Një tjetër ari i mbajtur në robëri strehohet përkohësisht në Kopshtin Zoologjik në Tiranë

Edhe një tjetër ari i mbajtur në robëri strehohet përkohësisht në Kopshtin Zoologjik në Tiranë. Pas vaksinimit dhe procedurave të tjera të nevojshme gjatë ditë së sotme ariu që mbahej për qëllime fitimi në Levan të Fierit, është vendosur në Kopshtin Zoologjik, aty ku një ditë më parë u vendos edhe ariu Tomi. Të dy…

Lejet e ndërtimit – Nga 1 shtatori ndryshon forma e aplikimit

Duke filluar nga data 1 shtator, çdo aplikim për leje ndërtimi do të bëhet vetëm në mënyrë elektronike. Pas dy ditësh do të nisë funksionimi i këtij shërbimi të ri. Sistemi elektronik për lejet e ndërtimit do të realizojë njëkohësisht parimin e shërbimit me një ndalesë përmes ndërveprimit elektronik të të gjitha institucioneve të përfshira si…

Manjani e Ahmetaj nënshkruajnë udhëzimin e bashkëpunimit për pasuritë e paluajtshme

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe Ministri i Financave, Arben Ahmetaj nënshkruan sot udhëzimin e përbashkët ”Për procedurat e zbatimit të ligjit nr.81/2016 “Për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme”. Ministri Manjani kërkoi botimin e menjëhershëm të aktit dhe në këtë mënyrë ky udhëzim dërgohet për botim në fletoren zyrtare, duke bërë të mundur kështu zbatimin…

Gjosha: Vetingu, kyç për hapjen e negociatave

Një ditë para se parlamenti të mblidhet për projekt-ligjin e vetingut, Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, shpjegon se miratimi i tij përbën një moment kyç në procesin e integrimit dhe në rekomandimin që Komisioni Europian, do të japë për hapjen ose jo të negociatave per anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Sipas Gjoshes është pozitiv…

Sëmundja e gjedhit, Ferro: Javën tjetër nisin lehtësirat

Ministria e Bujqësisë do të lehtësojë masat ekstreme të marra pas përhapjes së sëmundjes së gjedhit, siç njihet ndryshe “dermatoza nodulare” Edi Ferro, drejtor i Veterinarisë pranë ministrisë së Bujqësisë, zbuloi në Ora Neës se javën që vjen pritet të vendoset lejimi i therjes së gjedhëve të fermave. Por do të mbetet në fuqi urdhëri…

Kampingu i LRI-s bën bashkë personalitete të huaja, politikanë dhe figura të jetës publike në vend në bregdetin e Jalës

Nga data 22-27 gusht, në bregdetin e Jalës u zhvillua Kampingu i Lëvizjes Rinore për Integrim, një aktivitet që është kthyer tashmë në një traditë e që zhvillohet rregullisht prej 9 vitesh. Në aktivitetin e përvitshëm morën pjesë rreth 1500 të rinj e të reja nga e gjithë Shqipëria, të cilët për pesë ditë me…

Joao Torres: Roli i LRI në arenën ndërkombëtare është shumë i rëndësishëm.

Të pranishëm në Kampingun e LRI-së në Jalë ishin dhe dy deputetët e Partisë Socialiste të Portugalisë, z. Joao Torres dhe z.Ivan Gonçalves. Në një intervistë për media, deputeti i Partisë Socialiste të Portugalisë, Joao Torres, e cilësoi si tepër të rëndësishëm rolin e Lëvizjes Rinore për Integrim edhe në arenën ndërkombëtare.…

Dita e katërt në Kampingun e LRI-së në Jalë, Pflüger: Reforma në drejtësi, arritje e madhe për Shqipërinë

Në ditën e katërt të Kampingut të LRI-së në Jalë, të ftuar për të bashkëbiseduar me pjesëmarrësit kanë qenë politikani gjerman, Prof. Dr. Friedbert Pflüger dhe deputeti i PS-së, Namik Dokle. Prof.Dr.Friedbert_Pflüger është aktualisht Drejtor i Qendrës Ndërkombëtare për Sigurinë Energjetike (në “Kings College” të Londrës) dhe një personalitet i njohur në politikën gjermane me një karrierë…

