Konferenca për shtyp e N/Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama

Dëshiroj sot në këtë prag të mbylljes së vitit dhe në vigjilje të Viti të Ri, të bëj një vlerësim të përgjithshëm politik mbi vitin politik Lëvizjes Socialiste për Integrim, i cili në termat të përgjithshëm dhe referuar gjithë produktit politik, qeverisës dhe gjithçka lidhet me këtë, në vlerësimin e LSI-së konsiderohet një vit politik…

Denis Xibri: “Si e mbyllin vitin të rinjtë e LRI”

Në këto ditë festash, ne gjimnazistët e Lëvizjes Rinore për Integrim, menduam t’i kalojmë ndryshe festat e fundvitit. Ne ndërmorrëm një nismë vullnetare për të ndihmuar shtresat në nevojë duke dhuruar disa ndihma, por mbi të gjitha ngrohtësi shpirtërore. Për shumë familje nata e ndërrimit të viteve është një natë si gjithë të tjerat, sepse…

Ilir Meta dërgon mesazh urimi për të gjithë shqiptarët nga Korça

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, ka marrë pjesë në një festë të organizuar nga të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim të Korçës. Meta shoqërohej në këtë ceremoni festive dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, z. Endrit Braimllari dhe deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Pirro Kapurani. Në një…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhënë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu

Meta, a jeni person që e ndjeni atmosferën e festave, pra hyni në atmosferën festive? Padyshim, po të kesh fëmijë le të themi pak të vegjël, gjithmonë do ta ndjesh këtë atmosferë dhe kjo ka filluar që në fund të muajit nëntor me vendosjen e pemës. Është ajo atmosfera që krijojnë fëmijët, por kur keni…

Luan Rama: LSI mbështet qëndrimin e KQZ-së për dekriminalizimin

N/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama ka deklaruar se procesi i dekriminalizimit të politikës është shprehja më e qartë e vendosmërisë për të rikthyer besimin e qytetarëve tek politika. Përmes një deklarate për shtyp, z. Luan Rama, shprehet se LSI mbështet vendimet më të fundit të KQZ-së dhe inkurajon të gjitha institucionet…

Ministri Panariti viziton Qendrën Polivalente Ditore të të Moshuarve në Kamëz

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, vizitoi sot Qendrën Polivalente Ditore për të Moshuarit në Kamëz, për të cilën dhuroi edhe 60 pako, kryesisht me ushqime. Ministri Panariti, gjatë bisedimit me të moshuarit që qëndrojnë gjatë ditës në këtë qendër, foli për kontributin e tyre në këtë vend, për edukimin…

Petrit Vasili: Të ngrihet me urgjencë komisioni qeveritar për Zharrëzën

Zëvendëskryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili kërkon ngritjen me urgjencë të komisionit qeveritar për situatën e krijuar në njësinë administrative të Zharrëzës në qarkun e Fierit. Në një prononcim për mediat, z. Vasili thekson se situata e grevistëve të Zharrës është e rëndë dhe duhet të fillojë ndërhyrja. “Koha nuk pret për…

Nimet Musai: LSI në Këshillin Bashkiak të Fierit përkushtim në shërbim të qytetarëve

Kryetari i grupit të këshilltarëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Këshillin Bashkiak të Fierit, Nimet Musai, në një intervistë të dhënë për gazetën “Integrimi”, ka folur për angazhimin e tij në LSI dhe punën e bërë nga grupi, që ai drejton në Këshillin Bashkiak të Fierit. Z. Musai ka deklaruar se LSI përfaqëson për…

LSI SHKODËR DHURON PËR FAMILJET NË NEVOJË

Ashtu siç është bërë traditë prej vitesh, deputeti i LSI-së, Qarku Shkodër, Agron Çela sëbashku me kryetaren e LRI-së Floida Kërpaçi, me rastin e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, i është gjendur pranë familjeve në nevojë. Sëbashku me anëtarë të kësaj force politike, ai ka shpërndarë pako me ushqime në familjet me të ardhura ekonomike…

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta shpreh ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të aktorit të mirënjohur shqiptar Bujar Lako

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta dhe solidaritetin e tij në këto momente të vështira familjes, kolegëve dhe të gjithë botës së artit, për ndarjen nga jeta të aktorit të mirënjohur shqiptar Bujar Lako. Në mesazhin e tij, z. Meta shpreh ngushëllimet duke theksuar se: “Humbja e Bujar Lakos…

Pojana: Zgjodhëm të festojmë, kërcejmë dhe këndojmë shqip duke përfshirë elemente të folklorit dhe traditës së çdo treve shqiptare

Pasioni, vullneti dhe energjia e mbi 2000 të rinjve të Lëvizjes Rinore për Integrim nga e gjithë Shqipëria i dha dje jetë festës më të bukur të fundvitit, #duaSHQIP! Zgjodhëm të festojmë, kërcejmë dhe këndojmë shqip duke përfshirë elemente të folklorit dhe traditës së çdo treve shqiptare sepse ne, krenohemi me të shkuarën tonë! Cdo…

LRI organizon festën e fundvitit nën brandin SHQIP!

