Shpallen fituesit e konkursit kombëtar në kuadër të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë

Në muajin Shtator 2016, në kuadër të Javës Evropiane të Lëvizshmërisë, javë ku u angazhuan me aktivitete ndërgjegjësuese rreth 2200 qytete në mbarë globin Ministria e Mjedisit, me mbështetjen e projektit IBECA të financuar nga programi IPA i BE, shpalli “Konkursin Kombëtar të Pikturës” me temë :”Transport inteligjent- ekonomi e fortë” Misioni i këtij Konkursi…

Rama: Nuk merremi me batuta! Prioriteti ynë, reformat

Rama si Sekretar i Përgjithshëm i LSI, një ditë më parë Kryeministri bëri një deklaratë ku theksoi se varet në dorën e LSI-së koalicioni i vitit 2017, madje ai përdori edhe togfjalëshin “rimartesë me PD-në”. Cili do të jetë qëndrimi juaj edhe pse është herë ndoshta për të folur? Me gjithë respektin që kam për…

Çmimi i produkteve bujqësore/ Ministri Panariti qetëson fermerët në Lushnjë: Ankand ditor për produktet tuaja

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Z. Edmond Panariti, zhvilloi sot një takim me fermerët në Gorçaj të Lushnjës, në lidhje me shqetësimet e shfaqura ditët e fundit, për çmimet e ulëta të domateve, që sipas tyre, grumbulluesit ua marrin nën kosto. Duke i qetësuar prodhuesit, Ministri Panariti propozoi vendosjen e një…

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani takim me bashkëraporterët e Këshillit të Evropës, Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ka zhvilluar një takim me bashkëraporterët e Këshillit të Evropës, z. Andrej Hunko dhe z. Joseph O’Reilly.  Në fokus të diskutimit gjatë këtij takimi ishin zhvillimet me të fundit që lidhen me miratimin e reformës në drejtësi si dhe pritshmëritë e fazës së zbatimit të saj. Në nisjen e…

Rrokaj: LSI nuk i bën aleancat për kërshërinë apo interesat tipike partiake të saj, por i bën për interesat e vendit

Në kuadër të zgjedhjeve të 6 nëntorit, kandidati për Kryetar i LSI-së, z. Shezai Rrokaj zhvilloi takime me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Sarandë dhe Delvinë. Gjatë këtij takimi, kandidati për kryetar të LSI-së, z. Rrokaj theksoi se gara për datën 6 nëntor është një garë alternativash, një garë mendimi dhe idesh. “Sa…

Erisa Xhixho: Gara për lidershipin e ri të LSI-së, rrit frymën e përfaqësimit politik

Me garën për lidershipin e ri të partisë, Lëvizja Socialiste për Integrim synon të rritë frymën e përfaqësimit politik. Këtë e ka shprehur kryetarja e Komitetit Drejtues Kombëtar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho, në rubrikën “Opinion” në “News 24”. Lidhur me tre kandidaturat për kreun e LSI, Xhixho u shpreh e kënaqur për…

Talenti shqiptar stërvitet me ekipin e parë të Milanit

Kolonisë së shqiptarëve në Serinë A së shpejti mund t’i shtohet një tjetër lojtar. Bëhet fjalë për Ismet Sinanin, 17-vjeçarin i cili është pjesë e të rinjve të Milanit. Talenti i lindur në Beluno të Italisë u vu nën urdhrat e Vinçenco Montelës të enjten, duke u stërvitur me skuadrën e parë të kuqezinjve. I…

  • Publikuar tek kategoria Sport

Meta dhe Panariti vizitojnë një kompleks blegtoral në Fier: “Ferma të tilla janë rruga për një zhvillim të sigurt”

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, zhvilloi sot një vizitë në rrethin e Fierit, ku shoqëronte kryeparlamentarin, Z.Ilir Meta. Ky i fundit dhe Ministri Panariti panë nga afër investimet në kompleksin blegtoral “Tris” në fshain Libofshë të këtij rrethi, investimin e bërë, si dhe folën për mbështetjen ndaj sipërmarrjeve të…

