Luan Rama: Ekstradimi i Nazar Seitajt, skandal dhe papërgjegjshmëri shtetërore. Jemi përballë një situate ku shteti i kundërvihet drejtësisë

Konferenca për shtyp e Zëvendëskryetarit të LSI-së Luan Rama pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të LSI-së Më lejoni t’ju informoj mbi diskutimin që zhvilluam në mbledhjen e Grupit Parlamentar të LSI-së për çështjet që kanë të bëjnë me rendin e ditës së seancës së radhës të Kuvendit të Shqipërisë, por natyrisht edhe me…

Klevi Pojana: A ka ndonjë ‘Rilindas’ që e mbron votën kundër librave falas?

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook rreth votimit të sotëm në Parlament nga mazhoranca kundër teksteve falas për arsimin e detyruar. Më poshtë statusi i plotë: A ka ndonjë ‘Rilindas’ që e mbron votën kundër librave falas? #qeveriaqësduam Burimi:(integrimi.al/E.P)…

Klajda Gjosha: Kush janë arsyet që Ministri ynë i Jashtëm në 24 orët e fundit ka mashtruar për bisedimet me Greqinë?

Deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se gjithçka qe kërkohej ishte pak transperencë për hir të qytetarëve shqiptar. Gjosha thotë për qeverinë se jo transparencë që nuk ka por qënkan të gatshëm të shesin edhe shpirtin e qytetarëve tanë për interesa të ngushta personale! Më…

Monika Kryemadhi: Mashtroi për Vlorën, mashtroi për ilaçet, mashtroi edhe për pronat e çamëve

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet për kryeministrin se nuk ka me asnjë forcë të ngrihet mbi mashtrimet e tij, pavarësisht se ndjen kënaqësi kur mashtron shqiptarët. Më poshtë statusi i plotë: Mashtroi për Vlorën, mashtroi për ilaçet, mashtroi edhe për pronat e çamëve. Ky…

Endrit Braimllari: Kryeministri i Drogës riciklon të dënuarit në poste kyçe në administratën publike

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri i Drogës riciklon të dënuarit në poste kyçe në administratën publike. Më poshtë statusi i plotë: Edi Rama emëron Drejtorin e Përgjithshëm të Bordit të Kullimit për rajonin Korçë, Elbasan, Berat shtetasin e dënuar me…

Monika Kryemadhi: Largimi i Edi Ramës, mision kombëtar

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, për emisionin “5 pyetje nga  Babaramo” në Report Tv Znj. Kryemadhi, i arriti pritshmëri protesta e 27 janarit? Ju pyes si një nga organizatoret kryesore të saj. Nuk mund të them që isha një nga organizatorët për shkak të asaj që ndodhi atë ditë. Organizatorët e vërtetë ishin…

Luan Rama: Ekstradimi që ju keni nënshkruar zonja ministre e drejtësisë, është një akt në shkelje të ligjit

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama me anë të një statusi në Facebook, ka reaguar përsëri mbi çështjen e ekstradimit të Nezar Seitaj. Sipas Ramës ky ekstradim është kryer në kundërshtim me ligjin procedurial penal që është në fuqi nē Republikēn e Shqipërisë, duke bërë që deputeti të sulmojë ministren e Drejtësisë si…

Luan Rama: Skandal, shteti kundër drejtësisë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama me anë të një statusi në Facebook ka reaguar kundër deklaratës së Prokurorisë së Përgjithshmë mbi ekstradimin e “financierit” të Habilajve, Nezar Seitaj. Sipas Ramës rasti i ekstradimit për në Itali të shtetasit është i paprecedent dhe skandaloz. Deputeti ka mbyllur statusin duke thënë se kur shteti është…

Përparim Spahiu: Rilindja hipokrizi ndaj minatorëve. Votoi kundër statusit të tyre!