Ndërrimi i viteve është gjithmonë një periudhë magjike, ku energjia pozitive dhe dashuria janë më prezente se kurrë në jeten e gjithësecilit prej nesh. Lëvizja Rinore për Integrim pas një viti të ngjeshur me aktivitete dhe organizime të larmishme vjen sërish me një risi.Këtë fundvit të rinjtë e LRI zgjodhën të festojnë vetëm SHQIP! Në…

Meta: “Të bashkëpunojmë të gjithë për të ngritur më tej standartet, në politikë, në parlament, në media, në komunikim.”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, në pritjen e fundvitit me përfaqësuesit e medias Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta falenderoi të gjithë të pranishmit për bashkëpunimin dhe bëri apel për të përmirësuar edhe më shumë standardet siç e meritojnë qytetarët shqiptarë. “Ka qenë një vit në përgjithësi i mirë. Shpresojmë që edhe viti tjetër…

Petrit Vasili: “Situata tepër e rëndë, kërkohet zgjidhje urgjente”

Zëvendëskryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili, takohet me grevistët e urisë në njësinë administrative Zharrë të qarkut Fier. Nënkryetari I LSI-së, zoti Petrit Vasili, theksoi se situata është tepër e rëndë dhe kërkohet zgjidhje sa më urgjente.“Duhet të ngrihet komisioni në nivel ministror dhe të shpallet gjendja e emergjencës”, theksoi ai. Zoti Vasili theksoi se…

Ylli Manjani: “Plotësisht te fokusuar në përmirësimin e legjislacionit në vend”

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani në një takim me Kryetarin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadorin Bernd Borchardt. Ministri Manjani vuri në dukje se përmes projekteve të saj, kjo prezencë ka ndikuar mjaft pozitivisht në promovimin e një sërë komponentëve të sistemit të drejtësisë. Ndërsa Ambasadori Borchardt garantoi vijimin e asistencës përmes projektesh…

Festat e fundvitit vijnë ndryshe në Njësinë Administrative 11

Në prag të festës së Krishtlindjes, Administratori i Njësisë 11 Gentian Arapi në bashkëpunim me drejtorët dhe të rinjtë e shkollave “Ahmet Gashi”, “28 Nëntori”, “Skënder Luarasi”, “Isa Boletini”, “Kol Jakova”, “Gjergj Fishta” dhe “Aleks Buda”, organizoi një eveniment. Të rinjtë e këtyre shkollave, të veshur me veshje tradicionale, dhanë një shfaqje mjaft rigoroze, duke…

Panariti: Tradita e Gjelit të Detit të Zadrimës duhet ruajtur me xhelozi

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, mori pjesë sot në Panairin e Gjelit të Detit, i mbajtur në fshatin Fishtë të Lezhës. Festivali i organizuar në kuadër të Muajve të Bujqësisë ka për qëllim promovimin e agroturizmit të zonës. Ministri Panariti, në fjalën e tij tha se, “tradita e gjelit…

Deklaratë për shtyp e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta

Kreu i Kuvendit z. Ilir Meta, përshëndet vendimin e sotëm të Gjykatës Kushtetuese për lënien në fuqi të ligjit të Vettingut. Ky ligj është me shumë rëndësi për fazat e mëtejshme të integrimit europian të vendit si dhe për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE. Me qëllim ecjen më shpejt të Shqipërisë në rrugën…

Vasili: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për veting-un, një lajm i mirë për të gjithë shqiptarët

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili, theksoi se vendimi që ka marrë Gjykata Kushtetuese lidhur me Vetting-un, është i një rëndësie të jashtëzakonshme edhe për thelbin e procesit të reformës në drejtësi, që merr një legjitimitet të ri, pasi pas këtij vendimi të Gjykatës Kushtetuese i hapet rruga zbatimit të reformës. Zoti…

Meta:Shqipëria dhe shqiptarët sot më shumë se asnjëherë tjetër mund t’i tregojnë mbarë botës sesa të rëndësishme janë toleranca, respekti i ndërsjellë dhe bashkëjetesa e besimeve fetare në një vend

Në prag Krishtlindjeje dhe të festave të fundvitit, në Kuvendin e Shqipërisë, Eminenca e Tij, Kardinali Ernest Simoni. Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, tha se shpallja Kardinal e Don Ernest Troshani nga Papa Françesku, lumturimi i martirëve të Kishës Katolike Shqiptare dhe shenjtërimi i Nënë Terezës, janë mesazhe për të cilat të gjithë shqiptarët…

