Nga Baki Dervishi / “Ekipi Lëvizjes Rinore për Integrim, Kavajë do ti kujtojë gjthmonë njerëzit që ranë dëshmorë për Atdheun tonë”

Lëvizja Rinore për Integrim Kavajë sot më, 31Mars 2017 18-vjet nga vdekja e Indrit Carës dëshmor në luftën e Kosovës vendosi kurora me lule në përkujtim dhe nderim të tij . Ekipi i Lëvizjes Rinore për Integrim Kavajë do ti kujtojë gjthmonë njerëzit që ranë dëshmorë për Atdheun tonë. Indrit Cara është një shembull që…

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit për arsimin “Edukim cilësor, familje e shëndetshme”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit për arsimin të LSI-së “Edukim cilësor, familje e shëndetshme”. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, Zv.Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj, kryetari i Komisionit për Arsimin, Inovacionin dhe…

Kreu i Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli bisedë me të rinjtë e shkollës profesionale industriale, Shkodër/ “Një zanat sot, punë dhe pagë më e mirë nesër”

Kreu Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli  ka bërë sot një vizitë në shkollën profesionale industriale në Shkodër. Tema e bisedës ka qënë bashkëbisedimi me nxënësit për rregullat e punësimit, të cilat janë shumë të rëndësishme si dije që ndoshta duhet të parashikohen në të ardhmen dhe në kurikulat e shkollës, për më tepër kur bëhet…

Ministri Vasili në përmbylljen e projektit për zgjidhjen alternative të mosmarrëveshjeve në Shqipëri

Ministri i Drejtësisë, z. Petrit Vasili, ishte i pranishëm sot në ceremoninë e përfundimit të projektit të binjakëzimit me Bashkimit Evropian, “Mbështetje për Zhvillimin e Zgjidhjeve Alternative të Mosmarrëveshjeve në Shqipëri”. Duke e konsideruar moment të veçantë përfundimin e këtij projekti, Ministri i Drejtësisë e vlerësoi procesin e ndërmjetësimit, duke theksuar se është një mënyrë…

Luan Rama: “LSI nuk ja luan syrin as PD-së dhe as PS-së”

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama, mori pjesë sot në një takim me banorë të Bashkisë së Vaut Dejës. Duke folur para qytetarëve z. Luan Rama u shpreh se LSI-ja është një forcë politike e dialogut, e transparencës dhe se i ka sytë tek e vërteta dhe zemrën te qytetarët. Gjithashtu, Nënkryetari…

Erklent Krifsa : LRI është gati për t’i dhënë zgjidhje çdo sfide dhe shqetësimi që ka sot rinia shqiptare.

Ditën e djeshme LRI e Tiranës zhvilloi takime në çdo lagje, me çdo të ri dhe çdo banor për të punuar mbi një plan konkret i cili do krijojë më shumë shanse për një sistem arsimor më të mirë, për vende pune të mirëpaguara. Kryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim Tiranë, Erklent Krifsa është shprehur…

Endrit Braimllari :”Tirana kërkon politikanë të përgjegjshëm dhe jo arrogant”.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari zhvilloi ditën e djeshme një takim me banorët e kryeqytetit .Në fjalën e mbajtur gjatë këtij takimi Braimllari u shpreh se politikanët nuk duhet të kujtohen për zgjedhjet vetëm kur ka zgjedhje. “Politikanët nuk duhet të kujtohen sa herë që ka zgjedhje, por duhet të jetojnë këtu me…

Klajda Gjosha: “Shkoza meriton një shans të ri zhvillimi”.

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha dhe Kryetar i LSI Tiranë, Endrit Braimllari zhvilluan një takim me banorët e Shkozës. Gjatë takimit u vu theksi te problematikat që shqetësojnë banorët e kësaj zone, duke filluar nga papunësia në nivele alarmante e grave dhe vajzave, deri tek ndotja dhe infrastruktura e munguar. Duke u ndalur…

Donatorët e bujqësisë konfirmojnë mbështetjen për Shqipërinë

Mbështetja e donatorëve për bujqësinë shqiptare vazhdon, ndërkohë që intensifikohen takimet dhe diskutimet mes zyrtarëve shqiptarë dhe atyre të huaj në lidhje me impaktin e këtyre investimeve. Në ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, u zhvillua takimi i III I partnerëve donator të sektorit të bujqësisë, nën drejtimin e Zëvendësministrit…

Kejdi Mehmetaj: “LSI dhe LRI punojnë për një program gjithëpërfshirës, arsim më të mirë, vende pune të mirëpaguara. LSI mendon për të rinjtë”

