Monika Kryemadhi: Fronti opozitar ka një qëllim: të gjithë bashkë për të rrëzuar Edi Ramën, përfaqësuesin e strukturës kriminale që varfëroi shqiptarët!

Kryetarja e LSI-së në emisionin “Të Paekspozuarit” Znj. Kryemadhi, protesta nisi si një gjë e madhe por përfundoi me kryetarin e opozitës që tërhoqi protestuesit që të mos e dëmtonin objektin e Ministrisë së Brendshme. Aksioni juaj politik duhet pak i zbehtë. Cili është komenti juaj? Komenti im është shumë i thjeshtë dhe shumë i…

Petrit Vasili: 367 mijë shqiptarë aplikojnë për llotari amerikane akuza më tragjike për Kryeministrin antipopull

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me shifrat rekord të aplikimeve të shqiptarëve për llotarinë amerikane. Sipas Vasilit, ndërkohë që mijëra qytetarë duan të ikin nga vendi, Rama që qeveris vendin e quan mëse normale. Deputeti e ka mbyllur postimin e tij duke theksuar…

Braimllari: Rama ka mbi 10 muaj që nuk e qeveris këtë vend!

Fjala e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari në Kuvend. Ju e patë se si sot kjo mazhorancë, me urdhër politik tërësisht tipik pr sistemet diktaroriale i kaloi për pesë minuta të , gjithë projektvendimet i votoi në mënyrë të njëanshme pa na dhënë ne mundësinë që të flisnim për këtë çështje, pra mënyra sesi ato…

Petrit Vasili: Kthimi dhe dhënia e sallës së parlamentit me koncesion qeverisë është një shkatërrim parlamentar

Fjala e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në Kuvend Kjo është sallë e Kuvendit të Shqipërisë. Kjo është sallë e të gjithë deputetëve. Rregullorja është e barabartë për të tërë. Në rregullore dhe në statusin e deputetit s’ka deputet të mazhorancës dhe të minorancës, ka të drejta që përcaktohen aty. Në mënyrë…

Monika Kryemadhi: Edi Rama është i vetëm. Kemi detyrimin për t’ia kthyer Shqipërinë shqiptarëve dhe për t’a larguar nga duart e krimit të organizuar

Fjala në Kuvend e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi  Sot shohim një parlament, që ashtu siç tha dhe z.Vasili, i është dhënë me koncension krimit të organizuar. Ky parlament tregon që është një vegël në dorën e krimit të organizuar, por mbi të gjitha është një detyrë e jona për tu përballur si një detyrim…

Braimllari: Rama urdhëroi krimin e organizuar kundër të rinjve

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së dhe deputeti Endrit Braimllari ka reaguar ndaj procedimeve penale për të rinjtë që protestuan dje para Ministrisë së Brendshme. Në një reagim në Facebook, Braimllari shprehet se një vendim i tillë është marrë me urdhër të Edi Ramës. Deklarata e plotë e Endrit Braimllarit: “Edi Rama urdhëron krimin e organizuar…

Shezai Rrokaj: Protesta e një hap para për çeljen e negociatave, e dha mesazhin e saj kundër qeverisjes

Intervista e Deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj, për ‘Channel One’ A ishte vërtet ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, arsye e fortë që shqiptarët të protestonin të shtunën? Shqiptarët nuk protestuan thjesht dhe vetëm kundër ministrit të Brendshëm. Rasti i ministrit të Brendshëm nuk ka të bëjë me integritetin e personit, pasi nuk…

Petrit Vasili: Turp! Prokuroria padit të rinjtë e LRI dhe FRPD, ndërsa kryeministrit ja mbyll çështjen me Facebook.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook pas marrjes në hetim të drejtuesve të LRI-së dhe FRPD-së për protestën e djeshme tek Ministria e Brendshme. Ai shprehet se prokuroria e kapur procedon të rinjtë se janë ata e keqja e këtij vendi, ndërsa kryeministrin që dhunon ligjin…

Nora Malaj: Shqipëria është vendi i shqiptarëve, ku shqiptarët si qytetarë europian duhet të trajtohen si të tillë nga shteti i tyre!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se sot jemi në një situatë pa këmbë e kokë. Gjithashtu ajo shkruan se tabloja që shfaqet sot para nesh na ofron vetëm gjëra të tilla si fëmijëri e pasigurt, qytetarë që ju mohohen të drejtat themelore të tij,…

Vasili: LSI asnjeherë nuk i ka bojkotuar komisionet. Shkrimet në media porosi bajate të Edi Ramës

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili i ka quajtur porosi bajate të Edi Ramës artikujt e pasqyruar në media, sipas të cilave deputetë të caktuar të LSI-së kanë thyer vendimin politik duke marrë pjesë në komisionet parlamentare. Në një intervistë për Shijak TV, Vasili theksoi se LSI asnjëherë nuk e ka bojkotuar Parlamentin…

