Monika Kryemadhi: LSI aksion të jashtëzakonshëm opozitar në emër të qytetarëve dhe në çdo front.

Përmbledhje e Intervistës së Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi për emisionin Debati në Channel One Si mendoni ju, si e keni drejtuar LSI-në në këto 10 muaj? Nuk më takon mua ta bëj këtë analizë, por ajo çka dua të them është se mjafton të shikosh të gjithë informacionin ose pasqyrimin që…

Taksa e Televizioneve, Shezai Rrokaj: Mos të ndodhë si me Rrugën e Kombit që qytetarët e morën vesh të fundit sesa do të ishte taksa e Rrugës

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj i ftuar në Fax News ka folur për deklaratën e ish-ministrit Beqja për vendosjen e tatimit për Radio Televizionin Shtetëror. Rrokaj ka thënë se të gjitha këto TVSH të reja rëndojnë mbi kurrizin e qytetarëve, sidomos në rastin kur këta të fundit janë të painformuar si në…

Deklarata e Zyrës së Shtypit të Lëvizjes Socialiste pë Integrim

Deklaratë për shtyp Lidhur me deklaratat e kolegut të MotherJones, Dan Friedman në intervistën e tij për Zërin e Amerikës, dëshirojmë të themi se herën tjetër kur kolegu Friedman dhe MotherJones të kenë pyetje të dërgojnë gjithashtu dhe përgjigjet që ata duan, në mënyrë që ne vetëm t’i konfirmojmë. Shaban Sulçe Zyra e Shtypit LSI …

Eltjon Halimi: Jemi krah qytetarëve dhe artistëve

Mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës, u braktis sot nga këshilltarët opozitarë (PD dhe LSI), kur u paraqitën dy akte. E para ka lidhje me Parkun Rinia dhe e dyta me Teatrin Kombëtar. Në një reagim mbi këtë situatë, këshilltari i LSI-së, Eltjon Halimi, u shpreh se votat e LSI-së do të jenë kundër prishjes së Teatrit Kombëtar…

Petrit Vasili: Vetëm idiotët kërkojnë armiq të jashtëm imagjinarë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj debateve të kohëve të fundit mbi lobimet ruse, si dhe deklaratave të zyrtarëve gjerman në lidhje me hapjen e negociatave. Vasili ka shkruar se rreziku më i madh që i kanoset Shqipërisë janë ata që qeverisin këtë vend dhe që qytetarët i lënë…

Nora Malaj: Le të bëjmë të gjithë së bashku më të mirën për edukimin.

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet në lidhje me një projekt në Universitetin Turku të Finlandës. “Sot është dita e dytë e takimit në Universitetin Turku të Finlandës. Qëllimi i takimit me të gjithë grupin e projektit është krijimi i modeleve më të mira për kualifikimin…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Petrit Vasili: Qytetarët bastardë në krye të qeverisë dhe të bashkisë duan të shkaterrojnë Teatrin Kombëtar.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me vendimet e propozuara për miratim nga Bashkia e Tiranës. “Askush nuk mund të prekë vlerat kombëtare të teatrit të lartesuara nga talenti i jashtëzakonshem, djersa mundi i brezave të tërë aktoresh e regjizorësh.”-shkruan Vasili Postimi i…

Deklaratë e Zyrës së Shtypit të Lëvizjes Socialiste për Integrim

Lidhur me mashtrimet e MotherJones, Zyra e Shtypit e Lëvizjes Socialiste për Integrim sqaron sa më poshtë: Artikulli i MotherJones është manipulim, mashtrim, pa fakte dhe i shtrembëruar. Përgjigjet e LSI nuk u pasqyruan në këtë artikull. Zyra e Shtypit e LSI u kontaktua disa ditë më parë nga gazetarja e MotherJones. Disponojmë emailet dhe…

Petrit Vasili: Procesi i integrimit nuk ka filluar sot dhe nuk mbaron sot

Fjala në Këshillin Kombëtar të Integrimit e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili Faleminderit z.Pollo. Meqë koha na shtërngon, po kursej pjesën hapëse që ishte pjesa e zakonshme këtu. Kam një shqetësim të cilin dua ta ndaj me ju dhe fati që ambasadorja ndenji dhe pak kohë na e lehtëson…

Ja mesazhi i ngushëllimit që zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama i dërgoi djalit të Liri Belishovës:

Ja mesazhi i ngushëllimit që zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama i dërgoi djalit të Liri Belishovës: “Tit i dashur! Ngushëllime për humbjen e mamasë! Shpirti i saj u prehtë në paqe e shkoftë në parajsë! Jeta e Liri Belishovës ishte luftë; iu desh ta përballonte atë me sakrifica të mëdha, duke i mbijetuar me dinjitet…

Klajda Gjosha në Komisionin e Integrimit: Ky është momenti ku rezultatet dhe diplomacia duhet të shkrihen në një.

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha në  Komisionin e Integrimit është shprehur se procesi i integrimit kërkon administratë funksionale dhe kapacitete njerëzore. Gjithashtu Gjosha ka thënë se shkrirja e ministrive ka shkatërruar koordinimin e procesit të integrimit dhe ka bllokuar shërbimin ndaj qytetarëve Më poshtë deklarata e plotë: Ky është momenti ku rezultatet dhe diplomacia duhet…

Edmond Panariti: Taksa mbi stallat e blegtorisë është katër herë më e lartë se ajo e shtëpive të luksit!