Panariti propozon amnisti për borxhet e fermerëve ndaj AZHBR

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, tha sot se do t’i propozojë në ditëtnë vijim Ministrisë së Financave, por edhe Kryeministrit Rama, amnisti për femerët që janë debitorë ndaj Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural. Deklaratën e tij, Minstri Panariti e bëri gjatë një takimi të zhvilluar në ambientet e…

Manjani: Vendimet e gjykatës do zbatohen

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani mori pjesë ditën e sotme në ceremoninë e përmbylljes së projektit të binjakëzimit të BE-së “Përmirësimi i shërbimit përmbarimor në Shqipëri”. Ky projekt solli ekspertizën e dy prej shteteve anëtare themeluese të BE-së, Francës dhe Hollandës, në dobi të sistemit përmbarimor shqiptar, duke siguruar asistencë teknike dhe trajnim për përmbaruesit…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, priti Bashkëraporterët e Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Kryetari i Kuvendit, z. #Ilir_Meta priti sot Bashkëraporterët e Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, z. Andrej Hunko dhe z. Joseph O’Reilly me të cilët bisedoi mbi zhvillimet e fundit politike në vend, reformimin e sistemit të drejtësisë dhe mbi mbarëvajtjen e zgjedhjeve të ardhshme. Z. Meta vlerësoi punën e raporterëve…

FAO në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, projekt për ushqimin e fëmijëve në shkolla

Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO), në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, organizuan më 25 tetor 2016 një seminar mbi përgatitjen e një projekti për ushqimin e fëmijëve në shkolla. Në seminar ishin të pranishëm përfaqësues nga disa ministri që do të përfshihen në këtë projekt, si Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit…

Ministria e Bujqësisë, sqarim në lidhje me avionët e vegjël që fluturojnë sot mbi Fier: “Hedhin vaksina nga ajri kundër tërbimit të dhelprave”

Nisur nga disa lajme që qarkullojnë sot në rrjetet sociale, si dhe në disa agjenci lajmesh, të cilat hedhin dyshime për avionë droge që kanë fluturuar sot në mengjes mbi qytetin e Fierit, Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave sqaron se, avioni i fotografuar në Fier është, pjesë e flotës së Projektit…

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti propozon amnisti për debitorët ndaj AZHBR

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Z. Edmond Panariti, tha sot se do t’i propozojë në ditët në vijim Ministrisë së Financave, por edhe Kryeministrit Rama, amnisti për femerët që janë debitorë ndaj Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural. Deklaratën e tij, Minstri Panariti e bëri gjatë një takimi të zhvilluar në…

Zhvillohet simpoziumi i bashkëpunimit rajonal për sigurinë dhe shëndetin në vendet e punës

Sot në Ohër, u zhvillua simpoziumi i bashkëpunimit rajonal për sigurinë dhe shëndetin në vendet e punës, me pjesëmarrjen e inspektoriateve të punës së gjithë shteteve të Ballkanit. I pranishëm në këtë takim ishte dhe drejtori i Inspektoriatit të Punës z. #DritanYlli. Ai u shpreh: “Mjaft e vlefshme për ne prania në këto aktivitete, sepse…

Ministri Panariti në Parlament: Bujqësia njohu rritje, prodhim dhe eksporte, si asnjëherë më parë

“Projektligji ‘Për Mbrojtjen e Bimëve’ është konsultuar me të gjithë faktorët dhe aktorët e interesuar, prodhuesit, grumbulluesit dhe përpunuesit, si dhe është diskutuar gjerësisht dhe në komisionet parlamentare dhe ka marrë formën e plotë”. Kështu e nisi fjalën e tij në Parlament, Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, gjatë seancës…

