Forcohen masat e sigurisë në portet shqiptare

Portet e Republikës së Shqipërisë, i Durrësit, Shën Gjinit, Vlorës, Sarandës, “Romano Port” Durrës, “Petrolifera” Vlorë, kanë marrë masa të forta sigurie, pas sulmeve terroriste që ndodhën në Bruksel, Belgjikë.…

Tre terroristët e Brukselit

#FOTOLAJM Këta janë tre terroristët e Aeroportit të Brukselit. Dy prej tyre, ata me të zeza e kanë hedhur veten në erë, i treti me rroba të bardha është në kërkim…

Brukseli në terror / Heroi i Ditës

Alphonse, një punonjës i sigurim të aeroportit të Brukselit, u ka shpëtuar jetën 7 personave pas shpërthimeve terroriste. Pas shpërthimit, ai i tërhoqi zvarrë 7 persona të plagosur nga vendi i ngjarjes për t’i shpëtuar në rast të…

Vogëlushi i cili përlot botën

Fotoja e këtij djali të vogël, është duke bërë xhiron e rrejteve sociale. Në pankartën që mban në duar ky vogëlush shkruan “Më vjen keq për Brukselin” (mbishkrimi është bërë në gjuhën angleze). Ky djalë është refugjat në Greqi, dhe me këtë ka treguar se ata nuk i përkrahin sulmeve terroriste.…

Paris: Evakuohet një stacion treni

Një stacion treni në Parisin verior, stacion nga ku nisen trenat për në drejtim të Brukselit është evakuuar. Urdhri për evakuimin është dhënë nga autoritetet e sigurisë pas gjetjes së një sendi të dyshimtë.…

Ilir Meta uron besimtarët bektashinj

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka uruar të gjithë besimtarët bektashinj me rastin e Ditës së Sulltan Novruzit nga selia e Shenjtë e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane në…

7 pasionet që përmirësojnë inteligjencen

Gjatë një periudhe kohe, besohej se njerëzit ishin të lindur me një nivel të caktuar inteligjence dhe më e mira që mund të bënin ishte të jetonin sipas potencialeve të tyre.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Dashuria nuk i numëron kromozomet

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta mori pjesë në një aktivitet të organizuar nga “Fondacioni Down Syndrome Albania” me rastin e 21 marsit, Ditës Botërore të…

Meta: Të forcojmë marrëdhëniet me komunat Arbëreshe

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti të hënën një delegacion arbëresh të kryesuar nga Senatori Cesare Marini, njëkohësisht Kryetar i Komunës së San Demetrio Corone (Shën Mitri) të Provincës së Kozencës në Kalabri.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reforma në Drejtësi do të votohet

Që reforma në drejtësi do të bëhet, kjo nuk diskutohet fare dhe nuk është më temë nëse bëhët apo nuk bëhet. Kjo është një histrori e shkuar dhe një vendim i marrë tashmë. Do të bëhët dhe nuk diskutohet! Por ndërkohë që presim të bëhet…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri i Drejtësisë kërkon ndjesë

Ministri i Drejtësisë ka kërkuar ndjesë sot, pas një letre që ambasada franceze në Tiranë, ankohej për lirimin e Konjarit, disa ditë më parë nga gjykata. “Kërkojë një ndjesë publike pavarësisht që nuk më takon mua në kuptimin ligjor por sidoqoftë ndjesën duhet të tregojmë si shtet, si komb si shoqëri, të cilën kemi…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reformë e thellë në kodin penal

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ripërsëriti edhe sot qëndrimin e tij se Kodi penal duhet rishkruar nga fillimi. Ai kërkoi dhe reformë të procedurës penale. Gjatë Konferencës së tretë Kombëtare të së drejtës Penale të organizuar…

Manjani: Gjuhë e përbashkët për reformën në drejtësi

Politika do të gjej gjuhën e përbashkët për të miratuar ndryshimet kushtetuese për të realizuar reformën në Drejtësi. Këtë e tha të premten, gjatë një interviste për televizionin News 24, Ministri Drejtësisë Ylli Manjani. Ai tha se…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Mblidhet samiti i BE për të arritur marrëveshje me Turqinë

Dy ditë vendimtare për BE-në dhe për mijëra emigrantë që janë në kushte të vështira. Samiti i BE-së që mbahet sot dhe nesër në Bruksel do të trajtojë krizën e emigrantëve si dhe një marrëveshje me Turqinë, për t’i kthyer të gjithë emigrantët pas.…

“Media tradicionale apo media sociale”

