Petrit Vasili: Orientimi strategjik i Shqipërisë drejt SHBA-BE i tronditur thellë, shqiptarët do ta refuzojnë me çdo mjet

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi në Facebook ka sulmuar kryeministrin Edi Rama mbi çështjen e ecurisë  së Shqipërisë drejt politika të jashtme. Sipas Vasilit,  orientimi strategjik i Shqipërisë drejt SHBA-BE i tronditur thellë dhe se shqiptarët do ta refuzojnë me çdo mjet. Më poshtë reagimi i plotë:…

Përparim Spahiu: Familjes së varfër ju hoq ndihma ekonomike pasi kishte lavatriçe të dhuruar

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu i ftuar në “360 Gradë” solli raste të familjeve tejet të varfra në Bulqizë që u është hequr ndihma ekonomike. Spahiu: 20 mijë janë pak. Do jenë 30-40 mijë. Unë e besoj si urdhër të Ramës drejtuar Ministrisë së Financave për të bërë shkurtim drastik të shpenzimeve.…

Përparim Spahiu: Gjendja ekonomike kaotike, po dënohen mbi 20 mijë hallexhinj

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu, gjatë emisionin 360grade.al ka sjellur disa raste rrëqethëse të personave që kanë dal jashtë sistemit të ndihmës ekonomike. Sipas Spahiut, sistemi i kësaj qeverie po dënon shumë më shumë se 20 mijë personat që po deklarohen. Spahiu: Kjo është çështje shumë e ndjeshme. Më vjen keq që në vitin…

Eglantina Mirashi: Shqiptarët t’i tregojnë vijën e kuqe Edi Ramës

Shqiptarët t’i tregojnë vijën e kuqe Edi Ramës Nga Eglantina Mirashi Që shqipëria është vendi i çudirave të mëdha, për këtë nuk ka më asnjë dyshim. Që shqipëria është vendi më i varfër në Ballkan dhe Europë as kjo nuk ka vend më për diskutim. Por të mendosh që politika udhëheqëse e një vendi të…

Dashi Cara: Tepsia e Edi Ramës po nxihet shpejt.

Nga Dashi Cara  Tepsia e Edi Ramës po nxihet shpejt. Jemi në një periudhë të keqe politike, kur Kryeministrit tonë, po i nxihet tepsia nga ai dhe vetë personat që janë në të. Tani Rama e ka të vetme tepsinë dhe po i del jashtë kontrollit sepse po e  nxin bashkë me hajdutët dhe kriminelët që…

Monika Kryemadhi: Norvegjia mbetet një partner i rëndësishëm për rritjen ekonomike të Shqipërisë.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar ditën e sotme, një takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, z.Sjaastad. Me anë të një postimi në faqen e saj zyrtare në Facebook, Kryemadhi shprehet se Norvegjia mbetet një partner i rëndësishëm për rritjen ekonomike të Shqipërisë. dhe se Ambasadori konfirmoi gadishmërinë për të shtuar bashkëpunimin midis dy…

Kejdi Mehmetaj: Reforma e dështuar në arsim prodhoi vetëm kaos dhe konflikt

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së Kejdi Mehmetaj në interpelancën me ministren e Arsimit Në këto ditë shumë të vështira për Shqipërinë e vërteta është, përtej akuzave dhe qëndrimeve politike, që shteti ka rënë. Ligjet nuk zbatohen, policia është bërë njësh me krimin, kryeministri e ka mendjen të bëjë para nga kullat dhe koncesionet,…

Petrit Vasili: Menaxhimi i epidemisë së fruthit në kaos

Intervista e kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News Z.Vasili, vendi është prekur nga epidemia e fruthit, ku vetëm ditët e fundit ka pasur një shtim të frikshëm të numrit të të prekurve në rang vendi, ku aktualisht raportohet për 132 raste. Si ju duken masat e marra nga Ministria e…

Lisen Bashkurti: Presidenti Meta, garant kushtetues dhe mbrojtës i interesave të vendit

