Europë, vjen ngarkesa e parë me gaz natyror

Dërgesa e parë e gazit të lëngshëm natyror nga Shtetet e Bashkuara mbërriti në Portugali. Ky zhvillim mund të pengojnë dominimin e Rusisë në tregun europian të gazit e të ulë çmimet për konsumatorët.…

Manjani: Riorganizimi i sistemit gjyqësor sipas standarteve evropiane

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani i bën me dije aktorëve kryesore të sistemit të drejtesisë, një propozim konkret lidhur me një organizim të ri të sistemit gjyqësor. Në letrën drejtuar aktorëve të drejtësisë, Manjani shprehet; “Jam njohur me një studim të realizuar nga projekti CEPEJ me titull: “Raporti i vlerësimit në thellësi të sistemit të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Monika Kryemadhi: Pa rolin e gruas një shoqëri është e cunguar

Zonjat parlamentare duhet ti shërbejnë asaj kauze të cilën ato përfaqësojnë në parlament. Në fakt është pak herët. Por më mirë le të fillojë, sepse kur bën një bilanc se sa burra ka në parlament që nuk kanë folur fare, ose kontributin e tyre nuk e kanë fare në parlament, pse të mos jetë një grua?!…

AAB: Kreditë me probleme shënuan nivelin 18.4%

Shoqata Shqiptare e Bankave (AAB) bën të ditur se niveli i kredive me probleme në muajin shkurt shënoi nivelin 18.9%. Sipas të dhënave të Shoqatës së Bankave, në dhjetor 2015 niveli i kredive të këqija zbriti në 18.2%, teksa u rrit në janar në 18.4% dhe në shkurt 18.9%.…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Panairi Kombëtar i Librit “Fieri 2016” çel siparin në datat 5-8 maj

Panairi Kombëtar i Librit në Fier ka krijuar tanimë një traditë, duke u bërë një aktivitet gjithëpërfshirës e serioz. Pas edicioneve të dy viteve të shkuara, për këtë vit panairi do të zhvillohet në datat 5-8 maj, ndërkohë që misioni i tij do të jetë vëmendja ndaj librit dhe evidentimi i prurjeve cilësore.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Gjosha: Shqiptarët janë populli më proeuropian

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, me ftesë të Akademisë Diplomatike të Londrës, mori pjesë në forumin e organizuar nga kjo akademi, ku prezantoi përpjekjet e Shqipërisë në rrugën e saj drejt BE-së. Në një auditor ku merrnin pjesë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Prezantohet projekti për rrugën Çorovodë-­Përmet, Meta: Kostoja të jetë e ulët, por jo në dëm të cilësisë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit rrugor që do të lidhë Skraparin me Përmetin. Në aktivitetin e zhvilluar në Çorovodë morën pjesë Kryetari i Bashkisë së Skraparit, z. Nesim Spahiu, Kryetari i Bashkisë së Kuçovës, z. Selfo Kapllani, Kryetari i Bashkisë së Përmetit, z. Niko Shupuli, deputetët, z. Gledion Rehovica dhe…

 • Publikuar tek kategoria Politike

O sa mirë me qenë dibran!

Me qenë dibran, edhe jo fort i mençur, kupton se fushata elektorale për zgjedhjet 2017 tashmë ka nisur. Pavarësisht rrugës së vështirë dhe të gjatë për të mbërritur deri atje, shumë politikanë, jashtë dhe brenda Kuvendit, nuk po pyesin më as për makina dhe as për karburant. Me qenë dibran, qoftë edhe për një ditë,…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Merret peng një shtetas serb në Libi

Ministria e Jashtme e Serbisë ka konfirmuar se një shtetas i saj është marrë peng në Libi, gjatë fundjavës. Njoftimi vjen dy muaj pas vrasjes së dy serbëve, që punonin në ambasadën e tyre në Libi.…

Gjimnazistët e LRI Berat mbjellin pemë në hyrje të kalasë

Në kuadër të mbrojtjes së trashëgimisë natyrore gjimnazistët e Lëvizjes Rinore për Integrim mbollën disa pisha në hyrjen e Kalasë së Beratit. Mjedisi është i të gjithëve, por jo të gjithë e respektojnë atë dhe kjo ka qenë arsyeja…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Suedia mbështet projektin e burimeve ujore dhe ujitjes në Shqipëri

