Klevi Pojana: LSI, forcë e stabilitetit dhe progresit të vendit.

Nënkryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim Klevi Pojana zhvilloi një takim me drejtuesit e organizatave të LSI njësia administrative nr.8.Në këtë takim ishin gjithashtu pjesëmarrës administratori për njësinë 8, Erjon Xhafa, zëvendësministri i Transportit dhe Infrastrukturës Bahri Shaqiri dhe anëtari i Këshillit Bashkiak të LSI, Prof. Asoc.Dr Eltjon Halimi. Në fjalën e mbajtur gjatë këtij…

Silva Caka: “Berati mbart njerëz me vlera dhe personalitet të jashtëzakonshëm, të cilët i shtojnë madhështinë këtij qyteti”.

Deputetetja e LSI-së, Silva Caka mori pjesë në ceremoninë e dhënies së titullit “Nderi i Qytetit” Z. Arshin Xhezo, gazetar e shkrimtar beratas, i cili fatkeqësisht është ndarë nga jeta një vit më parë.I pranishëm ishte dhe Kryetari i Bashkisë së Beratit, Z. Petrit Sinaj. Në një postim në faqen e saj zyrtare në rrjetin…

Jurgen Sinani: “Promotorët e çdo iniciativë madhore janë vetë të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim”

Në çdo qytet të Shqipërisë të rinjtë janë forca kryesore, janë ata që janë prezentë në çdo aktivitetet që Lëvizja Socialiste për Integrim organizon. Të rinjtë e Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë treguar dhe vazhdojnë ta tregojnë që janë organizues të zotë, dhe të parët që marrin nisma të rëndësishme për strukturat e tyre. Unë…

Fjala e Zv.Kryetarit të LSI-së, Petrit Vasili në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI

I nderuar z. Meta, Të nderuar anëtarë të KDK, Jemi në këtë takim të sotëm, i cili mblidhet në një moment të veçantë nga ana politike, pasi delikate është situata në të cilën ndodhemi dhe sigurisht, në momente të tilla, gjakftohtësia dhe pjekuria janë ato që ndajnë forcat e përgjegjshme politike. Ato që janë të…

Ilir Meta në mbledhjen e KDK-së së Lëvizjes Socialiste për Integrim: “Në demokraci nuk mund të t’i japin të gjitha. Duhet të luftosh edhe t’i fitosh ato të drejta demokratike”

Jam shumë i emocionuar, sepse vërtetë rrethanat janë të tilla. Kjo gjendje shpirtërore është pak e vështirë për arsye se kam kërkuar të iki nga Kryeministër, më mbanin që të mos jepja dorëheqje dhe pastaj ika me vrap te Rexhep Mejdani, e dorëzova dorëheqjen dhe thashë  që nuk kthehem më këtu. Kam ikur me shumë…

Petrit Vasili: “Ne sot kemi vetëm një objektiv politik dhe të patjetërsueshëm, i cili është: LSI forcë e parë në zgjedhjet e 2017”

“Kemi një objektiv politik dhe të patjetërsueshëm, LSI forcë e parë në zgjedhjet e 2017″, kështu e ka nisur statusin e tij në facebook, Petrit Vasili, i cili nënvizoi faktin se objektivi i LSI-së ka qenë dhe vijojë të jetë rinia shqiptare. “Modeli për realizimin e këtij objektivi është rinia shqiptare, e cila modelin më…

Dimitris Avramopoulos uron Ilir Metën: “I bindur se përvoja, urtësia, përkushtimi juaj ndaj vlerave evropiane dhe udhëheqja juaj çon Shqipërinë drejt një të ardhmeje shumë më të mirë”

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Migrimin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, z. Dimitris Avramopoulos i ka dërguar mesazh urimi z. Ilir Meta pas zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. Në letrën e tij z. Avramopoulos shpreh bindjen se përvoja dhe përkushtimi i z. Meta ndaj vlerave evropiane do të udhëheqë Shqipërsië drejt të…

Endrit Braimllari: “Sot, LSI vjen tek të rinjtë më e vendosur se kurrë për të ndërtuar një të ardhme europiane për të gjithë të rinjtë shqiptarë”

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari me anë të një statusi në facebook ka shprehur falenderimet e tij për LSI-në, për mbështetjen që ajo i jep të rinjve duke u dhënë mundësinë e përfaqësimit në listat e kandidatëve për deputetë. “Falenderoj LSI-në për mbështetjen e madhe që u ka dhënë të rinjve në këto…

Të rinjtë e LRI-së Bulqizë organizojnë konkursin e kërcimit” në kuadër të “Ditës Ndërkombëtare të Kërcimit”

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të kërcimit, të rinjtë e LRI Bulqizë dhe Dibër u mblodhën për të festuar së bashku në qytetin e Bulqizës. Të rinjtë e LRI, organizuan “konkursin e kërcimit” ku edhe u vlerësuan kërcimtarët më të mirë të këtij aktiviteti. Përpos kërcimit, ky aktivitet “shërbeu” për të bërë bashkë të rinjtë…

