Vendi në një spirale që minon, Gjosha: Dy opsione drejt BE-së, por janë refuzuese

Flet për “Koha Jonë”, ish-ministrja e Integrimit, deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha: LSI-ja ka qënë tejet konstruktive Intervistoi: Redjon Shtylla Politika në vend është në tensionin e vendimmarrjes së Këshillit Europian, i cili në Samitin e 28 qershorit, do të flasë nëse për Shqipërinë do të ketë çelje të negociatave të anëtarësimit drejt BE-së. Për…

Edmond Panariti: Ndërsa flitet për stabilitetin e Evropës, si garantohet stabiliteti i Shqipërisë? Po Kuvendi i Shqipërisë, Komisioni i Sigurisë, Grupet Parlamentare, ku janë?

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se gjashtëqindmijë, gjashtëdhjetëmijë, apo gjashtëmijë refugjatë, ajo që duket qartë është se Shqipëria po konsiderohet seriozisht si një vend “tampon” për frenimin e fluksit të refugjateve nga zonat e nxehta të lindjes. Më poshtë statusi i plotë: Gjashtëqindmijë, gjashtëdhjetëmijë,…

Petrit Vasili: Hapja e negociatave për Maqedoninë, asgjëson çdo alibi të dështimit të Edi Ramës.

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për kritikat e disave vendeve të BE për Shqipërinë lidhur me negociatat. Në një reagim në Facebook, Vasili krahason Maqedoninë dhe Shqipërinë. Vendi fqinj edhe pse ka shumë më tepër probleme se Shqipëria mesa duket do të marrë çeljen e negociatave. Ndërsa Shqipëria për shkak të…

Përparim Spahiu: Nuk e votova reformën për të goditur juristët profesionistë, por ata që rreshtohen me qeverinë!

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku deklaron se reformën në drejtësi nuk e votoi që nga sistemi të largohen juristët profesionistë dhe ata që nuk rreshtohen me qeverinë. Spahiu shprehet gjithashtu se vendimet e dyshimta, aspak të besueshme dhe jo në barazi para ligjit të strukturave të Vetting-ut,…

Riparimi i autostradës, shpërthen Petrit Vasili: E bllokuar, kryeministër damlla që mbledh gjoja ankesa lart e poshtë

Çështja e trafikut të rënduar në autostradën Tiranë-Durrës po kthehet në një problem serioz, ndërkohë që ka qenë kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ai që ka reaguar përsëri kundër kësaj katrahure. Vasili ka rikujtuar edhe njëherë njoftimin e ARRSH-së ditën e djeshme ku thuhej se aksi do të hapej në mesditë, teksa…

Petrit Vasili: Ky kryeministër tradhtar i integrimit dhe gënjeshtar i popullit.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar ashpër nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook kundër kryeministrit. Vasili shprehet se ky kryeministër është një gënjeshtar pa shërim i popullit dhe se ai e ka tradhtuar haptas integrimin pasi u tha europianëve se e ka kthyer zverkun nga lindja e…

Klajda Gjosha: Hollanda e drejtpërdrejtë dhe konkrete në kërkesat e saj. Do të ishte fatale nëse Shqipërise do ti refuzohen negociatat!

Intervista e Deputetes së LSI-së, Klajda Gjosha për “Fax News”    Janë të shumta debatet që po zhvillohen, në fakt një ditë më parë në komisionin për çështjet e Europës në parlamentin e Hollandës është diskutuar pikëisht çështja e hapjes së negociatave për Shqipërinë po ashtu edhe për Maqedoninë. Debati në parlament u zhvillua në…

Cilat janë ushqimet që ju mbrojnë nga rreziku i kancerit

Janë disa ushqime që janë të dobishme për organizmin dhe ndikojnë në mënyra të ndryshme mbi të Por, pavarësisht ndryshimeve, të gjithë kanë diçka të përbashkët: ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e kancerit. Më poshtë po shohim cilat janë këto ushqime dhe si ndikojnë ato. Lakër Brukseli, lakër me gjethe jeshile apo lulelakra… Kjo klasë…

