Gjumi i tepërt po aq i dëmshëm sa të flini pak

Një studim i ri i publikuar në revistën ‘BMC Public Health’ ka zbuluar se gjumi i tepërt është po aq i dëmshëm sa të flini pak, ndërkaq shpie në probleme shëndetësore siç është shtypja e lartë e gjakut dhe nivelet e larta të kolesterolit. Për këtë konstatim, hulumtuesit kanë analizuar të dhënat e 133,608 koreanëve të…

Përparim Spahiu: Vazhdojmë të thyejmë çdo rekord, por për keq ama.

Deputeti i LSI-së. Përparim Spahiu ka reaguar në Facebook ku me anë të një grafiku të dhënash nga Monitor tregon se shqiptarët renditen të parët si azilkërkues në raport me popullsinë. Spahiu shkruan se ky është një fakt që tregon gjëndjen e rënduar ekonomike,  papunësi  dhe varfëri në rritje. Më poshtë reagimi i plotë: Vazhdojmë të…

Sa litra ujë duhet të pimë gjatë verës?

Tani që pothuajse kemi hyrë zyrtarisht në ditët e nxehta të verës, rrezet e diellit rrisin nxehtësinë dhe shtojnë rrezikun për tu dehidratuar. Trupi ynë dillon të djersijë në mënyrë që të rregullojë temperaturën në organizëm. Gjëndrat e djersës nxjerrin jashtë nxehtësinë e tepërt, mirëpo duhet që vazhdimisht të kompesojnë humbjen e lëngjeve. Pra lind…

“140 milion euro të gllabëruara për zyra e makina”, Vasili i ashpër ndaj qeverisë: S’kanë lekë për Teatrin Kombëtar

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar përsëri në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar, teksa ka akuzuar qeverinë se ka shpenzuar në 3 vitet e fundit rreth 140 milion euro për zyra dhe lukse. Sipas Vasilit, qeveritarët kanë harxhuar lekë pafund vetëm për zyra, makina të shtrenjta e vila, ndërsa është shprehur…

Fotoja e shkrepur në metronë e Moskës që pushtoi rrjetin!

Një fotografi e publikuar në Twitter është kthyer në hitin e rrjeteve sociale, duke u pëlqyer dhe shpërndarë nga qindra njerëz. Fotografia është bërë në një metro të Moskës në Rusi ku pothuajse të gjithë pasagjerët shihen duke lexuar libra. Gjë kjo që nuk ndodh shpesh në ditët e sotme. Nikola Mirkovic e publikoi fotografinë…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Petrit Vasili: Funksionimi minimal i parlamentit nuk ekziston më.

Kreu i grupit parlamentar  të LSI-së, Petrit Vasili ka reguar sot për incidentet në komisionet e Kuvendit. Në një postim në Facebook, Vasili thotë se Parlamenti dhe deputetët e PS kanë rënë në greminën mendore të kryeminstrit. Deklarata e plotë e Petrit Vasilit: “Gremina mendore e kryeministrit, imituesit bajate te tij dhe Parlamenti. Parlamenti tashme…

Përparim Spahiu: Të ardhurat për frymë të shqiptarëve janë sa 29% e mesatares së Bashkimit Europian, nga 30% që ky tregues ishte një vit më parë.

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar në Facebook për situatën e krijuar në Shqipëri duke u bazuar në të dhënat e Eurostat që tregojnë se shqiptarët janë më të varfërit në rajon, madje krahasuar me veten jemi edhe më keq se një vit më parë. Më poshtë statusi i plotë: Ky grafik tregon shumë.…

Çfarë po ndodh në Kupën e Botës: Kush i ka pritur këto katër befasi?

Botërori i Rusisë është i destinuar për të dhuruar befasi të mëdha. Katër skuadrat favorite për të triumfuar e kanë nisur keq këtë botëror Është Spanja që ka barazuar me Portugalinë, për të vazhduar me Argjentinën që po ashtu barazoi me Islandën. Befasinë e madhe e shkaktoi Meksika që mposhti Gjermaninë 1:0, ndërsa së fundi…

  • Publikuar tek kategoria Sport

E rëndë në Shkodër/ 60 vjeçari gjendet i vdekur, dalin dyshimet e para (EMRI)

Një 60 vjeçar është gjetur i pajetë pasditen e sotme në në punishten e tij qytetin e Shkodrës. Sipas infoamcioneve, viktima është Mehdi Kavaja, ndërsa punonte në riparimin e bravave të makinave. Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje, teksa dyshohet se 60 vjeçari është qëlluar me armë zjarri. Sakaq hetimet vijojnë ende.…

Tashmë është zyrtare, ky lojtar nuk do të jetë me pjesë e ekipit kroat në Botëror

Tashmë është zyrtare. Nikola Kaliniç është përjashtuar nga ekipi i Kroacisë. Sulmuesi i Milanit nuk do të jetë më pjesë e Kroacisë në Kupën e Botës që po mbahet në Rusi. Lajmi është konfirmuar nga trajneri i Kroacisë, Zlato Daliç, përmes një konference të jashtëzakonshme për shtyp. “Ai ishte pjesë e skuadrës me Nigerinë, por…

  • Publikuar tek kategoria Sport

Petrit Vasili: Ky është shtet i mbaruar, i marrë fund.

