Petrit Vasili: Kryeministri zhveshi policinë për vota, heshtja e prokurorisë faj i rëndë publik

Nëpërmjet një statusi dhe një videoje të publikuar në Facebook, kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se zhveshi policinë për vota, ndërsa sipas tij, heshtja e prokurorisë për këtë çështje është një faj i rëndë publik. Më poshtë keni statusin e plotë të z. Vasili: Kryeministri zhveshi policine…

Endrit Braimllari: Kryeministri show, asnjë ministër në zonat e përmbytura

Deputeti dhe njëkohësisht Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari me anë të një statusi ka akuzuar kryeministrin Rama se e gjitha është një show, sepse sipas z. Braimllari në zonat e përmbytura në Shkodër nuk ka shkuar asnjë ministër i kabinetit për të parë gjendjen. Më poshtë keni statusi e plotë:…

Petrit Vasili: Amabasadori Lu ka të drejtë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka reaguar kundër kryeministrit Rama dhe qeverisë aktuale. Z. Vasili në shkrimin e tij ka akuzuar qeverinë se ka arritur të fitojë miliona euro me koncesione dhe u ka bërë thirrje qytetarëve të ngrihen kundër kryeministrit. Më poshtë keni statusin…

Petrit Vasili: Të gjithë në këmbë kundër kryeministrit narkohajdut!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se ndaj korrupsionit shkatërrues ka vetëm një rrugë: E keqja duhet ndalur sot nesër është vonë. Më poshtë postimi i plotë: Ambasadori LU ka të drejtë Ndaj korrupsionit shkatërrues, që than palma dhe blen pisha, që…

Klevi Pojana:Korrupsioni është plaga që ka prodhuar më shumë padrejtësi në këto 27 vite. Të rinjtë duhet të jenë në ballë të ndryshimeve për ti dhënë fund pandëshkueshmërisë!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook në ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit ku shprehet se korrupsioni është plaga që ka prodhuar më shumë dhimbje e padrejtësi në shoqërinë shqiptare në këto 27 vite! Papërgjegjshmëria dhe abuziviteti duhet të ndëshkohen sepse ato vrasin…

Kejdi Mehmetaj: Shqipëria është e jona, të punojmë me shpirt që të na ofrojë gjithë të mirat që presim prej saj

Deputetja e LSI, Kejdi Mehmetaj një ditë më parë ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ditën e rinisë. Mehmetaj është shprehur se në 8 dhjetorin e protestës dhe revoltës, të rinjtë duhet të ngrenë zërin dhe të luftojnë për të drejtat e tyre, për Shqipërinë Europiane. Më poshtë statusi i plotë:…

Përparim Spahiu: Qeveria bëri 500 milionë euro fasada dhe mezi jep qindarka për të përmbyturit

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, akuzoi qeverinë se ka bërë mbi 500 milion fasada për rregullimin e qyteteve, por nga ana tjetër jep shuma qesharake për të përmbytyrit. “Qeveria po jep ndihmë financiare qesharake për të përmbyturit, disa orendi që nuk e ndihmojnë situatën e tyre ekonomike. Jemi në një situatë, ku përmbytjet kanë shkatërruar…

Floida Kërpaçi: Momenti është për rininë të ndërtojë vendin e ëndrrave të saj!

Kryetarja e LRI, njëkohësisht deputete e LSI, Floida Kërpaçi gjithashtu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për ditën e rinisë. Kërpaçi u shpreh se 27 vite me parë një dritë shprese sjellë nga duart e disa të rinjve me ëndrra e guximtarë ndriçoi zemrat e të ardhmen e shqiptarëve.Atë shpresë që papërgjegjshmëria politike që…

Monika Kryemadhi: Sot sytë dhe zemra përsëri janë te të rinjtë!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ditën e rinisë. Kryemadhi tha se te të rinjtë  kërkojmë frymëzimin për të punuar e jetuar demokracinë dhe lirinë e ëndërruar në tokën amë! Më poshtë statusi i plotë: 8 Dhjetori është një ditë e madhe! 👊🏻👍🏻 Data 8 Dhjetor ishte…

Klevi Pojana: Historia do të tregojë se të rinjtë pavarësisht cdo gjëje do ta ruajnë tokën dhe gjuhën e bukur shqipe sepse më e fortë se cdo vështirësi tek ta qëndron dashuria për të ardhmen dhe Shqipërinë!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ditën e rinisë. Pojana është shprehur se të rinjtë pavarësisht cdo gjëje do ta ruajnë tokën dhe gjuhën e bukur shqipe sepse më e fortë se cdo vështirësi tek ta qëndron dashuria për të ardhmen…