Lëvizja Socialiste për Integrim shpall listat e kandidatëve për deputetë në 12 qarqe

Lëvizja Socialiste për Integrim ka shpallur sot listat e kandidatëve për deputet në 12 qarqe të Shqipërisë. Listën e Tiranës e prijnë 3 femra: 1. Klajda Gjosha, Ministre e Integrimit, Kryetare e Lëvizjes së Gruas për Integrim. 2. Kejdi Mehmetaj, nënkryetare e LSI-së, aktualisht deputete. 3. Floida Kërpaçi, Kryetare e Lëvizjes Rinore për Integrim, studente…

Erisa Xhixho: “LSI mbështet të rinjtë dhe idetë e tyre inovative me një program konkret”

Sekretarja për Marrëdhënjet me Publikun në LSi, Erisa Xhixho ishte sot pjesë e takimit me rrjetin e të rinjve profesionistë në sektorin privat. Pjesë e këtij takimi ishin edhe nënkryetarja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj si edhe nënkryetarja e bashkisë, Brunilda Paskali. Xhixho nuk harroi të theksontë faktin se LSI është mbështetëse e rinisë dhe ideve…

Milo Djukanovic: “Meta do të vazhdojë t’i japë vulën personale zhvillimit të marrëdhënieve të mira e të gjithanshme të popujve dhe vendeve tona mike”

Kryetari i Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi, z. Milo Djukanovic i ka dërguar një mesazh urimi z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. “Me dëshirën më të përzemërt për sukses dhe sa më shumë fat në kryerjen e kësaj detyre me përgjegjësi, Djukanovic shpreh bindjen…

Klajda Gjosha: “LSI ka qenë dhe do të mbetet një shans për çdo të ri, çdo të re, çdo nënë, çdo grua dhe çdo familje shqiptare”

Klajda Gjosha kryeson listën e kandidatëve për deputetë të LSI-së për qarkun e Tiranës. Ajo sot pas shpalljes së kandidaturave falenderon lir Metën për besimin e tij ndaj saj dhe gjithë të rinjve të tjerë. “Është shumë pak të falenderoj sot përmes fjalëve Ilir Meten për besimin që më ka dhenë mua personalisht dhe gjithë…

Kejdi Mehmetaj: “Të çojmë përpara ëndrrën për një Shqipëri të begatë”

Deputetja e Kuvendit aktual të Republikës së Shqipërisë Kejdi Mehmetaj njëherësh edhe Nënkryetare e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka shkruajtur një status në faqen zyrtare të saj në rrjetin social Facebook. Pas publikimit të listës së kandidatëve për deputet në qarkun e Tiranës Kejdi ka falenderuar për zgjedhjen e saj nga kreu aktual i Lëvizjes…

Monika Kryemadhi uron të birin/ “Paç gjithmonë dashuri në zemrën tënde dhe dhuroje pa fund sepse ajo gjithmonë do kthehet te ty”

Djali i vetëm i Presidentit të Ri, Ilir Meta dhe deputetes së Kuvendit, Monika Kryemadhi ka sot ditëlindjen dhe pikërisht në këtë ditë të veçantë për të, ai sot ka marrë një urim nga më të veçantët, urimin e nënës së tij. Me anë të një postimi në facebook, deputetja Kryemadhi uron djalin e saj…

Ilir Meta: “Për LSI-në dhe për Ilir Metën të rinjtë janë të parët”

Është kënaqësi të jenë përsëri me ju në këtë konferencë shtypi të fundit si Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Sikurse jua bëra të ditur sot paradite, por duke qenë se gjatë gjithë kësaj periudhe ka qenë përgjegjësia ime kryesore si Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për të drejtuar procesin e përgatitjeve për zgjedhjet…

Floida Kërpaçi: “Për Lëvizjen Socialiste për Integrim, të rinjtë janë të parët”

“Emocion vlerësimi për punën e bërë dhe përgjegjësi për shpresën dhe prosperitetin që do duhet akoma më shumë energji dhe përkushtim ti ofrojmë rinisë Shqiptare”, kështu e ka nisur falenderimin e saj, Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim, Floida Kërpaçi tanimë e treta në listën e kandidatëve për deputetë. Gjithashtu Kërpaçi nënvizoi krenarinë dhe emocionin…

Viktor Tushaj uron Presidentin Ilir Meta për zgjedhjen e tij

Në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, Viktor Tushaj ka uruar Presidentin e sapozgjedhur të Republikës së Shqipërisë Z.Ilir Meta, njëkohësisht edhe Kryetar i Parlamentit, dhe Kryetar aktual i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Sipas tij karriera, dhe angazhimi politik do t’a bëjë Z.Meta garant i stabilitetit, dhe i qetësisë në vend. Mëposhtë do…

Presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanovic, uron Presidentin e sapozgjedhur të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta

Presidenti i Malit të Zi, z. Filip Vujanovic, ka uruar nëpërmjet një telegrami Presidentin e sapozgjedhur të Republikës së Shqipërisë, z. Ilir Meta. Vujanovic shpreh bindjen se zgjedhja e z. Meta në postin e Presidentit do të forcojë stabilitetin dhe bashkëpunimin në rajon si edhe do të forcojë lidhjet mes Malit të Zi dhe Shqipërisë.…

Presidenti i zgjedhur i Republikës së Shqipërisë, z. Ilir Meta, merr urimin nga Gianni Pittella dhe Knut Fleckenstein

  Kryetari i Aleancës Progresiste të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian, z. Gianni Pittella dhe Anëtari i Parlamentit Evropian dhe Reporter për Shqipërinë në PE z. Knut Fleckenstein, i kanë dërguar një mesazh urimi z. Ilir Meta pas zgjedhjes së tij President të Republikës së Shqipërisë.   Pittella në mesazhin e tij dha përgëzimet…

Kryeministri i Greqisë z. Alexis Tsipras uroi z. Ilir Meta për zgjedhjen në detyrën e lartë të Presidentit të Republikës.

Presidenti i zgjedhur z. Ilir Meta u telefonua sot paradite nga Kryeministri i Greqisë z. Alexis Tsipras, i cili e përgëzoi dhe e uroi për zgjedhjen në detyrën e lartë të Presidentit të Republikës. Kryeministri, z. Tsipras, shprehu besimin se Presidenti, z. Meta, do të kontribuojë në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe të cilat kanë një…

Dritan Ylli:”Ilir Meta Kryetar Shteti, padyshim do ta bëjë Shqipërinë më demokratike dhe më të begatë”.

Ditën e djeshme, Ilir Meta është zgjedhur President i ri i Republikës së Shqipërisë në raundin e katërt duke marrë 87 vota pro.Në një postim në në rrjetin social Facebook, Drejtori i Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli është shprehur se Ilir Meta do ta bëjë Shqipërinë më demokratike dhe më të begatë. “Ilir Meta Kryetar…

Eriona Bixha: Me Ilir Metën president, garanci për stabilitetin dhe integrimin e vendit!

Sekretarja Organizative e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Eriona Bixha ka festuar ditën e djeshme 25 vjetorin ku ka qenë i pranishëm edhe Presidenti i ri i Republikës, Ilir Meta.Të tjerë personalitete kanë qenë deputetja Monika Kryemadhi si dhe Ministri i Drejtësisë, Petrit Vasili. Në një postim në faqen e saj zyrtare në rrjetin social Fcebook…

Fiona Dani: Ne besojmë tek Ilir Meta, pasi është lideri që vërtetë i duhet Shqipërisë.Urime President!

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në Lëvizjes Rinore për Integrim, Fiona Dani ka uruar Presidentin e sapozgjedhur nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, Z.Ilir Meta. Në një postim në rrjetin social Facebook, Fiona Dani i shprehu mirënjohjen për çdo gjë që ka bërë për të rinjtë duke theksuar se Ilir Meta është lideri që vërtetë…

Rea Kotani, Nënkryetarja e LRI uron përzemërsisht Presidentin e ri Z.Ilir Meta

Në një komunikim zyrtar në faqen e saj zyrtare në rrjetin social Facebook, Nënkryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim Rea Kotani, ka uruar Presidentin e sapozgjedhur nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë Z.Ilir Meta. Mëposhtë gjendet e statusi i saj origjinal marrë nga faqja zyrtare në rrjetin social Facebook: “Urime President! Na keni mesuar se…

Kryetarja e strukturës së studentëve të LRI Dejana Kallogjeroviç uron Presidentin e ri të Shqipërisë Z.Ilir Meta

Dejana Kallogjeroviç e cila është Kryetarja e strukturës së studentëve në Lëvizjen Rinore për Integrim, njëherësh edhe Këshilltare në Bashkinë e Tiranës ka uruar zyrtarisht në faqen e saj në Facebook, Presidentin e ri të sapozgjedhur Z.Ilir Meta. Dejana ka theksuar se mbështetja e Z.Ilir Meta ndaj të rinjëve është një forcë e cila do…

Ilir Meta: “Është koha për të dhënë mesazhe përgjegjshmërie. Kemi nevojë të forcojmë komunikimin, dialogun. Kemi për detyrë t’u japim qetësi dhe siguri të gjithë qytetarëve shqiptare”

Nuk jam i lumtur por jam shumë i nderuar që jam votuar nga Kuvendi i Shqipërisë për t’i shërbyer Republikës së Shqipërsië si President nga 24 korriku për pesë vitet e ardhshme. Nuk jam i lumtur për arsye se rrethanat politike në vend nuk janë ato që do të donim të gjithë dhe që natyrisht…

Deputetja e LSI Monika Kryemadhi deklaratë për mediat pas zgjedhjes së Presidentit të ri

