Monika Kryemadhi: Shqiptarët janë pa drejtim, ndaj çdo ditë të ngremë zërin për hallet dhe bukën e tyre të përditshme

  Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për emisionin Real Story të gazetarit Sokol Balla në Vizion Plus Znj.Kryemadhi sapo
Read More

Floida Kërpaçi: Fëmijët e familjeve Shqiptare janë nën presionin dhe efektin e drogave të forta.Drogave që ka lejuar qeveria të shiten lirisht në shkolla, lokale, lagje.

Deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se të rinjtë shkojnë
Read More

Petrit Vasili:Shqipëria përmbytet qeveria dhe kryeministri rrinë e vështrojnë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se
Read More

Petrit Vasili: Inceneratorët dënohen në Gjykatën Penale të Parisit se shkaktojnë kancer, Prokuroria mbyll sytë në Shqipëri

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një postimi ka reaguar ndaj hapjes së inceneratorëve në
Read More

Petrit Vasili: Banka Botërore thotë që Reforma e energjisë elektrike dëmtoi të varfërit dhe kryeministri rri e vështron

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se
Read More

Erisa Xhixho: Nuk do lejojmë që fëmijët tanë të bëhen përdorues dhe trafikantë droge se Kryeministrit tonë i duket kjo gjë Trendy

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho ka reaguar ashpër ndaj një lajmi për një gjimnazist në Tiranë që
Read More

Zv.Kryetarja e LSI Erisa Xhixho është nderuar sot me një medalje të veçantë nga Akademia ELITA.

Zv.Kryetarja e LSI, Erisa Xhixho si një nga modelet më të suksesshme politike dhe me një angazhim të spikatur zhvilloi
Read More

Petrit Vasili: Tragjedi largimi i mijëra të miturve nga Shqipëria dhe kryeministri rri e vështron

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një statusi ka ringritur edhe një herë alarmin e
Read More

Edmond Panariti: Insistojmë të respektohet sugjerimi I FMN-së për pezullimin urgjentisht të kontratave koncensionare

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Edmond Panariti Në fakt thelbi I diskutimit tim nuk ka të bëjë dhe as
Read More

Petrit Vasili: 6 pyetjet që Qeveria dhe Prokuroria duhet t’u përgjigjen për 613kg e kokainës

Bashkëbisedimi me gazetarët i Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Jemi në këtë komunikim së bashku, sigurisht do ta
Read More

Floida Kërpaçi: Fëmijët e familjeve Shqiptare janë nën presionin dhe efektin e drogave të forta.Drogave që ka lejuar qeveria të shiten lirisht në shkolla, lokale, lagje.

Deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se të rinjtë shkojnë në shkollë për të mësuar dhe marrë DIJE, jo për të mësuar të drogohen! “Papërgjegjshmëri totale nga ana e qeverisë që e sheh dhe e trajton këtë situatë si normale.”- shkruan Kërpaçi. Më poshtë statusi…

Endrit Braimllari: Qeveria e drogës, për të larguar vëmendjen nga debati mbi ndihmën ekonomike dhe varfërinë ku e ka cuar vendin, nxjerr lajme për largimin e këshilltarëve të LSI-së në Bashkinë Fier

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se LSI po ndjek nga afër dhe po përgatit një dosje voluminoze për aktet korruptive dhe lidhjet e Armando Subashit me krimin e organizuar, duke e favorizuar dhe ndihmuar që në kohën kur ka qenë gjyqtar. Më…

Petrit Vasili:Shqipëria përmbytet qeveria dhe kryeministri rrinë e vështrojnë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri dhe qeveria rrinë e vështrojnë boll që qameti të jetë larg vetes. Më poshtë statusi i plotë: Shqipëria përmbytet qeveria dhe kryeministri rrinë e vështrojnë. Eshte e pabesueshme kjo qe po na shohin syte.…

Erisa Xhixho: Nuk do lejojmë që fëmijët tanë të bëhen përdorues dhe trafikantë droge se Kryeministrit tonë i duket kjo gjë Trendy

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho ka reaguar ashpër ndaj një lajmi për një gjimnazist në Tiranë që është arrestuar nga Policia duke shpërndarë lëndë narkotike në ambjentet e një shkolle të mesme në kryeqytet. Xhixho e konsideroi këtë lajm shumë alarmant, ndërkohë që thekson se kjo situatë është denoncuar prej 6 muajsh nga…

Nora Malaj: Heqja e mijëra familjeve nga skema e ndihmës ekonomike dhe fushata e fajësimit të të papunëve është thjesht vazhdim i fushatës së qeverisë që etiketohet si luftë kundër të varfërve

Fjala e Deputetes së LSI-së, Nora Malaj në Kuvend I nderuar kryetar i seancës, Të nderuar kolegë deputetë, Të nderuar zonja dhe zotërinj ministra. Debati i  sotëm dhe mocioni i kërkuar nga deputetët e opozitës për të thirrur në interpelancë kryeministrin e vendit  lidhet me një nga  problemet  më madhore, që  ka  në fokusin e saj  zgjidhjen  e mbijetesën dhe dhënien e bukës së  gojës dhe për t’u siguruar…

