Floida Kërpaçi: Edi Rama përgjegjës për rrënimin e arsimit, shëndetësisë, standarteve të jetesës

Fjala e Kryetares së LRI-së, Floida Kërpaçi në protestë Floida Kërpaçi: Të rinjtë shqiptarë nuk përfaqësojnë dhe nuk besojnë te sistemi i antivlerave të Edi Ramës. Sot në Shqipëri kemi një sistem të inkriminuar, një sistem ku qeveria ka përqendruar çdo gjë në një dorë oligarkësh dhe ku njerëzit e thjeshtë nuk ndihen të përfaqësuar,…

Spahiu-Ramës: Dil dhe thuaj dy fjalë për borxhin ndaj minatorëve

Për protestën e Minatorëve në pension, deputeti i LSI-së Përparim Spahiu, i është drejtuar kreut të qeverisë, Edi Rama. Spahiu i thotë Ramës që të dalë dhe ti thotë dy fjalë minatorëve për borxhin. Nga ana tjetër, deputeti i LSI-së ka ironizuar për llogaridhënien e PS-së në rrethe. ”Bamirësi bën dhe i shkon dikujt që…

Petrit Vasili: Qendër koordinimi për ISIS? Këtë duhet ta vendosë Parlamenti jo Kryeministri.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me një deklaratë të bërë nga kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov, në konferencën e përbashkët për shtyp të mbajtur dje bashkë me Kryeministrin Rama, ku ai u shpreh se në Shqipëri do të bëhet një qendër koordinimi për…

Edmond Panariti: Shteti të mos ta lërë në rënie të lirë bujqësinë, por ta stimulojë dhe ta mbrojë atë.

Intervista e Deputetit të LSI-së, Edmond Panariti për Report TV Në gjykimin tuaj në çfarë situate është mjedisi? Flitet shumë por çfarë ndodh konkretisht? Së pari unë do të thoja që tema e mjedisit në tërësi është kthyer tashmë në një temë qendrore publike por edhe politike. Nuk mund të mendohej në vitet ’90 për…

Nasip Naço: Reforma në Drejtësi ka dështuar, është devijuar vetëm për interesat e PS

Intervista e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nasip Naço, në Fax News Ka qenë një iniciativë e mazhorancës statusi i gjyqtarëve dhe i prokurorëve. Është diskutuar në fakt pa praninë e Partisë Demokratikë dhe keni qenë vetëm ju që keni përfaqësuar opozitën në komisionin e ligjeve. Pse keni deklaruar abstenim? Tashmë është bërë në…

Floida Këpaçi: Edi Rama dhe qeverisja e tij e inkriminuar të largohen për t’ua lënë vendin të rinjve

Fjala e Deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi në protestë Sot në fakt nuk ka ndryshuar asgjë nga çfarë jetuam dje. Sot qytetarët shqiptarët vazhdojnë të jetojnë të varfër. Të rinjtë vazhdojnë të shohin Europën si të vetmen alternativë për të jetuar dhe mbijetuar. Sot familjet tona janë më të pashpresa. Dhe në të gjithë këtë…

Floida Kërpaçi: Dëmtimi i mjedisit, ka pasoja të menjëhershme në shëndet!

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook. Ajo shprehet se sot në ditën ndërkombëtare të MJEDISIT, në komisionin e Shëndetësisë, po zhvillohet një seancë dëgjimore, për shqyrtimin e politikave në dobi të shëndetit. Ajo shkruan se duhet të reagohet menjëherë, përndryshe do të përballemi me pasoja te pakthyeshme.…

Petrit Vasili: Rrënimi i Reformës në Drejtësi, përgjegjësi vetëm e shumicës.

