Edmond Haxhinasto: Projektligji për teatrin, përse të mos i referohemi referendumeve për të vendosur?

 Fjala e Deputetit të LSI-së, Edmond Haxhinasto në Kuvend I nderuar kryetar, të nderuar deputetë , edhe sot shikoj me keqardhje polarizimin e tejskajshëm që ka mbërthyer diskutimin e të gjithë çështjeve të rëndësishme që kanë rëndësi kombëtare në këtë parlament. Nuk ka asnjë pikë takimi midis pozitës dhe opozitës për çështjen më të rëndësishme, ashtu siç nuk…

Silva Caka: Paçavurja e maxhorancës që legjetimon vjedhjen nuk është ligj, por antiligj që institucionalizon pazaret e kryeministrit

Fjala e deputetes së LSI, Silva Caka në Kuvend Nuk e di se çfarë është më hipokrite në këtë çështje: meraku i Kryeministrit dhe ministrave të tij për gjendjen e teatrit dhe jetët e artistëve dhe publikut, gjoja investimet e rëndësishme, të cilat Kryeministri i favorizon vetëm kur merr kaparin, gjoja respektimi i kornizës ligjore…

Nora Malaj: Të duash vendin, do të thotë të duash dhe të mbrosh Teatrin Kombëtar!

I nderuar Kryetar i seancës, Të nderuar kolegë të pozitës, Fjalën time në këtë seancë, dua ta adresoj drejt jush, për t’ju bërë edhe njëherë thirrje ndërgjegjes suaj, që të reflektoni dhe të keni mirësinë që këtë projektligj, ardhur në këtë seancë,  me procedurë të përshpjetuar të mos e kaloni.  Ju ftoj që për hërë…

Edmond Panariti: Kauza jonë, kauzë e drejtë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe identitetit kombëtar

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Edmond Panariti Të nderuar kolegë deputetë! Unë projektligjin e paraqitur e lexoj: Procedurë e veçantë për negocim dhe lidhje kontrate për ndërtim kullash, sepse ky është thelbi dhe qëllimi i Ligjit. Teatri është thjesht një instrument për arritjen e këtij qëllimi, se po të kishte qenë qëllim do…

Petrit Vasili: Skënder Hyka nuk është më mes nesh

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me vdekjen e ish-futbollistit të Kombëtares dhe skuadrës së Tiranës, Skënder Hyka. Vasili ka shkruar se të gjithë tifozat bardheblu dhe jo vetëm janë në zi, teksa ka shtuar se ka qenë privilegj të ndiqej bukuria e futbollit…

Viktor Tushaj: Kjo qeveri nuk e sheh dhe nuk e ka sensin e llogaridhënies .

Fjala e Deputetit të LSI-së, Viktor Tushaj në Kuvend Kazma e Teatrit qeveritar kërkon rrënimin e një monumenti shumëfish historik, histori kulturore, histori artistike, histori sociale, histori albanologjike, histori politike e gjithë kombit shqiptar. Mjerë ai popull që humb kujtesën historike, shkruante sot një studiues I madh shqiptar. Prandaj ky projektligj është një aferë e…

Endrit Braimllari: Rama hajdut i pronës publike, duhet të jetë subjekti kryesor i operacionit forca e ligjit.

Fjala në Kuvend e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari Në fakt është e pashpjegueshme që ne sot diskutonim për një projektligj të tillë, sepse jo vetëm ne të opozitës, por edhe deputetë të mazhorancës janë shumë të qartë se çfarë do të ndodhi me miratimin e këtij projektligji. Pikësëpari si deputet I LSI-së, nuk është…

Kejdi Mehmetaj: Shembja e Teatrit do të jetë viti zero për Edi Ramën, i cili ka vendosur të shkatërrojë identitetin tonë kombëtar.

Fjala e Deputetes së LSI-së, Kejdi Mehmetaj në Kuvend Ndihem e keqardhur dhe e turpëruar që jam pjesë e këtij parlamenti që me dashje po shkruan pjesën më të errët të historisë së tij, shkatërrimin me vetëdije të funksioneve kushtetuese. Që me dashje legjitimon si të jetë zyre Noterie: të gjithë zhvatjet, grabitjet, shpërdorimet, aferat…

Njihuni me familjen që realizon fotografitë më interesante! (FOTO)

Kate Weiland, e cila është marrë me dramaturgji dhe vallëzim për disa vite, tani pasionin e saj për artin ka vendosur ta shfaqë në një formë mjaft interesante. Ajo dhe familja e saj realizojnë disa nga fotografitë me qesharake që mund t’i shihni. Duke krijuar situatë të ndryshme si dhe duke përdorur ushqime dhe rroba…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Nasip Naço: Projektligji për Teatrin ka mungesë transparence, dhe ku ka mungesë transparence ka korrupsion!

Fjala në Kuvend e Deputetit të LSI-së, Nasip Naço Do doja të shprehja respekt për të gjithë ata artistë, edhe për shoqërinë civile, të cilët duan që të ruajnë vlerat historike, vlerat kulturore, duan që ta ruajnë këtë godinë të vjetër të qytetit të Tiranës. Por sigurisht që ka edhe një pjesë të cilët duan që të…

Shezai  Rrokaj: Ky teatër absurd i absurditetit të kësaj Qeverie.