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një postimi në Facebook, ku shprehet se taksa taksa mbi stallat e blegtorisë është shumë e lartë dhe sipas tij do të rezultojë në rrënim të garantuar të blegtorisë dhe daljen nga skena të qumështit shqiptar. Më poshtë postimi i plotë: E pabesueshme por taksa mbi…

Petrit Vasili: Kryeministër duartharë e gojëçarap.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër Kryeministrit Rama duke e akuzuar se e ka lënë autostradën Tiranë-Durrës në gjendje shumë të keqe. “Ky kryeministri duartharë, që e bën gojën çarap lart e poshtë, a ka ndër mend të hedhë ndonjë lopatë asfalt se erdhi edhe sezoni turistik.”- shkruan…

Klajda Gjosha: Qeveria duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje zonave të varfëra që me pak investime mund të ndryshojnë jetën e qytetarëve të thjeshtë e me një zemër të madhe!

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ka qenë ditën e sotme  e pranishme në një konferencë mbi integrimin evropian dhe rolin e gruas dhe të pushtetit vendor, të organizuar nga Bashkia Përrenjas. Gjosha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku falenderon Kryetaren e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rirën, për punën e saj të përkushtuar ndaj…

Nasip Naço:Deputeti i Rilindjes të heq dorë nga presionet me ndihmën ekonomike. Skrapalinjtë nuk shiten dhe nuk blihen

Deklarata për media e deputetit të LSI, Nasip Naço Dhe unë si deputet i zonës do doja të theksoja jo vetëm mbështetjen dhe solidaritetin ndaj Kryetarit të bashksië Skrapar, këshilltarëve të përgjegjshëm të Këshillit Bashkiak, si dhe ndaj të gjithë atyre familjarëve të cilëve për shkak të papërgjegjshmërisë politike të këshilltarëve të Partisë Socialiste, të…

Nesim Spahiu: Papërgjegjshmëria politike e këshilltarëve të PS po u mohon ndihmën ekonomike mijëra familjeve në Skrapar

Deklarata për media e Kryetarit të Bashkisë, Skrapar, Nesim Spahiu Bashkia Skrapar dënon veprimin e disa ditëve më parë të disa këshilltarëve të Subjektit Politik, PS. Mungesa e tyre në Mbledhjen e Këshillit të Bashkisë Skrapar tregon papërgjegjshmërinë politike dhe qëllimin e tyre të vërtetë, varfërimin, përhapjen e problemeve dhe halleve më shumë për komunitetin.…

Floida Kërpaçi: Vizitë pune në Pekin, fokusuar në rritjen dhe forcimin e bashkëpunimit

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi me anë të një postimi ka treguar se aktualisht ndodhet në një vizitë zyrtare në Kinë, teksa është biseduar për forcimin e bashkëpunimit midis dy vendeve. Kërpaçi ka theksuar se janë hedhur hapa për shtimin e  shkëmbimeve kulturore mes të rinjve, ku një hapsirë më e madhe…

Petrit Vasili: Krenar për mjekët shqiptarë dhe talentin e tyre.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka ndarë në Facebook-un e tij një arritje të mjekësisë në Shqipëri. Vasili ka përgëzuar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të rezeksionit të kancerit të zorrës së trashë me laparoskopi. ‘Këta janë mjekët shqiptarë.Duhet të  jemi të gjithë shumë krenarë për ta. Bëjnë mrekullira me shume…

Shezai Rrokaj: Kujdesi për tokën, për mjedisin ku jetojmë është është respekti për jetën dhe një angazhim të shtuar për ruajtjen e trashëgimisë natyrore

Në Ditën Ndërkombëtare e Tokës deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj me anë të një statusi në Facebook shprehet se në këtë ditë të shënuar shoqëria jonë duhet të bëhet më e vetëdijshme për t’i thënë ndal shkatërrimit të lumenjve dhe pyjeve, ndotjes së mjedisit, djegies së tymrave dhe dëmtimit të perdes së ozonit Më poshtë…

Petrit Vasili: Banka Botërore foli,taksat hajdute të qeverisë po rrënojnë qytetarët.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se qeveria po e rrokullis vendin drejt një rrënimi financiar të paralajmëruar.Taksa progresive produkt i mendjeve të çmendura, por dhe hajdute të paskrupull të qeverise po destrukturon vendin nga ana sociale. Më poshtë statusi i plotë: Banka Boterore…

Shezai Rrokaj: Kryeministri Rama ka shumë fytyra, i ndërron ato sipas interesit politik

Politika e kryeministrit Rama është një politikë që nuk ka ditur kurrë të bëjë politikë për qytetarët e vet, por që gjithë kohën ka bërë luftë për ‘kauza shumë të mëdha’, merret me Globin, me Rajonin, për Korenë e Veriut, për zgjedhjet presidenciale në SHBA Deputeti i LSI-së Prof. Dr. Shezai Rrokaj, në intervistën për…

Petrit Vasili: Amerika foli: Shqipëria po rrënohet nga korrupsioni, zgjedhjet e blera, nga drejtësia dhe media e kapur

Konferenca për shtyp e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili   Përshëndetje,   Jemi në këtë komunikim së bashku pasi shqiptarët janë njohur dje me një reagim të SHBA-ve. Besoj unikal dhe se pse jo të paprecedent lidhur me shqetësimit madhor që SHBA, aleati ynë kryesor dhe strategjik, kanë lidhur me këtë qeverisje e cila po ecën me shpejtësi drejt një…

Përparim Spahiu: Jo vetëm korrupsioni varfëron shqiptarët por dhe taksa progresive, gjoja e ndershme.

