LRI organizon shfaqje artistike në kuadër të festave të nëntorit

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Në këtë aktivitet, që u zhvillua në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë, ishin të pranishëm edhe Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta, Nënkryetarët e LSI-së, znj. Kejdi Mehmetaj dhe…

Amendamenti i Grupit Parlamentar të LSI-së, të hiqet akciza për gazin

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka paraqitur sot në mëngjes në Kuvendin e Shqipërisë propozimin për amendimin e projektligjit “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr.61/2012, “Për akcizat në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”. Amendamenti që propozon Grupi Parlamentar i LSI-së lidhet me vendosjen e akcizës për gazin e lëngshëm që përdoret…

Panariti: Platforma për bursën bujqësore do të jetë online së shpejti, e aksesueshme nga kushdo

Ministri Panariti prezantoi sot projektin e platformës për Bursën Bujqësore. “Nuk do të lejojmë më, që të spekulohet në kurriz të fermerëve dhe prodhuesve. Siç ka dhe tregtarë të ndershëm, ka edhe nga ata spekulantë, por ne nuk do të lejojmë që të ketë prodhim nën kosto, prodhim që t’i dalë fermerit me humbje”. Deklarata…

Ilir Meta: “Në themelet e Evropës së Bashkuar qëndrojnë vlerat antifashiste të popujve që luftuan për liri”

Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, vendosi një kurorë me lule pranë monumentit “Nënë Shqipëri” në nderim të kujtimit të dëshmorëve që dhanë jetën për çlirimin e atdheut. Zoti Meta mori pjesë gjithashtu në ceremoninë e organizuar me rastin e 29 Nëntorit me veteranë të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare dhe familjarët e dëshmorëve. Kryetari i…

Ministrja Gjosha: Zbatimi sa më i shpejtë i ligjit të Vettingut mbetet kushti për çeljen e negociatave

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha, mbajti sot një konferencë për shtyp, një ditë pas vizitës në Gjermani. Ministrja Gjosha ishte pjesë e delegacionit të kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, i cili u prit nga Kancelarja e Gjermanisë znj. Angela Merkel. Ministrja Gjosha, u shpreh se gjatë takimit me…

Dervishaj: Ardhja e kompanisë low cost WIZZAIR, ndikim të drejtëpërdrejtë në uljen e çmimeve të biletave të avionëve

Ministri i Transporit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Budapest të Hungarisë. Gjatë takimit me Ministrin e Zhvillimit Kombëtar Miklós Seszták, Ministri Dervishaj nënshkroi një Memorandum Bashkëpunimi, që I hap rrugë fillimit të flututimeve të kompanisë “low cost” WIZZAIR, në muajin Prill 2017. Ministri Dervishaj fillimisht falenderoi Qeverinë Hungareze për mbështetjen që…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, uron shqiptarët me rastin e Festës së Pavarësisë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, ka uruar të gjithë shqiptarët me rastin e Festës së Pavarësisë. Në një prononcim për median nga Shkodra, z. Meta tha se 28 Nëntori është një datë e rëndësishme në historinë tonë, por dhe kuptimplotë për të ardhmen evropiane. “Për mua është një kënaqësi për t’ju uruar të gjithëve…

Ministri Panariti merr çmimin e mbajtjes së Presidencës së SWG

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, mori pjesë në ministerialin e organizuar në Budva, Mali i Zi, takim ky i dhjeti i ministrave të bujqësisë për vitin 2016, të rajonit të Evropes Juglindore. Takimi u çel me dorëzimin e presidences së SWG, nga Ministri shqiptar i Bujqësisë, Z.Edmond Panariti, tek…

Delegacioni i LRI në Pekin: Kina partner strategjik i Shqipërisë

Delegacioni i Lëvizjes Rinore për Integrim ka qenë sot pjesë e diskutimeve me Zyrtarë të Lartë të Ministrisë së Tregtisë së Kinës dhe me përfaqësues të Departamentit të Çështjeve Europiane. Nënkryetarja e LRI-së për gjithë Shqipërinë, Rea Kotani në fjalën e saj u ndal në rëndësinë e bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Kinës, duke e konsideruar Kinën…

Meta:”Shqipëria ka bërë progres, hapja e bisedimeve për anëtarësim është një hap i natyrshëm i procesit të integrimit evropian”.

