Kejdi Mehmetaj: Qytetarët, udhëheqësit e protestës deri në rrëzimin përfundimtar të Ramës

  Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj në një intervistë për Report TV, është prononcuar për planet e opozitës në lidhje më vazhdimin e mosbindjes civile. Mehmetaj tha se mosbindja civile do të nisë fillimisht me bllokimin e Kryeministrisë dhe më pas me moslejimin e deputetëve për tu futur në Kuvend. Deputetja tha se…

Klajda Gjosha: Kryeministri duhej përjashtuar nga seanca parlamentare, fjalori i tij ndaj qytetarëve, mjaft i rëndë

  Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Klajda Gjosha, në një intervistë për `Ora News`, u shpreh se vendimi i marrë nga byroja parlamentare ndaj kërkesës së LSI, ishte e pritshme nga opozita. Gjosha thotë se fjalori i Kryeministrit ndaj qytetarëve të Kukësit ishte mjaft e rëndë dhe se Rama duhej përjashtuar nga disa…

Petrit Vasili: Opozita jehonë e zërit të qytetarëve. E palëkundur nga kërkesa për heqjen e taksave, që rëndojnë qytetarët

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili bashkëbisedim me gazetarët.  Jemi sot një ditë pas një demonstrimi qytetar në nivel kombëtar. Besoj që është një ditë e madhe për këtë rizgjim shumë të rëndësishëm të ndërgjegjes shoqërore të gjithë shqiptarëve. Përfundimisht asnjë shqiptar nuk ka bindjen më se mund ta poshtërojnë, nënshtrojnë, shkelin me këmbë, grabisin atë dhe familjenne tij.…

Spahiu: Edi Rama është i strukturuar vetëm për të shkatërruar  ekonominë e Shqipërisë. 