Ministri Sokol Dervishaj gjatë inagurimit të Ujësjellësit të ri Lushnje

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, bashkë me Sekretarin Parlamentar të Shtetit në Ministrinë e Ekonomisë Gjermane Hans-Joachim Fuchtel, drejtorin e “AKUK” Ardian Alushi dhe me kryetarin e Bashkisë Fatos Tushe, ka marrë pjesë në ceremoninë e inagurimit të Ujësjellësit të Ri në Lushnje. Ministri Dervishaj tha se ky është një projekt shumë i…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta pjesë e homazheve në nder të filozofit të shquar, estetit dhe Akademikut Prof. Dr. Alfred Uçi

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në homazhet e zhvilluara në nderim të filozofit të shquar, estetit dhe Akademikut Prof. Dr. Alfred Uçi, i cili u nda nga jeta një ditë më parë në moshën 89-vjeçare. Gjatë ceremonisë së zhvilluar në ambientet e Akademisë së Shkencave, z. Meta vendosi një kurorë me lule…

Gjosha: Reforma në drejtësi thelbësore për të ardhmen e Shqipërisë

Ministrja e Integrimit Europian,  Klajda Gjosha, mori sot pjesë, në konferencën “Shqipëria në procesin e Berlinit”, e organizuar në kuadër të Tetorit gjerman. Ministrja Gjosha, u shpreh në fjalën e saj se Procesi i Berlinit i lancuar nga kancelarja Merkel në vitin 2014, erdhi pikërisht si përpjekje për t’i dhënë një shtysë të re integrimit…

Ministri Manjani pret përfaqësuesit e Dhomës Kombëtare të Noterisë Kineze

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ka pritur në takim një delegacion të nivelit të lartë me përfaqësues të Dhomës Kombëtare të Noterisë Kineze. Delegacioni, i cili ka zhvilluar nje vizitë disa ditore në kuadër të thellimit të bashkëpunimit të mëtejshëm me notariatin shqiptar, shoqërohej në këtë takim nga Zj. Mimoza Sadushaj, Presidente e Dhomës…

Telegrafi: Të hartojmë strategji për për menaxhimin e burimeve, të rrisim të ardhurat e komuniteteve të peshkimit

Zëvendësministri i Bujqësisë, Zhvllimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Roni Telegrafi, mori pjesë në Konferenca e Nivelit të Lartë Drejt për Bashkëpunimit të Zgjeruar mbi Peshkimin dhe Akuakulturën në Detin e Zi, mbajtur në Bukuresht, Rumani, në datat 24 dhe 25 tetor 2016. Kjo konferencë u organizua nga Komisioni i Përgjithshëm i Peshkimit për…

Dervishaj-Juraga: “Linjë direkte trageti Durrës-Rijeka”

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadoren e Kroacisë, Sonja Bujas Juraga. Ministri Dervishaj dhe Ambasadorja Juraga, theksuan se marrëdhëniet politike mes dy shteteve janë të shkëlqyera, por duhet bërë më shumë në forcimin e raporteve ekonomike dhe në transport. Ambasadorja Juraga, tha se shumë shpejt Shqipërinë do e…

Turqia dhe Sllovakia mbështesin Shqipërinë në bujqësi dhe blegtori

Ministri i Bujqësisë i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, priti gjatë ditës së sotme, dy delegacione, nga Ministria e Bujqësisë së Turqisë, dhe një nga Dhoma e Tregtisë së Sllovakisë. Delegacioni turk, që shoqërohej nga Ambasadori Hidayet Bayraktar, përbëhej nga drejtues të Departamenteve të Menaxhimit të Ujrave, Konsolidimit të Tokës, Farërave e Fidanëve,…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhënë për emisionin “5 pyetje nga Babaramo” në Report TV

Do të doja ta nisnim bisedën me Dekretin e Presidentit, i cili ka refuzuar atë që disa e quajnë “Ligji i plehrave”, disa të tjerë “Ligji i mbetjeve urbane”, por, përtej tautologjisë semantike që krijohet, unë do të doja qëndrimin tuaj. Ju do të votoni në favor të dekretit të Presidentit, apo kundër tij? Mendoj…