Profesor Lisen Bashkurti me anë të një postimi ka analizuar qëndrimin e Presidentit Ilir Meta dhe rolin e tij në debatin e hapur për marrëveshjen me Greqinë. Sipas prof. Bashkurti, Presidenti Meta është një garant kushtetues dhe mbrojtës i interesave të vendit në mes të kësaj mosmarrëveshje të krijuar. Më poshtë reagimi I plotë: Presidenti…

Edmond Panariti: Kërkohet pajisja sa më parë e anijeve me Bluebox dhe me sistemin europian të gjurmimit

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Haxhinasto me anë të një statusi në Facebook ka reaguar mbi përfshirjen në skemat e mbështetjes financiare të bujqësisë dhe mbulimin e kosotove të flotës së peshkimit. Panariti shkroi se si fillim duhet të kërkohet pajisja sa më parë e anijeve me Bluebox dhe me sistemin europian të…

Monika Kryemadhi: 27 vjet më parë shqiptarët rrëzuan simbolet e diktaturës, duke treguar forcë dhe kurajo përballë një regjimi që në ditët e fundit tregoi anën më të egër të tij.

Kryetarja e LSI,Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se 20 shkurti do të kujtohet gjithmonë si qëndresa dhe kulmi i revoltës të një populli, që për dekada u përball me padrejtësi dhe dhunë shtetërore. Më poshtë statusi i plotë: 27 vjet më parë shqiptarët rrëzuan simbolet e diktaturës,…

Fjala ne Komisionin e Sigurisë, Luan Rama: Policia që është, nuk është ajo që duam!

Dua të them që në fillim; parimisht jam dakord me nismën dhe më lejoni të shpreh këtu në komision edhe qëndrimin e grupit parlamentar të LSI-së, pro procesit të vetingut të policisë dhe të strukturave të tjera nën varësinë e ministrisë së brendshme. Duke e vlerësuar nismën të rëndësishme, për të mundësuar krijimin e një…

Petrit Vasili: Shqipëria digjet, kryeministri krihet.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI Petrit Vasili, ka reaguar nëpërmjet një statusi në Facebook mbi deklaratën e Ramës në seancën solemne të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Vasili e quan dekaratën e Ramës, një idiotësi dhe pretendon se Rama do të heqë vëmendjen nga plagët e thella të shoqërisë shqiptare. Më poshtë keni statusin…

Endrit Braimllari: Projektligji për Vettingun në Policinë e Shtetit konfirmon dhe njëherë atë çka në kemi thënë prej kohës që Policia e Shtetit është lidhur me krimin e organizuar dhe trafikun e lëndëve narkotike

Fjala e deputetit te LSI Endrit Braimllari ne Komisionin e Sigurise: Projektligji per Vettingun ne Policine e Shtetit konfirmon dhe njehere ate cka ne kemi thene prej kohes qe Policia e Shtetit eshte lidhur me krimin e organizuar dhe trafikun e lendeve narkotike, E perfshire drejtperdrejt ne deformimin e vullnetit te votuesve ne zgjedhjet e…

Kejdi Mehmetaj: Partia shtet po jep me konçesion ministritë për përdorim të brendshëm të Rilindjes

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj me anë të një statusi në Facebook ka reaguar ndaj nismës së ministrive për të hapur dyert për aktivitetin e të rinjëve të FRESSH për të frekuentuar institucionin për qëllime politike rinore. Sipas Mehmetaj, ky është një veprim i papranueshëm dhe se qeveria po jep me konçesion…

Monika Kryemadhi: Sot nderojmë dhe respektojmë të gjithë ata që bënë të mundur realizimin e ëndrrës së shqiptarëve në mbarë botën, krijimin e shtetit të Kosovës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ditën e sotme ishte e ftuar në ceremoninë e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Me anë të një statusi në Facebook Kryemadhi u shpreh se kjo ditë meriton të kremtohet pa mëri dhe dasi politike, si një nga ditët më të rëndësishme të historisë së shqiptarëve. Më poshtë statusi…

Luan Rama: Kryeministrit i duhet treguar kavalli!

Zv.Kryetari i LSI, Luan Rama ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet pasi cilësoi Akademinë e Shkencave agjenci funerali, pasi mediat e vendit të vet që e pasqyrojnë atë ditë për ditë e deri në neveri i quajti kazan, kryeministri ynë mblodhi Senatin e Universitetit të Tiranës për t’jua thënë në…

Luan Rama, një përshëndetje speciale në 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës!