Panariti: Produktet shqiptare konkurojnë në tregjet ndërkombëtare me cilësi

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, zhvilloi sot “Festivalin e Verës Shqiptare”, aktivitet ky në kuadër të Muajve të Bujqësisë dhe që i dedikohet promovimit të produkteve shqiptare. Në këtë aktivitet, mori pjesë Ministri i Bujqësisë, Z.Edmond Panariti, përfaqësues të kompanive të ndryshme të prodhimit të verës, kompanive të tjera shqiptare, si…

Dhuro Diçka nga Vetja

Lëvizja Socialiste për Integrim e njësisë administrative numër 8 kanë organizuar sot një aktivitet në ndihmë të komuniteteve në nevojë. Të pranishëm ishin nënkryetarja e bashkisë Tiranë, brunilda Paskali, drejtori i Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli, administratori i njësisë 8, Erjon Xhafa dhe nënkryetari i LRI, Klevi Pojana. “Nuk është e thënë të bëjmë të…

Edi Fero: Fermerët të drejtohen pranë Drejtorive të Bujqësisë nëse s’kanë informacione, aksioni do të vazhdojë në të gjithë vendin

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, në bashkëpunim me Ministrinë e Transporteve dhe Policinë e Shtetit, nisën sot një aksion, i cili do të shtrihet në të gjithë vendin, për parandalimin e lëvizjes së kafshëve të patrikulluara e paregjistruara, për kontrollin e kushteve në tregje dhe makinat e transportit të kafshëve. Që…

Përurimi tek mjekësia ligjore, Ministri Manjani: Ky shërbim, provë për të shuar çdo dyshim

Ministri i Drejtësisë z. Ylli Manjani ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë pranë Institutit të Mjekësisë Ligjore, ku u përuruan ambjentet e rikonstruktuara të tij, i pari investim në 25 vitet e fundit. Ministri Manjani u njoh nga afër me ndërhyrjet që kanë mundësuar një sërë lehtësirash për ekipin e mjekëve, ndërsa Drejtori i…

Meta: Rritja e LSI-së të reflektohet në rinovimin e strukturave drejtuese

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së së Tiranës. Gjatë takimit, Kryetari i LSI-së vuri theksin tek zbatimi i vendimeve të marra në Konventën Kombëtare Zgjedhore të mbajtur në datat 3 dhe 4 dhjetor. Duke folur për rritjen e Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Meta theksoi…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Petrit Vasili: Mbështetje të plotë zbatimit të dekriminalizimit

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat, thekson se mbështet zbatimin e ligjit e dekriminalizimit. Sipas z. Vasili, dekriminalizimi është një standard i panegociueshëm i LSI-së dhe para ligjit të gjithë janë të barabartë. “Mbështetje të plotë për zbatimin e ligjit për dekriminalizimin. Përpara ligjit të gjithë janë…

Miratohet Amnistia / Ministri Manjani: Nuk duhet trajtuar si teatër populist

Ministri i Drejtësisë z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në Komisionin për Sigurinë Kombëtare dhe atë për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut ku u shqyrtua dhe u miratua ligji “Për Amnistinë”. Gjatë fjalës së tij si dhe argumentave të përcjella në përgjigje të interesit të shfaqur nga ana e deputetëve…

Klajda Gjosha: Tashmë janë të gjitha kushtet që të nisë sa më shpejt zbatimi i ligjit të vettingut

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha pret Ministrin e Shtetit për Çështjet Europiane të Republikës Federale të Gjermanisë, z. Micheal Roth Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha, shprehu angazhimin më maksimal të qeverisë për vijimin e reformave që janë në funksion të procesit të integrimit evropian të vendit dhe nënvizoi se puna për…

Manjani: “Akti human shkon realisht për ata që e vuajnë dënimin, jo për ata që i shmangen vuajtjes së dënimit”

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte i pranishëm në Komisionin e Ligjeve ku raportoi lidhur me Projektligjin “Për Amnistinë”. Ministri Manjani deklaroi se amnistinë e këtij viti e vlerëson si një nismë pozitive ndërsa theksoi ajo nuk duhet konsideruar si një vendimmarrje e lidhur ngushtësisht me mbipopullimin. Ministri theksoi se amnistia e këtij viti…

Ministri i Bujqësisë: Në janar, ekspertë nga Zvicra për të caktuar rracat e lopëve që do të kompensojnë të dëmtuarat nga LSD

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, pajisi sot me motora veterinerët zyrtarë, të cilët, nga ky moment, do të jenë më pranë çdo fermeri, blegtori apo ferme, me shërbimin e tyre. Në ceremoninë e dorëzimit të 58 motorave të parë, mori pjesë dhe Ministri i Bujqësisë, Z.Edmond Panariti, i cili deklaroi se,…

