngrihemi kundër maskarallëkut shtetëror të rilindjes

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili bën apel për reagim popullor ndaj qeverisë dhe politikave koncesionare të qeverisë. Në një shënim në Facebook, Vasili i referohet zhvillimeve në Itali, ku pas tragjedisë në Urën Morandi, partitë politike po bëjnë thirrje për mos bindje civile dhe mos pagesë të taksave. “Mosbindja civile është legjitime dhe…

Vasili: Europa anullon koncesionet, Rama vijon hajdutërinë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, thekson se në Europë janë anulluar koncesionet, kurse qeveria Rama thotë Vasili, vijon hajdutërinë. Vasili thotë se së fundmi edhe Italia kuptoi se koncesionet kanë rezultuar qartazi me leverdi ekonomike zero, një pastrim parash sheshit. ”Greqia, Franca, Spanja, Irlanda dhe së fundi në mënyrë dramatike Italia kanë…

Braimllari: Në alarm siguria e qytetarëve, qeveria vetëm gjobit

Ngjarjet e fundit në vend , si masakra në Resulaj në Selenicë me 8 të vrarë dhe aksidentet e rënda rrugore, për deputetin e LSI-së, Endrit Braimllari janë shenja të alarmit se vendi është në pasiguri të plotë. Në një postim në facebook, Braimllari thotë se qeveria është ireale dhe se vetëm institucioni i gjobave…

Vasili: ”Ali Baba” griu 40 mln euro për WC, ndërsa për Teatrin s’ka

Shifra 40 milionë euro ose 5 miliardë lekë e qeverisë për arredimin e zyrave, vetëm për shtatë muajt e parë të këtij viti, për kreun e grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, është një skandal. Përmes një postimi në facebook, Vasili i vë emrin vjedhje këtij “investimi” dhe kreun e qeverisë Edi Ramën me ministrat…

Vasili takon përfaqësuesin e OSBE: Shitblerja e votës, problem kërcënues për demokracinë

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili priti në një takim z. Mark Pritchard, përfaqësues i posaçëm i OSBE për Europën Juglindore, dhe Ambasadorin Andreas Nothelle, nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së. Gjatë këtij takimi, Vasili diskutoi me Pritchard për zhvillimet akuale politike në Shqipëri, ku u ndal veçanërisht te Reforma Zgjedhore. Vasili tha se…

Kufinjtë e Kosovës, flet Vasili: Deklaratat e Thaçit janë vërtetë kontradiktore

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit për çështjen e kufinjve janë mjaft kontradiktore. Sipas Vasilit, vetëm në pak muaj Thaçi ka dalë kundër vetes, teksa ka cituar një deklaratë të këtij të fundit në muajin shkurt.…

Vasili: Një pyetje për shkollëpakun

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sot për projektin e rrugës së Milotit, i cili sipas kryeministrit Edi Rama ndikon në turizëm. Vasili shpreh se dy akset kryesore që do të ndikonin në turizëm janë by Pasi-n e Fierit dhe të Vlorës, të cilët ende nuk kanë nisur të ndërtohen. “Shkollëpaku ngatërron…

Vasili: Çështjen e kufijve të Kosovës e ka zgjidhur Deklarata e Pavarësisë

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili argumenton se debatet për rishikimin e kufijve në Kosovë janë kthim pas. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se debatin për kufijtë e ka zgjidhur në mënyrë përfundimtare deklarata e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës,  si dhe pakoja e negociatorit ndërkombëtarë Marti Ahtisari. “Riciklimi i të shkuarës…

Masakra/ Rrokaj – Ramës: Në vendet e tjera kryeministrat largohen nga qeverisja

Deputeti i LSI Shezai Rrokaj ka sulmuar Kryeministrin Rama lidhur me qëndrimin e e mbajtur prej tij për ngjarjen tronditëse që ndodhi në Selenicë 2 ditë më parë. Rrokaj thotë se Edi Rama, në vend që të kërkojë falje e të mbajë përgjegjësi për armët e pambledhura, deklaron se ngjarja të tilla ndodhin në gjithë…

Anisa Bahiti: Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë.