Flamur Çela: Me Luan Ramën diskutuam për sigurinë publike dhe raportet e krimit me politikën

Ish-deputeti i LSI, Flamur Çela me anë të një postimi ka treguar se është takuar ditën e sotme me Zëvëndëskryetarin e kësaj force, Luan Ramën, ndërsa ka bërë me dije edhe temat e diskutuara. Çela ka shkruar se së bashku kanë biseduar për çështjet më të rëndësishme të momentit, siç janë siguria kombëtare, krimi, korrupsioni…

Klevi Pojana: Shqipëria jonë është kthyer në një republikë ku sundimi i ligjit ja ka lënë vendin sundimit të paligjshmërisë

Nënkryetari i LRI, Klevi Pojana me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me protestën e të rinjve të PD dhe të LSI ditën e sotme përpara zyrës së ministrit Xhafaj. Sipas Pojanës, në Shqipëri tashmë sundon paligjshmëria, teksa ka shtuar se për pushtetarët shërben reforma “Alla Rama”. POSTIMI: Shqipëria jonë është kthyer në…

Petrit Vasili: Denoncimi i Ambasadës Amerikane për gjyqin e Tahirit vulosi kapjen e Kryeministrit.

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili për emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” në Report TV. Lajmi kryesor sot është që Gjykata e Krimeve të Rënda në nivelin e apelit vendosi të ndryshojë masën e sigurisë për ish-ministrin e brendshëm Sajmir Tahiri, pra ai do të gjykohet jo më me arrest shtëpie,…

Floida Kërpaçi: Të rinjtë shqiptarë e refuzojnë qeverinë e krimit dhe të drogës

Lëvizja Rinore për Integrim dhe FRPD organizuan sot një protestë përpara Ministrisë së Brendshme ku kërkuan largimin e kryeministrit Rama dhe ministrit të brendshëm Xhafa. Në fjalën e saj,Kryetarja e LRI-së Floida Këpaçi  tha se sot të rinjtë shqiptarë refuzojnë qeverinë e kapur nga krimi dhe droga.  “Nuk mundet kurrsesi Edi Rama dhe asnjë tjetër ti vendosë…

Petrit Vasili: Policia po dhunon e vret të pambrojturit

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook ka akuzuar policinë se po dhunon e vret të pambrojturit. Vasili ka përmendur emrat e dy prej personave që humbën jetën, e familjarët e të cilëve dyshojnë se ka ardhur për shkak të dhunës së policisë. Kreu i grupit…

Luan Rama: Shqipëria pa Gjykatë Kushtetuese, pengesë për çeljen e negociatave

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama ka denoncuar me anë të një postimi në Facebook një skandal të maxhorancës. Sipas tij, një vend që kërkon çeljen e negociatave me BE-në, është pa Drejtësi Kushtetuese. Sipas tij, për këtë skandal po heshtin edhe anëtarë e ish-anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. ”Natyrisht, ka juristë, madje edhe juristë të zotë,…

Përparim Spahiu: Qeveria njofton lehtësi fiskale, pra pas pesë vitesh pranon gabimet, pa kërkuar ndjesë për dëmet që solli

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi pas deklaratës së ministrit të Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj, i cili njoftoi lehtësi fiskale për sipërmarret e vogla. Spahiu ka thënë se qeveria ka pranuar gabimet vetëm pas pesë vitesh, ndërsa ka shtuar se ata kanë humbur besimin e qytetarëve. POSTIMI I…

Klajda Gjosha: Sot opozita ka treguar qartazi vizionin e saj pro europian!

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke u shprehur se vendimi i grupeve parlamentare të LSI dhe PD për të mos bojkotuar parlamentin, e ka ngritur nivelin opozitar në një standard që ka dalë jashtë pritshmërive të një mazhorance që priste me padurim ta fajësonte atë, për…

Fondi 93 mln euro për bujqësinë, reagon ish-sekretari i Ministrisë së Bujqësisë

Ish-sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, Vojo Bregu ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ku shprehet se për fondin prej 93 milion Euro për bujqësinë kanë meritë të gjitha qeveritë e mëparshme përveç kësaj aktuale. Gjithashtu ai shprehet se heqja e njerëzve nga puna dhe padija mbi kontratën kanë çuar në…

Petrit Vasili: Protestës së opozitës nuk ja kërcet fare për broçkullitjet e Ramës

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook ka reaguar lidhur me qëndrimin e kryeministit Edi Rama, për protestën e opozitës. Deputeti i LSI thotë se kreu i qeverisë “komenton me mëditje protestën”. Ndërkohë Vasili ndalet edhe te plagosja e Bledi Kasmit gjatë përplasjes me policinë dje.…

