Ministri Haxhinasto: Vëmendje maksimale në zbatimin e rregullave për transportin e fëmijëve

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka marrë pjesë në konkursin edukativ “Të sigurtë mbi 2 rrota”, organizuar nga “Automobile Club Albania” dhe me pjesëmarrjen e nxënësve nga shumë shkolla të kryeqytetit. Ministri Haxhinasto, në fjalën e tij e vuri theksin te siguria rrugore për fëmijët, duke thënë se edukimi i brezit të ri…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta priti sot në takim lamtumire Ambasadorin e OSBE-së në Tiranë, Florian Raunig

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti sot në takim lamtumire Kreun e Prezencës së OSBE në Tiranë, Ambasadorin Florian Raunig. Kryetari i Kuvendit, Meta i shprehu Ambasadorit Raunig mirënjohjen e thellë të Kuvendit për bashkëpunimin dhe kontributin e shkëlqyer të OSBE-së si dhe për rolin e veçantë drejtues të Ambasadorit Raunig gjatë të gjithë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Intervista e Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani për gazetën Austriake “Wiener Zeitung”

Ministri shqiptar i Drejtësisë Manjani shpreson për një fillim të shpejtë të bisedimeve të aderimit në BE. Shqipëria është tashmë anëtare e NATO-s, por pranimi në Bashkimin Europian nuk është akoma konkret. Qysh nga viti 2014, vendi ka marrë statusin e kandidatit për aderim. Shteti i izoluar për dekada nga pjesa tjetër e botës, në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Mblidhet Asambleja e 25-të e Agjencive të Lajmeve të Vendeve të Detit Mesdhe

Kryetari i Kuvendit, z.‎Ilir Meta‬ mori pjesë në hapjen e punimeve të Asamblesë së 25-të të Agjencive të Lajmeve të Vendeve të Detit Mesdhe (AMAN).Në fjalën përshëndetëse, Kryetari i Kuvendit deklaroi se vendet e rajonit të Mesdheut kanë një potencial të jashtëzakonshëm për zhvillimin ekonomik dhe në mënyrë të veçantë për zhvillimin e turizmit.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Francë, vijojnë protestat në rrugët e Parisit

Dymbëdhjetë ditë nga fillimi i Euro2016, ankthi dhe shqetësimet janë në rritje në mesin e profesionistëve të turizmit në Francë, pasi edhe këtë javë është parashikuar sërish një grevë e përgjithshme e mjeteve të transportit.…

MTI miraton 326 linjat e reja të transportit ndërqytetas

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës në zbatim të ligjit nr. 10/2016, “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 8308, datë 18.03.1998 “Për transportet rrugore”, të ndryshuar, ka publikuar sot , Rrjetin e linjave ndërqytetëse, stacionet e qëndrimit dhe oraret për secilën linjë, që do te fillojë të zbatohet në 1 Janar 2017. Në kuadër…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: NATO të veprojë si një trup e vetme përballë sfidave të sigurisë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, në fjalën e mbajtur në seancën plenare të Asamblesë Parlamentare të NATO-s që po mbahet në Tiranë tha se Aleanca duhet të veprojë si një trupë e vetme në përballimin e sfidave të sigurisë globale. Shqipëria mbetet e angazhuar për të gjitha operacionet ndërkombëtare të Aleancës dhe se ajo do…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta pret delegacionet e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Kuvendi i Shqipërisë organizoi një pritje me rastin e Sesionit të Pranverës të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që po zhvillohet në Tiranë Kuvendi i Shqipërisë, nën kujdesin e Kryetarit z. Ilir Meta, organizoi një pritje më rastin e Sesionit të Pranverës të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që po…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panariti-AKU: Nënshkruajn dokumentin e “Politikës së Menaxhimit të Riskut”

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, nënshkruan dokumentin e “Politikës së Menaxhimit të Riskut” Drejtori i përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU) Isuf Shehu, nënshkroi të premten në Ministrinë e Bujqësisë, dokumentin e “Politikës së Menaxhimit të Riskut të AKU-së”.Dokumenti i Politikës së Menaxhimit të Riskut është pjesë e masave që duhet të finalizohen…