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  Grupi Parlamentar i LSI-së zhvilloi mbledhjen e tij dhe mori në shqyrtim disa momente kyç dhe shumë të rëndësishme të politikës aktuale,zhvillimeve të saj dhe njëherazi përcaktoi dhe qëndrimin e qartë dhe të prerë të grupit lidhur me to. Praktikisht Grupi Parlamentar i LSI-së konstatoi se situata në Shqipëri, në mënyrë të veçantë e Reformës në Drejtësi është shumë e rënduar. Kjo Reformë ka hyrë në qorrsokak, është deformuar qëllimisht nga mazhoranca për ta kapur atë dhe për ta përdorur në duart e saj si kamzhik kundra qytetarëve, por edhe në mënyrë të veçantë të opozitës shqiptare. Dhe sigurisht situata bëhet akoma më delikate kur edhe Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Tsereteli, i cili pati një mision në Shqipëri thekson:  Ne pamë një situatë të ndërlikuar me Reformën në Drejtësi, zbatimin e ligjit dhe luftën kundër drogës dhe krimit të organizuar. Ne besojmë se përveçse kësaj Reforma Zgjedhore është vendimtare”. Presidenti I Asamblesë Parlamentare të OSBE-së gjithashtu nënvizon: Duhet theksuar se Gjykata Kushtetuese nuk funksionon. E njëjta situatë me Gjykatën e Lartë. Me të gjitha këto, është shumë e vështirë që të mbahet demokracia”.  Këto janë afirmime jashtëzakonisht të rënda, të cilët vijnë nga institucione më të rëndësishme politike europiane dhe demonstrojnë qartë se në ç situatë ndodhet Reforma në Drejtësi në Shqipëri. Njëherazi Grupi Parlamentar i LSI-së shqyrtoi dhe nismën më të fundit lidhur me statusin e Gjyqtarëve dhe të Prokurorëve dhe zgjidhjet që mazhoranca ka prurë për këtë çështje, për këtë bllokim të qëllimshëm që i ka bërë. Këto zgjidhje që mazhoranca sjell janë qartësisht riciklim i instrumenteve të vjetër të drejtësisë së vjetër me qëllimin e vetëm kapjen sërish në mënyrë përfundimtare të Drejtësisë. Propozohet në mënyrë të qartë te këto ligje që për emërimet dhe të gjitha çështjet që lidhen me këto ligje, ti bëjë Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Prokurori I Përgjithshëm. Pra ka dy synime shumë të qarta: Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili mban peshë përgjegjësie të jashtëzakonshme për zhvillimet dhe mosndëshkueshmërinë të jetë ai instrumenti i vjetër më i akuzuari dhe më i anatemuari, ai që do të ndërtojë pra, emërimet e Drejtësisë së re. Kaq i kompromentuar ka qenë ky institucion saqë vetë Ministrja e Drejtësisë të mazhorancës, Ministrja e Rilindjes pak ditë më parë tha, pasi Këshilli i Lartë i Drejtësisë dha vendimin  e tij për të mos ndëshkuar gjyqtarët, dhe Ministrja thotë: E djeshmja ishte një ditë e zezë për këtë Këshill, që nxorri në pah sfidën e madhe që kemi përpara për të përmbysur sistemin e kalbur të drejtësisë. Këshilli i Lartë i Drejtësisë si organ kolegjial ka dështuar në garantimin e llogaridhënies së gjyqtarëve, dhe është kthyer në një strukturë mbrojtëse të interesave personale të gjyqtarëve në dëm të interesit publik. Kështu që këto afirmime, deklarime pa ekuivok, edhe të vetë mazhorancës tregojnë gjendjen shumë të errët në të cilën është futur kjo mazhorancë, e cila përveçse do të përdorë në mënyrë të turpshme Këshillin e Lartë të Drejtësisë, për të cilin kishte ato përcaktime që ju dëgjuat, njëherazi do që Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme znj,Arta Marku ta legjitimojë përfundimisht si një Prokurore të Përgjithshme të përjetshme. Pra nga një Prokurore e Përgjithshme, të ashtuquajtur të përkohshme të kthehet përfundimisht në një Prokurore të Përgjithshme të përjetshme, në interes të atyre që me 69 vota, pa shumicën kushtetuese të domosdoshme e zgjodhën dhe për të vazhduar përdorimin si instrument në duart e saj. E githë kjo bëhet që shteti ligjor të mos funksionojë. Pikërisht për këtë arsye dhe Gjykata Kushtetuese u zhbë, së bashku dhe me Gjykatën e Lartë dhe ka një bllokim të qartë dhe të qëllimshëm për të mos u ngirtur sa më parë kjo Gjykatë Kushtetuese, pasi po të kishim një Gjykatë Kushtetuese do të kishim një proces kushtetues shumë të fortë, të rreptë, sigurisht të fituar, edhe kundra taksë së rrugës së kombit. Një taksë e cila është futur në mënyrë të paligjshme, antikushtetuese  duke shkelur kushtetutën për ligjin e taksave, dhe për të drejtat e njeriut. Ku liritë dhe të drejtat e njeriut janë dhunuar dhe cënuar si kurrë më parë. Njëherazi…

Floida Kërpaçi: Rinia proteston sepse ne kemi një vizion tjetër për vendin. Larg bandave dhe krimit!