Dervishaj-Bersin ndjekin nga afër zbatimin e masave të sigurisë dhe kontrollet në Portin e Durrësit

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, z. Sokol Dervishaj, së bashku me Ndihmës Sekretarin për Çështjet Ndërkombëtare të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare, z. Alan Bersin, kanë zhvilluar një vizitë në Portin e Durrësit, duke parë nga afër zbatimin e elementeve të sigurisë nga agjencitë. Ministri Dervishaj dhe z. Bersin, panë mënyrat e funksionimit të sistemeve…

Vasili: Dekriminalizimi, standard i panegociueshëm i LSI

Prononcimi për media i Zëvendëskryetarit të LSI-së z. Petrit Vasili Vasili, Lëvizja Socialiste për Integrim ka paraqitur më herët një amendament lidhur me koncesionet e mëdha që po miratohen, konkretisht lidhur me laboratorët spitalor. Në fakt u bë edhe votimi në parlament dhe ne pakë qëndrimin që mbajti LSI, pro së fundmi kemi parë disa…

Luan Rama: LSI ka detyrimin të udhëheqë integrimin europian të vendit

Lëvizja Socialiste për Integrim e Shkodrës ka organizuar një ceremoni festive në prag të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, i cili në fjalën e tij përshëndetëse tha se rritja e LSI-së është dëshmi e solidaritetit qytetar. Z. Rama theksoi se LSI në Shkodër…

Meta pret Alan Bersin : Shqipëria, shembull i tolerancës ndërfetare dhe ky model duhet ruajtur

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot në Kuvend Ndihmës Sekretarin për Çështjet Ndërkombëtare të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare  Alan Bersin, të cilin e falenderoi për mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara ndaj forcimit të sundimit të ligjit, luftës kundër krimit të organizuar, trafiqeve të paligjshme dhe korrupsionit në Shqipëri, dhe veçanërisht…

Xhixho: “KE miratoi grandin 36 milionë euro për projektin e Hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës.”

Zv Ministrja e Integrimit Europian znj. Erisa Xhixho përfaqësoi Shqipërinë në mbledhjen e Komitetit Drejtues të Instrumentit të Investimeve të Ballkanit Perëndimor (ËBIF), mekanizëm i Komisionit Europian, që u mbajt në Londër, ku për Shqipërinë u miratuan 3 projekte. 2 projekte janë në dhënien e asistencës teknike, projekti i zbatimit për by passin e Tiranës…

Panariti: Prioriteti i LSI-së janë interesat e shqiptarëve, jashtë të cilave nuk merr asnjë vendim.

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, i ftuar në emisionin “Forum” të TV1 – CHANNEL në Shkodër, tha se Bujqësia Shqiptare ka një rritje te ndjeshme, ku nga 18 % të prodhimit të përgjithshëm bruto, tani ka mbërritur në 20 %. Ndërsa duke iu referuar këtij viti, Panariti tha se janë marrë rezultate spektakolare: “Në fund…

Firmoset marrëveshja për ndërtimin e Landfillit të ri në Vlorë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka firmosur marrëveshjen mes Ministrisë së Transportit dhe të Financave, me Bankën Gjermane për Zhvillim KFW, për ndërtimin e impiantit të ri të mbetjeve në Vlorë. Pas ceremonisë Ministri Dervishaj, tha se ky impiant I ri do ti japë zgjidhje përfundimtare problemit të mbetjeve në Bashkinë Vlorë e…

Ilir Meta: “Reformat e ndërmarra përbëjnë angazhim serioz për një shoqëri ku respektohet dinjiteti njerëzor”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, theksoi se reformat e ndërmarra gjatë viteve të fundit, përbëjnë një angazhim serioz dhe afatgjatë për një shoqëri ku respektohet dinjiteti njerëzor dhe ku e drejta për zhvillim duhet të fitojë një dimension të ri. Ai vuri në dukje se jo rastësisht, çështja e të drejtave të njeriut është…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, priti Ambasadorin e Rumanisë, Mircea Perpelea

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti sot Ambasadorin e ri të Rumanisë, z. Mircea Perpelea, të cilit i uroi mirëseardhjen dhe suksese në detyrën e tij të re në Shqipëri. Kryetari i Kuvendit, z. Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera politike dhe tradicionale mes Shqipërisë dhe Rumanisë dhe shprehu vullnetin e Kuvendit për intensifikimin e…

Dervishaj: Landfilli i ri zgjidhje përfundimtare problemit të mbetjeve në Vlorë dhe Selenicë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka zhvilluar një takim me Kirk Mildner, Drejtori për Transportin dhe Infrastrukturën e Bashkive për Europën Juglindore dhe Turqinë në bankën gjermane për zhvillim “KFW”. Gjatë takimi u fol për marrëveshjet mes Qeverisë Shqiptare dhe bankës gjermane KFW, për impiantin e ri për përpunimin e mbetjeve, që do…

