Petrit Vasili: Pazari i rëndomtë i Rilindjes me reformën në drejtësi

Maxhoranca e shtyu ligjin për shkollën e magjistraturës për në seancën e fundit të Kuvendit por Petrit Vasili, duke mos marrë parasysh kërkesat e opozitës. Vasili shkruan në facebook se qeveria e propozoi ligjin që i jepte Kuvendit të vendoste për Shkollën e Magjistraturës me 2 vite, por në komision e votoi për të kaluar…

Intervista/ Kërpaçi: Çmontim i sistemit qeveritar klientelist që po mban peng vendin duke mos luftuar krimin e korrupsionin

Kërpaçi: Çmontim i sistemit qeveritar klientelist që po mban peng vendin duke mos luftuar krimin e korrupsionin Intervistoi: Aida Topalli Kryetarja e LRI-së, njëkohësisht deputete e LSI-së, Floida Kërpaçi në një intervistë për “Standard” foli rreth ngjarjeve të fundit, siç është ligji për shembjen e Teatrit Kombëtar, mos hapja e negociatave, largimi në masë i…

Luan Rama: Minjtë janë ringjallur!…

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Luan Rama Minjtë janë ringjallur!… Disa syresh i kam parë shumë vite më parë. Ndonjë edhe e kam njohur, po pavarësisht faktit në i kam njohur apo jo, të gjithë kishin diçka të ngjashme; përbashkuese dhe identifikuese po aq në raport me të tjerët. Kishin “Bllokun”, prej, edhe…

Panariti: Vdiq integrimi me gjithë diplomacinë ekonomike

Vdiq integrimi me gjithë diplomacinë ekonomike!! Pas dështimit të bujshëm të hapjes së negociatave me BE, vjen dështimi tjetër spektakolar i të ashtuquajturës diplomaci ekonomike, aq fortë të propaganduar në konferenca e takime ! Sepse ende pa u shuar jehona e samitit të Ballkanit Perëndimor në Londër, ku pika kryesore ishte forcimi i bashkëpunimit ekonomik,…

Agron Çela: Akt i paprecedentë i mazhorancës

Prononcimi i deputetit te LSI Agron Cela Ndërprerja e punimeve të komisionit parlamentar të politikës së jashtme, pikërisht në momentin kur opozita do t’i drejtonte pyetje Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, është një rast i paprecedent i shkeljes së Rregullores së Kuvendit, është një shfaqje arrogante e cënimit të etikës dhe papërgjegjshmërisë së…

E paprecedent ndërprerja e Komisionit, Gjosha: Frika ka pushtuar qeverinë shqiptare

Klajda Gjosha, ish-ministrja e Integrimit dhe deputete e LSI-së,pas Komisionit të Jashtëm ka dalë në një deklaratë për mediat në ambientet e jashtme ku është shprehur e indinjuar për mbylljen e Komisioni në mënyrë të paprecedent. Gjosha theksoi se frika ka pushtuar qeverinë shqiptare, negociatat nuk janë çelur, kjo është një gënjeshtër e madhe e…

Braimllari: Rama mbushi Shqipërinë me drogë, me trafik e mbyti shqiptarët në varfëri

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari, ka reaguar sot në një status në facebook ku thotë se sipas kryehajdutit platforma “Bashkëqeverisje me qytetarët” ka dhënë efekt. “Më lejo të të rikujtoj o kryehajdut që ke mbi 10 muaj që nuk qeveris, rrjedhimisht s’ke si të bashkëqeverisësh me qytetarët. Mbushe Shqipërinë me drogë, me trafik e…

Vasili: Maxhoranca zhbëri reformën konsensuale në drejtësi të 21-22 korrikut dhe Komisionin e Venecias, për të kapur sistemin.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, shkruan se maxhoranca zhbëri Reformën konsensuale në Drejtësi. Në një postim në facebook, Vasili shkruan se Kryeministri Edi Rama, me ndihmën e të huajve dhe të diplomatëve, ka kapur sistemin e Drejtësisë, duke hedhur poshtë rekomandimet e Komisionit të Venecias. Postimi i plotë i Petrit Vasilit Maxhoranca…