Reagimi i radhës mbi mbylljen e autostradës Tiranë – Durrës për riparimin e saj ka ardhur nga Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili. Nëpërmjet një statusi në Facebook Vasili shprehet se mijëra automjete duhet të devijojnë në një rrugë dytësore të ngushtë në Maminas dhe se kjo qeveri nuk organizon…

Ja kush e ka realizuar foton më të famshme në botë!

“Bliss” është fotografia më e famshme në botë, të cilën e kemi parë të gjithë përdoruesit e kompjuterit duke qenë se ajo u ble dhe u përdor nga Microsoft. Por a e dini se kush e ka shkrepur peizazhin ku shihet një kodër e gjelbër? Fotografinë e ka realizuar fotografi Charles O’Rear. Ai fillimisht e…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Flamur Çelaj: Familja Haradinaj kontribut dhe sakrificë për kauzën kombëtare

Nga Flamur Çelaj Vlerat e njeriut duken në respektin që i tregohet kur përcillet në banesën e fundit! Baca Hilmi gjithë patriotët nga Kosova, Shqipëria  dhe gjithë hapsirat Shqiptare jashtë kufijve me prezencën e tyre sot, demonstruan më së miri respektin dhe nderimin për kontributin dhe sakrificat e tua dhe të familjes Haradinaj për kauzën kombëtare. U…

Nora Malaj: Media e lirë dhe demokracia, kryefjalë e lirisë së mendimit!

Deputetja e LSI-së,  Nora Malaj ka qenë e ftuar në takimin mes deputeteve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Sllovenisë, Kosovës dhe deputetëve çek në parlamentin çek ku temë diskutimi ka qenë liria e medias dhe shtypit, si një nga prioritetet më të rëndësishme të hapjes së negociatave, për t’i dhënë shanse çdo vendi demokratik, që…

Klajda Gjosha: Negociatat të nevojshme për ta vendosur Shqipërinë në kuadratin e rregullave dhe standardeve.

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ishte sot e pranishme në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate të organizuar në Sofje, ku u diskutua çështja e zgjerimit dhe konektivitetit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më poshtë statusi i plotë i Gjoshës: Në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate…

Endrit Braimllari: Kryeministri e ktheu vendin nga një garantues sigurie në eksportues destabiliteti

Intervista e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari. Komisioni i Sigurisë, si ndjekës i zbatimit të ligjeve dhe mbarëvajtjes së punës së ministrave, për ju si anëtar i saj, sa efektiv ështe së fundmi ky komision? Komisioni i Sigurisë Kombëtare është komisioni më i rëndësishëm parlamentar , mbi të gjitha për faktin se siguria kombëtare është…

Vasili: Banda qeveritare e bashkiake qan para artistëve, kur 1 miliard eurove u ka punuar qindin

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili për të disatën herë ka reaguar në facebook lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar. “Qindra milionë euro në shëndetësi i griu vandalizmi korruptiv i qeverisë”,-shkruan Vasili. ”Konçesione, që shpërdorojnë çdo minutë, euro pa fund, pa shënuar asnjë ndryshim në shëndetësi, përveçse thellojnë përditë batakun korruptiv ku ka hyrë pa kthim qeveria. Miliona pa fund për portale, miliona pa…

Përparim Spahiu: Ndërkohë që Kryeministri nuk ka asnjë shqetësim për konçensione që përveç se mbushin xhepa kompanish nuk sjellin asgjë ku po shkojmë?