Erklent Krifsa: LRI shpresa e çdo ëndrre rinore

Lëvizja Rinore për Integrim është forumi ku ndjeshmëria e problemeve dhe vështirsive që çdo i ri po kalon, është shumë e madhe. Rinia shqiptare po kalon një moment të vështirë në bashkëjetesën e vendit. Ëndrrat e tyre nuk përputhen me reformat e ndryshme arsimore dhe ekonomike, ato nuk përputhen as me papunsinë dhe as me…

Panariti në Bernë, merr mbeshtetje në për zëvendësimin e blegetorisë së dëmtuar nga Dermatoza Nodulare

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, u takua në Bernë me Drejtorin e Përgjithshëm të Zyrës Federale Zvicerane të Bujqesise, Bernard Lehmann, ku mori mbështetjen për zëvendësimin e blegtorisë së dëmtuar nga sëmundja LDS, si dhe mbështetje për rritjen e kapaciteteve laboratorike në disa fusha të bujqësisë në vendin tonë.…

Prononcimi për mediat i Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili pas takimit me përfaqësues të AKIP-it

Sapo jeni takuar me përfaqësues të AKIP-it, çfarë kërkuan te ju shoqëria civile? Sot kam pasur me kërkesë të tyre takim paradite dhe me përfaqësues të shoqatës së ricikluesve, dhe pak më parë dhe me një përfaqësi të Aleancës Kundër Importit të Plehrave. Takime të cilat siç thashë edhe më parë u kërkuan dhe nga…

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ministrin Indian për Hekurudhat Suresh Prabhu

Ministri Dervishaj shprehu falenderimet ndaj Qeverisë Indiane dhe Ministrit Prabhu, për angazhimin e madh në forcimin e marrëdhënieve politiko-ekonomike mes 2 vendeve. Ministri Prabhu, tha se Qeveria Indiane është shumë e interesuar për të rritur bashkëpunimin me Shqipërinë, veçanërisht në transportin hekurudhor dhe atë detar. Në lidhje me transportit hekurudhor, Dervishaj tha se Ministria e…

Panariti në Romë : Marrëveshje mes dy vendeve në bujqësi dhe peshkim

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti u takua në Romë me homologun e tij italian, Maurizio Martina. Të dy ministrat firmosën marrëveshjen për bashkëpunim në fushën e bujqësisë dhe të peshkimit. Kjo marrëveshje i hap rrugën projekteve të përbashkëta dhe investimeve italiane në bujqësi, peshkim dhe akuakulturë. Pjesë e marrëveshjes…

Ilir Meta: Mbështetje zhvillimit të Ishmit dhe në bujqësi e turizëm

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë ceremoninë e dorëzimit të 700 lejeve të legalizimit në Ishëm të Durrësit. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, z. Artan Lame, Drejtori i ALUIZNI-t Durrës, z. Flamur Gjuzi, etj. Në fjalën e tij përshëndetëse para banorëve…

Monika Kryemadhi: Angazhimi i të rinjve dhe grave emancipon politikën dhe zhvillon shoqërinë

LSI shpërndan 300 karta të reja anëtarësimi në Vorë. Në kuadër të zgjedhjeve për Kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim që do të mbahen në 6 nëntor, deputetja Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së në Bashkinë e Vorës. Gjatë këtij takimi u shpërndanë edhe 200 karta të reja anëtarësie. Në fjalën e…

Ministri Transportit, Dervishaj inspektoi punimet per rrjetin e kanalizimeve në Ksamil

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës,  Sokol Dervishaj dhe Drejtori i Agjensisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve, Ardian Alushi, vijuan inspektimet në jug të vendit, duke u ndalur në kantierin e ndërtimit të rrjetit të kanalizimeve në zonën turistike të Ksamilit. Ministri Dervishaj tha se ky project është në fazën përfundimtare përsa i përket punimeve, dhe vepra…