Monika Kryemadhi: Fjalët e bukura nuk të çojnë gjëkundi, aq më pak në BE!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar pas deklaratave të Edi Ramës lidhur me procesin e integrimit, në prani të komisionerit, Johannes Hann. Kryemadhi shprehet se ajo që Edi Rama e prezantoi sot si reforma, është strategjia e ish-ministres Klajda Gjosha, kërkesat e saj nuk u plotësuan asnjëherë nga Edi Rama. “E gjithë strategjia që…

Hahn në Shqipëri, reagon Gjosha: Show i rradhës për negociatat imagjinare vazhdon të rëndoj mbi vendin tonë dhe të ardhmen tonë europiane

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar ashpër në lidhje me takimin e komisionerit Hahn me kryeministrin Rama. Gjosha është shprehur se si zakonisht qeveria tregoi edhe një herë që në vend të punës, ajo që di të bëj më mirë është propaganda, shpenzimet për fasadë dhe përbuzja ndaj realitetit të hidhur me të cilin…

Reshje të dendura, Eriona Bixha denoncon: Tirana ka nevojë për punime me standarte, jo për ato që shiu i verës ua nxjerr bojën

Sekretarja Organizative e LSI dhe njëkohësisht edhe këshilltarja në Bashkinë e Tiranës, Eriona Bixha me anë të të një postimi ka denoncuar përmbytjen e kryeqytetit pas reshjeve që pushtuan vendin pasditen e sotme. Sipas Bixhës, Tirana ka nevojë për punime të standarteve të larta dhe jo për ato punime që edhe shiu i verës u…

Braimllari: Edi Rama është rrezik kombëtar për Shqipërinë

Intervista e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari për emisionin 7 pa 5 në Vizion Plus. Nuk shihni asnjë mundësi bashkëpunimi, bashkimi votash për  hir jo të bashkëqeverisjes së dikurshme po as edhe të këtij që konsiderohet shpesh për hir të së mirës së popullit por për të treguar se ju jeni konstruktiv, për të treguar…

Hahn në Tiranë, Vasili: Ta nisë “screeningun” nga paratë e pista

Eurokomisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn, vjen këtë pasdite në Tiranë.Por kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili thotë se BE-ja nuk flet kurrë për paratë e pista dhe për këtë duhet të flasë Hahn në takimin me kreun e qeverisë. Në një postim në facebook, Vasili thotë se BE-ja në Bruksel flet shumë pak…

Spahiu:Një tjetër investitor i huaj, kompania gjermane Meggle, largohet nga Shqipëria.

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me largimin e investitorëve të huaj nga Shqipëria. Duke i’u referuar kompanisë gjermane Meggle dhe rastit të mëparshëm të Sheratonit, Spahiu thekson faktin se investitorët e huaj i kushtojnë shumë vëmendje lajmeve në vend, gjë e…

Shezai Rrokaj: Rruga e Lumit të Vlorës, një kalvar mundimi për banorët e këtyre zonave që të kujton ‘Poemën e Mjerimit’ të Migjenit.

Shezai Rrokaj. Projekti “Rehabilitimi i Rrugës së Lumit të Vlorës” financohet nga Fondi Saudit për Zhvillim dhe parashikon ndërtimin e rrugës që fillon nga by-pass-i i Vlorës – Ura e Peshkëpisë, Ura e Laskos-Qeparo si dhe degëzimi Ura e Peshkëpisë – Selenicë – superstrada Levan – Tepelenë. Rruga ka një gjatësi prej 94 km. Ky…

Monika Kryemadhi: Ndarja nga jeta e aktorit Fadil Hasa është një lajm i trishtë, është kumt dhembjeje

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar për ndarjen nga jeta të aktorit të njohur Fadil Hasa. “Duke qenë pranë familjes dhe të afërmve të Fadil Hasës në këto momente dhembjeje, iu shpreh atyre ngushëllimet dhe gjithë solidaritetin e LSI-së, por edhe nderimin dhe mirënjohjen për emrin dhe veprën e tij; Faleminderit Fadil për gjithë…

Përparim Spahiu: Asnjë habi për lajmin e sotëm që Tirana renditet si kryeqyteti i pestë më i shtrenjtë në Evropë.