Ndryshe prej shumë politikanëve shqiptarë që sot kanë uruar 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama shfaqet me një urim unik; sjell një fragment poeme kushtuar Kosovës, të cilën ai e reciton që prej 37 vitesh, që prej kohës së protestave të studentëve në Kosovë në mars-prill 1981. “Moj Kosovë, moj legjendare”…

Klevi Pojana: Zemra e Kombit Shqiptar sot feston 10 vjet pavarësi!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka uruar me anë të një statusi në Facebook 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. “Urimet dhe dashurinë më të madhe, zemra ime dhe e cdo shqiptari e ruan për ty, toka jonë e shtrenjtë Kosovë!”-shkruan Pojana. Më poshtë statusi i plotë: K❤️s❤️vë! Zemra…

Monika Kryemadhi: 10 vjet më parë pavarësia e Kosovës ishte lajmi më i gëzuar për të gjithë shqiptarët anëkënd botës.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook me rastin e 10-vjetorit të Kosovës. Kryemadhi u shpreh se 10 vjet janë shumë pak për të fituar pjekurinë e një shteti që aspiron Evropën, por mjaftueshëm për të treguar seriozitetin me të cilin ky shtet është angazhuar për të plotësuar…

Klevi Pojana: Të largohet në mënyrë të menjëhershme fabrika e ‘vdekjes’ që po helmon banorët e Pezës!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar ashpër kundër ndërtimit të impiantit të bitumit në Pezë, duke u shprehur se do të ketë zero tolerancë për këtë krim mjedisor i cili dëmton banorët e zonës! Më poshtë statusi i plotë: Të largohet në mënyrë të menjëhershme fabrika e ‘vdekjes’…

Luan Rama: 10 – vjetori i Pavarësisë së Kosovës – festë për të gjithë shqiptarët e botës.

Zv.Kryetari i LSI, Luan Rama ka reaguar me anë të një statusi në Facebook me rastin e 10- vjetorit të Kosovës. Rama shprehet se thua Kosovë dhe ke thënë atdhetari, sakrificë, heroizëm e dinjitet kombëtar. Më poshtë statusi i plotë: 10 – vjetori i Pavarësisë së Kosovës – festë për të gjithë shqiptarët e botës.…

Petrit Vasili: Nuk mund të ketë reformë në drejtësi pa respektuar ligjin, çdo gjë tjetër është antireformë

Kryetari i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, në një intervistë të dhënë për televizionin “Report TV”, u shpreh se reforma në drejtësi duhet të zbatohet vetëm duke respektuar ligjin. Çdo vendim apo hap jo në respekt të ligjit është antireformë, sipas tij.   Vasili, DASH ka marrë një vendim për të shpallur si person non…

Luan Rama: Vettingu në Policinë e Shtetit për të krijuar policinë e ligjit, ndryshe prej policisë së drejtorëve të drogës

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama me anë të një statusi në Facebook, ka reaguar mbi procesin e Vettingut në rradhët e policisë. Sipas Ramës Vetting-u në polici është shumë I rëndësishëm dhe duhet të jetë transparent. Më poshtë keni statusin e plotë: Vetingu për të gjithë punonjësit e Policisë së Shtetit, nismë…

Kejdi Mehmetaj: Deputetët e LSI-së, interpelancë në Kuvend me ministren e Arsimit

Gjatë një deklarate për mediat, deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka folur mbi interpelancën urgjente që disa nga deputetët e kësaj force politike i kanë kërkuar ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë për të dhënë shpjegime mbi implementimin e ligjit për Arsimin e Lartë. Mehmetaj u shpreh se në këtë interpelancë do…

Edmond Haxhinasto: Krijimi i Bursës së Energjisë, pozitiv. Duhet më shumë transparencë

Fjala në seancë e deputetit të LSI-së për Qarkun Elbasan, Edmond Haxhinasto. Amendimi i sotëm i ligjit “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” është një detyrim ligjor i domosdoshëm për krijimin e Bursës së Energjisë. Ndonëse i vonuar ky është një zhvillim, pozitiv ligjor i cili i hap rrugën edhe zhvillimeve të tjera të domosdoshme për…