Deklarata për mediat e deputetit të LSI, Përparim Spahiu Para pak minutash shumica e rilindjes në Komisionin e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë votoi kundra statusit të minatorit propozuar nga unë dhe Grupi Parlamentar i LSI ku me votë mori dhe mbështetjen e Partisë Demokratike. Ky votim është absolutisht kundra interesave të minatorëve dhe ish-minatorëve që…

Monika Kryemadhi: Protesta e 27 Janarit është vetëm fillimi i betejës për rrëzimin e Edi Ramës

  Deklarata për media e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi Dal sot përpara mediave për të falenderuar çdo qytetar që protestoi të shtunën në shesh, çdo pensionist, të ri, të re, grua dhe burrë, intelektualë apo punëtorë, të cilët u ngritën mbi frikën e pushtetit të Edi Ramës dhe dolën përpara godinës…

Petrit Vasili: Populli izoloi kryeministrin e vetmuar dhe bretkosat përqark tij.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, me anë të një statusi në Facebook është shprehur se protesta vuri përballë nderin e moralin e qytetarëve në njërën anë dhe nga ana tjetër kryeministrin e kriminalizuar,të vetmuar,të izoluar dhe bretkocat vetmitare rreth tij,të shplara nga dinjiteti e që rrinë poshtë atleteve të tij vetëm për…

Petrit Vasili: Shkollëpaku flet edhe për vaksinat.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama.Vasili shprehet se kryeministri është një shkollëpak që nuk duhet të flas më se po gajas dynjanë dhe po ja nxin faqen Shqipërisë. Më poshtë postimi i plotë: Shkollëpaku flet edhe për vaksinat. Shpjegojani shkollëpakut që…

Përparim Spahiu: Tjetër lajm i zi për bizneset në këtë vend!

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se rimbursimi i pakryer i TVSH ka arritur rekord negativ të pesë viteve të fundit.Më shumë se 16 miliard lekë pa rimbursuar. Më poshtë statusi i plotë: Tjetër lajm i zi për bizneset në këtë vend! Rimbursimi i pakryer…

Petrit Sinaj: LSI, forca politike më përfaqësuese, jo vetëm në Berat, por në të gjithë Shqipërinë

Kryetari i LSI-së së Beratit, Petrit Sinaj Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim së Beratit, Petrit Sinaj, është shprehur në fjalën e tij në këtë takim se, LSI është ajo forcë politike, e cila ka bërë dhe do të bëjë gjithnjë diferencën nga partitë e tjera, duke thithur pranë vetes gjithmonë e më shumë atë…

Monika Kryemadhi: Ose të largohen shqiptarët nga Shqipëria, ose të largohet Edi Rama nga qeveria

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, zhvilloi ditën e sotshme një takim me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Berat. E shoqëruar nga deputetët Naço dhe Caka, Kryetarja e LSI-së iu bëri thirrje qytetarëve të Beratit të jenë të pranishëm në protestën e 27 janarit. “Data 27 janar ka një vlerë shumë të rëndësishme, e cila është…

Monika Kryemadhi: Protestojmë më datë 27 Janar për t’ju rikthyer njerëzve besimin dhe shpresën për të ardhmen e tyre dhe fëmijëve të tyre

  Fjala e Kryetares së LSI-së në takimin me strukturat në Njësinë nr. 8 Unë dua t’ju falënderoj të gjithëve për pjesëmarrjen në këtë takim, por edhe për nxitjen që na jepni çdo ditë me angazhimin tuaj, telefonatat tuaja, me mesazhet tuaja, me qëndrimin tuaj pranë nesh, që na jep zemër dhe na frymëzon për…

Monika Kryemadhi të rinjve: Mos u mashtroni nga ligësia, sepse duke qenë të gjithë bashkë, jo vetëm që do fitoni për të ardhmen tuaj, por do fitoni një Shqipëri që e meriton të jetë vendi i të rinjve

Fjala e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, në Konferencën Studentore të Lëvizjes Rinore për Integrim Dëshiroj  të falënderoj organizatorët e këtij takimi. Kjo foltore e LSI dhe ky baner nuk kanë vend këtu, por duhet të ishte simboli i Universitetit të Tiranës, duhet të ishin simbolet e universiteteve dhe fakulteteve, duhet të…

Vasili: Është shumë e qartë për të gjithë shqiptarët që Kryeministri po bën të pamundurën që të kapë Reformën në drejtësi dhe ta dëmtojë atë