Petrit Vasili: Kryeministri peng pa shërim i frikës së tij, sot pa fundin e tij

Pas dhunës së ushtruar nga forcat e policisë ndaj gazetarit Bledi Kasmi në protestën e ditës së sotme ka ardhur reagimi nga Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. “Maskarenjtë e qeverisë gjakosën gazetarin Bledi Kasmi. Ky është kryeministri i mbaruar dhe frikacak, që godet nga pas krahëve”- shkruan Vasili. Më poshtë statusi i…

Monika Kryemadhi: Shqiptarët e kanë lënë vetëm Edi Ramën. Koha e tij mbaroi

Deklarata për media e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi  Detyrohem të dal para mediave për të falenderuar të gjithë qytetarët shqiptarë të cilët pretendojnë një jetë më të mirë . Pretendojnë të drejtohen dhe qeverisen nga një qeveri që ata e meritojnë, që e do popullin e tij. Kështu që nëpërmjet kësaj dalje publike në emër të të gjithë atyre simpatizantëve dhe mijëra anëtarëve të LSI-së që morën pjesë sot në protestën e organizuar nga opozita. Të falenderoj të gjithë qytetarët që ishin atje por jo vetëm ata. Por edhe të gjithë ata që nuk patën mundësi për të marrë pjesë në protestë. Që e ndoqën nga shtëpitë e tyre apo edhe nga vendet e punës së tyre, të cilët nuk lejoheshin për të marrë pjesë në protestë. Ti falenderoj për besimin forcën dhe kurajon që iu dhanë qindra mijërave protestuesve sot në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Dita e sotme ishte një protestë qytetarë për të treguar dhe njëherë se kjo opozitë është një opozitë e bashkuar , për të treguar dhe njëherë që kjo është një opozitë qytetare e cila gjithmonë e më shumë e afron Shqipërinë me BE. Sepse protestat qytetare të opozitës e afrojnë më shumë Shqipërinë me BE. Dhe është vetëm qeveria e krimit dhe e drogës e cila largon çdo ditë e më shumë Shqipërinë nga BE. Sot në emrin tuaj dua të falenderoj dhe të gjithë ata policë të cilët kryen punën e tyre me ndershmëri. Por dua të dënoj edhe ata të cilët dhunuan gazetarin apo kryeredaktorin e gazetës Rilindja Demokratike. Dhe i bëj thirrje prokurorisë të marrë masat për të dënuar dhunuesit e gazetarëve dhe për të dënuar çdo polic apo çdo segment të qeverisë së krimit të cilët venë dorë mbi gazetarët, mbi qytetarët dhe mbi fjalët e lirë. I bëj thirrje Edi Ramës që të dalë nga tuneli i krimit ku ka hyrë. Të dali dhe ti thërrasë ndërgjegjes së tij nëse i ka ngelur ndopak ndërgjegje , të tërhiqet, të largohet nuk e ndjek më njëri nga mbrapa.  Shqiptarët e kanë lënë vetëm përfundimisht. Por jo vetëm shqiptarët, por tashmë duket hapur që e kanë lënë vetëm ministrat e tij, drejtorët e tij, kabineti i tij. Prandaj nuk ka zgjidhje tjetër vetëm të largohet. Të largohet për t’i dhënë mundësi dhe shans Shqipërisë për të hapur negociatat me Bashkimin Europian. Të largohet për t’i dhënë një shans dhe mundësi Shqipërisë për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian. Atë që Zoti ia ka dhënë me pozicionin e saj gjeografik t’ia japim tashmë si klasë politike shqiptarëve politikisht për të qenë pjesë e BE-së. Falenderoj edhe njëherë të gjithë ata qytetarë. Falenderoj edhe njëherë të gjithë ato djem dhe vajza të reja të cilët sot ishin në bulevard, protestuan me prezencën e tyre, por jo vetëm me prezencën e tyre, dhe me angazhimin e tyre, me zemrën e tyre, me entuziazmin e tyre për t’i thënë Edi Ramës dhe klikës së tij  që koha e tij mbaroi. Tashmë ai nuk është më asgjë tjetër. Tashmë është kthyer thjesht në një send dhe objekt të vjetër, por pa vlerë. Është kthyer në një mbulesë që nuk shërben më për gjë tjetër vetëm për të mbuluar kauçukun e tij në derën e kryeministrisë ku i kujtoi atij dhe gjithë shqiptarëve që ai kauçuk që atij i pëlqen shumë dhe e vlerëson më shumë se shqiptarët. Nuk është as buka, as shkolla, as mjekësia dhe as e ardhmja e shqiptarëve. Nëse Edi Ramës sot i dhimbset kauçuku i derës së kryeministrisë sesa e ardhmja e të rinjve shqiptarë., në qoftë se Edi Ramës sot i dhimbset më shumë pamja e tij, tutat e sportit të tij, kazani i tij dhe tepsia e tij, shqiptarët kanë një obligim dhe një ëndërr më të madhe, Bashkimin Europian, të ardhmen e fëmijëve të tyre dhe për të pasur një Shqipëri që e meritojnë. Dhe për të pasur një Shqipëri Europiane, të mirë, të bukur ashtu siç Zoti e ka bërë. Prandaj dhe njëherë në emër të LSI-së falenderoj me mirënjohje dhe respekt të gjithë ata qytetarë që ishin sot në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Falenderoj të gjithë ata djem dhe vajza të reja që ishin atje prezent, me prindërit e tyre, me gjyshërit e tyre sepse tashmë shembja e murit të drogës, shembja e murit të krimit ka filluar shumë shpejt. Ka filluar dhe nuk do të mund të ndalet më.  …