Luleshtrydhet, Panariti: Presim analizat nga laboratorët në Itali

Ministria e Bujqësisë ka dërguar mostra në qendrën e referencës në Itali për të analizuar nivelin e pesticideve tek luleshtrydhet. Ministri Panariti thotë se rezultatet do të publikohen menjëherë dhe do t’i shërbejnë dhe kryqëzimit me analizat e bëra nga Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë. “Niveli i insekticideve pesticideve…

Haxhinasto: Shqipëria ka nevojë për rreth 300 milionë euro për të investuar në sinjalistikën rrugore

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka inspektuar punimet për vendosjen e sinjalistikës në aksin rrugor Elbasan- Librazhd. Ndalesa e Ministrit ishte në urën e Xibrakës, ku sëbashku me nxënës të gjimnazit “Vasil Kamami” të Elbasanit, u pastrua sinjalistika e dëmtuar, dhe u lyen me bojë disa pjesë të urës. Ministri Haxhinasto, tha se…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Të rinjët e Kamzës zgjedhin LRI-në

Lëvizja Rinore për Integrim ka zhvilluar Konventën Zgjedhore të strukturës së saj në Bashkinë e Kamzës. I pranishëm në këtë takim ka qenë nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim,z. Ylli Manjani, i shoqëruar nga kryetari i LRI-së, z. Endrit Braimllari, kandidati për kreun e ri të Lëvizjes Rinore për Integrim, Klevi Pojana, si dhe anëtarë…

Ylli: Së bashku, për të bërë më të sigurt jetesën e shtresave të pambrojtura

“Familja, është qëllimi”, Kjo është nisma më e re e ndërmarr nga ana e Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë e mbështetur edhe nga Ispektoriati i Punës. “Për më të mirën e fëmijëve jemi duke punuar çdo ditë. Me përfaqësuesit e pushtetit vendor, për të përshpejtuar gjetjen e familjeve të përshtatshme, për fëmijët e qëndrave…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Kina, një partner i rëndësishëm tregtar për Shqipërinë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta deklaroi të enjten, pas takimit me nënkryetarin e Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Ji Bingxuan, se “Republika Popullore e Kinës përfaqëson jo vetëm një vend mik, por mbi të gjitha një partner domethënës tregtar për Shqipërinë Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot në një takim nënkryetarin e Asamblesë Kombëtare…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gjosha:Gjithëpërfshirja,thelbësore për progresin e Shqipërisë

Sot u zhvillua Sesioni Përmbledhës i Konventës për Integrimin Europian. Objektiv i konventës është institucionalizimi i debatit publik në çështje të lidhura me BE-në, mbështetur në bashkëpunimin mes qeverisë, shoqërisë civile dhe bizneseve. Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha e pranishme sot në këtë aktivitet theksoi rëndësinë që ka kontributi i gjithë aktorëve për procesin…

Panariti: Mbulojmë 70 % të tregut në SHBA-Të, certifikojmë markën autentike

Ministri i Bujqësisë Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave Edmond Panariti, u shpreh të enjten se, bimet aromatike, mjeksore përbëjnë sektorin pararojë të eksporteve shqiptare. I pranishëm në Kongresin Kombëtar të Industrisë së Bimëve Aromatike dhe Mjeksore, që zhvilloi punimet sot në Tiranë, kreu i Bujqësisë tha…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani – KGJK: Bashkëpunim mes KLD-së dhe Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Ministri Drejtësisë, Ylli Manjani ka pritur sot në takim një delegacion me anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, të cilët po zhvillojnë një vizitë zyrtare në vendin tonë. Në një njoftim për mediat paraditen e së enjtes nga Ministria e Drejtësisë, bëhet e ditur se “Në takim, bashkëbiseduesit janë ndalur…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Moratoriumi i gjuetisë, Koka: I shërben të ardhmes së vendi

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka vlerësoi sot në Kuvend shpalljen e moratoriumit të gjuetisë,“Moratoriumi i gjuetisë nëse miratohet  sot dhe ai i pyjeve i miratuar më parë janë masa ekstreme që do i shërbejnë të ardhmes dhe për të cilat ka nevojë Shqipëria. Nëse ka një gjë për të cilën do te mbahet mend ky parlamen vite më pas,…