Ilir Meta: Qëndrojmë pranë jush dhe popullit italian në përballimin e dhembjes së përbashkët njerëzore dhe të pasojave katastrofike të këtij tërmeti

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, u ka nisur sot dy telegrame ngushëllimi Kryetares së Dhomës së Deputetëve Laura Boldrini dhe Kryetarit të Senatit italian Pietro Grasso për tragjedinë e shkaktuar nga tërmeti i rëndë i datës 24 gusht 2016 në Itali. “Në emër të Kuvendit të Shqipërisë dhe në emrin tim personal…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori një mesazh për miratimin e Reformës në Drejtësi nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, Michael McCaul

Në një mesazh drejtuar Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul shpreh vlerësimin e tij për Kryetarin Meta dhe Kuvendin e Shqipërisë për miratimin e suksesshëm të Reformës në Drejtësi.…

Dita e tretë në Kampingun e LRI-së në Jalë, Hantke: Të rinjtë të marrin më shumë përgjegjësi

Në ditën e ditën e tretë të Kampingut të LRI-së në Jalë, pjesëmarrësit kanë vijuar bashkëbisedimet me personalitetet e ftuara në këtë aktivitet. Drejtori i Fondacionit “Friedrich-Ebert-Stiftung” në Shqipëri,Frank Hantke diskutoi me të rinjtë e LRI-së për vlerat e social-demokracisë dhe për kontributin që ata duhet të japin për vendin e tyre, duke marrë më…

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili dhënë për televizionin “Ora News”

Vasili duket se reforma në drejtësi vazhdon që të jetë akoma temë ditore. U kalua me konsensus, por çfarë do të thotë diçka e tillë? Kalimi me konsensus ishte absolutisht një moment kyç në jo vetëm politikën shqiptare, por në të gjithë politikën e vendit, për arsye se bëhej fjalë për një reformë shumë të…

Zhvillohet për të nëntin vit radhazi kampingu i LRI-së në Jalë, Kërpaçi: Shkollë politike me të rinj aktivë dhe të angazhuar

Lëvizja Rinore për Integrim është duke organizuar për të nëntin vit radhazi kampingun në bregdetin e Jalës, në Vlorë, një aktivitet që është bërë traditë tashmë. Edhe këtë herë, mbi 1300 të rinj e të reja nga i gjithë vendi, kryesisht studentë e gjimnazistë, nga mosha 16 deri në 22 vjeç, të cilët janë anëtarë…

Votimi i Vetting, Meta thërret Konferencën e Kryetarëve që të caktojnë seancën parlamentare

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta do të mbledhë të martën pasdite Konferencën e Kryetarëve për të caktuar datën e seancës për votimin e ligjit të Vetting­ut. Burime nga Kuvendi bëjnë me dije se pas konsultave me Kryetarët e Grupeve Parlamentare PS­PD ,Kryetari i Kuvendit z.Meta pritet të thërrasë Konferencen e Kryetareve ditën e Martë ora…

Panariti: Si ministër i Jashtëm ngrita për herë të parë “çamët”. Homologut serb i kërkova dënimin e Millosheviçit

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti thotë në një intervistë për “GSH” se institucioni që ai drejton po ndjek një model zhvillues, i cili ka dhënë rezultatet në rritjen e prodhimit dhe eksporteve. Në bilancin e punës së tij, Prof. Dr. Panariti bën edhe një krahasim të punës si ministër Bujqësisë dhe detyrës si ministër i Jashtëm i…

Panariti:LSI do t’i qëndrojë zotimit dhe marrëveshjes bashkëqeverisëse me PS

I ftuar në  studion e edicionit qendror të lajmeve në Top Channel, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti nuk foli vetëm për moratoriumin që kufizon tregtimin e mishit vendas. Ai u pyet nga Top Channel mbi zgjedhjet në Dibër dhe raportet mes LSI­-së dhe PS­-së në këtë qark, tashmë pas bërjes publike të kandidaturës së përbashkët për këtë bashki.Panariti…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Panariti: Zhbllokohet qarkullimi i bagëtive të imëta