Deputeti i LSI-së Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet kur sistemit të taksimit nga qeveria duke cituar edhe pjesë nga raporti i Bankës Botërore. Sipas Spahiut jo vetëm  korrupsioni varfëron shqiptarët por dhe taksa progresive, gjoja e ndershme. “Sistemi i taksave në Shqipëri ka zhytur në varfëri mijëra qytetarë,…

Kejdi Mehmetaj: Drejtësia në këtë vend ka marrë fund edhe është e gjitha e kapur në kthetrat e Edi Ramës

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj në një prononcim për mediat pas përfundimit të gjyqit për protestuesit kuksian ka reaguar ashpër kundër vendimit për mbajtjen në burg të 4 kuksianëve duke thënë se politika i ka futur kthetrat e saj në drejtësi dhe se ky ishte një vendim politik jo vendim i drejtësisë…

Petrit Vasili: Kryeministri urren banorët e Verrisë në Fier të kërcënuar nga kanceri dhe mbron inceneratorët.

Pas daljes live nga Fieri të kryeministrit Rama ku ky i fundit tha se projekti i ndërtimit të inceneratorit do të realizohet së shpejti, ka reaguar ashpër kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Vasili ka shkruar se injoranca dhe ligësia e kryeministrit është shfaqur ditën e sotme në formë kriminale, në momentin që…

Monika Kryemadhi: Pabesia dhe frika e Edi Ramës vazhdojnë të mbajnë në mënyrë krejtësisht antiligjore në burg protestuesit kuksianë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka reaguar kundër vendimit të Gjykatës për mbajtjen në burg të 4 kuksianëve, duke thënë se i gjithë ky proces është antiligjor. Kryemadhi ka theksuar se ky është një show i kryeministrit, ndërsa ka shtuar se pabesia dhe frika e tij vazhdojnë të mbajnë në qeli protestuesit…

Edmond Panariti: Për socialistët arritje në bujqësi vazhdon të mbetet rritja e eksporteve

Ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka reaguar në lidhje me analizën gjashtë mujore të ministrit aktual Niko Peleshi ditën e sotme të zhvilluar përpara Grupit Parlamentar Socialist. Panariti i ka bërë thirrje pasardhësit të tij që të heshtë, pas raporteve që ky i fundit publikoi për vitin 2018.   Postimi i plotë: Për socialistët, arritjet…

Luan Rama: Absurdi i një feste dhe negociatat e paçelura

  Deputeti Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama anë të një postimi ka treguar se Shqipëria po feston para kohe për hapjen e negociatave me BE-në, teksa shton se të gjitha këto ‘festime’ janë absurde. Rama ka shkuar se të gjitha këto dalje publike janë pa lidhje për sa kohë që nuk e kemi të…

Petrit Vasili:Kuvendi i Shqipërisë diskuton për integrimin e Shqipërisë, as kryeministri Rama dhe as ministri i integrimit Bushati nuk janë në Kuvend.

Kreu i Grupit Parlametar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër kryeministrit Rama dhe ministrit Bushati. ” Integrimi për këta është hall ndërsa për shqiptarët aspiratë.”- shkruan Vasili. Më poshtë postimi i plotë:  Kuvendi i Shqipërisë diskuton për integrimin e Shqipërisë, as kryeministri Rama dhe as ministri i integrimit…

Monika Kryemadhi: Kushti i Bashkimit Europian për të hapur negociatat përmblidhet në një fjali: të largohet Edi Rama.

Fjala në Kuvend e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi Dhënia e rekomandimit për hapjen e negociatave është padyshim një lajm i mirë për shqiptarët. Madje është shumë i bukur dhe momenti kur të gjitha mediat së bashku e transmetonin në një kohë reale këtë lajm bashkë me vizitën e të ardhurëve nga…

Nora Malaj: Arsimi është i të gjithëve e përtej poltikës, ndaj duhet të gjithë të investojmë për edukimin dhe integrimin e shoqërisë sonë drejt familjes europiane!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se bashkë me lajmin e mirë për rekomandimin pozitiv për Shqipërinë ka pasur dhe  tre lajme të tjera të këqija rreth fushës së arsimit. Më poshtë postimi i plotë: Një lajm i mirë dhe tre lajme të këqija që…

Shezai Rrokaj: Faktet flasin vetë se kush e ka dashur dhe ka punuar parreshtur për integrimin.