Kejdi Mehmetaj: Edhe në regjimet diktatoriale nuk ndodh që trupa akademike të trajtohet me perçmim dhe negativitet siç bën Kryeministri

Fjala në seancë plenare e deputetes së LSI, Kejdi Mehmetaj   I nderuar kryesues i seancës, të nderuar kolegë, të nderuar qytetarë. Në fakt pika e rendit të ditës duhet të ishte për çështjet e energjisë dhe për amendimet që janë bërë në atë ligj, për të cilin padyshim dhe unë kisha përgatitur një fjalë…

Petrit Vasili: Rrënimi i seriozitetit qeveritar përzier me arrogancën janë dy shina ku ecën rrënimi i qeverisjes së vendit

Fjala në Kuvend e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili   I nderuar Kryetar I Kuvendit. Unë do të përpiqem që ti përgjigjem ftesës suaj për të qëndruar sa më shumë rendit të ditës së kësaj mbledhje të Kuvendit, edhe pikës përkatëse megjithatë miqësisht do të thosha që pa pasur si asnjëherë në…

Shezai Rrokaj: Qeveria sillet me arrogancë ndaj universiteteve

Fjala e plotë e deputetit të LSI, Shezai Rrokaj:   Projektligj për Bursën e Energjisë Shqiptare Te nderuar deputetë Ky projektligj është parë si pjesë e reformës: Për Rimëkëmbjes e Energjisë Elektrike, që në 2015-ën u trumbetua si një sukses i Rilindjes dhe si një mënyrë për të bërë shtet. Në këtë kuptim në parim…

Luan Rama: Qëndrimi ndaj teatrit shpreh karakterin e një qeverie.

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI,Luan Rama Ngritja e Bursës Shqiptare të Energjisë eshtë një nismē interesante dhe vlerësuar në aspektin semantik, tingëllon një ide joshëse e të krijon përshtypjen e gabuar, se të gjitha problemet e tjera te sistemit energjetik ne vend janë zgjidhur. E meqë nuk ka më asnjë problem me cilësinë…

Prof. Lisen Bashkurti: Plotfuqishmëria e Presidentit-Përgjegjësi e lartë shtetërore

Plotfuqishmeria e Presidentit-Pergjegjesi e larte shteterore Prof. Lisen Bashkurti Nga mediat dhe institucionet shtetetore jemi njoftuar se ne zyren e Presidentit te Republikes, z. Ilir Meta ka arritur kerkesa e Ministrit te Evropes dhe Puneve te Jashtme, z.Ditmir Bushati per plotfuqishmerine e delegacionit shqiptare ne bisedimet me palen greke per delimitimin e kufirit detar midis…

Vangjel Tavo: APEL QEVERISË: MBRONI KALANË E GJIROKASTRËS

Deputeti i LSI, Vangjel Tavo ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se edhe pas shumë ditësh denoncimi në media e rrjete sociale për rrezikun e shembjes së Kalasë së Gjirokastrës, nuk është marrë asnjë masë e nuk është bërë asnjë ndërhyrje Më poshtë statusi i plotë: APEL QEVERISË: MBRONI KALANË…

Petrit Vasili: Emri i sallës Turbina,qameti i padijes.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se artistët e Teatrit Kombëtar nuk e kuptojnë që kryeministri nuk do t’ju dëgjojë emrin as atyre vetë dhe as atyre që kanë bërë historinë e këtij teatri. Më poshtë statusi i plotë: Emri i sallës…

Edmond Panariti: Qeveria qëndrime arrogante dhe të papërgjegjshme në raport me interesin qytetar.

