Luan Rama i përgjigjet Fugës: Është prishur kontrata e besimit me arsimin e lartë!

Deputeti i LSI-së, z. Luan Rama me anë të një shkrimi drejtuar botuesit të gazetës “Tema”, z. Mero Baze i ka kthyer përgjigje akademikut Artan Fuga dhe ka shpjeguar edhe njëherë qëndrimin e tij kundër “Ligjit për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në Universitete”, të shpallur në sallën e Kuvendit. Gazeta “Tema” ka publikuar…

Përparim Spahiu: Buxheti 2018, për “tutorët” e qeverisë

Në një prononcim për Gazetën Panorama, deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Përparim Spahiu, ka folur mbi gjendjen aktuale të politikës shqiptare si dhe për miratimin e buxhetit të 2018. Z. Spahiu i qëndroi besnik mendimit të tij kundër këtij projektligji të miratuar tashmë duke thënë se buxheti i vitit 2018, absolutisht është vazhdimësi…

Pojana-Kumbaros: Njeriu që e nderon veprën, sakrificën dhe gjakun e dëshmorëve nuk e shkatërron me ‘duart e veta’ natyrën e pasuritë që i fali Zoti vendit të tij!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka ironizuar Ministren e Kulturës, Mirela Kumbaron pas deklaratës që ajo ka bërë duke thënë se po të jetonte në atë kohë do të ishte rreshtuar me patjetër partizane.Pojana tha se se po të dilte kjo Mirelë partizane, shumica e partizanëve do ishin bërë ballistë…

Petrit Vasili: 93.1% e të papunëve në Shqipëri pa asnjë ndihmë financiare dhe kryeministri qesh

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku është shprehur se qeveria regjistron mijëra punësime imagjinare, raporton ulje papunësie inekzistente, rrëfen ulje varferie të paqenë. Më poshtë statusi i plotë: 93.1% e të papunëve në Shqipëri pa asnjë ndihmë financiare dhe kryeministri qesh… Vetëm 6.9% e…

LSI nderon 29 Nëntorin, homazhe dhe kurora me lule në varrezat e Dëshmorëve

Lëvizja Socialiste për Integrim ka nderuar ditën e çlirimit në një ceremoni përkujtimore të zhvilluar në varrezat e “Dëshmorëve të Kombit”. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi e shoqëruar nga deputetë të LSI-së, drejtues, anëtarë dhe simpatizantë kanë vendosur kurora me lule në monumentin “Nëna Shqipëri”. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi tha se 29 nëntori është…

Petrit Vasili: Vlorën e pavarësisë nuk e duan një hapësirë mendimi dhe idesh, por e duan të vockël sa një lungomare.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook në lidhje me qytetin e Vlorës që ditën e djeshme pati vëmendjen e gjithë shqiptarëve për shkak të ceremonive me rastin e 105-vjetorit të Pavarësisë. Ai u shpreh se Vlora nga ku kanë lindur vendime të mëdha, që njerëzit…

Ibrahim Gonxhi: Gëzuar atdheu im , por të mos harrojmë as atë çka na pret

Nga Ibrahim Gonxhi Gëzuar Shqipëri jonë e begatë! Gëzuar shqiptar të Shqipërisë , shqiptarë të diasporës ,shqiptar anembanë botës. Në këto ditë festash një ndjenjë e fortë burrërore siç i ka hije një shqiptari më pushton dhe çlirohet në energji , pozitivitet e dashuri për atdheun tonë të bekuar. Me një histori të gjatë që…

Monika Kryemadhi: Kjo është një ditë shumë e rëndësishme dhe tregon edhe njëherë që në këto 105 vite histori, ne duhet të reflektojmë qoftë si klasë politike, qoftë si popull për të gjitha arritjet që kemi, por edhe për gabimet tona

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në ceremoninë festive të zhvilluar në qytetin e Elbasanit me rastin e 105-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Nga qyteti i Elbasanit, ku ajo u zgjodh deputete në zgjedhjet e 25 qershorit, Kryemadhi tha se 28 nëntori është një ditë shumë e rëndësishme e cila në…

Petrit Vasili: Studimi i BE tregoi se 20% të votave u blenë. Çfarë turpi për Kryeministrin por edhe mësim i hidhur për ndërkombëtarët në Tiranë që i vlerësuan