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook rreth rekomandimit pozitiv për Shqipërinë. “Edhe pse u përpoq në dukje ta trajtonte Rekomandimin për çeljen e negociatave si arritje të shqiptarëve dhe të gjithë klasës politike në vend, kryeministri nuk ngurroi sërish të ‘shkelmonte’ opozitën se paskësh bërë të pamundurën…

Monika Kryemadhi: Rekomandimi, nuk ka vend për vetekënaqesi, por për përgjegjësi për të reflektuar dhe zbatuar detyrimet që janë në raport

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, në televizionin “Faxnews” Znj. Kryemadhi sot keni takuar, si pjesë e grupit opozitar, shefen e diplomacisë së Bashkimit Evropian, znj.Mogherini. Së pari, a e konsideroni një lajm të mirë çeljen e negociatave me Shqipërinë, bazuar dhe në Progres-Raportin, që është publikuar me këtë rast dhe a mendoni se…

Petrit Vasili: Kryeministri prokuror për ish ministrin e brendshëm,por i pavarur për kuksianët. Si s’ka turp.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se që prokuroria është kapur nga kryeministri dhe është kthyer në zyrë në kryeministri këtë e di gjithë bota,por sinqeriteti i kryeministrit është vetëdemaskues. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministri prokuror për ish ministrin e brendshëm,por i pavarur për kuksianët.Si s’ka turp. Kryeministri sot në sy të  Mogerinit për  ish-ministrin e tij të  brendshëm thotë…

Monika Kryemadhi: Kemi marrë një lajm të madh për integrimin, por tashmë përgjegjësitë janë më të mëdha se më përpara

Ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin i dorëzoi kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi Progres-Raportin e Komisionit Europian për Shqipërinë. Në këtë takim, kryetarja e LSI-së, Kryemadhi shoqërohej dhe nga ish-ministrja e Integrimit, deputetja e LSI-së Klajda Gjosha. Kryemadhi gjatë ditës së sotme u takua dhe me shefen e Politikave të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Në…

Petrit Vasili: Kryeministri prokuror për ish-ministrin e Brendshëm, por i pavarur për kuksianët.Si s’ka turp!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Rama në takimin me shefen e Punëve të Jashtme të BE, Federica Mogherini. Vasili ka shkruar se kryeministri është kthyer në Prokuror përsa i përket dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, ndërkohë që për burgosjen e protestuesve të Rrugës së…

Monika Kryemadhi: Opozita bashkëkontribuese për procesin. Qeveria të realizojë detyrat për luftën kundër krimit dhe drogës

Prononcimi I Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi pas takimit me Shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Frederica Mogherini Duke pasur parasysh falenderimet për të gjithë punën që ka bërë Komisioni Europian për ti dhënë një dritë jeshile Shqipërisë për herë të dytë, pra mbas vitit 2016, ne kemi përsëri një dritë jeshile që…

Luan Rama: Rrahman Parllaku, fitimtari i tri kohëve

Nga Luan Rama Në 99-vjetorin e lindjes: FITIMTARI I TRI KOHEVE… Jeta prej heroi e Gjeneral Rrahman Parllakut. Sot “Heroi i Popullit”, Gjeneral Rrahman Parllaku mbush 99 vjet jetë; jetë në luftë e përpjekje pafund, jetë në sakrifica e privacione, jetë në tri epoka e tri kohë, jetë prej partizani e luftëtari antifashist, jetë prej…

  • Publikuar tek kategoria Sociale

Erisa Xhixho: Rekomandimi i dytë i KE për hapjen e negociatave me BE është meritë e shqiptarëve

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho ka reaguar në lidhje me rekomandimin e hapjes së negociatave të Shqipërisë drejt BE, duke e cilësuar këtë arritje si meritë e shqiptarëve. Sipas Xhixhos, LSI ka luajtur një rol kyç në këtë proces duke treguar një politikë ndyshe ku interesat e vendit janë mbi çdo interes…

Shezai Rrokaj Rekomandimi për çeljen e negociatave është lajm i gëzueshëm për shqiptarët, por edhe përgjegjësi e madhe për ta

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me rekomandimin e hapjes së negociatave të Shqipërisë në BE, ndërsa ka treguar se është mjaft i lumtur për këtë fakt. Rrokaj ka shkruar se ky lajm është fryt i dëshirës dhe përpjekjes së shqiptarëve, të cilët zgjodhën…

Floida Kërpaçi: Prishja e konsensusit për Ligjin e Strehimit Social i shërben vetëm hajdutërisë qeveritare

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për integrim, Floida Kërpaçi me anë të një postimi ka sulmuar qeverinë, pasi kjo e fundit ditën e sotme pa praninë e opozitës ka miratuar Ligjin e Strehimit Social. Kërpaçi këtë veprim të qeverisë e ka cilësuar si një mbledhje rrufe, e cila ka ndihmuar maxhorancën ta miratonte ligjin në mbështetje…

Vasili: Maxhoranca, antikonsensus edhe ditën e raportit pozitiv të Bashkimit Europian

Deklarata për media nga Kryesia e Kuvendit e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Jemi në këtë komunikim së bashku me ju, pikërisht për një zhvillim më të fundit, zhvillim I papritur, por sigurisht një zhvillim skandaloz, dhe tepër I rëndë për klimën e funksionimit të parlamentarizmit në Shqipëri, të konfliktualitetit të egër…

Petrit Vasili: Kryeministri përgjegjësi i vetëm për ngadalësimin e integrimit europian.