Nënkryetarja e LSI, Kejdi Mehmetaj ka qenë sot pjesë e takimeve me të rinjtë dhe me kryetarin e LSI së njësisë numër 4 në Tiranë. Gjatë bashkëbisedimit me të rinjt ajo nënvizoi faktin se LSI është përkushtuar për ti dhënë mundësitë e duhura të rinjve, si brenda dhe jashtë politikës. “LSI dhe LRI po punojnë…

Panariti: “Zhvillimi i qendrueshëm i peshkimit, premisë e sigurt për rritjen e punësimit në vend”

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti mori pjesë në Ministerialin për Peshkimin në Mesdhe organizuar nga Komisioni Europian në Maltë. Në konferencë ministri Panarit do të nënshkruajë një deklaratë të përbashkët në nivel ministrash, “Malta MedFish4Ever Declaration” mbi të ardhmen e peshkimit në Mesdhe. Panariti i kërkoi Komisionerit Europian, Karmenu Vella rinegocim të kuotave të përpunimit…

Endrit Braimllari: “Politika duhet të jetë në shërbim të zhvillimit të vendit”

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, njëkohësisht Kryetari i LSi, Tiranë, Endrit Braimllari ka qenë pjesë e takimeve intensive me banorë të zonave të ndryshme të Tiranës, ku ka dëgjuar problematikat e tyre dhe diskutuar për gjetjen e zgjidhjes së problemeve kryesore që banorët kanë. Gjatë takimeve Braimllari ka nënvizuar se politika duhet t’i shërbej zhvillimit…

Luan Rama: “Jemi në koalicion dhe jemi shumë të përgjegjshëm, serioz dhe korrekt me koalicionin”

Do të shkoni në fushatë në Kavajë për të mbështetur kandidaten e Partisë Socialiste? LSI nuk është riregjistruar për të marrë pjesë në zgjedhjet e pjesshme që zhvillohen për Bashkinë e Kavajës, sepse mënyra se si është proceduar deri tani, për zgjedhjen e kandidaturës atje, ka qenë një mënyrë e njëanshme. Nuk jemi trajtuar si…

Meta në trajnimin informues me të rinjtë në Fier/ “Nënvizoj rëndësinë e vendosjes sa më shpejt të dialogut politik për të garantuar zgjedhje të standardeve evropiane”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një trajnim informues me të rinjtë e Fierit mbi procesin e integrimit evropian të Shqipërisë. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Klajda Gjosha, Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun, znj. Erisa Xhixho, etj. Duke folur para të rinjve…

Londër: Posta Shqiptare vlerësohet si një nga kompanitë më të mira në rajon/ Merr çmimin “Sokrati” në Forumin Ndërkombëtar të Biznesit

Posta Shqiptare në datat 28-29 Mars ishte pjesë e “Forumit Ndërkombëtar të Bizneseve”,  organizuar nga Asambleja e Biznesit të Europës në Londër me pjesëmarrjen e mbi 60 kompanive nga e gjithë botra. Promovimi i “historive të suksesit” të bizneseve të fushave të ndryshme, kryesisht nga vendet në zhvillim, ishte fokusi i këtij forumi. Posta Shqiptare u përfaqësua…

Kejdi Mehmetaj: “Lëvizja Socialiste për Integrim ka një plan konkret për të ndihmuar biznesin”

Mesditën e sotme, nënkryetarja e LSI, njëkohësisht dhe deputetja e kuvendit, Kejdi Mehmetaj ka qenë sot pjesë e takimeve dhe diskutimeve me sipërmarrës në rrugën Myslym Shyri. Gjatë takimit nënkryetarja Mehmetaj ka theksuar: “Shteti duhet të mbështesë biznesin të rrisë kapacitetet, vetëm kështu do të mund të krijojmë vende të reja pune dhe të mirëpaguara.…

Arbër Muçollari nga maja e Jezercës: “LRI është plot sfida të bukura dhe miqësi pafund”

Arbër Muçollari pjesë e strukturave të, LRI-së në Fier ka përshendetur sot nga Maja e Jezercës (2700m) me një mesazh shumë të bukur të gjithë miqtë e LRI. Gjithashtu ai nën moton “Fto një mik të bëhet pjesë e jona”, ka theksuar se LRI është plot sfida të bukura dhe miqësi pafund. Burimi:( integrimi.al /…

Ministri Dervishaj në “Konferencën Ndërkombëtare për Sigurinë Rrugore dhe Detare” / Siguria rrugore është një prioritet për Qeverinë Shqiptare

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka marrë pjesë në punimet e konferencës ndërkombëtare për Sigurinë Rrugore dhe Detare që u mbaj në Valletta të Maltës. Konferenca u zhvillua nën kujdesin e Eurokomisioneres për Transportin Violeta Bulc, me pjesëmarrjen e ministrave të Bashkimit Europian, dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ministri Dervishaj në fjalën…