Nga: Elidiana Saraçi Media tradicionale apo media sociale po njeh një zhvillim të pamasë?! Sfidat me të cilat po përballet së fundmi media tradicionale bën që të gjithë të shkojnë drejt këtij mendimi. Mediat sociale shpërthyen në skenën e komunikimit dhe ngritën një…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Ujësjellësa të efektshëm dhe që mbulojnë kostot

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka marrë pjesë në punimet e e Asamblesë së Rrjetit të Rregullatorëve Evropian tё Ujit. Haxhinasto në fjalën e tij tha se reforma e thellë e ujit, ka si objektiv cilësi më të lartë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kërcënohet me jetë Rudina Magjistari

Rrjeti social facebook është bërë burim kërcënimesh për moderatoren e njohur Rudina Magjistari. Mësohet se Magjistari është kërcënuar me jetë me anë…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Ben Blushi sërish si shkrimtar

Ben Blushi, së shpejti  si shkrimtar, me një libër të ri, me “tematikë” nga “ngjarjet” në PS. Kundërshtari dhe kritiku i ashpër i Edi Ramës, deputeti Ben Blushi, ka zgjedhur ta titullojë librin e ri…

Një i moshuar hidhet nga kati i tretë i një pallati

Një 72 vjeçar nga Shkodra, i ka dhënë fund jetës në mënyrë tragjike, duke u hedhur nga kati i tretë i godinës së spitalit ku ishte shtruar, në QSUT. Mësohet se ngjarja ka ndodhur më datë 13, rreth orës 08:00, në QSUT, ku është vetëhedhur nga dritarja e katit të tretë, pacienti H.H., vjeç 72, banues në…

Shqipëria me Fairy Tale në EUROVIZION

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovizion Eneda Tarifa ka prezantuar kripin e këngës së saj “Përrallë”. Disa pjesë të këtij klipi janë realizuar në Theth, duke treguar edhe bukuritë e vendit tonë. Më herët Eneda Tarifa ka realizuar koleksionin e fotove për përfaqësimin e Shqipërisë në Eurovizion. Ajo ka theksuar se fotot janë ndërthurje e natyrës…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Meta: Rinia mbetet fuqia dhe shpresa më e madhe për të ardhmen

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta mori pjesë në aktivitetin festiv të zhvilluar me rastin e Ditës së Verës në Gjirokastër, të organizuar nga LRI. Z. Meta, mbajti një fjalë përshëndetëse, ku vlerësoi projektet e ndryshme që po zbukurojnë akoma më tej qytetin dhe po i rikthejnë vlerat e saj të jashtëzakonshme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panairi “Dita e Verës” çel siparin e festimeve të festës pagane

Në qytetin e Elbasanit është çelur panairi “Dita e Verës 2016”, i cili këtë vit vjen me 45 kompani, shumë prej të cilave marrin pjesë për herë të parë. Panairi Dita e Verës është bërë traditë tashmë në qytetin e Elbasanit, dhe vjen për të 19-in vit me radhë. Kryetari i Bashkisë së Elbasanit…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Sheshel sfidon Hagën, djeg flamurin e BE-së

Lideri nacionalist serb i vijës ekstremiste dhe i dyshuari për krime lufte, Vojisllav Sheshel, dogji flamurin e BE-së dhe atë të NATO-s në shenjë proteste pasi Gjykata Speciale shtyu seancën dëgjimore për ekstradimin e tij në Hagë.…

Studentja Shqiptare fiton bursë nga “Google”

Studentja e universitetit “Epoka”, Erisa Terolli, ka fituar një bursë nga superkompania e njohur në të gjithë botën, “Google”. Historia e Erisës në fushën e Informatikës ka pasur luhatjet e saj dhe ajo vazhdimisht gjendej në dilemën nëse do të vazhdonte studimet…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Meta:Vullnet racional për të qenë objektiv

Në një prononcim për median i Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta ju është përgjigjur interesit  të gazetarëve në lidhje me ecurin e Reformës në Drejtësi. Tani duhet më shumë vullnet për të qenë më racional dhe për të bërë një interpretim objektiv të atyre opinioneve…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panariti: Skema e sigurimit do të garantoj kompensimin

Banorët e Shkodrës, zona më e prekur në vendin tonë si pasojë e përmbytjeve, ende nuk janë dëmshpërblyer për shkatërrimin e tokave bujqësore por edhe të banesave të tyre, dhe pse premtimet për kompensimin e tyre janë bërë që nga qeveria e shkuar, ajo e djathtë e drejtuar nga Sali Berisha.…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al