Deklarata  e Deputetit të LSI-së, Edmond Panariti pas mbledhjes së Kryesisë së LSI Në mbledhjen e sotme  të Kryesisë LSI diskutoi për një sërë problemesh. Duke filluar që nga problemet e organizimit të saj, të kompaksimit të strukturave të saj në rrethe dhe në përgatitjen që gjithë partia me strukturat e saj kombëtare do të…

Petrit Vasili: Kryeministri Teatrin Kombëtar e shkatërron ndërsa bunkerin para tij e mbron,e investon e reklamon.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Teatri Kombëtar është vendi i fjalës së lirë, që i rrëzon diktatorët,ndërsa bunkeri është vendi ku diktatorët struken,sigurisht pak përpara se të japin shpirt Më poshtë statusi i plotë: Kryeministri Teatrin Kombëtar e shkatërron ndërsa…

Petrit Vasili: Edi Rama do të zëvendësoj Teatrin Kombëtar me ERTV

Konferenca për shtyp e Kryetarit te Grupit Parlamentar të LSI Petrit Vasili pas mbledhjes së Grupit Parlamentar Grupi Parlamentar i LSI, sapo përfundoj mbledhjen e tij dhe analizoi zhvillimet më të fundit politike në vend dhe ai konkludoi me disa qëndrime të cilat unë po i bëj prezent me opinionin publik. Së pari jemi përpara…

Petrit Vasili: Ha ha ha Kryeministri thotë do bëjë teatrin!!!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama. Vasili shprehet se ende është duke pritur që të mbarojë Kinema Republika, që premtoi Kryeministri kur ishte Kryetar Bashkie 15 vjet më parë . Më poshtë statusi i plotë: Ha ha ha Kryeministri thotë do…

New Europe: Shqipëria duhet të qëndrojë në kursin e integrimit në BE-thotë politikanja më influente në vend

Intervista e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi për portalin Neweurope.eu   Shqipëria ka sfida të mëdha përballë krimit të organizuar dhe i duhet të ndërrmarë reforma që e vendosin vendin në rrugën e transparencës, përgjegjësisë, e zhvillimit. Ky është mesazhi kyç i Monika Kryemadhit, Kryetare e Lëvizjes Socialiste për Integrim, që është…

Kejdi Mehmetaj: Qeveri e padijes dhe e dështimit në arsim

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj me anë të një statusi në Fecbook ka reaguar kundër qeverisë Rama. Sipas Mehmetaj, universitetet janë në kolaps total dhe mosdhënia e pagave është vetëm njëri nga problemet të krijuara prej papërgjegjshmërisë së qeverisë. Më poshtë keni statusin e plotë: Qeveri e padijes dhe e dështimit në…

Petrit Vasili: Kryeministri ia hedh me një falje për faje të rënda, ndërsa populli shkon në burg, po prokuroria ku është, çfarë bën

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri këtë drejtësi të ligë kërkon,që për vete ti mbyllë fajet e tij me një falje.Ndërsa drejtësia tjetër për qytetarët që i fut në burg për pesë lekë energji elektrike të papaguar apo një faturë…

Klajdi Priska: Skandali më i ri i qeverisë; 460 familje në Tepelenë pa ndihmë ekonomike

Aktivisti i LRI-së, Klajdi Priska me anë të një statusi në Facebook ka denoncuar një rast flagrant të qeverisë, ku sipas Priskës 460 familje në Tepelenë nuk kanë përfituar ndihmën ekonomike dhe nga bashkia nuk u është dhënë asnjë arsye. Ai ka vijuar statusin duke shkruar se këto janë vetëm disa nga goditjet kundrejt shqiptarëve.…

Petrit Vasili: Pata paralajmëruar kryeministrin, 2 miliardë euro dhe ja, erdhi dënimi i parë 70 milionë euro.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet me 70 milion eurot vetëm sa ka filluar të konsumohet kjo tragjedi për shqiptarët. Më poshtë statusi i plotë: Pata paralajmëruar kryeministrin: 2 miliardë euro dhe ja, erdhi denimi i parë 70 milionë euro. Pata paralajmeruar…

Endrit Braimllari: Kryeministri mashtrues emëron militant të Rilindjes.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama. Braimllari shprehet se ky është një Kryeministër që mashtron çdo ditë duke thënë se po reformon administratën publike Më poshtë statusi i plotë: Kryeministri mashtrues emëron militant të Rilindjes. Kryeministri ka emëruar Ledio Gjyla drejtor të…