Drejtori Ekzekutiv i AKBN, Viktor Tushaj, intervistë në TV Scan/ Tushaj: Burimet natyrore, janë potencialet e Shqipërisë

Z. Tushaj çfarë vendi zënë burimet natyrore në zhvillimin ekonomik të vendit tonë? Unë e them shpesh që dy gjëra janë kryesore për një komb, kapitalet njerëzore dhe burimet natyrore. Është fat që një institucion i vetëm, siç është AKBN të promovojë, të monitorojë dhe të administrojë burimet natyrore të një kombi.  E parë nga…

Meta pret ambasadorin e ri çek: Potenciale për bashkëpunim në bujqësi e turizëm

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Ambasadorin e ri të Republikës Çeke në Shqipëri z. Jaroslav Ludva, të cilit i uroi mirëseardhjen në vendin tonë dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit, z. Meta vlerësoi marrëdhëniet dypalëshe dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Republikës Çeke ndaj integrimit evropian të Shqipërisë, duke…

Roni Telegrafi: Komiteti i Monitorimit të IPARD-II, hap i rëndësishëm për zbatimin e programit

Në ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, u zhvillua sot takimi i Komitetit të Monitorimit të IPARD II. Në këtë takim mori pjesë dhe Zëvendësministri i Bujqësisë, Z.Roni Telegrafi, Liam Breslin, drejtues i IPARD-it, anëtarë të Komitetit Monitorues, përfaqësues nga KE dhe grigor Gjeçi, Drejtori i Programimit dhe e Vlerësimit…

Vasili:Mekanizmat e kontrollit lidhur me mbrojtjen e konsumatorit duhet eksploruar dhe zhvilluar më tej.

Ministri i Drejtësisë, z. Petrit Vasili ka pritur në një takim Zv/Ministrin e Drejtësisë së Lithuanisë, z. Paulius Griciunas. Ndër të tjera gjatë takimit është diskutuar lidhur me rëndësinë e kuadrit ligjor aktual në fushën e mbrotjes së konsumatorit, si dhe përmirësimin e mëtejshëm të tij drejt standardizimit me përvojat më të mira europiane. Në…

Dritan Ylli: Në këto vite është bërë një punë e madhe për të minimizuar punën në të zezë dhe për e rritjen e standarteve për një punë të denjë

Kreu i Inspektoriatit të Punës, z.Dritan Ylli ka pritur sot në ambientet e institucionit në një takim miqësor Inspektorin e Përgjithshëm të Administratës Frances, z. Jean Pierre Dalle, i shoqëruar nga Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari, si dhe përfaqësi nga grupet e inspektorëve të Inspektoriatit të Punës . “Kam kenaqësinë t’ju njoh me arritjet pozitive…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në inaugurimin e qendrës së grumbullimit, përpunimit dhe tregtimit të produkteve bujqësore në Cërrik

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në inaugurimin e qendrës së re të grumbullimit, përpunimit dhe tregtimit të produkteve bujqësore në Cërrik. Një projekt i realizuar në bashkëpunim mes Bashkisë së Cërrikut dhe Programit Italo-Shqiptar IADSA. Të pranishëm ishin edhe Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, Ambasadori…

Forumi i Agrobiznesit, Shqipëri-Turqi/ Ministri Panariti: Ky forum do ti japë shtysë bashkëpunimit midis dy vendeve, veçanërisht në fushën e bujqësisë

Ministri i Shqipërisë, Edmond Panariti dhe ai i Turqisë, Faruk Çelik kanë qenë të pranishëm në “Forumin e Agrobiznesit” Shqipëri-Turqi. Gjatë fjalës së tij ministri Panariti u shpreh se ky forum do ti japë një shtysë bashkëpunimit midis dy vendeve, veçanërisht në fushën e bujqësisë ndërsa ministri turk Çelik nënvizoi se ky bashkëpunim vjen natyrshëm,…

Koka: “Të tregojmë vullnet të përbashkët për të zgjidhur çdo problematikë.

Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka zhvilloi një takim bilateral me homologun e tij, Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Republikës së Kosovës, z. Ferat Shala. Gjatë takimit palët vlerësuan marrëdhëniet institucionale si mjaft të mira duke përfshirë edhe bashkëpunimin në shkëmbimin e eksperiencave midis dy vendeve tona, vecanërisht në fushën e pyjeve si…

Gati rikonstruksioni i rrugës “Ramazan Bogdani”/ Endrit Braimllari: Politika jonë në shërbim të qytetarëve

Bashkia e Tiranës pritet të nis këto ditë rikonstruksionin e rrugës “Ramazan Bogdani” në Njësinë nr. 8 në Kryeqytet. Rikonstruksioni i kësaj rruge ka nisur pas kërkesës së këshilltarëve të LSI në Këshillin Bashkiak Tiranë dhe është futur në buxhet si rikualifikim: shtrim rruge, trotuare, ndriçim, rrjeti i kanalizimeve të ujërave të zeza. Këtë fakt e…

Kejdi Mehmetaj:Është detyra jonë t’iu krijojmë të rinjve më shumë hapësira për të kaluar kohë të shëndetshme”

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj iu bashkua të rinjve banues të Nsharakut në një lojë volejbolli. “Është detyra jonë t’iu krijojmë të rinjve më shumë hapësira për të kaluar kohë të shëndetshme.LSI mendon për të rinjtë”, është shprehur Mehmetaj. (Integrimi.al/Xh.N)…

Ministrja Gjosha: Integrimi nuk bëhet vetëm me reformat e mëdha, por kalon në dyert e çdo familjeje shqiptare

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha mori sot pjesë në inaugurimin  e ambienteve të reja të Qendrës për Informim të Bashkimit Europian. Në fjalën e saj, Ministrja u shpreh se e ardhmja e Shqipërisë dhe gjithë vendeve të Ballkanit Perëndimor është brenda Bashkimit Europian dhe perspektiva për këto vende duhet të jetë e qartë.…

Floida Kërpaçi: “Shansi i rinisë së Lushnjës për një jetë më të mirë buron nga LSI”

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim, Floida Kërpaçi e shoqëruar nga Ministri i Drejtësisë, Petrit Vasili ka qenë sot pjesë e një takimi me të rinjtë e Lushnjes. Nga ky takim shumë entuzjast, Kërpaçi është shprehur në rrjetin social facebook se anëtarësimet e shumta në Lushnje dëshmojnë zhgënjimin dhe lodhjen e të rinjve me politikën…

Ilir Meta: “Duhet bërë gjithçka që qytetari ta kuptojë që drejtuesit jetojnë me shqetësimin e tij”

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në promovimin e librit “Legalizimet, Durrësi mikpritësi i madh” me autor Flamur Gjuzin, i cili është njëkohësisht edhe Drejtor i ALUIZNI-t të Qarkut Durrës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka, deputetja e LSI-së, znj. Monika Kryemadhi, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, z.…

Koka:“Vullneti i përbashkët ka rëndësi kyçe për ta bërë të zbatueshëm këtë projekt dhe të tjera mes vendeve tona!”

Ministri i Mjedisit të Shqipërisë, z. Lefter Koka, Ministri i Mjedisit të Maqedonisë,z Bashkim Ahmeti dhe Ministri i Mjedisit të Kosovës z. Ferat Shala, zhvilluan në Tiranë Takimin e Nivelit të Lartë, gjatë të cilit prezantuan projektin “Menaxhimi i Ekosistemit Ndërkufitar”. Gjatë takimit të tre Ministrat e Mjedisit shkëmbyen pikëpamjet e tyre lidhur me hapat …

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim Berat, zhvilluan një aktivitet për promovimin e vlerave turistike dhe kulturore të qytetit

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim Berat, zhvilluan një aktivitet për promovimin e vlerave turistike dhe kulturore të qytetit. Për këtë aktivitet, nënkryetari i LRI, Klevi Pojana u shpreh shumë optimist për pozitivitetin e të rinjve të LRI-së të cilët dhanë mesazhin e qartë se e duan dhe vlerësojnë pasurinë e tyre më të madhe,…

Ministrja Gjosha: “Vendi kërkon stabilitet, forcat politike të angazhohen për dialog”

“Vendi kërkon stabilitet, forcat politike të angazhohen për dialog”. Kështu u shpreh  Ministrja e Integrimit Europian,  në intervistën e dhënë për Report  Tv. E pyetur nëse LSI,  do të hyjë në zgjedhje edhe nëse opozita nuk merr pjesë, Ministrja Gjosha tha se LSI nuk është për bojkot të zgjedhjeve,  por është për zgjidhje mes palëve.…

Nga Florian Lleshaj/ Në prag të konventës së LRI në 9 prill: “Shqipëria është një vend i mirë dhe do vazhdojë të jetë akoma më i mirë me LSI”

Duke marrë parasysh faktin që gjatë gjithë kohës jemi pranë njerëzve, duke dëgjuar problemet e tyre dhe jo në pak raste edhe duke i dhenë zgjidhje atyre, të gjithë shohin te LSI forcën e munguar të politikës shqiptare. Lsi është partia e njerëzve të thjeshtë! Ajo është partia e kujtdo! Ajo është partia e një…