Gjatë vizitës së tij në Berlin, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, u prit në Komisionin e Çështjeve Evropiane të Bundestagut nga deputetë të SPD z. Norbert Spinrath, z. Christian Petry dhe z. Joachim Barchmann. Meta i falënderoi deputetët gjerman për vëmendjen që Komisioni i Çështjeve Evropiane tregon ndaj Shqipërisë dhe njëkohësisht për…

Ilir Meta : LSI i kushton vëmendje fuqizimit të të rinjve në shoqërinë shqiptare dhe pjesëmarrjes së tyre në vendimmarrjen qendrore dhe lokale në Shqipëri

Gjatë qëndrimit të tij në Berlin, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Fondacionit Friedrich Ebert (FES), z. Kurt Beck, të cilit i shprehu mirënjohjen për punën dhe mbështetjen e ofruar në zhvillimet sociale dhe politike në Shqipëri. Meta u shpreh se: “LSI…

Lëvizja Rinore për Integrim i bashkohet manifestimit kundër dhunimit ndaj femrave në Ditën Ndërkombëtare në Paris

Lëvizja Rinore për Integrim është pjesë e takimit të Byrosë së të Rinjve Socialistë Europian, i cili mbahet nga data 25-27 Nëntor. Në këtë takim, ku do të diskutohet mbi politika rinore dhe rezoluta të ndryshme të propozuara nga vendet anëtare në YES (Young European Socialist), marrin pjesë të rinjë nga 30 vende Europiane. Nënkryetari…

Delegacioni i LRI në Pekin/ Misioni ynë: Kthimi shpresëplotë me eksperiencën e duhur per të bërë Shqipërinë më premtuese

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore Për Integrim, Kristi Xharau dhe Rea Kotani janë pjesë e takimit të liderave të Europës Qendrore dhe Lindore me liderat e Ligës së të Rinjve, në Pekin. Udhëtimi i delegacionit të LRI në Kinë konsiston në një përgatitje mbi sistemin dhe njohjen e politikave kineze. Gjatë fjalës së tij Sekreatri…

Ilir Meta: “Jemi të vendosur të punojmë për më tepër të drejta sociale dhe të rrisim nivelin e jetesës së shqiptarëve”.

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit në takime nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Bundestagun Gjerman, z. Niels Annen dhe Zv. Presidentja e Bundestagut, znj. Ulla Schmidt Gjatë qëndrimit të tij në Berlin, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta u prit nga Kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme në…

Edi Fero: Shumëfishoni vigjilencën dhe garantoni biosigurinë. Në çdo rast, konsumatori s’duhet të cënohet

Ministria e bujqësisë mblodhi ditën e sotme industrialët e rritjes së pulave.Arsyeja e këtij takimi ishte se vendi ynë rrezikohet nga mbërritja e virusit të Gripit të Shpendëve ndaj duhen ndërrmarë masa paraprake.Në takim ishin të pranishëm Zëvendësministri i Bujqësisë, Z.Roni Telegrafi dhe Drejtuesit e Shërbimit Veterinar dhe Sigurisë Ushqimore dhe përfaqësues të stabilimenteve të…

Dritan Ylli: Shërbimi mjekësor të jetë real, jo fiktiv. Masa të ashpra për ato ndërmarrje që do të gjenden pa shërbim mjekësor për punonjësit

Inspektoriati i Punës zhvilloi sot një takim informues me përfaqësues të sipërmarrjes private, për rregulloret e reja në lidhje me paisjen me mjek ndërmarrje, si dhe mënyrës së funksionimit të shërbimit mjekësor në punë, Ky takim u zhvillua në formë bashkëbisedimi për detajet që përmbajnë rregulloret e reja të pranisë së mjekut në ndërmarrje, që…

Panariti: Prodhuesit duhet të dinë se, në treg do të ketë standarde strikte dhe ato duhet të respektohen .

Ministri Bujqësisë mori pjesë në ceremoninë e përpunimit të fabrikës së duhanit “Igla” në fshatin Gur i Zi, Shkodër. “Rikthehemi në një traditë madhështore, në një nivel akoma më të madh, më të avancuar,  më modern, duke krijuar dhe kosoliduar një zinxhir vlerash”. Kështu e nisi fjalimin e tij Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të…

Ministri Koka: Hungaria garanton mbështetjen e saj ndaj Shqipërisë , në proçesin e çeljes së negociatave të Shqipërisë me Komisionin Evropian

Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka priti sot një takim bilateral Ministrin e Shtetit dhe të  Bujqësisë, Republika Hungareze. Z. Zsolt V. Németh, në kuadër të partneritetit dhe intensifikimit të mardhënieve mes 2 vendeve. Të dy Ministrat pas këtij takimi patën një konferencë të përbashkët për shtyp. Gjatë takimit Ministri Koka e njohu homologun e…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit në Berlin nga Presidenti i Bundestagut Gjerman, Prof. Dr. Norbert Lammert

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u takua në Berlin me Presidentin e Bundestagut Gjerman, Prof. Dr. Norbert Lammert. Gjatë takimit, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Meta dhe Presidenti i Bundestagut Gjerman, z. Lammert vlerësuan marrëdhëniet e ngushta mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, duke evidentuar në veçanti nivelin e lartë të shkëmbimeve parlamentare gjatë viteve…

