Lefter Koka: “Impianti, një kryevepër e teknologjisë, tejkalon çdo standard mjedisor kombëtar e ndërkombëtar”.

Ministri i Mjedisit, Lefter koka inaguroi sot projektin më të madh të ndërmarrë nga Ministria e Mjedisit në këto 25 vite, ‘Impiantin e Përpunimit të Mbetjeve dhe Prodhimit të Energjisë’, Qarku Elbasan. Koka e ka konsideruar këtë një kryevepër të teknologjisë që tejkalon çdo standard mjedisor kombëtar e ndërkombëtar. Falë bashkëpunimit me Gjigandët Botërorë të…

Të rinjtë e LRI Gjirokastër vijojnë aktivitetet në dy shtëpitë karakteristike të Gjirokastrës, të Zekatëve dhe të Kadaresë.

Në kuadër të 18 Prillit, ditës Ndërkombëtare të Monumenteve, të rinjtë e LRI Gjirokastër vijuan me aktivitete në dy shtëpitë karakteristike të Gjirokastrës – atë të Zekatëve dhe të Kadaresë. Të rinjtë u informuan mbi ndërtimin dhe vlerat arkitekturore që mbartin këto monumente nga profesor Sedat Kale. Gjithashtu të rinjtë e LRI janë të parët…

Erisa Xhixho:Mbështetja me buxhet për një arsim cilësor do të sigurojë një të ardhme të sigurtë për të rinjtë dhe familjet e tyre.

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në LSI, Erisa Xhixho zhvilloi një takim me të rinjtë e Mbrostarit në Fier. Në fjalën e mbajtur gjatë këtij takimi Xhixho theksoi se edukimi i tyre është investim i çdo familje. “Kënaqësi të diskutosh me të rinjtë e Mbrostarit në Fier. Edukimi i tyre është investim i çdo familje…

Firmoset kredia me bankën KFW, për investime në 8 ujësjellësa/Dervishaj:Falë këtyre investimeve në këto zona do të zgjidhet problematika e ujit.

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj bashkë me Ambasadoren Gjermane në Shqipëri Susanne Schutz, ministrin e financave, ambasadorin zvicerian dhe përfaqësues të bankës Gjermane për Zhvillim KFW, ka firmosur marrëveshjen për bashkëpunim financiar, për programin Infrastruktura Bashkiake, 3 dhe 4. Marrëveshja parashikon investime në vlerën e 47 milion eurove në total, në ujësjellës kanalizime…

Floida Kërpaçi: “Do të krijojmë një Shans për Rininë në të gjithë Shqipërinë”

Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi me anë të një statusi në rrjetin social facebook ka theksuar se LSI ka vetëm një synim, t’iu japë të rinjve mundësinë për tu bërë pjesë e zgjidhjes së problemeve të tyre. “Të rinjtë kanë nevojë për thjeshtësi, të dëgjohen e tu jepet mundësia të bëhen pjesë e zgjidhjes së problemeve…

Luan Rama: “Zgjedhjet të parat, dialog për të gjetur zgjidhje”

Më lejoni t’ju bëj të ditur që në përgjigje të ftesës së Kryetarit të Kuvendit, i cili ka thirrur sot në një seancë të jashtëzakonshme punimet e Kuvendit për të votuar, miratuar, ngritjen e dy komisioneve të radhës që detyron ligji, pra të komisioneve ad-hoc për anëtarët të përzgjedhjes së kandidaturave për institucionet e rivlerësimit,…

Klajda Gjosha: “LSI është mbështetëse e vërtetë e çdo nëne, gruaje dhe vajze”

Në një takim në sheshin “Demokracia”,me vajzat dhe gratë e njësisë 2 në Tiranë, kryetarja e LGI-së, Klajda Gjosha u shpreh se “Shansi për gruan është shans për familjen” dhe LSI është mbështetëse e vërtetë e çdo nëne, gruaje e vajze. “Gratë dhe vajzat duhet të jenë në krah të njëra-tjetrës, për t’i dhënë një…

Kejdi Mehmetaj: “Një shans për gruan është një shans për mirëqenie në familje, një shans për gruan është një shans për përfaqësim dinjitoz”

Nënkryetarja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj gjatë takimit me gratë dhe vajzat e njësisë 2 theksoi se një shans për gruan është një shans për mirëqenie në familje, një shans për gruan është një shans për përfaqësim dinjitoz.   “Gratë, nënat dhe vajzat janë thelbi i një familje të shëndetshme. Një shans për gruan është një…

Endrit Braimllari: “Qytetarët kanë nevojë për paga më të larta për të përballuar koston e jetesës”

Kryetari i LSI, Tiranë, Endrit Braimllari, ka qenë pjesë e një takimi të organizuar me banorë të njësive administrative të Tiranës. “Qytetarët kanë nevojë për paga më të larta për të përballuar koston e jetesës. Ndër vite është rritur kosto e jetesës por në përpjestim të zhdrejtë është niveli i pagave. Banorët e Tiranës vuajnë…

Nga Kristi Xharau: “Lëvizja Rinore për Integrim, Një Shans Për Përfaqësimin Rinor”

Kam zgjedhur Lëvizjen Socialiste për Integrim sepse ajo ka zgjedhur rininë. LSI punon fort për të mundësuar më shumë shanse për rininë sepse për ne rinia është prioritet dhe është e ardhmja e vendit. Vendi ka nevojë për energji të re dhe energjia rinore e LRI është pikërisht ajo që i duhet vendit. Jetojmë në…

LRI, Durrës, aktivitet në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve të Kulturës: Të mbrojmë ‘Trashëgiminë Kulturore të Dyrrahut’

Lëvizja Rinore për Integrim, në Durrës sot në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve të Kulturës, ka organizuar një aktivitet nën moton të mbrojmë “Trashëgiminë Kulturore të Dyrrahut”. “Sot më shumë se kurrë, duhet të kuptojmë se ështe detyra jonë të mbrojmë me çdo kusht trashëgiminë kulturore të Dyrrahut. Trashëgimia e vyer që kemi është një nga…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al