Deputeti i LSI-së,Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër kryeministrit Rama duke u shprehur se ky i fundit nuk ka asnjë shqetësim as për emigrimin masiv, as për rritjen e aborteve si rrezultat i mundësive të kufizuara ekonomike, pra plakje të popullsisë dhe asnjë shqetësim për konçensione që përveç se…

Ngushëllimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për ndarjen nga jeta të babait të Ramush Haradinaj


Ngushëllimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për ndarjen nga jeta të babait të Ramush Haradinaj
 Mësova me hidhërim të thellë lajmin e ndarjes nga jeta sot të Hilmi Haradinaj, patriotit simbol të rezistencës për pavarësi!
Me zemër e me gjak ai jetën ia përkushtoi atdheut, familjarisht i dedikuar për të mbrojtur vendin e të parëve,…

Petrit Vasili: Vandalizmi intelektual i rilindjes urbane përpiu 400 milion euro, ndërsa për teatrin nuk ka lekë.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish për çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook Vasili shkruan se kjo rilindje e abortuar po rilind vetëm injorancën, mediokritetin dhe shkretimin kulturor dhe se këtyre shkollë pakëve u intereson që të vjedhin sa më lehtë paratë…

Edmond Panariti: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët e këtij vendi nuk i thonë ndal me vendosmëri projekt ligjit!

Reagimi i radhës mbi Teatrin Kombëtar ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Panariti. Përmes një statusi në Facebook ai shprehet se projekt ligji i hap rrugë shembjes së godinës historike së Teatrit Kombëtar dhe kjo gjë duhet ndaluar. Më poshtë statusi i plotë: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët…

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama, i shpreh ngushëllime Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për humbjen e babait!

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama, i shpreh ngushëllime Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për humbjen e babait! “U prehtë në paqe dhe i qoftë i lehtë dheu i Kosovës martire babait tuaj të nderuar i dashur Ramush, babait hero që ka në themelet e Kosovës së lirë edhe gjakun e bijëve të tij, edhe sakrificat…

“Pistë helikopterësh në Lurë”, Spahiu ironizon Ramën: Çoji me dron, meqë s’bën dot një tunel

Deputeti i LSI-së në Qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu ironizon deklaratat e bëra sot nga kryeministri Edi Rama në bashkëbisedimin e tij me banorët e Lurës, të cilëve u premtoi se do të ndërtohej një pistë helikopterësh dhe do të bëhej rruga për lëvizjen e tyre në këto zona. “Unë jam që në majë të malit…

Kryeministri, që batërdisi mbi 100 milion euro me portale s’ka lekë për teatrin.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në Facebook ai është shprehur se Kryeministri me gjithë Bashki e Ministri bëjnë në mënyrë të pështirë viktimën sikur s’ka para’, vetëm e vetëm që të grabisin tokën e Teatrit. Ndër…

Luan Rama: Faleminderit Policisë së Shtetit!

Një video e publikuar mbrëmjen e djeshme ku dy të rinj vrisnin në mënyrën më barbare një qen të rracës pitbull me një shkop, ka prekur zemrën e deputetit të LSI, Luan Rama i cili i ka denoncuar ata në polici. Në një postim, Rama ka lajmëruar se dy të rinjtë të quajtur Neritan Mahmuti…

Petrit Vasili: Skandal! Kryeministri rrodhi, do rregulla speciale të BE-së për të

Kryeministri Rama në një intervistë për austriaken Profil.at deklaroi se është i gatshëm të kthejë të gjithë azilkërkuesit në Shqipëri, ndërsa mbi këtë deklaratë ka reaguar edhe kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. “Kryeministri rrodhi”, ka shkruar Vasili, teksa shton se sipas tij sa herë që Rama flet zbulon një padituri dhe profanizëm…

Luan Rama: E tmerrshme çfarë kriminelësh rriten në këtë vend!

Jeta osh Qef dhe Animal Rescue Albania kanë shpërndarë dje një video me pamje makabre, ku dy të rinj, në një akt prej kriminelësh gjakftohtë, vrasin pa as më të voglën mëshirë një qen të lidhur e të pambrojtur, duke e qëlluar pa pushim në kokë deri sa kafsha e gjorë jep shpirt! Ky akt…

Monika Kryemadhi: Urimet më të mira për të gjithë besimtarët myslimanë në festimet e Bajramit të Madh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi me anë të një postimi në Facebook ka uruar Festën e Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë. “Uroj nga zemra që fryma, vlerat dhe mësimet e tij të jenë një mësim i madh për shoqërinë tonë gjatë gjithë vitit”-shkruan Kryemadhi. Më poshtë statusi i plotë: Urimet më të mira për…

Petrit Vasili: Po ky gërmadha kryeministër a i emëroi vetë këta drejtorët e hipotekave, që po i shkarkon tufa tufa?

