Ministri Manjani i kërkon Presidentit faljen e Nazime Vishës

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, kërkon që Presidenti Bujar Nishani të falë Nazime Vishën, e dënuar për vrasje. Propozimi i Ministrit të Drejtësisë mësohet është bërë në bazë të ligjit për faljen. “Kriteret ligjore për faljen e këtij rasti janë përmbushur”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministrja Gjosha vizitë dyditore në Bruksel

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka  nisur sot një vizitë zyrtare dy ditore në Bruksel.Në kuadër të kësaj vizite, ministrja Gjosha do të zhvillojë takime me Komisionerin për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn; me Drejtorin e Përgjithshëm për Zgjerimin pranë Komisionit Europian, Christian Dannielsson; me kryetarin…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Borshi, një mrekulli e natyrës dhe një destinacion i turizmit familjar

Sapo kapërcen Qafën e Thanasit në Melqinja, befas të shfaqet një pamje magjike me një det të pafund, Borshi. Para se të shfaqet deti dhe bukuria e tij, në fillim shfaqet fshati me shtëpitë e bukura por edhe disa rrënoja kujtime të një kohe të shkuar. Fshati mund të ketë pasur…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Filmi “Shok” përfaqësim dinjitoz i Kosovës në Oscar

Filmi kosovar “Shok”, nuk ka arritur të shpallet fitues i çmimit prestigjioz Oscar, në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër, “Live Action Short Film”. Në këtë kategori triumfoi filmi i shkurtër irlandez, Sttuterer. “Shok” është filmi i parë kosovar që arriti ta fitojë një nominim për çmimin Oscar, duke shënuar kështu një arritje…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Dritan Ylli: Sipërmarrjet duhet të paguajnë për orët shtesë në punë

“Inkurajojmë çdo biznes apo sipërmarrës, që të rrisë aktivitetin e vet për të krijuar vende të reja pune, sikurse duhet të punojmë te gjithë për krijimin e një mjedisi pune më të denjë, më të sigurtë dhe më të shëndetshëm për qytetarët”, deklaroi sot kreu i Inspektoriatit të Punës, z. Dritan Ylli.…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Manjani negocion me avokatët: Sillni propozimet

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, pas bojkotit që mbrojtësit ligjorë u bënë proceseve në gjykata, zhvillojë një takim me përfaqësuesit e Dhomës Kombëtare të Avokatisë. Lajmi është bërë me dije nga burimet zyrtare të Ministrisë së Drejtësisë në përfundim të ditës së tretë të bojkotit që avokatët u bënë të gjitha proceseve gjyqësore në vend.…

Gjosha: Procesi i integrimit u përket qytetarëve

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha mori pjesë në ceremoninë e mbylljes së Programit Ndërkufitar Shqipëri- Greqi (2007-2013). Të pranishëm në këtë aktivitet ishin përfaqësues nga Delegacioni i Bashkimit Europian dhe ambasadori i Greqisë Leonidas Rokanas.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Inspektorati Mjedisorë: Gjoba shkelësve të moratoriumit të pyjeve

Gjatë inspektimeve të vazhdueshme në mbarë vendin, Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit dhe i Pyjeve në kuadër të zbatimit të moratoriumit 10-vjeçar për shfrytëzimin e pyjeve, ka sekuestruar paraditen e sotme një kamion mjet tip Ford, targë AA 119KU me lëndë drusore.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

AKU: Çokollat “MARS” të sigurta

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit urdhëroi një ditë më parë heqjen nga tregu të cokollatave Snickers, Milky Way dhe Mars. Burimet zyrtare nga AKU thanë se janë urdhëruar distributorët që brenda 24 orëve të tërheqin nga tregu tre llojet e çokollatave që kanë datën e skandencës nga 19 qershori i vitit 2016 deri në 8 janar…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Nishani: Nxitja e turizmit mes Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës

Në përmbyllje të vizitës shtetërore në Bosnje Hercegovinë, Presidenti Bujar Nishani, i shoqëruar nga Zonja e Parë, Odeta Nishani, dha një pritje në Sarajevë, ku morën pjesë miq të Shqipërisë dhe shqiptarëve si, ish-presidentë, ministra, deputetë, diplomatë, drejtues të bashkësive fetare,…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reforma në drejtësi ka nevojë për konsensualitet

Në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani zhvilloi një sërë takimesh me këshilltarë të Kancelares, znj. Angela Merkel si edhe personalitete të Bundestagut gjerman. Ministri i Drejtësisë u takua me grupin e deputetëve të Komisionit të Ballkanit Perëndimor të Bundestagut, me të cilët u diskutua…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Shqipëria “Demokracia e qumështit”

