Ndryshimet në organizëm pas vetëm 15 minutash ecje

Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Bëhet fjalë për një aktivitet të thjeshtë fizik por që ka cilësitë më të mira të një medikamenti farmaceutik kundër stresit. Por ky nuk është i vetmi përfitim që vjen nga ecja. Në këtë artikull do të zbuloni përfitimet…

Intervista me Anthony Joshua: Si ushtrohet dhe si ushqehet kampioni gjigant?

Joshua është ndër boksierët më të mirë në histori, e kjo gjë arrihet vetëm me punë të madhe, përkushtim dhe, normalisht, ushtrime rigoroze fizike. Më poshtë ju sjellim dhe një intervistë të tij me MensHealth, ku mund të mësoni më shumë për jetën profesionale të Anthony Joshua. Është e qartë se jeni një djalosh i…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Petrit Vasili: Manipulohet votimi i ligjit për teatrin, përgjegjësi penale nga kryetari tek me i fundit.

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili kërkoi nisjen e hetimeve për manipulim të votimit të së enjtes për godinën e Teatrit Kombëtar. Në një reagim në rrjetet sociale, Vasili tha se në procesverbalin e Kuvend, në seancë figuron deputeti Vangjel Tavo, i cili në fakt ka qenë jashtë Shqipërisë dje. Më poshtë statusi…

7 ishuj grekë për pushimet verore

Edhe pse lagen nga i njëjti det i mrekullueshëm, ishujt grekë kanë secili personalitetin e vet. Dhe janë për të gjithë: për ata që pëlqejnë të shijojnë jetën e natës deri në agim, për romantikët, familjet, për ata që pëlqejnë sportet e ndryshme. Por bëni kujdes, pavarësisht larmishmërisë dhe numrit – 300 të banuara dhe…

Monika Kryemadhi: Asgjë nuk e shpëton Edi Ramën nga përgjegjësia për shkatërrimin e teatrit!

Pas miratimit të ligjit për shembjen e teatrit, ka reaguar edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi nëpërmjet një statusi në Facebook. Kryemadhi shprehet se Rama heshti dje gjatë 12 orëve sepse frika për vendimin e prishjes së Teatrit është më e fortë se dëshira për t’iu kundërvënë opozitës dhe se heshtja e Ramës tregon frikën…

Pishinat me format më të çuditshme në botë (Foto)

Kemi pasur rastin të shohim pishina të madhësive të ndryshme, por jo edhe me forma nga më të çuditshmet që në shikim të parë duken shumë qesharake. Fotogaleria e publikuar më poshtë shfaq disa nga pishinat më të çuditshme, ku pronarët e tyre kanë shpenzuar shuma të majme të të hollave që t’i kenë në…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Kërpaçi: Ligji për shkatërrimin e Teatrit nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i Identitetit Kombëtar!

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook lidhur me kalimin e ligjit për Teatrin dje në Parlament. “NE VOTUAM KUNDËR këtij ligji, për të mbrojtur me zemër dhe përgjegjësi Identitetin Kombëtar, i cili është i paçmueshëm,por Rilindja që për ca grushta para shet çdo gjë, legjitimoi vjedhjen e…

Reagon ashpër Spahiu: “Ti nuk punëson dot, Ti di vetëm të prishësh, Rama po shkatërron të ardhmen”

Deputeti i Levizjes Socialiste për Integrim Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale pas publikimit të shifrave të punësimit në Shqipëri në vitet fundit. “Vetëm 27 mijë vënde të reja pune në 7 vite, a thua se është apo ishte e vështirë të kuptohej që e gjitha ishte një mashtrim…

Braimllari: Veprimet e hajdutërisë së Ramës, do marrin reagim të fortë qytetar

Me 75 vota pro u miratua në parim ligji për Teatrin Kombëtar, pavarësisht protestave të shumta të opozitës në sallë dhe artistëve e shoqërisë civile jashtë parlamentit. Ndërsa sot, Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, e quan votimin e qeverisë, si vazhdim të hajdutërisë. Por Braimllari, thekson se këto veprime do marrim përgjigjen e…

Fileto pule me salcë mustarde

Përbërësit për 4 persona: 8 fileta gjoks pule të holla 1-2 lugë salce sosi të bardhë 100g djathë grire 150-200ml pana ose qumësht Vaj ulliri, gjethe sherbele, majdanoz i grirë 2 thelpinj hudhër 1/2 lëng limoni Kripë, piper sipas nevojës Përgatitja: 1.Rrahim filetat e mishit per t’i bere sa me te holla duke i mbuluar…

Biçikleta që kushton më shtrenjtë se një Ferrari (Video)

A keni menduar ndonjëherë se një biçikletë mund të jetë më e shtrenjtë se një veturë? Nëse nuk ju ka shkuar ndër mend, kjo është e mundur. Kompania nga Londra “Goldgenie”, e cila prodhon këto biçikleta për rreth 330,000 dollarë. Kjo pasi  çdo centimetër i biçikletës është i mbuluar me ar, duke përfshirë zinxhirët. Për më…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Ja pse duhet të përdorni Shafranin e Indisë për shëndetin tuaj

Përbërësi aktiv në shafranin e Indisë është Curcumin, i cili është përbërës që i takon familjes së Zenxhebilit, Ginger. Shafrani përdoret për më shumë se 2500 vjet në Indi, ku në fillim përdorej si një bojë (ngjyrë). Përparësitë mjekësore të kësaj erëze kanë qenë të ngadalshme, por duke evoluar gjatë shekujve. Ja pse duhet ta…

Monika Kryemadhi: Tentakulat e banditizmit të qeverisë sot u shtrinë te teatri! Fundi i diktatorëve është i shkruar qartas

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar pas vendimit të Edi Ramës dhe deputetëve të tij për të shembur Teatrin Kombëtar. Duke shkruan në Facebook, Kryemadhi thotë se Shqipëria sot ka humbur një pjesë të rëndësishme. Reagimi i Monika Kryemadhit: Nëse turpit do t’i vinim sot mbiemër ai do të ishte “i gjatë”, aq sa…

Floida Kërpaçi: Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i identitetit kombëtar

Fjala e Deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi në Kuvend I nderuar zoti kryetar, Të nderuar kolegë deputetë e shumë të nderuar qytetarë. Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar nuk është gjë tjetër veçse shkatërrim i identitetit kombëtar. Prej muajsh, ashtu si edhe sot, artistë, intelektualë, qytetarë të zakonshëm, janë bërë bashkë për të mbrojtur më vendosmëri historinë,…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al