Shezai Rrokaj: Ministria deklarata të pavërteta për pagat e pedagogëve

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj me anë të një statusi në Facebook ka reaguar mbi deklaratën e ministres së arsimit Lindita Nikolla për pagat e pedagogëve. Sipas Rrokaj, deklaratat e ministres janë të pavërteta. Më poshtë keni statusin e plotë: Deklarata e MASR për pagat e vonuara ka të pavërteta. Të ardhurat…

Monika Kryemadhi: Po zoti Derhemi, ju keni të drejtë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi me anë të një statusi në Facebook u ka dalë në mbrojtje artistëve të revoltuar për shpërnguljen e teatrit. Sipas Kryemadhit, urrejtja e Ramës vjen sepse ai nuk pranon të jetë një numër atje ku të tjerët duartrokiten. Më poshtë keni statusin e plotë: Po zoti Derhemi,…

Nora Malaj: Kryeministër, mos e bëj këtë se nuk do të mbetet asnjë argument përpara njerëzve

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nora Malaj me anë të një statusi ka reaguar mbi revoltimin e artistëve pas deklaratës së Ministrisë së Kulturës se do të zhvendosin teatrin. Sipas Malajt artistët po trajtohen si kavje eksperimentale, Më poshtë keni statusin e plotë: Duke dëgjuar tani artistët e kuptoj që jo vetëm minatorët nuk…

Shezai Rrokaj: Pedagogët pa paga, Qeveria mendon për fasada ekranesh.

Deputeti i LSI, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se prej 10 ditësh pedagogët e universiteteve publike nuk kanë marrë pagat. Më poshtë statusi i plotë: Pedagogët pa paga, Qeveria mendon për fasada ekranesh. Prej 10 ditësh pedagogët e universiteteve publike nuk kanë marrë pagat. Terr informativ nga…

Klevi Pojana: Mos hesht për kulturën, mos u bëj antishqiptar!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se ka në fakt shumë kohë që tek ne me historinë, artin, kulturën dhe trashëgiminë kulturore bëhet ‘pazar’ dhe trajtohen si element pa rëndësi, përveç atyre aseteve ku shikohet se mund të përfitohet…

Përparim Spahiu: Dje, nuk ishte parlamenti që rrëzoi Statusin e Minatorit, ishte Kryeminstri i këtij vëndi që e rrëzoi atë.

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se në Shqipëri nuk ka deputetë që përfaqësojnë shumicë por deputetë listash, që zbatojmë thjesht urdhërat e Kryetarit që i rreshton në To. Më poshtë statusi i plotë: Dje, nuk ishte parlamenti që rrëzoi Statusin e Minatorit, ishte Kryeminstri…

Floida Kërpaçi: Kryeministri, arrogancë dhe fyerje ndaj 80 mijë familjeve me ndihmë ekonomike që marrin vetëm 1 mijë lekë të vjetra në ditë

Deklarata për media e deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi Vendimi më i fundit i Kryeministrit për t’u dhënë punonjësve të administratës një pagesë ditore prej 500 leke të reja ose 5 mijë lekë të vjetra si kompensim në natyrë, apo ushqimor në vendin e punës është një akt denigrues, akt arrogance dhe fyes për 80…

Nora Malaj: Shoqëria shqiptare duhet t’u jetë mirënjohëse minatorëve që për vite e dekada mbajtën “gjallë” ekonominë tonë

 Fjala e deputetes së LSI-së, Nora Malaj në Kuvend Të nderuar kolegë deputetë Në krye të fjalës sime më lejoni të sjell në vemendjen tuaj një situate që nuk e meriton parlamenti Shqiptarë. Kur i quajtën Çifutë dhe vetëm për këtë fjalë miliona hebrej, izraelitë përfunduan në Krematorjum. Nëse sot një izraeliti do t’i thuash…

Lefter Koka: Përballimi i përmbytjeve të vazhdueshme në vend, kërkohen vendime të rëndësishme për investime

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Lefter Koka E nderuar drejtuese e seancës. Të nderuar kolegë deputetë. Ligji për Menaxhimin e Integruar të Ujërave sigurisht është një ligj shumë i rëndësishëm për një nga asetet, do të thosha, më të çmuara të natyrës shqiptare. Nuk do doja ta politizoja, sikurse edhe ministri i Bujqësisë…