Konveta studentore e LRI-Meta: Axhenda europiane për Shqipërinë, pret reformën në drejtës

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Kombëtare Studentore. Mbi 600 delegatë, që përfaqësonin studentë nga të gjitha qytetet universitare të vendit, votuan për strukturat e reja drejtuese, si Komiteti Drejtues Kombëtar dhe për kryetarin e ri të strukturës së studentëve në LRI. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm edhe Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta,…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Konventa Kombëtare e Studentëve

Ditën e mërkurë,më 25 Maj, ora 16:00 ,studentët e LRI-së do të organizojnë Konventën Kombëtare të Studentëve. Kjo konventë do të zhvillohet te Amfiteatri i Katedrales Ortodokse , pas Ministrisë së Bujqesisë . Ftojmë të gjithë studentët t’i bashkohen diskutimit rreth problematikave që i shqetësojnë . (Integrimi.al/Xh.N)…

Kryeministri Vuçiç pret Inva Mulën

  Sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula, do të interpretojë të mërkurën në 25 maj, për herë të parë në skenën e Teatrit të Beogradit, rolin e Mimit në operën “La Boheme”. Performanca e Inva Mulës do të dirigjohet nga dirigjenti Dejan Cabic dhe do të shoqërohet nga kori dhe orkestra e Operës së…

Ilir Meta takime të veçanta me homologët e tij evropianë gjatë Konferencës së Kryeparlamentarëve të BE-së në Luksemburg

Në kuadër të Konferencës së Kryeparlamentarëve të vendeve të BE-së që po zhvillohet këtë javë në Luksemburg, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, i cili shoqërohej prej Kryetares së Komisionit të Punëve të Jashtme znj. Arta Dade zhvilloi disa takime të veçanta me homologët e tij evropianë.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta:”Perspektiva europiane, vendimtare për forcimin e institucioneve demokratike dhe zhvillimin social, jo vetëm në vendin tonë, por në të gjithë rajonin”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, duke folur gjatë sesionit të dytë të Konferencës së Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve të BE-së në Luksemburg me temë “Forcimi i Bashkimit Europian”, tha se në 25 vitet e fundit shpresat e Shqipërisë, dikur vendi më i izoluar i kontinentit, janë mbajtur lart falë perspektivës së integrimit europian.…

Meta në Konferencën e Kryeparlamentarëve në BE: “Kriza e refugjatëve ka nevojë për një strategji të mirëkoordinuar evropiane”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta‬ mori pjesë në Konferencën e Kryeparlamentarëve të Bashkimit Europian që po mbahet në Luksemburg. Në konferencë ishte i pranishëm edhe Presidenti i Komisionit Evropian, z. Jean Claude Juncker, ndërkohë që Shqipëria ftohet për herë të dytë të marrë pjesë në këtë aktivitet të rëndësishëm si vend kandidat për në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Bashkëpunim të ngushtë me universitetet për rekrutimin e ekspertëve të rinj

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, zhvillojë një takimi sot në ambjentet e Rektoratit të Universistetit Politeknik të Tiranës ku bëri një apel të gjithë të interesuarve që të aplikojnë për tu punësuar pranë ZRPP pasi ka nisur procesi i dixhitalizimit të hartave. Manjani tha se kemi nevojë për profesionistë dhe për këtë ka zgjidhur dyert…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Sot është Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit

22 Maji është shpallur nga Kombet e Bashkuara si Dita Ndërkombëtare e Diversitetit Biologjik, ose ndryshe e quajtur Dita Botërore e Biodiversitetit, me qëllim rritjen e ndërgjegjes dhe të kuptimit më të thellë të cështjeve lidhur me biodiversitetin. Për herë të parë kjo ditë është përkujtuar nga Komiteti i dytë i Ansamblesë së Përgjithshme të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të reja në ekonomi, drejtësi, siguri e ambient

Kabineti i kryeministrit të Kosovës është në fazën përfundimtare të përgatitjeve për mbledhjen e përbashkët mes dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë, që do të mbahet me datë 3 qershor, në Prishtinë. Një ekip nga Kosova, të mërkurën do të udhëtoj për në shtetin shqiptarë me qëllim që të finalizohen materialet për marrëveshje. Këtë…