Floida Kërpaçi: Të bëhemi bashkë për ta ndryshuar këtë realitet, qeveria nuk e ka prioritet rininë

Me rastin e 8 Dhjetorit, Ditës Kombëtare të Rinisë, Lëvizja Rinore për Integrim ka zhvilluar aktivitete në të gjithë vendin. Në çdo qytet të Shqipërisë të rinjtë janë bashkuar dhe kanë folur për problemet dhe kanë treguar ëndrrat e tyre. Motoja e LRI-së në këto aktivitete ka qenë një mesazh për të gjithë të rinjtë:…

Shezai Rrokaj: Dita e Rinisë, gjithmonë me ëndrrën përmes

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj me anë të një statusi në Facebook  ka përçuar mesazhin e tij për këtë ditë të rëndësishme. Z. Rrokaj bëri thirrje të gjithë rinisë shqiptare që vendi duhet të marrë frymë me ritmin e tyre, duhet të ushqehet me gjakun e tyre e duhet të ndryshojë me…

Petrit Vasili: 8 dhjetor, 27 vite kundër rinisë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka zgjedhur të përshëndesë ndryshe Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Z. Vasili e ka përkufizuar këtë datë si shenjë e 27 viteve kundër rinisë. Më poshtë keni statusin e plotë të z. Vasili: 8 dhjetor. 27 vite kunder rinise. Fjale shume…

Monika Kryemadhi takim me kongresmenin Engel: SH.B.A aleat strategjik dhe i pazëvendesueshëm për Shqipërinë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Znj. Monika Kryemadhi u prit në një takim nga kongresmeni i njohur dhe miku i madh i shqiptarëve, Z.Elliot Engel. Takimi u fokusua në zhvillimet më të fundit politike në Shqipëri. Znj. Kryemadhi pasi falenderoi Z.Engel për mikpritjen e ngrohtë, vlerësoi rolin dhe kontributin e tij të vazhdueshëm për…

Luan Rama: Vendosshmëria dhe rezistenca ndaj së keqes, detyra jonë patriotike dhe atdhetare

Zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka mbajtur fjalën e tij sot në takimin e zhvilluar me kryetarët e LSI-së në rrethe. Z. Rama ka folur mbi gjendjen e vendit pas përmbytjeve si dhe për atë politike duke theksuar se vendosshmëria dhe rezistenca ndaj së keqes është detyrë patriotike dhe atdhetare. Më poshtë keni fjalën e…

Monika Kryemadhi: Qeveria po kap drejtësinë, shqiptarët presin zbatim të drejtë të reformës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka folur nga SHBA në një intervistë për Zërin e Amerikës në lidhje me çështjen e zgjedhjes së kreut të organit të akuzës, ndërkohë që mandati i Adriatik Llallës ka përfunduar këtë të enjte. Sipas Kryemadhit çështjet e drejtësisë nuk zgjidhen me tryeza politike ashtu siç bën thirrje kryeministri Edi…

Petrit Vasili: Reforma vdiq, rroftë reforma

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook mbi gjendjen aktuale të Reformës në Drejtësi. Z. Vasili u shpreh në status se reforma vdiq kur Komisioni i ligjeve anulloi 140 votat e deputetëve të Parlamentit. Më poshtë keni statusin e plotë: Komisioni i ligjeve asgjeson 140…

Luan Rama: Reforma në Drejtësi merret peng prej klikës së drogës

Me anë të një statusi në rrjetin social Facebook, deputeti i LSI-së, Luan Rama e ka cilësuar Reformën në Drejtësi si një proces korruptiv dhe pervers. Z. Rama ka shtuar gjithashtu se reforma po merret peng prej klikës së drogës. Më poshtë keni statusin e plotë të z. Rama: Reforma në Drejtësi – merret peng …

Monika Kryemadhi në Departamentin Amerikan të Shtetit: ” SHBA rol të pazëvendësueshëm për ndalimin e kapjes së drejtësisë nga mazhoranca dhe luftën ndaj trafikut të drogës”

Departamenti Amerikan i Shtetit, Byroja për Zbatimin e Ligjit dhe Luftën kundër Narkotivëve(INL), ishte një nga takimet tepër të rëndësishme që Kryetarja e LSI zhvilloi sot në Washington. Në takimin me Zv. Drejtorin për Europën dhe Euro-Azinë Don Stolworthy dhe Zyrtaren për Çështjet Ndërkombëtare Stepahnie Larsen, trafiku i drogës ishte problemi kyç i cili u…