Pas raportit të publikuar nga “Numbeo” për sa i përket përballimit të blerjes së një apartamenti në gjashtë mujorin e parë të 2018-s, ku Tirana renditet e 5 si një nga kryeqytetet më të shtrenjta, vjen reagimi i deputetit të LSI-së,Përparim Spahiu. “S’ka si të ndodhi ndryshe kur droga dhe të ardhurat prej saj janë…

Gentian Çala: Dimri i vetmisë së madhe

Nga Gentian Çala. DIMRI I VETMISË SË MADHE Vjeshta e ardhshme politike duket të jetë mjaft e vështirë për Kryeministrin dhe mazhorancën pasi në shumë aspekte dështimi është mjaft i prekshëm dhe pakënaqësia në rritje. Dështimi në procesin e integrimit në tentimin e përsëritur të qeverisë për hapjen e negociatave të anëtarësimit, ishte një goditje…

Vasili: “Forca e ligjit” si farsë, pse s’janë arrestuar ende shefat e policisë së drogës së Vlorës

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, akuzon Ministrinë e Brendshme për mënyrën si po zbatohet operacioni “Forca e ligjit. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ai thotë se ky aksion është një farsë, duke shtruar pyetjen se pse nuk janë arrestuar ende shefat e policisë së drogës së Vlorës.…

Petrit Vasili: Beteja për Teatrin, betejë mes të mirës dhe të keqes

Petrit Vasili për Teatrin Ndalur te zhvillimet e fundit të protestës, thirrja që tashmë i drejtohet Presidentit dhe jo kryeministrit, për një kthim të ligjit, mosdekretim të ligjit , a duhet ? Së pari qëndrimi ynë lidhur me këtë nuk është thjeshtë më një aferë e thjeshtë tregtare, absolutisht është një aferë ekonomike e frikshme.…

Vasili: Qeveria kundër SHBA-së, DASH flet për pastrim masiv të parave

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan në facebook se qeveria është vendosur kundër SHBA-së, dhe se në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit, nënvizohet se në vend po bëhet pastrim masiv i parave. ”Dhjetrat kullat në Tiranë janë prova e qartë, që fajëson pa asnjë ekuivok qeverinë e inkriminuar në…

Vasili: NATO dhe Integrimi i Shqipërisë të rrezikuar seriozisht për shkak papërgjegjshmërisë së qeverisë.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News Z.Vasili cili është komenti juaj në lidhje me deklarimet e kryeministrit  për buxhetin për NATO-n? Pak javë më parë, kryeministri deklaroi medias gjermane NTV, kolegëve tuaj në Gjermani që Shqipëria plotësuan dhe paguan 2% të GDP-së për NATO-n. Kjo është një gënjeshtër…

Petrit Vasili: A gënjeu sërish Edi Rama për shpenzimet për NATO-n?

Samiti i NATO-s në Bruksel, mbërtheu për disa ditë politikën europiane. Kreu i deputetëve të LSI-së në Kuvend, Petrit Vasili, shtron pyetjen nëse kryeministri Edi Rama gënjeu për shpenzimet e Shqipërisë ndaj NATO-s. Në një status në facebook, Petrit Vasili rikujton se Rama gënjeu në prill kur u pyet nga një media gjermane nëse Shqipëria…

Panariti: Narkovaluta e narkotrafikut qeveritar po shkreton Shqipërinë

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti ka reaguar pas publikimit të raportit të Italisë për trafikun e drogës. “Si narkovaluta e narkotrafikut, po e shkreton vendin! Raporti Italian mbi narkotrafikun shqiptar, dëshmon për dramen që po luhet mbi shpinën e shoqërise”, shkruan Panariti në një postim në rrjetet sociale. “Ndryshimi i ketij modeli, qeverisjeje, është emergjencë…

Floida Kërpaçi: Kryeministri e ka kthyer Shqipërinë në vendin që transporton sasitë më të mëdha të kanabisit dhe drogave të forta me destinacion Italinë dhe Evropën!