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili deklaroi sot se maxhoranca ka kompromentuar rëndë Reformën në Drejtësi, duke depozituar për votim për KLP-në dhe KLGJ-në një listë të manipuluar kandidatësh, duke fshehur rekordet e tyre dhe duke përfshirë emra kandidatësh të cilët nuk plotësojnë kriteret e vendosura qartësisht në ligj dhe në Kushtetutë. “Një…

Monika Kryemadhi:  Jemi në mbështetje të plotë të banorëve. Ekspertë të LSI-së do të ofrojnë konsulencën e tyre

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi takohet me banorët protestues të Vërrisë në Fier Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është takuar sot me banorët e Vërrisë në rrethin e Fierit, të cilëve u ka deklaruar mbështetjen e plotë të LSI-së në kërkesën e tyre për të kundërshtuar ndërtimin e impiantit të plehrave në këtë zonë. Kryemadhi…

Petrit Vasili: Kryeministri mashtroi paturpësisht banorët e Vërrisë për inceneratorin e plehrave

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka reaguar mbi protestën e banorëve së Vërrisë për ndërtimin e inceneratorin e plehrave. Sipas Vasilit kryeministri Rama i ka mashtruar paturpësisht banorët e Vërrisë për projektin e duke i garantuar nuk do të instalohej inceneratorin pa pëlqimin e banorëve.…

Monika Kryemadhi: Në 27 janar qytetarët protestojnë ndaj qeverisë shkaktare të mjerimit dhe vrasëse të shpresës

Fjala e plotë e Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi në takimin me strukturën e Njësisë nr,11 në Tiranë. Faleminderit të gjithëve, sepse sot është një ditë pushimi dhe në fakt gratë më shumë i kushtohenpunëve të shtëpisë, dhe bëjnë gati rrobat për javën që duhen veshur dhe në këtë kohë kaq të vështirë me shi,…

Monika Kryemadhi:Protestojmë në 27 Janar për mijëra shqiptarë që ndihen shumë keq ekonomikisht dhe shpirtërisht nga qeveria që po shkreton Shqipërinë

Fjala e Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi në takimin me strukturat e LSI Fier. Ka kaq ditë që shi pafund dhe shpresoj që të ketë qenë i begatë për bujqësinë, akoma  nuk kanë filluar mbjelljet por ti shërbejë atyre që janë mbjell. Unë ju falenderoj shumë edhe për angazhimin tuaj.Ne kemi bërë takime me strukturat…

Monika Kryemadhi: Më 27 Janar në protestë për drejtësi, ekonomi, arsim dhe shëndetësi të barabartë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në fjalën e mbajtur sot në takimin me simpatizantët e kësaj force politike në njësinë bashkiake nr. 5 në kryeqytet, foli mbi organizimin e LSI-së në protestën e 27 janarit. Kryemadhi ndër të tjera theksoi se protesta e  27 janarit është për drejtësi, ekonomi, arsim dhe shëndetësi…

Kejdi Mehmetaj:  27 Janari për të protestuar për fëmijët, për familjet dhe për dinjitetin e shqiptarëve  

Fjala e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim Kejdi Mehmetaj në takim me strukturat e LSI-së së njësisë 5 në Tiranë Së pari duhet t’ju falenderoj për angazhimin tuaj, jo vetëm të sotëm por gjatë gjithë aktivitetit që ne kemi pasur me njësinë 5 me Lëvizjen Socialiste për Integrim mbi të gjitha. Mbas zgjedhjeve ju…

Edmond Haxhinasto: Në 27 janar do të japim një shembull të shkëlqyer se qytetarët shqiptarë presin shumë më tepër se sa kanë sot

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Haxhinasto në fjalën e mbajtur në takimin e me anëtarët e kësaj force politike në Elbasan, u ndalua te protesta e opozitës më 27 janar. Haxhinasto theksoi se atë ditë LSI do të japë një shembull të shkëlqyer se qytetarët shqiptarë presin shumë më tepër se sa kanë…

Klajda Gjosha: Protesta e 27 janarit do të jetë vetëm fillimi i një fundi me shumë dhimbje për këtë qeveri