Nga Anisa Bahiti Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë. Paqja, dinamika ekonomike, drejtësia sociale, toleranca – e gjithë kjo dhe më shumë, sot dhe nesër, varet nga fuqia e të rinjve ” Dita Ndërkombëtare e Rinisë u aprovua me një rezolutë të posaçme nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në vitin 1999. Kjo ditë…

Vasili: SHBA e qartë për kufijtë e Kosovës, s’ka asnjë ekuivok

Petrit Vasili Xhorxh Bush deklaronte prere qe s’ka asnje ekuivok per kufijte e Kosoves!! Ne 27 shkurt 2008 Presidenti i SHBA Xhorxh Bush deklaronte prere se kufijte e Kosoves jane shume te qarte. Ja se cfare deklaronte: “Shtetet e Bashkuara besojnë në shoqëritë e lira dhe besojnë se zgjidhja aktuale për Kosovën do të çojë…

Braimllari: Dita Ndërkombëtare e Rinisë, një ditë reflektimi për këtë qeveri

Në ditën Ndërkombëtare të Rinisë, deputeti i LSI Endrit Braimllari përmes një postimi në “Facebook”, e ka cilësuar si një ditë reflektimi për qeverinë. Postimi i plotë: “Dita Nderkombetare e Rinise”, duhet te jete nje dite reflektimi per kete qeveri. Te rinjte e vendit jane te pashprese dhe te paperkrahur nga politikat e kesaj qeverie.…

Vasili: I marri përqesh mortin

Kryetari i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në fshatin Resulaj të Selenicën, ku u vranë 8 persona të një familje. Për Vasilin, statusi i kryeministrit Edi Rama mëngjesin e sot është veprim i një të marri. ”Bashkia Selenicë shpall me shumë të drejtë dite zie…

Kryemadhi: Vizitoni bukuritë e Kosovës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ndodhet këto ditë në Kosovë. Kryemadhi po viziton bjeshkët e famshme të Kosovës. Në një video mesazh në Facebook, Kryemadhi ka një apel për qytetarët shqiptarë. Ajo i fton të vizitojnë bukuritë e mrekullueshme të Kosovës. https://www.facebook.com/KryemadhiMonika/videos/1737310649715003/…

Petrit Vasili: Rama pjesë e axhendave të errëta anti-Kosovë

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Report Tv. Së pari z.Vasili dua të ndalemi te çështja e Kosovës, Presidenti Thaçi ka hedhur një tezë për korrigjimin e kufijve që ai e ka cilësuar, nuk bëhet fjalë për ndarje, shkëmbim territoresh por korrigjim kufijsh. Si e shikoni ju personalisht apo dhe…

Vasili: Kryefjala në Kosovë duhet të jetë liberalizimi i vizave

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili thotë se politika e Kosovës duhet të fokusohet te procesi i integrimit në BE dhe liberalizimi i vizave dhe jo në debate që sjellin probleme të tjera. Në një reagim në Facebook, Vasili shprehet se Kosova duhet të shfrytëzojë momentin kur BE ka dhënë rekomandim pozitiv për vizat…

Raporti i KE, Vasili: Shëndeti i shqiptarëve është në rrezik

Pas raportit se 77% e shqiptarëve nuk përballojnë dot finaciarisht shërbimin e përkujdesit dental, reagon kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili. Përmes një postimi në facebook, Vasili e nis me ironi se raporti nuk është i opozitës por i Anketës Europiane të Cilësisë së Jetës, të Komisionit Europian. Duke e cilësuar si shifra…

70% e rinisë kërkon largimin, Gjosha: Qeveria zero investim

Pas raportit se 70% e të rinjëve në Shqipëri kërkojnë të largohen nga vendi, reagon deputetja, Klajda Gjosha. Në një status në facebook, deputetja e LSI-së, shkruan se të rinjtë e kanë humbur shpresën. Përballë këtij realiteti, Gjosha thotë se qeveria refuzon të zbatojë Planin Kombëtar të rinisë edhe pse është në dijeni për këtë…