Kryetarja e LRI dhe njëkohësisht deputetja Floida Kërpaçi në fjalën e saj në protestën e organizuar pasditen e sotme poshtë Ministrisë së Brendshme nga të rinjtë, ka kërkuar përsëri dorëheqjen e ministrit Xhafaj. Sipas Kërpaçit, të rinjtë protestojnë sepse kanë një tjetër vizion për Shqipërinë, teksa ka theksuar se kjo qeveri po i largon ata…

Petrit Vasili: REFUZOJENI TAKSËN! Të mbrojmë djersën e shqiptarëve nga plaçkitja.

Kreu i Grupit Parlamentar ka reaguar sërish për taksën e Rrugës së Kombit duke i bërë thirrje shqiptarëve që ta refuzojnë atë. Përmes statusit të tij në Facebook ai shprehet gjithashtu se me Kosovën nuk është konsultuar kërkush dhe arroganca e kryeministrit të Shqipërisë ka zëvendësuar komunikimin me vellezërit nga Kosova. Më poshtë lajmi i…

Klevi Pojana: Rinia nuk ka më asnjë shpresë te kjo qeveri, do ta rrëzojë Ramën

Intervista e Nënkryetarit të LRI-së, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana për emisionin “Ditë e Re” në Ora News Ku konsistonte protesta e bërë ditën e djeshme? Protesta e djeshme është vazhdë e disa protestave që ne kemi ndërmarrë kohët e fundit. Jo vetëm të të rinjve por të gjithë spektrit të shoqërisë…

Nora Malaj: Suksese të gjithë maturantëve ne nisjen e provimeve të Maturës Shtetërore

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj me anë të një postimi në Facebook iu ka uruar suksese të gjithë maturantëve në provimin e parë të Maturës Shtetërore. “Përgjegjësi për Ministrinë që të realizojë standartin e këtyre provimeve, si dhe për të gjithë sistemin e arsimin parauniversitar”-ka shtuar më tej Malaj. Më poshtë statusi i plotë: Provimi…

Spahiu: Qeveria hedh 10 mijë të papunë në “tregun” e azilkërkuesve

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu përmes një statusi në facebook shprehet se sipas të dhënave të INSTAT-it, 3.300 subjekte kanë mbyllur aktivitetin e tyre në 2017. Më tej ai shprehet se qeveria ja ka dalë që të hedh 10 mijë të papunë në ”tregun” e azilkërkuesve. Deputeti i LSI-së, shton se me “këto ritme emigracioni…

Petrit Vasili: REFUZOJENI TAKSËN E RRUGËS SË KOMBIT !!!

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se kryeministri peng i interesave dhe përfitimeve të errëta përsëri po përgatit taksën,që do të vërë sërish në rrugën e Kombit. Më poshtë statusi i plotë: Prap do vënë taksë në rrugën e Kombit këta? REFUZOJENI…

Petrit Vasili:Kryeministri pa mend i jep mend Europës

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, me anë të një statusi në Facebook ka quajtur kryeministrin Rama, ideatorin e një qeverisje antieuropiane. Sipas Vasilit, integrimi ka një logjikë të thjeshtë: kush ka rezultate ecën përpara kush nuk ka mbetet në vend. Më tej Vasili ka shtuar se një kryeminister i paditur ka marrë…

Endrit Braimllari: Kur nuk qeveris dot, nuk di ç’tu thuash qytetarëve!

Sekretari i Përgjithshëm dhe njëherësh deputet i LSI-së ka reaguar përmes një statusi në Facebook duke e quajtur kryeministrin arrogant dhe të papërgjegjshëm pasi i thërret njerëzit në dëgjesë dhe më pas nuk ka nerva t’i dëgjojë. Ai shprehet se qytetarët nuk duan portale partiake, por duan punë, siguri publike, mirëqenie dhe shpresë për të…

Edmond Panariti: Urgjent, koha nuk pret. Të mbrohet prodhimi vendas

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të postimi në faqen e tij në Facebook ku shpreh shqetësimi se rrezikohet të përmbyset arritja e madhe e Bujqësisë e vitit 2017, kur për herë të parë në fruta perime, u arrit një bilanc pozitiv eksport import me 20%, pas dekadash të tëra fundosje të…

Petrit Vasili: Ministrja Manastirliu foli. Ngjan në mënyrë të pabesueshme shumë me kryeministrin e vet që kultivon papagallët qeveritarë si kjo

Përplasja mes kreut të Grupit Parlamentar të LSI dhe ministres aktuale të Shëndetësisë vazhdon ende, ndërsa ka qenë Petrit Vasili ai që i ka kthyer përgjigje Ogerta Manastirliut. Me anë të një postimi, Vasili ka thënë se Manastirliu ngjan shumë me kryeministrin e saj, ndërsa me një shprehje të Oskar Wilde, i është drejtuar duke thënë se…

Klevi Pojana: Të gjithë atyre që zgjedhin të mbrojnë të keqen!

