Ministria e Bujqësisë: Fonde Bashkisë Elbasan për pastrimin e kanaleve kulluese

Drejtoritë e Bujqësisë në rrethe, në bashkëpunim me strukturat e pushtetit lokal në rrethe, po punojnë intensivisht për hapjen dhe pastrimin e kanaleve kullues. Gjatë inspektimit të kanaleve kullues e vaditës përgjatë Shkumbinit, ministri i Bujqësisë, Edmond Panarit,i tha se ministria e Bujqësisë i ka akorduar fondin 25 mln euro per Bashkine Elbasan, për pastrimin…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Haxhinasto takon Merkel: Samiti i Parisit rishpreh angazhimin konkret të BE për vendet e rajonit të Ballkanit

Gjatë vizitës se tij në Berlin, Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, mori pjesë në takimin e “Shoqatës së Sipërmarrësve Gjermanë”, ku pjesmarrës janë 3000 nga kompanitë më të mëdha të Gjermanisë. Në takim u diskutua për sfidat e ardhshme të industrive kryesore gjermane në tregun evropian dhe atë botëror, veçanërisht në drejtim të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ifti: Ministria e Mjedisit do të kontribuojë në forcimin e frymës së bashkëpunimit rajonal

Ministria e Mjedisit dhe Qendra Rajonale e Mjedisit për Evropën Qendrore dhe Lindore (REC) , në bashkëpunim me të gjitha organizatat partnere të ENVSEC dhe mbështetjen e Agjencisë Austriake për Zhvillim, njësia operative e Bashkëpunimit Austriak për Zhvillim, mbajtën një takim rajonal  me temë “Nisma për Sigurinë Mjedisore” E pranishme në këtë takim ishte dhe Zv.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta mesazh ngushëllimi homologut turk: Sulmi në Stamboll, goditje ndaj gjithë njerëzimit

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta i dërgoi mesazh ngushëllimi Kryetarit të Parlamentit të Turqisë, z. Ismail Kahraman për sulmet terroriste në Stamboll. “Jam i tronditur nga humbja e jetëve të pafajshme në Aeroportin e Stambollit. Në emër të Kuvendit të Shqipërisë ju përcjell ngushëllimet e sinqerta për familjet e viktimave dhe urojmë shërim të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panariti: Mbështetje financiare për investime në blegtori që të garantojmë zbatimin e reformës veterinare në vend

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti, zhvilloi një vizitë pune, në Mamurras të Laçit, ku vizitoi dhe pa nga afër, një kompleks blegtoral në pronësi të fermerit Shpëtim Ndreca, me një kapacitet prej 1000 krerë, ku kapaciteti i njësisë së therjes arrin 40 krerë/orë. Kompleksi me standarde bashkëkohore, funksionon me…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Jemi gati të çelim çdo lloj lehtësie për ata që dëshirojnë të punojnë

Në vijim të fushatës sensiblizuese “Djemtë dhe burrat pjesë e zgjidhjes, tregoni se jeni kundër dhunës”, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, në bashkëpunim me shoqatën Meridia – Albania, organizuan ditën e sotme një aktivitet me fokus punësimin e grave dhe vajzave në konflikt me ligjin. Gjatë këtij aktiviteti morën pjesë Ministri i Drejtësisë,…

Dritan Ylli në Sarajevë, Platformë që nxit punësimin dhe redukton varfërinë

Kreu i Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli mori pjesë në konferencën rajonale për platformën e punësimit dhe çështjeve sociale në Sarajevë. Ylli e cilësoi mjaft të rëndësishëm këtë projekt të BE-së dhe Organizatës Botërore të Punës, për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën, në kuadër…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Unë gjithmonë mbështes arritjet, qofshin ato dhe modeste, por të prekshme dhe të arritshme

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në inaugurimin e fabrikës së prodhimit të konfeksioneve “Citytex” në Cërrik. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin  Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, z. Edmond Haxhinasto, Kryetari i Bashkisë Cërrik, Altin Toska, si dhe deputetët e Qarkut të Elbasanit, z. Bujar Kllogjri,…