Kandidatët për kryetar të LSI, Shezai Rrokaj dhe Përparim Spahiu, zhvilluan një takim me strukturat e partisë në qytetin e Korçës

Kandidatët për kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Shezai Rrokaj dhe z. Përparim Spahiu, zhvilluan një takim me strukturat e partisë në qytetin e Korçës. Në takim ishin të pranishëm dhe N/kryetari i LSI-së, z. Endrit Braimllari dhe deputeti i qarkut Korçë, z. Pirro Kapurani. Gjatë takimit, kandidatët  z. Shezai Rrokaj dhe z. Përparim…

Ilir Meta: “Shqipëria duhet të ecë përpara me hapin e ëndrrave të të rinjve!”

Kryetari i LSI-së, z. #Ilir_Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e qytetit të Durrësit ku u shpërndanë dhe 300 karta të reja anëtarësimi. Të pranishëm ishin edhe kryetari i LSI Durrës, z. #Lefter_Koka, N/Kryetarja e LRI-së, #Rea_Kotani, Kryetari i LRI Durrës, #Arbi_Shtylla, etj. Në fjalën e tij, z. Meta, teksa vlerësoi punën…

Braimllari: Votimi në datën 6 Nëntor për kreun e LSI-së duhet të jetë një votim model i bazuar tek transparenca, gjithpërfshirja dhe integriteti

  Ditën e sotme Nënkryetari i LSI-së Endrit Braimllari dhe Kryetarja e LGI Klajda Gjosha zhvilluan një takim me strukturat e LSI në Leskovik  të bashkisë Kolonjë. Braimllari dhe Gjosha theksuan se në datën 20 Nëntor duhet të jemi të gjithë për të votuar kandidatin e Aleancës për Shqipërinë Europiane me qëllim vazhdimin e projekteve të…

Klajda Gjosha: “Pa konsensus, pa mirëkuptim mes palëve, Shqipëria nuk mund të ecë përpara”

Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, znj. Klajda Gjosha dhe nënkryetarja e LGI-së, znj. Brunilda Paskali, morën pjesë në një takim me gratë dhe vajzat e LSI, në qytetin e Lushnjes. Qëllimi i këtij takimi është riorganizimi i strukturës në këtë qytet, me synim hapjen e mëtejshme të partisë, shtimin e anëtarësimeve të reja…

Ilir Meta: “Zgjedhjet, LSI do të rrisë cilësinë e përfaqësimit të lidershipit të saj në nivel kombëtar dhe lokal”

Komiteti Drejtues Kombëtar i Lëvizjes Socialiste për Integrim u mblodh për diskutuar rreth zgjedhjeve të 6 nëntorit për kryetarin e ri të kësaj force politike. Në këtë takim tre kandidatët për kryetar të LSI-së paraqitën platformat dhe ndanë vizionin e tyre me anëtarët e KDK-së. Duke marrë fjalën në këtë aktivitet, Kryetari i LSI-së, z.…

Intervista/ Klevi Pojana: LSI forcë e dimensioneve evropiane, qytetarët dhe rinia do ta bëjnë 2017-n vitin tonë

Nënkryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim, Klevi Pojana, në një intervistë për gazetën ‘Integrimi’, është shprehur se Lëvizja Socialiste për Integrim është forcë e dimensioneve evropiane. Pyetur mbi rolin e LSI në procesin e reformës në drejtësi, Pojana deklaron se durimi dhe serioziteti i treguar nga kjo forcë politike por në mënyrë të veçantë nga…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit në takim nga Kryetari i Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Zhang Dejiang

Gjatë takimit, z. Meta shprehu kënaqësinë e tij për këtë vizitë në Pekin dhe vlerësoi marrëdhëniet e veçanta miqësore e tradicionale që Shqipëria ka me Kinën. Gjithashtu, Kryetari i Kuvendit shprehu bindjen se kjo vizitë do t’ishërbejë intensifikimit të mëtejshëm të këtyre marrëdhënieve që mund të konsiderohen të shëndetshme, dinamike dhe të qëndrueshme. “Bashkëpunimi parlamentar…