Endrit Braimllari: Skema e re e ndihmës ekonomike, strategji tipike diktatoriale për të varfëruar shqiptarët

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI, Endrit Braimllari Të nderuar koleg, i nderuar drejtues i seancës. Sot është ndoshta seanca më e rëndësishme e këtij parlamenti sepse do diskutojmë për çështje shumë të ndjeshme që prek drejtpërdrejtë qytetarët, por kryesisht familjet në nevojë të këtij vendi. Është bërë normale tani në Shqipëri, për shkak…

Petrit Vasili: Rilindja e çoi vendin nga varfëria në mjerim

Fjala në Kuvend e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili E nderuar drejtuese e seancës, të nderuar kolegë deputetë! Në diskutimin e sotëm sigurisht të gjithë ne prisnim një qasje kokulur përpara një problemi që është në dimensionet e një dramë të vërtetë, siç është problemi i asistencës sociale dhe për më shumë,…

Endrit Braimllari: LSI po ndjek nga afër dhe po përgatit një dosje voluminoze për aktet korruptive dhe lidhjet e Armando Subashit me krimin e organizuar

Deputeti i LSI Endrit Braimllari në një postim në Facebook ka shkruar se qeveria po tenton të largojë vëmendjen nga debati mbi ndihmën ekonomike duke përhapur lajmin e largimit të këshilltarëve të LSI në Bashkinë e Fierit. Braimllari thotë se në fakt ata këshilltarë ka kohë që janë larguar nga grupi i LSI duke akuzuar…

Klajda Gjosha: Përpara se t’u shisni shqiptarëve suksesin e dixhitalizimit të shërbimeve, ofrojuni atyre mundësinë e një arsimi profesional  

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së Klajda Gjosha Në këtë parlament janë diskutuar shumë çështje, projektligje të rëndësishme që padiskutim kanë një ndikim të drejtë për drejtë në jetën qytetarëve shqiptarë, por kjo që diskutojmë sot mendoj se ka një vlerë të veçantë për të gjitha ato familje të prekura padrejtësisht për heqjen e…

Floida Kërpaçi: Plani i LSI, e kthen vendin nga një shtet në kontroll të oligarkëve, në një shtet social që mendon për njerëzit në nevojë  

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi    Në emër të të gjithë familjarëve të dëmtuar nga largimi i skemës së re të ndihmës ekonomike do doja të flisja në këtë seancë për problematikat e tyre dhe pengesat që hasin në jetën e përditshme dhe mungesën e gjerave bazike që shumë prej deputetëve…

Petrit Vasili: Kush e frenon prokurorinë për Vettingun e konçesioneve?

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se konçesionet janë afera më e errët,që ka zenë për fyti ekonominë shqiptare. Më poshtë postimi i plotë: Kush e frenon prokurorinë për Vettingun e konçesioneve? Konçesionet janë afera më e errët,që ka zenë për fyti…

Shezai Rrokaj: Varfëria dhe pabarazia sociale në Shqipëri janë në rritje; bizneset e vogla drejt mbylljes, investimet e huaja në pikën kritike.

Fjala në Kuvend e Deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj: Varfëria është një koncept i cili shprehet në mënyrë sasiore bazuar në treguesit e të ardhurave për frymë dhe në aftësinë e individëve për të përmbushur nevojat jetësore bazë. Treguesit më të rëndësishëm të nivelit të varfërisë janë: përqindja e popullsisë që jeton në varfëri  absolute…

Monika Kryemadhi: LSI plan konkret për të nxjerrë 300 mijë të varfër në Shqipëri nga varfëria absolute