Pas procedimit të të rinjve të FRPD për protestën përpra Ministrisë së Brendshme, një reagim i rradhës ka ardhur edhe nga nënkryetari i LRi, Klevi Pojana. Në një postim të gjatë, Pojana është shprehur se sot të rinjtë e forumeve duhet të ishin duke menduar për problematikat e fëmijëve, por një gjë e tillë nuk…

Luan Rama: Sot në ditën ndërkombëtare të fëmijëve: Një foto sa njëmijë fjalë dhe “Poema e Mjerimit” e Migjenit!

Zëvendës Kryetari i LSI-së, Luan Rama ka reaguar nëpërmjet një statusi në Facebook ku shprehet se duhej që qeveria, shteti dhe e gjithë shoqëria të ngriheshin në këmbë e sot t’u dedikoheshin fëmijëve. Ndër të tjera ai e konsideron mjerimin si refrenin e trishtë të kohës tonë. Më poshtë statusi i plotë: Sot në ditën…

Vasili: Kryeministri antishqiptar ka rritur punësimin e trafikantëve dhe largimin e mijëra shqiptarëve.

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Shqiptarët sot u njohën sërish dhe thjesht me mashtrimin e rradhës, të pacipë si gjithmonë, por edhe në kufijtë e budallëkut edhe politik, por edhe shtetëror të Kryeministrit, ku sërish premtoi vende të reja pune. Ky mashtrim sistematik i shoqëron shqiptarët prej pesë…

Endrit Braimllari: Shqiptarët po përballen çdo ditë me një kryeministër të papërgjegjshëm, arrogant dhe pa vizion.

Deputeti dhe njëkohësisht Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se nuk ka asnjë politikë konkrete për punësimin e të rinjve. Të rinjtë e vendit si shpresë të vetme shohin largimin nga vendi. Më poshtë statusi i plotë: Shqiptarët po përballen çdo ditë me…

Përparim Spahiu: Sot Edi Rama harroi fëmijët e minatorëve!

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se Edi Rama në urimin e tij për 1 Qershorin la në harresë fëmijët e minatorëve. Ai shkruan gjithashtu se Rama harroi të uronte fëmijët e prindërve që çdo ditë bëjnë punën më të rëndë, të pambrojtur me status të veçantë,…

Kalkulimet, Kryemadhi: Zgjedhjet lokale, ja si do e mundim Ramën në Qarkun e Fierit dhe në të gjithë Shqipërinë

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi jo vetëm që ka përjashtuar çdo mundësi për koalicion me Rilindjen për zgjedhjet lokale, por deklaroi se votat e LSI-së do jenë përcaktuese për ti shkaktuar humbje dërrmuese Edi Ramës në këto zgjedhje. Kryemadhi ka folur në një lidhje direkte për emisionin Të Paekspozuarit në Top Channel. Duke sjellë disa…

Monika Kryemadhi: Fronti opozitar ka një qëllim: të gjithë bashkë për të rrëzuar Edi Ramën, përfaqësuesin e strukturës kriminale që varfëroi shqiptarët!

Kryetarja e LSI-së në emisionin “Të Paekspozuarit” Znj. Kryemadhi, protesta nisi si një gjë e madhe por përfundoi me kryetarin e opozitës që tërhoqi protestuesit që të mos e dëmtonin objektin e Ministrisë së Brendshme. Aksioni juaj politik duhet pak i zbehtë. Cili është komenti juaj? Komenti im është shumë i thjeshtë dhe shumë i…

Petrit Vasili: 367 mijë shqiptarë aplikojnë për llotari amerikane akuza më tragjike për Kryeministrin antipopull

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me shifrat rekord të aplikimeve të shqiptarëve për llotarinë amerikane. Sipas Vasilit, ndërkohë që mijëra qytetarë duan të ikin nga vendi, Rama që qeveris vendin e quan mëse normale. Deputeti e ka mbyllur postimin e tij duke theksuar…

Braimllari: Rama ka mbi 10 muaj që nuk e qeveris këtë vend!