Shezai Rrokaj: Në vend që të shihni qytetarët, sindromi i narcizmit të pushtetit ju ka kapluar dhe po ju kthehet në paranojë

Fjala e plotë në Kuvend i Deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj. Statusi i minatorit 1) Gjendja Projektligji “Për statusin e minatorit u jep punojësve dhe ish-punojësve të minierave të nëntokës mbrojtjen ligjore të nevojshme dhe të kërkuar prej tyre për vite të tëra. Pas ndryshimeve strukturore të sektorit në vitet 1992-1993, punojësit e sektorit të…

Petrit Vasili: Kryeministri kunder SHBA dhe BE,votoi kandidatët e KLGJ dhe KLP të rrëzuar nga ONM

Fjala në Kuvend e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Do të qëndroj në fjalën time vetëm në atë pjesë që ka pasur të bëjë edhe me punën e drejtpërdrejtë të Komisionit, të cilin unë drejtoj, të Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, pasi nisma nuk është miratuar nga shumica dhe ne jemi këtu pikërisht…

Endrit Braimllari: Babëzia juaj korruptive dhe e krimit nuk ju lejon ta votoni statusin e minatorit. Nuk e votoni se e propozon LSI

Fjala në seancë plenare e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari për projektligjin “Për statusin e minatorit” Të nderuar kolegë, në fakt është një skemë qesharake ndërhyrja me parashutë e ministrit, por po aq qesharake është dhe hipokrizia e radhës sepse në të gjithë rrëfimin e tij për statusin e minatorit, na e…

Floida Kërpaçi: Rilindja votoi pro interesave të partisë dhe votoi kundër minatorëve, kundër njerëzve të thjeshtë që statusin e minatorit e kanë forcë në punën e tyre.

Fjala në Kuvend e Deputetes së LSI, Floida Kërpaçi. I nderuar z.Kryetar, Të nderuar Kolegë deputetë e shumë të nderuar qytetarë, Ky kryeministër që flet si naziskin duhet të japi dorëheqjen! Ky kryeministër që përdor për sulm politik historinë e dhimbshme të popullit të Izraelit mik, ky kryeministër që kërcënon opozitën që qeveria do i…

Përparim Spahiu: Statusi i minatorit, nuk është i imi, por i minatorëve. Nuk është benefit politik, por social dhe i njerëzve që kanë punuar për dekada nën tokë

Fjala ne Kuvend, Perparim Spahiu: Të nderuar kolegë Sot flas në emër të: Kujtim Licit, 42 vjeç, që ka humbur jetën më 24 janar 2014, në galeritë e minierës së Matit; Shkëlqim Pislit, 40 vjeç, humbur jetën me 29 maj 2014, në galeritë e Cërrujës në minierën e Matit; Xhemal Selës, 50 vjeç, dhe Denald…

Luan Rama: Vota kundër nismës së Presidentit Trump, akt pabesie ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Fjala në Kuvend e Zëvendëskryetarit të LSI-së Luan Rama  Zoti Kryetar i Kuvendit! Kolegë deputetë! Kjo seancë që po zhvillojmë sot është një paradoks! E të gjithë ne, ne që jemi Kuvendi i Shqipërisë jemi sot personazhet absurdë të një paradoksi që vjen prej papërgjegjshmërisë, le ta quajmë kështu, por jo në mënyrë të paqëllimte,…

Monika Kryemadhi: Vota e 21 Dhjetorit ishte faqja më e errët në historinë e politikës së jashtme të kësaj qeverie

Fjala në Kuvend e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi  Iniciativa e sotme për t’i prezantuar këtij Kuvendi një Projekt-Rezolutë reflektuese përsa i përket lajthitjes së pafalshme diplomatike në raport me bashkimin e pashpjegueshëm të qëndrimit të Shqipërisë kundër interesave dhe deklaratës së Presidentit të SHBA Donald Trump për vendosjen e ambasadës së…

Petrit Vasili: Kryeministri i tromaksur i Shqipërisë shpik anatominë e re të njeriut