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama. Vasili u shpreh se ky kryeministër është as më shumë dhe as më pak se sa nje blerës ordiner votash dhe rrënues i demokacisë dhe imazhit të vendit. Më poshtë statusi i plotë: Studimi i BE:…

Petrit Vasili: Amendamentet e LSI në përkrahje të shtresave në nevojë dhe njerëzve të thjeshtë. Mazhoranca të reflektojë

Kryetari i Grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ditën e sotme ka dhënë një konferencë për shtyp ku është shprehur se kjo është një ditë e provës së madhe. Në rast se nuk ka asnjë reflektim, përfundimisht kjo qeveri nuk do të mund të flasë më kurrë në emër të të varfërve. Më poshtë deklarata…

Spahiu për qeverinë: Po kujt dreqin i duhen këta njerëz?

Deputeti i LSI, për qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook lidhur me situatën politike aktuale aspak të favorshme për qytetarët shqiptarë. Më poshtë postimi i plotë: Do të heqin akcizën për pijet energjike. Do taksojnë më shumë prodhimin e birrës në vend. Fati i prodhimit të miellit…

Anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Këshillin Bashkiak dhe Deputetë të Tiranës nderuan me respekt dhe krenari veprimin sublim të firmëtarëve të shpalljes së pavarësisë së Tiranës

Nderim dhe mirënjohje për Firmëtarët e shpalljes së Pavarësisë së Tiranës! Si sot, 105 vite më parë Anëtarët e Këshillit të Tiranës u mblodhën në 26 Nëntor 1912 dhe shpallën vetëqeverisjen e Tiranës në deklaratën e firmosur nga përfqësuesit patriotë të qytetit! Ky akt historik dhe i guximshëm i përfaqësuesve të Tiranës i parapriu shpalljes së Pavarësisë në…

Petrit Vasili: Kryeministri skandal me inceneratoët e mbetjeve , po GIZ-i gjerman që e kundërshton, kazan është?

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama. Vasili u shpreh se Kryeministri e ka kapur me qëllim për bishti problemin shume të rëndë të mbetjeve. Ai po zbaton të parën atë që duhet të bënte të fundit. Më poshtë statusi i plotë: Kryeministri…

Petrit Vasili: AFP foli, Ali Kimiku-kryeministër i Shqiperisë nuk dëgjon nga veshët

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama. Vasili u shpreh se droga, krimi i organizuar dhe pushteti i kryeministrit janë bërë njësh me njëri tjetrin. Më poshtë statusi i plotë: AFP foli, Ali Kimiku-kryeministër i Shqiperisë nuk dëgjon nga veshët. AFP-Agjensia France Press…

Monika Kryemadhi: Shqiptarët të pashpresë, varfëria tashmë është ulur këmbëkryq!

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dhënë një intervistë për emisionin “Studio e Hapur” të gazetares Eni Vasili për TV News 24 ku është shprehur se kryeministri është peng e krimit të organizuar dhe mafias dhe duhet të largohet sa më parë.   Më poshtë intervista e plotë: Situata aktuale politike është mjaft e nxehtë.…

Luan Rama: Akademikët ikën!…

Nënkryetari i LSI, Luan Rama ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se në 45-vjetorin e vet, Akademia e Shkencave prej themelimit, tek rrënimi! Më poshtë postimi i plotë: Akademikët ikën!… – Në 45-vjetorin e vet, Akademia e Shkencave prej themelimit, tek rrënimi! Në vitin 1972, 45 vjet më parë u…

Monika Kryemadhi: Kryeministri po zbaton me përpikëri planin monstruoz për shpërbërjen e Shqipërisë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi ka mbajtur fjalën përmbyllëse në takimit e Lëvizjes së Gruas për Integrim. Znj. Kryemadhi ka deklaruar se sfida më e madhe për LGI dhe LSI, është mbrojtja e familjes shqiptare. Fjala e plotë e Kryetares së LSI, znj. Monika Kryemadhi Janë brohoritje zemre, janë brohoritje shpirti,…

Klajda Gjosha: Së bashku do t’ia kthejmë Shqipërinë fëmijëve tanë, sepse e ardhmja iu përket vetëm atyre

Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, znj. Klajda Gjosha ka mbajtur sot fjalën e saj në takimin më femrat e Lëvizjes Socialiste për Integrim duke thënë se të gjitha femrat kanë një mision madhor tashmë, atë të të bërit një opozitë të fortë. Znj. Gjosha gjithashtu thekoi se të gjitha femrat sot po përballen…