Floida Kërpaçi: Të rinjtë do largojnë Edi Ramën, ka sjellë vetëm fatkeqësi

Prononcimi I deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi Edi Rama mund të dojë ti pengojë të rinjtë ashtu siç ka tentuar të bllokojnë rrugët duke mos lejuar as lëvizjen e lirë të këmbësorëve. Për këtë gjë dua ta denoncoj dhe ti them që të rinjtë do ti tregojnë vendin të largohet njëherë e mirë nga Shqipëria dhe të mos kthehet më këtu. Një njeri që i ka sjellë vetëm fatkeqësi këtij vendi. Një njeri që ka bërë vetëm keq për Shqipërinë. Sot 65%e të rinjve janë papunë, sot arsimi është më i rrënuar se kurrë. Sot ekonomia është më e shkatërruar se kurrë dhe në këtë situatë të tillë do të protestojmë sot së bashku me të rinjtë e ardhur nga gjithë Shqipëria për të kërkuar largimin e Edi Ramës. Për të kërkuar largimin e kësaj fatkeqësie nga vendi ynë që nuk po bën gjë tjetër veçse po e shkatërron vendin. Bazohem te deklaratat e të rinjve, shumë të rinj më kanë shkruar dhe më kanë thënë që nuk kanë pasur mundësi që të na bashkohen sepse në akse të ndryshme të vendit nuk po lejohet lëvizja e tyre dhe po pengohet. Mund të ishin lajmëruar që makinat nuk mund të lëviznin por kurrësesi nuk mund të mendohet që lëvizja e lirë e këmbësorëve të pengohet. Dhe në këtë situatë të tillë mund të kuptojmë fare qartë dhe fare mirë që sa i frikësuar është ky njeri, që sa frikë ka ky…

Pak minuta para fillimit të protestës, reagon Klevi Pojana: Protestojmë ndaj klikës që ka pushtuar vendimmarrjen

Nënkryetari i LRI-së Klevi Pojana ka dhënë një pronocim për Gazetën Ora pak minuta para nisjes së protestës në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Në fjalën e tij Pojana shprehet se kjo është një protestë për të ardhmen e rinisë. “Sot Shqiperia proteston! Është një protestë që bëhet ndaj klikës që ka pushtuar vendimmarrjen dhe politikbërjen…

Monika Kryemadhi: Sot shqiptarët kërkojnë largimin e Edi Ramës!

Prononcimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Është shumë e qartë për Shqipërinë dhe për të gjithë shqiptarët dhe sidomos për Edi Ramën për progres raportin i cili ka dalë në prill. Janë 37 faqe raport ku ka vetëm 7 kushte që po t’i mbledhësh në një, përfundojnë në rezultatin që duhet të iki Edi…

Endrit Braimllari: Shqipëria në krizë të thellë, Rama duhet rrëzuar një orë e më parë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka deklaruar për Report Tv se kryeministri Edi Rama duhet rrëzuar një orë e më parë. Më tej ai tha se LSI ka raportuar 24 mijë pjesëmarrës në protestën e opozitës, pa llogaritur mbështetësit e Tiranës, të cilët sipas tij mbajnë peshën kryesore të kësaj proteste. Braimllari thekson…

Petrit Vasili: Kryeministri me rezolutën kuislinge tradhëtoi integrimin dhe hapjen e negociatave.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se kryeministri e tradhëtoi rëndë dhe rrënoi përfundimisht shpresën e Shqipërisë për të bërë përpara drejt hapjes së negociatave dhe se sot Shqipëria ka vetëm një armik për hapjen e negociatave, ai është kryeministri. Më poshtë statusi i…

Kryemadhi: LSI mbështet kryerjen sa më të shpejt të Reformës Zgjedhore.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi pret Presidentin George Tsereteli dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Roberto Montella Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi priti sot në selinë e LSI-së, Presidentin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së-së George Tsereteli si dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të OSBE, Roberto Montella. Kryetarja e LSI-së shoqërohej…

INTERVISTA/ Gjosha: Rezoluta e PS u soll fshehtas e pa dakordësi. Qeveria, s’ka as rezultate e as besueshmërinë nga BE

Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha flet në një intervistë për “standard” mbi rezolutën e sjellë dje nga PS në Parlament për integrimin. Ajo sqaron qëndrimin e opozitës e ndërsa i jep përgjigje edhe akuzave të mazhorancës. Po ashtu Gjosha komenton edhe shanset që ka vendi të përfitojë çeljen e negociatave në vendimmarrjen e pritshme të…

Shezai Rrokaj: Protesta e opozitës – një hap para për çeljen e negociatave.