Fjala në Kuvend e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi   Nuk di se çfarë të rendisja më parë në morinë e gjithë shqetësimeve dhe halleve që kanë shqiptarët sot, të këtij populli të dërrmuar që po rënkon nga mungesa e zgjidhjeve, qoftë të qeverisë, qoftë edhe të klasës sonë politike, ku pjesë e saj jam dhe vetë.   E kam të vështirë të flas vetëm për një çështje, vetëm për një hall, apo vetëm për një problematikë, sepse Shqipëria është vendi i problemeve që nuk mbarojnë dhe nuk zgjidhen kurrë.  I mirëkuptoj qytetarët kur ndjejnë neveri kur flasin politikanët. I mirëkuptoj dhe disa të tjerë kur e shikojnë si një sport zbavitës seancat tona parlamentare.   Me të drejtë, media jonë i bën jehonë “diktaturës së krimit të organizuar dhe drogës”, sikurse dhe jo rrallë herë i bën fresk edhe “diktaturës së arrogancës” së Kryeministrit, e cila po instalohet frikshëm në Shqipëri.   Madje, së fundmi ka dhe pseudo-analistë politikë që thonë se shqiptarët janë fatlumë që u ka rënë për hise një dictator, ky Kryeministër, një diktator i ndritur, që ditë më të mira do na presin dhe se Mesia është pranë nesh.   Të nderuar qytetarë!  Unë sot nuk do të flas as për drogën dhe as për krimin, jo sepse nuk është një hall i madh ekzistencial për shqiptarët, por sepse kam folur shumë për të denoncuar rrezikun e madh që i kanoset vendit, stabilitetit dhe sigurisë sonë kombëtare.   Sot kam zgjedhur të flas për hallin kryesor më të cilën zgjohen dhe ngrysen familjet shqiptare, për varfërinë dhe papunësinë që ka pllakosur kudo.  “Bota është e bollshme për nevojat e njerëzimit, por jo për babëzinë e tij”. Kjo shprehje në fakt është më aktuale se kurrë për këtë Kryeministër të “babzitur”, i cili nuk do të kuptoj se progresi i një shoqërie nuk matet sesa fiton një grusht individësh, por se sa shumë qytetarë të varfër dalin nga gracka e varfërisë.  Ky zotëri që urren të varfërit, së fundmi me një të rënë të lapsit ka nxjerrë nga skema e ndihmës ekonomike, “lëmoshës ekonomike” mbi 20 mijë familje të varfëra shqiptare. Madje për disa raste flagrante thotë e “ka fajin sistemi”, se tashmë nuk ka më kujt t’ia lërë fajin dhe ja lë teknologjisë.   Varfëria mbi të gjitha është mungesa e parasë për të mbijetuar me dinjitet dhe integritet dhe për të plotësuar nevojat më bazike.   Nuk ka asgjë më të kushtueshme për një shoqëri sesa varfëria e qytetarëve të saj sepse ajo mbjell injorancë, kriminalitet dhe prapambetje! Por mbi të gjitha sa më të varfër të jenë shqiptarët, aq më kollaj blihen në zgjedhjet e ardhshme, që janë duke trokitur.   Shqiptarët akoma e kujtojnë sa brutalisht u rrëzua një regjim diktatorial komunist, jo vetëm sepse erdhi erdhi era e ndryshimit, por mbi të gjitha ishte një sistem i kalbëzuar ekonomik që degradoi në tollonat e varfërisë ekstreme.  Sot nuk kemi tollona, por kemi një ushtri me njerëz që marrin akoma “ushqimet me lista” në dyqanet e lagjes, të cilët tashmë dhe ato me vendosjen e taksës së TVSH-së do t’i bashkangjiten ushtrisë së varfërisë shqiptare.   Qeveria do t’i hedhi “hi syve” shqiptarëve, që gjoja po reformon sistemin social, kur sipas të gjitha statistikave ndërkombëtare, ne jemi të fundit në Europë për buxhetimin dhe mbështetjen sociale në raport me popullsinë.   A mund të më thotë dikush për çfarë sistemi të ri, dixhital apo informatik pikëzimi flasim ne, kur aktualisht 80 mijë familje marrin më pak se 1 euro në ditë, ndërkohë që pragu i varfërisë ekstreme sipas standarteve të Bankës Botërore është 2 $ për person në ditë.  A e kuptoni sesi mund të mbajnë frymën gjallë rreth 300 mijë shqiptarë më më pak se 300 lekë në ditë, që mjaftojnë vetëm për të blerë një byrek!!!  Ky është kulmi i talljes, i nëpërkëmbjes dhe i përbuzjes për një popull të tërë!  Çfarë krimi kanë bërë këto 20 mijë familje që janë përjashtuar nga skema aktuale??? Avokatët e qeverisë klithin duke thënë se i kanë kapur me televizor në shtëpi, apo me lavatriçe. Sa tragji-komike është kjo situate për të gjithë ne.   Nuk dua të bëj siç ndodh rëndom që të rrëmojmë për të gjetur 1, 2 apo 10 fakte të abuzimeve me skemën. Por askush nuk është aq naiv që të haj sapunin për djath që gjoja njerëz më shtepi dhe makina paskan nevojë për një byrek më shumë në ditë!!!  Nëse për ato 20 mijë familje qeveria u’a hoqi dhe frymëmarrjen e mbijetesës,  të jeni të sigurtë se 60 mijë familjet e tjera të skemës, të cilat i mbijetuan skemës së pikëzimit të famshëm, sërish do vënë në gjumë fëmijët e tyre të paushqyer.   Mesa duket Kryeministri të babëzitur nuk po i del e keqja me varfanjakët dhe të vobektët që i çoi në “litarin e qelisë” për një faturë elektrike, ndërsa miqtë e tij grabisin asetet publike dhe boshatisin “arkat e shtetit” me qindra milion euro koncesione.  Ne…

Petrit Vasili: Një qeveri që nuk ndërton dot vetë as edhe një teatër është e mbaruar.