Vasili: Bllokimi i integrimit në BE, armiku është Edi Rama

Në 28 qershor, Këshilli Europian do të jap notën për Shqipërinë. Mediet e huaja, kanë zbuluar se është ”Jo” çeljes së negociatave të anëtarësimit, pasi ka ende vende skeptive. Lidhur me këtë çështje që është në pikun e saj, kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili rendit të gjitha zhvillimet negative të qeverisë ”Rama…

Luan Rama: Parlamentarizmi i vrarë, demokraci e gjymtuar!…

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama gjithashtu ka reaguar për seancën e sotme në Kuvend dhe mos dhënien e fjalës opozitës. Rama shprehet se klasa politike dhe Kuvendi i Shqipërisë, nuk e meritojnë çeljen e negociatave! “Që qytetarēt të mos ndëshkohen prej parlamentarizmit të vrarë e papërgjegjshmërisë politike, të dëshmojnë se e meritojnë Europën nën moton:…

Petrit Vasili: PS groposi parlamentarizmin

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për seancën e sotme në Kuvend dhe mos dhënien e fjalës opozitës. Vasili shprehet se Edi Rama ka urdhëruar kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi që t’i heq të drejtën e fjalës opozitës. Duke e cilësuar këtë si një shkelje kushtetuese, Vasili thotë se sot vendi nuk…

Petrit Vasili: Parlamenti u varros sepse opozitës ju rrëmbye fjala!

Prononcimi për mediat i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili pas përfundimit të Kuvendit Kryetari i Kuvendit nuk ka asnjë të drejtë që të mohojë të drejtën e diskutimeve secilit nga diskutantët deputetë, ku secili siç thotë rregullorja e Kuvendit , një rregullore që tashmë është kthyer në një rreckë të qelbur. I…

10 vendet më interesante të botës, që nuk mund të vizitohen

10 vendet më interesante të botës, që nuk mund të vizitohen Njihuni me listën e vendeve të çuditshme dhe interesante në të njëjtën kohë, që, për fat të keq, nuk mund të vizitohen, pasi janë të arritshëm vetëm për pak të autorizuar Nëpër botë ka shumë vende me interes, të cilat paraqesin një alternativë origjinale,…

Erklent Krifsa: Tirana që thonë dhe Tirana që vërtetë është

Kryetari i LRI-Së për Tiranën, Erklent Krifsa me anë të një postimi ka reaguar kundër kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj duke i kërkuar llogari për të gjitha ndryshimet e bëra në kryeqytet. Sipas Krifsës, sot një rrogë mujore e çdo familje shkon për taksat vjetore të vendosura, teksa ka shtuar se pallatet po…

Petrit Vasili: Shtet halabak. Ministria e Brendshme përkthen zv.ministrin e saj nga shqipja në shqip.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar ashpër nëpërmjet një statusi në Facebook kundër qeverisë dhe Ministrisë së Brendshme. Vasili shprehet se sa më shumë gënjejnë aq më shumë vërtetojnë poshtërsirat e tyre në kurriz të popullit dhe të Shqipërisë. Më poshtë statusi i plotë: Shtet halabak. Ministria e…

Gjumi i tepërt po aq i dëmshëm sa të flini pak

Një studim i ri i publikuar në revistën ‘BMC Public Health’ ka zbuluar se gjumi i tepërt është po aq i dëmshëm sa të flini pak, ndërkaq shpie në probleme shëndetësore siç është shtypja e lartë e gjakut dhe nivelet e larta të kolesterolit. Për këtë konstatim, hulumtuesit kanë analizuar të dhënat e 133,608 koreanëve të…

Përparim Spahiu: Vazhdojmë të thyejmë çdo rekord, por për keq ama.

Deputeti i LSI-së. Përparim Spahiu ka reaguar në Facebook ku me anë të një grafiku të dhënash nga Monitor tregon se shqiptarët renditen të parët si azilkërkues në raport me popullsinë. Spahiu shkruan se ky është një fakt që tregon gjëndjen e rënduar ekonomike,  papunësi  dhe varfëri në rritje. Më poshtë reagimi i plotë: Vazhdojmë të…

Sa litra ujë duhet të pimë gjatë verës?