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se prej disa ditësh mazhoranca po i shkarkon të gjitha bateritë për të akuzuar opozitën si frenuese e integrimit. Ai gjithashtu shkruan se opozita është shprehur botërisht pro çeljes se negociatave, sepse ajo është e bindur…

Endrit Braimllari: Më 26 maj qytetarët do të protestojnë kundër kryeministrit që mbolli krim dhe varfëri ekstreme në Shqipëri

  Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari i ftuar në Ora News ka folur për gjendjen aktuale të politikës, ndërsa nuk ka lënë pa përmendur edhe protestën e opozitës më 26 maj. Braimllari u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen, ndërsa ka shtuar se dita e shtunë do të jetë dita…

Petrit Vasili: Kryeministri u çmend përfundimisht e quan Zërin e Amerikës kënetë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar përmes një postimi në rrjet lidhur me akuzat dhe sulmin e Kryeministrit Edi Rama ndaj Zërit të Amerikës. Postimi i plotë i Petrit Vasilit: Kryeministri u çmend përfundimisht e quan Zërin e Amerikës kënetë. Kryeministri i zhytyr në kënetën e padijes dhe pisllëkut të konçesioneve…

Monika Kryemadhi:Protesta e 26 majit, protesta e të gjithë atyre qytetarëve që janë kundër qeverisjes së krimit dhe varfërisë.

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për emisionin 7pa5 në Vizion Plus Cili është qëllimi i protestës? Tani mua më vjen shumë keq që ti më pyet mua cili është qëllimi i protestës, se qëllimi është shumë i thjeshtë, ndryshe nga shumë organizime të tjera, kontakti që ne kemi me njerëzit është i menjëhershëm…

Floida Kërpaçi: Kryeministri duhet të iki dhe të mos kthehet më

Lëvizja Rinore për Integrim prej disa ditësh kanë nisur organizimin për protestën e opozitës, më 26 maj para Kryeministrisë. Deputetja e LSI-së dhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi në një intervistë për “Koha Jonë” deklaron se mesazhi i të rinjve në këtë tubim është për kryeministrin Edi Rama. “Të rinjtë kanë një mesazh të qartë…

Klajda Gjosha: Në momentet më të rëndësishme të proçesit të integrimit të Shqipërisë, parlamentit i serviret fshehtazi dhe pa asnjë dakortësi, projekt rezoluta e integrimit.

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ka reaguar me anë të një postimi në facebook ku shprehet se qeveria është pengesa e madhe e çeljes së negociatave të integrimit. ”Projektrezoluta e integrimit nuk mund të jetë një produkt kontrabandë që nuk kryen minimumi rrugën institucionale për të qënë në rendin e ditës! Asnjë diskutim nuk është kryer…

Monika Kryemadhi: Shqiptarët në 26 maj do tregojnë që janë kundër Edi Ramës, kundër politikës së drogës dhe të krimit dhe kundër politikës së varfërisë që ka instaluar në Shqipëri.

Prononcimi për mediat për Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi pas përfundimit të seancës parlamentare.  Atëherë besoj se të gjithë e shikojmë se çdo ditë e më shumë nuk ka asnjë më lloj shprese për të pasur besimin se kjo mazhorancë e kapur mund të ndryshojë. Kjo mazhorancë ka frikë jo vetëm nga fjala e lirë por kjo mazhorancë edhe nga çdo gjë të cilën e dëshirojnë jo vetëm deputetët e Kuvendit dhe të opozitës por për çdo gjë që dëshirojmë qytetarët. Sot tregoi edhe njëherë që nuk ka më shpresë, nuk ka më asnjë të ardhme me këtë grup kriminal të cilët kanë rrëmbyer dhe uzurpuar institucionet e shtetit shqiptar, të cilët kanë uzurpuar Parlamentin Shqiptar. Nuk ka më absolutisht asnjë shpresë dhe të ardhme me këtë monstër të prodhuar nga bandat dhe krimi i organizuar nga trafiku i drogës të cilët jo vetëm kanë varfëruar shqiptarët më shumë por i kanë denigruar,…