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti urdhëroi sot fillimin e lëvizjes së kontrolluar të bagëtive të imta nga fermat drejt thertoreve, pas embargos për tregtimin e mishit, që u vendos në fillim të muajit gusht, për shkak të dermatozës nodulare që preku blegtorinë në vendin tonë. Burime zyrtare bëjnë të ditur se, ministri Panariti ka vendosur të lehtësojë…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Petrit Vasili: Nuk jemi pjesë e marrëveshjeve parapolitike

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili dhënë për televizionin “News 24” Vasili e nisim së pari me reformën në drejtësi e cila u miratua para rreth 2 javësh. A do të vijoj me po të njëjtin konsumi miratimi i ligjeve të reformës në drejtësi, shtatë ligjeve të…

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili i shpreh ngushëllime familjes së elektricistit Zamir Velaj

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili i shpreh ngushëllime familjes së Zamir Velajt, elektricistit që humbi jetën në krye të detyrës. Duke e cilësuar një krim të shëmtuar që meriton një dënim të rreptë, z. Vasili i bën thirrje organeve të drejtësisë që të veprojnë me shpejtësi.…

GUSHTI I ILIR METËS

Gushti është si e “diela” e stinës së verës. Një muaj pushimi dhe komforti, por në politikën shqiptare duket se ka filluar më i vrullshëm se sa kurrë. Spekulime për një qeveri teknike, takime të shpeshta midis faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm të politikës shqiptare, ethe për Veting-un dhe seancën e ardhshme parlamentare, vetmi…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Sot hyri në fuqi Kushtetuta e re

Kushtetuta e ndryshuar me votën unanime të parlamentit në mesnatën mes 21 dhe 22 korrikut, hyri në fuqi ditën e sotme.Në mungesë të paketës ligjore shoqëruese, zbatimi i saj i menjëhershëm duket i pamundur . Reforma është ende e paplotësuar për sa kohë që 7 projektligjet prioritare nuk janë miratuar. Këto 7 projektligje janë hartuar…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti inspekton punimet ndërtuese dhe rehabilituese të kanaleve ujitës dhe kullues në Vaun e Dejës

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Vaut të Dejës, z. Zef Hila, ndoqi nga afër punimet ndërtuese dhe rehabilituese të kanaleve ujitës dhe kullues të zonës së Vaut të Dejës. Në sajë të ndërhyrjeve në kohë me investime dhe në bashkëpunim me…

10 vjet “Festa e Birrës” në Korçë

Korça çel sot dyert për mijëra turistë vendas e të huaj me rastin e “Festës së Birrës”.Për pesë net me radhë i gjithë qyteti do të transformohet në një “Beer Zone” me sloganin “10 vjet Festa e Birrës”. Për një dekadë radhazi kjo festë, e cila tashmë identifikohet birrën “Korça” ka kulmuar duke marrë vulën…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Panariti: Shqipëria zgjeroi hartën e vendeve në të cilat ajo eksporton me 7 vende të reja, spikatet hapja e tregut të eksporteve në Republikën Çeke dhe Lituaninë

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, paraqiti sot përmes një konference për shtyp të dhënat e zhvillimit të Bujqësisë për 6-mujorin e parë të vitit 2016, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Të dhënat u referohen eksporteve bujqësore, mbështetur në treguesit e vëllimit të mallrave bujqësore…

Kongresmeni Pete Sessions vlerëson rolin e Metës

Kongresi amerikan ka ndjekur me vëmendje negociatat politike për miratimin e reformës në drejtësi dhe kërkon seriozitet në implementim e ndryshimeve kushtetuese. Madje ka kongresmenë që njohin me detaje pjesë të ndryshime kushtetuese, duke u ndalur në mënyrë specifike tek krijimi i Byrosë Kombëtare të Hetimit. Për këtë çështje, një kongresmen, i biri i një…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministria e Bujqësisë : Vaksinimi po ecen me ritme të shpejta

Ministria e Bujqësisë po vazhdon me intensitet vaksinimin e gjedhit në të gjithë vendin kundër sëmundjes së dermatozës nodulare dhe parashikon që ky proces të përfundojë brenda tre javësh. Burime nga ministria e Bujqësisë, bëjnë me dije se situata e blegtorisë në vend është në vëmendje të strukturave veterinare dhe ekpertëve të fushës dhe Ministria…