Meta: Rritja ekonomike, bazë e rëndësishme që të rinjtë tanë të mos mendojnë më për t’u larguar nga Shqipëria

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me përfaqësues të komunitetit shqiptar që jetojnë në Britaninë e Madhe. Në fjalën përshëndetëse në këtë takim, që u zhvillua në Londër, z. Meta tha se politika duhet të punojë shumë për ta konsoliduar më tej të ardhmen evropiane të Shqipërisë, ndërsa vlerësoi kontributin…

Luan Rama: “LSI është modeli i transparencës së financimit të partisë”

  Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama merr pjesë në Forumin “Integriteti i Partive politike” në Sarajevë. Ky forumi organizohet nga Instituti Demokratik Amerikan (NDI), ndërsa z. Luan Rama ka mbajtur një fjalë në panelin për financimin e partive. Nënkryetari i LSI-së tha se transparenca e financimit të partive është dëshmi e…

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti takon ambasadorin e Danimarkës në Tiranë, Mads Sandau Jensen

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, priti në një takim Ambasadorin e Danimarkës në Tiranë, Z.Mads Sandau Jensen. Ministri i Bujqësisë, ndau me Z.Jensen mirënjohjen për mbështetjen që ka dhënë qeveria daneze për mbështetjen e zhvillimit të bujqësisë në Shqipëri, si dhe e ka njohur atë me zhvillimet dhe arritjet…

Kryemadhi në Prrenjas:”Nevojë për të krijuar sa më shumë investime dhe sa më shumë mundësi në këto zona që njerëzit të mos e gjejnë rrugëzgjidhjen duke u larguar nga Shqipëria”

Deputetja e LSI-së, znj. Monika Kryemadhi, ishte e pranishme sot në prezantimin e studimit të fizibilitetit të ujësjellësit të ri në Rrajcë të Prrenjasit. Bëhet fjalë për një projekt nga i cili do të përfitojnë ujë të pijshëm 6844 banorë të fshatrave; Kovanik, Skënderbej, Gjashtëliz, Rrëzë, Sutaj, dhe Rrajcë. Investimi për këtë ujësjellës kap vlerën…

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe intelektualë të Vlorës

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe intelektualë që qytetit të Vlorës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Ministri i Drejtësisë z. Petrit Vasili, Kryetari i KDK-së së LSI-së, Shezai Rrokaj, deputeti i LSI-së për qarkun Vlorë, Flamur Çelaj, etj. Në fjalën e tij përpara përfaqësuesve të shoqërisë z.…

Ministria e Bujqësisë vazhdon kompensimin e blegtorëve, kafshët e të cilëve u dëmtuan nga Dermatoza

Ministria e Bujqësisë vazhdon kompensimin e blegtorëve, kafshët e të cilëve u dëmtuan nga Dermatoza. Sot u shpërndanë 41 lopë për Bashkinë Kavajë, ndërsa nesër dhe ditët në vazhdim shpërndahen pjesa tjetër për Bashkinë Kamëz, Tiranë dhe të tjerat në gjithë qarkun, deri në plotësimin e 187 krerëve të dëmtuara. Në aktivitetin e zhvilluar sot…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti në një takim kampionët e atletikës, Izmir Smajlaj dhe Luiza Gega

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti në një takim kampionët e atletikës, Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj, si edhe ish-atleten e mirënjohur Klodiana Shala. Gjatë këtij takimi z. Meta i përgëzoi sportistët për arritjet e tyre vetjake në sport, duke u shprehur se fitoret e tyre kanë afruar krenari për të gjithë duke mundësuar…

Intevista e Ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili dhënë për ABC News

Z. Vasili ku jemi me Reformën në Drejtësi? Ashtu sikurse edhe ju e keni përcjellë në mënyrë të vazhdueshme e të përditshme, janë momentet e para të aplikimit të kandidaturave për ngritjen e organeve përkatëse të gjyqësorit, përfshirë edhe kandidaturat për ndërtimin e komisioneve të ardhshme të vettingut. Pra, jemi në këtë fazë paraprake, e…

Monika Kryemadhi: “Ne do krijojmë shanse për infrastrukturë më të mirë dhe me standarde evropiane”

Deputetja e LSI-se Monika  Kryemadhi e shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë së Cërrikut z. Altin Toska dhe nga Sekretari i LSI-së për programin z. Edmond Haxhinasto inspektuan punimet në aksin rrugore Elbasan-Banjë ku kanë filluar punimet në lotin e parë të këtij segmenti. Zonja Kryemadhi theksoi se ndërtimi i kësaj rruge lehtëson për mijëra banorë…