Fjala e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari në Kuvend. Ju e patë se si sot kjo mazhorancë, me urdhër politik tërësisht tipik pr sistemet diktaroriale i kaloi për pesë minuta të , gjithë projektvendimet i votoi në mënyrë të njëanshme pa na dhënë ne mundësinë që të flisnim për këtë çështje, pra mënyra sesi ato…

Petrit Vasili: Kthimi dhe dhënia e sallës së parlamentit me koncesion qeverisë është një shkatërrim parlamentar

Fjala e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në Kuvend Kjo është sallë e Kuvendit të Shqipërisë. Kjo është sallë e të gjithë deputetëve. Rregullorja është e barabartë për të tërë. Në rregullore dhe në statusin e deputetit s’ka deputet të mazhorancës dhe të minorancës, ka të drejta që përcaktohen aty. Në mënyrë…

Monika Kryemadhi: Edi Rama është i vetëm. Kemi detyrimin për t’ia kthyer Shqipërinë shqiptarëve dhe për t’a larguar nga duart e krimit të organizuar

Fjala në Kuvend e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi  Sot shohim një parlament, që ashtu siç tha dhe z.Vasili, i është dhënë me koncension krimit të organizuar. Ky parlament tregon që është një vegël në dorën e krimit të organizuar, por mbi të gjitha është një detyrë e jona për tu përballur si një detyrim…

Braimllari: Rama urdhëroi krimin e organizuar kundër të rinjve

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së dhe deputeti Endrit Braimllari ka reaguar ndaj procedimeve penale për të rinjtë që protestuan dje para Ministrisë së Brendshme. Në një reagim në Facebook, Braimllari shprehet se një vendim i tillë është marrë me urdhër të Edi Ramës. Deklarata e plotë e Endrit Braimllarit: “Edi Rama urdhëron krimin e organizuar…

Shezai Rrokaj: Protesta e një hap para për çeljen e negociatave, e dha mesazhin e saj kundër qeverisjes

Intervista e Deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj, për ‘Channel One’ A ishte vërtet ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, arsye e fortë që shqiptarët të protestonin të shtunën? Shqiptarët nuk protestuan thjesht dhe vetëm kundër ministrit të Brendshëm. Rasti i ministrit të Brendshëm nuk ka të bëjë me integritetin e personit, pasi nuk…

Petrit Vasili: Turp! Prokuroria padit të rinjtë e LRI dhe FRPD, ndërsa kryeministrit ja mbyll çështjen me Facebook.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook pas marrjes në hetim të drejtuesve të LRI-së dhe FRPD-së për protestën e djeshme tek Ministria e Brendshme. Ai shprehet se prokuroria e kapur procedon të rinjtë se janë ata e keqja e këtij vendi, ndërsa kryeministrin që dhunon ligjin…

Nora Malaj: Shqipëria është vendi i shqiptarëve, ku shqiptarët si qytetarë europian duhet të trajtohen si të tillë nga shteti i tyre!

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se sot jemi në një situatë pa këmbë e kokë. Gjithashtu ajo shkruan se tabloja që shfaqet sot para nesh na ofron vetëm gjëra të tilla si fëmijëri e pasigurt, qytetarë që ju mohohen të drejtat themelore të tij,…

Vasili: LSI asnjeherë nuk i ka bojkotuar komisionet. Shkrimet në media porosi bajate të Edi Ramës

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili i ka quajtur porosi bajate të Edi Ramës artikujt e pasqyruar në media, sipas të cilave deputetë të caktuar të LSI-së kanë thyer vendimin politik duke marrë pjesë në komisionet parlamentare. Në një intervistë për Shijak TV, Vasili theksoi se LSI asnjëherë nuk e ka bojkotuar Parlamentin…

Flamur Çela: Me Luan Ramën diskutuam për sigurinë publike dhe raportet e krimit me politikën

Ish-deputeti i LSI, Flamur Çela me anë të një postimi ka treguar se është takuar ditën e sotme me Zëvëndëskryetarin e kësaj force, Luan Ramën, ndërsa ka bërë me dije edhe temat e diskutuara. Çela ka shkruar se së bashku kanë biseduar për çështjet më të rëndësishme të momentit, siç janë siguria kombëtare, krimi, korrupsioni…