Intervista e kryetarit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, dhënë për televizionin “Faxnews” Z. Vasili, nesër do të ketë një seancë plenare, e cila do të hedhë në votim edhe propozimin e opozitës për ndryshime në ligjin për Kryeprokurorin, ku kërkohet që të jetë një Prokuror i Përgjithshëm i përkohshëm i…

Monika Kryemadhi: Politika shqiptare të unifikohet në luftën kundër varfërisë

Intervista e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim për News24 Znj.Kryemadhi në deklaratën që keni bërë një ditë më parë, ndër të tjera, keni deklaruar diçka që kaloi shkarazi dhe unë do doja të dija më shumë detaje, në zgjedhje lokale mund të dilni me kandidatë të përbashkët me PD. Kjo do të thotë se…

Bashkëbisedimi i Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi me gazetarët

Bashkëbisedimi i Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi me gazetarët Përshëndetje Faleminderit për interesimin tuaj, Në fakt u bë një kohë e gjatë që nuk kemi bashkëbiseduar por shpresoj tju kemi lënë pak kohë edhe ju por edhe shumë njerëzve të tjerë për të reflektuar gjatë gjithë atyre prononcimeve që LSI ka paraqitur në arenën politike.…

Floida Kërpaçi: Shqipëria duhet të kthehet në shtet social, qeveria të garantojë ndihmën ekonomike për të gjitha familjet në nevojë

  Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi, në fjalën e saj gjatë bashkëbisedimit me studentët e Shkencave Sociale për ndihmën ekonomike, ka deklaruar se problemi nis pikërisht te transparenca. Sipas saj, ky është një ndër problemet më madhore të skemës së re të ndihmës ekonomike. Kërpaçi thekson se nuk ka shtet social. Nuk…

Nora Malaj: Problematikat e skemës ekonomike, ndihmë grupeve vulnerabël

  Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nora Malaj, ka qenë e pranishme ditën e sotshme  në bashkëbisedimin e realizuar me studentët e Shkencave Sociale në lidhje me problematikat e ndihmës ekonomike. Malaj i kushtoi një rëndësi të madhe varfërisë, njerëzve në nevojë, kategorive vulnerabël, por gjithashtu edhe problematikave që hasen te të rinjtë sot. ‶Qëllimi…

Të rinjtë: Kjo qeveri po tregon se nuk ka asnjë qëllim të luftojë skamjen dhe varfërinë

  LRI zhvillon një bashkëbisedim me studentët e Shkencave Sociale me temë “Ndihma ekonomike, një e drejtë e munguar”  Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi ditën e sotshme një tryezë bashkëbisedimi me studentët e Shkencave Sociale të Universitetit të Tiranës me temë “Ndihma ekonomike, një e drejtë e munguar”. Në këtë tryezë diskutimi rreth skemës se re të ndihmës ekonomike ishin të pranishme deputetet e Lëvizjes Socialiste për Integrim Nora Malaj dhe…

Eltjon Halimi: Papunësia dhe varfëria, boll me fasada, por duhen projekte reale për qytetarët e Tiranës

Kryetari i Grupit të Këshilltarëve të LSI-së në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Eltjon Halimi, në një intervistë të dhënë për televizionin “Faxnews”, është shprehur se  këshilltarët e LSI-së gjithnjë kanë mbrojtur interesat e qytetarëve të kryeqytetit dhe janë të vendosur ta bëjnë çdo ditë të punës së tyre. Halimi mbledhja e fundit e Këshillit Bashkiak…

Petrit Vasili: Prokuroria të bëjë Vettingun e koncesioneve, që po rrënojnë ekonominë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një postimi i ka bërë thirrje prokurorisë që të vendosi në zbatim Vetting-un e koncesioneve. Vasili ka denoncuar mungesën e transparencës së dhënies së koncesioneve nga qeveria, duke dhënë kështu alarmin se ekonomia shqiptare është drejt një kolapsi. “Prokuroria duhet të bëjë me urgjencë…

Petrit Vasili: Neni 24/2 i kryeministrit dhe lufta e klasave në administratën publike.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Administrata Publike është kthyer përfundimisht në një çorbë të prishur që ka erën e rëndë të persekutimit partiak dhe paaftësisë së tmerrshme profesionale. Më poshtë statusi i plotë: Neni 24/2 i kryeministrit dhe lufta e…

Petrit Vasili: Hetim rrënjësor se pse qeveria fshehu peshkaqenët dhe garantet, pse sabotoi asgjësimin e rrjetit për 613 kg kokainë dhe pse dhe kush duan ta mbyllin këtë skandal kriminal gjigand

Bashkëbisedimi me gazetarët i Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili (Pjesa e parë) Është kënaqësi që të bisedojmë dhe të ndajmë disa vlerësime për disa çështje të mëdha të ditës.Po nis me argumentin e parë shumë të rëndësishëm I cili ka të bëjë me atë që është konsideruar me të drejtë një aksion…