Silva Caka: Të shpëtojmë familjen e madhe Shqipëri, nga kthetrat e atyre që e urrejnë këtë vend

Është mbajtur sot në Pallatin e Kongreseve, konventa kombëtare e Lëvizjes së Gruas për Integrim. Gjatë këtij takimi, femrat drejtuese të LSI-së, kanë shprehur qartë shqetësimet dhe padrejtësitë që femrat shqiptare po hasin dita-ditës. Fjalën hapëse e mbajti deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Silva Caka ku ndër të tjera u bëri thirrje të…

Petrit Vasili: Në Bruksel treguam të vërtetat që fsheh qeveria dhe Europa e Tiranës

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili ka dhënë sot një intervistë për gazetaren e AbcNews, Erisa Zykaj ku është pyetur mbi takimin dy ditor ndërparlamentar në Bruksel. Z. Vasili gjatë përgjigjeve të tij ka theksuar se e vlerëson shumë këtë takim midis vendeve të Ballkanit Përëndimor duke shtuar se tashmë Europa duhet…

Endrit Braimllari: Ky buxhet varfëron më tej shqiptarët

I ftuar në emisionin Kolaudim në In Tv, deputeti i LSI-së Endrit Braimllari, shfaqi pakënaqësitë e tij kundrejt buxhetit që pritet të miratohet së shpejti. Ai u shpreh në Kolaudim se ky lloj buxheti nuk është në shërbim të shqiptarëve, por i varfëron më shumë shqiptarët. “Ka një problem ky buxhet, varfëron më tej shqiptarët”,…

Monika Kryemadhi: Rama i ka bërë dëmin më të madh këtij vendi, duhet të përgjigjet

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi në një intervistë për portalin “Syri.Net” është pyetur mbi mendimin e saj mbi mbarëvajtjen e gjërave në qeverinë “Rama 2”  dhe për planet që opozita aktuale ka. Znj. Kryemadhi ka fajësuar kryeministrin Rama për gjendjen e vendit duke theksuar se Rama nuk kontrollon asgjë, por kontrollohet…

Nora Malaj: Situatë shumë e vështirë në buxhetin e arsimit

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Nora Malaj me anë të një statusi në Facebook ka reaguar ndaj buxhetit momental të arsimit. Sipas znj. Malaj ky buxhet është një buxhet fiktiv dhe jo real. Më poshtë keni statusin e plotë të znj. Malaj: Situate shume e veshtire ne buxhetin e arsimit. Sot shoqeria civile…

Kejdi Mehmetaj: Për të avancuar në çeljen e negociatave duhet së pari të ndërtojmë një shtet të qëndrueshëm dhe që zbaton ligjet

Deputetja e LSI-së, znj.Kejdi Memhmetaj prej dy ditësh ndodhet në Parlamentin Europian për të folur mbi plotikat rinore të Ballkanit Perëndimor. Ndër të tjera në statusin e saj në Facebook, znj. Mehmetaj theksoi se për të avancuar me hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, duhet që fillimisht të ndërtojmë një shtet që…

Petrit Vasili: Kryeministër, vrite frikën dhe fol për 2 miliardë eurot që rrezikon Shqipëria, nuk ta kemi borxh një tjetër 97′.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili ka sulmuar me anë të një statusi në Facebook ku u shpreh se Shqipëria rrezikon të paguajë rreth 2 miliard euro për prishjen e disa kontratave.Kjo shumë parash është një tërmet financiar për ekonominë e vendit dhe për cdo shqiptar. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministër, vrite frikën dhe fol për…

Edmond Panariti: Fondet e bujqësisë, mjerane në krahasim me shtetet fqinjë

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Edmond Panariti, në një intervistë për ‘TV SCAN’, ka deklaruar se bujqësia është i vetmi sektor, që krijon profilin autentik prodhues për vendin. Sipas Panaritit, nëse Shqipëria do të ketë ndonjëherë shansin për të ndërtuar një ekonomi prodhuese, këtë mund ta ndërtojë vetëm në bujqësi. “Bujqësia e mbyll…

Petrit Vasili: Evropa duhet të flasë për zgjedhjet e blera, trafikun e drogës dhe krimin e organizuar