Kërkesa e ERRU për rritjen e çmimit të ujit. Ministri Dërvishaj: Nëse reforma zbatohet me sukses, s’ka arsye që të rritet çmimi

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka marrë pjesë në aktivitetin e organizuar nga Enti Rregullator i Ujit, ku u paraqit raporti i performancës së ujësjellësave për vitin 2015. Ministri Dervishaj tha se duke filluar nga muaji nëntor, fillon faza e dytë e reformës së Ujit, që parashikon implementimin në terren. Një element i…

Lëvizja Socialiste për Integrim vazhdon fushatën në kuadër të zgjedhjeve të brendshme të partisë që do të zhvillohen më 6 nëntor

Deputetja e LSI-së, znj. #Monika_Kryemadhi dhe kandidati për kryetar i LSI-së, z. #Shezai_Rrokaj zhvilluan takime me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Njësinë Administrative 1 në Tiranë, ku edhe kanë shpërndarë rreth 1 mijë karta të reja anëtarësimi. Gjatë këtij takimi, kandidati për kryetar të LSI-së, z. Shezai Rrokaj theksoi se gara për kryetar…

Meta: Përvoja e palës kineze në fushën e bujqësisë dhe administrimit të ujërave është shumë e dobishme për Shqipërinë

Nënshkruhet Memorandumi i bashkëpunimit midis Ministrisë së Burimeve Ujore të Republikës Popullore të Kinës dhe Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Republikës së Shqipërisë në fushën e administrimit dhe menaxhimit të integruar të ujërave. Në vijim të vizitës zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, i shoqëruar nga Ministri…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit në takim nga drejtuesit e kompanisë “Power Construction Corporation of China”

Me ftesë të Presidentit të korporatës “Power Construction Corporation of China”, z. Yan Zhiyong, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta, vizitoi zyrat qendrore të saj dhe pati një bashkëbisedim me drejtuesit e kompanisë. Në këtë takim z. Meta shoqërohej nga delegacioni i Kuvendit të Shqipërisë dhe nga Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit…

Klajda Gjosha : Humbëm një mik që dha shpirtin për Kolonjën dhe për qytetarët

E deleguara e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Korçës, Klajda Gjosha mori pjesë në prezantimin e kandidatit të “Aleancës për Shqipërinë Europiane” për Bashkinë e Kolonjës, Ilia Stefo. Në fjalën e saj,Klajda Gjosha theksoi se qytetarët e Kolonjës duhet të vijojnë ëndrrën e Arben Malos e cila ishte ëndrra e zhvillimit të qytetit.…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta nisi sot vizitën e tij zyrtare në Republikën Popullore të Kinës

Në këtë vizitë, z. Meta shoqërohej nga një delegacion i gjerë i përbërë nga Ministri për Bujqësinë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, si dhe anëtarë të grupit parlamentar të miqësisë,Shqipëri-Republika Popullore e Kinës.Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit fillimisht në takim nga Kryetari të Konferencës Konsultative Politike të Popullit…

Ilir Meta: “Gjykimi i LSI-së për mbetjet, jo si problem thjesht politik por si problem në raport me opinionin publik dhe me shoqërinë civile”

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta  dhënë për televizionin “News 24”Nga Marsela Karapanço Javën e kaluar keni pasur një vizitë me takime intensive në Greqi. Përveç takimeve zyrtare, keni patur edhe takime me dyer të mbyllura, çfarë u tha në ato takime që nuk është thënë ende në media? Mendoj se në publik janë thënë…

ILIR META PËR “KATHIMERINI” Marrëdhëniet shqiptaro-greke, dialog dhe konstruktivitet për çështjet e pazgjidhura

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka dhënë një intervistë për gazetën greke Kathimerini”. Në këtë intervistë, z. Meta, ka vënë theksin në marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe e ardhmja e përbashkët e të dy shteteve. Z. Meta në këtë intervistë ka folur gjithashtu edhe për çështjet e hapura ndërmjet dy shteteve si “çështja çame”, delimitimin e zonave…