Deputetja e LSI, Klajda Gjosha në takimin me strukturat në Njësinë Administrative nr. 1 në Tiranë Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha, ishte e pranishme ditën e djeshme në një takim me strukturat e LSI-së në Njësinë Administrative nr. 1 në Tiranë. E shoqëruar nga Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi dhe Sekretari i…

Monika Kryemadhi: Më 27 Janar për të protestuar kundër varfërisë, papunësisë, çmimeve të larta dhe pabarazisë

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi zhvilloi sot një takim me strukturat e LSI-së së njësisë nr.1 në Tiranë. Gjatë këtij takimi, Kryemadhi foli për protestën e 27 Janarit, për të cilën tha se do të jetë një ditë e cila do të mbahet mend gjatë në historinë e opozitarizimit, pasi qindëra dhe mijëra shqiptarë do…

Kejdi Mehmetaj: Ja pse duhet të protestohet më 27 janar

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj dha arsyet se pse duhet të protestohet më 27 janar. E ftuar në “360 Gradë” në Ora News, Mehmetaj u shpreh se ajo nuk është vetëm një protestë e opozitës. “Protesta e 27 janarit nuk është një protestë thjesht e opozitës ndaj qeverisë, por është një protestë…

Përparim Spahiu: A po shkon ekonomia shqiptare drejt kolapsit?

Ekonomia e vendit tonë vijon të përpëlitet, me një fuqi prodhuese që po shuhet dita-ditës për shkak të burokracive, taksave, mungesës së mbështetjes financiare nga ana e qeverisë, si dhe korrupsionit në nivelet më të larta. Unë po marr vetëm një statistikë të ditëve të fundit, atë të Forumit Ekonomik Botëror, që e rendit Shqipërinë…

Luan Rama: U prehsh në paqe Komandant Jonuzi!

Zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama me anë të një statusi në Facebook ka reaguar mbi vdekjen e Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, z. Jonuz Musliu.Rama tha se vdekja e këtij të fundit është një humbje e madhe për familjen, të afërmit e tij, për miqtë, bashkëluftëtarët për çështjen kombëtare dhe…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Petrit Vasili: Mazhoranca, drejtësi të egër, të pamëshirshme dhe të padrejtë për qytetarët dhe drejtësi për pushtetarët që do të thotë paprekshmëri e plotë e tyre.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka reaguar sot në lidhje me propozimin e bërë nga mazhoranca për ndryshimin e Rregullores së Kuvendit. Vasili tha se tashmë është e qartë për këdo se këto ndryshime tregojnë se kush ka frikë nga Drejtësia dhe kush përpiqet ta pengojë atë. “Është fare e qartë për…

Monika Kryemadhi letër për Ambasadorët: Kapja e drejtësisë nga mazhoranca, pasoja të rënda politiko-shoqërore për vendin

  Kryetarja e LSI-së znj. Monika Kryemadhi i ka dërguar sot një letër Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës z. DonaldLu, Ambasadores së Bashkimit Europianznj. RomanaVlahutin dhe përfaqësive diplomatike të vendeve të Bashkimit Europian në Shqipëri lidhur me problematikat e zbatimit të Reformës në Drejtësi. Në këtë letër, Kryetarja e LSI-së thekson se implementimi…

Monika Kryemadhi: Reforma në drejtësi pa LSI nuk do bëhej dhe nuk do të ishte e realizuar. LSI ka qenë një nga forcat politike kryesore dhe ndërhyri jashtëzakonisht fort për miratimin e Kushtetutës me konsensus

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një intervistë të dhënë për televizionin “Ora news” me gazetaren Ilva Tare ka folur mbi gjendjen e politikës së vendit sot dhe për Reformën në Drejtësi. Sipas Kryemadhit, Reforma në Drejtësi nuk do të ishte realizuar pa LSI-në dhe se opozita do ti japë edhe një…

Përparim Spahiu: Kush përfitoi 3 milion euro nga heqja e akcizës së pijeve?