 • Publikuar tek kategoria Ekonomi

Majlinda Kelmendi shkruan historinë, fiton medaljen e artë

Majlinda Kelmendi ka shkruar historinë duke marrë medaljen e artë në Lojërat Olimpike Rio 2016 në xhudo për kategorinë deri në 52 kilogramë. Xhudistja arriti të fitonte në finale ndaj një kundërshtare italiane dhe u duk shumë e emocionuar në fundin e ndeshjes.…

 • Publikuar tek kategoria Sport

Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan, Pete Sessions vlerëson Ilir Metën: “Punoi me të gjitha palët për përmbylljen me sukses të Reformës në Drejtësi”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ka marrë një mesazh nga Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan, z. Pete Sessions, i cili shpreh vlerësimet e tij për Kuvendin e Shqipërisë dhe popullin shqiptar për miratimin me unanimitet të Reformës në Drejtësi dhe përshëndet përpjekjet e z. Meta për të punuar me…

Ilir Meta: Demir Hyskja përfaqësoi një plejadë artistësh të mëdhenj që bënë art në një kohë të vështirë

Kryetari  i Kuvendit z. Ilir Meta ka marrë pjesë sot në homazhet që janë zhvilluar në ambientet e teatrin “Skampa” në Elbasan, në nder të aktorit të madh shqiptar, z. Demir Hyskja, ku  vendosi  dhe një kurorë me lule. Kryetari i Kuvendit z. Meta u shpreh se, ndarja e tij nga jeta në një moshë të…

Meta dënon sulmin në Kuvendin e Kosovës: Akt i papërgjegjshëm, nuk i shërben integrimit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dënon me forcë aktin e rëndë të goditjes së Kuvendit të Kosovës. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, Meta thekson se ky akt i papërgjegjshëm nuk i shërben imazhit të Kosovës dhe integrimit të saj evropian dhe euro-atlantik. “Shpreh solidaritetin tim të thellë me Kuvendin e Kosovës, institucionet legjitime…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhënë për televizionin “ABC News” me gazetaren Mirela Milori

Një stinë e nxehtë jo vetëm se është verë, por kam idenë edhe një stinë e ngarkuar për ju… Qëlloi kjo stinë kështu. Ka pasur mjaft ngarkesa. Kishim dhe Kampionatin Europian, ku vendi ynë u paraqit shumë mirë. Patëm edhe sfidën tjetër, atë të reformës kushtetuese për reformën në drejtësi. Mendoj se këtu dolëm edhe…

Panariti në Has: Hapja e thertoreve dhe tregjeve të mishit, në këtë situatë do ishte vrastare

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ishte në Has, një nga zonat më numrin më të madh të gjedhëve të prekura nga Dermatoza Nodulare. Teksa e cilësoi situatën serioze, Panariti kërkoi zbatimin me përpikmëri të masave dhe urdhrave të lëshuara nga kjo ministri, për të mos dëmtuar masivisht blegtorinë. Ministri tha se hapja e tregjeve të…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta takohet me Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajcak

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u takua në Bratislavë me Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, z. Miroslav Lajcak, vendi i të cilit mban dhe presidencën e radhës së BE-së. Meta informoi z. Lajcak mbi miratimin me konsensus të paketës kushtetuese të reformës në drejtësi, si dhe kalendarin e miratimit e ligjeve të tjera…

Intesifikohen shërbimet në pemëtore të mollës në Korçë, Kukës, Has dhe Dibër

Korçë: Java e katërt 25-29 Korrik 2016, facilitatorët kanë ndjekur punën me grupet: Gjate kësaj jave të gjithë prodhuesit e rajonit të Korçës kanë intesifikuar shërbimet në pemëtore të mollës veçanërisht në ujitje dhe ushqimet gjethore pasi fruti i mollës është në fazën intensive të rritjes dhe përgatitet për fillimin e pjekjes, ku dhe kërkesat…

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, takim konsultativ me institucione financiare për zbatimin e marrevëshjes për fondin e garancisë

Ministri i Bujqësisë, Zvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti zhvilloi sot një takim konsultativ me institucionet financiare që kanë firmosur marrëveshjen për fondin e garancisë, për të analizuar mënyren e zbatimit të kësaj marrëveshje. Marrevëshja e firmosur në muajin Maj ndërmjet Qeverise Shqiptare, BERZH dhe bankave të nivelit të dytë dhe institucionet e…