Deputeti I Lëvizjes Socialiste për Integrim Përparim Spahiu I ftuar në emisionin 360 gradë të drejtuar nga gazetari Artur Zhejinë Ora Neës ka komentuar zhvillimet më të fundit. Spahiu tha se Edi Rama po përpiqet ti fus në kurth qytetarët shqiptarë, kur fletpër tërheqje dhe vetëkorrigjime. Deputeti I LSI-së, theksoi se kjo është vetëm një skemë e përdorur nga kryeministri Edi Rama, I cili në të vërtet është I strukturuar vetëm e vetëm për tëshkatërruar ekonominë shqiptare dhe për të zhytur shqiptarët nëvarfëri dhe mjerim. “Ai flet për vetëkorrigjim, ai po kërkonfalje, e gjitha është një skemë. Dhe nëse ne biem, flas si qytetar, nuk flas si deputet, biem në kurthin  e këtij njeriu, me këtësituatë skandaloze të krijuar, me këtë konçension të shumavemarramëndese atëherë ne kemi një gabim shumë të madh. Se nuk duhet të kemi asnjë iluzion, sepse ky njeri është i strukturuarpër të bërë keq, është i strukturuar për të shkatërruar ekonominëe këtij vendi, të ketë 5-6 veta në tavolinë  me xhepat plot. I strukturuar që jo 5000 famlije që i ka heq ndihmën ekonomikepor të gjithë ti lejë pa ndihmë ekonomike, e të vdesin për bukë. Kjo është historia në Shqipëri, ky është kryeministri që drejtonkëtë vend”, tha deputeti I LSI-së, Përparim Spahiu.  Pjesë nga emisioni Përparim Spahiu: Nga fillimi, në momentin e situatës ku jemisepse do I sqarojmë edhe historitë e PPP-ve, konçensioneve dhekësaj historie skandaloze që po ndodh në këtë vend. Ekonomikisht të paktën sepse kemi FMN-në, kemi LSI-në tëpaktën me kërkesat e veta në parlament për rishikimin  e dhëniesme konçension, sepse tani po bëjmë transparencën e dhënies sëkonçesionit të tillë. Edhe është e papranueshme një kryeministërtë thotë që , unë këtë dokumentin tani e kuptoj që kam bërë këtëgabimin. A thua se flitet për diçka minimaliste që ka një efektanësor. Dhe tani e kuptoi ky që ka ndodhur kjo situata dhe unëdo ta rregulloj. Ku flitet për 30 vite konçension, flitet përmiliona euro, flitet për 23 të burgosur, flitet për aq telashe që i ka sjellë zonës, flitet për një zonë  që sot është e ndarë ngaTirana, Rrësheni, është  e ndarë bashkë me Dibrën time atje.  Krijoi këto iluzionet, se ai është komplet i strukturuar, e di ai çaka thënë dje pardje dhe ça tha sot. Artur Zheji: Ju mendoni se nuk është i sinqertë?  Absolutisht, ai flet për vetëkorrigjim, ai po kërkon falje, e gjithaështë një skemë. Dhe nëse ne biem, flas si qytetar, nuk flas sideputet, biem në kurthin  e këtij njeriu, me këtë situatëskandaloze të krijuar, me këtë konçension të shumavemarramëndese atëherë ne kemi një gabim shumë të madh. Se nuk duhet të kemi asnjë iluzion, sepse ky njeri është i strukturuarpër të bërë keq, është i strukturuar për të shkatërruar ekonominëe këtij vendi, të ketë 5-6 veta në tavolinë  me xhepat plot. I strukturuar që jo 5000 famlije që i ka heq ndihmën ekonomikepor të gjithë ti lejë pa ndihmë ekonomike, e të vdesin për bukë. Kjo është historia në Shqipëri, ky është kryeministri që drejtonkëtë vend.  Artur Zheji: Ju mendoni se ka element të sadizmit?  Përparim Spahiu: Absolutisht po, unë jam i bindur që ai e karealizuar shumë mirë Mein Kampf. Librin  e Hitlerit. Ai thoshteqë popujt duhet të zgjedhin një person, nuk ka nevojë parlament, ata parlamentarët janë njerëz që nuk dinë, nuk marrin vesh dhe e gjitha është e qëllimshme që nga data që ai ka marrë qeverisjen e deri sot. Dhe ne nëse kemi iluzione që ky njeri rregullohet, vetëkorrigjohet, do rregullojë gjërat, do rregullojë kontratën këtëta harrojmë. Dhe unë them opozita këtë rrugë që ka nis, unë kamqenë, që ne jo vetëm mandatet ti djegim po ne nuk kemi mëpunë fare në Parlament. Është ilegjitim 25 qershori që thotë z. Bushati. Vota të grabitura, u deformua sistemi zgjedhor, u ndaluan koalicionet, u bë ç’desh Rama. Mos të kalojmë pastajmos ishte dhe ndonjë ndërkombëtar që e donte atë. Them që ne duhet të falenderojmë popullin e Kukësit. Protesta  e Kukësit do mbahet mend si ajo lëvizja e studentëve kur ishim ne atëherë.  Replika Ervin Bushati: Në qoftë se do ti marrim gjërat kaq tëthjeshta apo në mënyrë simplistike situata bardhezi dhe Rama në26 Qershor qenka gdhirë Satanai dhe nuk paskan qenë në dijeniish-aleatët tanë. Ashtu i bie që 52% e popullatës ta dijë Ramën, ëngjëll këta e dinë Satana dhe kot që diskutojmë.. Përparim Spahiu: Këtë keni ju se prishni gjithçka, shkatërronigjithçka edhe thoni, 51% dhe këta më duhen mua, dhe këta qëmë votojnë kryeministër dhe pjesa tjetër nuk ka rëndësi. Këtëfilozofi ka ai edhe me konçesionin, do insistojë nuk do ta bëjëkurrë. Dhe kjo teoria e 51%  i ndan njerëzit je me Ramën, nuk je me Ramën dhe nëse nuk je me Ramën duhet të vdesësh përbukë. Shqipëria nuk është 51%, është 100% Shqipëria. Replika Ervin Bushati: Po para 4 vitesh nuk e njihnitRamën ju? Përparim Spahiu: Aty kam qenë unë, ja u kam thënë gjërat, personalisht dhe grup deputetësh. Dolën pamjet më të fundit tëRilindjes Urbane, kishte marrë uji tortuarin. Nuk prodhon asgjëai tortuari. Ne harxhojmë 500 milion për Rilindjen Urbane. Ja u kemi thënë, apo jo?!…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al