Klevi Pojana: “Me qetësinë dhe dashurinë e të rinjve të LRI ja dalim të ofrojmë një shans për çdo të ri në këtë vend, t’i bëjmë ballë çdo vështirësie dhe arrijmë fitoren”

Nënkryetari i LRI, Klevi Pojana, ka qenë pjesë e një takimi me të rinjtë e forumit rinor në Berat nga ku me anë të një postimi në rrjetin social facebook, është shprehur se me qetësinë dhe dashurinë e të rinjve të LRI ja dalin të ndërtojnë një Shqipëri të begatë, të ofrojnë një shans për çdo…

Luan Rama: Shqipëria nuk mund të vazhdojë të jetë më vendi i kultivimit të drogës në 2017-ën, në mes të Europës

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Luan Rama, theksoi rëndësinë që merr leximi real dhe pa ekuivok i raportit  më të fundit  të Departamentit Amerikan të Shtetit, “i cili evidenton një mori problemesh, të cilat po t’i shikosh me objektivitet dhe me realizëm,  na bëjnë të konkludojmë se nuk kanë funksionuar si duhet  institucionet  përgjegjëse…

Meta:Të jemi krenar për shërbimin veterinar shqiptar, një shërbim me traditë shumëvjeçare”

  Kryetari i Kuvendit mori pjesë në Konferencën Kombëtare të Urdhrit të Mjekut Veterinar me temë “Mjeku veterinar shqiptar dhe sfidat për të ardhmen” të organizuar nga Urdhri i Mjekut Veterinar dhe Universiteti Bujqësor i Tiranës me rastin e Ditës Ndërkombëtare e Veterinarisë. Të pranishëm ishin edhe Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të…

Ilir Meta: “Dënojmë këto akte të tmerrshme dhune dhe ofrojmë mbështetjen dhe solidaritetin tonë të plotë”

Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, shprehu ngushëllimet dhe solidaritetin e plotë të Kuvendit të Shqipërisë me popullin britanik, pas sulmit terrorist në Londër, në një letër ngushëllimi dërguar Kryetarit të Parlamentit Britanik, zotit John Bercow. Zoti Meta theksoi se është thellësisht i tronditur nga sulmi terrorist në Westminster. “Ju siguroj se të gjithë shqiptarët…

Ministri Panariti: “Reforma e veterinarisë shënoi një hap të rëndësishëm në zhvillimin e këtij sektori”

Sot në ambjente të Ministrisë së Bujqësisë u promovua libri i prof. Zaçe Malaj. Aktiviteti zhvillohet me rastin e “Ditës Ndërkombëtare të Veterinarisë”. Libri “Jeta Ime” i prof. Malaj, përshkruan sfidat e profesionit të mjekut veterinar. I pranishëm në aktivitet ministri Panariti u shpreh: “Sot në Ditën Ndërkombëtare të Veterinarisë kam nderin të prezantoj librin…

Monika Kryemadhi:Në këtë ditë feste uroj të gjithë besimtarët bektashinj për më shumë mirësi dhe begati në jetët e tyre

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi, ka uruar të gjithë besimtarët bektashinj me rastin e festës së Sulltan Novruzit. Znj. Kryemadhi, e shoqëruar edhe nga Sekretari për Programin në LSI, z. Edmond Haxhinasto, ka qenë të mërkurën në teqenë e Baba Xhemalit në Elbasan me rastin e festës, nga ku uroi të…

Nora Malaj vizitë 1-javore në Republikën Popullore të Kinës / “Rritje e bashkëpunimit në arsim dhe në fushën e kërkimeve shkencore”

Në kuadër të një vizitë 1-javore në Republikën Popullore të Kinës, zëvendësministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj, ka zhvilluar ditën e djeshme një takim me studentët kinezë, që mësojnë shqip në Universitetin e Gjuhëve të Huaja të Pekinit. Ky takim u zhvilluar në kuadër të marrëveshjeve të bashkëpunimit mes dy vendeve për mësimin e…

Kejdi Mehmetaj: LSI është shembull në politikën shqiptare për transparencën e plotë financiare

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ka qenë e ftuar në seminarin e mbajtur nga AEC-Albania së bashku me NDI, USAID dhe ambasadën britanike për të bërë një prezantim të raportit financiar të fushatës zgjedhore. Këtë e bën të ditur vetë deputetja me anë të një postimi në rrjetin e saj social, Facebook. Ajo është shprehur…

Nga Eglantina Mirashi / “Gruaja në LSI, faktor për fuqizimin e shoqërisë”