Pas zgjedhjes e Presidentit të ri deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka dhënë një deklaratë të shkurtër për mediat, lidhur me situatën politike në vend, për zgjedhjen e presidentit të ri të Republikës së Shqipërisë, si edhe për momentet e vështira që po kalon rajoni. Mëposhtë keni deklaratën e plotë të Znj.Monika Kryemadhi, postuar…

Edmond Panariti: “Vendit i duhet pjekuria, burrëria dhe përvoja e një personaliteti si Ilir Meta”

“Vendit i duhet pjekuria, burrëria dhe përvoja e një personaliteti si Ilir Meta”, ka qenë ky urimi i Ministrit të Bujqësisë, Edmond Panariti. “Një urim i përzemërt mikut, kryetarit dhe tani edhe Presidentit tim, Ilir Meta. Në këto kohë të trazuara, vendit i duhet pjekuria, burrëria dhe përvoja e një personaliteti të tillë”, uron Panariti.…

Kryetarja e LRI Floida Kërpaçi uron Presidentin e sapozgjedhur të Shqipërisë Z.Ilir Meta

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim Floida Kërpaçi ka uruar nëpërmjet një mesazh urimi në rrjetin Facebook, ekzaktësisht në faqen e saj zyrtare në Facebook Presidentin e sapozgjedhur nga Kuvendi i Shqipërisë Z.Ilir Meta. Në mesazhin e saj ajo thotë se jemi më të sigurtë drejt rrugës së fitores si focë e parë. Mëposhtë keni edhe…

Edmond Haxhinasto mesazh urimi për Z.Ilir Meta Presidenti i ri i Shqipërisë

Në faqen e tij zyrtare Sekretari për Statutin në Lëvizjen Socialiste për Integrim Z.Edmond Haxhinasto ka uruar para pak minutash Z.Ilir Meta si President të sapozgjedhur i Republikës së Shqipërisë. Ai thotë se është një arritje jo vetëm personale për Z.Meta, edhe për Lëvizjen Socialiste për Integrim, e natyrisht për Republikën e Shqipërisë e shqiptarët.…

Nasip Naço uron Presidentin e ri të Shqipërisë Z.Ilir Meta

Nasip Naço nëpërmjet një statusi në rrjetin social në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, ka uruar Presidentin e sapozgjedhur në Kuvendin e Shqipërisë Z.Ilir Meta. Ai është shprehur se Z.Ilir Meta është një burrë shteti, dhe si i tillë do të bëjë një punë shumë të mirë edhe si President i sapozgjedhur…

Nënkryetari i LRI Klevi Pojana uron Presidentin e zgjedhur Z.Ilir Meta

Nënkryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim Klevi Pojana ka bërë një prononcim zyrtar në faqen e tij zyrtare në Facebook, duke uruar për postin e Presidentit Z.Ilir Meta, aktualisht Kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Në statusin e tij ai shkruan: “Njeriut që i besova idealet e mia politike, modelit të politikanit me fjalë burri,…

Kryetarja e LGI Klajda Gjosha uron Presidentin e sapo zgjedhur Z.Ilir Meta

  Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha uron Presidentin e sapozgjedhur Z.Ilir Meta. Në një status të minutave të fundit në prag të zgjedhjes së Z.Ilir Meta si President i Republikës së Shqipërisë, Znj.Gjosha shkruan: “Vleresime pafund per kulturen politike qe i jepni cdo dite ketij vendi qe sot me shume se…

Presidenti i Senatit të Italisë, Pietro Grasso, mesazh urimi z. Ilir Meta pas zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë

Presidenti i Senatit të Italisë, z. Pietro Grasso, i ka dërguar një mesazh urimi z. Ilir Meta pas zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. Pasi e përgëzon për këtë detyrë të re, z. Grasso shpreh bindjen se marrëdhëniet e mira mes Italsië dhe Shqipërisë do të përmirësohen edhe më tej gjatë mandatit z.…

Kryetari i Komitetit Drejtues Kombëtar Z.Shezai Rrokaj uron Presidentin e sapozgjedhur Z.Ilir Meta

Z.Shezai Rrokaj, Kryetar i Komitetit Drejtues Kombëtar i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka uruar në faqen e tij zyrtare në Facebook, Presidentin e sapozgjedhur Z.Ilir Meta. Në prononcimin e tij zyrtar ai shkruan: “Urime Kryetar! Përgjegjësi të mëdha, për njerëz të mëdhenj. Është rasti për të treguar edhe një herë se interesat e vendit janë…

Nora Malaj uron Presidentin e sapozgjedhur Z.Ilir Meta

Znj.Nora Malaj uroi në faqen e saj zyrtare në facebook Presidentin e sapozgjedhur të Republikës së Shqipërisë Z.Ilir Meta. Në prononcimin e saj zyrtar ajo shkruan si mëposhtë: “Sot eshte nje dite e bukur per te gjithe shqiptaret.U zgjodh Presidenti i Republikes se Shqiperise.Urime zoti President i vendit tim.Urime zoti Meta.Si perhere edhe kete here…