Meksikë COP13: Shqipëria ka bërë progres të dukshëm për arritjen e objektivit global për mbrojtjen e biodiversitetit

“Shqipëria ka bërë progres të dukshëm për arritjen e objektivit global për mbrojtjen e biodiversitetit”. Ky është vlerësimi i bërë në takimin e 13-të ndërkombetar për Konventën‎ e Biodiversitetit, që po zhvillohet në Cancun, Meksikë pas prezantimit që delegacioni i Ministrisë shqiptare të Mjedisit bërë më 12 dhjetor 2016 . Sipas planit strategjik, deri në vitin 2020,…

Panariti: Falë Fondit të Garancisë, bankat janë më të prirura t’ju japin kredi fermerëve

Në kuadër të Muajve të Bujqësisë, Ministri Panariti priti sot për një mëngjes pune, përfaqësues të institucioneve financiare dhe bankave të nivelit të dytë në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë, gjatë diskutimit me bankerët, iu bëri një rezyme të situatës së bujqësisë në vendin tonë, duke iu thënë se ky sektor ka njohur një zhvillim të…

Panariti: Jemi në fillimin e transformimit të madh të prodhimit bujqësor e blegtoral, jemi të prirur drejt prodhimit biologjik

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, mori pjesë sot në një takim biznes-me-biznes të organizuar në vazhdën e Projektit Rajonal të USAID për Rritjen Ekonomike, “Mbështetje për Përmbushjen e Certifikimeve dhe Standardeve Kryesore në Bujqësi”, aktivitet ku merrte pjesë dhe përfaqësuesja e Misionit të USAID/Albania, Catherine Johnson. Në aktivitet morrën…

Meta: Të gjithë forcat politike në 2017-n të gjejnë forca e mundësi për t’u përfaqësuar me sa më shumë intelektualë, akademikë, profesorë, pedagogë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, vuri në dukje në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Universitetit të Tiranës, nevojën që ka vendi dhe politika për përfaqësimin më të madh të intelektualëve dhe profesorëve në zgjedhjet e ardhshme. “Do të dëshiroja që të gjithë forcat politike në zgjedhjet e…

Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi Komitetin Drejtues Kombëtar. Zgjidhet Kryesia e re e LSI-së

Në drejtimin e Kryetarit të LSI-së, z Ilir Meta, u bë konstituimi i Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, që u zgjodh nga Konventa Kombëtare Zgjedhore e zhvilluar në datat 3 dhe 4 dhjetor. Në fjalën e tij përpara anëtarëve të Komitetit Drejtues Kombëtar, z. Meta vlerësoi garën e zhvilluar në Konventën Kombëtare Zgjedhore duke nënvizuar…

Meta: “Dëshirojmë dhe shpresojmë që vlerësimi i Këshillit të vendeve anëtare të BE të jetë në një linje me rekomandimin pozitiv të Komisionit Evropian”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, tha se “presim që Gjykata Kushtetuese të japi gjykimin e saj sa më parë që të jetë e mundur” dhe më pas të ecet me implementimin e ligjit për Vetting-un dhe gjithë reformës në drejtësi. “Në mënyrë që kjo reformë jo vetëm të na ndihmojë për…

Meta: “Përmirësojmë drejtimin e LSI-së për të kontribuar në përmirësimin e qeverisjes së vendit dhe kulturës së politikëbërjes”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, shprehu kënaqësine per konstituimin e mbledhjes se parë të Komitetit Drejtues Kombëtar pas Konventës Kombëtare Zgjedhore, për të zgjedhur Kryesinë e re dhe njëkohësisht për të bërë edhe mbledhjen e parë konstituuese të kësaj kryesie. “Jo vetëm kaq, por edhe për të zgjedhur edhe disa kolegë…

Meta: “Forcat politike shqiptare në Maqedoni të nxjerrin mësimet e duhura nga rezultatet e zgjedhjeve dhe të forcojnë bashkëpunimin”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, përshëndeti zgjedhjet e së dielës në Maqedoni, duke theksuar se interesi ynë, jo vetëm si vend fqinj, është gjithmonë tepër i lartë, për stabilitetin, demokratizimin, dhe përshpejtimin e axhendës euro-atlantike të Maqedonisë.“Dhe natyrisht përshëndesim zhvillimin paqësor, demokratik të këtyre zgjedhjeve si asnjëherë tjetër më parë dhe…

Ilir Meta:”Të përfundohet sa më shpejt reforma zgjedhore”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, nënvizoi rëndësinë e përfundimit sa më të shpejtë të reformës zgjedhore në vend dhe plotësimin e të gjithë rekomandimeve të OSBE-ODIHR në mënyrë që zgjedhjet më 18 qershor të jene një kontribut i çmuar për forcimin e institucioneve demokratike, për besimin tek vota e lirë dhe…