Petrit Vasili: Prokuroria të zbardhë se pse qeveria mbrojti peshkaqenët e mëdhenj të 613 kg kokainës në këmbim të disa cironkave

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përsëri për sasinë rekord të kokainës së kapur para disa ditësh në Portin e Durrësit. Vasili ka shkruar ashpër ndaj Prokurorisë, duke hedhur akuza për arrestimet e duke shtuar se zbardhja e këtyre çështjeve është vija ndarëse e një Prokurorie që lufton pa kompromis drogën…

Petrit Vasili: Ligji i shërbimit civil dhunohet, ndërsa Vllahutin hesht

Kreu i Grupit Parlament të LSI, Petrit Vasili ka sulmuar me anë të një postimi ambasadoren e BE në Shqipëri, Romana Vlahutin. Sipas Vasilit kushti themelor i integrimit të Shqipërisë në BE në vitin 2013, ishte miratimi i ligjit të shërbimit civil, ndërkohë që qeveria sot ka plot të punësuar në kundërshtim me këtë ligj.…

Anisa Bahiti: Mirënjohje për këdo mësues që me vullnetin e tij të hekurt dhe durimin e pamat përkushtohen rrisin,edukojnë dhe përhapin dritën e diturisë për breza të tërë nxënësish

Anëtarja e Këshillit Bashkiak, Elbasan Anisa Bahiti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ditën e 7-Marsit. ” Mirënjohje për këdo mësues që me vullnetin e tij të hekurt dhe durimin e pamat përkushtohen rrisin,edukojnë dhe përhapin dritën e diturisë për breza të tëre nxënësish”-shprehet Bahiti. Më poshtë postimi i plotë: Dashuria…

Ibrahim Gonxhi: Edukimi i të rinjve është kthyer në një problem madhor

Nga Ibrahim Gonxhi. Edukimi i të rinjve është kthyer në një problem madhor . Sot #LRIGjimnaze mendoj të bëj të lumtur nxënësit e shkollës 9 vjecare “Vilëz” në fshatin Zallbastar Tiranë ,duke i dhuruar atyre libra dhe mjete shkollore . Ndonëse dëshira ishte e madhe për të mësuar por edhe mësuesit të cilët ishin mjaft…

Aktiviteti i LRI me rastin e 7 Marsit, Floida Kërpaçi: 7 Marsi, ditë reflektimi për sfidat dhe vështirësitë e atyre që duan dijen dhe arsimin

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim zgjodhën sot ta urojnë 7 Marsin duke falenderuar mësuesit për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në zhvillimin e brezave nga shkolla 9-vjeçare në fshatin Vilëz, ku gjimnazistët e LRI të shoqëruar dhe nga deputetja Floida Kërpaçi dhuruan disa pako me libra dhe mjete të tjera shkollore për nxënësit.…

Silva Caka: Gëzuar 7 Marsin të nderuar mësues dhe pedagogë

Një urim me tone ironike ka zgjedhur të bëjë edhe deputetja e LSI-së, Silva Caka. Caka ka shkruar se me lekët e rrogës, nëse u ka dalë t’i blejnë një alibi justifikimi kryeministrit ose një shami ministres që të fshijë ‘lotët e krokodilit’. POSTIMI I PLOTË: Gëzuar 7 Marsin të nderuar mësues dhe pedagogë! Nëse…

Luan Rama: Gëzuar me mirënjohje, nderim e përulësi të veçantë mësues të dashur

Zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama me anë të një statusi në Facebook ka uruar të gjithë mësuesit me rastin e 7 marsit. Rama është shprehur se puna e mësuesit është përmbushja e një misioni që prek përjetësinë. POSTIMI I PLOTË: Gëzuar me mirënjohje, nderim e përulësi të veçantë mësues të dashur! Puna…

Erisa Xhixho: Gëzuar 7 marsin për gjithë kolegët e mi

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho me anë të një statusi në Facebook ka uruar të gjithë mësuesit, njëkohësisht edhe kolegët e saj të Universitetit të Tiranës. Xhixho është shprehur se ndjen respekt dhe mirënjohje për punën e palodhur të realizimit të misionit fisnik të edukimit dhe mësimdhënies për të rinjtë. POSTIMI I…

Petrit Vasili: 7 marsi dita e modestëve madhështorë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka zgjedhur të urojë me fjalë të veçanta mësuesit për festën e 7 marsit. Në një status në Facebook, Vasili e ka cilësuar ditën e sotme si ditën e modestëve madhështor, duke i shkruar prindërve të tij në veçanti. “Nenes dhe babait tim dy mesuesve te mi…

Klevi Pojana: Jeni ju MËSUES, që na bëni të gjithëve të besojmë tek vetja dhe të bëjmë të mundur një sfidë, që na është dukur më parë e pamundur!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ditën e 7-Marsit.”FALEMINDERIT që nga qënia juaj dhuroni dije, dashuri, përkushtim, durim, forcë dhe kurajo!”- shprehet Pojana. Më poshtë statusi i plotë: FALEMINDERIT që nga qënia juaj dhuroni dije, dashuri, përkushtim, durim, forcë dhe…

Nora Malaj: 7-Marsi dhe Kryeprofesioni i Mësuesit!