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili, ka qenë në Bruksel, pjesë e delegacionit shqiptar të Tryezës së Nivelit të Lartë për Integrimin e Ballkanit Perëndimor në Parlamentin Evropian. Në fjalën e tij, kreu i Grupit Parlamentar të LSI ka deklaruar se Evropa duhet të flasë për zgjedhjet e blera,…

Petrit Vasili: Kryeministri që gënjeu banalisht se fitoi mbi kanabisin, tani po u kërkoka ndihmë me letër europianëve

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili ka sulmuar me anë të një statusi në Facebook kryeministrin Rama duke e quajtur këtë të fundit shembullin më të shëmtuar të mashtruesit publik. Z. Vasili ka thënë se kryeministri Rama ka gënjyer banalisht se fitoi mbi kanabisin e tani po u kërkoka ndihmë me letër…

Nora Malaj: S’do të rresht kurrë së punuari për të ndërtuar një fëmijëri me ëndrra dhe lodra për fëmijët tanë, që ne politikanët po ia vrasim çdo ditë.

Deputetja e LSI, Nora Malaj ka reaguar me një postim në Facebook në ditën ndërkombëtare të  fëmijëve. Më poshtë statusi i plotë: Mirmëngjesi miqtë e mi! Dita e hënë korrespondon me një ditë të veçantë, Ditën Ndëkombëtare të Femijeve. S’do te rresht kurrë së punuari për të mos pasur më fëmijë që brakatisin shkollën, fëmijë që shfrytëzohen…

Petrti Vasili: Sot është dita fëmijëve dhe mendimi i parë shkon vetëm tek ata.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook në ditën ndërkombëtare të të drejtave të fëmijëve duke u shprehur se fëmijët kanë nevojë si ajri për një familje të qetë të bashkuar dhe të fortë. Varfëria, papunësia taksat e larta e të padrejta, droga, krimi dhe gjuha agresive janë armiqtë…

Petrit Vasili: Kryeministri nuk e bën dot vettingun e palmave të autostradës, sepse është vetë shkaku

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook mbi zëvëndësimin e palmave rrëzë autostradës Tiranë-Durrës. Sipas z. Vasili kryeministri flet 48 orë për Vetting-un, por nuk arrin dot të bëjë një “vetting” për palmat të cilat është vendosur të zëvëndësohen me pisha që kushtojnë rreth 2.5…

Spahiu-Braçes: Ke ngec mes socialistësh apo mes rilindasve

Deputeti i LSI për qarkun e Dibrës Përparim Spahiu, në një postim në faqen e tij zyrtare ka reaguar kundër deputetit Braçe. Më poshtë postimi i plotë: Ti Braçe, kryetar i komisionit të ekonomisë je bërë për të ardh keq. Ke ngec në mes socialistësh apo rilindasve. Ke pesë vite që drejton komisionin më të…

Petrit Vasili: Kryeministri rropi paratë e palmave në autostradë, tani do rrjepë të pishave. Sa turp

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit.Vasili tha se Kryeministri i kazanit të trafikantëve i mbrojti fort palmat, me pasion prej trafikanti dhe me humor prej gastori të decerebruar. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministri rropi paratë e palmave në autostradë, tani do rrjepë të…

Klevi Pojana: ”Saimiri si Toto Riina,idhulli atyre që pëlqejnë mafiozët”

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI,Klevi Pojana ka ironizuar ish-ministrin Saimir Tahirin  pas postimit të kunatit të tij në Facebook ku shprehej i pikelluar për vdekjen e mafiozit më të madh që ka njohur historia botërore, Toto Riina. Pojana tha se është e qartë! Saja s’ka dashur të merrej me drogë, ai thjesht dëshironte të ishte idhulli i kunatit! Sa…

Floida Kërpaçi: Përsa kohë buxheti nuk adreson problemet e familjeve shqiptare, problemet e rinisë shqiptare atëherë ai është një zero buxhet

Deputetja e LSI,Floida Kërpaçi në fjalën e saj në Kuvend u shpreh se në një kohë kur jemi në nivele rekord të papunësisë së të rinjve qeveria nuk pasqyron asnjë plan në buxhetin e vitit 2018 që do të rregullonte këtë problem sado pak në mënyrë rritjen ekonomike Më poshtë fjala e plotë: I nderuar kryetar,…