Monika Kryemadhi: “Duhet një politikë e re në bashkëpunimin ekonomik me SHBA që ti përshtatet më mirë zhvillimit aktual të ekonomisë së Shqipërisë dhe hapjes gjithmonë më të madhe të saj ndaj biznesit Amerikan”

Gjatë vizitës të saj në Washington Znj. Kryemadhi, zhvilloi takime në Departamentin Amerikan të Tregëtisë, ku në Byronë e Industrisë dhe Sigurisë, zhvilloi një takim me Ndihmës Sekretarin e Tregëtisë për Menaxhimin e Eksportit Z. Richard Ashooh.  Ndihmës Sekretari Ashooh shprehu kënaqësinë e veçantë që për herë të parë zhvillohej nje takim i tillë si…

Petrit Vasili: Shqipëria ecën vetëm drejt SHBA dhe BE, kryeministri le të eci drejt Rusisë, Kinës etj.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama. Vasili është shprehur se Kryeministri i inkriminuar bën interesantin dhe injorantin nepër Europën politike. Europa ka parë plot sharlatanë politike ndaj e dëgjon me indiferencë dhe përçmim këtë kultivues të rëndomtë droge. Më poshtë postimi i plotë: Shqipëria…

Klevi Pojana: Me zemër siç kemi dhënë fjalën gjithmonë për të qenë pranë familjeve në nevojë pavarësisht çdo gjëje!

Nënkryetari i LRI,njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI Klevi Pojana ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për ditën ndërkombëtare të vullnetarizmit. Pojana tha se nuk është rasti për të bërë politikë por institucionet shtetërore duhet të jenë më pranë familjeve në nevojë. Më poshtë reagimi i plotë: Me zemër! Siç kemi dhënë…

LSI, në shërbim të komunitetit në Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarëve, strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në të gjithë vendin organizuan aktivitete në shërbim të komunitetit dhe shtresave në nevojë. LSI e Tiranës shërbeu dhe dërgoi ushqime në 3 qendra të ndryshme sociale në kryeqytet, në Njësinë Administrative nr. 9, në Shkozë dhe në Laprakë. Gjithashtu në Tiranë…

Kejdi Mehmetaj: Sot Shqipëria ka më shumë se kurrë nevojë për njerëz të mirë që bëjnë punë të mira

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Kejdi Mehmetaj me anë të një statusi në Facebook ka njoftuar aktivitetet e organizuar nga të rinjtë e LRI-së në nder të Ditës ndërkombëtare të vullnetarizmit. Znj. Mehmetaj në statusin e saj theksoi se Shqipëria ka më shumë se kurrë nevojë për njerëz të mirë që bëjnë punë…

Kryemadhi: Vetëm edukimi dhe integrimi i të rinjve mund ta nxjerrë Shqipërinë nga tranzicioni

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi bashkëbisedim me Bordin Drejtues të Universitetit George Washington në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Kryetarja e LSI Znj. Kryemadhi gjatë qëndrimit në Washington, e ftuar nga The George Washington University, mori pjesë në një bashkëbisedim me bordin drejtues të këtij universiteti mbi udhëkryqin në të cilin ndodhet ekonomia shqiptare, papunësinë…

Monika Kryemadhi: Miratimi i rezolutës për dhunën ndaj grave, moment pozitiv dhe përgjegjësi e gjithë politikës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi me anë të një statusi në rrjetin social Facebook ka shprehur qëndrimin e saj pro rezolutës kundër dhunës në familje. Ajo e ka konsideruar miratimin e kësaj rezolute si një moment pozitiv dhe përgjegjësi e politikës. Më poshtë keni statusin e plotë të znj. Kryemadhi: Miratimi…

Edmond Panariti: Përmbytjet, vendi ka nevojë për një filozofi të investimeve për zhvillim të qëndrueshëm

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Edmond Panariti nga foltorja e Kuvendit sot, ka ngritur problematikat që po hasin qytetarët shqiptarë pas përmbytjeve të disa ditëve më parë. Sipas z. Panariti buxheti i miratuar për Ministrinë e Bujqësisë është i pamjaftueshëm dhe se vendi ka nevojë për një filozofi të investimeve për zhvillim të…

Klajda Gjosha: Çështja e dhunës në familje, të trajtohet dhe të jetë pjesë e axhendës sonë

Është mbajtur sot në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë, seanca e Rezolutës Kundër Dhunës në Familje. Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Klajda Gjosha në fjalën e mbajtur në foltoren e Kuvendit tha se çështja e dhunës në familje duhet të trajtohet dhe të jetë pjesë e axhendës parlamentare. Znj. Gjosha gjithashtu i bëri…