Reagimi i radhës për raportin e shërbimeve Italiane të Antidrogës, ka ardhur nga deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi, e cila shprehet se kryeministri është kryetrafikanti që drejton dhe orienton secilën nga këto operacione kriminale që po dëmtojnë jetën e të ardhmen e qytetarëve tanë, për të cilën prokuroria duhet të reagojë dhe ta thërrasi atë…

Bota e fotografuar nga qielli! (FOTO)

Ekspozita e një prej fotografëve më të famshëm amerikan, Scott Mead u hap në fillim të këtij viti në galerinë Hamiltons. Në të janë të ekspozuara foto që ai ka bërë mbi re gjatë udhëtimeve të tij në destinacione të ndryshme. Ndërsa një përmbledhje e plotë me të gjithë fotot e tij është botuar në librin…

Monika Kryemadhi: Raport tronditës për trafikimin e drogës në Shqipëri. Rama po shkatërron rininë dhe të ardhmen

Deklarata për media e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi Raporti tronditës i Drejtorisë së Antidrogës Italiane demaskon përfundimisht qeverinë shqiptare dhe ndërkombëtarët që heshtën. Ja çfarë paraqet shumë qartë raporti: 1.”Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të kanabisit që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane’. Vetëm në vitin…

Përparim Spahiu: Raport skandaloz nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali.

Nga Përparim Spahiu Raport skandaloz nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali. Për vitin 2017 Importet e marijuanës në Itali janë rritur ndjeshëm duke arritur në vitin 2017 në një rekord të konfiskimeve, mbi 90 ton nga rreth 41 tonë që ishin në vitin 2016. Shqiptarët zënë vendin e parë në rrjetet kriminale…

Vasili: Antidroga italiane demaskon drogë-shtetin dhe ndërkombëtarët që heshtën

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, ka ngritur alarmin se vendi është në rrezik të rrënimit. Duke ju referuar Raportit të Antidrogës Italiane, Vasili shkruan se aty përcaktohet se Shqipëria po drejtohet nga një drogë-shtet, por nga ana tjetër Vasili shton se mbi këtë alarm, ndërkombëtarët heshtën dhe vijojnë të heshtin. ”Këto janë…

NASA publikon fotografi të rërës së kaltër në Mars (FOTO)

Agjencia Hapësinore e SHBA ka postuar një figurë që tregon një formim të rërës blu të pazakontë në Planetin e Kuq. Marsi nuk është pa arsye i quajtur si Planeti i Kuq . Të gjitha fotografitë tregojnë rolin dhe sipërfaqen e planetit në hije të ndryshme të kuqe. I pazakontë është një regjistrim i kohëve të…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Endrit Braimllari: Kryeministri trafikant i ka nxirë imazhin Shqipërisë në Europë, duke e bërë lajmin kryesor për trafikimin e lëndëve narkotike dhe drogërave forta

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të kanabisit që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane’. “Pohimi vjen nga Drejtoria Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali, e cila sapo ka publikuar ‘Raportin Vjetor’ në…

SALLATË ME BULLGUR

Përbërësit • ½ kupë bullgur • 1 kupë ujë • 1 domate mesatare • 1 spec i freskët i kuq (opsional) • 1 rrepë (opsionale) • 30 g djath i bardhë (opsional) • ¼ – ½ tufë majdanozi • 1 lugë gjelle (tbs) fara luledielli • 1-2 lugë gjelle (tbs) lëng limoni, në varësi të…

“Mbyllën Komisionin pasi Arta Marku u gjend në vështirësi”,Silva Caka: Ramën e ka kapur frika

Deklarata për media e Deputetes së LSI-së, Silva Caka Sot në prezencë të medias dhe të gjithë qytetarëve shqiptar mazhoranca me gjithë arrogancën që e karakterizon, ashtu siç zgjodhi jashtë çdo parashikimi ligjor dhe kushtetues prokuroren e përgjithshme të përkohshme, ashtu zgjodhi ta shpëtonte dhe nga pyetjet e deputetetëve të komisionit të ligjeve. Duke shkelur…

Nora Malaj: Keq qeverisja dhe frika nga transparenca!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se Është rast i përsëritur që ministrat e linjës apo institucionet e thirrura në komisione nuk vijnë të përballen me situatën , në të cilën janë marr peng! Më poshtë statusi i plotë: Keq qeverisja dhe frika nga transparenca! Është…

Deklarata e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili për padinë ndaj kryeministrit

Kjo është një nismë e përbashkët e jona. Është për të ndarë qartë prokurorinë, para së cilës janë të barabartë të gjithë shqiptarët nga prokuroria paralele e kryeministrit. Pasi ky kallëzim sot vë pëpara opinionit publik shumë qartë, që në Shqipëri funksionojnë dy prokurori. Kjo prokurori në të cilën ne kemi ardhur këtë që të…

Gjosha: I gjithë vendi duket sikur është përfshirë nga një kolaps total, ku asgjë nuk funksionon më dhe ku shpresat shuhen çdo ditë.