Klevi Pojana: Toleranca nuk është thjeshtë një fjalë, ajo është një botëkuptim, një mënyrë jetese

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook në ditën ndërkombetare të tolerancës është shprehur se toleranca nuk është thjeshtë një fjalë, ajo është një botëkuptim, një mënyrë jetese dhe në fakt, mënyra më e mirë që mund të zgjedhim,…

Petrit Vasili: Ky buxheti kundër familjes shqiptare

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili në fjalën e mbajtur në seancën plenare ka shprehur hapur se është kundër miratimit të buxhetit të 2018. Sipas z. Vasili një buxhet i tillë kundër familjes shqiptare është padyshim një buxhet të cilin opozita nuk do ta votojë. Më poshtë keni fjalën e plotë të…

Reagimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për ngjarjen në Bulqizë

Kryetarja e LSI-së, znj. Monika Kryemadhi ka reaguar në lidhje me ngjarjen e sotme në Bulqizë ku mbetën të asfiksuar 60 nxënës. Nëpërmjet një statusi në Facebook, znj. Kryemadhi tha se u kërkon falje për realitetin e hidhur të instaluar në këto 27 vjet. “Bulqiza e pasurive të mëdha, njëherësh dhe realiteti i dhimbjeve dhe varfërisë…

FJALA E PLOTË/ Përparim Spahiu: Spahiu: Të mos presim qeverinë, por të bëhemi bashkë për Statusin e Minatorit

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Përparim Spahiu gjatë fjalës së mbajtur në seancën plenare është shprehur se qeveria po fut dorën thellë edhe në xhepat e qytetarëve duke u rritur taksat e bizneseve të vogla dhe duke u vendosur taksim progresiv edhe mbi pagat. Ai foli gjithashtu edhe për projektligjin e minatorëve për…

Kryemadhi: Kontributi i partnerëve është i çmuar, por detyra më e madhe i takon klasës politike të vendit pasi njerëzit presin më shume prej saj

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi priti në takim Zotin Robert Benjamin, Drejtor për Europën Qendrore dhe Lindore i Institutit Demokratik Amerikan (NDI). Fokusi i takimit ishte rikonfirmimi i bashkëpunimit mes Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe NDI, si dhe situata aktuale e demokracisë së Shqipërisë. Kryemadhi shprehu vlerësimet ndaj NDI për asistencën e ofruar ndaj LSI-së…

Petrit Vasili: Buxheti, qeveria dhe pasanikët u vendosën në njërën anë, dhe qytetarët e thjeshtë dhe të zakonshëm në anën tjetër

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me gazetarët duke mos nguruar për të folur mbi gjendjen aktuale të vendit si dhe mbi miratimin e Buxhetit të 2018. Z. Vasili është shprehur se ky projektligj e ka ndarë qeverinë dhe pasanikët nga njëra anë dhe qytetarët e thjeshtë…

Klajda Gjosha: Stabilitet nuk do të thotë të mbyllësh sytë

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Klajda Gjosha ndodhet në një takim në Sarajevë në një tavolinë të rrumbullakët me Ballkanin Perëndimor. Znj. Gjosha me anë të një statusi në Facebook tha se stabilitet nuk do të thotë të mbyllim sytë, por do të thotë vëmendje e madhe në funksionimin e shtetit të së…

Monika Kryemadhi: Ky buxhet i shërben vetëm Ramës dhe oligarkëve të tij

Në fjalën e saj në Kuvend Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u shpreh se ky Kryeministër po synon të krijojë kartel-trojkën e krimit të organizuar, qeverisë dhe oligarkisë” Më poshtë fjala e plotë: I nderuar Kryetar, të nderuar kolegë deputetë, që në fillim, më duhet ta them se nuk jam e surprizuar që projektbuxheti i 2018-s…

Monika Kryemadhi: Nuk ka parti të majtë në Shqipëri,Edi Rama është një ekstremist i djathtë!