Gjithashtu, deputetja e LSI, Nora Malaj ka uruar me anë të një statusi në Facebook mësuesit për 7 Mars. Malaj është shprehur se sa herë që vjen kjo festë, gjithnjë më emocionon dhe më bënë të reflektojë për atë që kemi bërë e duhet të bëjmë më shumë për mësuesin. Më poshtë statusi i plotë:…

Monika Kryemadhi: Një urim i veçantë sot për të gjithë mësuesit në Shqipëri, që çdo ditë me përpjekjet e tyre ndihmojnë në arsimimin e gjeneratës së re.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi me anë të një statusi në Facebook ka uruar ditën e 7-Marsit për të gjithë mësuesit duke u shprehur se kjo ditë është shenjë e respektit tonë për sakrificat e çdo edukatori, që përtej kufizimeve ekonomike dhe politike u mundua të sillte dijen për brezin e ri Më poshtë statusi…

Dashi Cara: Shqiptarët sot vuajnë nga papunësia, varfëria dhe mungesa e shërbimeve ndërkohe një grup njerëzish të lidhur me pushtetin majmen me parat tona, me paratë e qytetarëve.

Nuk kanë kaluar shumë ditë nga kapja e 613kg kokainë me vlerë miliona euroshe dhe asnjë ‘kokë e madhe’ e arrestuar, përveç dy punonjësve të një firme private me kontenierët e së cilës transportohej kjo sasi e madhe droge. Shqipëria është kthyer një burim kryesor tek vendet e tjera për furnizimin me drogë dhe ky…

Luan Rama: Kuvendi përgjegjës para popullit për pandërshkueshmërinë

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI, Luan Rama I nderuar zoti Kryetar! Komisionet hetimore të Kuvendit si institucion i ushtrimit të kontrollit parlamentar, për fat të keq, nuk përbëjnë një histori që ja vlen t’i referohemi, për të gjetur ndonjë refrencë pozitive, produktive dhe të dobishme për punën e këtij Kuvendi, e më shumë…

Brahimllari: Të përfshihen propozimet e partnerëve, Rama të mos futë duart

Për deputetin e LSI, Endrit Brahimllari Vettingu në polici nuk duhet të jetë një proces riciklues sipas qëndrimeve të qeverisë. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Brahimllari shprehu qëndrimin e tij personal kundër vettingut në policinë e shtetit. Brahimllari: Ajo çka ne kemi kërkuar është që ky mos jetë një proces riciklues ose…

Vasili: Ministri kolumbian dhe DEA gënjejnë vetëm Rama nuk gënjen kurrë…

Fjala në Kuvend e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së Të nderuar kolegë deputetë. Të nderuar zotërinj ministra, në mënyrë të veçantë ju që keni të bëni me këtë ligj, që ka të bëjë me Ministrinë e Ekonomisë, i nderuar z. Ahmetaj, u kënaqa vërtet me mbylljen e fjalës suaj, e thatë shumë herë që…

Kejdi Mehmetaj: Arsimi profesional i dështuar, rinia po ikën dhe qeveria nuk ka asnjë projekt serioz per ta

Fjala e plotë e deputetes së  LSI, Kejdi Mehmetaj në Kuvend Faleminderit, Në këtë diskutim mbi marrëveshjen me Gjermaninë për Programin e Nxitjes së Punësimit dhe Arsimit Profesional, fjalën dua ta nis duke falenderuar qeverinë Gjermane për bujarinë e treguar në financimin e shumë projekteve me peshë për Shqipërinë në shuma tejet të konsiderueshme. Edhe…

Floida Kërpaçi: Çështjet e rinisë nga ana e qeverise janë trajtuar në mënyrën më përbuzëse, pa interes dhe pa seriozitetin e nevojshëm

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi Dua ta nis fjalën time duke përshëndetur e shprehur mirënjohjen për qeverinë Gjermane për këtë marrëveshje për shtimin e fondeve të Projektit të Zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe rajonal, i cili synon nxitjen e punësimit dhe arsimit profesional. Me bindjen se çfarëdo investimi që i shërben…

Tushaj: Qeveria bën paradën e “sukseseve” të reformave që deri tani kanë prodhuar vetëm rrënim ekonomik dhe emigracion masiv

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së Viktor Tushaj Qeveria Shqiptare ka sjellë sot për miratim në Kuvendin e Shqipërisë Projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes me Republikën Federale të Gjermanisë për bashkëpunim teknik 2017 për projektin ” Zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik dhe rajonal, nxitja e punësimit dhe arsimi profesional” Jepet edhe një fond shtesë prej…