Nga Eglantina Mirashi: Nëpërmjet fuqizimit të grave, familjet dhe shoqëritë fuqizohen në tërësi, sepse një shans i ofruar gruas është një shans i ofruar mbarë shoqërisë. Në ditët e sotme, femrat po fitojnë gjithnjë e më shumë të drejta, gjithashtu, kanë më shumë rol dhe integrim në jetën sociale, politike e ekonomike. Çdo grua, që…

Floida Kërpaçi në Korçë/ “Kjo maturë të jetë maturë transparente dhe të jetë maturë që të ofrojë shanse të barabarta për të gjithë ne”

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi një takim me maturantët e qytetit të Korçës. Pjesë e këtij takimi ishte Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, Zëvendësministrja e Arsimit dhe Sportit Nora Malaj, etj. Në fjalën e saj përpara maturantëve, Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi vuri theksin tek mbështetja që Lëvizja Rinore për…

Endrit Braimllari: “Duhet punë e shumëfishtë për të krijuar më shumë shanse për gjithsecilin prej jush”

Kryetari i LSI-së për Tiranën Endrit Braimllari takim me strukturat e Njësisë Administrative Nr. 1 Tiranë. Në këtë aktivitet morën pjesë Shezai Rrokaj dhe Klajda Gjosha.  Punë në ekip për ti dhëne një shans më të madh qytetarëve pas zgjedhjeve të 18 qershorit. Këtë mesazh përcollën dje drejtues të lartë të LSI-së në takimin me strukturat…

Ilir Meta: “Reflektim për nevojën e jashtëzakonshme që kemi si individ dhe si popull për më shumë dashuri e qetësi”

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë festive të organizuar në Kryegjyshatën botërore të Bektashizmit në Tiranë me rastin e festës së “Sulltan Novruzit”. Në këtë ceremoni, z. Meta mbajti edhe një fjalë përshëndetësi ku i uroi të gjithë besimtarët bektashinj për më shumë paqe, harmoni dhe begati. Kryetari i Kuvendit u…

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim, Njësia 9 urojnë besimtarët për festën e Sulltan Novruzit

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim, njësia 9 me rastin e festës së Sulltan Nevruzit, të gjithë sëbashku kanë përgatitur ëmbëlsirën tipike tradicionale të kësaj feste, ashure dhe e kanë shpërndarë në shtëpitë e besimtarëve të festës, por dhe në banorë të zonës. “Besimi i qytetarëve te ne është prioriteti ynë”. #NjeShansPerTeGjithe Burimi:( integrimi.al /…

Lëvizja Socialiste për Integrim Durrës vizitë në shtëpinë e të moshuarve: “Më shumë përkujdesje dhe dashuri për moshën e tretë”

“Më shumë përgjegjësi sociale, më shumë vëmendje për moshën e tretë”, kjo ka qënë motoja me të cilën përfaqësuesit e LSI-së Durrës kanë vizituar shtëpinë ë të moshuarve në qytetin bregdetar. Nisma për këtë aktivitet është ndërmarrë nga të rinjtë e LRI Durrës, e cila ka në fokus rritjen e përgjegjësisë sociale për gjithë bashkëmoshatarët…

Ilir Meta: “Të doni njëri-tjetrin, mësueset tuaja dhe mbi të gjitha t’i doni librat, laboratorët dhe dijet, sepse kjo do t’ju çoj përpara ju, familjet tuaja dhe gjithë vendin dhe kombin tonë”

Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, i cili mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të shkollës “Kongresi i Lushnjes” pas rikonstruksionit, u tha se femijeve se duhet ti duan shume mesueset e tyre “sepse ato sakrifikojnë shumë nga familja e tyre, nga fëmijët e tyre për t’ju mësuar juve dhe për të dhënë më të…

Lefter Koka:Sot, dita e Kujtesës, Veprimit dhe Ndërgjegjësimit për PYJET!

Sot është Dita Ndërkombëtare e Pyjeve, është dita e Kujtesës, Veprimit dhe Ndërgjegjësimit për PYJET! Ministri i mjedisit, Lefter Koka ka dhënë mesazhin e tij në këtë ditë të shënuar . Ministri u ka bërë thirrje qytetarëve që të mbjellin fidanë të rinj si dhe të kujdesen qoftë për një pemë të vetme. “Është dita…

Ilir Meta: “Duhet të punojmë që këto të jenë zgjedhje te shkëlqyera larg qëndrimeve kategorike që mund të na sillnin pasoja katastrofike për Shqipërinë”

Meta, dje ka pasur një deklaratë nga Luan Rama, Nënkryetari i LSI-së i cili tha se LSI nuk do të futet në zgjedhje pa u futur opozita? Ju lutem mos i keqtransformoni mesazhet, të cilat bëhen për të çuar përpara zgjedhjet dhe jo për t’i minuar ato. Çfarë përgjigje keni për PS kur thotë që…

Ministri Koka: Blegtoria dhe Bujqësia duhet të hyjnë një fazë të re mentaliteti për t’u konsideruar si aktivitete fitimprurëse.