Fjala e Presidentit të sapozgjedhur të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta

Faleminderit zonja drejtuese e seancës, Faleminderit z. Ulqini, për urimin tuaj, Faleminderit të gjithë kolegëve dhe kolegë deputetë që morën pjesë, të gjithë kolegeve dhe kolegët që votuan pro. Pa dyshim një falënderim të veçantë edhe kolegëve që votuan kundër, por dua të falënderoj në mënyrë të veçantë kolegët që mungojnë këtu, pasi me mungesën…

Ramush Haradinaj uron Presidentin e Ri, Ilir Meta/ “I bindur se Presidenti Meta do punojë me përkushtim për zhvillimin dhe avansimin e Shqipërisë”

Kreu i AAK-së, ish-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj uroi Ilir Metën pas zgjedhjes si Presidenti i Ri i Republikës së Shqipërisë. Në urimin e tij Haradinaj theksoi bindjen se Presidenti i Ri, Meta do kontribuojë për forcimin e marrëdhënjeve ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. “I Dashur Ilir, Urimet më të mira për zgjedhjen tuaj President i…

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun në LSI, Erisa Xhixho uron Z.Ilir Meta si President i sapozgjedhur i Republikës së Shqipërisë

Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Znj.Erisa Xhixho në faqen e saj zyrtare në rrjetin social Facebook ka uruar Z.Ilir Meta për zgjedhjen e tij si President i Republikës së Shqipërisë. Në konfirmimin e saj ajo shkruan si mëposhtë: “Urime z.President i vendit tim. Na ke dhene gjithmone nje mesim se…

Deputetja e kuvendit të Shqipërisë Kejdi Mehmetaj uron Presidentin e ri të Republikës Z.Ilir Meta

Në një konfirmim në faqen e saj zyrtare, deputetja e Kuvendit të Shqipërisë Kejdi Mehmetaj ka uruar Z.Ilir Meta, si President i sapozgjedhur i Republikës së Shqipërisë. Mëposhtë gjeni statusin e saj. “Urime Presidentit të ri të Republikës së Shqipërisë! Më shumë qetësi e begati do të ketë ky vend nën drejtimin tënd. Vota ime…

Ambasada Amerikane uron Ilir Metën pas zgjedhjes si President i Republikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara uron Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta për zgjedhjen e tij si Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë.  Ne mirëpresim bashkëpunimin në vijim me udhëheqësit shqiptarë, për të adresuar sfidat me të cilat përballet vendi dhe për të krijuar mundësi për popullin shqiptar. Burimi: (integrimi.al/G.P)…

Ministri Koka uron Presidentin e Ri të Republikës / “Ilir Meta, Presidenti i Stabilitetit Politik të vendit dhe Integrimit Europian”

“Ilir Meta do jetë Presidenti i Stabilitetit Politik të vendit dhe Integrimit Europian”, kështu e ka nisur urimin e tij për Presidentin e Ri, ministri Koka. Për Kokën Presidenti i Ri i zgjedhur sot është zgjedhja e duhur për përfaqësimin e duhur me dinjitet të çdo qytetari. “Jam besimplotë, se Ilir Meta është zgjedhja e…

Ilir Meta: “Mbështesim zgjidhjen e krizës në Maqedoni përmes mjeteve kushtetuese e demokratike. Konflikti është politik jo ndër-etnik.”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta zhvilloi një bisedë telefonike me Kryetarin e zgjedhur të Parlamentit të Maqedonisë, z. Talat Xhaferri. Pasi e uroi z. Xhaferri për zgjedhjen e tij në krye të Parlamentit të Maqedonisë, z. Meta i shprehu keqardhje për dhunën e papranueshme në ambientet e Parlamentit të Maqedonisë, duke e…

Ilir Meta: “Stabiliteti i Maqedonisë mbetet shumë i rëndësishëm dhe kyç për stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta shpreh shqetësimin e madh për ngjarjet e fundit në Maqedoni dhe për situatën e krijuar atje. Z. Meta apelon dhe u kërkon autoriteteve vendase të distancohen nga dhuna, si edhe të marrin masa të menjëhershme për ndalimin e dhunës dhe pasojave të saj. “Stabiliteti i Maqedonisë mbetet…

Eltjon Halimi:”Angazhimi aktiv i të rinjve dhe vënia në eficensë e pasurive natyrore, prioritet i LSI”

Anëtari i Këshillit Bashkiak të LSI, Prof. Asoc.Dr Eltjon Halimi zhvilloi një bashkëbisedim me studentët e LRI-së në Elbasan.Në këtë bashkëbisedim të rinjtë u interesuan të dinin më shumë për resurset natyrore të qytetit të tyre, për mjediset me potencial të madh turistik të cilat do të krijojnë mundësi për punësim të mirëpaguar. Në fjalën…

Kejdi Mehmetaj:”Një arsimim sa më cilësor i rinisë, do i bëjë ata më të kualifikuar për një punësimin më të mirë në të ardhmen”.