Braimllari : LSI është një forcë e rëndësishme e vendimarrjes politike

Ditën e mërkurë, Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi një takim me strukturat në Ersekë.Në takim u diskutua për Konventën Kombëtare Zgjedhore në të cilën delegatët kanë rol parësor. Në takim ishte i pranishëm deputeti i LSI-së në Korçë Piro Kapurani dhe nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari . Në fjalën e tij Braimllari…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Ministria e Bujqësisë: Ja çfarë iu kemi kërkuar bashkive për tregjet dhe si duhet të jenë ato

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, përshendet takimin e sotëm të Kryeministrit Z.Edi Rama me kryetarët e bashkive, takim ky ku ishte i pranishëm edhe Ministri Edmond Panariti. Në takimin e zhvilluar në vijën e kërkesave të herëpashershme të Ministrisë së Bujqësisë dhe Z.Panariti për masat që duhen ndërmarrë nga njësitë e…

Ministri Dervishaj: Transporti Ndërqytetas ka nevojë për riorganizim dhe rinovim të autobuzëve

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka pritur ditën e sotme kryetarin e Shoqatës Kombëtare të Transportit Ndërqytetas Kujtim Mema dhe Marenglen Poreçin kryetar i Shoqatës së Transportit Rrugor të Udhëtarëve. Fokusi i këtij takimi ishte reforma në Transportin Ndërqytetas dhe problematikat që kanë operatorët. Ministri Dervishaj tha se Ministria është në dijeni të…

Ministria e Bujqësisë urdhëron bllokimin e importit të shpendëve nga vendet e prekura

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimt Rural dhe Administrimit të Ujrave njofton se, pas vitit 2006, është rikthyer në Evrope gripi i shpendëve. Megjithëse përhapja është ende larg dhe shtetet kufitare me Shqipërinë ende nuk janë prekur, vendi ynë është i rrezikuar për shkak të shtegëtimin të shpendëve të egër drejt lagunave. Për këtë arsye, Ministria e…

Ministrja Gjosha: Integrimi i Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor i shërben edhe vetë Europës

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha  po zhvillon një vizitë zyrtare në Hungari e ftuar nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë në Hungari, z. Péter Szijjártó. Ministrja e Integrimit Europian e falenderoi  z. Szijjártó në emër të qeverisë shqiptare, për pritjen dhe mbështetjen që Hungaria i jep Shqipërisë, veçanërisht me procesin e integrimit. Pas…

Manjani: Dija dhe arsimimi janë alternativa e duhur për të gjithë të rinjtë, burgu nuk është alternativë

Ministri i Drejtësisë z. #Ylli_Manjani ishte pranishën në takimin me temë ‘Rinia në Fokus’, i konceptuar në formën e një bashkëbisedimi të hapur mes nxënësve të shkollave të mesme të qytetit të Durrësit dhe të dënuarve. Zoti Manjani bëri apel për të gjithë të rinjtë që të kuptojnë rëndësinë e ligjit dhe ta respektojnë atë.…

Dervishaj: BE duhet të japë më shumë mbështetje ekonomike për infrastrukturën në Ballkan

Ministri I Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka marrë pjesë në punimet vjetore të Forumit Ekonomik të Vjenës, një plaformë e rëndësishme ku marrin politikanë, donatorët ndërkombëtar dhe drejtues të institucioneve të rëndësishme financiare. Sesioni I këtij viti, pati fokus të veçantë te transporti dhe ndërlidhjen mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ministri Dervishaj gjatë fjalës…

Koka: Varfëria është armiku më i madh i mjedisit, zhvillimi i qëndrueshëm në Shqipëri domosdoshmëri

Ministri i Mjedisit Z. Lefter Koka priti në takim Zj. Limya Eltayeb Drejtoreshën e Përgjithshme të UNDP Shqipëri Ministri Koka e njohu nga afër Zj. Eltayeb me zhvillimet më të fundit në fushën e Mjedisit në vendin tonë, si dhe prioritetet dhe objektivat kryesore të Ministrisë, ku veçoi reformat e thella administrative të ndërrmarra, që…

Panariti: “Kemi nevojë për statistika të besueshme, për të afruar investitorë serioz në bujqesi”.