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qumështit për frymë.“Nëse të dhënat mbi qumështin do…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Vermoshi turistik, mes investimeve dhe resurseve natyrore

Një rrugë gjarpërushe e mbërthyer nga malet, lumenjtë e ujëvarat, mes alpeve të vendit tonë, është aventura natyrore që e mikpret turistin deri në shfaqjen e fshatit malor të ngritur buzë një lumi. Vermoshi ndodhet në skajin më verior të Republikës së Shqipërisë në një distancë prej 95 km nga qyteti i Shkodrës.…

Agroturizmi “porta” nga e cila kalon zhvillimi i bujqësisë shqiptar

Me mbështetjen e programeve të huaja ministria e Bujqësisë, ka zbatuar dhe po inicion projekte të reja, në mbështetja të aktiviteteve me bazë tradicionale (si bujqësi, blegtori, kulinari dhe artizanat) për të përmirësuar cilësin e jetesës së njerëzve në zonat malore dhe nxitur agroturizmin.…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Vijon kthimi i azilantëve

Autoritetet gjermane kanë vijuar në 10 ditët e fundit kthimin dhe riatdhesimin e emigrantëve shqiptarë, duke larguar nga vendi i tyre plot 228 shtetas. Dita që ka shënuar numrin më të lartë të kthimeve ka qenë 15 shkurti, me rreth 125 persona të riatdhesuar në rrugë ajrore. Ndërkohë, në datat e tjera janë verifikuar…

15 truke psikologjike që çdokush duhet të dijë

Këto truke psikologjike do e bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do ju ndihmojnë të përballeni me situata stresuese në jetën tuaj. 1- Kur një grup njerëzish qesh , njerëzit instikivisht shohin drejt anëtarëve të grupit që ndjehen më të afërt. 2- Përtypni çamçakëz ose hani ushqim nëse po bëni diçka që ju bën…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Praktikë e vjeter apo ide e re

E çuditshme, por e vërtetë. Një pëllumb që mbante me vete kokainë dhe kanabis u kap nga rojet e një burgu në Kosta Rika. Zogu u ul në qendër të burgut të sigurisë së mesme “La Reforma” në qytetin San Rafael de Alajuela, dhe tani po mbahet në kafaz nga rojet. Droga ishte lidhur me…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Manjani: Reforma në Drejtësi proces konsensual i të gjitha palëve

Aktualiteti politik me shkarkimet e ministrave dhe emrimet e tyre brënda ditës, pranimet e shkarkimeve dhe mos dekretimet. Vizirta zyrtare e Kerryt në Tiranë mesazhet e tij për reformën, Byroja e hetimit dhe dakortësia e munguar, mardhënjet e tij me politikën dhe me Kryeministrin e vëndit, Reforma në Drejtësi,…

Meta-Khelifa: Marrëdhëniet shumë miqësore mes dy popujve

Në kuadër të Asamblesë Parlamentare të Mesdheut që po zhvillohet këtë javë në Tiranë, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta priti Kryetarin e Asamblesë Popullore Kombëtare të Republikës Demokratike Popullore të Algjerisë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ylli: Epoke e re në dixhitalizimin e arkivave të inspektimeve

Në kuadër të reformave për përmirësimin e shërbimeve dhe transparences, për të pasur një punë më efikase dhe profesionale, Inspektoriati i Punës nisi procesin e dixhitalizimit të historikut të arkivave të inspektimeve. Përmes një projekti të mundësuar…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Meta: Vonesa e dekretimit, çështje procedure

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta ka folur sot për shkarkimin e ministrit të Financave Shkëlqim Cani. Meta, i cili publikisht në tetor 2015 doli haptas me qëndrimin se qeveria kishte nevojë për ndryshime,…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Nora Malaj: Del udhëzimi për maturën 2016

Zëvendësministrja e Arsimit dhe Sportit Nora Malaj,bëri publik udhëzimin e ri për organizimin dhe zhvillimin e provimeve të Maturës Shtetërore 2016. Provimet e maturës shtetërore këtë vit do të jenë provime dalëse.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Caka: Qeveria ka nevojë për impulse të reja

Shkarkimi i ministrit të Financave, Shkëlqim Cani dhe zëvendësimi i tij me Arben Ahmetajn është komentuar pozitivisht nga deputetët e LSI-së. Vendin e Ahmetajt e plotësosi Milva Ekonomi.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Misioni i ambasadorit Lu, nuk përfundon këtu

Vizita në Tiranë e sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry shkoi e qetë dhe pa asnjë incident. Para vizitës, një shtetas u ndalua pasi kishte një çantë të madhe në shpinë, por më vonë rezultoi se ishte një turist dhe u lirua. Në fund të vizitës, Kerry…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al