Mbledhja e KDK, Meta: “Bashkepunim për të përmbushur të gjitha objektivat”

  Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta uroi për zgjedhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar të Lëvizjes Socialiste për Integrim nga Konventa e tretë Kombëtare Zgjedhore e saj, duke shprehur besimin e tij në bashkëpunimin për të përmbushur të gjitha objektivat e konventës dhe për t’i dhënë një drejtim edhe më dinamik edhe…

Gjosha: Europa pa barriera ku synojmë të hyjmë duhet të nisë me heqjen e plotë të tyre brenda rajonit

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare “Dhjetë vjet tregti e lirë- Sfidat dhe Perspektivat”. Ministrja Gjosha, u shpreh në këtë përvjetor të dhjetë të nënshkrimit të Marrëveshjes së Tregtisë se lirë mes vendeve të Europës Qendrore, se ajo që i bashkon këto vende është besimi te Projekti europian si…

Meta:“Të ecim më shpejt me zbatimin e ligjit për Vetting-un, por edhe me zbatimin e reformës në drejtësi”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, përshendeti reagimin e Komisionit të Venecias për ligjin e Vetting-ut dhe shprehu besimin se tani edhe Gjykata Kushtetuese do të ketë mundësinë, që sa më parë të jetë e mundur, të japë gjykimin e saj përfundimtar për këtë çështje. “Dhe të ecim më shpejt me zbatimin…

Dervishaj: Lidhja Durrës-Hani i Hotit dhe më tej me Malin e Zi, e fut Hekurudhën Shqiptare në rrjetin europian të hekurudhave

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadoren e Republikës së Çekisë Branislava Tamasova dhe përfaqësuesin e kompanisë  hekurudhore çeke “AZD PRAHA”, Peter Liska. Gjatë takimit përfaqësuesi I kompanisë “AZD PRAHA” dhe Ambasadorja Tamasova, I dorëzuan Ministrit Dervishaj studimin e fizibilitetit për modernizimin e linjës hekurudhore Durrës- kufiri me Malin…

Edmond Panariti: “Kultura e ushqimit, lëndë mësimore në shkolla”

“Bujqësia në sytë e fëmijëve” ishte aktiviteti në të cilin Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, priti një grup fëmijësh të shkollave 9-vjeçare, me të cilët diskutoi për bujqësinë dhe ushqimet. Ministri i Bujqësisë vuri theksin te mënyra e të ushqyerit, si mjaft e rëndësishme për shëndetin e jetëgjatësinë duke…

Ylli Manjani: “Bashkëpunimi me Bavarinë do ta ndihmonte Shqipërinë veçanërisht në qasjen e saj drejt Bashkimit Evropian në fushën e drejtësisë”

Ministri i Drejtësisë z. Ylli Manjani takohet me Ministrin e Drejtësisë së Bavarisë, Prof. Dr. Winfried Bausback. Dy homologët shkëmbyen pikëpamjet e tyre mbi zhvillimet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, zbatimin e saj, si dhe mbi çështje të tjera të aktualitetit. Në fokus të diskutimit ishte zgjerimi i bashkëpunimit mes vendit tonë dhe Bavarisë,…

Petrit Vasili: “Duhet të ndërhyhet shpejt dhe konkretisht, një paketë masash është e nevojshme”

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili i cili u takua me një përfaqësi të kompanive “Call Center” që operojnë në Shqipëri, vuri në dukje se ky biznes realizon punësim masiv në vendin tonë dhe se ligji italian ka krijuar vështirësi për të ardhmen e “call center”-ave në Shqipëri. Zoti…

Lëvizja Rinore për Integrim, njësia 8 pranë shtresave në nevojë

Të rinjtë e  Lëvizjes Rinore për Integrim njësia 8, në Ditën  e Rinisë zgjodhën të jenë pranë shtresave më në nevojë të shoqërisë. “Të rinjtë nuk duhet të jenë thjeshtë pritshmëri mbi të ardhmen, por faktor përmirësimi në të tashmen! Ne jemi të vendosur për të punuar për një shans për të gjithë shqiptarët dhe të…

Panariti: Viti që vjen, ndihmë me subvencione fermerëve për të rritur prodhimin e tyre

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, i kërkoi Kryetarit të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Z.Erion Braçe, miratimin e një fondi prej 400 milionë lekësh për kompensimin e blegtorëve, lopët e të cilave kanë ngordhur nga Dermatoza Nodulare. Ministri Panariti mori pjesë sot në Komisionin e Ekonomisë, ku deputetët dëgjuar kërkesat…

Ilir Meta: Reforma në drejtësi të udhëhiqet nga rekomandimet dhe standardet e Komisionit të Venecias