Pas lajmit se kryeministri Rama ka shkarkuar nga puna 6 drejtorë të ALUIZNI-t dhe hipotekës për perfomancë të dobët, i menjehërshëm ka qenë reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Me anë të një postimi, Vasili e ka akuzuar Ramën se të gjithë personat të cilët po i shkarkon, i ka emëruar…

Petrit Vasili: Artistët përballë manekinëve të përbuzshëm të kryeministrit dhe bashkisë.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se manekinët e bashkisë dhe të kryeministrisë mbrojnë heroikisht pazarllëkun e tyre dhe grabitjen e vlerave kulturore, historike e qytetare. Ndër të tjera Vasili shprehet se këta manekinë siç erdhën ashtu edhe do…

Përparim Spahiu:Vendosja e pagesave për rrugët e shoqëruar me heqjen e taksës së qarkullimit do të ishte veprimi i duhur!

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se duhet ri-parë dhe ri-menduar taksa e qarkullimit pasi kështu siç po veprohet po merren lekët dy herë, edhe nga pagesa e rrugëve dhe nga taksa e qarkullimit. Më poshtë statusi i plotë: Nuk ka asgjë të re dhe që shqiptarët…

Floida Kërpaçi: Rama, non grata në Shqipëri

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë Jemi këtu ashtu siç edhe e kishim parashikuar që do të ishim për të vazhduar aksionin tonë rinor me një ideal të vetëm. Me idealin më të mirë për vendin tonë dhe kush më mirë sesa të rinjtë mund të protestojnë, të kërkojnë të drejtat e…

Klajda Gjosha: Kushtet për integrimin, drejtësia duhet çliruar nga ndikimi politik

Intervista/ Flet deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha Si ju duk fakti që Danimarka është tërhequr dhe duket se ka një tendencë pozitive për Shqipërinë? Për mua nuk përbën lajm Danimarka, nëse ka një tërheqje, nëse mendohet që do të japë një votë pro Shqipërisë. Për mua ajo që është e rëndësishme, është…

Shezai Rrokaj: Të mos bëhet teatër me Teatrin Kombëtar!

Intervista për ‘News 24’ e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj Z. Rrokaj sot ishte provimi i matematikës për Maturën Shtetërore. Si e shihni si proces, në një kohë kur ka pretendime se del teza, qoftë për provimin e matematikës ashtu edhe atë të letërsisë? Është një proces i tej zgjatur, shumë i…

Klevi Pojana: Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar është krim ndaj artit dhe kulturës shqiptare.

Nën Kryetari i LRI-së dhe njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ai shkruan se ndërtimi i kullave në tokën e teatrit, pra në zemrën e Tiranës është thjesht skandaloze dhe mbyllja e çdo dere për artistët nga qeveria tregon…

Petrit Vasili: Prishjen e teatrit e kërkon mllefi i të paditurve dhe të kompleksuarve.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook  duke komentuar projektin e qeverisë për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Vasili shprehet se çështja e teatrit në thelb është beteja mes padijes dhe mediokritetit të kryeministrit dhe artit e talentit të të talentuarve nga ana tjetër. Ai…

Nora Malaj: Qeveria e papërgjegjshme do të shembi Teatrin, si Neroni dogji Romën!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ajo shprehet se kjo nuk është kauzë për protagonizëm, por për të mbrojtur të drejtën për mbrojtjen e Teatrit dhe vlerave të trashëgimisë kulturore, për mbrojten e Teatrit Kombëtar si vlerë e Kombit! Ndër të tjera…

Kejdi Mehmetaj: Ligji anti Kushtetues dhe korruptiv që qeveria ka përgatitur për të shembur Teatrin, është vula e turpit e kësaj qeverie.

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj ka reaguar përmes një statusi në Facebook mbi bojkotin e mazhorancës në mbledhjen e komisionit ku po diskutohej mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ajo shprehet se kjo është dicka e pa parë dhe e pa dëgjuar dhe me sa duket Kryeministri e ka ndarë mendjen që historia të mos e…

Endrit Brahimllari: Rama po pengon integrimin, protesta jo vetëm në Tiranë

“Bashkëpunimi me PD”, Brahimllari: Opozita e bashkuar ka përgjegjësi për të përkrahur shqiptarët Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Brahimllari në një intervistë për “Koha Jonë”, shprehet se opozita ka misionin të jetë në krah të qytetarëve për të zgjidhur problemet e tyre edhe me anë të protestave. Braimllari thotë se kjo qeveri e ka…

Petrit Vasili: Bashkëqeverisja me krimin dhe jo me popullin është baraz kaos,varfëri dhe braktisje e vendit.

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili për Ora News Situata politike nuk është mirë. Opozita pothuajse organizon çdo ditë protesta kundër kësaj mazhorance. Cili është komenti juaj në lidhje me këtë? Protestat në radhë të parë janë në gjykimin e qytetarëve pasi ata protestojnë. Mijëra të tjerë mendojnë dhe reflektojnë edhe…

Floida Kërpaçi: A ka sot një tallje më të madhe sesa t’i drejtohesh qytetarëve shqiptarë dhe ti thuash se është rritur niveli i punësimit në vend?