Hyrja në universitet, Nora Malaj : Formulari, ja si do bëhet aplikimi

Formulari i aplikimit, i cili do iu japë mundësinë kandidatëve për universitet të listojnë 10 degët e preferuara, do të dalë pas datës 20 korrik”. Lajmi bëhet me dije nga zëvendësministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj, e cila përmes kësaj interviste, dhënë për “Gazeta Shqiptare” shpjegon në detaje procedurën që do të ndiqet deri…

Të rinjtë e LRI, ekskursion për promovimin e zonave turistike dhe arkeologjike në rrethin e Pogradecit

Të rinjtë e Lëvizjes rinore për Integrim në qytetin e Pogradecit zhvilluan një ekskursion për promovimin e zonave turistike dhe arkeologjike në rrethin e Pogradecit. Të rinjtë e LRI-së vizituan bazilikën e paleo kristiane në gadishullin e vogël të fshatit Lin i cili ndodhet në pjesën perëndimore të Liqenit të Ohrit. Jeta në gadishullin e…

Panariti: Shpërndan certifikatat e sigurimit për mbrojtjen e prodhimeve bujqësor

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ishte sot i pranishëm në Kuqan të Elbasanit  në shpërndarjen e certifikatave te para të sigurimeve për mbrojtjen e e prodhimit bujqësor në sera nga fatkeqesite natyrore. Ministri tha se” Sigurimi i fermereve eshte nje hap i rendesishem per bujqesine shqiptare”. Duke pershendetur kete iniciative te FED Invest dhe institucioneve bashkepunetore,…

Vasili: Deputeti Përparim Spahiu përjashtohet nga grupi i LSI-së

Grupi parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim vendosi përjashtimin e deputetit Përparim Spahiu si anëtar i Grupit Parlamentar të LSI-së për shkak të qëndrimeve personale të përsëritura, të cilat nuk kanë qenë në pajtim me vendimet e Kryesisë dhe Grupit Parlamentar të LSI-së. Qëndrimi më i fundit personal…

Edmond Haxhinasto: Në aspektin rajonal, po punohet me Malin e Zi dhe është rënë dakort për një lidhje hekurudhore me Greqinë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, në një intërvistë për televizionin Top Channel, ka folur në lidhje me aprovimin e një granti nga BERZH prej 35 milion eurosh, për të ndërtuar linjën hekurudhore Tiranë-Rinas-Durrës. Haxhinasto tha se për të përfunduar këtë projekt, duhen 84 ml euro në total dhe i takon palës…

Gjosha: Integrimi në BE, projekti i transformimit dhe modernizimit për Shqipërinë

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha mori pjesë në konferencën “Qeverisja publike si themeli i procesit te integrimit”, që zhvilloi punimet në Vjenë. “Shqipëria beson te projekti europian pavarësisht sfidave, sepse për ne ai është projekti i modernizimit dhe transformimit”, deklaroi ministrja Gjosha në fjalën e saj. Sipas Gjoshës “perspektiva e besueshme dhe e parashikueshme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: Kuvendi i Shqipërisë mbështet konkretizimin e bashkëpunimit dypalësh dhe inkurajon përmbushjen e kuadrit ligjor dhe marrëveshjeve në mes dy vendeve

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot në një drekë pune dy Kapiten Regjentët e San Marinos z. Gian Nikola Berto‬ dhe z.Massimo Andrea Ugolini. Kryetari i Kuvendit shoqërohej prej Nënkryetares së Kuvendit znj. Valentina Leskaj, Nënkryetarit të Kuvendit z. Edmond Spaho dhe Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI z. Petrit Vasili. Gjatë kësaj dreke pune u…

Panariti: Bujqësia lokomotiva e ekonomisë tonë

Fondi Evropian për Investimet (FEI) dhe Fondi Besa (BESA) kanë nënshkruar sot marrëveshjen e parë të garancisë, me qëllim mbështetjen e mikro-bizneseve në Shqipëri në kuadër të Programit të Bashkimit Evropian për Punësimin dhe Inovacionin Social (EaSI). Kjo marrëveshje e re garancie, në kuadër të EaSI me institucionin mikrofinanciar jo-bankar BESA, do të mbulojë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gjosha në Vjenë: Reforma në drejtësi, çelësi për negociatat

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha ndodhet në Vjenë ku do të marrë pjesë në konferencë “Qeverisje publike si themel i Procesit te Integrimit”. Gjatë qëndrimit të saj në Austri, Ministria Gjosha zhvilloi sot një takim me Michael Linhart, Sekretar i Përgjithshëm pranë Ministrisë së Jashtme Austriake.…