Meta, sapo keni përfunduar një takim më Ambasadorin e SHBA-ve, z. Lu dhe Ambasadoren e Bashkimit Evropian, znj. Vlahutin. Ky takim vjen edhe pak orë përpara publikimit të opinionit të Komisionit të Venecias. Besoj se ka qenë një nga temat kryesore të takimit… Besoj se edhe vizita në Bruksel dhe takimet e ndryshme atje, si…

Minstri Koka: Mjedisi është i suksesshëm kur mbështetet nga qytetarët

Ministria e Mjedisit, UNDP dhe Universiteti Politeknik i Tiranës nënshkruan sot një memorandum mirëkuptimi me qëllim intesifikimin e bashkëpunimit midis institucioneve në fushën  mjedisit. Memorandumi u firmos nga Ministri i Mjedisit, Z.Lefter Koka,  Drejtorja UNDP-së, Znj.Limya Eltayeb dhe Rektori i Universitetit Politeknik të Tiranës, Prof. Dr. Z. Andrea Maliqari Në kuadër të këtij memorandumi  Ministria…

Edmond Panariti: “Atë që s’na e dha Buxheti i Shtetit për fermerin, e mbulojnë grandet e Bashkimit Evropian”.

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, tha në aktivitetin e organizuar në Berat nga Dhoma Britanike e Tregëtisë me titull “Mbështetje për Agrobiznesin Shqiptar”, se bujqësisë për vitin 2017 nuk i është dhënë asnjë lek më shumë nga Buxheti i Shtetit, nga sa kishte, por për të mbuluar këtë boshllek,…

Ministri Koka: “Mirënjohje për Kryetarin e Bashkisës së Përmetit. Është modeli më i mirë i bashkëpunimit të pushtetit vendor me atë qëndror”

Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka inspektoi nga afër ditën e sotme investimin e Ministrisë së Mjedisit prej rreth 10 milionë lekë të reja, në qytetin e Përmetit, në kuadër të Fushatës  Kombëtare të Pyllëzimit, që çeli 1 ditë më parë në Ersekë. I shoqëruar nga Kryetari i kësaj bashkie, z. Niko Shupuli, Ministri Koka…

Prezantimi i buxhetit 2017/ Ministri Transportit Dervishaj në Komisionin e Ekonomisë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka prezantuar buxhetin e Ministrisë për vitin 2017, në Komisionin për Ekonominë dhe Financat. Ministri Dervishaj tha se ky buxhet është në rritje krahasuar me atë të vitit të kaluar, por nuk i përmbush nevojat që ka infrastruktura e vendit. Me buxhetin e vitit 2017, Ministri Dervishaj tha…

Ministri Koka: “Ngrohja me dru zjarri/ Furnizimi popullatës në zonat e thella duhet të jetë prioritet për Bashkinë”

Në kuadër të Fushatës Kombëtare të Pyllëzimit, Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka ka nisur inspektimet në bashki të ndryshme të vendit me qëllim mbështetjen e projekteve për mbjelljen e fidanëve të rinj por edhe inspektimin e situatës së pyjeve në rang vendi. Për të celur fushatën e pyllezimit, Ministri Koka ishte i pranishëm në…

Ministri Koka dhe fëmijët ndezin dritat e Pemës së Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Në prag të festave të fundvitit, Ministri i Mjedisit Z. Lefter Koka priti pasditen e të martës, 6 dhjetor, fëmijët e punonjësve  të Ministrisë së Mjedisit, Agjencisë Kombëtare të Mjedisit, Inspektoriatit Shtetëror të Mjedisit dhe Pyjeve si dhe Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura. Ambjentet e Ministrisë së Mjedisit dhe zyra e punës së Ministrit…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit nga Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta u prit në Bruksel nga Presidenti i Parlamentit Evropian, z. Martin Schulz, me të cilin vlerësuan progres-raportin e fundit të Komisionit Evropian për Shqipërinë. Në këtë takim z. Meta shoqërohej edhe nga Ministrja për Integrimin Evropian, znj. Klajda Gjosha. Kryetari i Kuvendit, z. Meta shprehu mirënjohjen për…

Ilir Meta: “Aktiviteti parlamentar është fokusuar në reflektimin e rekomandimeve të progres-raportit të Komisionit Evropian”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta takon Zv. Presidentin e Parlamentit Evropian, z. David Maria Sassoli. Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Parlamentit Evropian dhe, duke vlerësuar themelimin e Grupit Parlamentar “Miqtë e Shqipërisë”, vuri ne dukje se Kuvendi i Shqipërisë mbështetet te përkrahja e eurodeputetëve…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta pritet nga Presidenti i Grupit Parlamentar Socialdemokrat në Parlamentin Evropian, Gianni Pittella