Tani që pothuajse kemi hyrë zyrtarisht në ditët e nxehta të verës, rrezet e diellit rrisin nxehtësinë dhe shtojnë rrezikun për tu dehidratuar. Trupi ynë dillon të djersijë në mënyrë që të rregullojë temperaturën në organizëm. Gjëndrat e djersës nxjerrin jashtë nxehtësinë e tepërt, mirëpo duhet që vazhdimisht të kompesojnë humbjen e lëngjeve. Pra lind…

“140 milion euro të gllabëruara për zyra e makina”, Vasili i ashpër ndaj qeverisë: S’kanë lekë për Teatrin Kombëtar

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar përsëri në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar, teksa ka akuzuar qeverinë se ka shpenzuar në 3 vitet e fundit rreth 140 milion euro për zyra dhe lukse. Sipas Vasilit, qeveritarët kanë harxhuar lekë pafund vetëm për zyra, makina të shtrenjta e vila, ndërsa është shprehur…

Fotoja e shkrepur në metronë e Moskës që pushtoi rrjetin!

Një fotografi e publikuar në Twitter është kthyer në hitin e rrjeteve sociale, duke u pëlqyer dhe shpërndarë nga qindra njerëz. Fotografia është bërë në një metro të Moskës në Rusi ku pothuajse të gjithë pasagjerët shihen duke lexuar libra. Gjë kjo që nuk ndodh shpesh në ditët e sotme. Nikola Mirkovic e publikoi fotografinë…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Petrit Vasili: Funksionimi minimal i parlamentit nuk ekziston më.

Kreu i grupit parlamentar  të LSI-së, Petrit Vasili ka reguar sot për incidentet në komisionet e Kuvendit. Në një postim në Facebook, Vasili thotë se Parlamenti dhe deputetët e PS kanë rënë në greminën mendore të kryeminstrit. Deklarata e plotë e Petrit Vasilit: “Gremina mendore e kryeministrit, imituesit bajate te tij dhe Parlamenti. Parlamenti tashme…

Përparim Spahiu: Të ardhurat për frymë të shqiptarëve janë sa 29% e mesatares së Bashkimit Europian, nga 30% që ky tregues ishte një vit më parë.

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar në Facebook për situatën e krijuar në Shqipëri duke u bazuar në të dhënat e Eurostat që tregojnë se shqiptarët janë më të varfërit në rajon, madje krahasuar me veten jemi edhe më keq se një vit më parë. Më poshtë statusi i plotë: Ky grafik tregon shumë.…

Çfarë po ndodh në Kupën e Botës: Kush i ka pritur këto katër befasi?

Botërori i Rusisë është i destinuar për të dhuruar befasi të mëdha. Katër skuadrat favorite për të triumfuar e kanë nisur keq këtë botëror Është Spanja që ka barazuar me Portugalinë, për të vazhduar me Argjentinën që po ashtu barazoi me Islandën. Befasinë e madhe e shkaktoi Meksika që mposhti Gjermaninë 1:0, ndërsa së fundi…

  • Publikuar tek kategoria Sport

E rëndë në Shkodër/ 60 vjeçari gjendet i vdekur, dalin dyshimet e para (EMRI)

Një 60 vjeçar është gjetur i pajetë pasditen e sotme në në punishten e tij qytetin e Shkodrës. Sipas infoamcioneve, viktima është Mehdi Kavaja, ndërsa punonte në riparimin e bravave të makinave. Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje, teksa dyshohet se 60 vjeçari është qëlluar me armë zjarri. Sakaq hetimet vijojnë ende.…

Tashmë është zyrtare, ky lojtar nuk do të jetë me pjesë e ekipit kroat në Botëror

Tashmë është zyrtare. Nikola Kaliniç është përjashtuar nga ekipi i Kroacisë. Sulmuesi i Milanit nuk do të jetë më pjesë e Kroacisë në Kupën e Botës që po mbahet në Rusi. Lajmi është konfirmuar nga trajneri i Kroacisë, Zlato Daliç, përmes një konference të jashtëzakonshme për shtyp. “Ai ishte pjesë e skuadrës me Nigerinë, por…

  • Publikuar tek kategoria Sport

Petrit Vasili: Ky është shtet i mbaruar, i marrë fund.