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu nëpërmjet një statusi në Facebook ka reaguar ndaj  Kryetarin e Komisionit të Ekomomisë, i cili është shprehur se Spahiu do të përfitojë politikisht me Statusin e Minatorit. Spahiu i ka bërë thirrje komisionit përgjegjës të gjykojë më ftohtë mbi këtë çështje. Më poshtë keni statusin e plotë:…

Petrit Vasili: Komisioni i (anti)-ligjeve, si ISIS-i kundër Kushtetutës

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka sulmuar Komisionin e Ligjeve duke shkruar se këto të fundit po mundohen të shkatërrojnë Kushtetutën e Shqipërisë. Vasili ka vijuar statusin duke theksuar se Reforma në Drejtësi ka vdekur. Më poshtë keni statusin e fundit: Komisioni i (anti-)ligjeve, si…

‘Ndërprerja e dëmshpërblimeve për ish-të përndjekurit’ , Klajda Gjosha: Po i vrisni për herë të dytë!

Deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se me ndërprerjen e dëmshpërblimeve për ish-të përndjekurit po i vrasin për herë të dytë! Më poshtë postimi i plotë: Dje dëgjuam, se si te përndjekurit politik dhe familjet e tyre në këtë vend, duhet të presin “Udhëheqjen” për…

Petrit Vasili: Kryeministri gënjeu, skandalin e 2 miliard eurove e ka prej muajsh në tavolinë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se skandalin e 2 miliard eurove, që rrezikon të paguajë Shqipëria si pasojë e humbjes së gjyqeve për kontratat e prishura në menyrë arbitrarë nga qeveria,kryeministri e ka prej muajsh në tavolinë dhe qëllimisht s’ka levizur as gishtin. Më…

Monika Kryemadhi: Protesta e 27 janarit për të gjithë ata shqiptarët që ndihen të varfër, të pashpresë, që kanë shumë pak mundësi punësimi, që paguajnë më shumë para, që ju rri taksidari i qeverisë te koka

Bashkëbisedimi me gazetarët i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Do doja që këtë prononcim mediatik ta nisja me ngjarjen e Kosovës, duke dënuar ngjarjen e vrasjes së liderit serb në Kosovë, z.Oliver Ivanoviç. Pra Kosova sot është gjendur e tronditur nga kjo ngjarje kaq e rëndë dhe ne si LSI bëjmë thirrje që kjo çështje…

Petrit Vasili: Kryeministri e asgjësoi ONM-në. BE dhe SHBA flisni sot, nesër është shumë vonë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka sulmuar kryeministrin Rama duke shkruar se ky i fundit ka asgjësuar Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM). Sipas Vasilit, BE dhe SHBA garantuan shqiptarët se ONM do të ishte syri i tyre në reformën në drejtësi, ndërsa kryeministri e asgjësoi.…

Monika Kryemadhi: Data 27 do të jetë vetëm fillimi i përfshirjes së Shqipërisë nga protestat në çdo cep, në çdo rrugë dhe në çdo pjesë të territorit shqiptar

Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, mund të mos funksionojnë pasi sipas Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi nevojitet që Parlamenti të miratojë nenet e shfuqizuara nga Gjykata Kushtetuese. Drejtuesja e LSI, kërkon konsensus politik për votimin e këtyre neneve. “Nuk ka ligj mbi të cilin mund të funksionojnë sepse janë shfuqizuar…

Petrit Vasili: Të kthejmë sa më parë kushtetutshmërinë e procesit të kompromentuar rëndë të zgjedhjes së Kryeprokurorit të Përkohshëm

Deklarata për mediat e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Grupi Parlamentar i LSI-së sapo përfundoi mbledhjen lidhur me këtë fillim sesioni. Grupi Parlamentar mori në shqyrtim nismën e përbashkët të opozitës, të hartuar nga një grup po i përbashkët, i përbërë nga zotërinjtë Naço, Bylykbashi, Manjani dhe Bardhi, përkatësisht të LSI-së dhe…

Shezai Rrokaj: “Cilën Rilindje të besojnë shqiptarët?”