Në kuadër të vizitës së tij në Bruksel, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, u prit nga Presidenti i Grupit Parlamentar të Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) në Parlamentin Evropian, z. Gianni Pittella. Kryetari i Kuvendit, z. Meta e falënderoi z. Pittella për mbështetjen e fuqishme të Grupit Socialdemokrat në Parlamentin Evropian ndaj integrimit…

Ministri Panariti në Lushnjë, vaksina dhe monitorim për situatën e vaksinimit të kafshëve

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, ishte sot në fshatin Krutje e Poshtme në rretin e Lushnjës, ku për pak momente bëri dhe rolin e veterinerit, duke vaksinuar kafshë të ndryshme dhe kontrolluar gjendjen e tyre shëndetësore. “Nuk jam këtu për të ndarë tesera partie, por për drejtuar procesin e…

MINISTRI KOKA: Ngritja e infrastrukturës së duhur për të qenë të aksesueshëm vazhdon të jetë prioriteti ynë

Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura zhvilluan sot Forumin Koordinues “Rrjeti i Zonave të Mbrojtura: Modeli i ardhshëm i zhvillimit të qëndrueshëm – hapat e mëtejshëm për një menaxhim më të mirë”. Ky forum mblodhi në një panel 4 Ministra të  Qeverisë Shqiptarë, z. Edmond Panariti, Ministër i Bujqësisë, Zj. Eglantina…

Ilir Meta, letër ngushëlluese familjes së Andrea Stefanit

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të publicistit dhe gazetarit, Andrea Stefani E dashur Enkelejda, Të dashur Daniel e Stefani, Kam provuar trishtim, dëshpërim dhe një dhembje të pafund kur mësova lajmin e hidhur e të pabesueshëm për Andrean. E dija që kishte muaj që kishte nisur një betejë…

Ministri Manjani merr pjesë në tryezën e diskutimit të OSBE-së mbi dënimet alternative

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në tryezën e diskutimit të organizuar nga Prezenca e OSBE në vendin tonë, e fokusuar në aplikimin e dënimeve alternative. Pjesë e kësaj tryeze diskutimi të drejtuar nga Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, z. Bernd Borchardt, ishin edhe Prokurori i Përgjithshëm, z. Adriatik…

Klevi Pojana: Fundi i një fillimi të madh! Një shans për të gjithë shqiptarët!

Një shkrim nga nënkryetari i LRI, Klevi Pojana /  Dje u finalizua me sukses të jashtëzakonshëm Konventa Kombëtare Zgjedhore e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Pas një maratone dy ditore me një axhendë të ngjeshur nga takimet, diskutimet dhe fjalët e mbajtura nga dhjetra anëtarë e të ftuar u konkludua në zgjedhjen e aparatit të ri drejtues.…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, uron Imzot George Frendo për emërimin në krye të Arqipeshkvisë së Arkidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës

Shumë i nderuar Arqipeshkv i Arkidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës, Imzot George Frendo, Kam kënaqësinë e posaçme t’Ju uroj në Përuruimin Tuaj në këtë detyrë të lartë dhe jashtëzakonisht të rëndësishme. Kam shpresën e palëkundur dhe bindjen e pakthyeshme se Ju do të lini gjurmë të fortë në drejtimin e kësaj Arkidioqeze. Shqipëria është atdheu i Nënë…

Panariti: Bujqësia njohu rritje, mediat janë shtyllë e fortë mbështetëse për ne

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, organizoi sot një mëngjes pune me përfaqësues të mediave, në kuadër të fillimit të aktiviteteve të Muajve të Bujqësisë Shqiptare. Z.Panariti, duke falenderuar gazetarët për pjesmarrjen e tyre, theksoi se, ata dhe mediat në tërësi, janë një nga shtyllat e rëndësishme që ndikojnë në…

Erisa Xhixho: “Objektivi ynë madhor, kontributi i pakursyer përtej çdo interesi partiak për Procesin e Integrimit Europian”

Të nderuar Delegatë, të ftuar, miq të LSI, Kënaqësi të jem këtu midis jush për të përshëndetur punimet e kësaj Konvente tejet të rëndësishme për vendimarrjet që do të merren në funksion të përmirësimit të vazhdueshem të LSI. Miq, që në krijimin e LSI objektivi jonë madhor ka qenë kontributi i pakursyer përtej çdo interesi…

Meta: Të vazhdojmë për të krijuar forumet e tjera të LSI-së dhe për të çuar mesazhet e kësaj konvente në të gjithë vendin

Konventa Kombëtare Zgjedhore e LSI-së mbylli punimet e saj dyditore. Në përfundim të procesit të votimit elektronik, si edhe të numërimit elektronik, Konventa zgjodhi strukturat e reja drejtuese të LSI-së. Vetëm pak minuta pas përfundimit të këtij procesi për të qenë sa më transparent me publikun, rezultatet e zgjedhjeve janë printuar në transmetim direkt televiziv…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al