Panariti: Bujqësia ka nevojë për financim, mbështetje për të rritur kapacitetet

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka kërkuar sot mbështetje për bujqësinë.Në konferencën e mikrofinancimit, Panariti ka thënë se ky sektor ka nevojë për financim dhe fondet duhet të jenë prezente në të gjithë vendin. “Bujqësia ka nevojë aq shumë për financim.Të mbështesim bujqësinë të rrisë kapacitetet. Fondet e mikrofinancimit prezente në të gjithë vendin. Bujqësia,…

Mblidhet Komiteti Drejtues Kombëtar i LRI. Zgjidhen anëtarët e rinj, kryetarja e re e KDK së LRI, Dajana Kovaçi

Lëvizja Rinore për Integrim mblodhi dje Komitetin Drejtues Kombëtar, që zgjodhi anëtarët e kryesisë së re të LRI-së bashku me sekretariatet. Pas përfundimit të procesit të votimit dhe numërimit të votave, Kryetare e Këshillit Drejtues Kombëtar u zgjodh Dajana Kovaçi. Dy Nënkryetarët e rinj të LRI-së u zgjodhën Klevi Pojana dhe Rea Kotani, ndërsa Sekretare e…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot Kryetarin e Parlamentit të Malit të Zi, z. Darko Pajović

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Kryetarin e Parlamentit të Malit të Zi z. Darko Pajović me të cilin vlerësuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve tona dhe ranë dakord për intensifikimin e konkretizimin e mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy parlamenteve në funksion të integrimit evropian të të dy vendeve dhe avancimit të…

Gjosha: Reforma në drejtësi, besoj fort në maturinë politike

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, e pyetur mbi reformën në drejtësi nga Brukseli, u shpreh se beson tek kjo reformë. “Unë realisht besoj tek një reformë ku ne duhet të përdorim të gjithë mekanizmat tanë politik, çdo gjë të mundshme në mënyrë që reforma të jetë e pranueshme nga të gjithë, por mbi të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Gjirokastra me guida të plotë për turistët e huaj dhe vendas

Për herë të parë, Bashkia Gjirokastër ka guidën e plotë turistike për vizitorët e qytetit të lashtë dhe për rrethinat historike. Informacion i detajuar për gjithë pasurinë historike, arkitekturore, kulturore, e ndërthurur me fotot më të bukura dhe faqosje bashkëkohore, ofrohen në një botim dinjitoz. Turizmi është prioriteti i bashkisë së këtij qyteti tepër të…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Panariti: BE kritere më fleksibël për përfitimin e fondeve

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti i kërkoi Bashkimit Europian kritere më fleksibël për përfitimin e fondeve që BE-ja jep për sektorin bujqësor. “Nuk duam të vështirësojmë procesin, ai duhet të jetë fleksibël dhe miqësor. Kemi parë që një fermer është skualifikuar vetëm se ka shënuar në kutinë e gabuar në aplikim. Kjo nuk është mënyra…

Shqipëria përfaqësohet në IOSH, Dritan Ylli siguria në punë prioriteti jonë

Një model i ri global për përcaktimin e sigurisë dhe shëndetit në punë (SSHP), është prezantuar sot në një konferencë ndërkombëtare në Londër. Për herë të parë, individët dhe bizneset do të kenë një kuadër të përbashkët për sigurinë dhe shëndetin në dispozicion online. Në vitin 2017, çdo i punësuar do të jetë në gjendje…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Rami: Përmes këtyre investimeve synojnë rritjen e prodhimtarisë bujqësore

Në mbështetje të fermerëve të njësive administrative, Bashkia Gjirokastër për herë të parë pas shumë vitesh ka bërë të mundur ndërhyrjen në një pjesë të kosiderueshme të kanaleve vaditëse. Aktualisht pas pastrimit të 6000 metra linear kanal vaditës, 600 ha tokë bujqësore janë nën ujë. Pas hapjes së kanalit vaditës me gjatësi…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Haxhinasto: Lidhshmëria në infrastrukturë sjell rritje ekonomike, më shumë siguri, më shumë zhvillim