Denis Xibri: Të jesh i pushtetshëm nuk të bën ndryshe nga të tjerët

Lëvizja Rinore për Integrim nuk është vetëm një forum politik. Lëvizja Rinore për Integrim është një familje e madhe që ofron miqësi dhe dashuri për të gjithë anëtarët e saj. Është një familje, që i ka gjithnjë dyert e hapura për të gjithë të rinjtë. Unë quhem Denis Xibri dhe jam maturant në gjimnazin “Partizani”,…

Prononcimi për mediat e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta‬

Z. Meta, dolët nga trajnimi apo nga takimi…? Më vjen keq për këtë konferencë të pazakontë shtypi, por në respektin tuaj që në këtë kulm vape keni pritur këtu për dy orë, keni pritur edhe dje për disa orë, por nuk komunikuam dot. Dhe duke qenë i shqetësuar se përsëri nesër apo në ditët e…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani kujtesë ZVRPP-ve:Shqyrtojini dosjet brenda afateve

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka lëshuar sot paralajmërimin e fundit ndaj Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për të kthyer pronat aty ku ka dokumente. Ai tha se nga shtatori do nisë një kontroll i rreptë, ku toleranca për çdo ZVRPP që nuk zbaton vendimet e gjykatës do jetë zero.…

Forcohet kontrolli në tregje për abuzimet me peshën

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Metrologjisë (DPM) po intenksifikojnë kontrollet për mbrojtjen e konsumatorëve nga abuzimet me peshën dhe matjen për produktet e ndryshme që blejnë në treg. Nga inspektimet e kryera së fundi, janë evidentuar raste të abuzimit me peshën kryesisht në tregjet e hapura të fruta…

Ja si bëhet aplikimi dhe renditja për universitete

Procesi i maturës shtetërore këtë vit ka pësuar disa ndryshime që kanë të bëjnë jo vetëm me procesin e përzgjedhjes së fituesve por edhe me aplikimin në sistemin online. Nëse vitin e kaluar tek formulari A1 aplikohej vetëm për universitetet publike, tashmë në këtë aplikim do të përfshihen edhe universitetet privatë.…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

AKU, hetim për mënyën e therjes dhe tregtimit të mishit

Drejtori i Përgjithshëm Z.Isuf Shehu, gjatë një mbledhje me drejtorët e 12 Drejtorive Rajonale të AKU në Qarqe deklaroi, se në zbatim të Urdhërave të Ministrit të Bujqësisë, Z.Edmond Panariti, me Nr. 371 dhe 372, datë 08.07.2016, institucioni ka qenë pjesë mbështetëse e rëndësishme e Drejtorive të Bujqësive dhe Shërbimit Veterinar. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit…

Panariti: Tregjet dhe thertoret do vijojnë të jenë të mbyllura, masa për ata që shkelin moratoriumin

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti bëri të ditur se dermatoza nodulare tek gjedhi detyron autoritetet që të mbajnë të mbyllura tregjet dhe thertoret, në mënyrë që të shmanget përhapja e infeksionit. Në një konferencë për mediat, ministri Panariti i bëri thirrje AKU-së dhe Policisë së Shtetit që të marrin masa ndaj atyre që shkelin moratoriumin.…

Dritan Ylli: Familja është oaz qetësie dhe kënaqësie

Dritan Ylli, drejtori i Inspektoratit të Punës është një nga figurat më të spikatura mediatike dhe një zë i fuqishëm në luftimin e çdo padrejtësie që bëhet duke shkelur ligjin dhe për mbrojtjen e respektimin e të drejtave të punonjësve. Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Telegraf”, Dritan Ylli flet për karrierën, por edhe për…

“Vettingu”, afat deri më 25 gusht për tu miratuar

Data 25 gusht është afati i fundit kur parlamenti shqiptar ka mundësi të miratojë në mos 7 ligjet që shoqërojnë reformën në drejtësi, të paktën ligjin e ashtuquajtur për “vettingun”. BE-ja dhe SHBA-të e kanë vënë gushtin si muajin e fundit kur parlamenti, edhe pse është me pushime, duhet të mblidhet për ta kaluar këtë…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al