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj Të nderuar deputetë, Drafti që po diskutojmë sot është i veçantë për nga sensibiliteti publik, ngarkesat emocionale vetjake, por edhe për nga besimi që kemi marrë nga populli dhe betimi ynë në Kuvend se vendimmarrjet tona për të mirën e qytetarëve tanë do të jenë drejta.…

Klajda Gjosha: Projektligji për Teatrin, projektligj i paprecedent që ligjëron plaçkitjen e pronës publike.

Fjala në Kuvend e deputetes së LSI-së, Klajda Gjosha  Kurrë nuk do të mendohej në një vend normal të bënim një diskutim të tillë për çështjen e Teatrit Kombëtar. Jo vetëm që qeveria nuk do të guxonte të ndërmerrte iniciativa të tilla shkatërruese, por ndoshta askush nga ne nuk do të guxonte të politizonte njëçështje…

Ja si të shpëtoni nga zbokthi me këta përbërës

Higjiena e dobët, gjendje të caktuara shëndetësore, sëmundjet e lëkurës… këto e shkaqe të tjera lidhen me praninë e zbokthit, problemit që prek miliona njerëz në të gjithë botën. Më poshtë gjeni disa përbërës të cilët po ti përzieni do të shihni ndryshimi rrënjësor. Limon dhe sodë buke Soda e bukës dhe lëngu i limonit…

Luan Rama: Tirana ka nevojë për shenjat e veta të historisë!

Fjala në Kuvend e zv.Kryetarit të LSI-së, Luan Rama Në fakt prej kohësh, madje prej shumë kohësh, kjo sallë e Kuvendit është shndërruar në teatrin më të shëmtuar, e ne aktorët; me ministra e kryeministrin në krye të tyre në rolet kryesor, e ne të tjerët, deputetët e popullit, dikush në role të dyta e…

Si të gatuajmë biskota të mbushura me nutella

 Përbërësit 115 gr margarin140 gr sheqer pluhur 1 veze 1 sheqer vanilje 200 gr miell 40 gr kakao 1 luge nisheste ½ luge sode bikarbone 1-2 luge uje te ftohtë Nutella Hapat   1 Perzijme margarinen me sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze 2 Shtojme sheqerin e vaniljes,shtojme vezen dhe ne fund shtojme miellin…

Monika Kryemadhi: Ligji për Teatrin, ligj i shëmtuar, kriminal dhe grabitës që do mbulojë me turp Parlamentin e Shqipërisë.

Fjala e kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në Parlament Të nderuar kolegë! Vijmë sot në ritualin politik për të thënë disa fjalë në Parlament, për të kuptuar se çfarë ndodh vërtet. Në fakt do të diskutojmë sot lidhur me ligjin e shëmtuar dhe ligjin që grabit pronat e shqiptarëve, të cilin e sjell me rrëmbim…

Intervista me Nicolas Cage: Disa herë është mirë të të urrejnë!

Portali “The Talks”, ka bërë një intervistë me aktorin e famshëm të “Hollywood-it”, Nicolas Cage. Në këtë intervistë tejet interesante aktori i mirënjohur ndan aspekte nga jeta e tij kinematografike, vizionin e tij profesional dhe mënyrën sesi e sheh botën. Zoti Cage, pse keni ndryshuar emrin? Më duhej të rizbuloja veten. Unë ligjërisht jam ende…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Braimllari: Rama në konflikt interesi me ligjin

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari në një postim në Facebook teksa i drejtohet Edi Ramës shprehet se “kryeministri i krimit nuk vjen në seancë të përgjigjet për tjetërsimin e pronës publike, por numëron arritjet e Forcës së Ligjit”. “Ky kryeministër nuk mund të zbatojë operacionin Forca e Ligjit sepse ky është vetë subjekt…

Nasip Naço në Kuvend; Të gjitha pyetjet për projektligjin për Teatrin. Ja shkeljet e rënda ligjore që po bën qeveria

Fjala e Deputetit të LSI-së, Nasip Naço në Kuvend Të nderuar kolegë, Sigurisht që duke respektuar artistët, shoqërinë civile si ata që duan të ruajnë vlerat historike dhe kombëtare kulturore të godinës por edhe një pjesë të artistëve që duan të prishet kjo godinë për ta realizuar një ëndërr të tyren për tu bërë një…

Vogëlushi nuk i përmbajti emocionet, gjatë ceremonisë martesore të prindërve (Foto)

Ceremonitë martesore janë ngjarje emocionale, pavarësisht nëse jeni të afërm apo i keni shumë të largët të porsamartuarit. Më së shumti emocionohen familjarët dhe miqtë, kur martohet dikush shumë i afërm i tyre. Njëjtë ka reaguar edhe një vogëlush gjashtëvjeçar nga Anglia, të cilit po i martoheshin prindërit. “Kur pa nënën në të bardha, nisi…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Ja kush është qyteti më i mirë në botë për të jetuar…

Sipas një studimi të kryer nga një kompani internacionale në punë kërkimore e quajtur Mercer, Viena ëhtë qyteti më i mirë në botë për të jetuar. Ky studim ka patur per bazë kushtet ekonomike-sociale si dhe fusha të tjera si shëndeti, edukimi, banimi dhe sigurisht është ose jo qyteti një vend i favorshem për  të…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al