ATP:23 maji data fundit e aplikimit për njohjen e pronësisë

Agjencia e Trajtimit te Prones ka njoftuar sot lidhur me procesin e aplikimit per njohje pronesie se do te jete e hapur edhe me date 21 dhe 22 maj 2016 (ditën e shtune dhe te diele) nga ora 08:00 -16:00 . Meqenëse data 23 maj 2016 është afati i fundit për te aplikuar për njohje…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Vasili: Reforma në drejtësi drejt finalizimit, opozita jo teknicizma politike

Pas takimit të kryeministrit Edi Rama me kreun e Kuvendit, Ilir Meta, sot në ‘Vilën 30’ në Tiranë, kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, dha në prononcim për mediat. Vasili tha se “Besoj se nuk duhet ta zbehim fokusin e takimit të sotëm për asnjë ngjarje tjetër të ditës, sepse përpara kemi një…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Dritan Ylli: Në jetimoren e Shkodrës, mungonte punonjësi social

Në jetimoren e Shkodrës, prej mëse tre vitesh mungonte punonjësi social. Një fakt i tillë bëhet i ditur nga Kreu i Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli. Ai thotë se Drejtoria e Inspektimit të qendrave shoqërore, në Inspektoriatin e Punës i ka rekomanduar disa herë Bashkisë së Shkodrës që të emërohej punonjësi social.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gëzuar ditëlindjen Kejdi Mehmetaj

Me rastin e ditëlindjes së deputetes së LSI-së Kejdi Mehmetaj,të rinjtë e LRI-së janë organizuar për t’i bërë një urim sa më të veçantë.Ata i urojnë edhe 100 vite të lumtura dhe e falenderojnë për mbështetjen e madhe që i ka dhënë. (Integrimi.al/Xh.N)…

Gjosha: Interesat kombëtare mbi ato partiake për miratimin e shpejtë të reformës në drejtësi

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha mori pjesë sot në sesionin e parë të takimit të 10-të të Komitetit Parlamentar të Stabilizim–Asociimit BE-Shqipëri, që u zhvillua në Tiranë. Ministrja Gjosha, u shpreh në fjalën e saj se qartësia e projektit europian, është një element i domosdoshëm për stabilitetin e vendit. Sipas Ministres vëmendja në rritje…

Meta: Të hapur për një institucion gjithëpërfshirës dhe transparent

Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta është zhvilluar sot tryeza konsultative me temë “Pjesëmarrja e publikut në vendimmarrjen e Kuvendit, një fokus në transparencën parlamentare”. Që në nisje të aktivitetit, kreu i Kuvendit vlerësoi rolin e publikut në vendimmarrjen e këtij institucioni duke theksuar se pjesëmarrja e publikut ndikon në mënyrë direkte në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta në SHBA: “Shqipëria e vendosur për të kontribuuar në luftën kundër terrorizmit dhe për të siguruar paqen përkrah SHBA-ve”

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta u prit në Washington DC nga përfaqësues të Kolegjit Zgjedhor Demokrat dhe Kolegjit Zgjedhor Republikan dhe zhvilloi një bashkëbisedim në Institutin e Politikave Progresive. Në përfundim të vizitës së tij në SHBA, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta u takua me përfaqësues të Kolegjit Zgjedhor Demokrat dhe Kolegjit Zgjedhor Republikan, me të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Me një mik të vjetër dhe të mirë në Washington DC

Drejtuesit e LRI-së dhe anëtarë të Këshillit Bashkiak Tiranë patën një takim të veçantë me ish-ambasadorin amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu: “Me një mik të vjetër dhe të mirë në Washington DC”, është diçitura e fotos së postuar në rrjetet e tyre sociale. Burimi:( integrimi.al / E.S)…

Meta u prit sot nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan

Gjatë takimeve të tij në Kongresin dhe në Senatin Amerikan, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. ‪‎Ilir Meta‬ u prit në takime të veçanta nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan Kongresmeni ‪ ‎Ed Royce‬ si dhe nga Senatori ‪ John Cornyn‬. Gjatë këtyre takimeve Kryetari i Kuvendit, z. Meta diskutoi mbi rëndësinë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panariti: Me BERZH, bujqësia Shqipëtare do të përfitoj një mekanizëm të ri financimi

Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar dhe CBS, si dhe USAID, Creative Business Solutions, zhvilloi sot në Tiranë takimin konsultativ të nivelit të lartë “Mbështetje për të ardhmen e bujqësise”. Në këtë takim merrnin pjesë, Ndihmës Administratori i Përgjithshëm i USAID për Europën dhe Azinë, Thomas Melia, ardhur për një vizitë zyrtare në Tiranë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Lsi:Nëse ekziston pajisja regjistruese jemi para një skandali të madh

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, e cilëson Reformën në Drejtësi një sfidë që duhet fituar, dhe jo si një betejë e personalizuar e një pale ndaj një pale tjetër. Ai vlerëson rolin e ambasadorëve Lu dhe Vlahutin në këtë reformë, ndërsa u kërkon palëve politike të mos ecin kundër interesit të qytetarëve.Duke folur…

Panariti: Prodhimet shqiptare synojnë drejt tregjeve të BE-së

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti zhvilloi të hënën një vizitë në fabrikën e përpunimit të qumështit “Erzeni” në Kutalli dhe pularinë “Veza e mëngjezit” në komunën Otllak, Berat, subjekte të cilat kanë përfituar nga skemat mbështetëse me subvencione nga Agjencia e Zhvillimit Bujqësor Rural (AZHBR), për implementimin e teknologjive…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gjosha: Respektimi i të drejtave të njeriut, kusht për procesin e integrimit

Të drejtat e komunitetit LGTB, zhvillohet aktiviteti “30 personazhet e vitit 2015”   Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, e ftuar nga Ambasada Pink/ LGBT Pro Shqipëri (PINK), Shtëpia e të Drejtave të Njeriut në Shqipëri (HRHA) dhe Rrjeti Kombëtar i të Rinjve Shqipëri-ANYN, mori pjesë në aktivitetin “30 personazhet e vitit 2015” që janë përzgjedhur…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Koka: Urdhër të veçantë për mbrojtjen e shpendëve të egra

Paralelisht mbrojtjes nga moratoriumi 5-vjeçar i gjuetisë, shpendët e egra do mbrohet edhe me një urdhër të ri të Ministrit të Mjedisit, Lefter Koka. Ky urdhër parashikon mbrojtjen e përhershme të 193 shpendëve specifik ujorë dhe tokësorë në mënyrë për të rritur dhe direktivat e shpendëve vendas në masën e 95 % që kërkohet nga…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Korrupsioni të hetohet në të gjitha nivelet

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani kërkoi nga prokuroria hetim të shpejtë dhe në të gjitha nivelet të korrupsionit. Një fjalën e tij, gjatë aktivitetit ku ishte i pranishëm dhe kryeprokurori Adriatik Llalla, Ministri i Drejtësisë u shpreh se prokurori është ai që ndjek një çështje penale, të tjerët janë vetëm në shërbim të tij.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Haxhinasto merr pjesë në Panairin e Biznesit në Cërrik

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, ka marrë në Panairin e Biznesit i pari i këtij lloji zhvilluar në qytetin e Cerrikut. Ministri Haxhinasto tha se, ky panair synon të kthehet në një traditë për zonën e Cerrikut, për të promovuar produktet bujqësore, blegtorale dhe të tekstileve të zonës.…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Meta në SHBA, takime në disa institute politike

Gjatë vizitës së tij në Washington, Kryetari i Kuvendit ,Ilir Meta zhvilloi disa aktivitete me disa institute ‘think-tank’ prestigjioze si Qendra Woodrow Wilson, Qendra Truman për Çështjet e Sigurisë dhe me Fondacionin Heritage. Gjatë këtyre aktiviteteve, Kryetari i Kuvendit Meta e njohu auditorin me zhvillimet e fundit në rajonin e Ballkanit, me efektet rajonale të krizës…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gjimnazistët e LSI, zgjedhin strukturat e Komitetit Drejtues Kombëtar