Prononcimi I Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi për emisionin “Të Paekspozuarit” të gazetarit Ylli Rakipi në televizionin News 24 Lu ka thënë se do të kapen peshq të mëdhenj në janar në Shqipëri. Ju mendoni që do të ketë vërtet peshq të mëdhenj të kapur, dhe ça mendoni se do jenë këta…

Endrit Braimllari: Ky buxhet nuk sjell asgjë, nuk ka asnjë plan konkret për të zgjidhur sadopak këto plagë të rënda të shoqërisë shqiptare

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari në fjalën e tij në Kuvend u shpreh se buxheti i vitit 2018 i rrit taksat për 99% të shqiptarëve. Taksat ulen vetëm për oligarkët dhe rritet barra për të varfrit dhe klasën së mesme. Në këtë situatë të jashtëzakonshme papunësie dhe varfërie nuk ka asnjë plan për rritjen e…

Edmond Haxhinasto: Buxheti nuk jep mundësi të barabarta për qytetarët, privilegjon grupe të caktuara

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim në fjalën e tij në Kuvend u shpreh se buxheti dështon të prioritarizojë degët e ekonomisë e t’i fusë në rritje të qëndrueshme e organike mes tyre. Jashtë buxhetimit serioz janë lënë çështje serioze kombëtare themelore për performancën, inovacioni e teknologjia për të cilën u krijua një ministri katër…

Panariti: Buxheti për bujqësinë është një buxhet tërësisht i pamjaftueshëm për të plotësuar pritshmëritë e fermerëve

Në fjalën e tij sot në Kuvend,Deputeti i LSI-së Edmond Panariti  u shpreh se buxheti për bujqësinë është një buxhet tërësisht i pamjaftueshëm për të plotësuar pritshëritë e fermerëve të agrobizneseve të cilët sigurisht me të drejtë kanë pritur që të financohen shumë më tëpër nga ç’janë financuar deri tani. Më poshtë fjala e plotë: Shkoni,…

Klajda Gjosha: Ky nuk është buxheti i rritjes së pagave dhe pensioneve. Ky buxhet e largon Shqipërinë nga Europa

Prononcimi për media gjatë seancës së Kuvendit i deputetes së LSI-së,  Klajda Gjosha Është e pamundur të mbash fjalë në Kuvendin e Shqipërisë për shkak të një show që zgjat prej orësh, që është tepër I lodhshëm për qytetarët shqiptarë, aq më tepër në një ditë ku diskutohet buxheti. Unë ato pak fjalë që doja të…

Petrit Vasili:Nuk ka asnjë spital të ri në këto katër vjet,ndërsa kazani i kryeministrit ka vetëm llogje.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili ka reaguar kundër kryeministrit Rama me anë të një statusi në rrjetin social Facebook. Vasili tha se nuk ka asnjë spital të ri ka vetëm llogje të kazanit të kryeministrit.86 milion euro paguan në vit për konçesionet aq sa duhen për të bërë 2…

Klajda Gjosha: Integrimi, kriteri ekonomik me rëndësi të madhe për procesin

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ish-ministrja e Integrimit Evropian, Klajda Gjosha, e ftuar në emisionin “Byro” në televizionin “ABCnews” ka folur rreth takimit të Këshillit të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE i zhvilluar në Bruksel. Znj. Gjosha e ka konsideruar një hap mbrapa mos prezencën e opozitës në këtë këshill, pasi sipas saj gjithnjë opozita e ka…

Monika Kryemadhi: Kjo mazhorancë nuk ka një program qeverisës apo një plan ekonomik për të luftuar varfërinë

Lëvizja Socialiste për Integrim ka organizuar ditën e sotme një tryezë diskutimi në lidhje me buxhetin dhe paketën fiskale. Në këtë takim merrte pjesë Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, deputetët e grupit parlamentar të LSI-së, ekspertë të fushës ekonomike, akademikë, studentë dhe përfaqësues të grupeve të interesit nga biznesi I vogël e I mesëm, industria…

Endrit Braimllari: Kryetrafikanti i bënte thirrje policëve në fushatë të heqin kapelet dhe të mbledhin sa më shume vota për Rilindjen dhe tani del dhe bën moral para policisë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku është shprehur kundër kryeministrit se është e turpshme se si mundohet të bindë policët e rinj për luftën kundër krimit të organizuar. Më poshtë postimi i plotë: Kryetrafikanti doli dhe bëri moral sot para Akademisë së Policisë. Është e…

Monika Kryemadhi: Buxheti i bujqësisë më pak se një nga koncesionet që kryeministri ka bërë qoka për miqtë e tij