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha e ka cilësuar kaotike situatën ekonomike ku ndodhet Shqipëria.  Gjosha shkruan se qytetarët shqiptarë po përballen me vështirësi të mëdha ekonomike dhe se institucionet e vendit kanë ngrirë. “Duket se depresioni qeveritar tashmë ka mbërthyer gjithë shoqërinë. Kjo është dhimbja më e madhe e këtij kombi por që kërkon kurajo,…

Shezai Rrokaj: Ja pse duhet një Qeveri Stabiliteti me bazë të gjerë.

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se  paralizimi i institucioneve kushtetuese për shkak të reformës në drejtësi, mosndëshkimi i peshqve të mëdhenj, varfëria ekstreme në vend, mungesa e investimeve të huaja, përqendrimi i parave në duart e oligarkëve, braktisja e vendit dhe mungesa e dialogut politik…

Ja pse nuk duhet të pini ujë gjatë ushqimit…

Pirja e ujit para dhe gjatë ushqimit është shprehi që e kanë shumë njerëz. Zbulimet e reja tregojnë se pijrja e ujit gjatë ngrënies bën më shumë dëm sesa dobi. Dietologia Robin Joukilis, në librin e saj “Go with your gut” (Ecni me lukthin tuaj) pretendon se kjo shprehi dëmton tretjen dhe thithjen e materieve…

Makarona me fistekë

Përbërësit: 350 g makarona 100 g kaçkavall (gorgonzolë) Një dardhë e madhe Një lugë fistekë të bluar Një lugë majdanoz Një lugë lëng limon 30 g gjalpë 10 g sheqer (sipas dëshirës), kripë dhe piper Përgatitja: Hiqeni koren nga kaçkavalli dhe shtrydheni. Dardhën qërojeni, hiqjani farat dhe shtrydhni dhe qitni lëngun e limonit. Gjalpin shkrijeni…

Braimllari: Mungon siguria publike dhe punësimi, kryeministri shkatërroi biznesin në vend

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Endrit Braimllari me anë të një postimi në Facebook ka reaguar në lidhje me situtatën në të cilën ndodhet vendi. Duke i’u referuar largimit të të rinjve nga Shqipëria, deputeti i LSI-së shprehet se kjo vjenë si pasojë e keq qeverisjes dhe favorizimit të oligarkëve. Në një kohë që…

Vasili: Kuvendi një kooperativë e qeverisë, të anullohet votimi për Teatrin

Kërkesa e Lëvizjes Socialiste për Integrim, për anullimin e votimit të ligjit për Teatrin, është rrëzuar nga Sekretariati për Procedurat dhe Votimet, pranë Kuvendit të Shqipërisë. Por për Petrit Vasilin, maxhoranca e katandisi kuvendin si kooperativë të qeverisë. Kreu i deputetëve të LSI-së në kuvend, shkruan në një reagim në facebook se rivotimi i ligjit…

Blerina Bombaj: Lista “e zezë” e ushqimeve që nuk duhet të konsumoni

Dietologia Blerina Bombaj ka përgatitur një listë të ushqimeve që mund të konsumoni dhe një me ushqimet që duhen evituar nëse doni të humbisni peshë. Më poshtë lista me ushqimet që janë me “të zezë” (të palejuara): Nga ushqimet që përmbajnë proteina: pançeta, sallami, salsiçet, mishi me dhjamë, të brendshmet. Nga frutat dhe zarzavatet: patatet…

8 gjëra që me siguri nuk i keni ditur për Gjibraltarin

Gjibraltari, apo “Kepi i Tarikut”, është territor britanik, i cili ndan Spanjën me Marokun, ndërsa pjesët tjera janë të rrethuara nga Deti Mesdhe dhe Oqeani Atlantik. Gjibraltari ka vetëm 29 kilometra rrugë. Ekzistojnë vetëm dy destinacione: Tuvalu dhe Ishulli i Kokosit (ka më pak zhavorr). Automjetet lëvizin në anën e djathtë, për dallim nga Britania…

E kush mund t’i japë jetë buzëqeshjes më shumë se fëmijët? (FOTO)