Ilir Meta, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Teodor Laço

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka dërguar një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit të shquar Teodor Laço. Mesazhi ngushëllues i Metës: E dashur Miriana, Të dashur Pandi dhe Bledar, Me dhimbje dhe trishtim të thellë mësova lajmin për ndarjen nga jeta të Teodor Laços, shkrimtarit të njohur, autorit të një…

Ilir Meta: Mbështetja për LSI-në vjen nga mesazhi pozitiv dhe fakti që kjo forcë politike ka treguar se është një faktor për stabilitetin e vendit

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta mori pjesë në një takim me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës. Të pranishëm në këtë takim ishin edhe Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka dhe Zv.Ministrja e Arsimit dhe Sportit, znj. Nora Malaj. Duke folur para të pranishmëve, z. Meta tha se…

Sokol Dervishaj: “Janë të gjitha mundësitë që projekti i BY-passit të Fierit të përfundojë brenda pranverës së vitit 2017”

Ministri I Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka inspektuar punimet për ndërtimin e By-passit të Fierit. Ministri Dervishaj tha se pavarësisht problematikave të së kaluarës, problemet janë të tejkaluara dhe po punohet me kapacitet të plotë. Dervishaj u shpreh se nëse ritmi i punimeve do të jetë konstant, projekti do të përfundojë brenda pranverës të…

Laura Boldrini, fjala përshëndetëse në Kuvendin e Shqipërisë

 Në kuadër të vizitës së saj zyrtare në vendin tonë, Presidentja e Dhomës së Deputetëve të Parlamentit të Italisë, znj. Laura Boldrini, ndoqi punimet e Seancës Plenare të Kuvendit të Shqipërisë. Duke i uruar mirëseardhjen, Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta u shpreh gjatë seancës se vizita e znj. Laura Boldrini dëshmon qartë intensifikimin e…

Meta pret Laura Boldrinin : Italia, avokate e integrimit të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta priti në një takim Presidenten e Dhomës së Deputetëve të Italisë, Laura Boldrini. Pasi i uroi mirëseardhjen në vendin tonë znj. Boldrini në këtë vizitë zyrtare, z. Ilir Meta u vlerësoi stadin e shkëlqyer të marrëdhënieve mes dy vendeve dhe veçanërisht atyre parlamentare.…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta dhënë për televizionin “ABC News” nga Athina

Nga Robert Goro/ Meta ju keni zhvilluar sot takimin me Kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras. Ky ishte thjesht një takim protokollar apo pati edhe një përmbajtje thelbësore që mund të na thoni ndonjë detaj? Mendoj se ishte një takim mjaft pozitiv. Për mua ishte hera e parë që takohesha me z. Tsipras dhe kam përshtypje…

Meta: Besoj që me urtësi dhe me vullnet pozitiv do t’i japim një hov të ri marrëdhënieve të gjithanshme shqiptaro-greke

 Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Greqi, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit sot në Athinë në një takim nga Kryeministri i Greqisë, z. Alexis Tsipras. Gjatë takimit, Kryetari i Kuvendit shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Greqia i ka dhënë Shqipërisë në anëtarësimin e saj në NATO, në marrjen nga Shqipëria…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhënë për televizionin “Top Channel” nga Athina

Presidenti i Greqisë, Pavlopoulos, ju kërkoi përfundimin e procesit për ndërtimin e varrezave greke. Por a mund të jepni ju sot ju përgjigje për këtë, apo do të konsultoheni me Kryeministrin Rama? Unë besoj se kjo kërkesë e bërë nga Presidenti i Greqisë ka gjetur një zgjidhje në vetë marrëveshjen midis dy vendeve dhe dy…

Meta në Athinë, takon homologun Voutsis: Marrëdhënia Shqipëri-Greqi, model për rajonin