Vasili: Paprekshmëria e kufijve dhe e bashkëjetesës mes etnive e bëjnë të fortë dhe unike Kosovën.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News. Do doja një koment tuajin mbi çështjen e Kosovës, mbi këtë debat që harxhoi shumë energji por që duket që pak nga pak po fashitet  duke pare dhe reagimin kundër të politikës së Kosovës. Dhe një koment do doja dhe nga ju për këtë heshtje në Tiranë mbi këtë tezë..…

Vasili: Qeveri e lodhur, ndërtoi 10 km rrugë në vit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan në një status në facebook, se qeveria e lodhur ka ndërtuar vetëm 10 km rrugë gjatë periudhës janar-prill. ”Do dëgjoni dhe që janë 10 km kaq të bukura, me një standart kaq të lartë, kaq të mrekullueshme sa që nuk i keni parë kurrë në jetë…

Vasili: Kosova, Ahtissari dhe kompromisi i pamundur me kufijtë

Nga Petrit Vasili – Pavarësia e Kosovës u ngrit mbi tri kolona të palëkundshme: Mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe përfshirjes së tyre në betejën për Pavarësinë e Kosovës; Së dyti: mbi luftën dhe gjakun e UÇK-së; dhe së treti mbi pakon e Ahtissarit. Kjo e fundit ishte pikërisht qasja mendjehapur ndaj komunitetit serb në Kosovë dhe…

Vasili: Gërmadhat që qeverisin Tiranën, provincialë arkaikë e me komplekse.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryebashkiakun Veliaj dhe kryeministrin Rama lidhur me projektin e tyre për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Ai i cilëson si gërmadha provinciale që qeverisin dhe urrejnë Tiranën. “Këta të kompleksuarit tanë vuajnë dhe nuk shërojnë dot provincializmin e tyre arkaik, pa ngjyrë, pa moral dhe plot…

Edmond Haxhinasto: Ushqimi i një koncepti të tillë të shkëmbimit të territoreve, është sa arkaik, jo-Evropian, aq edhe anti-kombëtar.

Nga Edmond Haxhinasto Kam ndjekur me vëmendje diskutimet e fundit në lidhje me shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe, siç ndodh shpesh mes shqiptarësh, kontributorët në debat pak merren me thelbin e çështjes e shumë merren me njëri-tjetrin, a thua se sharjet sa më të mëdha për personin, janë kontribut më patriotik për…

Urimi i veçantë i Luan Ramës për ditëlindjen e poetit Hamit Aliaj

Nuk mund të mungonte me urimin e tij në ditëlindjen e 64-t të poetit Hamit Aliaj, zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. Madje, ai ka zgjedhur që poetin t’a urojë me një poezi të dedikuar posaçerisht dhe enkas për të në ditën e lindjen, duke qënë ndërkaq surprizues dhe i veçantë në këtë ditë të shënuar…

Aksionet e AKU, Panariti: Autoritet Policor apo Kombëtar i Ushqimit?!

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti përmes një postimi ka reaguar rreth aksioneve të fundit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ai përmes një reagimi në rrjetet sociale ka deklaruar se ajo çfarë po ndodh duke sikur një kontroll policor pasi “Zëri i Autoritetit” nuk dëgjohet nga konsumatori. Ai gjithashtu bën thirrjet që të bëhet kujdes kur…

Braimllari: Për çfarë bashkëqeverisje e qytetarët flet ky Kryeministër batakçi?!