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë A ka sot një tallje më të madhe sesa t’i drejtohesh qytetarëve shqiptarë dhe ti thuash se është rritur niveli i punësimit në vend? Nuk ka sot tallje më të madhe sepse ka një fakt dhe për këtë fakt nuk flasim ne. Për këtë fakt flet…

Petrit Vasili: Qytetarët që shkojnë drejt Durrësit torturohen në rrugë, na rroftë bashkëqeverisja me qytetarët

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar ashpër në lidhje me trafikun e rënduar që është krijuar ditët e fundit në të gjitha rrugët lidhëse mes Tiranës dhe Durrësit për shkak të projektit të rehabilitimit të autostradës. Vasili ka thënë se nuk është ndërmarrë asnjë masë lehtësuese, ndërsa ka shtuar se e…

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi pret Zëvendësministren e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës, Shen Beili

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi priti sot në selinë e LSI-së një delegacion të Partisë Komuniste të Republikës Popullore të Kinës, të kryesuar nga znj. Shen Beili, Zëvendësministrja e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës. Gjatë këtij takimi, Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi vlerësoi marrdhëniet e shkëlqyera midis…

Petrit Vasili: Papunësia u ul thotë kryeministri, po 400 mijë shqiptarët që ikën?

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se kryeministri i bën gabim llogaritë kur thotë se papunësia është ulur përkundrazi ajo është kthyer në tragjedinë e vërtetë të Shqipërisë. Më poshtë statusi i plotë: Papunësia u ul thotë kryeministri, po…

Klevi Pojana: Edi Rama duhet rrëzuar menjëherë dhe nëse e lejmë për nesër do të jemi shumë vonë

Fjala e Nënkryetarit të LRI-së, Klevi Pojana në protestë Ne jemi të gjithë të rinj të vendosur këtu për të vazhduar misionin tonë, për të protestuar kundër kësaj keqqeverisje dhe këtij kryeministri arrogant. Faktikisht kjo e sotmja, kjo qeveri i ngjan një autokracie që dita ditës po kthehet në tirani për të gjithë shqiptarët. Kjo…

Floida Kërpaçi: Sa shumë frikë ka Edi Rama nga të rinjtë!

Protesta e rradhës e të rinjve të LRI-së dhe FRPD-së përpara Kryeministrisë u shoqërua me përplasje me policinë, ndërsa protestuesit hasën barrierën e efektivëve që nuk i lejuan të qëndronin aty. Por pas këtij incidenti, ka qenë deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ajo që ka reaguar për herë të parë. Sipas Kërpaçit, të rinjtë sot…

Floida Kërpaçi: Ta refuzojmë me çdo formë demokratike këtë kryeministër që çdo ditë po instalon një sistem nuklear, i cili nuk i shërben njerëzve të thjeshtë

Fjala e kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë A ka sot një përgjegjës në Shqipëri për ekonominë e rrënuar? A ka sot një përgjegjës në Shqipëri për arsimin e rrënuar? Një përgjegjës për shëndetësinë ku nuk ofron asnjë shërbim për qytetarët? A ka sot një përgjegjës për Shqipërinë e cila nuk ofron shanse të…

Petrit Vasili: Hapja e negociatave do të ishte lajmi më i keq për kryeministrin dhe skenarin pro-Lindje.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se maxhoranca po bën gjithçka, që negociatat të mos hapen. Ai gjithashtu shprehet se kjo qeveri ka bërë gjithçka që të ndërtojë alibinë antieuropiane, që sheh nga lindja, pasi atje mendon se mund…

Petrit Vasili: Autostradën e mbyllën. Po 10 milion turistët nga malet si kaçakë do kalojnë?

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në Facebook për mbylljen e autostradës Tiranë – Durrës. Ai shprehet se kjo autostradë u mbyll pikërisht në startin e sezonit turistik dhe kjo është një bëmë e padëgjuar e kësaj qeverie. Ndër të tjera ai shkruan se tani…

Edmond Panariti: Çfarë duhet të mësojnë autoritetet dhe prodhuesit tanë nga takimi i G7 në Kanada?