Edmond Panariti: Përballimi i krizave dhe katastrofave nuk ka të bëjë vetëm me traktate

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së Edmond Panariti Në diskutimin e sotëm për ratifikimin e marrëveshjes midis Këshillit të Ministrave të Shqipërisë, Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi,  Serbisë, Sllovenisë për TASK-FORCE e Ballkanit unë mendoja që minimalisht duhet të kishim prezencën e dy ministrave, ministres së Mbrojtjes dhe ministres së shëndetësisë. Pasi unë e konsideroj…

Monika Kryemadhi: 19 amendamentet e LSI-së për të pasur një legjislacion i cili ndalon çdo abuzim që mund të ndodh me segmentet e policisë.

Prononcimi për mediat i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Përshëndetje. Doja të bëja këtë komunikim sot me ju për të përshëndetur edhe njëherë ashtu siç ka ndodhur disa ditë më parë, Policinë shqiptare dhe të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë për kapjen e një sasie rekord të kokainës në Shqipëri prej 631kg. Ky ishte një aksion…

Liard Saliasi: Rinia shqiptare duhet të marrë në dorë fatet e vendit!

Nga Liard Saliasi. Situata në të cilën ndodhet vendi është një këmbanë alarmi për të gjithë qytetarët shqiptar. Por akoma më tepër për atë pjesë të shoqërisë që ndikohet aq shumë negativisht nga kjo gjendje e rënduar ekonomike,sociale, kulturore e shumë e shumë të tjera që po kalon vendi. Janë pikërisht të rinjtë, e ardhmja…

Edmond Panariti: Kalimi i sistemit të gjurmimit të flotës së peshkimit në duar të treta, cënon sigurinë kombëtare

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook mbi çështjen e gjurmimit të anijeve të peshkimit në territoret detare shqiptare. Sipas Panaritit, kalimi i sistemit të gjurmimit të flotës në një dorë të tretë cënon sigurinë kombëtare. Edmond Panariti uroi gjithashtu qeverinë për nismën e ndërmarrë…

Floida Kërpaçi: Qeveria i ka vënë vizën rinisë

Fjala e plotë, Floida Kërpaçi në bashkëbisedimin me të rinjtë dhe gjimnazistët e kryeqytetit.  Unë dua ta nis dhe ta përfundoj me një eksperiencë timen, në ditën time të parë kur u gjenda në atë foltore në atë institucion aq të rëndësishëm siç është Parlamenti i Shqipërisë dhe ku në fjalën time të parë kam ngritur një nga shqetësimet…

Erisa Xhixho: Procesi i integrimit jo i një qeverie, por pronë e gjithë shqiptarëve

Fjala e plotë Erisa Xhixho, në bashkëbisedimin me të rinjtë dhe gjimnazistët e kryeqytetit.  1- Procesi i integrimit jo i një qeverie, por pronë e gjithë Shqiptarëve Kur të hapim negociatat administrata e pamjaftueshme me burime njerëzore për ta cuar përpara procesin ,ndaj duhet të vëmë në funksion të tij të gjitha burimet njerëzore kombëtare për çdo kapitull që do negociohet në akademi, media, turizëm, bujqësi etj.  Ky proces e ka të domosdoshme gjithpërfshirjen.  Shkrirja e Ministrisë së Integrimit nga kjo qeveri shkatërroi investimin e bërë prej vitesh nga BE për atë administratë.  2-E rëndë që sot shqiptarët duan të largohen nga Shqipëria pasi këtu nuk gjejnë shpresë dhe motiv për të ndërtuar të ardhmen e tyre. Kjo ndodh sot si në familjet e varfra ashtu dhe në familjet me një standart ekonomik. Pasi siguria e jetës është e cënuar, droga si model për të ecur në jetë është kthyer në trendy për të rinjtë duke bërë që familjet e tyre ta mendojnë dy herë qëndrimin në Shqipëri. Kjo qeveri ka qëllim largimin e Shqiptarëve por kjo nuk do të ndodhi.   3- Procesi i negociatave do ndikojë edhe në standartizimin e edukimit shqiptar me atë të vendeve europiane në cdo aspekt. Pasi monitorimi nga BE do ndikojë në rritjen e cilësisë së arsimit , të cilësisë së diplomave tona duke i dhënë të njëjtën peshë me ato të vendeve të BE.Kështu të rinjtë tanë do duhet…

Klajda Gjosha :Integrim do të thotë të mos heshtësh para realitetit të dhimbshëm që po kalon Shqipëria