Ne gjithmonë kemi nevojë për buzëqeshje, e kush mund t’i japë jetë buzëqeshjes më shumë se fëmijët? Fëmijët janë shumë argëtues dhe koha që njeriu kalon me fëmijët mund të kthejë krejtësisht në anën pozitive gjendjen emocionale të tij. Në çdo moment të kaluar me ta mund të shkrepni fotografi të cilat mbesin kujtim për…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Këto shenja tregojnë se keni mungesë të theksuar të vitaminës D

Një nga detajet që nuk duhet të neglizhojmë lidhur me shëndetin e trupit tonë, është mungesa e vitaminës D. Rreth 50% e popullsisë në nivel botëror, rrezikon seriozisht nga mungesa e kësaj vitamine. Mungesa e vitaminës D sjell një sërë pasojash për shëndetin, si atë fizik edhe mendor.. Kësisoj këshillohet të konsumohet peshk salmon, vezë, mëlçi,…

Nasip Naço: Deputetët e PS i kishin të dyja këmbët në një këpucë, në këpucën e kryeministrit dhe ndaj votuan me kokën ulur ligjin për teatrin

Intervista e Deputetit të LSI-së Nasip Naço për Fax News Naço çfarë ka ndodhur në seancën e Kuvendit? Kryetari i Kuvendit, apo sekretariati teknik i ka të gjitha mundësitë për të parë qoftë dhe me pamje filmike, sepse ai që vuri dorën dhe votoi në emër të z. Tavo ka qenë dikush tjetër. Nuk ka…

Petrit Vasili: Zero negociata me PS për ligjin për statusin e prokurorëve dhe gjyqtarëve

Intervista e Kreut të Grupit Parlametar të LSI-së, Petrit Vasili për Ora News Si mund të gjendet zgjidhja përballë një situate të tillë? Zgjidhja përpara kësaj situate është që Reforma në Drejtësi të mos zbatohet më sikur është zbatuar deri më tash, me një qëllim dhe me një objektiv dhe me një strategji të vetme që ka qenë dhe mbetet kapja e drejtësisë nga maxhoranca por zbatimi i asaj kushtetute dhe…

Edmond Panariti: Balla, publiko videosekuencat e plota

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti me anë të një postimi ka reaguar pas publikimit të videos nga kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ku ky i fundit e akuzonte se ka ndryshuar kartat e Tavos me atë të Bitrit. Panariti i ka bërë thirrje Ballës të publikojë videosekuencat e plota që ka, teksa…

Vasili: Epidemi hajdutësh në sytë e shqiptarëve dhe në krye të qeverisë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër përmes një postimi në Facebook, ku shkruan se hajdutët e votave refuzojnë e pengojnë rivotimin e ligjit për teatrin dhe vulosin manipulimin mu në mes të Parlamentit të votimit të ligjit për teatrin. Më poshtë statusi i plotë: Epidemi hajdutërie votash në parlament. Hajdutët…

Dieta në çift, është më e lehtë të humbësh peshë

Të ndash regjimin ushqimor me partnerin është një zgjedhje fituese. Tani është koha që në plan të parë janë rrobat e banjos: para se të vishni sërish bikini, është koha që të hiqni ca kile të tepërta. Misioni nuk është i pamundur, me kusht që ju të angazhoheni plotësisht dhe të luani të gjitha kartat…

9 super modele flokësh që mund t’i realizoni vetëm me karfica

E kujt mund t’i shkonte mendja se vetëm me disa karfica mund të eksploroni disa modele flokësh.  Nëse ju është mërzitur stili i zakonshëm i flokëve hidhuni një sy këtyre modeleve të thjeshta dhe të bukura flokësh të kapura me karfica. 1.Flokë të valëzuar të kapura me karfica anash Për të realizuar këtë model në…

Me kamomil dhe vaj ulliri, receta kuruese në 20 minuta për hemorroidet

Hemorroidet janë “jastëkë” të indeve, që normalisht ndodhen në arteriet e brendshme të rektumit: puna e tyre është të rregullojnë terminencën, ënjtjen ose deflatimin sipas nevojës. Kështu që termi është përdorur në mënyrë të pahijshme për të përcaktuar sëmundjen që ndodh kur venat hemorroidale fryhen dhe shtrihen tej mase duke i rritur varietetet. Rezulton se…