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi mbasditen e sotme një tryezë diskutimi lidhur me buxhetin për bujqësinë. Në këtë takim merrte pjesë Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, deputetët e LSI-së Edmond Panariti, Robert Bitri, Endrit Braimllari, si dhe akademikë, specialistë dhe ekspertë të fushës së bujqësisë, pjesëtarë të…

Edmond Panariti: Programi i LSI për bujqësinë analitik, jo elektoral

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Edmond Panariti, gjatë fjalës së tij në tryezën e diskutimit në lidhje me buxhetin e vitit 2018 të organizuar nga LSI, shprehet se buxheti i qeverisë për sektorin e bujqësisë është mjeran. Panariti sqaroi se programi i LSI për bujqësinë është analitik dhe jo elektoral, ndërsa shton se…

Shezai Rrokaj: Arsimi i lartë në kolaps si kurrë më parë

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Shezai Rrokaj në takimin e sotëm mbi buxhetin e arsimit, ka thënë se arsimi i lartë është në një kolaps të thellë për shkak të reformave. Z. Rrokaj tha se 5% i propozuar nga LSI është një buxhet që paguan 3% për arsimin parauniversitar dhe 2% të prodhimit…

Nora Malaj: Pagat e mësuesve duhet të rriten 40%

Deputetja e LSI-së, znj. Nora Malaj në takimin e sotëm mbi buxhetimin e arsimit ka thënë se arsimi nuk duhet parë si një e mirë e një grupi interesash, por si një e mirë publike. Znj. Malaj theksoi gjithashtu se pagat e mësuesve duhet të rriten me 40%. Më poshtë keni fjalën e plotë të…

Kejdi Mehmetaj: Arsimi në Shqipëri është i buxhetuar në nivele minimale, duhet 5% të prodhimit të brendshëm bruto

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Kejdi Mehmetaj gjatë takimit të sotëm që ka zhvilluar kjo forcë politike në lidhje më buxhetimin e arsimit, ka thënë se buxheti për këtë fushë është në nivele minimale. Sipas znj. Mehmetaj buxhetimi duhet të arrijë 5% të prodhimit të brendshmë bruto. Më poshtë keni fjalën e plotë…

LSI tryezë për Buxhetin e Arsimit. Ja propozimet që përmirësojnë arsimin e lënë pas dore nga qeveria

Lëvizja Socialiste për Integrim ka organizuar sot një tryezë diskutimi në lidhje me buxhetin e vitit 2018. Në fokus të kësaj tryeze ishte vendi që zë Arsimi në këtë buxhet. Të pranishëm në këtë takim ishin deputetët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj, Nora Malaj, Kejdi Mehmetaj, Endrit Braimllari dhe Edmond Haxhinasto. Në tryezë…

Kejdi Mehmetaj: Investimet për të cilat flet kryeministri, janë borxhi që Shqipërisë po i rritet

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, në një intervistë për Vizion Plus  deklaroi se buxheti i vitit 2018 nuk ka pasur as përkushtim dhe as përqendrim. Deputetja e LSI shprehet se buxheti i ri, nuk është veçse një përsëritje e buxheteve të kaluara. Mehmetaj shprehet skeptike nëse Kryeministri apo ministrat e qeverisë të jetë ulur…

Majlind Lazimi: Klima e biznesit në vend nuk është e mirë, taksa e banesës është trefishuar

I ftuar në studion e ‘Report TV’, Sekretari Ekonomik i LSI, z. Majlind Lazimi, ka komentuar në lidhje me projektbuxhetin e vitit 2018, taksat dhe planet e investimeve që ka paralajmëruar kryeministri Rama dhe kabineti i tij qeveritar. Ai shprehet pesimist në lidhje me efecincën e këtij buxheti, pasi i mungojnë prioritetet dhe planet e…

Floida Kërpaçi: Krijimi i lehtësirave për studentët e të rinjtë në përgjithësi nuk ekziston si koncept për qeverinë

Deputetja e LSI, Floida Kërpaçi me anë të një postimi në Facebook ka akuzuar përfaqësuesit e Ministrisë së Arsimit se mashtruan në Komisionin e Shëndetësisë duke thënë se studentët kanë kartë studenti! Kërpaçi tha se nuk ka ASNJË student sot që gëzon këtë të drejtë! As kartën fizikisht, lëre më për të drejtat! Më poshtë…

Kejdi Mehmetaj: Aromërat e kanabisit dhe drogërave kanë trullosur mendjet e qeveritarëve deri në pikën e moskuptimit të vetvetes

Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj, ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku është shprehur se qeveria konsideron sukses të qeverisë së kaluar miratimin e ligjit për Vullnetarizmin, ndërkohë që ligji ka qenë propozim i 2 deputetëve të LSI. Në kundërshtim me ligjin janë mbi 1 vit me vonesë në hartimin e akteve nënligjore…

Petrit Vasili: Përgjegjësia për drogën do ta shoqërojë kryeministrin gjithë jetën

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili ka reaguar kundër kryeministrit Rama me anë të një statusi në rrjetin social Facebook. Vasili është shprehur se ai është kryefajtori, që pengoi drejtësinë, pengoi hetimin, ruajti e mbrojti imunitetin e atyre që akuzoheshin nga prokuroria dhe partneret ndërkombëtarë dhe këtë e bëri në parlamentin shqiptar…

Petrit Vasili: Llogje te mbara kryeministër, se Shqipërinë e ke varur në degë të fikut

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili ka reaguar kundër kryeministrit Rama me anë të një statusi në rrjetin social Facebook. Sipas z. Vasili, kryeministri nuk bën gjë tjetër veçse frekuenton rrjetet sociale gjatë gjithë kohës. Më poshtë keni statusin e plotë të z. Vasili: Llogje te mbara kryeminister, se…

Endrit Braimllari: Rama ‘peshku’ i madh, policia informon krimin

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Endrit Braimllari ka qenë i ftuar sot në televizionin Report Tv për të folur rreth gjendjes aktuale të politikës. Sipas z. Braimllari “peshku” i madh është vetë  Edi Rama dhe e akuzon atë si një person të implikuar me krimin. Më poshtë keni intervistën e plotë të z.…

Floida Kërpaçi i bashkohet luftës kundër përdorimit pa recetë të antibiotikëve

Deputetja e LSI-së dhe njëkohësisht studentja ekselente e Fakultetit të Farmacisë, znj. Floida Kërpaçi i është bashkuar nismës së Urdhërit të Farmacistëve mbi informimin e qytetarëve përpara përdorimit të antibiotikëve. Znj. Kërpaçi ka shpërndarë në Facebook një video ku bashkë me kolegët e saj farmacistë këshillojnë qytetarët mbi dëmet që shkakton përdorimi pa recetë i…

Petrit Vasili: Ky Kryeministër, që ligjëron evazionin me taksat duke shkelur e dhunuar Kushtetutën e duke përbuzur edhe FMN-në, duhet PADITUR!

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili ka reaguar pak minuta më parë me anë të një statusi në rrjetin social Facebook. Vasili tha se Kryeministri dhe qeveria e drogës shkelin Kushtetutën, e cila përcakton prerë se taksat vendosen me ligj. Më poshtë statusi i plotë: Ky Kryeministër, që ligjëron evazionin…

Edmond Panariti: Mbyllja e thertoreve favorizon një grusht biznesesh

Deputeti i LSI, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook duke u shprehur se fushata e mbylljeve të thertoreve nën pretekstin e standardeve te sigurisë shkatërroi mijëra biznese të vogla. Më poshtë statusi i plotë: Fushata e mbylljeve të thertoreve nën pretekstin e standardeve te sigurisë dhe që shkatërroi mijëra biznese…

Petrit Vasili: Shqipëria e rrezikuar, krimi dhe trafiqet kanë hyrë si bari i keq, ta shkulim nga rrënjët

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili në takimin me strukturat e LSI Fier u shpreh se fatkeqësisht kjo Shqipëri në këtë mënyrë si drejtohet nuk është Shqipëria e të rinjve, nuk është as Shqipëria jonë e njerëzve të pjekur. Më poshtë  fjala e plotë e Vasilit: Vëllezër dhe motra, e nderuar Kryetare e…

Monika Kryemadhi: Duhet t’i kthejmë shpresën të rinjve në mënyrë të tillë që të ndërtojnë të ardhmen dhe familjen e tyre në Shqipëri

  Kryetarja  e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të LSI-së së Fierit. Në këtë takim, kryetarja e LSI-së Kryemadhi shoqërohej nga kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, Sekretari i Përgjithshëm Endrit Braimllari, Nënkryetarja e LSI-së Erisa Xhixho dhe deputeti i LSI në qarkun Fier, Robert Bitri.…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al