Përfundoi sot kompensimi i blegtorëve të Qarkut Durrës, për kafshët e dëmtuara nga Dermatoza Nodulare. Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka me përfaqësues të Drejtorisë Bujqësore Durrës dhe të Ministrisë së Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave shpërndanë sot pjesën e dytë dhe të fundit të lopëve duke kompensuar plotësisht 75 blegtorët e Qarkut…

Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, mori pjesë në një aktivitet festiv të organizuar nga të rinjtë e LRI-së së Fierit

Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një aktivitet festiv të organizuar nga të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim të qytetit të Fierit. Meta vlerësoi edhe një herë tjetër rëndësinë e pjesëmarrjes në politikë dhe në vendimmarrje, duke theksuar se “për LSI-në të rinjtë janë të parët”. Kryetari i…

Ministri Koka: Turizmi ka shanse të mëdha të shndërrohet ne avantazh konkurrues te Shqipërisë

Ministri Koka e njohu Ambasadorin Bachura me zhvillimet dhe reformat më të fundit në Shqipëri, si dhe me politikën mjedisore që qeveria shqiptare ka ndjekur duke e sjellë për herë të parë mjedisin në qendër të vëmendjes së shoqërisë shqiptare. Më tej Ministri Koka bëri një pasqyrë e të arritjeve kryesore në fushën e Mjedisit…

Ministrja Gjosha: Integrimi i Shqipërisë mbi çdo axhendë partiake, dialogu mekanizmi më i mirë për të ardhmen tonë europiane

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha priti sot në një takim Zv. Ministrin e Çështjeve Europiane të Estonisë, z. Matti Maasikas. Bashkëbiseduesit, diskutuan për procesin e integrimit të Shqipërisë, perspektivën e zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor si dhe sfidat me të cilat përballet Europa sot. Ministrja Gjosha, theksoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për…

Panariti: “Fryma e LSI-së për të çuar vendin përpara është ajo çka kërkon populli”

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti zhvilloi sot një takim në Voskopojë me banorët e zonës dhe strukturat e Lëvizjes socialiste për Integrim në këtë vend. Ministri kërkoi angazhimin maksimal të të gjithëve për të mbështetur LSI-në si forcë më shpresë dhënëse të shqiptarëve. Ministri Panariti u shpreh se LSI…

Ilir Meta: ” Ne jemi një shans për të gjithë dhe në radhë të parë për të rinjtë dhe për të rejat”

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një aktivitet me të rinjtë e Tiranës në njësinë administrative Pezë. Ky takim u zhvillua nën moton “Dita e Miqësisë” ku gjimnazistë dhe studentë të kryeqytetit u bashkuan për të marrë pjesë në një sërë aktivitetesh rekreative në Pezë, ku nuk munguan as muzika e lojërat e ndryshme. Pjesë e…

Meta në Apoloni/ “Turizmi është një nga shtyllat më të rëndësishme dhe ende në fillimet e veta të shfrytëzimit”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në takimin e organizuar në Parkun Arkeologjik të Apolonisë në Fierit, ku u diskutua në lidhje me platformën e LSI-së për zhvillimin e turizmit. Në fjalën e tij, kryetari i LSI-së z. Ilir Meta vuri në dukje potencialet e pazhvilluara të turizmit në Qarkun…

Ministri i Drejtësisë, Vasili: “Nuk jemi mbështetës në asnjë rast, as unë dhe as LSI, i qëndrimeve ekstremale”

Intervista e plotë e Ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili dhënë për Televizionin Publik Shqiptar për gazetaren Melisa Shameti: Vasili, në fazën ku ndodhet, sa është e kompromentuar dhe sa ka humbur nga vetja Vetting-u? Unë nuk bëj vlerësime të karakterit moral, humbje apo fitim për Vetingun. Vetingu është një proces, i cili ka filluar me mjaft…

Kreu i LSi, Tiranë, Braimllari: “Vendi ka nevojë për politikanë që punojnë dhe marrin përgjegjësi në shërbim të vendit”

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka vijuar takimet me strukturat e LSI në Njësinë 1 dhe 8. Baimllari u shpreh se Lëvizja Socialiste për Integrim mendon për njerëzit dhe është pranë çdo qytetari. “Vendi ka nevojë për politikanë që punojnë dhe marrin përgjegjësi në shërbim të vendit. Nuk është koha për show, por…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al