Reagimi i radhës mbi mbylljen e autostradës Tiranë – Durrës për riparimin e saj ka ardhur nga Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili. Nëpërmjet një statusi në Facebook Vasili shprehet se mijëra automjete duhet të devijojnë në një rrugë dytësore të ngushtë në Maminas dhe se kjo qeveri nuk organizon…

Ja kush e ka realizuar foton më të famshme në botë!

“Bliss” është fotografia më e famshme në botë, të cilën e kemi parë të gjithë përdoruesit e kompjuterit duke qenë se ajo u ble dhe u përdor nga Microsoft. Por a e dini se kush e ka shkrepur peizazhin ku shihet një kodër e gjelbër? Fotografinë e ka realizuar fotografi Charles O’Rear. Ai fillimisht e…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Flamur Çelaj: Familja Haradinaj kontribut dhe sakrificë për kauzën kombëtare

Nga Flamur Çelaj Vlerat e njeriut duken në respektin që i tregohet kur përcillet në banesën e fundit! Baca Hilmi gjithë patriotët nga Kosova, Shqipëria  dhe gjithë hapsirat Shqiptare jashtë kufijve me prezencën e tyre sot, demonstruan më së miri respektin dhe nderimin për kontributin dhe sakrificat e tua dhe të familjes Haradinaj për kauzën kombëtare. U…

Nora Malaj: Media e lirë dhe demokracia, kryefjalë e lirisë së mendimit!

Deputetja e LSI-së,  Nora Malaj ka qenë e ftuar në takimin mes deputeteve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Sllovenisë, Kosovës dhe deputetëve çek në parlamentin çek ku temë diskutimi ka qenë liria e medias dhe shtypit, si një nga prioritetet më të rëndësishme të hapjes së negociatave, për t’i dhënë shanse çdo vendi demokratik, që…

Klajda Gjosha: Negociatat të nevojshme për ta vendosur Shqipërinë në kuadratin e rregullave dhe standardeve.

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ishte sot e pranishme në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate të organizuar në Sofje, ku u diskutua çështja e zgjerimit dhe konektivitetit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më poshtë statusi i plotë i Gjoshës: Në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate…

Endrit Braimllari: Kryeministri e ktheu vendin nga një garantues sigurie në eksportues destabiliteti

Intervista e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari. Komisioni i Sigurisë, si ndjekës i zbatimit të ligjeve dhe mbarëvajtjes së punës së ministrave, për ju si anëtar i saj, sa efektiv ështe së fundmi ky komision? Komisioni i Sigurisë Kombëtare është komisioni më i rëndësishëm parlamentar , mbi të gjitha për faktin se siguria kombëtare është…

Vasili: Banda qeveritare e bashkiake qan para artistëve, kur 1 miliard eurove u ka punuar qindin

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili për të disatën herë ka reaguar në facebook lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar. “Qindra milionë euro në shëndetësi i griu vandalizmi korruptiv i qeverisë”,-shkruan Vasili. ”Konçesione, që shpërdorojnë çdo minutë, euro pa fund, pa shënuar asnjë ndryshim në shëndetësi, përveçse thellojnë përditë batakun korruptiv ku ka hyrë pa kthim qeveria. Miliona pa fund për portale, miliona pa…

Përparim Spahiu: Ndërkohë që Kryeministri nuk ka asnjë shqetësim për konçensione që përveç se mbushin xhepa kompanish nuk sjellin asgjë ku po shkojmë?

Deputeti i LSI-së,Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër kryeministrit Rama duke u shprehur se ky i fundit nuk ka asnjë shqetësim as për emigrimin masiv, as për rritjen e aborteve si rrezultat i mundësive të kufizuara ekonomike, pra plakje të popullsisë dhe asnjë shqetësim për konçensione që përveç se…

Ngushëllimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për ndarjen nga jeta të babait të Ramush Haradinaj


Ngushëllimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për ndarjen nga jeta të babait të Ramush Haradinaj
 Mësova me hidhërim të thellë lajmin e ndarjes nga jeta sot të Hilmi Haradinaj, patriotit simbol të rezistencës për pavarësi!
Me zemër e me gjak ai jetën ia përkushtoi atdheut, familjarisht i dedikuar për të mbrojtur vendin e të parëve,…