Petrit Vasili: Projektrezoluta e Rilindjes asgjësoi Këshillin Kombëtar të Integrimit, fajtore heshtja e BE-së në Tiranë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke shkruar se kryeministri armik i integrimit, ka futur hajdutshe një projektrezolutë për integrimin evropian. Gjithashtu ai shprehet se BE, nëse nuk flet sot, thjesht bëhet bashkëfajtore në këtë çështje. Më poshtë statusi i plotë: Projektrezoluta e Rilindjes…

Kryemadhi takon Hahn: Negociatat për shqiptarët, jo për politikën

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është takuar me zëdhënësin për Europën në grupin parlamentar të CSU në Bundestagun gjerman, Florian Hahn. Negociatat jo për politikën, por për shqiptarët, shkruan në profilin e saj në Twitter, Kryemadhi. Vizita e Florian Hahn në Tiranë ishte planifikuar në fillim të këtij muaji, pikërisht ditën kur Saimir Tahiri dorëzoi…

Prenda Sejdia: Ti shërbejmë të sotmes,nesër është vonë

Nga Prenda Sejdia, Kryetare LGI Lezhë Ti shërbejmë të sotmes,nesêr është vonë. Kryefjala e ditës ; Drogë,korrupsion,kontrabandë,ryshfet,presion,shkelje ligji,padrejtësi etj…. Gjërat po lëvizin shpejt pasi kjo qeveri dhe strukturat e saj nuk janë në lartësinë e detyrës,por fatkeqësisht janë të zhytur në drogë dhe korrupsion,të konstatuara tashmë. E ardhmja e këtij vendi ështe parësore dhe jetike…

Ermela Çarçiu: Të gjithë studentët në protestë

Nga Ermela Çarciu Qeveria e quan Rilindje por realiteti i jetës studentore tregon krejt të kundërtën, është totalisht i hidhur. E ardhmja i ka rrënjët në arsim, aty ku edukohemi , dhe vetëm nëpërmjet dijeve do të mund të bëhemi të aftë për të përballuar me dinjitet të ardhmen. Por qeveria jonë duket se nuk…

Petrit Vasili: Për audiopërgjimin nuk dyshon as qeveria, por për çudi dyshojnë ca të tjerë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sërish nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook për sa i përket audiopërgjimit të vëllait të ministrit Xhafaj. Ai shkruan mbi të vërtetat që sipas tij kryeministri i ka pranuar por vetëm ca të tjerë nuk i pranojnë dot. Më poshtë statusi i plotë: Për audiopërgjimin…

Luan Rama: Parlamentarizmi ka rënë!

Konferenca për shtyp e Zëvëndëskryetarit të LSI-së Luan Rama, pas mbledhjes së Grupit Parlamentar. Siç është në traditën e komunikimit nga selia qendrore e Lëvizjes Socialiste për Integrim në ditën kur është mbledhja e grupit parlamentar, jam sot këtu përpara jush, për të sjellë qëndrimin dhe vlerësimin e grupit parlamentar në lidhje me atë çfarë…

Mehmetaj: Çdo ditë skandale në shkolla, Ministria paradë rrugëve

Duke marrë shkas nga denoncimi i një nëne në Belsh ndaj mësueses për dhunë ndaj djalit 10-vjeçar, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ka reaguar duke thënë se çdo ditë prindërit denoncojnë dhunën e ushtruar nga mësuesit, abuzimet seksuale dhe për shpërndarjen e drogërave nëpër shkolla. Përmes një postimi në facebook, Mehmetaj thekson se kur do…

Petrit Vasili: Kur dëgjoj këtë kryeministrin e leqendisur, që zhgarravitet rrugëve si estrada në fshat mu kujtuan vargjet e popullit

Duket se turi i llogaridhënies së qeverisë e ka irrituar disi kreun e Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili, i cili nuk ka hezituar t’i dedikojë edhe një poezi Ramës. Vasili ka shkruar se duke parë gjithë këto estrada nëpër fshat i janë kujtuar disa vargje të popullit. “Ti më ke mëndjen e kecit Si…

Kryemadhi: U bëj thirrje të gjithë shqiptarëve që kanë bindjen se kjo qeveri po e varfëron më shumë vendin, që të shtunën t’i bashkohen protestës së opozitës.

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në takimin me drejtuesit e degëve të LSI-së në të gjithë Shqipërinë Kemi caktuar këtë mbledhje organizative me kryetarët e rretheve si një takim pune dhe vazhdimit të diskutimit përsa i përket organizimit të strukturave të LSI-së, por mbi të gjitha edhe përsa i përket angazhimit të të…

Petrit Vasili: Dora e kryeministrit u hoqi edhe të drejtën e jetës qytetarëve duke u hequr barnat nga lista apo duke u vënë kufizime ç’njerëzore.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook ka reaguar sërish lidhur me listën për barnat e rimbursueshme të bërë publike nga qeveria. Vasili e cilëson Ramën si kryeministër portali. Ai e thekson se i është drejtuar publikisht Ramës që t’i zgjidhë dhe të lërë propagandën me shëndetin, ndërsa shtoi…

Flamur Çelaj: Sot denoncoj papërgjegjëshmërinë kësaj qeverisje që ka kriminalizuar gjithë shoqërinë , pasojat do ti paguajnë nesër fëmijët tanë!