Ministri Panariti merr pjesë në prezantimin e platformës “Sistemi i Informacionit dhe Inteligjencës për Bujqësinë” (AGIS) Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, mori pjesë në prezantimin e platformës inovative dhe profesionale online AGIS – Sistemin e Informacionit dhe Inteligjencës për Bujqësinë, event ky i organizuar nga Ambasada e Zvicrës dhe…

Dermatoza nodulare, Panariti qetëson popullatën: Jo situatë emergjente, produktet e kafshëve të prekura s’kanë rrezik 

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka qenë sot në studion e opinion në Neës24 ku ka folur për situatën aktuale të bagëtive të prekura nga dermatoza nodulare, që mbetet ende një sfidë për autoritetet shqiptare. Megjithatë ministri Panariti ka qetësuar popullatën duke theksuar se në Shqipëri nuk është situatë emergjence. Ai foli për një problematikë…

LRI Durrës aktivitet me impakt social për familjet në nevojë

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim të rajonit numër 4 në Durrës organizuan një aktivitet social dhe sensibilizues në ndihmë të familjeve në nevojë. Ata shpërndanë ndihma për familjet me vështirësi financiare në lagjet 8, 15 dhe 18 të Bashkisë së Durrësit. Dhjetëra të rinj durrsakë ju përgjigjën pozitivisht angazhimit të LRI-së për shpërndarjen…

Fillon mjekimi i kafshëve të prekura në Dermatoza Nodulare në rrethin e Lushnjës

Një ekip i Ministrisë së Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, ishte sot në rrethin e Lushnjës, ku pa nga afër situatën e gjedhëve të prekur nga sëmundja e lekurës, e quajtur “Dermatoza Nodulare”. Zëvendësministri i Bujqësisë, Z.Roni Telegrafi, Drejtori i Drejtorisë së Shërbimit Veterinar në MBZHRAU, Edi Fero, të shoqëruar nga një grup…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti Kryetaren e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Christa Markwalder

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në takim Kryetaren e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, znj. Christa Markwalder, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare dyditore në vendin tonë. Meta, pasi i uroi znj. Markwalder mirëseardhjen në Shqipëri, vlerësoi marrëdhëniet midis dy vendeve tona, duke i cilësuar të veçanta falë pranisë tepër domethënëse të komunitetit…

Ilir Meta: “Për ne shqiptarët është bekim fakti që fokusi dhe prezenca e Gjermanisë në rajon po rriten shumë”

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta, dhe Ministri i Financave, z. Arben Ahmetaj, morën pjesë në Konferencën Ekonomike të Bizneseve Familjare të Gjermanisë në Baden-Baden. Z. Meta dhe z. Ahmetaj ishin të ftuarit e nderit në konferencën vjetore, që mbledh pronarët e kompanive më të mëdha familjare gjermane në Baden-Baden, ku ofruan një ekspoze të…

Manjani: “Çdo qytetar që blen pasuri të paluajtshme, duhet ta bëjë vetem në zyrën e noterit”.

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani, bëri sot publik daljen e një udhëzimi, që i referohet shqetësimit të përcjellë nga ana e mjaft qytetarëve të cilët ndonëse kanë porositur banesa, pra de facto i kanë blerë ato, por ende nuk i kanë regjistruar në ZRPP, ndihen “të kërcënuar” nga shërbimi përmbarimor për shkak se ndërtuesit…

Panariti: Studentët dhe profesorët, të orientojnë prodhuesit e kultivuesit, drejt shumë kulturave të ndryshme, të mos qëndrojmë vetëm te ato që prodhojmë tani

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, dhe Ministri  Federal Gjerman i Bujqësisë, Z. Christian Schmidt, bashkë me delegacionin e tij, zhvilluan takime dhe më pas mbajten një referat në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Fillimisht, Rektori i UBT-së, Bari Musabelliu, duke falenderuar ministrat për vizitën, deklaroi se kjo është vizita e…

Meta: Misioni i mësimdhënies, i edukimit dhe formimit universitar e shkencor të të rinjve është sa fisnik aq edhe i rëndësishëm

Në kuadër të 45-vjetorit të themelimit të Universitetit “Fan S. Noli” në qytetin e Korçës, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta i ka dërguar një letër urimi rektorit të këtij universitetit, z. Ali Jashari. Në urimin e tij, Kryetari i Kuvendit shpreh vlerësimet e tij për këtë institucion arsimor, i cili është një nga më…

Ministri Panariti: Lehtësimi i procedurave të eksportit të perimeve nga Shqipëria drejt Gjermanisë do të ishin ndihmë e madhe për ne

  Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, priti sot në një takim pune, Ministrin Federal Gjerman të Bujqësisë, Z. Christian Schmidt, i cili shoqërohej nga Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri, Susanne Szhütz, Shefja e Bundestagut gjerman, Kordula Kovaç dhe ekipi shoqërues. Ministri Panariti, duke i uruar mirëseardhjen homologut gjerman, i…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, priti Kryetaren e Komisionit të Jashtëm të Asamblesë Kombëtare të Francës, Elisabeth Guigou

Kryetari  i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot Kryetaren e Komisionit të Jashtëm të Asamblesë Kombëtare të Francës, znj. Elisabeth Guigou, me të cilën vlerësuan marrëdhëniet e shkëlqyera politike, ekonomike e kulturore mes Shqipërisë dhe Francës. Kryetari i Kuvendit, Meta shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Francës ndaj Shqipërisë dhe rikonfirmoi angazhimin për forcimin…