Petrit Vasili: Vandalizmi intelektual i rilindjes urbane përpiu 400 milion euro, ndërsa për teatrin nuk ka lekë.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish për çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook Vasili shkruan se kjo rilindje e abortuar po rilind vetëm injorancën, mediokritetin dhe shkretimin kulturor dhe se këtyre shkollë pakëve u intereson që të vjedhin sa më lehtë paratë…

Edmond Panariti: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët e këtij vendi nuk i thonë ndal me vendosmëri projekt ligjit!

Reagimi i radhës mbi Teatrin Kombëtar ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Panariti. Përmes një statusi në Facebook ai shprehet se projekt ligji i hap rrugë shembjes së godinës historike së Teatrit Kombëtar dhe kjo gjë duhet ndaluar. Më poshtë statusi i plotë: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët…

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama, i shpreh ngushëllime Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për humbjen e babait!

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama, i shpreh ngushëllime Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për humbjen e babait! “U prehtë në paqe dhe i qoftë i lehtë dheu i Kosovës martire babait tuaj të nderuar i dashur Ramush, babait hero që ka në themelet e Kosovës së lirë edhe gjakun e bijëve të tij, edhe sakrificat…

“Pistë helikopterësh në Lurë”, Spahiu ironizon Ramën: Çoji me dron, meqë s’bën dot një tunel

Deputeti i LSI-së në Qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu ironizon deklaratat e bëra sot nga kryeministri Edi Rama në bashkëbisedimin e tij me banorët e Lurës, të cilëve u premtoi se do të ndërtohej një pistë helikopterësh dhe do të bëhej rruga për lëvizjen e tyre në këto zona. “Unë jam që në majë të malit…

Kryeministri, që batërdisi mbi 100 milion euro me portale s’ka lekë për teatrin.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në Facebook ai është shprehur se Kryeministri me gjithë Bashki e Ministri bëjnë në mënyrë të pështirë viktimën sikur s’ka para’, vetëm e vetëm që të grabisin tokën e Teatrit. Ndër…

Luan Rama: Faleminderit Policisë së Shtetit!

Një video e publikuar mbrëmjen e djeshme ku dy të rinj vrisnin në mënyrën më barbare një qen të rracës pitbull me një shkop, ka prekur zemrën e deputetit të LSI, Luan Rama i cili i ka denoncuar ata në polici. Në një postim, Rama ka lajmëruar se dy të rinjtë të quajtur Neritan Mahmuti…

Petrit Vasili: Skandal! Kryeministri rrodhi, do rregulla speciale të BE-së për të

Kryeministri Rama në një intervistë për austriaken Profil.at deklaroi se është i gatshëm të kthejë të gjithë azilkërkuesit në Shqipëri, ndërsa mbi këtë deklaratë ka reaguar edhe kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. “Kryeministri rrodhi”, ka shkruar Vasili, teksa shton se sipas tij sa herë që Rama flet zbulon një padituri dhe profanizëm…

Luan Rama: E tmerrshme çfarë kriminelësh rriten në këtë vend!

Jeta osh Qef dhe Animal Rescue Albania kanë shpërndarë dje një video me pamje makabre, ku dy të rinj, në një akt prej kriminelësh gjakftohtë, vrasin pa as më të voglën mëshirë një qen të lidhur e të pambrojtur, duke e qëlluar pa pushim në kokë deri sa kafsha e gjorë jep shpirt! Ky akt…

Monika Kryemadhi: Urimet më të mira për të gjithë besimtarët myslimanë në festimet e Bajramit të Madh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi me anë të një postimi në Facebook ka uruar Festën e Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë. “Uroj nga zemra që fryma, vlerat dhe mësimet e tij të jenë një mësim i madh për shoqërinë tonë gjatë gjithë vitit”-shkruan Kryemadhi. Më poshtë statusi i plotë: Urimet më të mira për…

Petrit Vasili: Po ky gërmadha kryeministër a i emëroi vetë këta drejtorët e hipotekave, që po i shkarkon tufa tufa?