Kur denoncova, më thatë hesht! Tani heshtni Ju. Kur denoncova hapjen e tokave bujqësore në male për kultivimin e drogës në plantacionet e Hashahit, më thatë të heshtja! Kur denoncova çmendurinë kolektive të lënies së punës e të zanatit për të shkuar maleve si kaçak për të ruajtur bahçet e hashashit, më thatë hesht! Kur…

Edmond Panariti: Fermerët shqiptarë tre herë më shumë kosto për plugimin. Qeveria spo bën asgjë për lehtësimin e tyre.

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se në Shqipëri duhen rreth 3 herë më shumë shpenzime për kostot e plugimit të tokës sesa në vendet e Bashkimit Europian. Gjithashtu ai shprehet se bujku duhet të ndihmohet që në fillim të mbjelljes së tokës në mënyrë…

Petrit Vasili: Kryeministri fajtor të shkojë përpara drejtësisë ndryshe reforma në drejtësi ka vdekur.

Konferenca për shtyp e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  Përshëndetje të gjithëve,  Jemi në këtë komunikim së bashku për të ngritur disa çështje shumë të mëdha të cilat shqetësojnë gjithë opinionin publik dhe që i bëjnë gjithë shqiptarët të ndihen të tradhëtuar. Pasi kryeministri i Shqipërisë i cili ka ulëritur e bërtitur për të ashtuquajturën drejtësi të re, drejtësi të reformuar dhe për reformën në drejtësi kishte në mend dhe zbatoi vetëm stabilizimin e një reforme në drejtësi, të errët e cila i shërben vetëm atij, e cila mbron vetëm atë, e cila është krejtësisht kundër dhe armike e betuar e qytetarit të zakonshëm. Kryeministri i Shqipërisë para pak ditësh në grupin e tij parlamentar deklaroi, lidhur me audio përgjimin i cili është përcjellë nga gjithë opinionin publik. Kryeministri tha – unë kam kërkuar nga një agjenci e specializuar ndërkombëtare, për ekspertizën e…

Shezai Rrokaj: Komiko-tragjik, aspekti teatral i populizmit të kësaj qeverie

Nga Shezai Rrokaj. Dy fjalë për ministren Nikolla gjatë llogaridhënies me banorët e Vllahinës në Bashkinë e Selenicës Në zbatim të programit të Qeverisë për llogaridhënie ministrja Nikolla organizoi një takim me mësues, prindër e banorë në Vllahinë të Selenicës. Zona ku e bëri takimin ministrja, është shumë e shtrenjtë për mua, sepse lidhet me…

Ylli Manjani: Drejtësia kokëulur para kryeministrit.

Gjykata e Beratit vendosi sot që Prokuroria të mos vijojë hetimet ndaj Kryeministrit Edi Rama. Procesi në Berat zhvillohet pas padisë së LSI-së kundër kreut të qeverisë, për thirrje antikushtetuese gjatë fushatës së fundit të zgjedhjeve parlamentare. Në mitigun e Beratit, një vit më parë, Edi Rama u bëri thirrje punonjësve të policisë që të…

Përparim Spahiu: Të ardhurat e mbledhura nga Tatimi mbi Fitimin u ulën me 13.4 për qind duke qenë 15 milionë dollarë më pak.

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se të ardhurat e mbledhura nga Tatimi mbi Fitimin janë ulur si dhe drejton disa pyetje për Ministrinë e Financave mbi rrugën që ajo duhet të ndjekë. Më poshtë statusi i plotë: Të ardhurat e mbledhura nga Tatimi mbi Fitimin u…

Petrit Vasili: Prokuroria po vetëvritet, ajo nuk heton kryeministrin, që mashtroi për audiopërgjimin.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ku shprehet mbi mos hetimin e kryeministrit nga ana e Prokurorisë dhe se ajo po vetëvritet duke mos filluar hetimin për Kryeministrin përpara këtij fakti flagrant. Më poshtë statusi i plotë: Prokuroria po vetëvritet, ajo nuk heton kryeministrin, që…

Edmond Panariti: Pas një muaji të lagësht po përballemi me koloni të shumëfishta të mushkonjave në zonat e bregdetit!