Ministri  i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka marrë pjesë në konferencën e 8- të ministrave të transportit të BE dhe vendeve partnere, organizuar nga Komisioni Europian për hartimin e politikave infrastrukturore për Rrjetin Trans-Europian të Transportit (TEN-T). Aktiviteti I këtij viti u drejtua nga Komisionerja për Transportit Violeta Bulc dhe Komisioneri për Fqinjësi dhe…

Klajda Gjosha: “Të rinjtë e tashmja dhe e ardhmja, politika të veprojë me shpejtësi për të kapur ritmin e tyre”

Ministrja e Integrimit Europian znj. ‪#‎Klajda_Gjosha‬ mori pjesë në konferencën “Një e ardhme më e mirë për Rininë në Ballkanin Perëndimor” e cila u zhvillua në Bruksel. Kjo konferencë u organizua nga Eurodeputetët, znj. Tanja Fajon dhe z. Franc Bogovič. Ministrja Gjosha: “Të rinjtë e tashmja dhe e ardhmja, politika të veprojë me shpejtësi për…

AKU bllokon 260 kg peshk që transportohej në bagazh autobusi

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokon dhe asgjëson një sasi peshku, e cila transportohej në një autobus udhëtarësh. Drejtoria e AKU-së në Korçë, në bashkëpunim dhe me strukturat e Policisë së Shtetit, Tatimeve dhe të Bashkisë së këtij qyteti, ngritën grupet e punës për bllokimin e një sasie peshku, për të cilën ishte marrë informacion se,…

Përmbyllen aplikimet për skemat kombëtare të subvencioneve në sektorin e bujqësisë

Skemat kombëtare të subvencioneve në sektorin e bujqësisë për vitin 2016 kanë përmbyllur fazën e aplikimit, me 13.487 të tilla gjithsej. Bujqësia ka numrin më të lartë prej më shumë se 10 mijë aplikimesh, blegtoria mbi 2.700 të tilla, ndërsa sektorë të tjerë janë dorëzimi i prodhimit bujqësor, akuakultura dhe nxitja e investimeve në bujqësi.…

Panariti vizitoi edicionin e 12-të, të panairit për “Ditën Kombëtare të Vajit të Ullirit”

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti, vizitoi edicionin e 12-të, të panairit për ‘’Ditën Kombëtare të Vajit të Ullirit’’, të organizuar nga USAID, Bashkia Tiranë, Shoqata Kombëtare e Vajit të Ullirit dhe AAC-Lushnja. Në këtë aktivitet konkurruan 20 prodhues, çka tregon edhe për rritjen e ndërgjegjësimit për vlerësimin e cilësisë.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani takim kortezie me ambasadorin Cannon

Në përfundimin e mandatit të tij si Ambasadori i Britanisë së Madhe në vendin tonë, Nicholas Cannon është pritur në një takim kortezie nga Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Ministri Manjani shprehu mirënjohjen për të gjithë ndihmën dhe asistencën e Qeverisë Britanike, ndërsa vlerësoi edhe rolin mjaft aktiv të Cannon në procese me mjaft interes…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Haxhinasto inspekton punimet për kanalizimet në Ksamil: Të respektohen afatet

Ministri i Transportit Edmond Haxhinasto ka inspektuar punimet për projektin e kanalizimeve në Ksamil.Haxhinasto tha se ky projekt ka probleme në lidhje me afatet. Ministri iu bëri thirrje kontraktorëve të respektojnë afatet:”Ndryshe Ministria do të jetë shumë e ashpër duke iu hequr mundësinë për linçencim.Do të ketë vlerësim shumë rigoroz.Kjo situatë është e papranueshme.S’duhet të…

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi Konventën Zgjedhore në Burrel

Sipas parimit një anëtar një vote, Lëvizja Rinore për Integrim e Burrelit zgjodhi në Konventën Zgjedhore të mbajtur në këtë qytet Fjoralba Krikun si kryetaren e re të këtij forumi. Në aktivitetin e zhvilluar në Burrel, qindra të rinj, anëtarë dhe simpatizantë të LRI-së me mjaft entuziazëm, energji dhe besim shprehën mbështetjen e tyre për…