Në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Greqi, Kryetari i Kuvendit,Ilir Meta u prit sot në Athinë nga Kryetari i Parlamentit të Greqisë,Nikolaos Voutsis, të cilit i shprehu mirënjohjen për ftesën dhe për mikpritjen e ngrohtë. Kryetari i Kuvendit, Meta u shpreh se vizita në Athinë ka për qëllim të nxisë bashkëpunimin politik mes…

Petrit Vasili: “Vendimi i KiE për Kosovën është historik”

Kryetari i Grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili përshëndeti votimin e Byrosë së Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës lidhur me zbatimin e paragrafit të 13-të të Rezolutës 2094 (2016) për situatën në Kosovë dhe rolin e Këshillit të Evropës, i cili parashikon ngritjen e nivelit të bashkëpunimit të APKE-së me Kuvendin e…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Edmond Panariti: Gara për lidershipin e LSI-së, rrit vizionin në përfaqësimin politik

INTERVISTË/ Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti, thekson se procesi i riorganizimi i strukturave dhe gara për lidershipin e kësaj force politike paraqet vizionin, dëshirën dhe vullnetin për të reformuar LSI-në dhe për ta shndërruar atë në një përfaqësuese optimale të vullnetit dhe dëshirës së simpatizantëve. Sipas tij, i gjithë ky…

Panariti: Tregjet e kafshëve të gjalla duhen formalizuar

Ministri i bujqësisë, Edmond Panariti   vizitoi ditën e sotme  thertoren “Mnela” në Lezhë. Në deklaratën e tij u shpreh se duhen formalizuar tregjet e kafshëve të gjalla. “Vetëm gjurmueshmëria garanton kontroll dhe cilësi. Ne duhet të rrisim kapacitetet e përpunimit të mishit brenda vendit”, vazhdoi Ministri i Bujqësisë. Duke rikujtuar përgjegjësinë e pushtetit vendor…

Ministri Panariti viziton kantinën e verës “Jahja” dhe thertoren “Mnela”

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, vizitoi sot një kantinë vere në Mamurras dhe thertoren ‘Mnela’ në rrethin e Lezhës. Gjatë vizitës në kantinën e verës në Mamurras, mininistri Panariti deklaroi se, 16 hektarë tokë jo produktive janë kthyer në vreshtë. Ndërkohë fermerët kanë filluar të plotësojnë “ciklin e mbyllur”, prodhim dhe përpunim. ” Duket te…

Sokol Dervishaj: “Në 2017 fluturime low cost drejt Budapestit”

Ministri I Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadorin e Hungarisë, Antal Heizer dhe Ambasadorin Bullgar Dimitar Arnaudov. Gjatë takimit Ambasadori Heizer informoi Ministrin Dervishaj, se duke filluar nga muaji Prill 2017, kompania low cost “wizzair” do të fillojë fluturimet direkte Budapest- Tiranë.…

Klajda Gjosha: “Komunikimi me qytetarin, çelësi i rritjes së LSI-së

E deleguara e Kryesisë së LSI në Pogradec, Klajda_Gjosha zhvilloi disa takime me strukturat drejtuese të organizatave të LSI, në qytet dhe të Njësive Administrative të Buçimasit dhe të Udenishtit. Gjatë këtyre takimeve, u diskutua për zgjedhjet e 6 nëntorit, ku do të votohet për Kryetarin e Lëvizjes Socialiste për Integrim, por edhe për zgjedhjen…

Braimllari: “Vëmendja e këshilltarëve tanë në këshillat bashkiak është qytetari”

Sot u zhvillua takimi me të zgjedhurit vendorë në të gjitha bashkitë e qarkut Korçë, përfaqësues të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Në këtë takim morën pjesë nënkryetari i LSI z. Endrit Braimllari dhe deputeti i qarkut Korçë, z. Piro Kapurani. Diskutimet mbi strukturat dhe zgjedhjet e datës 6 nëntor brenda LSI zunë vend të rëndësishëm…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al