Klevi Pojana: Frika e një piktori të dal boje nga rinia shqiptare, përkthehet në urdhëra për ta lënë kampin e LRI dhe të gjithë Jalin pa energji elektrike!

Nënkryetari i LRI-së njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se shkaku i ndërprerjes elektrike në Gjirin e Jalit është kryeministri Rama! “PSIKtor’ ne nuk ndalemi në rrugën tonë! Të rinjtë nuk ndalen nga rruga e tyre për një Shqipëri europiane, pa varfëri,…

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim!

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim! Rreth 600 të rinj e të reja anëtarë të LRI-së, ndezin Jalën për të dhjetin vit me rradhë. Tē ardhur nga e gjithë Shqipëria në akademinë politike të verës, veprimtarët e LRI-së marrin pjesë në leksione mbi zhvillimet politike dhe sfidat e saj, organizojne tryeza debati, por edhe plot…

Gjosha: Krimi mban peng hapjen e negociatave

Dita e dytë e kampingut të LRI në Jale. Deputetja e LSI Klajda Gjosha trajnim me të rinjtë për çështjen e integrimit europian. Gjosha: Shqipëria vazhdon të mbetet peng i çeljes së negociatave si pasojë e lidhjes së politikës me krimin. Dhe kjo është një pikë shumë delikate sepse nuk ka gjë më të tmerrshme sesa…

Monika Kryemadhi: Në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi besimtarëve musliman dhe gjithë shqiptarëve

Urimi i Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi për festën e Kurban Bajramit Për gjithë besimtarët musliman dhe për gjithë shqiptarët në fakt në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi dhe të ndajmë mirësinë me njëri-tjetrin, të ndajmë begatinë me njëri-tjetrin dhe të largojmë…

Klevi Pojana: LRI e nis me një aksion të jashtëzakonshëm për të pastruar gjirin e Jalit!

Sot të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim kanë startuar kampin e përvitshëm të Jalës. Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se LRI e ka nisur kampin ndryshe duke nisur një aksion për të pastruar gjirin e Jalit! Më…

Petrit Vasili: Të ngrihemi kundër maskarallëkut shtetëror të rilindjes

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili bën apel për reagim popullor ndaj qeverisë dhe politikave koncesionare të qeverisë. Në një shënim në Facebook, Vasili i referohet zhvillimeve në Itali, ku pas tragjedisë në Urën Morandi, partitë politike po bëjnë thirrje për mos bindje civile dhe mos pagesë të taksave. “Mosbindja civile është legjitime dhe…

Vasili: Europa anullon koncesionet, Rama vijon hajdutërinë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, thekson se në Europë janë anulluar koncesionet, kurse qeveria Rama thotë Vasili, vijon hajdutërinë. Vasili thotë se së fundmi edhe Italia kuptoi se koncesionet kanë rezultuar qartazi me leverdi ekonomike zero, një pastrim parash sheshit. ”Greqia, Franca, Spanja, Irlanda dhe së fundi në mënyrë dramatike Italia kanë…

Vasili thirrje qeverisë: Bëni spot për ‘Ethet e Nilit’, mos shpenzoni për konçensione

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  i ka bërë thirrje qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë, që të bëjnë spote për ‘Ethet e Nilit’, në mënyrë që të informojnë qytetarët për rrezikun që ju kanoset nga kjo sëmundje. Vasili shprehet më tej se Ethet e Nilit janë një kërcënim i qartë dhe serioz për shoqërinë.…

Braimllari: Në alarm siguria e qytetarëve, qeveria vetëm gjobit

Ngjarjet e fundit në vend , si masakra në Resulaj në Selenicë me 8 të vrarë dhe aksidentet e rënda rrugore, për deputetin e LSI-së, Endrit Braimllari janë shenja të alarmit se vendi është në pasiguri të plotë. Në një postim në facebook, Braimllari thotë se qeveria është ireale dhe se vetëm institucioni i gjobave…

Përparim Spahiu jep lajmin e mirë: Do të fillojë ndërtimi i fushës së futbollit në Bulqizë, por fondet janë të kufizuara

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu me anë të një postimi ka lajmëruar se së shpejti do të nisë ndërtimi i fushës së futbollit në Bulqizë me ndihmën e vëllzërve Keta, FSHF-së, Balfin Group dhe Bashkisë së Bulqizës. Sakaq, Spahiu ka shtuar se fondet janë të kufizuara, teksa i bën thirrje Ministrisë së Financave të minimizojë…