Nënshkruhet memorandumi për statistikat e veprave penale dhe korrupsionin

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit mes Ministrisë së Integrimit, Gjykatës së Lartë, dhe Ministrisë së Drejtësisë. Ky memorandum do të mundësojë statistika të konsoliduara dhe historik (track record) të çështjeve penale të korrupsionit dhe krimit të organizuar, nga fillimi i çështjes penale e deri në momentin kur vendimi merr formë të prerë. Këto të dhëna do…

National Geographic: 10 vendet që meritojnë të vizitohen më shumë, mes tyre edhe Shqipëria

Hiqni dorë nga destinacionet tipike turistike dhe zbuloni këto vende surprizë.  Është kjo thirrja që National Geographic iu bën të pasionuarve pas tureve kulturore, tradicionale dhe të aventurës. Në renditjen e National Geographic janë vendet si Armenia, Nikaragua, Nepali, Irani, Kosova, Uzbekistani, Shqipëria, Timori Lindor, Gjeorgjia, Tunizia.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Ministria e Bujqësisë bllokon importin e mishit të gjedhit, apel fermerëve

Ministria e Bujqësisë bëri të ditur sot se ka bllokuar importin e mishit të gjedhit nga vendet Turqi, Maqedoni, Serbi, Bullgari, Greqi, të cilat janë prekur nga sëmundja Dermatoza Nodulare e gjedhit.Ministria bën të ditur se sëmundja nuk paraqet rrezik për njerëzit por, i bën apel fermerëve në të gjithë vendin që të bëjnë kujdes nga përhapja…

Vasili: Pika 88 nuk mund të mbajë peng ‘Drejtësinë’, jemi pro referendumit

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi sot se kriza absurde për rekomandimin 88 të ‘Venecias’ nuk mund të mbajë peng reformën në drejtësi. Në një konferencë para mediave në emër të LSi, Vasili theksoi se kjo forcë politike shpreh pakënaqësinë e saj për mosrealvizimin në kohë të kësaj reforme,…

Panariti­-Corradini : Bashkëpunim me universitetin italian në fushën e akua-kulturës

Bashkëpunimi në fushën e akua-kulturës dhe mbështetja për kryerjen e analizave laboratorike, double cross (paralelisht në Shqipëri dhe Itali), ishin temë kryesore e takimit që po zhvillon sot në Tiranë, ministri i Bujqësisë Edmond Panariti me delegacionin italian të kryesuar nga rektori i Universitet Bujqësor të Camerinos, Flavio Corradini. Gjatë këtij takimi u vu theksi…

Sot, Dita Botërore e dhurimit vullnetar të gjakut

Sot është Dita Botërore e dhurimit vullnetar të gjakut, ditë e cila i kushtohet ndërgjegjësimit të popullatës për të dhuruar vullnetarisht gjak. Kjo ditë mbahet çdo vit në 14 qershor, duke filluar nga viti 2004.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

LRI Pogradec, Akt solidariteti në Ditën Botërore të dhurimit vullnetar të gjakut

Sot është Dita Botërore e dhurimit vullnetar të gjakut, ditë e cila i kushtohet ndërgjegjësimit të popullatës për të dhuruar vullnetarisht gjak. Kjo ditë mbahet çdo vit në 14 qershor, duke filluar nga viti 2004. Nevojat për gjak janë shumë të mëdha pasi transfuzioni i gjakut apo përbërësve të tij, shërben shpesh për t’i shpëtuar…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Konferenca për shtyp e Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta pas mbledhjes së Kryesisë së LSI

Deklarata e Kryetarit të LSI-së, z. IlirMeta në mbledhjen e Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim Duke ju përshëndetur të gjithëve, do të doja t’ju informoja lidhur me ecurinë e deritanishme të përpjekjeve për miratimin e Reformës në Drejtësi. Duke qenë se në orën 12:00 mblidhet Komisioni i Posaçëm Parlamentar për…

Njesia Bashkiake 8 shpërndan ndihma për familjet në nevojë

Njësia Bashkiake 8 në Tiranë në bashkëpunim me Shoqatën “Alternativa e së Ardhmes” ALSAR, me rastin e muajit të Madhëruar të Ramazanit vijon të kontribuojnë ndaj familjeve në nevojë. Këtë herë përfituesë kanë qenë 300 familje të njësisë administrative numër 8 në Tiranë.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