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale kundër qeverisë Rama në lidhje me bashkëqeverisjen e partisë më qytetarët. Nuk ka bashkëqeverisje me qytetarët, ka bashkëqeverisje me oligarkët dhe krimin e organizuar. Sot raporti i bashkëqeverisjes së këtij Kryeministri ka vetëm një shifër: varfëri ekstreme, pasiguri publike dhe…

Vasili: Tirana, qyteti “rrofsha unë”

Nga: Petrit Vasili –  Tirana qyteti me identitet shumë të fortë shoqëror, është shndërruar në një skenë bajate provinciale të zaptuar nga pushtuesit politikë të saj. Qyteti që ka shenjuar kthesat e mëdha epokale të këtij vendi, që nga beteja e Tiranës në luftën për çlirim e deri tek vendosja e pluralizmit, ku ajo priu…

Spahiu: Në vetëm në 6 muaj, 24 mijë shqiptarë të papunë

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se në 6 mujorin e parë të vitit, janë regjistruar 24 mijë të papunë. Spahiu thotë se 50% më shumë është numri i subjekteve të mbyllura, ku në një postim në facebook, jep arsyet pse ka ardhur kjo rënie. ”TVSH për biznesin e vogël. Energjie elektrike më të shtrenjtë,…

Rrokaj: Qeveria nuk është zgjidhja e problemit të narkotrafikut

Nga: Shezai Rrokaj Kjo Qeveri nuk e zgjidh dot problemin e narkotrafikut, sepse ai është krijesë e saj dhe ajo krijesë e tij. Ndërkombëtarët duhet të ndërgjegjësohen një ditë e më parë për këtë fakt. Raportet e shumta ndërkombëtare kanë konfirmuar plotësisht tashmë se organizatat kriminale shqiptare janë shumë aktive në trafikun e drogës. Përveç…

Lojrat e fatit, Vasili: Në 2013 Rama ishte kundër, sot i kapur

Për ligjin e lojrave të fatit që Presidenti i Shqipërisë e ktheu në kuvend, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, zbulon mashtrimin e qeverisë. Përmes një postimi në facebook, Vasili citon pjesë nga deklarata e Ramës në 2013. ”Sot favorizon lojrat e fatit por lexoni çfarë thoshte po ky kryeministër në 25 tetor…

Flamur Çelaj: Lojërat e Fatit dhe Fati i Shqiptarëve

Gjenden të dokumentuara plotë raste dhe argumente që lidhin Fatin e Shqiptareve me një llojë Rulete Ruse që ata kanë bërë me jetët e tyre përgjatë këtij tranzicioni të vështirë ku shpresa shpesh herë humbet kollaj dhe të vetmet forma motivuese kanë qenë “punët e pista” si kontrabanda, trafiqet, evazioni fiskal, mashtrimet, grabitjet e të…

Edmond Panariti: Shqipëria nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje!

Nga Edmond Panariti Shqiperia nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje! Dhe jo sundim i ligjit por sundim me ligj! Ky eshte modeli, shteti jam une. L’Etat c’est Moi..! Mizorite, shtypjet dhuna ne histori kanë qene pergjithesisht te ligjeshme. Sundimtari perkujdesej ta mbeshteste dhunen me ligj. Mbreti mizor, Henri i tete i Anglise,…

Flet Vasili: Ambasadorët me protagonizmin klientelist, bashkëfajtorë të dështimit

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili në një intervistë për “standard” flet mbi ecurinë e reformës në drejtësi, procesin e Vettingut, kolapsin e sistemit të kryesuar nga shkrirja e Gjyaktës Kushtetuese dhe asaj të lartë si edhe mbi rolin e ambasadorëve në reformë. Po ashtu Vasili komenton edhe raportin e fundit të DASH…

Vasili: Ahmetaj, pecetë e kryeministrit për të fshirë buzët

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në një status në facebook, se Ministri i Financave, Arben Ahmetaj është një pecetë e Kryeministrit për të fshirë buzët. Shkas është bërë shifra e 59 milion euro më pak të ardhura. Me kaq para thotë Vasili, do të ishin bërë dy Teatro Kombëtarë. ”Të ardhurat…

Klajda Gjosha: Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë!