Vasili takon përfaqësuesin e OSBE: Shitblerja e votës, problem kërcënues për demokracinë

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili priti në një takim z. Mark Pritchard, përfaqësues i posaçëm i OSBE për Europën Juglindore, dhe Ambasadorin Andreas Nothelle, nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së. Gjatë këtij takimi, Vasili diskutoi me Pritchard për zhvillimet akuale politike në Shqipëri, ku u ndal veçanërisht te Reforma Zgjedhore. Vasili tha se…

Vasili: Një pyetje për shkollëpakun

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sot për projektin e rrugës së Milotit, i cili sipas kryeministrit Edi Rama ndikon në turizëm. Vasili shpreh se dy akset kryesore që do të ndikonin në turizëm janë by Pasi-n e Fierit dhe të Vlorës, të cilët ende nuk kanë nisur të ndërtohen. “Shkollëpaku ngatërron…

Vasili: Çështjen e kufijve të Kosovës e ka zgjidhur Deklarata e Pavarësisë

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili argumenton se debatet për rishikimin e kufijve në Kosovë janë kthim pas. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se debatin për kufijtë e ka zgjidhur në mënyrë përfundimtare deklarata e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës,  si dhe pakoja e negociatorit ndërkombëtarë Marti Ahtisari. “Riciklimi i të shkuarës…

Anisa Bahiti: Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë.

Nga Anisa Bahiti Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë. Paqja, dinamika ekonomike, drejtësia sociale, toleranca – e gjithë kjo dhe më shumë, sot dhe nesër, varet nga fuqia e të rinjve ” Dita Ndërkombëtare e Rinisë u aprovua me një rezolutë të posaçme nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në vitin 1999. Kjo ditë…

Vasili: SHBA e qartë për kufijtë e Kosovës, s’ka asnjë ekuivok

Petrit Vasili Xhorxh Bush deklaronte prere qe s’ka asnje ekuivok per kufijte e Kosoves!! Ne 27 shkurt 2008 Presidenti i SHBA Xhorxh Bush deklaronte prere se kufijte e Kosoves jane shume te qarte. Ja se cfare deklaronte: “Shtetet e Bashkuara besojnë në shoqëritë e lira dhe besojnë se zgjidhja aktuale për Kosovën do të çojë…

Braimllari: Dita Ndërkombëtare e Rinisë, një ditë reflektimi për këtë qeveri

Në ditën Ndërkombëtare të Rinisë, deputeti i LSI Endrit Braimllari përmes një postimi në “Facebook”, e ka cilësuar si një ditë reflektimi për qeverinë. Postimi i plotë: “Dita Nderkombetare e Rinise”, duhet te jete nje dite reflektimi per kete qeveri. Te rinjte e vendit jane te pashprese dhe te paperkrahur nga politikat e kesaj qeverie.…

Vasili: I marri përqesh mortin

Kryetari i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në fshatin Resulaj të Selenicën, ku u vranë 8 persona të një familje. Për Vasilin, statusi i kryeministrit Edi Rama mëngjesin e sot është veprim i një të marri. ”Bashkia Selenicë shpall me shumë të drejtë dite zie…

Kryemadhi: Vizitoni bukuritë e Kosovës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ndodhet këto ditë në Kosovë. Kryemadhi po viziton bjeshkët e famshme të Kosovës. Në një video mesazh në Facebook, Kryemadhi ka një apel për qytetarët shqiptarë. Ajo i fton të vizitojnë bukuritë e mrekullueshme të Kosovës. https://www.facebook.com/KryemadhiMonika/videos/1737310649715003/…

Petrit Vasili: Rama pjesë e axhendave të errëta anti-Kosovë

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Report Tv. Së pari z.Vasili dua të ndalemi te çështja e Kosovës, Presidenti Thaçi ka hedhur një tezë për korrigjimin e kufijve që ai e ka cilësuar, nuk bëhet fjalë për ndarje, shkëmbim territoresh por korrigjim kufijsh. Si e shikoni ju personalisht apo dhe…

Vasili: Kryefjala në Kosovë duhet të jetë liberalizimi i vizave

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili thotë se politika e Kosovës duhet të fokusohet te procesi i integrimit në BE dhe liberalizimi i vizave dhe jo në debate që sjellin probleme të tjera. Në një reagim në Facebook, Vasili shprehet se Kosova duhet të shfrytëzojë momentin kur BE ka dhënë rekomandim pozitiv për vizat…

Spahiu: Shqipëria vendi me shpenzimet publike për edukim në % të PBB, më të vogla në rajon