Klevi Pojana: Shqipëria jonë është kthyer në një republikë ku sundimi i ligjit ja ka lënë vendin sundimit të paligjshmërisë

Nënkryetari i LRI, Klevi Pojana me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me protestën e të rinjve të PD dhe të LSI ditën e sotme përpara zyrës së ministrit Xhafaj. Sipas Pojanës, në Shqipëri tashmë sundon paligjshmëria, teksa ka shtuar se për pushtetarët shërben reforma “Alla Rama”. POSTIMI: Shqipëria jonë është kthyer në…

Petrit Vasili: Denoncimi i Ambasadës Amerikane për gjyqin e Tahirit vulosi kapjen e Kryeministrit.

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili për emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” në Report TV. Lajmi kryesor sot është që Gjykata e Krimeve të Rënda në nivelin e apelit vendosi të ndryshojë masën e sigurisë për ish-ministrin e brendshëm Sajmir Tahiri, pra ai do të gjykohet jo më me arrest shtëpie,…

Floida Kërpaçi: Të rinjtë shqiptarë e refuzojnë qeverinë e krimit dhe të drogës

Lëvizja Rinore për Integrim dhe FRPD organizuan sot një protestë përpara Ministrisë së Brendshme ku kërkuan largimin e kryeministrit Rama dhe ministrit të brendshëm Xhafa. Në fjalën e saj,Kryetarja e LRI-së Floida Këpaçi  tha se sot të rinjtë shqiptarë refuzojnë qeverinë e kapur nga krimi dhe droga.  “Nuk mundet kurrsesi Edi Rama dhe asnjë tjetër ti vendosë…

Petrit Vasili: Policia po dhunon e vret të pambrojturit

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook ka akuzuar policinë se po dhunon e vret të pambrojturit. Vasili ka përmendur emrat e dy prej personave që humbën jetën, e familjarët e të cilëve dyshojnë se ka ardhur për shkak të dhunës së policisë. Kreu i grupit…

Luan Rama: Shqipëria pa Gjykatë Kushtetuese, pengesë për çeljen e negociatave

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama ka denoncuar me anë të një postimi në Facebook një skandal të maxhorancës. Sipas tij, një vend që kërkon çeljen e negociatave me BE-në, është pa Drejtësi Kushtetuese. Sipas tij, për këtë skandal po heshtin edhe anëtarë e ish-anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. ”Natyrisht, ka juristë, madje edhe juristë të zotë,…

Përparim Spahiu: Qeveria njofton lehtësi fiskale, pra pas pesë vitesh pranon gabimet, pa kërkuar ndjesë për dëmet që solli

Deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi pas deklaratës së ministrit të Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj, i cili njoftoi lehtësi fiskale për sipërmarret e vogla. Spahiu ka thënë se qeveria ka pranuar gabimet vetëm pas pesë vitesh, ndërsa ka shtuar se ata kanë humbur besimin e qytetarëve. POSTIMI I…

Klajda Gjosha: Sot opozita ka treguar qartazi vizionin e saj pro europian!

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke u shprehur se vendimi i grupeve parlamentare të LSI dhe PD për të mos bojkotuar parlamentin, e ka ngritur nivelin opozitar në një standard që ka dalë jashtë pritshmërive të një mazhorance që priste me padurim ta fajësonte atë, për…

Fondi 93 mln euro për bujqësinë, reagon ish-sekretari i Ministrisë së Bujqësisë

Ish-sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, Vojo Bregu ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ku shprehet se për fondin prej 93 milion Euro për bujqësinë kanë meritë të gjitha qeveritë e mëparshme përveç kësaj aktuale. Gjithashtu ai shprehet se heqja e njerëzve nga puna dhe padija mbi kontratën kanë çuar në…

Petrit Vasili: Protestës së opozitës nuk ja kërcet fare për broçkullitjet e Ramës

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook ka reaguar lidhur me qëndrimin e kryeministit Edi Rama, për protestën e opozitës. Deputeti i LSI thotë se kreu i qeverisë “komenton me mëditje protestën”. Ndërkohë Vasili ndalet edhe te plagosja e Bledi Kasmit gjatë përplasjes me policinë dje.…

Petrit Vasili: Kryeministri peng pa shërim i frikës së tij, sot pa fundin e tij

Pas dhunës së ushtruar nga forcat e policisë ndaj gazetarit Bledi Kasmi në protestën e ditës së sotme ka ardhur reagimi nga Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. “Maskarenjtë e qeverisë gjakosën gazetarin Bledi Kasmi. Ky është kryeministri i mbaruar dhe frikacak, që godet nga pas krahëve”- shkruan Vasili. Më poshtë statusi i…