BSH: Ekonomia shqiptare me tregues të rritjes pozitive

Ekonomia shqiptare në këndvështrimin afatgjatë, ka shfaqur shenja ristrukturimi, duke zhvendosur burimet e saj prodhuese nga sektori i ndërtimit drejt atij të industrisë. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, aktiviteti ekonomik ka shfaqur norma rritjeje më të larta gjatë vitit 2015, me rreth 2.7% për nëntëmujorin e parë të vitit, nga 2.0% në vitin…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Deschamps: Shqipëria është një kundërshtar i vështirë

Trajneri i Francës Didier Deschamps, ka vetëm fjalë të mira për Kombëtaren shqiptare. Dy kombëtaret, Franca dhe Shqipëria do të përballen të mërkurën, nga ora 21:00 në Marseille, në kuadër të Grupit A të Euro 2016. Para këtij takimi, trajneri i Francës, Didier Deschamps ka lavdëruar Kombëtaren shqiptare. “Shqipëria është një kundërshtar i vështirë. Ata…

 • Publikuar tek kategoria Sport

Përmbytjet i lenë vendin diellit. Në fundjavë temperaturat 40 gradë Celsius

Mos u trembi nga rrebeshi sot, ndryshime drastike të motit priten në vijim. Temperaturat 40 gradë Celsius ju presin në fundjavë. Shirat të shoqëruara me temperaturat e freskëta që kanë zbritur deri në 21 gradë këtë të hënë, do të pësojnë rritje me 4-5 gradë të martën dhe të mërkurën por dhe do të kulmojnë…

Reforma në drejtësi, Vasili: Mundësi për zgjidhje gjithëpërfshirëse

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili u shpreh optimist për gjetjen e një zgjidhje gjithëpërfshirës dhe urgjente për miratimin e reformës në drejtësi. Gjatë një prononcimi për mediat, Vasili informoi mbi takimin e sotëm të kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama. Ai tha se ekzistojnë të gjitha…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta pret Hoffmann: Vëmendje, rritjes së bashkëpunimit me Gjermaninë

Kryetari i Kuvendit z. ‪‎Ilir Meta‬ priti sot në takim lamtumire Ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri, z. ‎Hellmutt Hoffmann‬ të cilin e falënderoi për kontributin në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe gjatë 3 viteve të fundit. Kryetari i Kuvendit, Meta u shpreh se shqiptarët i kushtojnë shumë vëmendje rritjes…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Reshjet e Fundit/ ARRSH, situata në akset rrugore

Reshjet e shiut që kanë rënë në orët e fundit kanë shkaktuar probleme në qytete të ndryshme të vendit. Tirana u zgjua sot me një mot dominuar nga rrebeshi i shiut, gjë që ka krijuar probleme edhe me qarkullimin.Për shkak të reshjeve të dendura të shiut ka pasur probleme edhe në disa prej akseve rrugore.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kina shpreh interes për të njohur më shumë rreth turizmit në Shqipëri

Agjencia Kombëtare e Turizmit e përfaqësuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ardit Çollaku, nëpërmjet një ftese speciale merr pjesë në konferencën “2016 CHINA (NINGBO)–CEEC Tourism Cooperation and Exchange Conference”. Kjo konferencë mes Kinës dhe 16 vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore u organizua…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Haxhinasto:Ruani sinjalistikën rrugore,është me rëndësi për sigurinë

 Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, ka inspektuar përfundimin e punimeve të aksit rrugor Mbikalimi I Trenit- Ura e Mesit në qytetin e Shkodrës. Ministri tha se ky aks është shumë I rëndësishëm, pasi lidh qytetin e Shkodrës me gjithë zonën e Mesit. Ministri theksoi se ndërtimi I kësaj rruge ka sjellë impakt pozitiv…

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Kombëtare. Kryetarja e re e forumit zgjidhet Floida Kërpaçi

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Kombëtare, që zgjodhi edhe kryetaren e re të këtij forumi, ‪#‎Floida_Kërpaçin‬. Në këtë konventë ishin të pranishëm Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, Zv.Kryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili, N/Kryetarët e LSI-së, z. Endrit Braimllari e znj. Kejdi…

Firmoset kontrata për port jahtesh në Shëngjin,Haxhinasto: Vlera e koncesionit 7 milionë dollarë