Nga Përparim Spahiu “Arsimi është themeli mbi të cilin ndërtojmë të ardhmen tonë”, e ka thënë Christine Gregoire, politikane e Amerikës, por besoj të gjithë e kemi menduar dhe themi përditë. Por kush janë lajmet që na vinë nga Shqipëria? -134 mijë fëmijë më pak në shkolla katër vitet e fundit. – Infrastrukura e sektorit…

Raporti i KE, Vasili: Shëndeti i shqiptarëve është në rrezik

Pas raportit se 77% e shqiptarëve nuk përballojnë dot finaciarisht shërbimin e përkujdesit dental, reagon kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili. Përmes një postimi në facebook, Vasili e nis me ironi se raporti nuk është i opozitës por i Anketës Europiane të Cilësisë së Jetës, të Komisionit Europian. Duke e cilësuar si shifra…

70% e rinisë kërkon largimin, Gjosha: Qeveria zero investim

Pas raportit se 70% e të rinjëve në Shqipëri kërkojnë të largohen nga vendi, reagon deputetja, Klajda Gjosha. Në një status në facebook, deputetja e LSI-së, shkruan se të rinjtë e kanë humbur shpresën. Përballë këtij realiteti, Gjosha thotë se qeveria refuzon të zbatojë Planin Kombëtar të rinisë edhe pse është në dijeni për këtë…

Petrit Vasili: Integriteti territorial dhe bashkëjetesa etnike janë baza dhe jo objekti i dialogut të Kosovës me Serbinë.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për News 24 Si i shihni deklaratat e Thaçit? Absolutisht që çdo gjë që ndodh në Kosovë apo që artikulohet politikisht në Kosovë ndiqet me interesim dhe me merak pasi për ne raporti me Kosovën është një raport edhe gjaku dhe vital edhe historik, pra…

Vasili: Paprekshmëria e kufijve dhe e bashkëjetesës mes etnive e bëjnë të fortë dhe unike Kosovën.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News. Do doja një koment tuajin mbi çështjen e Kosovës, mbi këtë debat që harxhoi shumë energji por që duket që pak nga pak po fashitet  duke pare dhe reagimin kundër të politikës së Kosovës. Dhe një koment do doja dhe nga ju për këtë heshtje në Tiranë mbi këtë tezë..…

Vasili: Qeveri e lodhur, ndërtoi 10 km rrugë në vit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan në një status në facebook, se qeveria e lodhur ka ndërtuar vetëm 10 km rrugë gjatë periudhës janar-prill. ”Do dëgjoni dhe që janë 10 km kaq të bukura, me një standart kaq të lartë, kaq të mrekullueshme sa që nuk i keni parë kurrë në jetë…

Monika Kryemadhi: Visare të natyrës, që fatmirësisht po i zbulojmë e vlerësojmë hap pas hapi.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ndodhet në Kosovë, ku me anë të një video-je të postuar në Facebook shihet në malin e Sharrit, një vend përrallor. ” Mirëmëngjes nga lartësitë e malit të Sharrit, në Prevallë, Kosovë, mbi 1590 metra mbi nivelin e detit, vend i mahnitshëm, ashtu si shumë zona, troje, pyje, lumenj të…

Vasili: Kosova, Ahtissari dhe kompromisi i pamundur me kufijtë

Nga Petrit Vasili – Pavarësia e Kosovës u ngrit mbi tri kolona të palëkundshme: Mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe përfshirjes së tyre në betejën për Pavarësinë e Kosovës; Së dyti: mbi luftën dhe gjakun e UÇK-së; dhe së treti mbi pakon e Ahtissarit. Kjo e fundit ishte pikërisht qasja mendjehapur ndaj komunitetit serb në Kosovë dhe…

Vasili: Gërmadhat që qeverisin Tiranën, provincialë arkaikë e me komplekse.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryebashkiakun Veliaj dhe kryeministrin Rama lidhur me projektin e tyre për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Ai i cilëson si gërmadha provinciale që qeverisin dhe urrejnë Tiranën. “Këta të kompleksuarit tanë vuajnë dhe nuk shërojnë dot provincializmin e tyre arkaik, pa ngjyrë, pa moral dhe plot…

Edmond Haxhinasto: Ushqimi i një koncepti të tillë të shkëmbimit të territoreve, është sa arkaik, jo-Evropian, aq edhe anti-kombëtar.