Petrit Vasili: Kryeministër i lodhur, që broçkullit pa u lodhur

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI,Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama. Vasili u shpreh se ky i papërgjegjshëm nuk dha para as për kanale kulluese, as për hidrovorë, as për argjinatura, as për diga, ndaj fajin e ka vetëm ai dhe askush tjetër. Më poshtë statusi i…

Endrit Braimllari: Deputetët dhe strukturat e LSI-së po ndjekin nga afër në terren situatën problematike, duke ofruar mbështetje dhe solidaritetin e tyre për qytetarët.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari në një deklaratë për shtyp u shpreh se situata në të cilën po kalon vendi është një emergjencë e përmasave kombëtare. Dëmet dhe pasojat janë shumë të rënda. Qytetarët po përballen me një situatë të jashtëzakonshme ndaj të cilës ndihen të pafuqishëm dhe pa mbështetjen e duhur. Më poshtë…

Përparim Spahiu: Masat dhe punët për parandalimin e përmbytjeve bëhen në Pranverë dhe Verë, prandaj lajmet për probleme prej rreshjeve nga Bulqiza ishin shumë më pak se vitin e kaluar

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku është shprehur se Bashkia Bulqizë falë masave të marra në kohën e duhur parandaloi problemet e shumta nga rreshjet e shiut. Më poshtë statusi i plotë: Masat dhe punët për parandalimin e përmbytjeve bëhen në Pranverë dhe Verë, prandaj lajmet…

Monika Kryemadhi: Qeveria shqiptare duhet të mos humbasë më kohë, por në respekt të ligjit të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për situatën e rënduar të vendit nga moti i keq, ku është shprehur se qeveria shqiptare duhet të mos humbasë më kohë, por në respekt të ligjit të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, të mobilizojë fonde financiare, ndihma ushqimore, logjistikën e duhur…

Gaetano Doçi: Përmbytjet po fillojnë të japin dëmet e para

Sekretari i Burimeve Njerëzore për LRI, Gaetano Doçi ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se përmbytjet po fillojnë të japin dëmet e para.Një urë në Qafshtamë është rrëzuar duke izoluar tre fshatra bashkë me fabriken e ujit e cila është punëdhënëse për mijëra qytetare anembanë vendit. Më poshtë statusi i…

Klajda Gjosha: Uroj që Aleanca e Grave Deputete të shoh përtej interesave partiake apo urdhrave që japin kryetarët e partive

Deputetja e LSI-së, njëkohësisht edhe Kryetare e Forumit të Gruas të së njëjtës forcë politike, znj. Klajda Gjosha ka mbajtur sot fjalën e saj në Alencën e Grave Deputete. Znj. Gjosha u bëri thirrje të gjitha anëtareve të aleancës të solidarizohen me të gjitha nënat të prekura nga përmbytjet dhe nuk la pa përmendur edhe…

Endrit Braimllari: Kryeministri duhet të shpallë sa më parë gjendjen e jashtëzakonshme

Deputeti I LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku është shprehur se Kryeministri duhet të shpallë sa më parë gjendjen e jashtëzakonshme. Braimllari ka qenë ditën e sotme në Golem të Kavajës duke e parë situatën e rënduar nga afër dhe është shprehur se përfaqësuesit e mazhorancës të mos vijnë këtu vetëm…

Klevi Pojana: Keqmenaxhimi dhe papërgjegjshmëria e institucioneve publike po kthehen në fatura që do të rëndojnë shumë në xhepat e qytetarëve dhe jemi vetëm në fillim të vështirësive të dimrit

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për gjendjen e rënduar të vendit nga shirat dhe moti i keq. Pojana është shprehur se situatë tejet e vështirë paraqitet dhe në njësinë 8, në zonën e bregut të lumit dhe se shumë familje bëjnë…

Shezai Rrokaj: Ky mot i keq e bëri zhul fasadën rilindase

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook mbi gjendjen aktuale në vend të krijuar nga reshjet e dendura të shiut. Sipas z. Rrokaj, është momenti për t’u bashkuar dhe për t’u solidarizuar me banorët e këtyre zonave të prekura nga reshjet dhe se ky…

Luan Rama, takohet në Pekin me ish-Kryeministrin e Italisë dhe mikun e shqiptarëve, Romano Prodi

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama ka përshëndetur me anë të një statusi në Facebook, takimin me Romano Prodi, ish – Kryeministër i Italisë dhe ish – President i Komisionit Europian nga Kina ku ndodhet në një konferencë të mbajtur. Më poshtë statusi i plotë i z. Rama: Me një mik të…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al