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim mori pjesë në një takim më të rinjtë e LRI së njësisë administrative nr.8, nga ku është shprehur se LRI e njësisë nr. 8 është shembulli i një rinie të shëndetshme. “Rinia është e ardhmja e Shqipërisë. Ajo kërkon një edukim sa më të mirë. Një arsimim sa më…

Erisa Xhixho: “Të votosh LSI do të thotë të votosh për një edukim cilësor dhe një të ardhme të sigurtë”

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun, Erisa Xhixho mori pjesë në një takim me njësitë administrative Kolonjë dhe Bubullim. Takimi ishte me maturantët votues për herë të parë. Gjatë takimit Xhixho theksoi se vota për LSI-në është votë për edukimin cilësor dhe të ardhmen e sigurtë. “Të votosh LSI do të thotë të votosh për një…

Klevi Pojana: “Në liri, siç fluturojnë shqiponjat në malet e Kosovës, ashtu do të kthehet së shpejti në fole dhe Ramush Haradinaj”

Lirimi i Ramush Haradinaj me vendim të Gjykatës së Colmarit në Francë gëzoi të gjithë shqiptarët në Shqipëri dhe Kosovë. Vendimi për lirimin e tij është përshendetur nga e gjithë elita politike. Nënkryetari i LRI-së, Klevi Pojana ka shprehur entuzjasmin e tij për lirimin e Haradinaj duke e krahasuar atë me shqiponjatt që kthehen në…

Reagimi i Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, pas lirimit të Liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, z. Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir  Meta, shpreh gëzimin e tij që Lideri i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, fitoi të drejtën e tij të mohuar padrejtësisht për t’u kthyer pranë familjes së tij të dashur, simpatizantëve dhe qytetarëve, të cilët e mbështetën pa kushte gjatë qëndrimit të tij të detyruar në Francë. “Ramush Haradinaj fitoi lirinë,…

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta mori pjesë në një takim me të rinjtë e të rejat e LRI-së në Njësinë 6 në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë dhe të rejat e LRI-së së Njësisë administrative nr. 6 në Tiranë. Të pranishëm ishin edhe Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Kryetari i LSI-së së Tiranës, Endrit Braimllari, etj. Në fjalën e tij gjatë takimit, z. Meta, tha…

Kristi Xharau:”Njësia 10 është shtëpia e të rinjve të palodhur dhe të përkushtuar që punojnë fort që rinia të ketë më shumë shanse”

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Lëvizjen Rinore për Integrim, Kristi Xharau mori pjesë në një takim me të rinjtë e LRI-së në një Njësinë administrative nr. 10 në Tiranë. “Njësia 10 është shtëpia e miqve të mirë, gjimnazistëve dhe studentëve ekselentë, të rinjve të palodhur dhe të përkushtuar që punojnë fort që rinia të ketë…

Prononcimi i Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, pas takimit me përfaqësuesit e partive parlamentare

Nuk mund t’u lija pa ju përshëndetur për durimin, për vëmendjen tuaj dhe për shqetësimin tuaj për normalizimin e gjithë situatës lidhur me zgjedhjet. Me këtë rast dua t’ju theksoj se ftova sot të gjithë partitë parlamentare që përfaqësohen në Kuvendin e Shqipërisë për t’i informuar me situatën aktuale, por edhe me diskutimet apo negociatat…

Kejdi Mehmetaj: “Për LSI-në të rinjtë janë të parët, pasi ëndrra e tyre është ëndrra e Shqipërisë”

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim mori pjesë në një takim më të rinjtë e LRI-së së njësisë administrative nr. 10, nga ku është shprehur se rinia është parësore për LSI-në, pasi ëndrrat e rinisë janë ëndrrat e vendit. “Në zemrën e Tiranës, me të rinj plot dëshira dhe ambicie. Për LSI-në të rinjtë janë…

Monika Kryemadhi: “Për Lëvizjen Socialiste për Integrim, arsimi nuk është një pikë në program, por është një program i zhvilluar për përmirësimin e sistemit arsimor”

Të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim të qytetit të Elbasanit informuan sot çdo qytetar për planin e LSI-së për arsimin. Të gjithë të rinjtë e Elbasanit shpërndanë fletëpalosje ku shpjegohet plani i LSI-së për arsimin. Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, tha se të rinjtë janë të bindur se LSI është e…

Floida Kërpaçi: “Për ne, arsimi është prioritet”

Arsimi është prioritet! Kështu e ka nisur statusin e saj në rrjetin social facebook, Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi e cila thekson se LSI e ka njw program konkret për arsimin dhe se gjithmonë do jetë kundra eksperimenteve me arsimin dhe të ardhmen e të rinjve. “LSI ka një program konkret dedikuar ringritjes në themel…

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, përuron në Bruksel, stendën e Shqipërisë në Panairin Ndërkombëtar të Prodhimeve të Detit

Për herë të parë, industria e peshkut dhe prodhimeve të detit, kanë një pavion të tyre në një panair botëror. Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, përgjatë ditës së sotme, përuroi pavionin e parë shqiptar në Panairin Botëror të Prodhimeve të Detit, i cili po zhvillohet në Bruksël. Mes qindra stendave nga…

Ilir Meta:“Nuk ka forcë më të madhe se sa kur rinia e kupton se çfarë përfaqëson”.

  Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e LRI-së në një Njësinë administrative nr. 10 në Tiranë. Të pranishëm ishin edhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Kryetari i LSI-së Tiranë, Endrit Braimllari, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, etj. Duke iu drejtuar të rinjve, z.…

Erisa Xhixho :”Shkodra më 18 qershor voton LSI!”

Pasditen e djeshme, Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun, Erisa Xhixho zhvilloi një takim me strukturat e LSI në Shkodër.Në këtë takim kanë qenë të pranishëm deputeti i LSI në Shkodër, Agron Çela , kryetarja e LRI për studentët, Dejana Kallogjeroviç dhe anëtari i kryesisë së LSI Dritan Ylli. Në fjalën e mbajtur gjatë këtij takimi…

Viktor Tushaj: “Në LSI shtylla kryesore janë të rinjë, sepse LRI është e tashmja vendit tonë”

LSI Lezhë zhvilloi takim me strukturat e rrethit të Lezhes në fuksion të organizimit të zgjedhjeve të 18 qershorit. Kryetari i LSI në Lezhë dhe njëkohësisht drejtuesi politik i kësaj fushatë Viktor Tushaj deklaroi se fushata tashmë ka ndezur motorët dhe destinacioni eshtë 18 qershori ku LSI në Lezhë do të jetë forcë e parë…

Arb Shtylla me të rinjtë e LRI Durrës: Sfida jonë e përbashkët është arsimimi cilësor!

Kreu I Lri Durrës, Arb Shtylla, gjatë një bashkëbisedimi me strukturat drejtuese të këtij forumi për lagjet 14 dhe 17 të Durrësit, theksoi rëndësinë që ka përfshirja e të rinjve në vendmmarrje, për të qënë zëri i komuniteti ku ata jetojnë apo arsimohen. “Arsimimi cilësor mbetet një ndër sfidat kryesore të rinisë në mbarë vendin.…

Dejana Kallogjeroviç: “Fryma pozitive dhe bashkëpunimi janë ato që do e bëjnë LSI forcë të parë në Shkodër”

Kryetarja e strukturës së studentëve në LRI, Dejana Kallogjeroviç zhvilloi një takim në Shkodër së bashku me Sekretaren për Marrëdhëniet me Publikun, Erisa Xhixho, Kreun e Inspektoriatit të Punës, Dritan Ylli dhe deputetin e LSI në Shkodër, Agron Çela. Në fjalën e mbajtur gjatë këtij takimi Kallogjeroviç theksoi se fryma pozitive dhe bashkëpunimi janë ato…

Artjon Mulaj: “LSI, forca e vërtetë politike që mbështet arsimin”

Nga Artjon Mulaj:  LSI , forca e vërtetë politike që e mbështet arsimin. Si palë e rinisë shqiptare , shqetësimi ynë kryesor mbetet arsimi dhe realizimi I aspiratave tona për të ardhmen. Vitin e kaluar shumë maturantë , përfshirë miq të mitë , iu refuzua deshira dhe kërkesa e tyre për të vazhduar studimet e…

Dejana Kallogjeroviç:”Për ne arsimi nuk është një pikë e programit, ne kemi një program vetëm për arsimin”.

Kryetarja e strukturës së studentëve në LRI, Dejana Kallogjeroviç është rikthyer në gjimnazin “Petro Nini Luarasi”për të shpërndarë programin e arsimit të LSI-së. “Sot u riktheva edhe një herë në gjimnazin tim. Bashkë me studentët sot shpërndam programin tonë të arsimit në gjimnazin Petro Nini Luarasi. Për ne arsimi nuk është një pikë e programit,…

Haxhinasto: LSI, prioritet investimin që të rinjtë të kenë një jetë sociale dhe sportive më intensive

Ditën e djeshme është bërë inaugurimi i ambienteve sportive në gjimnazin “Miranda Baku” në Gostimë, përkatësisht një fushë basketbolli dhe volejbolli të standardeve shumë të larta. Të pranishëm në këtë inaugurim ishin kryebashkiaku i Cërrikut, Altin Toska, ambasadori sllovaknëvendin tonë,Milan Ciganik dhe Sekretari për Programin në LSI, Edmond Haxhinasto. Projekti i Bashkisë Cërrik për rikonstruksionin…

Erisa Xhixho: “Diçka e bukur për LRI Fier po afron”

Nga mbledhja me koordinatorët e LRI Lushnje, Ballsh, Roskovec, Patos, Topojë, Frakull, Mbrostar, Portëz dhe koordinatorët e rajoneve e gjimnazeve, Sekretarja e Marrëdhenjeve me Publikun në LSI, Erisa Xhixho ka ndarë me të gjithë lajmin se shumë shpejt një aktivitet i veçantë do bëhet nga LRI e Fierit. “Diçka e bukur për LRI Fier po…