Monika Kryemadhi: Shqiptarët e kanë lënë vetëm Edi Ramën. Koha e tij mbaroi

Deklarata për media e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi  Detyrohem të dal para mediave për të falenderuar të gjithë qytetarët shqiptarë të cilët pretendojnë një jetë më të mirë . Pretendojnë të drejtohen dhe qeverisen nga një qeveri që ata e meritojnë, që e do popullin e tij. Kështu që nëpërmjet kësaj dalje publike në emër të të gjithë atyre simpatizantëve dhe mijëra anëtarëve të LSI-së që morën pjesë sot në protestën e organizuar nga opozita. Të falenderoj të gjithë qytetarët që ishin atje por jo vetëm ata. Por edhe të gjithë ata që nuk patën mundësi për të marrë pjesë në protestë. Që e ndoqën nga shtëpitë e tyre apo edhe nga vendet e punës së tyre, të cilët nuk lejoheshin për të marrë pjesë në protestë. Ti falenderoj për besimin forcën dhe kurajon që iu dhanë qindra mijërave protestuesve sot në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Dita e sotme ishte një protestë qytetarë për të treguar dhe njëherë se kjo opozitë është një opozitë e bashkuar , për të treguar dhe njëherë që kjo është një opozitë qytetare e cila gjithmonë e më shumë e afron Shqipërinë me BE. Sepse protestat qytetare të opozitës e afrojnë më shumë Shqipërinë me BE. Dhe është vetëm qeveria e krimit dhe e drogës e cila largon çdo ditë e më shumë Shqipërinë nga BE. Sot në emrin tuaj dua të falenderoj dhe të gjithë ata policë të cilët kryen punën e tyre me ndershmëri. Por dua të dënoj edhe ata të cilët dhunuan gazetarin apo kryeredaktorin e gazetës Rilindja Demokratike. Dhe i bëj thirrje prokurorisë të marrë masat për të dënuar dhunuesit e gazetarëve dhe për të dënuar çdo polic apo çdo segment të qeverisë së krimit të cilët venë dorë mbi gazetarët, mbi qytetarët dhe mbi fjalët e lirë. I bëj thirrje Edi Ramës që të dalë nga tuneli i krimit ku ka hyrë. Të dali dhe ti thërrasë ndërgjegjes së tij nëse i ka ngelur ndopak ndërgjegje , të tërhiqet, të largohet nuk e ndjek më njëri nga mbrapa.  Shqiptarët e kanë lënë vetëm përfundimisht. Por jo vetëm shqiptarët, por tashmë duket hapur që e kanë lënë vetëm ministrat e tij, drejtorët e tij, kabineti i tij. Prandaj nuk ka zgjidhje tjetër vetëm të largohet. Të largohet për t’i dhënë mundësi dhe shans Shqipërisë për të hapur negociatat me Bashkimin Europian. Të largohet për t’i dhënë një shans dhe mundësi Shqipërisë për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian. Atë që Zoti ia ka dhënë me pozicionin e saj gjeografik t’ia japim tashmë si klasë politike shqiptarëve politikisht për të qenë pjesë e BE-së. Falenderoj edhe njëherë të gjithë ata qytetarë. Falenderoj edhe njëherë të gjithë ato djem dhe vajza të reja të cilët sot ishin në bulevard, protestuan me prezencën e tyre, por jo vetëm me prezencën e tyre, dhe me angazhimin e tyre, me zemrën e tyre, me entuziazmin e tyre për t’i thënë Edi Ramës dhe klikës së tij  që koha e tij mbaroi. Tashmë ai nuk është më asgjë tjetër. Tashmë është kthyer thjesht në një send dhe objekt të vjetër, por pa vlerë. Është kthyer në një mbulesë që nuk shërben më për gjë tjetër vetëm për të mbuluar kauçukun e tij në derën e kryeministrisë ku i kujtoi atij dhe gjithë shqiptarëve që ai kauçuk që atij i pëlqen shumë dhe e vlerëson më shumë se shqiptarët. Nuk është as buka, as shkolla, as mjekësia dhe as e ardhmja e shqiptarëve. Nëse Edi Ramës sot i dhimbset kauçuku i derës së kryeministrisë sesa e ardhmja e të rinjve shqiptarë., në qoftë se Edi Ramës sot i dhimbset më shumë pamja e tij, tutat e sportit të tij, kazani i tij dhe tepsia e tij, shqiptarët kanë një obligim dhe një ëndërr më të madhe, Bashkimin Europian, të ardhmen e fëmijëve të tyre dhe për të pasur një Shqipëri që e meritojnë. Dhe për të pasur një Shqipëri Europiane, të mirë, të bukur ashtu siç Zoti e ka bërë. Prandaj dhe njëherë në emër të LSI-së falenderoj me mirënjohje dhe respekt të gjithë ata qytetarë që ishin sot në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Falenderoj të gjithë ata djem dhe vajza të reja që ishin atje prezent, me prindërit e tyre, me gjyshërit e tyre sepse tashmë shembja e murit të drogës, shembja e murit të krimit ka filluar shumë shpejt. Ka filluar dhe nuk do të mund të ndalet më.  …

