Krostatë me krem djathi dhe luleshtrydhe

Në vetëm 10 minuta mund të keni një ëmbëlsirë të shijshme që nuk do t’i rëndojë stomakut për gjithë ditën. Përdorni fruta të stinës sipas dëshirës, nuk është e thënë të jenë patjetër luleshtrydhet! Koha e përgatitjes-10 minuta Koha e pjekjes-30 minuta Përbërësit për tavë me diametër 24 cm: 1 brumë i gatshëm brisée 250…

Monika Kryemadhi: Makuteria e Ramës duhet ndalur me çdo kusht dhe përballje

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi denoncoi sot dhunën e policisë ndaj banorëve të Kasharit që protestojnë kundër prishjes së banesave të tyre nga qeveria. Në një reagim në Facebook, Kryemadhi ka postuar një video që tregon momentet e përplasjes mes forcave të rendit dhe banorëve. Kryetarja e LSI shprehet se qeveria po vjedh qytetarët me…

Kur kafshët imitojnë njerëzit (Foto)

Shumica e kafshëve bëjnë një punë të mirë kur ju përmbahen roleve të tyre të pritura. Por, edhe ato shpesh kanë një devijim nga sjellja e tyre , duke dashur të na tregojnë se “sa njerëz janë”. Pra, nëse jeni kurioz për të parë se si mund të jenë me të vërtetë kafshët të zgjuara…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Dyqanet më të mira online

Kush dëshiron të endet nëpër rrugën kur blerjet e rrobave tuaja të preferuara ju mund ti bëni të gjitha nga shtëpia? Këto janë ndër dyqanet më të mira online për ndjekësit më të mëdhenj të modës Pretty Little Thing, prettylittlething.com Me qindra produkte të reja çdo ditë, Pretty Little Thing  heq të gjitha dilemat për për…

Braimllari sulmon Gjonajn: Kulmi i rilindjes! Nuk luftohet korrupsioni e krimi organizuar nga një zëdhënëse partie që duhet të ndiqet penalisht

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet kundër ministres së drejtësisë. Braimllari shkruan se nuk mund të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar një zëdhënëse partie që duhet të ndiqet penalisht për shkelje ligji. Kulmi i rilindjes! Nxjerr Ministren e Drejtësisë të bëjë zëdhënësen e…

Panariti: Opozita dhe shoqëria civile të padisin ligjin për teatrin

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti me anë të një statusi në Facebook është shprehur se opozita dhe shoqëria civile duhet të paditë antikushtetueshmërinë e ligjit për teatrin. Më poshtë statusi i plotë: “Opozita, shoqëria civile duhet të paditë antikushtetueshmërinë e ligjit për teatrin, pavarësisht paralizës së Gjykatës Kushtetuese. Përtej këtij akti çdo veprimi negociues apo…

Si ta bëni më frymëzues këndin tuaj të leximit

 Ditët e ngarkuara në punë dhe problemet e tjera të jetës shpeshherë na i largojnë vëmendjen nga libri. Por një kënd i këndshëm i arreduar bukur mund tua kthejë dëshirën për të lexuar duke i dhuruar vetes një pushim çlodhës. Ne ju sugjerojmë të shfrytëzoni hapësirat duke treguar shijen dhe krijimtarinë tuaj, një kënd i…

A mund ta gjeni gabimin? (Foto)

Aftësia për të parë edhe detajet më të vogla është mjaft e dobishme. Në këtë artikull, do të gjeni disa foto që nuk kërkojnë njohuri në matematikë ose shkencë, por që sfidojnë vëmendjen tuaj. Ky test u krijua me ndihmën e disa ilustratorëve dhe tregon se sa i vëmendshëm jeni. Çdo fotografi përmban një gabim.…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Endrit Braimllari: Kryeministër trafikant dhe plaçkitës i pronës publike.

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama, ku shprehet se sot Shqipëria është më e pasigurtë sepse ashtu i duhet këtij hajduti kombëtar me qëllim që të favorizojë krimin e organizuar prej të cilit nuk ndahet dot Postimi i plotë: Kryeministër trafikant dhe plaçkitës i…

Teatri, Vasili: Duart e përgjakura Makbethianë, që nuk do të lahen kurrë

Nga Petrit Vasili Teatri, duart e përgjakura Makbethianë, që nuk do të lahen kurrë. Kundër Teatrit dhe jo në Teatër; në parlament në një sallë ku era e rëndë e injorancës kutërbon dhe jo në Skenën e Teatrit; nga 75 obskurantistë, shpirtshitur e inkuizitorë dhe jo nga të vërtë aktorë, …..u luajt Makbethi qeveritar, grabitqar,…

Spahiu ironizon Braçen: Këtë herë nuk ta mbajti

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka ironizuar dhe ka kritikuar kolegun e PS-së, Erjon Braçe, për qëndrimin që ka mbajtur për çështjen e Teatrit Kombëtar. Spahiu e konsideron të pabesueshëm faktin që Braçe përjashtoi veten dhe të gjithë Komisionin e Ekonomisë, që ai drejton, nga diskutimi për shkatërrimin e godinës për teatrin. Deputeti i LSI-së,…

Bananet mund të zhduken përgjithmonë

Kohëve të fundit, Shkenca është përballur me një problem të kërpudhave që shkakton një sëmundje të quajtur “panamez” që sulmon plantacionet e bananeve në mbarë botën. Quentinis”, bananet që sot përbëjnë 99.9% të tregtisë globale të bananeve janë të rrezikuara shumë nga kjo sëmundje. Bananet qarkullojnë rreth 30 miliardë dollarë në vit në industrinë e…

Macja feston për golin si pronari i saj (Video)

Ndërsa pronari ka festuar për golin e dhënë nga kombëtarja në Kampionatin Botëror, të njëjtën gjë  ka bërë edhe macja e tij. Videoja që po qarkullon në internet, e tregon kafshën shtëpiake që mjaullin sikur thotë ‘gol’ ndërsa në sfond të pranishmit dëgjohen duke qeshur. Forma se si reagoi macja, është pëlqyer shumë në rrjetet…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Ja kush janë fshatrat më të bukur në Europë

Fshatra që të lënë pa frymë, rrugë të ngushta dhe kështjella mesjetare, të përfshira në skenarë piktoreskë. Portree, Ishulli Skye, Skoci Ky fshat që shtrihet në portin e gadishullit skocez Hebrides është i rrethuar nga pyje me drerë, shqiponja dhe një fauna të mrekullueshme. Liqene, formacione shkëmbore dhe peizazhe që të lënë pa frymë ju…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al