Ndërruan kartën e Bitrit me të Tavos? Braimllari: Intrigë e Rilindjes

Sekretariati për Procedurat dhe Votimet në Kuvend shqyrtoi dhe më pas rrëzoi kërkesën e PD-LSI për të anuluar votimin për Teatrin gjatë seancës së kaluar. Sipas Sekretariatit duke iu referuar pamjeve, karta e votimit e deputetit Robert Bitri është zëvendësuar me kartën e Vangjel Tavos nga dy deputetët e LSI Endrit Braimllari dhe Edmond Panariti…

Panariti: Spekulim dhe mashtrim mjeran përmendja e emrit tim

Pas akuzave se dy deputetët që i ndërruan kartën deputetit Robert Bitri, i cili votoi në vend të Vangjel Tavos në seancën e së enjtes për teatrin, janë Edmond Panariti dhe Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook Panariti ku  e mohon në mënyrë kategorike dhe thotë se ky është një…

Kejdi Mehmetaj: Rilindasi i vonuar, alias Robert Bitri …

Kejdi Mehmetaj, deputetja e LSI sulmon ashpër kolegun e saj Robert Bitri i cili së fundmi është distancuar nga LSI në mënyrën e të bërit opozitë duke votuar si i pavarur. “Nuk kishte se si të mos bëhej sërish protagonist i shëmtisë së maxhorancës në përpjekjen për të prishur teatrin, edhe rilindasi më i ri…

Nasip Naço: Maxhoranca po pengon ngritjen e institucioneve te drejtësisë. Ata nuk duan që Reforma të eci përpara

Deklarata për media e deputetit të LSI-së, Nasip Naço Dalja ime në këtë moment ka të bëjë me faktin e mungesës së deputetëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim në sallën e Kuvendit, ku u shpjegua qartë nga Kryetari i Grupit Parlamentar, por do të doja që nëpërmjet jush të marrin dhe  një mesazh qytetarët. Mungesa…

Si të përgatisni panna cotta sipas recetës klasike

Përbërësit për një tavë drejtkëndëshe 24×10 cm, ose për 10-12 forma të vogla: ● 500 ml qumësht me yndyrë ● 500 ml pana● 1 limon organik ● 150 g sheqer ● 14 g fletë xhelatinë për ëmbëlsira (janë 7 fletë x 2g secila)  ● 70 g sheqer Përgatitja: Fletët e xhelatinës i vëmë të hidratohen…

9 rregulla për veshjen në këtë valë të nxehti

Kur temperaturat vetëm rriten, ajo që duhet të bëni është të përzgjidhni me kujdes veshjen tuaj, edhe në fundjavë. Ju rendisim nëntë rregulla që duhet të kini parasysh për t’u ndier rehat dhe të bukura, pavarësisht të nxehtit. Vetëm se një veshje është në përputhje me motin nuk do të thotë se mund ta vishni…

Petrit Vasili: Vota u tjetërsua në mënyrën më të turpshme në Parlament

Fjala e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në Kuvend. Çdo standard i funksionimit ka rënë. Është vijimësi i të njëjtit standard, i cili i hoqi mundësinë dy javë më parë opozitës që të vazhdonte të fliste. Në përputhje me Rregulloren, kërkesa jonë për shkak të kësaj séance që është kërkuar pikërisht nga…

6 destinacionet më pak të kushtueshme në Europë

Të gjithë duam të udhëtojmë, por jo të gjithë kemi mundësi për të shpenzuar shumë para. Por disa qytete na ofrojnë mundësinë që të udhëtojmë me pak shpenzime, ndërsa na ofrojnë shumë bukuri dhe çlodhje. Këto gjashtë qytete janë ndër më të mundshmet për buxhetet mesatare, duke ju ofruar shërbime më të lira. Tani mbetet…

Terapia e limonit, si të pastroni mëlçinë

Limoni është një prej produkteve më të mira që ka dhuruar natyra. Lejon që të ekuilibrohet pehashi i trupit si dhe luan një sërë rolesh të rëndësishme për organet e tjera. Mëlçia është një organ themelor për filtrimin e toksinave të pranishme në gjak. Mëlçia mundëson pastrimin, në sajë të antioksidantëve dhe vitaminës C. Për…

Çantat e shpinës më “in” të momentit për të rritur

Çantat janë një aksesor shumë i rëndësishëm për të plotësuar veshjen tonë. Gjithçka që ne mbajmë në duar merret në konsideratë. Mirëpo kombinimi natyral i një çante sikurse ato që mbanit në shkollën e mesme me veshjen tuaj aktuale është një ndër zgjedhjet më trendi të momentit. Në ju sugjerojmë 15 stilet e çantave të…

Endrit Braimllari: Vendi po përballet çdo ditë e më shumë me mungesën e sigurisë publike për shkak të papërgjegjshmërisë së një Kryeministri hajdut.