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se është e pamundur të dalësh në plazh dhe të shëtitësh buzëdetit shqiptar pa u sulmuar dhe pickuar prej tyre. Ai thotë gjithashtu që duhet të ndërhyhet sa më parë, sa nuk është vonë. Më poshtë statusi i plotë:…

Petrika Mele: 10 arsye pse në datë 26 ti duhet të jesh në Bulevardin ‘Dëshmoret e Kombit’, pa dallim partiak

Kryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim, dega Korçë, Petrika Mele me anë të një postimi ka rreshtuar 10 arsyet kryesore se përse një qytetar i Shqipërisë duhet të marrë pjesë në protestën e 26 majit në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Mele, ka përmbledhur disa nga rastet që gjenden rëndomë në vendin tonë, të cilët sipas…

Dashi Cara: Shqipërinë po e drejton një qeveri që ka thyer shumë rekorde negative dhe e gjitha kjo vetëm falë tepsisë.

Nga Dashi Cara. Tepsia brenda tepsisë! Shqipërinë po e drejton një qeveri që ka thyer shumë rekorde negative dhe e gjitha kjo vetëm falë tepsisë. Dy Ministra të Brendshëm që kanë shkelur ligjin dhe kanë lidhje të ngushta me grupe kriminale. Kemi pasur të bëjmë me një ish-Ministër Shëndetësie që ka dhënë tender miliona euro…

Rënia e euro-s, Spahiu: Shkak tonelatat me drogë, jo investimet

Deputeti i LSI-së, Përparim Saphiu, përmes një statusi në facebook, shkruan se Banka e Shqipërisë po humbet statusin e saj të pavarësisë ndaj situatës me monedhën euro. Sipas tij, kjo lidhet me deklaratën e zv/guvernatores, e cila ka thënë: “Arsyet kryesore që kanë ndikuar prirjet rënëse afatgjatë të euro-s lidhen me përmirësime strukturore në ekonominë shqiptare,…

Petrit Vasili: Kryeministri po mashtron

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi thotë se kreu i qeverisë, Edi Rama po mban qëndrime të ndryshme lidhur me audio-përgjimin e publikuara nga Partia Demokratike. Deklarata e plotë e Petrit Vasilit në Facebook: “Kryeministri Genjeu per audiopergjimin dhe tani i kapur ne faj gjoja po pret ekspertizen. Kryeministri…

Petrit Vasili: Ngjarjet e ditëve të fundit treguan se inkriminimi i qeverisë thellohet dhe qeveria është refuzuese ndaj çdo reflektimi, pasi është e kapur

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, për Report TV Vasili, ju ishit pjesë e mbledhjes së zhvilluar në Selinë e PD-së si opozitë e bashkuar, ku keni vendosur të protestoni sërish. Kjo nuk është hera e parë. Çfarë ndryshon këtë herë? Ka një lidhje shumë të fortë logjike por edhe politike…

Petrit Vasili: Kryeministri i inkriminuar dhe mashtrues, dje “verifikoi” audion, sot s’thotë dot agjensinë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se kryeministri gënjeu shqiptarët kudo që janë në lidhje me verifikimin e audios së përgjimit të vëllait të ministrit Xhafaj dhe se askush nuk e beson më këtë kryeministër që nuk ka respekt për veten. Më…

Kryemadhi: Parlamentarizmi në Shqipëri drejt fundit. Rama të largohet, pengon anëtarësimin në BE

Prononcimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Besoj që edhe ju e ndoqët vetë që parlamentarizmi në Shqipëri është drejt fundit, jep grahmat e veta të fundit dhe kjo vjen për shkak të uzurpimit që Rilindja I ka bërë jo vetëm institucioneve të qeverisë, por tashmë edhe parlamentarizmin po e çon drejt vdekjes. Sjellja e…

Gaetano Doçi: 17 maj 2017, datë e zezë për politikën dhe gjithë qytetarët shqiptarë.

Sekretari i Burimeve Njerëzore të LRI-së Gaetano Daçi ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook lidhur me marrëveshjen e 17 majit 2017. Ai shprehet se marrëveshje të tilla politike jo transparente dhe aspak të konsultuara publikisht janë një dëm i parikuperueshëm që mund ti bëhet kombit. Më poshtë statusi i plotë: Si sot…

Petrit Vasili: Kryeministrin sot e zuri përfundi krimi

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili pas zhvillimeve të fundit në politikën e vendit, ka ardhur kësaj here me një reagim ndryshe. Vasili teksa ka shkruar se Ramën sot e ka zënë përfund krimi, ka vendosur që kësaj situate të krijuar ti përshtasë në poezi të shkrimtari të njohur Ali Asllani të titulluar…

Klevi Pojana: Shqipëria nuk do të jetë kurrë një lodër në duart e një qeverie antikombëtare, antiligjore dhe antidemokratike!

Pas protestës së sotme të organizuar nga opozita, ka reaguar nënkryetari i LRI-së njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana, ku me anë të një postimi në Facebook shprehet se Shqipëria nuk do të jetë kurrë një lodër në duart e një qeverie antikombëtare. Më poshtë reagimi i plotë: Sot gjatë protestës! Shqipëria nuk…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al