Nga Klajda Gjosha Historia e konçensioneve është ajo më e rrezikshmja që mund të kemi imagjinuar ndonjëherë. Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë! Në pamje të parë për secilin nga ne mjafton të shohim disa investime për t’u…

Petrit Vasili: Nga terapia e shock-ut, te Reforma në Drejtësi

Nga Petrit Vasili* Fatkeqësisht, toleranca, të duruarit e sakrificave dhe mendjehapja, si cilësi të jashtëzakonshme të shqiptarëve janë shpërdoruar fatalisht në kurriz të tyre. Ndërkombëtarët, vite më parë në fillimet e pluralizmit, duke shpërdoruar naivitetin politik, kompleksin e inferioritetit ndaj të huajve, besimin e verbër të çdo fjale dhe ideje, që vjen nga jashtë dhe trashëgiminë…

Braimllari: Kryeministri e ka humbur dhe nuk di se çfarë bën.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, shkruan se Kryeministri Edi Rama ka humbur ”busullën”. Shkak për këtë etiketim është bërë takimi i fundit i Ramës me koordinatorët e bashkëqeverisjes, për të cilën Braimllari thotë se është kohë e humbur. ”Qytetarët janë të mbytur në varfëri ekstreme, janë të papunë dhe të pashpresë. Shqiptarët kërkojnë të…

Petrit Vasili, Ramës: Kryeministër i lodhur!

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili e vlerëson tejet negative klimën e biznesit në Shqipëri. Në një reagim në Facebook, Vasili ndalet edhe në qëndrimet e kreut të qeverisë pas raportit të DASH. Vasili thotë se ekonomia e vendit po shkatërrohet ndërsa…

Monika Kryemadhi: Nuk ka lamtumirë për ty miku im Luan!

Në sallën e Kuvendit ditën e sotme u zhvilluan homazhet për Luan Hajdaragën, për ti dhënë lamtumirën e fundit një prej figurave më të njohura të politikës shqiptare. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi thotë në mesazhin prekës për të se nuk ndaloi kurrë së e motivuari, dhe pse rrugët në politikë u ndanë. Mesazhi i plotë Nuk…

Petrit Vasili: Teatri nxorri sheshit fytyrën e hajdutërisë shtetërore.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasilit për Report  TV Ka një debat, duke parë pikërisht këtë proces Vettingu, pas pasur një shkrim që thoshte se duhet të ketë një ligj që tu japë të drejtë atyre personave të cilët kanë dosjet e tyre të gjykuara pikërisht nga gjyqtarët që nga Vettingu…

Braimllari: Ligji për Teatrin është kriminal. Qytetarët do ju dënojnë si tradhtar

Sekretari i Përgjithshëm dhe deputeti i LSI, Endrit Braimllari shprehet se qëndrimet e kreut të qeverisë për ligjin e teatrit janë mashtrime. Në një postim në Facebook, Braimllari thotë se standardi i qeverisë është vjedhja dhe mashtrimi. Postimi i plotë i Braimllarit: Është bërë normale që me këtë Kryeministër hajdut dhe me këto kllouna që…

Vdekja e Luan Hajdaragës, Malaj: Sot ditë e trishtuar për të gjithë

Deputetja e LSI, Nora Malaj ka shprehur dhimbjen e thellë për ndarjen e parakohshme nga jeta të ish-Ministrit dhe ish-deputetit Luan Hajdaraga. Përmes një mesazhi ngushellimi, Malaj shkruan se dita e sotme është e trishtueshme për të gjithë,  ne veçanti për ata që kontribuojnë në fushen e psikologjisë. Postimi i Malajt Kur vdekja zgjedh ! (Dy…

Luan Rama për ndarjen nga jeta të Hajdaragës: Nuk gjej fjalë të përshkruaj dhembjen

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Mbrojtjes, Luan Hajdaraga. Teksa shpreh dhimbje për këtë humbje, Luan Rama thotë se “të gjithë ne; humbëm shokun, mikun, profesorin tonë të pazëvendësueshëm, njeriun qytetar e përherë të angazhuar në sfidat e mëdha të kohëve të vështira nëpër të cilat…

Spahiu: Ja pse nuk prishet stadiumi i Chelsea FC, kurse Teatri tek ne…

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, përmes një postimi në facebook, ka treguar historinë se përse nuk ndërtohet stadiumi i ri i Chelesa FC. Ky shembull i Spahiut, vlen për Teatrin Kombëtar për të cilin qeveria dhe Bashkia e Tiranës kanë votuar pro shembjes. ”Stadiumi i ri i Chelsea FC ka vite që nuk mund të ndërtohet.…