Pas lajmit se kryeministri Rama ka shkarkuar nga puna 6 drejtorë të ALUIZNI-t dhe hipotekës për perfomancë të dobët, i menjehërshëm ka qenë reagimi i kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Me anë të një postimi, Vasili e ka akuzuar Ramën se të gjithë personat të cilët po i shkarkon, i ka emëruar…

Petrit Vasili: Artistët përballë manekinëve të përbuzshëm të kryeministrit dhe bashkisë.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se manekinët e bashkisë dhe të kryeministrisë mbrojnë heroikisht pazarllëkun e tyre dhe grabitjen e vlerave kulturore, historike e qytetare. Ndër të tjera Vasili shprehet se këta manekinë siç erdhën ashtu edhe do…

Përparim Spahiu:Vendosja e pagesave për rrugët e shoqëruar me heqjen e taksës së qarkullimit do të ishte veprimi i duhur!

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se duhet ri-parë dhe ri-menduar taksa e qarkullimit pasi kështu siç po veprohet po merren lekët dy herë, edhe nga pagesa e rrugëve dhe nga taksa e qarkullimit. Më poshtë statusi i plotë: Nuk ka asgjë të re dhe që shqiptarët…

Floida Kërpaçi: Rama, non grata në Shqipëri

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë Jemi këtu ashtu siç edhe e kishim parashikuar që do të ishim për të vazhduar aksionin tonë rinor me një ideal të vetëm. Me idealin më të mirë për vendin tonë dhe kush më mirë sesa të rinjtë mund të protestojnë, të kërkojnë të drejtat e…

Klajda Gjosha: Kushtet për integrimin, drejtësia duhet çliruar nga ndikimi politik

Intervista/ Flet deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha Si ju duk fakti që Danimarka është tërhequr dhe duket se ka një tendencë pozitive për Shqipërinë? Për mua nuk përbën lajm Danimarka, nëse ka një tërheqje, nëse mendohet që do të japë një votë pro Shqipërisë. Për mua ajo që është e rëndësishme, është…

Shezai Rrokaj: Të mos bëhet teatër me Teatrin Kombëtar!

Intervista për ‘News 24’ e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj Z. Rrokaj sot ishte provimi i matematikës për Maturën Shtetërore. Si e shihni si proces, në një kohë kur ka pretendime se del teza, qoftë për provimin e matematikës ashtu edhe atë të letërsisë? Është një proces i tej zgjatur, shumë i…

Klevi Pojana: Shkatërrimi i Teatrit Kombëtar është krim ndaj artit dhe kulturës shqiptare.

Nën Kryetari i LRI-së dhe njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ai shkruan se ndërtimi i kullave në tokën e teatrit, pra në zemrën e Tiranës është thjesht skandaloze dhe mbyllja e çdo dere për artistët nga qeveria tregon…

Petrit Vasili: Prishjen e teatrit e kërkon mllefi i të paditurve dhe të kompleksuarve.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook  duke komentuar projektin e qeverisë për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Vasili shprehet se çështja e teatrit në thelb është beteja mes padijes dhe mediokritetit të kryeministrit dhe artit e talentit të të talentuarve nga ana tjetër. Ai…

Nora Malaj: Qeveria e papërgjegjshme do të shembi Teatrin, si Neroni dogji Romën!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ajo shprehet se kjo nuk është kauzë për protagonizëm, por për të mbrojtur të drejtën për mbrojtjen e Teatrit dhe vlerave të trashëgimisë kulturore, për mbrojten e Teatrit Kombëtar si vlerë e Kombit! Ndër të tjera…

Kejdi Mehmetaj: Ligji anti Kushtetues dhe korruptiv që qeveria ka përgatitur për të shembur Teatrin, është vula e turpit e kësaj qeverie.