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka prezantuar në Parlament, Kodin Hekurudhor

Ministri Dervishaj, tha se ky dokument është hapi i parë drejt rioganizimit tërësor të Hekurudhës shqiptare, dhe është hartuar në përputhje të plotë me direktivat e Bashkimit Europian. Dervishaj theksoi se situata aktuale e hekurudhave është e rënduar, si  në aspektin teknik dhe atë financiar, por pavarësisht kësaj priten zhvillime pozitive gjatë vitit 2017. Bashkimit…

Ilir Meta: “Vlerat anti-fashiste të popullit tonë sot pasohen nga vlerat e integrimit evropian”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta theksoi se kontributi i dhënë nga partizanët në Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare tregoi vlerat e popullit tonë në luftën antifashiste. Zoti Meta tha se eshtë kënaqësi e jashtëzakonshme të shohësh një ndërthurje të jashtëzakonshme brezash, nga veteranët e nderuar të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare e deri te të rinjtë…

Agasi: Sot startojmë fazën e 2-të të aksionit të ISHMP për gjenerimin dhe trajtimin e mbetjeve spitalore

Ditën e sotme Kreu i ISHMP-së z. Ergys Agasi lançoi nisjen e fazës së 2-të aksionit në fushën e mbetjeve spitalore në rang vendi, ku ndoqi nga afër inspektimin pranë kompanisë Medi-Tel, subjekt që trajton mbetjet spitalore. Ky aksion filloi disa muaj më parë, e bërë publike në Prill 2016, ku faza e parë u…

Meta: Vendi sot ka nevojë për më pak politikë dhe për më shumë ekonomi

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin e Tiranës, që u zhvillua sot në mjediset e Pallatit të Kongreseve. Në fjalën e tij përshëndetëse, z. Meta shprehu vlerësimin e tij për këtë institucion të rëndësishëm të arsimit të lartë, ndërsa falënderoi për kontributin e…

Ministrja Gjosha: Zbatimi i ligjit të Vettingut, domosdoshmëri për hapjen e negociatave

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha priti sot në një takim,  Drejtorin e Përgjithshëm të Zgjerimit në Komisionin Europian, z. Christian Danielsson. Ky takim, vjen vetëm pak ditë pas publikimit të Raportit vjetor nga Komisioni, ku Shqipëria mori rekomandimin pozitiv për çeljen e bisedimeve për anëtarësim. Pas   takimit, u mbajt…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: “Të gjitha rekomandimet e Komisionit Evropian do të reflektohen në Planin e Veprimit të Kuvendit”

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta theksoi ne takimim me Drejtorin e Përgjithshëm për Zgjerimin në Komisionin Evropian, z. Christian Danielsson, se rekomandimi pozitiv për çeljen e bisedimeve për anëtarësim në BE reflekton përpjekjet e Shqipërisë për të avancuar në rrugëtimin e saj evropian. Zoti Meta shprehu mirënjohjen për punën e kryer nga Komisioni Evropian…

Ministri Dervishaj për buxhetin 2017

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka raportuar për buxhetin e Ministrisë për vitin 2017, në Komisionin Parlamentar për Veprimtarinë Prodhuese Tregtisë dhe Mjedisit. Ministri Dervishaj tha se buxheti i vitit 2017 në total shkon në 31 miliard lekë, më i lartë se i viteve të mëparshme, por që nuk i plotëson kërkesat e…

Panariti: Investimi i Ministrisë së Bujqësisë bëri që të shpëtohen qindra hektarë tokë nga përmbytja

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, inspektoi punimet që po kryhen për rikonstruksionin e dy hidrovorëve në rrethin e Kavajës, njëri në Synej dhe tjetri në fshatin Gjeth, i cili ka përfunduar. Ministri Panariti deklaroi se, për këta dy hidrovorë, bashkë me atë të Hamallajt janë investuar shuma të mëdha…

Panariti thekson nevojat e bujqësisë për investime më të mëdha, si sektor prioritar dhe me zhvillim të madh

Projektbuxheti i vitit 2017 për Bujqësinë u diskutua sot në Komisionin Parlamentar për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, mbledhje kjo ku mori pjesë Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti. Ministri Panariti, duke shprehur rëndësinë e investimeve në bujqësi dhe nevojave të mëdha që ka ky sektor, deklaroi se, “bujqësia ka…

Panariti: Sistemi hidrik shqiptar ka nevojë për investime, mirëmbajtje dhe menaxhim, sipas standardeve të kohës

Një muaj pas nënshkrimit të Memorancumit të Bashkëpunimit me Republikën Popullore të Kinës, në fushën e menaxhimit të integruar dhe administrimit të ujrave, Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, priti sot një përfaqësi të kompanisë prestigjoze kineze, “Power China”. Qëllimi i takimit mes biznesmenëve kinez dhe ministrit Panariti, ishte fillimi…

Vasili: “Buxheti finalizon disa objektiva për të cilat janë marrë angazhime përballë qytetarëve”.