Kejdi Mehmetaj: “Qytetarët kërkojnë një klasë politike të përgjegjshme që mendon dhe punon për shqetësimet e tyre”

Nënkryetarja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj mori pjesë në një aktivitet të organizuar nga Njësia administrative nr. 11 në Tiranë. Gatime tradicionale nga duart e grave dhe vajzave dhe një koncert me të rinj e të reja jashtëzakonisht të talentuar, aktivitet tejet i veçantë ku morën pjesë qindra qytetarë. “Një ditë ndryshe në njësinë administrative nr.11.…

Ministri Panariti në Forumin e OKB në Gjenevë, kërkon bashkëveprim rajonal dhe mbështetje financiare për bujqësinë

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, merr pjesë në Forumin Rajonal për Zhvillim të Qëndrueshëm, të organizuar nga Kombet e Bashkuara, në Gjenevë. Ministri shqiptar i Bujqësisë ishte pjesë e panelit kryesor të ekpertëve për zhvillim të qendrueshëm të ekonomisë, sektorit bujqësor dhe sigurisë ushqimore. Gjatë fjalës së tij, ministri…

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e LRI-së së Njësisë 8 në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e LRI-së në Njësinë administrative 8 në Tiranë. Të pranishëm ishin edhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, Kryetari i LSI-së Tiranë, Endrit Braimllari, etj. Në fjalën e tij gjatë takimit, z. Meta e…

Klajdi Bogdanaj: “Rinia e Fierit shikon te LSI shansin për një të ardhme më të mirë në qytetin dhe vendin tonë”

”Më lejoni t’ju kujtoj se në Këshillin Bashkiak të Fierit, 4 nga 9 këshilltarë janë përfaqësues të Lëvizjes Rinore për Integrim. Jam i bindur se më shumë të rinj do të kenë shansin për të qenë pjesë në Kuvendin e Shqipërisë”, kështu ka deklaruar në një intervistë për gazetën “Integrimi”, Klajdi Bogdani, anëtari i këshillit…

Silva Caka: “Vëmendja e Lëvizjes Socialiste për Integrim shkon për përfaqësimin e barabartë të gruas në çdo nivel vendimmarrje”

Deputetetja e LSI-së, Silva Caka ditën e djeshme ishte pjesë e një takimi në Kuçovë, me strukturat e Lëvizjes së Gruas për Integrim. “Roli i tyre është thelbësor në suksesin tonë, prandaj dhe vëmendja e Lëvizjes Socialiste për Integrim shkon për përfaqësimin e barabartë të gruas në çdo nivel vendimmarrje, për fuqizimin ekonomik të saj…

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu, jep lajmin e mirë për minatorët / “Falen detyrimet për pensionet e punonjësve që kanë punuar në miniera”

“Falen detyrimet ndaj fondit të sigurimeve shoqërore “Për pensionet e punonjësve që kanë punuar në miniera, në nëntokë”, të cilat kanë rezultuar si shkak i punësimit të tyre gjatë kohës që përfitonin pensionin e invaliditetit apo pension si punonjës që ka punuar në miniera, në nëntokë”. Këtë lajm të mirë  për shumë minatorë e ka…

Lëvizja Rinore për Integrim në njësinë 9 aktivitet në kuadër të “Ditës Ndërkombëtare të Tokës”

Në “Ditën Ndërkombëtare të Tokës” të rinjtë e LRI-së në njësinë 9,  zhvilluan një aktivitet sensibilizues duke ndërmarrë një nismë për pastrimin e zonës përreth dhe mbjelljen e disa pemërve. Ky aktivitet u organizua me mbështetjen e Kryetarit të LSI-së njësia 9, Klodjan Rrjepaj. Gjithashtu e pranishme në aktivitet ishte edhe Kryetarja e LRI-së, Floida…

Ira Vejsiu: “Të rinjtë besojnë te LSI, pasi Lëvizja Socialiste për Integrim është përkushtuar për ti dhënë mundësitë e duhura të rinjve, si brenda dhe jashtë politike”

Sekretarja e Përgjithshme e Lëvizjes Rinore për Integrim, Ira Vejsiu ditën e djeshme ishte në një bashkëbisedim miqësor të organizuar me të rinjtë e njësisë administrative Shirgjan ku kanë biseduar rreth përkushtimit të LSI-së për ti dhënë të rinjve mundësitë e duhura brenda dhe jashtë politike. “Çdo ditë e më shumë mësoj nga të rinjtë…

Meta: “Qytetarët kanë nevojë për produkte cilësore dhe për vende pune të qëndrueshme e më të mirëpaguara”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, inspektoi investimin e kryer në kompaninë e prodhimit të vezëve “Ovvital”, që është mundësuar nga financimi i Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural. Pasi u njoh nga afër me ambientet e kompanisë, teknologjinë e…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al