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj ka reaguar përmes një statusi në Facebook mbi bojkotin e mazhorancës në mbledhjen e komisionit ku po diskutohej mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Ajo shprehet se kjo është dicka e pa parë dhe e pa dëgjuar dhe me sa duket Kryeministri e ka ndarë mendjen që historia të mos e…

Endrit Brahimllari: Rama po pengon integrimin, protesta jo vetëm në Tiranë

“Bashkëpunimi me PD”, Brahimllari: Opozita e bashkuar ka përgjegjësi për të përkrahur shqiptarët Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Brahimllari në një intervistë për “Koha Jonë”, shprehet se opozita ka misionin të jetë në krah të qytetarëve për të zgjidhur problemet e tyre edhe me anë të protestave. Braimllari thotë se kjo qeveri e ka…

Petrit Vasili: Bashkëqeverisja me krimin dhe jo me popullin është baraz kaos,varfëri dhe braktisje e vendit.

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili për Ora News Situata politike nuk është mirë. Opozita pothuajse organizon çdo ditë protesta kundër kësaj mazhorance. Cili është komenti juaj në lidhje me këtë? Protestat në radhë të parë janë në gjykimin e qytetarëve pasi ata protestojnë. Mijëra të tjerë mendojnë dhe reflektojnë edhe…

Floida Kërpaçi: A ka sot një tallje më të madhe sesa t’i drejtohesh qytetarëve shqiptarë dhe ti thuash se është rritur niveli i punësimit në vend?

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë A ka sot një tallje më të madhe sesa t’i drejtohesh qytetarëve shqiptarë dhe ti thuash se është rritur niveli i punësimit në vend? Nuk ka sot tallje më të madhe sepse ka një fakt dhe për këtë fakt nuk flasim ne. Për këtë fakt flet…

Petrit Vasili: Qytetarët që shkojnë drejt Durrësit torturohen në rrugë, na rroftë bashkëqeverisja me qytetarët

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar ashpër në lidhje me trafikun e rënduar që është krijuar ditët e fundit në të gjitha rrugët lidhëse mes Tiranës dhe Durrësit për shkak të projektit të rehabilitimit të autostradës. Vasili ka thënë se nuk është ndërmarrë asnjë masë lehtësuese, ndërsa ka shtuar se e…

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi pret Zëvendësministren e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës, Shen Beili

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi priti sot në selinë e LSI-së një delegacion të Partisë Komuniste të Republikës Popullore të Kinës, të kryesuar nga znj. Shen Beili, Zëvendësministrja e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës. Gjatë këtij takimi, Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi vlerësoi marrdhëniet e shkëlqyera midis…

Petrit Vasili: Papunësia u ul thotë kryeministri, po 400 mijë shqiptarët që ikën?

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se kryeministri i bën gabim llogaritë kur thotë se papunësia është ulur përkundrazi ajo është kthyer në tragjedinë e vërtetë të Shqipërisë. Më poshtë statusi i plotë: Papunësia u ul thotë kryeministri, po…

Klevi Pojana: Edi Rama duhet rrëzuar menjëherë dhe nëse e lejmë për nesër do të jemi shumë vonë

Fjala e Nënkryetarit të LRI-së, Klevi Pojana në protestë Ne jemi të gjithë të rinj të vendosur këtu për të vazhduar misionin tonë, për të protestuar kundër kësaj keqqeverisje dhe këtij kryeministri arrogant. Faktikisht kjo e sotmja, kjo qeveri i ngjan një autokracie që dita ditës po kthehet në tirani për të gjithë shqiptarët. Kjo…

Floida Kërpaçi: Sa shumë frikë ka Edi Rama nga të rinjtë!

Protesta e rradhës e të rinjve të LRI-së dhe FRPD-së përpara Kryeministrisë u shoqërua me përplasje me policinë, ndërsa protestuesit hasën barrierën e efektivëve që nuk i lejuan të qëndronin aty. Por pas këtij incidenti, ka qenë deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ajo që ka reaguar për herë të parë. Sipas Kërpaçit, të rinjtë sot…

Floida Kërpaçi: Ta refuzojmë me çdo formë demokratike këtë kryeministër që çdo ditë po instalon një sistem nuklear, i cili nuk i shërben njerëzve të thjeshtë

Fjala e kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë A ka sot një përgjegjës në Shqipëri për ekonominë e rrënuar? A ka sot një përgjegjës në Shqipëri për arsimin e rrënuar? Një përgjegjës për shëndetësinë ku nuk ofron asnjë shërbim për qytetarët? A ka sot një përgjegjës për Shqipërinë e cila nuk ofron shanse të…

Petrit Vasili: Hapja e negociatave do të ishte lajmi më i keq për kryeministrin dhe skenarin pro-Lindje.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se maxhoranca po bën gjithçka, që negociatat të mos hapen. Ai gjithashtu shprehet se kjo qeveri ka bërë gjithçka që të ndërtojë alibinë antieuropiane, që sheh nga lindja, pasi atje mendon se mund…

Petrit Vasili: Autostradën e mbyllën. Po 10 milion turistët nga malet si kaçakë do kalojnë?