Prononcimi për median i Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili  Vasili, në Kuvend ka mbërritur buxheti i vitit 2017. Cili është opinioni i LSI-së për këtë ligj kaq të rëndësishëm ekonomik. A i përmbush ai pritshmëritë dhe si është hisja e ndarë për ministritë që drejtohen nga LSI? Buxheti sapo ka ardhur,…

Panariti: Situata e sigurisë ushqimore është përmirësuar, inspektorët e AKU janë në terren për të kontrolluar e monitoruar

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, mori pjesë sot në inssektimin e organizuar nga Delegacioni i BE-së në Tiranë në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit, në laboratorët e Drejtorisë Rajonale të AKU-së në Durrës. “Sigurimi i Qëndrueshmërisë dhe Funksionalitetit të Zyrës Rajonale/Laboratorit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Durrës”, financuar përmes projektit IPA…

Ministri Koka: “Qeveria të konsiderojë në paketën fiskale mospërfshirjen e akcizës të gazit të automjeteve”

Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka prezantoi në Komisionin Parlamentar për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, Projektbuxhetin e Ministrisë së Mjedisit për vitin 2017. Në fjalën e tij Ministri Koka theksoi se – : “Buxheti i Ministrisë së Mjedisit për vitin 2017, në tërësinë e tij, shënon një rënie krahasuar me një vit më parë,…

Ministria e Transportit: Bëni kujdes, ja akset rrugore me vështirësi në qarkullim

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës (MTI) dhe strukturat në varësi të saj, janë duke ndjekur me kujdes të veçantë situatën e akseve rrugore, në kushtet kur vendi është përfshirë nga reshje me intensitet të lartë shiu, gjatë ditëve të fundit. Përmes një njoftimi për shtyp, MTI bëri të ditur se, “në disa segmente rrugore për…

Ndarja nga jeta e akademikut Arben Puto, Meta: Pikë e rëndësishme e kujtesës sonë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të akademikut dhe historianit të njohur, Arben Puto E dashur Leonora, Të dashur Robert dhe Artan, Me hidhërim të thellë mësova lajmin e trishtuar për ndarjen nga jeta të Profesor Arben Putos. Ky është një lajm i rëndë, që prek familjarët e tij,…

Meta takim me ambasadorin e Algjerisë: Bashkëpunim mes dy vendeve në politikë,ekonomi dhe kulturë të jetë i rëndësishëm

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në takime të veçanta Ambasadorin e Jashtëzakonshëm e Fuqiplotë të Republikës Islamike të Iranit, z. Gholamhossein Mohammadnia dhe Ambasadorin Jo-rezident të Republikës Popullore të Algjerisë, z. Noureddine Bardad-Daidj Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në një takim kortezie me rastin e marrjes së detyrës Ambasadorin e Jashtëzakonshëm…

Ilir Meta: Të gjithë duhet të shohim përpara

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta theksoi se të gjithë duhet të shohim përpara dhe të forcojmë edhe më tej partneritetin strategjik me Shtetet e Bashkuara, duke respektuar zgjedhjet që bëhen atje. “Unë besoj që të gjithë duhet të shohim përpara. Besoj se ky është edhe mesazhi pas zgjedhjeve në SHBA, që është dhënë edhe atje.…

Prononcimi për median i Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta

Si e vlerësoni propozimin e z. Blushi për të angazhuar Parlamentin për ta distancuar zyrtarisht Shqipërinë nga deklaratat z. Rama në lidhje me z. Donald Trump. Si e vlerësoni këtë propozim? Unë besoj që të gjithë duhet të shohim përpara. Besoj se ky është edhe mesazhi pas zgjedhjeve të në SHBA, që është dhënë edhe…

Progres-raporti i KE për Shqipërinë dhe çelja e negociatave, Ministri Panariti mbledh strukturat drejtuese të Ministrisë së Bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, mblodhi sot drejrorët e drejtorive të dikasterit që kryeson, për të diskutuar rreth progres-raportit të vitit 2016, i cili u paraqit ditët e fundit nga Komisioni Evropian. Gjithashtu, qëllim i takimit ishte diskutimi me drejtorët për përmbushjen sa më shpejt të kërkesave të Komisionit…

Shqipëria merr pjesë në Konventën Ndërkombëtare për klimën në Marok

Shqipëria prezantoi Komunikimin e Tretë Kombëtar për Ndryshimet Klimatike për Republikën e Shqipërisë nw konventwn pwr Ndryshimet Klimatike në Marakesh. Ky Komunikim, dokument i finalizuar, botuar dhe dorëzuar së fundmi, u prezantua në Tiranë më 18 Tetor 2016, nga Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i PNUD-it në Tiranë, z. Brian…