Nga Edmond Haxhinasto Kam ndjekur me vëmendje diskutimet e fundit në lidhje me shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe, siç ndodh shpesh mes shqiptarësh, kontributorët në debat pak merren me thelbin e çështjes e shumë merren me njëri-tjetrin, a thua se sharjet sa më të mëdha për personin, janë kontribut më patriotik për…

Urimi i veçantë i Luan Ramës për ditëlindjen e poetit Hamit Aliaj

Nuk mund të mungonte me urimin e tij në ditëlindjen e 64-t të poetit Hamit Aliaj, zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. Madje, ai ka zgjedhur që poetin t’a urojë me një poezi të dedikuar posaçerisht dhe enkas për të në ditën e lindjen, duke qënë ndërkaq surprizues dhe i veçantë në këtë ditë të shënuar…

Aksionet e AKU, Panariti: Autoritet Policor apo Kombëtar i Ushqimit?!

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti përmes një postimi ka reaguar rreth aksioneve të fundit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ai përmes një reagimi në rrjetet sociale ka deklaruar se ajo çfarë po ndodh duke sikur një kontroll policor pasi “Zëri i Autoritetit” nuk dëgjohet nga konsumatori. Ai gjithashtu bën thirrjet që të bëhet kujdes kur…

Braimllari: Për çfarë bashkëqeverisje e qytetarët flet ky Kryeministër batakçi?!

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale kundër qeverisë Rama në lidhje me bashkëqeverisjen e partisë më qytetarët. Nuk ka bashkëqeverisje me qytetarët, ka bashkëqeverisje me oligarkët dhe krimin e organizuar. Sot raporti i bashkëqeverisjes së këtij Kryeministri ka vetëm një shifër: varfëri ekstreme, pasiguri publike dhe…

Vasili: Tirana, qyteti “rrofsha unë”

Nga: Petrit Vasili –  Tirana qyteti me identitet shumë të fortë shoqëror, është shndërruar në një skenë bajate provinciale të zaptuar nga pushtuesit politikë të saj. Qyteti që ka shenjuar kthesat e mëdha epokale të këtij vendi, që nga beteja e Tiranës në luftën për çlirim e deri tek vendosja e pluralizmit, ku ajo priu…

Spahiu: Në vetëm në 6 muaj, 24 mijë shqiptarë të papunë

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se në 6 mujorin e parë të vitit, janë regjistruar 24 mijë të papunë. Spahiu thotë se 50% më shumë është numri i subjekteve të mbyllura, ku në një postim në facebook, jep arsyet pse ka ardhur kjo rënie. ”TVSH për biznesin e vogël. Energjie elektrike më të shtrenjtë,…

Rrokaj: Qeveria nuk është zgjidhja e problemit të narkotrafikut

Nga: Shezai Rrokaj Kjo Qeveri nuk e zgjidh dot problemin e narkotrafikut, sepse ai është krijesë e saj dhe ajo krijesë e tij. Ndërkombëtarët duhet të ndërgjegjësohen një ditë e më parë për këtë fakt. Raportet e shumta ndërkombëtare kanë konfirmuar plotësisht tashmë se organizatat kriminale shqiptare janë shumë aktive në trafikun e drogës. Përveç…

Lojrat e fatit, Vasili: Në 2013 Rama ishte kundër, sot i kapur

Për ligjin e lojrave të fatit që Presidenti i Shqipërisë e ktheu në kuvend, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, zbulon mashtrimin e qeverisë. Përmes një postimi në facebook, Vasili citon pjesë nga deklarata e Ramës në 2013. ”Sot favorizon lojrat e fatit por lexoni çfarë thoshte po ky kryeministër në 25 tetor…

Flamur Çelaj: Lojërat e Fatit dhe Fati i Shqiptarëve

Gjenden të dokumentuara plotë raste dhe argumente që lidhin Fatin e Shqiptareve me një llojë Rulete Ruse që ata kanë bërë me jetët e tyre përgjatë këtij tranzicioni të vështirë ku shpresa shpesh herë humbet kollaj dhe të vetmet forma motivuese kanë qenë “punët e pista” si kontrabanda, trafiqet, evazioni fiskal, mashtrimet, grabitjet e të…

Vasili: Ahmetaj, pecetë e kryeministrit për të fshirë buzët

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në një status në facebook, se Ministri i Financave, Arben Ahmetaj është një pecetë e Kryeministrit për të fshirë buzët. Shkas është bërë shifra e 59 milion euro më pak të ardhura. Me kaq para thotë Vasili, do të ishin bërë dy Teatro Kombëtarë. ”Të ardhurat…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al