Ditën e sotme është firmosur në ambientet e Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës, marrëveshja konçesionare për ndërtimin e një porti jahtesh në portin e Shëngjinit. Ministri Haxhinasto tha se ky port me kapacitet 200 jahte, do të sjellë zhvillim për zonën si në aspektin e turistik, por edhe të punësimit. Ministri tha se vlera e…

Ylli: Të drejtat e punonjësve, prioriteti i punës sonë. Inspektoratit i punës i hapur për çdo ankimim apo denoncim

Drejtori i Inspektoriatit të Punës flet për dy vite e gjysmë në krye të këtij institucioni. Ku tagri i inspektoriatit të punës është dhe mbetet zbulueshmëria e punësimit në kushte informale, vlerësimi i partneritetit dhe bashkëpunimin me biznesin duke i thënë Jo arrogancës dhe mendjengushtësisë. Arsimi profesional si hallkë shumë e rëndësishme e lidhjes së zyrës së punës me…

Ministria e Transportit: S’ka rritje të çmimit të kolaudimit, kërkesa e kompanisë do shqyrtohet në shtator

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës ka reaguar në lidhje me pretendimet për rritje të çmimit të shërbimeve të kolaudimit. Ministria e Transportit njofton opinion publik, se në datë 13 Maj 2016, kompania “SGS”, që ka koncesionin e shërbimit të kolaudimit të automjeteve ka dorëzuar një kërkesë për të rishikuar tarifat e kontrollit me 6,7 %,…

Gjosha: Reforma në drejtësi, s’duhet të humbim kohë të miratohet brenda qershorit

Ne Tirane u zhvillua sot mbledhja e Komitetit te shtate te Stabilizim Asociimit BE-Shqiperi. Ne takim mori pjese ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, Drejtoresha e re për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Zgjerimit të Komisionit Europian, Genoveva Ruiz-Calavera dhe perfaqesues te larte te institucioneve shqiptare dhe te Komisionit Europian. Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, në…

Rruga e re që ka hapur rinia në politikën shqiptare

Opinion nga Lefter Koka Politika shqiptare tashmë ka hyrë në një rrugëtim të saj të ri. Kjo etapë e re ka një autor: rininë. Me forcën inovative të mendimit, me mentalitetin e saj evropian e perëndimor, impakti i rinisë në shoqërinë dhe sidomos në politikën e vendit është tejet i madh. LRI e Durrësit zhvilloi…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Gjosha: Nuk duam një reformë në drejtësi, e cila të bëhet sot dhe të ndryshojë nesër

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha priti sot në një takim, Drejtoreshën e re për për Ballkanin Perëndimor, në Drejtorinë e Zgjerimit të Komisionit Europian, Genoveva Ruiz-Calavera. Ecuria me përmbushjen e 5 prioriteteve dhe përgatitjet për Komitetin e 7-të të Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri ishin në fokus të këtij takimi. Ministrja Gjosha, nënvizoi se qeveria është e angazhuar…

Iva Çarçiu: LRI, familja e vlerave dhe solidaritetit

Ajo quhet Iva Çarçiu. Është studente në Fakultetin Ekonomik në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Përpara se të vazhdonte studimet, Iva ka mbaruar gjimnazin me rezultate të larta, por ka qenë shumë konfuze në zgjedhjen e saj. Preferenca e saj ishte gazetaria, por zgjodhi ekonomikun, si një mundësi më të mirë drejt së ardhmes. Është 19…

 • Publikuar tek kategoria Profil

Meta-Brownfield: Kuvendit i Shqipërisë angazhohet për miratimin sa më parë të Reformës në Drejtësi

Gjatë qëndrimit në Washington DC, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit në një takim në Departamentin e Shtetit nga Ndihmës Sekretari i Shtetit, Ambasadori William Brownfield. Kryetari i Kuvendit e falënderoi Ndihmës Sekretarin e Shtetit për mbështetjen e vazhdueshme, që SHBA i japin Shqipërisë në të gjitha fushat dhe veçanërisht në fushën e…

Cërrik, Panariti: Projekt të përbashkët me Italinë për rivitalizimin e prodhimit të duhanit

Ministri i Bujqësië, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti, inspektoi një ditë më parë në Cërrik, parcelën e parë eksperimentale të mbjellë me duhan të varietetit “Virginia Bright”. Ministri tha se, kultivimi i duhanit, është traditë e kësaj zone. Prodhimi i duhanit në Shqipëri ka pasur një traditë të hershme. Duhani si lëndë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Obama cakton vizitat e radhës në Evropë

