Luan Rama: Kuvendi përgjegjës para popullit për pandërshkueshmërinë

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI, Luan Rama I nderuar zoti Kryetar! Komisionet hetimore të Kuvendit si institucion i ushtrimit të kontrollit parlamentar, për fat të keq, nuk përbëjnë një histori që ja vlen t’i referohemi, për të gjetur ndonjë refrencë pozitive, produktive dhe të dobishme për punën e këtij Kuvendi, e më shumë…

Shezai Rrokaj: Sa më shumë po rriten tonet e drogës aq më shumë peshqit e mëdhenj po bëhen cironka

Fjala e plotë në Kuvend e deputetit të LSI, Shezai Rrokaj I nderuar zoti Kryetar, Se sa e rëndësishme për demokracinë në Shqipëri dhe çeljen e negociatave është ngritja e një Komisioni hetimor për të mbledhur informacione lidhur me zbatimin e legjislacionit në fuqi gjatë veprimeve administrative të organeve të pushtetit legjislativ apo ekzekutiv për…

Brahimllari: Të përfshihen propozimet e partnerëve, Rama të mos futë duart

Për deputetin e LSI, Endrit Brahimllari Vettingu në polici nuk duhet të jetë një proces riciklues sipas qëndrimeve të qeverisë. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Brahimllari shprehu qëndrimin e tij personal kundër vettingut në policinë e shtetit. Brahimllari: Ajo çka ne kemi kërkuar është që ky mos jetë një proces riciklues ose…

Nora Malaj në emër të Grupit Parlamentar: LSI mbështet marrëveshjen për kualifikimin e moshave nga 19-34 vjeç.

Deputetja e LSI, Nora Malaj në emër të grupit. LSI mbështet marrëveshjen për kualifikimin e moshave nga 19-34 vjeç,pasi vetëm vetëm kështu mund t’ju rikthejmë shpresën të rinjve ,për të mos braktisur vendin dhe për të jetuar me dinjitet si qytetarë europianë, për t’u bërë pjesë e tregut të dijes dhe të punës.…

Kejdi Mehmetaj: Arsimi profesional i dështuar, rinia po ikën dhe qeveria nuk ka asnjë projekt serioz per ta

Fjala e plotë e deputetes së  LSI, Kejdi Mehmetaj në Kuvend Faleminderit, Në këtë diskutim mbi marrëveshjen me Gjermaninë për Programin e Nxitjes së Punësimit dhe Arsimit Profesional, fjalën dua ta nis duke falenderuar qeverinë Gjermane për bujarinë e treguar në financimin e shumë projekteve me peshë për Shqipërinë në shuma tejet të konsiderueshme. Edhe…

Floida Kërpaçi: Çështjet e rinisë nga ana e qeverise janë trajtuar në mënyrën më përbuzëse, pa interes dhe pa seriozitetin e nevojshëm

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi Dua ta nis fjalën time duke përshëndetur e shprehur mirënjohjen për qeverinë Gjermane për këtë marrëveshje për shtimin e fondeve të Projektit të Zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe rajonal, i cili synon nxitjen e punësimit dhe arsimit profesional. Me bindjen se çfarëdo investimi që i shërben…

Tushaj: Qeveria bën paradën e “sukseseve” të reformave që deri tani kanë prodhuar vetëm rrënim ekonomik dhe emigracion masiv

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së Viktor Tushaj Qeveria Shqiptare ka sjellë sot për miratim në Kuvendin e Shqipërisë Projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes me Republikën Federale të Gjermanisë për bashkëpunim teknik 2017 për projektin ” Zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik dhe rajonal, nxitja e punësimit dhe arsimi profesional” Jepet edhe një fond shtesë prej…

Edmond Panariti: Përballimi i krizave dhe katastrofave nuk ka të bëjë vetëm me traktate

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së Edmond Panariti Në diskutimin e sotëm për ratifikimin e marrëveshjes midis Këshillit të Ministrave të Shqipërisë, Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi,  Serbisë, Sllovenisë për TASK-FORCE e Ballkanit unë mendoja që minimalisht duhet të kishim prezencën e dy ministrave, ministres së Mbrojtjes dhe ministres së shëndetësisë. Pasi unë e konsideroj…

Monika Kryemadhi: 19 amendamentet e LSI-së për të pasur një legjislacion i cili ndalon çdo abuzim që mund të ndodh me segmentet e policisë.

Prononcimi për mediat i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Përshëndetje. Doja të bëja këtë komunikim sot me ju për të përshëndetur edhe njëherë ashtu siç ka ndodhur disa ditë më parë, Policinë shqiptare dhe të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë për kapjen e një sasie rekord të kokainës në Shqipëri prej 631kg. Ky ishte një aksion…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al