Edmond Haxhinasto: Krijimi i Bursës së Energjisë, pozitiv. Duhet më shumë transparencë

Fjala në seancë e deputetit të LSI-së për Qarkun Elbasan, Edmond Haxhinasto. Amendimi i sotëm i ligjit “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” është një detyrim ligjor i domosdoshëm për krijimin e Bursës së Energjisë. Ndonëse i vonuar ky është një zhvillim, pozitiv ligjor i cili i hap rrugën edhe zhvillimeve të tjera të domosdoshme për…

Kejdi Mehmetaj: Edhe në regjimet diktatoriale nuk ndodh që trupa akademike të trajtohet me perçmim dhe negativitet siç bën Kryeministri

Fjala në seancë plenare e deputetes së LSI, Kejdi Mehmetaj   I nderuar kryesues i seancës, të nderuar kolegë, të nderuar qytetarë. Në fakt pika e rendit të ditës duhet të ishte për çështjet e energjisë dhe për amendimet që janë bërë në atë ligj, për të cilin padyshim dhe unë kisha përgatitur një fjalë…

Petrit Vasili: Rrënimi i seriozitetit qeveritar përzier me arrogancën janë dy shina ku ecën rrënimi i qeverisjes së vendit

Fjala në Kuvend e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili   I nderuar Kryetar I Kuvendit. Unë do të përpiqem që ti përgjigjem ftesës suaj për të qëndruar sa më shumë rendit të ditës së kësaj mbledhje të Kuvendit, edhe pikës përkatëse megjithatë miqësisht do të thosha që pa pasur si asnjëherë në…

Shezai Rrokaj: Qeveria sillet me arrogancë ndaj universiteteve

Fjala e plotë e deputetit të LSI, Shezai Rrokaj:   Projektligj për Bursën e Energjisë Shqiptare Te nderuar deputetë Ky projektligj është parë si pjesë e reformës: Për Rimëkëmbjes e Energjisë Elektrike, që në 2015-ën u trumbetua si një sukses i Rilindjes dhe si një mënyrë për të bërë shtet. Në këtë kuptim në parim…

Luan Rama: Qëndrimi ndaj teatrit shpreh karakterin e një qeverie.

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI,Luan Rama Ngritja e Bursës Shqiptare të Energjisë eshtë një nismē interesante dhe vlerësuar në aspektin semantik, tingëllon një ide joshëse e të krijon përshtypjen e gabuar, se të gjitha problemet e tjera te sistemit energjetik ne vend janë zgjidhur. E meqë nuk ka më asnjë problem me cilësinë…

Prof. Lisen Bashkurti: Plotfuqishmëria e Presidentit-Përgjegjësi e lartë shtetërore

Plotfuqishmeria e Presidentit-Pergjegjesi e larte shteterore Prof. Lisen Bashkurti Nga mediat dhe institucionet shtetetore jemi njoftuar se ne zyren e Presidentit te Republikes, z. Ilir Meta ka arritur kerkesa e Ministrit te Evropes dhe Puneve te Jashtme, z.Ditmir Bushati per plotfuqishmerine e delegacionit shqiptare ne bisedimet me palen greke per delimitimin e kufirit detar midis…

Vangjel Tavo: APEL QEVERISË: MBRONI KALANË E GJIROKASTRËS

Deputeti i LSI, Vangjel Tavo ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se edhe pas shumë ditësh denoncimi në media e rrjete sociale për rrezikun e shembjes së Kalasë së Gjirokastrës, nuk është marrë asnjë masë e nuk është bërë asnjë ndërhyrje Më poshtë statusi i plotë: APEL QEVERISË: MBRONI KALANË…

Petrit Vasili: Emri i sallës Turbina,qameti i padijes.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se artistët e Teatrit Kombëtar nuk e kuptojnë që kryeministri nuk do t’ju dëgjojë emrin as atyre vetë dhe as atyre që kanë bërë historinë e këtij teatri. Më poshtë statusi i plotë: Emri i sallës…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al