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke u shprehur se autoritetet dhe prodhuesit tanë duhet të kuptojnë se nëse nuk mbrojnë veten dhe prodhimin vendas, nuk i mbron kush nga rrënimi i konkurrencës së pandershme. Ai shkruan gjithashtu se e rëndësishme është që të pengohet diskriminimi dhe…

Petrit Vasili: Kryeministri ynë gënjeshtrën e ka sëmundje pa shërim dhe nuk kurseu as kryeministrin Borisov.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se kryeministri ynë e ka gënjeshtrën mënyrë jetese dhe se në rastin e qendrës së rehabilitimit të ish të kthyerve nga ISIS, nuk kurseu as kryeministrin e Bullgarisë Borisov dhe e nxorri atë…

Petrit Vasili: Ruçi ligjëron shkatërrimin e parlamentit dhe shkel haptazi rregulloren!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook. Ai shprehet se drejtimi i parlamentit ka degraduar si kurrë më parë. Kryetari i tij me dashje të plotë ka ligjëruar dhunimin flagrant të rregullores. Vasili shkruan gjithashtu se Ruçi po merr përsipër të zhbëjë pozicionin e tij…

Shezai Rrokaj: Matura shtetërore duhet thjeshtuar.

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Matura shtetërore duhet thjeshtuar. Më poshtë statusi i plotë: Matura shtetërore duhet thjeshtuar. Përcaktimi i 5 provimeve, tre të detyrueshëm dhe 2 me të zgjedhur, u bë sipas ligjit të mëparshëm të arsimit të lartë. Asokohe, pesha specifike…

Vasili: Le të ikë Rama refugjat, nuk na duhen refugjatët

Debati për ardhjen e refugjatëve në Shqipëri, për kreun e deputetëve të grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili duhet të ikë kryeministri Edi Rama. Vasili thotë se: ”Boll më me këta armiq malinjë në krye të qeverisë, që e duan Shqipërinë pa shqiptarë. Tani le të presim bedelin e radhës të kryeministrit për të bërë përkthimin…

Monika Kryemadhi: 80% e qytetarëve kërkojnë largimin e Ramës dhe kësaj qeverie totalisht të inkriminuar

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për Televizionin “Top-Channel” Znj.Kryemadhi, aksioni opozitar vazhdon të jetë i koordinuar si gjatë ditës së sotme, sa do të vazhdojë, deri më 28 qershor? Aksioni opozitar vazhdon, vazhdon që në momentin që ne jemi prezent, pavarësisht se Parlamenti i ka përfunduar të gjithë etapat e tij të komunikimit…

Petrit Vasili: Pse bedelët e qeverisë gënjejnë trashë për qendrën e koordinimit të ish-ave të ISIS?

Pasi Këshilltari për Sigurinë në Kryeministri, Sandër Lleshi në një deklaratë për mediat mohoi të gjitha lajmet për ndërtimin e një qendre rehabilitimi në Shqipëri për strehimin e ish-ushtarëve të ISIS, ka ardhur edhe reagimi i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Me anë të një postimi, Vasili ka thënë se bedelët e…

Panariti: Euron e tronditi droga

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti përmes një reagimi ka lëshuar një sërë akuzash në drejtim të qeverisë. Panariti thotë se në treg po qarkullon një valutë e lirë, që sipas tij vjen nga tregtia e drogës. Ai thekson se kjo valutë po thellon deficitin tregtar. Reagimi i Panaritit Valute e lirë me tepri nëpër xhepa, çanta…

Monika Kryemadhi: Paratë e drogës po e kthejnë Reformën në Drejtësi në konsensus të krimit të organizuar.

Prononcimi i Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi përpara sallës së Parlamentit Besoj se e patë fytyrën e vërtetë, buratinin e Edi Ramës që sot kishte veshur ngjyrën kopjativ, për të kopjuar krimin e organizuar dhe për ta parë fytyrën e krimit të organizuar. Ngjyra e bluzës së vëllait të vetë, në makinën e Genc Xhixhës…

KLAJDA GJOSHA: Qeveria nuk ka përmbushur detyrat, dështimi me reformën në drejtësi, problem madhor.

Kur nga Italia ende pritet përgjigja e audio-përgjimit, nëse është ose jo vëllai i ministrit të Brendshëm protagonist, Lëvizja Socialiste për Integrim ka hedhur disa dyshime te reja. E ftuar në emisionin “Politika Online” të gazetares Marsela Karapanço në ‘gsh.al’, deputetja Klajda Gjosha vë në pikëpyetje kopjen që i është dërguar autoriteteve italiane për ekspertizë.…

Petrit Vasili: Shqipëria plan për qendër koordinimi për luftëtarët e ISIS. Qeveria po tradhëton shqiptarët

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për gazetën “Standard”   Duke marrë shkas nga deklaratat e kryeministrit bullgar në Tiranë, cili është mendimi juaj për mundësinë e ngritjes në Shqipëri të një qendre koordinimi për luftëtarët që kthehen nga ISIS? Është anormale që një lajm i tillë për ngritjen e një…