Dervishaj: Shmangni segmentet rrugore që paraqesin problematika

 Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, zhvilloi një vizitë në Rrugën e Kombit, në segmentin Rubik- Rrëshen, ku pa nga afër punën për pastrimin e një pjese të rrugës, nga rrëshkitja e dherave. Ministri Dervishaj, falenderoi punonjësit dhe firmën që po merret me pastrimin, pasi pavarësisht kushteve atmosferike të ditëve të fundit, Rruga e…

Hapja e negociatave, Gjosha: Ditë historike, përgjegjësi e madhe

“Data 9 nëntor 2016, do të mbetet historike për gjithë shqiptarët, kur në një moment të vështirë për Europën, Komisioni Europian, vlerëson pozitivisht progresin e bërë nga Shqipëria”. Kështu deklaron Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha menjëherë pas rekomandimit të kushtëzuar që dha KE për çeljen e negociatave për Shqipërinë. Gjosha thekson se “rekomandimi pozitiv, i…

Ilir Meta: Vetting-u është një proces që do të ndodhi së afërmi dhe do të vazhdojmë me zbatimin e Vetting-ut si hapi i parë për vetë zbatimin e reformës në drejtësi

Është kënaqësi të ritakohemi pas paraqitjes që pata të progres-raportit të Komisionit Evropian nga ana e ambasadores të delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, znj. Romana Vlahutin. Dhe njëkohësisht pas lajmit mjaft pozitiv, me të cilin janë njohur mbarë qytetarët tanë, lidhur me rekomandimin pozitiv të Komisionit Evropian, të prezantuar edhe nga Komisioneri Hahn, i…

Ministri i Bujqësisë inspekton Lumin Vjosa, në Urën e Mifolit/ Të mbrojmë dhe të shpëtojmë jetë njerëzish dhe ekonomitë familjare

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, udhëtoi sot drejt Vlorës, konkretisht për në Urën e Mifolit, ku Lumi Vjosë është në nivelin maksimal të tij, ndërsa në orët në vazhdim, pritet rritje e prurjeve. Ministri i Bujqësisë iu kërkoi familjeve dhe bizneseve në zonën e shtratit të Lumit të Vjosës,…

Ilir Meta: Demokracia amerikane ka funksionuar si një mrekulli amerikane

Prononcimi për mediat i Kryetarit të Kuvendit në Mëngjesin e Zgjedhjeve Presidenciale të Ambasadës Amerikane: Sapo është zgjedhur Donald Trump në krye të SHBA-ve. Së pari mesazhi që keni për urimin? Padyshim që një urim i përzemërt për Presidentin e ri të përzgjedhur në SHBA, përveç SHBA-ve, për këtë proces shembullor, sepse pak ditë më…

Ministria e Transporteve: Ja masat e marra për përballimin e situatës së përmbytjeve

Ministri I Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka mbledhur ditën e sotme shtabin e emergjencave në Ministri, ku janë marrë një plan I gjerë masash, për përballimin e situatës në transportin rrugor, detar, digave dhe ujësjelllësat. Më pas Ministri Dervishaj inspektoi punimet për pastrimin e rrugës në zonën e Shkëmbit të Kavajës. Dervishaj tha se…

Ministri Manjani: Komisioni Europian do japë rekomandim pozitiv për çeljen e negociatave, Shqipëria ka nevojë të ketë pranë partner si Franca

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani po zhvillon një vizitë zyrtare ne Francë, me ftesë të homologut të tij z.Jean-Jacques Urvoas. Gjatë takimit z. Urvoas u shpreh ndër të tjera se i ndjek prej kohësh dhe me mjaft interes zhvillimet e ndodhura në sistemin e drejtësisë, veçanërisht ato që kanë qenë të lidhura drejtpërdrejtë me…

Vasili: “Angazhimi konstruktiv me të gjithë palët politike në Kuvend për prioritetet europiane, detyrim kombëtar, jo strategji partiake, politike”

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili mori pjesë në Forumin e Liderëve Socialistë të Ballkanit Perëndimor organizuar prej Grupit Parlamentar të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian. Forumi u drejtua nga Zv. Presidenti i Grupit të Socialistë dhe Demokratëve dhe Raporter për Shqipërinë pranë Parlamentit Evropian, z. Knut Fleckenstein me pjesëmarrje nga…

Meta: “Marrëdhëniet ndërparlamentare instrument i rëndësishëm për të forcuar dhe konsoliduar më tej raportet mes dy vendeve”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta, u takua gjatë vizitës së tij zyrtare në Landit të Schleswing Holstein të Republikës Federale të Gjermanisë me Kryetarin e Parlamentit të Shtetit z. Klaus Schlie. Zoti Meta nenvizoi nivelin e shkëlqyer të marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Gjermanisë dhe vlerësoi marrëdhëniet ndërparlamentare si instrument të rëndësishëm për…