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili, shprehet se Kryeministri Edi Rama është politikani që ka përgjegjësi për mos integrimin e vendit në BE. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se në vitin 2016 Shqipëria e mori një rekomandim pozitiv për negociata, por ishte keqqeverisja e Edi Ramës, ajo që e la vendin pas…

Klajda Gjosha: LSI e pozicionuar qartësisht pro integrimit. Protestat kundër arrogancës qeverisëse, varferisë dhe mjerimit të qytetarëve

Deputetja e LSI, Klajda Gjosha e ftuar në Report TV ka folur në lidhje me gjendjen e agravuar mes opozitës dhe maxhorancës, duke thënë se mielli i hedhur në Parlament ishte si simbol kundër arrogancës qeverisëse, varferisë dhe mjerimit të qytetarëve. Sakaq Gjosha ka thënë se hapja e negociatave me BE duhet ndarë nga dialogjet…

Spahiu: Rama asgjë për minatorët, vetëm videokonferenca me gënjeshtra dhe mashtrime për ta

Deklarata e Deputetit të LSI-së, Përparim Spahiu për mediat.  Dy ditë më parë një 37 vjeçar humbi jetën tragjikisht në galeritë e Bulqizës. Pa ditë më parë një tjetër u vra aksidentalisht në atë të Klosit. 6 minatorë janë vrarë në 6 muajt e fundit në galeritë e këtyre zonave. Këto fatkeqësi bëhen akoma  dhe më të rënda…

Klevi Pojana: Vetëm një njeri që ka frikë nga e vërteta pasi e di që është fajtor, zgjedh virtualitetin për tu përballur me qytetarët e vendit të tij.

Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar  me anë të një postimi në Facebook rreth çështjes së statusit së minatorit dhe videokonferencës që kryeministri organizoi ditën e sotme me ta. “Vetëm një njeri që ka frikë nga e vërteta pasi e di që është fajtor, zgjedh virtualitetin për tu…

Luan Rama: Mbajtja në burg e kuksianëve – krim shteteror!

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama ka reaguar me anë të postimi në faqen e tij në Facebook pas pamjeve filmike ku vërtetohet se protestuesit kuksianë janë arrestuar në mënyrë të paligjshme. “Policia, prokuroria dhe gjykata kanë kryer një krim shtetëror me mbajtjen në burg të 11 kuksianëve të pafajshëm, protestues në “Rrugën e Kombit”.-shkruan Rama.…

Petrit Vasili: Prokuroria është nga sonte nën akuzë për rrëmbimin natën të qytetarëve kuksianë

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Prokuroria e Përgjithshme e komanduar nga zyrat e kryeministrisë ka treguar publikisht kapjen e saj të plotë ajo tashmë është thjesht një mashë e mjerë në duart e qeverisë. Më poshtë reagimi i plotë: Prokuroria…

Petrit Vasili: Kryeministri qep gojën për bombardimet në Siri sepse në Amerikë drejton Trump dhe jo Sorrosi.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se Kryeministri që komenton çdo budallëk të mundshëm me të gjithë fuqinë e mundshme dhe me të gjithë cektesine e mundshme,ka qepur gojën për bombardimet, që SHBA udhehoqi në Siri. Më poshtë statusi i plotë: Kryeministri…

Klevi Pojana: Kam disa pyetje se po të flas, do plas!

Nënkryetari i LRI, Klevi Pojana ka postuar në faqen e tij në Facebook një shkrim ku shprehet se mënyra sesi shteti shqiptar i trajton qytetarët e tij është e padrejtë të paligjshme dhe pa logjikë. Më poshtë postimi i plotë: KAM DISA PYETJE SEPSE PO TË FLAS DO TË PLAS! A i keni parë skenat…

Përparim Spahiu: Ngushëllime familjeve të minatorëve që humbën jetën dhe thirrje për protestë gjithë minatorëve, deri në miratimin e Statusit.

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku i drejtohet dy deputetëve socialistë të qarkut Dibër të cilët votuan kundër statusit të minatorit. Gjithashtu Spahiu shpreh ngushëllimet për dy viktimat të cilët humbën jetën në Klos dhe Bulqizë dhe  bën thirrje minatorëve për protestë deri në miratimin e statusin…

Luan Rama: Nga Skrapari po nisim një proces riorganizimi tërësor të LSI-së

Zv. Kryetari I LSI-së, Luan Rama takim me strukturat e LSI-së, në Skrapar.  Zv. Kryetari I LSI-së, Luan Rama i shoqëruar nga deputetët e LSI-së Nasip Naço dhe Silva Caka zhvilluan sot një takim me strukturat e LSI-së, në Skrapar. Gjatë fjalës së tij në këtë takim Luan Rama tha se Skrapari është referencë krenarie për LSI-në dhe ne revanshi politik nuk I tremb dot qytetarët e Skraparit.  “Nuk është e rastit që LSI këtu është forcë e parë, ka qenë forcë e parë, është  dhe sa të ketë njerët që i thonë vetes skraparlinj këtu LSI, do të jetë gjithmonë forcë e parë sepse ajo që bashkon LSI me njerëzit e Skraparit mbi të gjitha është dashuria për atdheun dhe respekti për njeri– tjetrin. Ne e kemi skraparin referencë të vlerave tona më të mira. E kemi Skraparin simbolin tonë më të mirë dhe këtë nuk e them për metaforë dhe as për demagogji por sepse realisht kështu është. Këta harrojnë që nuk kanë lindur dhe nuk do të lindin kurrë burra, pavarësisht frekuencës së burrërisë së tyre që të mund të trembin dhe të mund të frikësojnë skraparlinjtë. Prandaj LSI ka nisur këtë proces diskutimi edhe debati, edhe njohje më të thelluar të situatës  në të gjithë Shqipërinë nga Skrapari.Kjo është qasja demokratike në një shoqëri demokratike, ta pranosh protestën. I gjithë ky proces, ne prandaj jemi këtu, është për të qenë në krah të njëri-tjetrit dhe solidar me njëri-tjetrin dhe për tu bërë bashkë. Për tu bërë bashkë, për ti thënë ndal keqqeverisjes, arrogancës, abuzivizmit, shpërdorimit dhe sjelljes kriminale të qeverisjes ndaj qytetarëve shqiptarë.” Tha zëvendëskryetari I LSI-së Luan Rama.  Burimi: (integrimi.al/T.I)…