Gjimnazistët e Lëvizjes Socialiste për Integrim zgjodhën sot strukturat e Komitetit Drejtues Kombëtar dhe Strukturat e LRI-së për gjimnazet. Në këtë mbledhje të pranishëm ishin 117 anëtar të cilët u votuan nga 725 delegat të pranishem në konventën e organizuar pak ditë më parë . Sekretar i Përgjithshëm i gjimnazeve u zgjodh, Kevin Topi; Sekretar…

Ministri Manjani përuron Klinikën Ligjore Falas

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka përuruar ditën e sotme Klinikën Ligjore, një strukturë e posaçme që do të ofrojë shërbim të drejtpërdrejtë ndaj qytetarit, me qëllim rritjen e aksesit në drejtësi, sigurimin e shërbimeve ligjore për personat që paraqiten në Ministrinë e Drejtësisë për të kërkuar informacion lidhur me procedura ligjore apo me procedura…

Lefter Koka: “Nuk është qëllimi ynë ndëshikimi i qytetarëve, por ndërgjegjësimi i tyre për të mos prekur asnjë pemë”

Ministria e Mjedisit prezantoi projektin “Komponentit të Granteve Konkuruese” në kuadër të projektit të shërbimeve mjedisore. Të pranishëm në këtë takim ishin ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ai i Bujqësisë, Edmond Panariti dhe menaxherja e Bankës Botërore për Shqipërinë, Tahseen Sayed.…

Manjani: Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani deklaroi sot në aktivitetin “Drejtësia në këndvështrimin kushtetues”, se, “Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve”. “Pas 103 viteve, drejtësia është e pabesueshme, joefiçente dhe jo e drejtë. Ekspertë gjermanë dhe amerikanë po na asistojnë për reformën në drejtësi”, tha Manjani.…

Rea Çobo: Për mua LRI është familje,energji,miqësi,qetësi,dashuri.

Gjithnjë e ka shoqëruar kurioziteti, bënte pyetje gjatë gjithë kohës duke kërkuar përgjigje të artikuluara mirë. Por sot, Rea Çobo na dha mundësinë t’i ndërrojmë rolet duke na treguar një pjesë të jetës së saj. Kur bisedon me të kupton se është një vajzë inteligjente, me ëndrrën dhe vullnetin për të punuar e për t’i…

 • Publikuar tek kategoria Profil

Anëtarët e Këshillit Bashkiak të LSI-së, dëgjesë publike me ekspertë e arkitektë për projektin e sheshit “Skënderbej”‏

Anëtarët e Këshillit Bashkiak të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Këshillin Bashkiak të Tiranës zhvilluan një dëgjesë publike me ekspertë dhe arkitektë për projektin e rindërtimit të sheshit “Skënderbej” në Tiranë. Duke marrë fjalën gjatë këtij takimi, kryetari i grupit të këshilltarëve të LSI-së në Bashkinë e Tiranës, z. Shezai Rrokaj theksoi…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kuvendi i Shqipërisë hap dyert e Sallës së Seancave Plenare për qytetarët në Ditën e Europës‏

Kuvendi i Shqipërisë, sot, në datë 9 Maj 2016, në Ditën e Europës, hapi dyert e Sallës së Seancave Plenare për qytetarët. Vizitorët, kryesisht nxënës të shkollave 9-vjeçare dhe atyre të mesme nga Tirana dhe nga qytete të tjera të Shqipërisë, shprehën interesimin e tyre për t’u njohur më nga afër me Kuvendin e Shqipërisë, me…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Zhvillohet aktiviteti “EU-TRANZIT” me rastin e Ditës së Europës

Ministria e Integrimit Europian, së bashku me partnerët e saj, organizoi sot në sheshin “Nënë Tereza”, aktivitetin “EU-TRANZIT” me rastin e Ditës së Europës. Të pranishëm ishin Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha, anëtarë të tjerë të kabinetit qeveritar, ambasadorë të vendeve të Bashkimit Europian në…

Gjosha: Integrimi, Të mos bëhemi pengesë e vetvetes

Çdo 9 maj, dita e Europës, më shumë se një ditë feste është një ditë reflektimi. Nuk është më i pakët ky reflektim as në vendet anëtare, as në vendet që janë themelueset e Bashkimit Europian e s’duhet të jetë i tillë në një vend si Shqipëria, që për një çerek shekulli, integrimin e ka…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al