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, mesazh falënderimi pas rizgjedhjes në krye të Lëvizjes Socialiste për Integrim

Nga Gjermania ku ai ndodhet për një vizitë zyrtare, Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, nëpërmjet një mesazhi ka falënderuar të gjithë anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim për pjesëmarrjen masive në këtë proces shembullor votimi. Meta vlerësoi se kjo pjesëmarrje konfirmon qartësisht lidhjen e vendosur dhe të qëndrueshme me LSI-në. “Kam kënaqësinë e jashtëzakonshme…

Situata pas reshjeve të shiut dhe përmbytjeve në disa rrethe të vendit

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, njofton se pas reshjeve përgjatë datës 07.011.2016 dhe në orët e para të datës 08.11.2016, në disa rrethe të vendit ka pasur probleme, ku si pasojë, disa zona janë prmbytur. Nga informacvionet që Ministria e Bujqësisë ka nga Drejtorinë e Bujqësisë ne rrethe, deri në orën…

Ilir Meta: “Gjermania dhe kontributi i saj janë të pazëvendësueshëm në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, vlerësoi kontributin e pazëvendësueshëm të Gjermanisë në forcimin e demokracisë në Shqipëri dhe në investimet strategjike në ekonominë e Shqipërisë. “Gjermania dhe kontributi i saj janë të pazëvendësueshëm në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Roli dhe interesi i saj jo vetëm për stabilitetin e Shqipërisë por…

Ilir Meta rizgjidhet Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim me 76% të votave

 Deklaratë për media të Kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të LSI-së, znj. Ornela Zonja Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i LSI-së, i mbledhur sot në datë 07 nëntor 2016, bazuar në tabelat përmbledhëse të rezultateve të komisioneve zonale në nivel qarku, në përfundim të këtij procesi konstatoi se: Morën pjesë në votimin 42370 anëtarë të…

Ilir Meta rizgjidhet Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim

Deklaratë për media të Kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të LSI-së, znj. Ornela Zonja. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i LSI-së shpalli sot fitues të garës për Kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, zotin Ilir Meta, i cili ka marrë 31815 vota ose 76% të tyre. Ne votim moren pjese 42370 anëtarë të regjistruar në…

Telegrafi: Tregu kinez, kërkesë për produktet shqiptare, veçanërisht për verën dhe vajin e ullirit

Zëvendës Ministri i Bujqësisë,  Roni Telegrafi mori pjesë në Forumin e Tregtisë Bujqësore në Kinë. Me ftesë të Ministrit të Bujqësisë së Republikës Popullore të Kines, Z.Han Changfu, u mbajt në Kunming, në datat 5-6 nëntor 2016, Forumi i 11-të i Tregtisë Bujqësore dhe Bashkëpunimit Ekonomik midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qëndrore e Lindore.…

Vëzhguesit e LRI, fituesit e zgjedhjeve të 6 nëntorit

Dje mbi 50.000 anëtarë të Lëvizjes Socialiste për Integrim iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e ri të kësaj force politike. Sot pritet që të shpallet fituesi midis tre kandidatëve, Meta, Rrokaj, Spahiu. Por ka një fakt. Dhe ky është kokëfortë! Dhe është domethënës! NUK KA DHE KURRSESI nuk mund të ketë…

Deklarata për shtyp e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Silva Caka

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të Lëvizjes Socialiste për Integrim ju bën me dije se procesi i votimit të kandidatëve për Kryetar dhe njëkohësisht për delegatë të Konventës Kombëtare Zgjedhore, ka përfunduar dhe është mbyllur në këto qarqe: Kukës; Dibër; Elbasan; Gjirokastër; Berat; Durrës; Vlorë; Fier; si dhe në këto bashki: Malësi e Madhe; Pukë; Vorë;…

Endrit Braimllari: Zgjedhjet në LSI, standard i ri i demokracisë në politikën shqiptare

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari, në një prononcim për mediat nga qyteti i Korçës ku ishte i pranishëm si i dërguar i Kryesisë për të mbikëqyrur procesin e votimit, është shprehur se, ky proces është finalizimi i një pune shumë madhore të strukturave të LSI-së në Korçë por edhe në të gjithë…

Rrokaj: Zgjedhjet t’i shërbejnë LSI-së që të bëjë ndryshimin në zgjedhjet e vitit 2017

Kandidati për Kryetar të Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Shezai Rrokaj mori pjesë në procesin e votimit në zgjedhjet e brendshme të LSI-së në qendrën e votimit pranë Njësisë Administrative nr. 2 të Tiranës. Pas përfundimit të procesit të votimit, z. Rrokaj dha një prononcim për mediat duke vlerësuar pjesëmarrjen e anëtarësisë në votim. Sipas…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al