Floida Kërpaçi: Edi Rama përgjegjës për rrënimin e arsimit, shëndetësisë, standarteve të jetesës

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë Floida Kërpaçi: Të rinjtë shqiptarë nuk përfaqësojnë dhe nuk besojnë te sistemi i antivlerave të Edi Ramës. Sot në Shqipëri kemi një sistem të inkriminuar, një sistem ku qeveria ka përqendruar çdo gjë në një dorë oligarkësh dhe ku njerëzit e thjeshtë nuk ndihen të përfaqësuar,…

Spahiu-Ramës: Dil dhe thuaj dy fjalë për borxhin ndaj minatorëve

Për protestën e Minatorëve në pension, deputeti i LSI-së Përparim Spahiu, i është drejtuar kreut të qeverisë, Edi Rama. Spahiu i thotë Ramës që të dalë dhe ti thotë dy fjalë minatorëve për borxhin. Nga ana tjetër, deputeti i LSI-së ka ironizuar për llogaridhënien e PS-së në rrethe. ”Bamirësi bën dhe i shkon dikujt që…

Petrit Vasili: Qendër koordinimi për ISIS? Këtë duhet ta vendosë Parlamenti jo Kryeministri.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me një deklaratë të bërë nga kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov, në konferencën e përbashkët për shtyp të mbajtur dje bashkë me Kryeministrin Rama, ku ai u shpreh se në Shqipëri do të bëhet një qendër koordinimi për…

Edmond Panariti: Shteti të mos ta lërë në rënie të lirë bujqësinë, por ta stimulojë dhe ta mbrojë atë.

Intervista e Deputetit të LSI-së, Edmond Panariti për Report TV Në gjykimin tuaj në çfarë situate është mjedisi? Flitet shumë por çfarë ndodh konkretisht? Së pari unë do të thoja që tema e mjedisit në tërësi është kthyer tashmë në një temë qendrore publike por edhe politike. Nuk mund të mendohej në vitet ’90 për…

Nasip Naço: Reforma në Drejtësi ka dështuar, është devijuar vetëm për interesat e PS

Intervista e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nasip Naço, në Fax News Ka qenë një iniciativë e mazhorancës statusi i gjyqtarëve dhe i prokurorëve. Është diskutuar në fakt pa praninë e Partisë Demokratikë dhe keni qenë vetëm ju që keni përfaqësuar opozitën në komisionin e ligjeve. Pse keni deklaruar abstenim? Tashmë është bërë në…

Floida Këpaçi: Edi Rama dhe qeverisja e tij e inkriminuar të largohen për t’ua lënë vendin të rinjve

Fjala e Deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi në protestë Sot në fakt nuk ka ndryshuar asgjë nga çfarë jetuam dje. Sot qytetarët shqiptarët vazhdojnë të jetojnë të varfër. Të rinjtë vazhdojnë të shohin Europën si të vetmen alternativë për të jetuar dhe mbijetuar. Sot familjet tona janë më të pashpresa. Dhe në të gjithë këtë…

Floida Kërpaçi: Dëmtimi i mjedisit, ka pasoja të menjëhershme në shëndet!

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook. Ajo shprehet se sot në ditën ndërkombëtare të MJEDISIT, në komisionin e Shëndetësisë, po zhvillohet një seancë dëgjimore, për shqyrtimin e politikave në dobi të shëndetit. Ajo shkruan se duhet të reagohet menjëherë, përndryshe do të përballemi me pasoja te pakthyeshme.…

Petrit Vasili: Rrënimi i Reformës në Drejtësi, përgjegjësi vetëm e shumicës.

