Bianca Andreescu është adoleshentja që ka ‘thyer’ kampionen e tenisit, Serena Williams.

Ajo fitoi titullin e parë të saj në Grand Slam duke mundur 24 herë kampionen e botës.

Andreescu  është vajza e parë kanadeze që fiton Grand Slam në moshën 19-vjeçarja.

Bianca mundi Williams 6-3, 7-5 në finalen e së shtunës.

“Ky vit ka qenë një ëndërr e vërtetë,”-i tha Andreescu tifozëve. “Jam mirënjohëse dhe e bekuar. Kam punuar vërtet shumë për këtë moment. Të luaja kundër Serenës, legjendën e këtij sporti, ishte mahnitëse.”

Duke zhgënjyer tifozët e saj, Serena ka humbur tashmë katër finale të njëpasnjëshme.