Petrit Vasili: Amerika e Trump është tashmë sërish Amerika e madhe, që vepron dhe që udhëheq aksionin botëror të vendosjes së paqes dhe rendit demokratik kudo në botë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet në mbështetje të ndërhyrjes ushtarake të SHBA, Francës e Britanisë ndaj arsenalit kimik të regjimit kriminal të Asadit. “Aksioni në Siri reflekton shumë më gjerë dhe politika e jashtme amerikane dha një mesazh shume të fortë shprese…

LSI në bazë, Endrit Braimllari: Goditja që të rinjtë do ti japin Ramës do të jetë tipike siç të rinjtë i kanë dhënë çdo diktatori

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka zhvilluar një takim me strukturat e LSI-së në Korçë. Braimllari shprehet me anë të një postimi në Facebook se forca dhe zemra e LSI janë të rinjtë që çdo ditë e më shumë janë të vendosur për të luftuar këtë fatkeqësi kombëtare që ka vetëm një emër,…

Deklaratë e Lëvizjes Socialiste për Integrim

Deklaratë e Lëvizjes Socialiste për Integrim  Lëvizja Socialiste për Integrim mbështet ndërhyrjen në Siri të vendeve aleate si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Francës dhe Britanisë së Madhe.   Ne besojmë se iniciativa e Presidentit Donald Trump është në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe të sigurisë ndërkombëtare, si dhe një akt për t’i dhënë fund regjimit diktatorial dhe veprimeve barbare kundër njerëzimit.   Burimi:(integrimi.al/E.P)…

Përparim Spahiu: Kryeministri nuk e dinte që ishte në Parlament, kur përdori atë fjalor banal, ka menduar që është me miqtë e vet

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu i ftuar në Ora News është prononcuar për sjelljen e kryeministrit Rama në Parlament kohët e fundit, një sjellje që opozita e ka cilësuar si të pahijshme duke e bojkotuar shumë dhunshëm në seancën e djeshme. Spahiu ka ironizuar fjalorin e përdorur nga kryeministri duke thënë se…

Luan Rama: Koha e rinisë dhe Edi Rama përballë

Deputeti i Lëvizjes Socialistë për Integrim, Luan Rama me anë të një postimi ka sulmuar ashpër kryeministrin Rama, duke shkruar se protestat e zhvilluara kohët e fundit e kanë frikësuar shumë atë, duke shtuar se frika e pushtetit ka fytyrën e prangave. Luan Rama e ka dënuar rëndë aktin e policisë për shoqërimin në komisariat…

Petrit Vasili: Mosbindja civile pa kthim është kërkesë e qytetarëve

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili i ftuar ditën e sotme në FaxNews ka folur për të gjitha protestat dhe organizimet që opozita po zhvillon kundër kryeministrit Rama. I pyetur për ‘mosbindjen civile’, Vasili ka paralajmëruar se mosbindja është një lëvizje pa kthim për sa kohë që është e kërkuar nga qytetarët. Nuk…

Klevi Pojana: Shoqërimi dhe presioni që Edi Rama bëri mbi të rinjtë tregon vetëm frikën e narkokryeministrit që e urren fjalën e lirë.

Nënkryetari i LRI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook rreth protestës së të rinjve sot në Surrel. Pojana shprehet se diktatura mavi është në gramat e fundit prandaj policia e urdhëruar, ajo pjesë e mbetur që ende nuk është në kërkim nga trafiku i drogës, ushtron dhunë…

Petrit Vasili: Faqe e zezë e policisë arreston të rinjtë jo trafikantët.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook rreth ndalimeve që policia e shtetit bëri sot në protestën në Surrel nga të rinjtë. Vasili shprehet se  kush mbeshtet drogën nuk arrestohet nga policia,kurse ata që ngrihen kundër taksave i arreston policia e gangstereve. Më poshtë postimi…

Floida Kërpaçi: Protestat sapo kanë nisur dhe mos të harrojnë që Shqipëria u përket të rinjve dhe ne do të luftojmë për të rinjtë për kauzat e tyre, për problemet e qytetarëve

Pas lajmit se deputetja e LSI Floida Kërpaçi dhe kryetari i FRPD Belin Këlliçi u shoqëruan në komisariat pasi i vendosën traun shtëpisë së kryeministrit Rama, ka ardhur edhe reagimi i parë nga ata.  Në një lidhje direkte nga llogaritë e tyre në rrjetet sociale, Këlliçi dhe Kërpaçi kanë thënë se protesta e sotme ishte…