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në Facebook për mbylljen e autostradës Tiranë – Durrës. Ai shprehet se kjo autostradë u mbyll pikërisht në startin e sezonit turistik dhe kjo është një bëmë e padëgjuar e kësaj qeverie. Ndër të tjera ai shkruan se tani…

Edmond Panariti: Çfarë duhet të mësojnë autoritetet dhe prodhuesit tanë nga takimi i G7 në Kanada?

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke u shprehur se autoritetet dhe prodhuesit tanë duhet të kuptojnë se nëse nuk mbrojnë veten dhe prodhimin vendas, nuk i mbron kush nga rrënimi i konkurrencës së pandershme. Ai shkruan gjithashtu se e rëndësishme është që të pengohet diskriminimi dhe…

Petrit Vasili: Kryeministri ynë gënjeshtrën e ka sëmundje pa shërim dhe nuk kurseu as kryeministrin Borisov.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ku shkruan se kryeministri ynë e ka gënjeshtrën mënyrë jetese dhe se në rastin e qendrës së rehabilitimit të ish të kthyerve nga ISIS, nuk kurseu as kryeministrin e Bullgarisë Borisov dhe e nxorri atë…

Petrit Vasili: Ruçi ligjëron shkatërrimin e parlamentit dhe shkel haptazi rregulloren!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook. Ai shprehet se drejtimi i parlamentit ka degraduar si kurrë më parë. Kryetari i tij me dashje të plotë ka ligjëruar dhunimin flagrant të rregullores. Vasili shkruan gjithashtu se Ruçi po merr përsipër të zhbëjë pozicionin e tij…

Shezai Rrokaj: Matura shtetërore duhet thjeshtuar.

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Matura shtetërore duhet thjeshtuar. Më poshtë statusi i plotë: Matura shtetërore duhet thjeshtuar. Përcaktimi i 5 provimeve, tre të detyrueshëm dhe 2 me të zgjedhur, u bë sipas ligjit të mëparshëm të arsimit të lartë. Asokohe, pesha specifike…

Vasili: Le të ikë Rama refugjat, nuk na duhen refugjatët

Debati për ardhjen e refugjatëve në Shqipëri, për kreun e deputetëve të grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili duhet të ikë kryeministri Edi Rama. Vasili thotë se: ”Boll më me këta armiq malinjë në krye të qeverisë, që e duan Shqipërinë pa shqiptarë. Tani le të presim bedelin e radhës të kryeministrit për të bërë përkthimin…

Monika Kryemadhi: 80% e qytetarëve kërkojnë largimin e Ramës dhe kësaj qeverie totalisht të inkriminuar

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për Televizionin “Top-Channel” Znj.Kryemadhi, aksioni opozitar vazhdon të jetë i koordinuar si gjatë ditës së sotme, sa do të vazhdojë, deri më 28 qershor? Aksioni opozitar vazhdon, vazhdon që në momentin që ne jemi prezent, pavarësisht se Parlamenti i ka përfunduar të gjithë etapat e tij të komunikimit…

Petrit Vasili: Pse bedelët e qeverisë gënjejnë trashë për qendrën e koordinimit të ish-ave të ISIS?

Pasi Këshilltari për Sigurinë në Kryeministri, Sandër Lleshi në një deklaratë për mediat mohoi të gjitha lajmet për ndërtimin e një qendre rehabilitimi në Shqipëri për strehimin e ish-ushtarëve të ISIS, ka ardhur edhe reagimi i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Me anë të një postimi, Vasili ka thënë se bedelët e…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al