Qeveria ka miratur në mbledhjen e fundit marrëveshjen e grantit suedez nr.TF014255, ndërmjet Shqipërisë dhe Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim (IBRD), që vepron si administrator i fondeve grant të siguruara nga Suedia, e përfaqësuar nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtare (SIDA), për bashkëfinancimin e projektit të burimeve ujore dhe ujitjes.…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

LSI, Rama: Shqiptarët e Luginës së Preshevës të votojnë nesër në zgjedhjet në Serbi përfaqësuesit shqiptarë

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama në një deklarat për mediat, “ftoi në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim të gjithë shqiptarët e Luginës së Preshevës që në zgjedhjet e nesërme në Serbi të shkojnë të gjithë në votime duke votuar për përfaqësuesit shqiptarë”.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

LRI mbledh komitetin drejtues kombëtar të saj

Lëvizja Rinore për Integrim mblodhi komitetin drejtues kombëtar të saj. Ku ata diskutuan mbi organizimin e strukturave të Lëvizjes Rinore për Integrim. Të rinjët e kësaj force politike treguan edhe njëherë ‪‎frymën‬ e dialogut konstruktiv, vendimarrjes në grup dhe ideve të përbashkëta.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Në OKB nënshkruhet sot marrëveshja për klimën

Në datën 22 prill 2016, në ditën e festimit të Tokës, në selinë e OKB-së do të mblidhen më shumë se 150 shtete për të ndërmarrë hapin e parë të përbashkët për zbatimin e Marrëveshjes së Parisit, që është miratua më 12 dhjetor 2015. Ky është një nga momentet më historike të tipit të tij…

Stoltenberg: Bisedimet NATO­-Rusi të sinqerta dhe serioze

Bisedimet e para pas gati dy vitesh ndërprerjeje midis shteteve anëtare të NATO-s dhe Rusisë ishin të sinqerta e serioze, por pa zgjidhur ende ngërçin e mosmarrëveshjeve të thella për çështje të rëndësishme si kriza ukrainase, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut, Jens Stoltenberg.…

Panariti: Produktet bujqësore shqiptare janë tërësisht të sigurta

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti deklaroi te merkuren në  emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe se produktet bujqësore shqiptare janë tërësisht të sigurta. “Unë jam konsumator dhe toksikolog! Unë ju siguroj që konsumatori shqiptar është sot më i sigurt se kurrë. Është krijuar një ide se në kohën e komunizmit hanim produkte bio. Kjo është…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Majlind Lazimi: Posta Shqiptare, model i shërbimit ndaj qytetarëve

Posta shqiptare nuk është thjeshtë një bankë më shumë në sektorin bankar shqiptar, por një oportunitet më shumë për qytetarët shqiptarë për të aksesuar një institucion bankar edhe në skajin më fundor të vendit, me koston më të ulët të mundshme. Është një sfidë shumë e madhe realizimi i këtij projekti në kushtet e një tregu…

Manjani: Prokuroria është dembele për shkak të sistemit

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha se Prokuroria është bërë pre e një sistemi dembel. Deklarata e tij bë në Komisionin e Ligjeve, ku Manjani raportoi raportin vjetor të vitit 2015 të Ministrisë së Drejtësisë mbi inspektimet e kryera nga organi akuzës. Ministri tha se janë regjistruar rreth 2 mijë procedime penale dhe janë kërkuar…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Zgjedhjet në SHBA, Tramp dhe Klinton pretendentët kryesorë

Dy pretendentët presidencialë, demokratja Hillary Clinton dhe republikani Donald Trump, janë në Nju Jork për zgjedhjet e sotme paraprake në këtë shtet. Clinton dhe Trump janë favoritët për të fituar në Nju Jork dhe këto fitore pritet të jenë një nxitje e madhe për fushatat e tyre.…