Floida Kërpaçi: Nuk do të lejojmë Edi Ramën dhe oligarkët që ai ju shërben të pushtojnë Shqipërinë

Deputetja e Lëvizjes Socialistë për Integrim, Floida Kërpaçi në një deklaratë për mediat nga shtëpia e kryeministrit Rama në Surrel, ka thënë se kjo protestë e sotme ishte një simbolikë për ti treguar Ramës se trau do t’a bëjë atë të vuajë njëlloj si qytetarët kuksjanë. Kërpaçi është shprehur se në asnjëllojë mënyre nuk do…

Floida Kërpaçi: Kjo qeveri prodhon koncensione vetëm për një grusht njerëzish dhe mjerim dhe varfëri për qytetarët

Intervista e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi, e ftuar në televizionin ‘Report Tv’, është shprehur se kjo qeveri e ka çuar vendin në një humnerë shumë të rrezikshme dhe nuk ka asnjë përgjigje për problematikat më të mëdha që kanë sot shqiptarët. “Nuk kanë asnjë lloj…

Petrit Vasili: Kryeministri është krenar që atij dhe të tijve u punojnë veç instiktet në Parlament, veprojnë e qeverisin pa vetëdije

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një postimi ka sulmuar kryeministrin Rama duke i thënë se ky i fundit vepron dhe qeveris pa vetëdije. Vasili ka ironizuar Ramën e ka shkruar se kryeministri është i sinqertë, ndërsa ngatërron botën e njerëzve me të kafshëve. POSTIMI I PLOTË: Kryeministri është krenar…

Gjesti i ministrit Bushati, Kejdi Mehmetaj: Porosi e Ramës, nuk pati asnjë provokim nga opozita

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj, ishte e ftuar në studion e ‘Fax News’, ku ka folur për gjendjen e jashtëzakonshme të protestës së opozitës në seancën e djeshme në Kuvend. Sipas saj, parlamenti nuk mund të funksionojë kur nuk respektohen rregullat, apo kur rregullat nuk respektohen njësoj për të gjithë. “Ne i…

Petrit Vasili: Skenari Sorosit mori përgjigjen vrastare…

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka komentuar letrën e ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla drejtuar Kongresit Amerikan  në maj të vitit 2017, dhe reagimin e Ambasadiorit amerikan Donald Lu, lidhur me pretendimet që ngriheshin në këtë letër. Vasili tha se përgjigja e Ambasadorit Lu ishte shteruese dhe vrastare për ata që deshën të krijonin…

Silva Caka: Një ministër i Jashtëm që ofendon me fjalë rrugësh dhe godet opozitën, është fytyra më e shëmtuar e një qeverie që nuk përballon dot të vërtetat

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Silva Caka me anë të një postimi ka dënuar rëndë veprimin e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati pasi ky i fundit lagu opozitën me ujë. Sipas Cakës, ministri Bushati i mbrojtur nga Garda e Republikës ka ofenduar dhe goditur opozitën, duke e cilësuar këtë sjellje të tij si fytyrën…

Monika Kryemadhi: Rama i pari që duhet të përjashtohet nga salla e Kuvendit. Tu kërkojë të falur shqiptarëve

Pas përfundimit të seancës Parlamentare, Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një prononcim për mediat është shprehur se është e padrejtë që përjashtohen vetëm deputetët e opozitës dhe jo ministri i Ramës, Ditmir Bushati, i cili ka qëlluar me ujë mbi opozitarët që hidhnin letra. Ky është teatri i radhës, shëmtira e Gramoz Ruçit dhe…

PETRIT VASILI: KUSH JA MBYLL SYTË FREEDOM HOUSE??

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se zgjedhjet e 25 qershorit u blenë haptas nga droga dhe krimi i qeverisë. Më poshtë statusi i plotë: Kush ja mbyll sytë Freedom House?? Zgjedhjet e 25 qershorit ishin një turp i demokracisë. LSI nuk…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Petrit Vasili: Grupi vendosi unanimisht pjesëmarrjen në seancën e nesërme të Parlamentit për të qenë pikërisht në sallë ballë për ballë me kryeministrin

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili Grupi parlamentar i Lëvizje Socialiste për Integrim zhvilloi mbledhjen e tij dhe mori disa vendime shumë të rëndësishme. Së pari grupi vendosi unanimisht pjesëmarrjen në seancën e nesërme të parlamentit për të qenë pikërisht në sallë ballë për ballë me kryeministrin, pikërisht atë…

Panariti: Të  vendosur kundër ekonomisë klienteliste që po zbraz vendin dhe varfëron shqiptarët. 