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, planifikon një udhëtim treditësh, muajin e ardhshëm, në Poloni dhe në Spanjë. Sipas njoftimit, Obama do të ndjekë samitin e NATO-s më 8 dhe 9 korrik në Varshavë, përpara se të udhëtojë në Spanjë. Shtëpia e Bardhë ka thënë se…

Pezullimi i Çakos/Manjani: Zbatimi i ligjit nuk mund të komentohet

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani i është përgjigjur interesit të medias lidhur me mbi vendimet e Gjykatës së Tiranës për pezullimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Haki Çako. Ministri Manjani bën me dije se këto janë çështje të zbatimit të ligjit dhe nuk mund të komentohen nga ana e tij.Ai thekson se…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Reforma në drejtësi, Gjosha: Palët politike të dialogojnë për gjetjen e konsensusit

 Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha kërkoi të martën që “palët politike të dialogojnë sërish për gjetjen e konsensusit për reformën në drejtësi”. Ministrja Gjosha ndodhet në Sarandë në sesionin informues për programin ndërkufitar Greqi-Shqipëri, ku iu përgjigj interesimit të gazetarëve për takimin e djeshëm dhe negociatat për reformën në drejtësi.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Shqipëria mbështet një zgjidhje paqësore për konfliktin Izrael-Palestinë

Me ftesë të Komitetit Hebraik Amerikan (AJC), Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta mori pjesë në Forumin Global të AJC në Washington DC. Gjatë këtij Forumi u zhvilluan edhe dy seanca të veçanta kushtuar marrëdhënieve mes popullit shqiptar dhe popullit hebre, si dhe marrëdhënieve mes Shqipërisë, Izraelit dhe SHBA. Kryetari i Kuvendit, z.…

Monitorimi i cilësisë së ajrit, nga 1 korriku në fuqi normat e reja të ndotjes nga mjetet

Në një interviste ekskluzive për Report TV, Ministri i Mjedisit Lefter Koka shpjegon cilësinë e ajrit, ujërave, plazheve e pyjeve. Sipas tij, në tre vite është përmirësuar dukshëm cilësia e plazheve, por mbetet problem ndotja e ajrit prej makinave me moshë të madhe Ndërsa është përmirësuar ndjeshëm cilësia e ujërave, problem mbetet ndotja e mjedisit nga…

 • Publikuar tek kategoria Politike

LSI ecën në krah të qytetarit

Një prioritet i LSI është të jetë sa më pranë qytetarit, për të thyer hendekun e ndarjes midis qytetarit të thjeshtë dhe politikës e cila ka egzistuar prej dekadash. Shqiptarët kanë patur prirjen për ta konsideruar politikën si “ne” dhe “ata”. Ndarja e politikës me shoqërinë ka shkaktuar plagë të rënda në këto vite duke…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi Konventën Zgjedhore të Pogradecit ku fitues doli Mariglen Guzi.

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Zgjedhore të Pogradecit ku morën pjesë edhe disa personalitete të larta të LSI-së. Pjesë e kësaj Konvente ishte Ministrja për Integrimin Europian, znj. Klajda Gjosha, nënkryetarët e LSI-së, z. Petrit Vasili, Endrit Braimllari dhe Kejdi Mehmetaj, deputeti i LSI-së, qarku Korçë, z. Pirro Kapurani, dy kandidatët për kryetarë të…

Mogherini: Miratoni reformën në drejtësi

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka reaguar përmes një deklarate zyrtare këtë të dielë mbi reformën në drejtësi në Shqipëri, të cilën e quan si tepër të rëndësishme për hapin e radhës së vendit drejt integrimit në BE.…

LRI organizoi Konventën Zgjedhore të Vlorës, Enada Kociraj u shpall fituese

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Zgjedhore të Vlorës ku morën pjesë edhe disa personalitete të larta të LSI-së. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin deputeti i qarkut të Vlorës, Shkëlqim Selami, Nënkryetarët e LSI-së, Kejdi Mehmetaj dhe Endrit Braimllari. Duke folur gjatë Konventës, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj tha se është momenti që të…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al