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi një Facebook kundër Kryeministrit Rama  ku shprehet se sipas kryeministrit ku shkon pushteti shkon edhe arsyeja. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministri i tromaksur i Shqipërisë shpik anatominë e re të njeriut. Sipas kryeministrit ku shkon pushteti shkon edhe arsyeja…

Klajda Gjosha: Politika jonë e jashtme ka mungesë të theksuar transparence dhe konsultimi

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së Klajda Gjosha Të nderuar kolegë deputetë! Pas një vendimi tejet të nxituar të Qeverisë shqiptare para 1 muaji, ku Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së dhe kundër qeverisë Amerikane, më vjen mirë që një numër i madh deputetësh nga opozita vjen sot duke i paraqitur Kuvendit një Rezolutë,…

Klajda Gjosha: Qeveria t’i harrojë negociatat nëse nuk merr seriozisht plotësimin e kushteve

E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, ish-ministrja e Integrimit dhe deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka folur për strategjinë e Zgjerimit të BE për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjosha tha se Shqipëria duhet të ishte pjesë e strategjisë për vitin 2025, por sipas saj KE do rekomandojë hapjen e negociatave me Shqipërinë. Ish-ministrja ka…

Klajda Gjosha: Nëse procesi përdoret si triumf personal, integrimi është rrugëtim i humbur për Shqipërinë

Intervista e Deputetes të LSI, Klajda Gjosha për ABC News. Është prezantuar ditën e sotme Strategjia e Zgjerimit në vendet BE për vendet e Ballkanit Perëndimor. Si ju duket? Jashtëzakonisht shumë e rëndësishme. Është një strategji e re edhe për vetë BE sepse ka një qasje dhe kërkesa riformatimi brenda për brenda BE. Për të…

Klajda Gjosha: Shqiperia e ka humbur trenin e 2025

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, njëkohësisht edhe ish-ministre e Integrimit, Klajda Gjosha në një deklaratë në emisionin Top Show, në Top Channel është prononcuar për procesin e integrimin e Shqipërisë në BE. Sipas Gjoshës tashmë vendit tonë i është vendosur një afat konkret për integrimin, viti 2025, por Shqipëria e ka humbur që tashmë…

Petrit Vasili: Kush dhe çfarë e pengon zj.Vlahutin të flasë për asgjësimin e ONM?

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi Facebook ka ngritur një hipotezë mbi ambasadoren Vlahutin. Sipas Vasilit në vendin tonë është shkelur Kushtetuta dhe janë thyer ligjet, ndërkohë që ngren pyetje për ambasadoren mbi opinionin e ONM-së. Më poshtë keni statusin e plotë: Kush dhe çfare….e pengon zj.Vlahutin te…

Edmond Panariti: LSI kundër nismave dekurajuese dhe rënduese ndaj familjeve fermere

Deklarata për media e deputetit të LSI-së Edmond Panariti pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të LSI-së Sot në Grupin Parlamentar të LSI, u diskutua për projektligjin që kaloi në Komisionin e Aktiviteteve Prodhuese, disa ndryshime dhe shtesa në ligin 111/2012 për menaxhimin  e integruar të burimeve ujore. Pozicioni i LSI, në raport me…

Klajda Gjosha: Strategjia e BE për zgjerimin, një mundësi për Shqipërinë apo një shans i humbur?

Deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se Strategjia e BE për zgjerimin është një mundësi e artë për të gjithë ne nëse do ta trajtojmë me seriozitet bashkëpunimin me BE por në të njëjtën kohë është një shans i humbur për perspektivën 2025. Shqiptarët më shumë…

Monika Kryemadhi: “Ti do jesh engjëlli që do na shohësh e do kujdesesh për ne, siç ke bërë gjithmonë”

“Ti do jesh engjëlli që do na shohësh e do kujdesesh për ne, siç ke bërë gjithmonë” Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka postuar një mesazh prekës për ndarjen e parakohshme nga jeta të themelueses dhe anëtares së kryesisë Luzhiana Abazi, e cila ndërroi jetë mëngjesin e sotëm. “Nuk mund të shkruaj, ka orë që…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al