Konferenca për shtyp e Deputetit të LSI-së, Edmond Panariti  I gjithë reagimi qytetar dhe protestat e ditëve te fundit kundër tarifave, taksave dhe tatimeve, janë jo vetëm për opozitën, por mbi te gjitha për intelektualet e këtij vendi, profesionistët , sipërmarrësit e thjeshtë, shtresat në nevojë, pensionistët dëshmia më e qartë e një modeli te gabuar ekonomik te zhvillimit. Dëshmia se si  një qark I shkurtër dhe i mbyllur klientele, zhvat dhe përdor fondet publike te krijuara nga taksat te cilat rëndojnë vetëm mbi shpinën e shtresave me te varfra dhe te diskriminuara të shoqërisë se këtij vendi. Ky model zhvillimi ka vetëm një rezultante, kolapsi ekonomik, polarizim, rritje te varfërisë, braktisje masive te vendit  nga shqiptarët. Shqipëria renditet ne vendet e para për numrin e azil kërkuesve, por edhe te emigranteve qe duan te lënë shtetësinë shqiptare ne vendet ku emigrojnë.  Kjo ne vetvete flet shume qarte se për ku jemi drejtuar dhe se ku po përfundojmë . Bujqësia e cila është dega me e madhe prodhuese e ekonomisë së vendit, përgatitet të  financohet nga skema të cilat nxjerrin jashtë  loje, fermerët e vegjël të mesëm, bujqit dhe blegtoret e varfër, të cilët ndodhen në nevojë urgjente për mbështetje me fonde  dhe favorizon vetëm te mëdhenjt dhe të fuqishmit. Mesazhi qe jepet është qartë, të mëdhenjtë të gëlltisin te vegjlit , duke i shndërruar këta te fundit ne rastin me te mire ne punëtore me mëditje, sigurisht nëse latifondistët dhe landlordet e rinj do kenë nevojë për ti punësuar. Madje kjo ne qëndrimin zyrtar te qeverise konsiderohet edhe si mekanizmi I konsolidimit te tokës bujqësore dhe I zgjerimit të sipërfaqes.   Por nëse zgjerimi I tokës bujqësore dhe konsolidimi I sipërfaqeve të fragmentuara të bujqësisë shqiptare do të bëhet sipas këtij modeli duke hedhur në emigracion dhe në mjerim me qindra fermerë të vegjël dhe të pambrojtur atëherë ky model I konsolidimit të tokës bujqësore ne nuk na duhet.  Propozimi ynë është ky, fondet e mbështetjes financiare për fermerët blegtorët, bujqit  kalojnë si mbështetje direkte për ta. Ndërsa Sipërmarrja e madhe bujqësore të mbështetet me kredi të favorshme, sepse për këtë qellim qeveria shqiptare nënshkroi marrëveshjen me Bankën Europiane për rindërtim dhe zhvillim duke vendosur në dispozicion një  fond garancie  që kishte për qëllim sidomos mbështetjen me kredi të favorshme të sipërfaqes së mesme dhe të madhe . Ndërsa fondet, grantet, paratë e dhuruara duhet të shkojnë vetëm për fermerët për bujqit e varfër të cilët kanë nevojë të qëndrojnë në këmbë në mënyrë që mos të braktisin bujqësinë, fshatin dhe vendin ku kanë lindur. Vetëm në këtë mënyrë ne do të krijojmë një substrat të një ekuilibri social I cili është prishur tashmë rëndë dhe po e çon vendin drejt një polarizimi të rrezikshëm.  Për sa I takon zgjerimit te sipërfaqes dhe luftës kundër fragmentimit të tokës, pozicioni ynë është shumë I qartë, kjo mund të bëhet vetëm nëpërmjet bashkimit të fermerëve duke I mbështetur ata direkt me grante  dhe duke i orientuar drejt tregut në raport me kërkesat e këtij të fundit. Kjo nuk mund të bëhet duke I gëlltitur duke I asgjesuar ata në emër të zgjerimit të sipërfaqes sepse kjo do…

Petrit Vasili: Kryeministër shkollëpak dhe i lig që urren popullin e tij nuk e meriton Shqipërinë për atdhe

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një postimi ka reaguar ashpër kundër kryeministrit Rama. Vasili ka shkruar se një kryeministër që e krahason popullin me organet e mashkullit, është një jabanxhi i ligë në tokën që nuk i përket.   REAGIMI: Kryeministër shkollëpak dhe i lig që urren popullin e…

Petrit Vasili: Qeveria asgjeson biznesin e vogël për llogari të oligarkëve dhe për ti përzënë shqiptarët nga atdheu.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se qeverisë ja tha shumë qartë FMN,që nuk duhet ta aplikoje TVSH për biznesin e vogël. Por qeveria e përbuz edhe FMN pasi është kokë e këmbë në shërbim të oligarkëve. Më poshtë statusi i plotë:…

Edmond Panariti: LSI është kundër bujqësisë së latifondeve

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se po qe se zgjerim dhe konsolidim i tokës bujqësore, do të thotë ta lësh bujqësinë në duart e një grushti landlordesh,LSI është kundër! Më poshtë statusi i plotë: LSI është kundër bujqësisë së latifondeve !! Po qe se…

Nora Malaj: Sot dhe çdo ditë jam në krahë të protestuesve , si e drejtë Kushtetuese për një të ardhme të sigurt, pa frikëra dhe pa u stepur , kur lufton për kauzën e drejtë të qytetarëve të tu dhe vendit tënd.

Deputetja e LSI-së,Nora Malaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se sot biznesi i vogël një zēri protesoi për krizën ekonomike që ka përfshirë vendin Më poshtë statusi i plotë: Bizneset në protestë! Sot nga ora 11.00-12.00 të gjitha bizneset në rrugën e Durrësit ulën qepenat! I ulën për t’u…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al