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  Grupi Parlamentar i LSI-së zhvilloi mbledhjen e tij dhe mori në shqyrtim disa momente kyç dhe shumë të rëndësishme të politikës aktuale,zhvillimeve të saj dhe njëherazi përcaktoi dhe qëndrimin e qartë dhe të prerë të grupit lidhur me to. Praktikisht Grupi Parlamentar i LSI-së konstatoi se situata në Shqipëri, në mënyrë të veçantë e Reformës në Drejtësi është shumë e rënduar. Kjo Reformë ka hyrë në qorrsokak, është deformuar qëllimisht nga mazhoranca për ta kapur atë dhe për ta përdorur në duart e saj si kamzhik kundra qytetarëve, por edhe në mënyrë të veçantë të opozitës shqiptare. Dhe sigurisht situata bëhet akoma më delikate kur edhe Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Tsereteli, i cili pati një mision në Shqipëri thekson:  Ne pamë një situatë të ndërlikuar me Reformën në Drejtësi, zbatimin e ligjit dhe luftën kundër drogës dhe krimit të organizuar. Ne besojmë se përveçse kësaj Reforma Zgjedhore është vendimtare”. Presidenti I Asamblesë Parlamentare të OSBE-së gjithashtu nënvizon: Duhet theksuar se Gjykata Kushtetuese nuk funksionon. E njëjta situatë me Gjykatën e Lartë. Me të gjitha këto, është shumë e vështirë që të mbahet demokracia”.  Këto janë afirmime jashtëzakonisht të rënda, të cilët vijnë nga institucione më të rëndësishme politike europiane dhe demonstrojnë qartë se në ç situatë ndodhet Reforma në Drejtësi në Shqipëri. Njëherazi Grupi Parlamentar i LSI-së shqyrtoi dhe nismën më të fundit lidhur me statusin e Gjyqtarëve dhe të Prokurorëve dhe zgjidhjet që mazhoranca ka prurë për këtë çështje, për këtë bllokim të qëllimshëm që i ka bërë. Këto zgjidhje që mazhoranca sjell janë qartësisht riciklim i instrumenteve të vjetër të drejtësisë së vjetër me qëllimin e vetëm kapjen sërish në mënyrë përfundimtare të Drejtësisë. Propozohet në mënyrë të qartë te këto ligje që për emërimet dhe të gjitha çështjet që lidhen me këto ligje, ti bëjë Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Prokurori I Përgjithshëm. Pra ka dy synime shumë të qarta: Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili mban peshë përgjegjësie të jashtëzakonshme për zhvillimet dhe mosndëshkueshmërinë të jetë ai instrumenti i vjetër më i akuzuari dhe më i anatemuari, ai që do të ndërtojë pra, emërimet e Drejtësisë së re. Kaq i kompromentuar ka qenë ky institucion saqë vetë Ministrja e Drejtësisë të mazhorancës, Ministrja e Rilindjes pak ditë më parë tha, pasi Këshilli i Lartë i Drejtësisë dha vendimin  e tij për të mos ndëshkuar gjyqtarët, dhe Ministrja thotë: E djeshmja ishte një ditë e zezë për këtë Këshill, që nxorri në pah sfidën e madhe që kemi përpara për të përmbysur sistemin e kalbur të drejtësisë. Këshilli i Lartë i Drejtësisë si organ kolegjial ka dështuar në garantimin e llogaridhënies së gjyqtarëve, dhe është kthyer në një strukturë mbrojtëse të interesave personale të gjyqtarëve në dëm të interesit publik. Kështu që këto afirmime, deklarime pa ekuivok, edhe të vetë mazhorancës tregojnë gjendjen shumë të errët në të cilën është futur kjo mazhorancë, e cila përveçse do të përdorë në mënyrë të turpshme Këshillin e Lartë të Drejtësisë, për të cilin kishte ato përcaktime që ju dëgjuat, njëherazi do që Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme znj,Arta Marku ta legjitimojë përfundimisht si një Prokurore të Përgjithshme të përjetshme. Pra nga një Prokurore e Përgjithshme, të ashtuquajtur të përkohshme të kthehet përfundimisht në një Prokurore të Përgjithshme të përjetshme, në interes të atyre që me 69 vota, pa shumicën kushtetuese të domosdoshme e zgjodhën dhe për të vazhduar përdorimin si instrument në duart e saj. E githë kjo bëhet që shteti ligjor të mos funksionojë. Pikërisht për këtë arsye dhe Gjykata Kushtetuese u zhbë, së bashku dhe me Gjykatën e Lartë dhe ka një bllokim të qartë dhe të qëllimshëm për të mos u ngirtur sa më parë kjo Gjykatë Kushtetuese, pasi po të kishim një Gjykatë Kushtetuese do të kishim një proces kushtetues shumë të fortë, të rreptë, sigurisht të fituar, edhe kundra taksë së rrugës së kombit. Një taksë e cila është futur në mënyrë të paligjshme, antikushtetuese  duke shkelur kushtetutën për ligjin e taksave, dhe për të drejtat e njeriut. Ku liritë dhe të drejtat e njeriut janë dhunuar dhe cënuar si kurrë më parë. Njëherazi…

Floida Kërpaçi: Rinia proteston sepse ne kemi një vizion tjetër për vendin. Larg bandave dhe krimit!

Kryetarja e LRI dhe njëkohësisht deputetja Floida Kërpaçi në fjalën e saj në protestën e organizuar pasditen e sotme poshtë Ministrisë së Brendshme nga të rinjtë, ka kërkuar përsëri dorëheqjen e ministrit Xhafaj. Sipas Kërpaçit, të rinjtë protestojnë sepse kanë një tjetër vizion për Shqipërinë, teksa ka theksuar se kjo qeveri po i largon ata…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al