Nora Malaj: Shoqëria shqiptare duhet t’u jetë mirënjohëse minatorëve që për vite e dekada mbajtën “gjallë” ekonominë tonë

 Fjala e deputetes së LSI-së, Nora Malaj në Kuvend Të nderuar kolegë deputetë Në krye të fjalës sime më lejoni të sjell në vemendjen tuaj një situate që nuk e meriton parlamenti Shqiptarë. Kur i quajtën Çifutë dhe vetëm për këtë fjalë miliona hebrej, izraelitë përfunduan në Krematorjum. Nëse sot një izraeliti do t’i thuash…

Lefter Koka: Përballimi i përmbytjeve të vazhdueshme në vend, kërkohen vendime të rëndësishme për investime

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Lefter Koka E nderuar drejtuese e seancës. Të nderuar kolegë deputetë. Ligji për Menaxhimin e Integruar të Ujërave sigurisht është një ligj shumë i rëndësishëm për një nga asetet, do të thosha, më të çmuara të natyrës shqiptare. Nuk do doja ta politizoja, sikurse edhe ministri i Bujqësisë…

Shezai Rrokaj: Në vend që të shihni qytetarët, sindromi i narcizmit të pushtetit ju ka kapluar dhe po ju kthehet në paranojë

Fjala e plotë në Kuvend i Deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj. Statusi i minatorit 1) Gjendja Projektligji “Për statusin e minatorit u jep punojësve dhe ish-punojësve të minierave të nëntokës mbrojtjen ligjore të nevojshme dhe të kërkuar prej tyre për vite të tëra. Pas ndryshimeve strukturore të sektorit në vitet 1992-1993, punojësit e sektorit të…

Petrit Vasili: Kryeministri kunder SHBA dhe BE,votoi kandidatët e KLGJ dhe KLP të rrëzuar nga ONM

Fjala në Kuvend e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Do të qëndroj në fjalën time vetëm në atë pjesë që ka pasur të bëjë edhe me punën e drejtpërdrejtë të Komisionit, të cilin unë drejtoj, të Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, pasi nisma nuk është miratuar nga shumica dhe ne jemi këtu pikërisht…

Endrit Braimllari: Babëzia juaj korruptive dhe e krimit nuk ju lejon ta votoni statusin e minatorit. Nuk e votoni se e propozon LSI

Fjala në seancë plenare e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari për projektligjin “Për statusin e minatorit” Të nderuar kolegë, në fakt është një skemë qesharake ndërhyrja me parashutë e ministrit, por po aq qesharake është dhe hipokrizia e radhës sepse në të gjithë rrëfimin e tij për statusin e minatorit, na e…

Floida Kërpaçi: Rilindja votoi pro interesave të partisë dhe votoi kundër minatorëve, kundër njerëzve të thjeshtë që statusin e minatorit e kanë forcë në punën e tyre.

Fjala në Kuvend e Deputetes së LSI, Floida Kërpaçi. I nderuar z.Kryetar, Të nderuar Kolegë deputetë e shumë të nderuar qytetarë, Ky kryeministër që flet si naziskin duhet të japi dorëheqjen! Ky kryeministër që përdor për sulm politik historinë e dhimbshme të popullit të Izraelit mik, ky kryeministër që kërcënon opozitën që qeveria do i…

Përparim Spahiu: Statusi i minatorit, nuk është i imi, por i minatorëve. Nuk është benefit politik, por social dhe i njerëzve që kanë punuar për dekada nën tokë

Fjala ne Kuvend, Perparim Spahiu: Të nderuar kolegë Sot flas në emër të: Kujtim Licit, 42 vjeç, që ka humbur jetën më 24 janar 2014, në galeritë e minierës së Matit; Shkëlqim Pislit, 40 vjeç, humbur jetën me 29 maj 2014, në galeritë e Cërrujës në minierën e Matit; Xhemal Selës, 50 vjeç, dhe Denald…

Luan Rama: Vota kundër nismës së Presidentit Trump, akt pabesie ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Fjala në Kuvend e Zëvendëskryetarit të LSI-së Luan Rama  Zoti Kryetar i Kuvendit! Kolegë deputetë! Kjo seancë që po zhvillojmë sot është një paradoks! E të gjithë ne, ne që jemi Kuvendi i Shqipërisë jemi sot personazhet absurdë të një paradoksi që vjen prej papërgjegjshmërisë, le ta quajmë kështu, por jo në mënyrë të paqëllimte,…

Monika Kryemadhi: Vota e 21 Dhjetorit ishte faqja më e errët në historinë e politikës së jashtme të kësaj qeverie

Fjala në Kuvend e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi  Iniciativa e sotme për t’i prezantuar këtij Kuvendi një Projekt-Rezolutë reflektuese përsa i përket lajthitjes së pafalshme diplomatike në raport me bashkimin e pashpjegueshëm të qëndrimit të Shqipërisë kundër interesave dhe deklaratës së Presidentit të SHBA Donald Trump për vendosjen e ambasadës së…

Petrit Vasili: Kryeministri i tromaksur i Shqipërisë shpik anatominë e re të njeriut

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi një Facebook kundër Kryeministrit Rama  ku shprehet se sipas kryeministrit ku shkon pushteti shkon edhe arsyeja. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministri i tromaksur i Shqipërisë shpik anatominë e re të njeriut. Sipas kryeministrit ku shkon pushteti shkon edhe arsyeja…

Klajda Gjosha: Politika jonë e jashtme ka mungesë të theksuar transparence dhe konsultimi

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së Klajda Gjosha Të nderuar kolegë deputetë! Pas një vendimi tejet të nxituar të Qeverisë shqiptare para 1 muaji, ku Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së dhe kundër qeverisë Amerikane, më vjen mirë që një numër i madh deputetësh nga opozita vjen sot duke i paraqitur Kuvendit një Rezolutë,…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al