Kafeja mund të zëvendësohet me këtë pije

Ajo duket tamam si kafe, me ndryshimin e vetëm që është e gjelbër. Kjo pije është shumë e vlefshme, sidomos në mesin e atyre që kërkojnë një jetë sa më të shëndetshme.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

“Terra Madre Balkans”, fermerët e rajonit takohen në Tiranë

Shqipëria do të jetë vendi pritës për fermerë dhe prodhues të vegjël nga 13 vende të rajonit dhe me gjerë, të cilët do të prezantojnë produktet e tyre, si dhe do të shkëmbejnë eksperienca. “Terra Madre Balkans” është eventi që ndërthur ekonominë, bujqësinë, turizmin, gastronominë, stilin…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Ylli Manjani: Koha për të përmbyllur reformën në drejtësi

“Qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe pavarësi të sistemit gjyqësor” Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thekson se tashmë ka ardhur koha për të realizuar reformën në drejtësi. Sipas tij, qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe një sistem të pavarur gjyqësor. Në një intervistë për “News 24”, Manjani vë në dukje se mekanizmat dhe…

Pse duhet ndryshuar vendimmarrja për koncesionet

PËRPARIM SPAHIU Koncesionimi i aseteve publike mbetet çështje e ditës edhe në politikën e vendeve të Perëndimit. Fqinji i përtej detit, Italia,është duke shkuar në kutitë e votimit për t’i thënë Po ose Jo koncesionimit të hapësirave për kërkim pasurish nëntokësore. Ajo çfarë e shtyn drejt nevojës për t’u thënë PO ose JO kërkimeve të…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Meta: Parlamenti pluralist dha mesazhe lirie

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta në ceremoninë e 25-vjetorit të Parlamentit Pluralist Demokratik nga ku ka theksuar se, Kuvendi ka luajtur rol në të gjithë proceset transformuese, përmes debatit, dialogut, konsensusit, bojkotit.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

25 vjet parlament pluralist

Lëvizja demokratike e dhjetorit të vitit 1990 çeli një faqe të re në historinë e Shqipërisë, pasi pluralizmi u bë realitet. Me rrëzimin e sistemit komunist edhe në Shqipëri u krijuan parti të reja demokratike, që çuan në rivendosjen e parlamentarizmit.…

LRI nis fushatën sensibilizuese “Ne Jemi Sinonime”

Fushata sensibilizuese e Lëvizjes Rinore për Integrim nën moton “Ne Jemi Sinonime” ka nisur duke vizituar fëmijet me sindromën down të “Jonathan Center” dhe moshën e tretë tek shtëpia e të moshuarve këtu në Tiranë.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Të rinjtë e LSI-së bëhen promotorët e turizmit në vend

Të rinjtë e Lëvizjes Socialiste për Integrim në kuadër të çeljes të sezonit turistik kanë zhvilluar një eskursion kulturor dhe historik në qarkun e Gjirokastrës në promovim të nismës “Vizito Gjirokastrën”, Zemrën e Jugut të Shqipërisë.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Manjani: Përmbarimi privat, pagesat vetëm përmes bankës

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka vendosur përmes një udhëzimi të posaçëm se cilat duhet të jenë procedurat teknike që përmbaruesit gjyqësore private duhet të përmbushin për derdhjen e pagesës në llogarinë bankare lidhur me shërbimet e ofruara.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

5 sekretet për t’i memorizuar gjërat më shpejt

Ne asnjëherë nuk ndalemi së mësuari: puna, risitë, fazat e reja të jetës na e bëjnë edhe më të mundur këtë fakt. Por mësime të rrëmujshme dhe pa metodë, në përpjekje për të thithur të dhëna dhe informacione në tru nga një ditë në tjetrën, nuk mbeten gjatë në kujtesë.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

INSTAT: Inflacioni në muajin mars 0.3 %

Instituti i Statistikave, INSTAT, bëri të ditur të premten se rritja vjetore e inflacionit në muajin mars është 0.3 %, në një kohë kur një vit më parë ky ndryshim ishte 2,2 %. Sipas INSTAT-it, IÇK, në muajin mars 2016, arriti 102,5 % kundrejt muajit dhjetor 2015.                …

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al