Deputeti i LSI, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se qeveria në vend të merret me punët e vendit, e shkon gjithë kohën duke u marrë me opozitën. Më poshtë statusi i plotë: Cilën Rilindje të besojnë shqiptarët? Atë të Sajmes për policinë katër vite më parë apo…

Petrit Vasili: Kryeministri minoi qëllimisht Integrimin Europian me zgjedhjen e paligjshme të Kryeprokurorit

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri i vuri qëllimisht minat Reformës në Drejtësi në 18 dhjetor,në funksion të strategjisë së tij të antiintegrimit europian “integrimi i pamundur”. Më poshtë statusi i plotë: Kryeministri minoi qëllimisht Integrimin Europian me zgjedhjen e…

Petrit Vasili: Kryeministri, skenar të fshehtë të pagëzuar “integrimi i pamundur” si alibi për të nxjerrë Shqipërinë nga Evropa

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka akuzuar kryeministrin Rama se ky i fundit po zbaton një skenar të fshehtë për të nxjerrë Shqipërinë nga Evropa. Sipas Vasilit krijimi i tensionimit artificial politik, bllokimi i reformës në drejtësi, vijimi i operacioneve të mëdha të pastrimit të…

Petrit Vasili: Konçesionet, hajdutët e kryeministrit lanë pa ilaçe mësuesen nga Rrësheni

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka sulmuar kryeministrin Rama për përgjigjen që ky i fundit i ka dhënë një qytetareje të Rrëshenit sot gjatë takimit të tij. Sipas z. Vasili, qytetarja është ankuar se prej muajsh nuk merr ndihmën mjeksore të domosdoshme, ndërkohë që kryeministri…

Monika Kryemadhi: Turp është të kanabizosh vendin dhe të orientosh rininë drejt drogës dhe trafikut

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi me anë të një statusi në Facebook ka reaguar ndaj akuzave të kryeministrit Rama sot në Mirditë, ku ky i fundit është shprehur i lumtur që bashkëqeverisja me LSI-në nuk vazhdon më. Znj. Kryemadhi ka thënë në statusin e saj se Edi Rama nuk është i trembur…

Monika Kryemadhi: Vlora do ti thotë ndal shpërbërjes, varferisë dhe kështjelljës së krimit që Edi rama po instalon në Shqipëri

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar ditën e sotme një takim me strukturat e LSI, në qytetin e Vlorës. Duke shprehur falenderimet dhe mirënjohjen e saj për të gjithë angazhimin maksimal në zgjedhjet e 25 Qershorit Kryemadhi u shpreh se për Edi Ramën Vlora është ego personale dhe e ka kthyer në një burim…

Endrit Braimllari: Qëllimi i protestës së LSI-së është të largojë Ramën nga pushteti

Vetëm pak ditë na ndajnë nga protesta që do të realizojë Opozita e bashkuar kundër qeverisë Rama 2. LSI dhe PD në krye të protestës kërkojnë një zëri rrëzimin e largimin e Ramës nga pushteti duke argumentuar se kjo është qeverisa e krimit dhe e trafikimit të lëndëve narkotike. Në një intervistë për Telegraf, deputeti…

Klajda Gjosha: Duhet politikë konstruktive, ftesat e Ramës hipokrizi

Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha tha se për të patur pritshmëri të larta të integrimit të Shqipërisë në BE duhet një bashkëpunim politik. Në studion e lajmeve të Ora News, Gjosha u shpreh se dialogu konstruktiv mes palëve politika ka munguar. Gjosha: Që të kesh pritshmëri të larta, ajo duhet të shoqërohet me një ambient politik…

Luan Rama: Vija e demarkacionit midis nesh dhe të tjerëve është Integrimi Europian, Reforma në Drejtësi, Reforma Zgjedhore dhe interesi qytetar

Zv.Kryetari  i LSI-së Luan Rama në një deklaratë për shtyp u shpreh se Grupi Parlamentar i LSI vendosi të marrë pjesë në seancën e datës 15 janar në çelje të sesionit të ri të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, për të ushtruar me vendosmëri të gjitha përgjegjësitë e përfaqësimit në Kuvendin e Shqipërisë, për të ushtruar me…

Edmond Panariti: Raporti i sponsorizuar i Albanian Food Industry, mbi sigurinë ushqimore në vend është “fake”

Deputeti i LSI, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se raporti i sponsorizuar i Albanian Food Industry, mbi sigurinë ushqimore në vend është një “fake”. Kjo sepse laboratori Servizi Chimici Albanesi në të cilin pretendohet se janë dërguar mostrat ushqimore, as nuk kryen dhe as është i akredituar…