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama. Braimllari shprehet se Kryeministri i lidhur me krimin e organizuar e ka futur vendin në kolaps dhe në mungesë të sigurisë publike. Më poshtë statusi i plotë: Vendi po përballet çdo ditë e më shumë me mungesën e…

Vasili: Arta Marku e kapur nga Rama, mbylli dosjen e vëllait të ministrit

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili shkruan se kryeprokurorja Arta Marku është e kapur nga kryeministri Rama, i cili sipas tij ndërhyri për të mbyllur dosjen për vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Postimi i Petrit Vasilit Kryeprokurorja e kapur nga Kryeministri, vetasgjësohet dhe nuk e procedon atë për gjoja ekspertizën e audiopërgjimit.…

Ja cilat janë 5 gabimet prindërore që duhet të shmangni

Rritja e një fëmije është një nga  sfidat më të vështira në jetë.  Ju duhet të siguroheni që fëmija juaj të kthehet në një maxhoren të pavarur që zotëron sjellje të denja në një shoqëri të zhvilluar dhe të moralshme. Shumica e prindërve të sotëm përpiqen më shumë seç duhet  dhe nuk e kuptojnë që…

Ja 10 minuta ushtrime në ditë, për të gjithë trupin!

Ja disa ushtrime të cilat sigurojnë një stërvitje totale të të gjithë trupit tuaj pa qenë nevoja të shpenzoni kohë edhe para në palestër. Nisini ato menjëherë duke i bërë përgjatë 60 sekondave secilin ushtrim! Me 15-20 sekonda pushim midis secilit ushtrim. Të paktën për 4 herë ne javë.…

Ja kush janë 10 aktoret më të bukura dhe më të paguara në Turqi

Hazal Kaya Hazal Kaya është e para në listën e aktoreve më të bukura turke.  Emri i saj i vërtetë është Leyla Hazal Kaya, emër mjaft i njohur në insdustrinë turke të filmit. Tuba Ünsal Tuba Ünsal, një aktore mjaft e njohur në Turqi, vjen e dyta në renditjen e më të bukurave në kinematografinë…

Cilat janë ushqimet e pasura me vitamina nga A-ja tek K-ja

Këshilla dhe informacione shumë të vlefshme që duhet t’i zbatoni edhe në praktikë. Vitamina A Ushqimet ku mund ta gjeni: Patatet e ëmbla, karrotat, spinaqi, drithërat e pasuruara. Përfitimet: Përmirëson shikimin, sistemin imunitar dhe sistemin riprodhues. Vitamina B1 (thiamina) Ushqimet ku mund ta gjeni: Krundet, drithërat e plotë, produktet e miellit, buka Përfitimet: Ndihmon organizmin…

Krostatë me krem djathi dhe luleshtrydhe

Në vetëm 10 minuta mund të keni një ëmbëlsirë të shijshme që nuk do t’i rëndojë stomakut për gjithë ditën. Përdorni fruta të stinës sipas dëshirës, nuk është e thënë të jenë patjetër luleshtrydhet! Koha e përgatitjes-10 minuta Koha e pjekjes-30 minuta Përbërësit për tavë me diametër 24 cm: 1 brumë i gatshëm brisée 250…

Monika Kryemadhi: Makuteria e Ramës duhet ndalur me çdo kusht dhe përballje

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi denoncoi sot dhunën e policisë ndaj banorëve të Kasharit që protestojnë kundër prishjes së banesave të tyre nga qeveria. Në një reagim në Facebook, Kryemadhi ka postuar një video që tregon momentet e përplasjes mes forcave të rendit dhe banorëve. Kryetarja e LSI shprehet se qeveria po vjedh qytetarët me…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al