Vasili: Heronjtë “lëpirës” të kockës së Teatrit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan se Teatri ndau qytetarët nga vandalet, të ndershmit nga moralprishurit dhe shtetarët nga banditët me pushtet. Në një status në facebook, Vasili me ironi thotë se çështjen e Teatrin, disa e kanë si kockë për ta lëpirë. ”Të kompleksuar në mënyrë qesharake, këta “heronj” të kockës gërmojnë shembuj…

Gentian Çala: “STABILITETI MBYTËS”

Nga Gentian Çala “STABILITETI MBYTËS” Në Shqipërinë e pas viteve 90-të, mungesa e përvojës me sistemin e ri demokratik dhe izolimi i zgjatur prodhuan një tranzicion të vështirë, shpesh herë me përthyerje apo kriza të forta, ku një prej kulmeve është kaosi i vitit 97. Ngjarjet politike dhe lufta e ashpër politike ndërmjet kahjeve të…

Klevi Pojana: Kthehuni në një HERO duke dhuruar gjak dhe duke shpëtuar jetë!

Pas lançimit të Aleancës së Dhurimit të Gjakut nga Presidenti Ilir Meta, disa ditë më parë ka reaguar dhe nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht anëtari i Kryesisë së LSI-së Klevi Pojana me anë të një video ku përcjellë gjithashtu dhe mesazhin kuptimplotë për aktin e dhurimit të gjakut. “Dhurimi i gjakut është një akt sa human…

Braimllari: Qeveria e batakçinjëve është vërsulur si e babëzitur për të gjobitur edhe pse në rregull me ligjin çdo biznes të ndershëm në këtë sezon turistik.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, hedh akuza ndaj qeverisë, se në vend po gjobiten biznese, edhe pse janë në rregull. Sipas tij, në këtë sezon turistik është dhënë porosia për të mbushur xhepat e drejtorëve, që për të janë të uritur dhe në panik. ”Sot kusht kryesor për mbijetesën sipas kësaj qeverie është…

Dashi Cara: Pazari Rama-Veliaj-Kumbaro-Fusha prishet.

Nga Dashi Cara Pazari Rama-Veliaj-Kumbaro-Fusha prishet. Presidenti dje tregoi autoritet dhe vendosmëri në zbatimin e ligjit dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore dhe artistike. Mos dekretimi është vendim që duhet përshëndetur dhe shpresoj që opozita të arrijë ta rrëzojë fatkeqësinë kombëtare deri në shtator.…

Klevi Pojana për Adem Demaçin: Ti ishe modeli i rezistencës, kurajos dhe guximit!

Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ndarjen nga jeta të gazetarit, shkrimtarit, politikanit e aktivistit për të drejtat e njeriut Adem Demaçi. “Idetë nuk mund të robërohen, ato nuk mund të shtypen, kurrsesi ato nuk mund të vriten! Ky ishte…

Braimllari-Ballës: O kukull, mos përça artistët sepse edhe brenda njerëzve të tu ka njerëz që duan teatrin dhe jo kullat klienteliste që mbushin xhepat e tu.

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër Taulant Ballës. Kukulla e shumëpërdorur Taulant, sot sulmoi opozitën sepse mesa duket paratë e Toyota Yaris nuk i arritën në destinacion dhe kërkon që të fitojë duke vjedhur pronën publike.-shkruan Braimllari Postimi i plotë: Kukulla e shumeperdorur Taulant, sot sulmoi…

Klevi Pojana: Presidenti i Shqipërisë i qëndron garant Kushtetutës!

Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook pas kthimit në Kuvend të ligjit për Teatrit nga Presidenti Meta. Pojana shkruan se kjo padiskutim është një fitore e arsyes mbi padrejtësinë e veshur me ligj! “Mungesa e Gjykatës Kushtetuese e zbeh këtë fitore…

Vasili: Qëndrimi i Presidentit zgjoi shpresën, ditë e mirë për Shqipërinë e arsyes

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta vendosi sot të kthejë mbrapsh ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar të miratuar me urgjencë nga Edi Rama. Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili e ka cilësuar këtë vendim si provë e përgjegjshmërisë së lartë për repektimin e kushtetutës dhe ligjit. “Sot ky qendrim i presidentit zgjoi shpresën për rikthimin drejt…

Panariti: S’ka ulje të borxhit, një aventurë e paparë financiare

Deputeti i LSI-së , Edmond Panariti përmes një statusi në Facebook thotë se borxhi ndaj shqiptarëve ka pësuar rritje spektakolare. “Nuk ka ulje të borxhit  me 68 % të PPB, që ishte dhe objektivi qeveritar deri në fund të 2018, por përkundrazi, rritje të tij në plot 83%”, nënvizon Panariti. Postimi i ish-ministrit Edmond Panariti…

Spahiu: Check-Up, Sterilizimi “FALAS”, grabitja e qeverisë Rama

Në një status në facebook, deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, hedh akuza për tenderat dhe koncesionet e qeverisë ”Rama 2”. Shqetësimi i Spahiut lidhet me Check-Up, Sterilizim, për të cilin thotë se është një tjetër vjedhje e kësaj qeverie. ”Këto ishin sipas qeverisë, emergjencat dhe prioritetet në sektorin e shëndetësisë, të mos harrojmë, “FALAS”. Ndërkohë…

Raporti, Vasili: Vendi drejt pasigurisë së rëndë, qeveria e lumtur

Pas raportit të Gallup për Ligjin dhe Rendin, ku Shqipëria shënohet me të kuqe si vendi më i pasigurtë në Ballkan, ka reaguar kreu i grupit parlamentar të LSI-së. Petrit Vasili, në një reagim në facebook, shprehet se vendi është drejtë pasigurisë së rëndë kombëtare, ndërsa qeveria thotë Vasili, është e lumtur. ”Rendi publik po…

Luan Rama: Edhe një herë për teatrin me teatrin

Nga Luan Rama. Edhe një herë për teatrin me teatrin Të shembet apo të mos shembet? Kjo nuk është çeshtja! Disa rradhë për Robert Ndrenikën dhe ca të tjerë… Kjo tokë është e shenjtë!” Kështu është shkruar gati tre muaj më parë. Saktësisht, më 30 prill 2018. Eshtë fjalia e fundit, në mbyllje të një…

Tre krime në 1 orë, Braimllari: Rama shkatërroi sigurinë publike

Të shtënat me armë në Tiranë, rrahja mes 10 personave para gjykatës së Vlorës, për deputetin e LSI-së kanë një përgjegjës. Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, shkruan se facebook se Kryeministri Edi Rama, shkatërroi sigurinë në vend. Sipas tij, këto ngjarje ndodhin për shkak se mungon plani i masave për të garantuar rendin dhe sigurinë publike.…

Braimllari: Rama po përlan pronën e Gardës, po pastron paratë e drogës

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, akuzon Kryeministrin Edi Rama se po përlan pronën e Gardës me qëllim për të pastuar paratë e drogës. Në një status në facebook, deputeti i LSI-së, nënvizon se plani i qeverisë është vjedhja e pronës publike, siç po ndodh me Teatrin Kombëtar. Braimllari thotë se Rama po i…

Petrit Vasili: BE në Tiranë heshtni se boll dëmtuat!

Pas deklaratave të ambasadores së BE në vendin tonë, Romana Vlahutin, ka ardhur edhe reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, ambasadorja Vlahutin tha se sistemi i ri i gjyqësorit në Shqipëri është një realitet kushtetues. Por deputeti i LSI përmes një postimi në rrjetin social…

Petrit Vasili: Raportet e DASH, udhërrëfyes shumë të rëndësishëm

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar në lidhje me raportin e Departamentit të Shtetit. Sipas Vasilit, këto lloj raportesh janë shumë të rëndësishëm, teksa ka shtuar se vendi ynë nuk është i përfshirë në 170 vendet me klimë në biznes. POSTIMI: Ne te gjithe…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al