Floida Kërpaçi: 2 Drejtësi/Një për Edi Ramën, një për qytetarët e thjeshtë

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi me anë të një statusi në Facebook ka reaguar kundër kryeministrit Rama, duke theksuar se drejtësia në këtë vend nuk i trajton të gjithë qytetarët të barabartë. Kërpaçi ka vijuar më poshtë statusin duke e cilësuar këtë gjendje si një skandal të vërtetë. Më poshtë keni statusin…

Nora Malaj përshëndet vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për njohjen e gjuhës shqipe

Deputetja  e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nora Malaj me anë të një statusi në Facebook ka përshëndetur vendimin e Parlamentit maqedonas për njohjen e gjuhës shqipe si gjuhë të dytë zyrtare. Malaj tha se viti 2018, për popullatën shqipfolëse në Maqedoni, hyri me këmbë të mbarë, por edhe për vet demokracinë e shtetit Maqedonas dhe…

Petrit Vasili: Këta hipokritët e rilindjes që u “shqyen” për integrimin, ja nga sheh kryeministri i tyre

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama duke e cilësuar këtë të fundit edhe si një kryeministër antiintgrim. Vasili e ka vijuar statusin duke thënë se Rama nuk shikon nga Brukseli, por nga Lindja. Më poshtë keni statusin e plotë: Kryeministri i…

Monika Kryemadhi: Miratimi i ligjit të dygjuhësisë në Maqedoni, një hap tjetër emancipues shtetëror

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook mbi miratimin e ligjit të dygjuhësisë në Maqedoni. Kryemadhi e quajti këtë veprim si një hap emacipues shtetëror. Më poshtë keni statusin e plotë: Pas vendimit për shpalljen festë zyrtare të ditës së alfabetit, ditës së Kongresit të…

Petrit Vasili: Rama i paditur në gjykatë për krimin elektoral

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili gjatë një konference për shtyp ka thënë se Rilindja është e vetmja forcë politike e cila nuk e do Reformën në Drejtësi duke treguar më poshtë qëndrim pro që LSI ka ndaj kësaj reforme.  Vasili theksoi se ky ligj u miratua vetëm me votat e Lëvizjes Socialiste…

Viktor Tushaj: Në Lezhë vjen “cirku kryeministror i Tironës”

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Viktor Tushaj me anë të një statusi në Facebook ka ironizuar vizitën e kryeministrit Rama ditën e nesërme në Lezhë. Tushaj vazhdon statusin duke shkruajtur: “Ka ndryshuar politika vëllezër. Cirku nuk bëhet më në sallën kryeministrore, aty ku ka vendin dhe paguajmë taksat për ta pikturuar e mirëmbajtur, se…

Petrit Vasili: Kryeministri mizor zëvendëson betimin e Hipokratit me betimin për rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri proverbialisht i paditur llomotit për shëndetësinë dokrra për infermierët. Më posht postimi i plotë: Kryeministri mizor zëvendëson betimin e Hipokratit me betimin për rilindjen. Kryeministri proverbialisht i paditur llomotit për shëndetësinë dokrra për infermierët.…

Klajda Gjosha: Integrimi mbahet peng nga Rama, show me 5 kushtet e BE-së

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha në një intervistë për “Koha Jonë ” është shprehur se duhet opozitë e unifikuar kundër Ramës, protesta masive.   Më poshtë intervista e plotë:   “Vetëm një opozitë e unifikuar në qëndrime mund t’i japë fund arrogancës së qeverisjes me të cilën përballemi çdo ditë”. Është ky mesazhi që jep…

Luan Rama: Paradoks: kur qeveria, tepsia dhe krimi bëhen një

Zv. Kryetari i LSI Luan Rama ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se institucionet e luftës kundër krimit në kaos, në pasiguri, të kapura e nën presion, krimi rritet, forcohet, qeveris! Më poshtë postimi i plotë: Paradoks: kur qeveria, tepsia dhe krimi bëhen një: Prokuroria e Republikës pa Prokuror të…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al