Fjala e plotë Klajda Gjosha, në bashkëbisedimin me gjimnazistët dhe të rinjtë e kryeqytetit. Është kënaqësi shumë e veçantë që këtë temë po e diskutoj me grupin e interesit  më të rëndësishëm në gjithë procesin e integrimit europian  që është rinia.  Unë gjithmonë kam pasur pasion të veçantë për të diskutuar për këtë çështje me rininë shqiptare. Sepse ky proces nisi nga rinia dhe patjetër do të jetë ajo që do të duhet ta vazhdojë më tej , jo vetëm në antarësimin e plotë të Shqipërisë por edhe atëherë kur të jemi të antarësuar do të jetë një proces tejet i vazhdueshëm në të gjithë spektrin tonë të jetës. Për të përafruar legjislacionin tonë me atë të BE por edhe për të arritur ato standarde sociale, ekonomike…

Hapja e negociatave, LRI bashkëbisedim me të rinjtë dhe gjimnazistët e kryeqytetit

Hapja e negociatave është një pikë e rëndësishme e procesit integrues të Shqipërisë në familjen Europiane. Të rinjtë shqiptarë janë të angazhuar maksimalisht për t’u bërë pjesë e debatit dhe zhvillimeve për arritjen e standardeve më të mira”, këto kanë qenë temat kryesore në një bashkëbisedim që Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi ditën e sotme…

Petrit Vasili: Kryeministri rrit taksat edhe për pensionistët për llogari të oligarkëve

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka sulmuar kryeministrin Rama për rritjen e taksave. Vasili është shprehur se kryeministri rrit taksat edhe për pensionistët për llogari të oligarkëve dhe se oligarkët nuk i paguajnë taksat. Më poshtë reagimi i plotë: Kryeministri rrit taksat edhe per pensionistet…

Përparim Spahiu: Ministri i Financave jep lajmin e madh

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu me anë të një statusi në Facebook ka ironizuar vendimin e Ministrisë së Financave për të vendosur taksat e shtëpive. Sipas Spahiut,qytetarët nuk i shpëtojnë dot këtij vendimi dhe se qeveria nuk po jep asnjë ditë një lajm të mirë për vendin. Më poshtë statusi i plotë:…

Endrit Braimllari: Kryeministri garanti politik i ngarkesës prej 613 kg drogë

Intervista e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI-së, Endrit Braimllari për emisionin 7pa5 në Vizion Plus  Jeni anëtar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, si i vlerësoni këto aksionet antidrogë, jo vetëm këtu, por edhe matanë kufijve?  E para mendoj çdo qytetar, por edhe politikan në momentin që ka një aksion antidrogë jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë Europën duhet falenderuar ata të…

Edmond Panariti: Nuk mund të përlyhet dhe baltoset Ministria e Bujqësisë për diçka që nuk i takon!

Deputeti i LSI Edmond Panariti ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se financimi i dhomave frigoriferike për prodhime bujqësore të firmave SE-BI dhe Arbri Garden është bërë me fonde të programit IPARD-like të administruara nga Bashkimi Europian, të ekzekutuara nga Agjensia Gjermane dhe të asistuara nga projekte mbështetëse të USAID. Më poshtë postimi i plotë: Shpif, shpif se dicka mbetet !!! Nuk…

Petrit Vasili: Qytetari i nderuar i Fierit Agur Vrenozi vuri jetën e tij në rrezik shumë të madh për të ndalur kriminelët,që po grabisnin një biznes.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se Shqipëria ka nevojë sot si kurrë më parë për këtë qytetari dhe për këto vlera të larta solidariteti që janë të vetmet që mund të na mbajnë të bashkuar. Më poshtë postimi i plotë: Qytetari i nderuar i Fierit Agur Vrenozi vuri jetën e tij në rrezik shumë të madh për…

Intervista/ Petrit Vasili: Vendi në duart e parave të pista. Tronditja e euros, lëkundje tektonike që paralajmëron tërmet të madh

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili foli dje në një intervistë për “Standard” mbi ngjarjet e fundit të ndodhur në vend si edhe komentoi aktualitetin politik. Vasili e cilësoi kapjen e 613 kilogramëve kokainë në Maminas si një tregues që vërteton kriminalizimin e jetës ekonomike dhe politike të vendit. Po ashtu ai mbështeti…

Klajda Gjosha: Negociatat me Greqinë, arrogancë dhe jo transparencë nga ana e qeverisë “Ne nuk duam thjesht një marrëveshje të mirë, ne duam një marrëveshje të drejtë, që i shkon për shtat Kushtetutës së Shqipërisë”

Intervista e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha, në një intervistë të dhënë për televizionin “Ora news” u shpreh se arroganca dhe mungesa e transparencës e kanë karakterizuar qeverinë në këto momente negociatash në lidhje me marrëveshjet me Greqinë. Patët një mbledhje shumë të gjatë sot në…

Monika Kryemadhi: Sa frikë paska sot Kryeministri i Drogës!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një postimi në Facebook, me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se Edi Rama tashmë është i tmerruar nga hetimet e mëtejshme të kësaj sasie kokaine të paparë ndonjëherë në Shqipëri, sepse e di mirë që fijet dhe lidhjet e kokave të trafikut nuk…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al