Floida Kërpaçi: Të rinjtë do largojnë Edi Ramën, ka sjellë vetëm fatkeqësi

Prononcimi I deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi Edi Rama mund të dojë ti pengojë të rinjtë ashtu siç ka tentuar të bllokojnë rrugët duke mos lejuar as lëvizjen e lirë të këmbësorëve. Për këtë gjë dua ta denoncoj dhe ti them që të rinjtë do ti tregojnë vendin të largohet njëherë e mirë nga Shqipëria dhe të mos kthehet më këtu. Një njeri që i ka sjellë vetëm fatkeqësi këtij vendi. Një njeri që ka bërë vetëm keq për Shqipërinë. Sot 65%e të rinjve janë papunë, sot arsimi është më i rrënuar se kurrë. Sot ekonomia është më e shkatërruar se kurrë dhe në këtë situatë të tillë do të protestojmë sot së bashku me të rinjtë e ardhur nga gjithë Shqipëria për të kërkuar largimin e Edi Ramës. Për të kërkuar largimin e kësaj fatkeqësie nga vendi ynë që nuk po bën gjë tjetër veçse po e shkatërron vendin. Bazohem te deklaratat e të rinjve, shumë të rinj më kanë shkruar dhe më kanë thënë që nuk kanë pasur mundësi që të na bashkohen sepse në akse të ndryshme të vendit nuk po lejohet lëvizja e tyre dhe po pengohet. Mund të ishin lajmëruar që makinat nuk mund të lëviznin por kurrësesi nuk mund të mendohet që lëvizja e lirë e këmbësorëve të pengohet. Dhe në këtë situatë të tillë mund të kuptojmë fare qartë dhe fare mirë që sa i frikësuar është ky njeri, që sa frikë ka ky…

Pak minuta para fillimit të protestës, reagon Klevi Pojana: Protestojmë ndaj klikës që ka pushtuar vendimmarrjen

Nënkryetari i LRI-së Klevi Pojana ka dhënë një pronocim për Gazetën Ora pak minuta para nisjes së protestës në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Në fjalën e tij Pojana shprehet se kjo është një protestë për të ardhmen e rinisë. “Sot Shqiperia proteston! Është një protestë që bëhet ndaj klikës që ka pushtuar vendimmarrjen dhe politikbërjen…

Monika Kryemadhi: Sot shqiptarët kërkojnë largimin e Edi Ramës!

Prononcimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi Është shumë e qartë për Shqipërinë dhe për të gjithë shqiptarët dhe sidomos për Edi Ramën për progres raportin i cili ka dalë në prill. Janë 37 faqe raport ku ka vetëm 7 kushte që po t’i mbledhësh në një, përfundojnë në rezultatin që duhet të iki Edi…

Endrit Braimllari: Shqipëria në krizë të thellë, Rama duhet rrëzuar një orë e më parë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka deklaruar për Report Tv se kryeministri Edi Rama duhet rrëzuar një orë e më parë. Më tej ai tha se LSI ka raportuar 24 mijë pjesëmarrës në protestën e opozitës, pa llogaritur mbështetësit e Tiranës, të cilët sipas tij mbajnë peshën kryesore të kësaj proteste. Braimllari thekson…

Petrit Vasili: Kryeministri me rezolutën kuislinge tradhëtoi integrimin dhe hapjen e negociatave.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se kryeministri e tradhëtoi rëndë dhe rrënoi përfundimisht shpresën e Shqipërisë për të bërë përpara drejt hapjes së negociatave dhe se sot Shqipëria ka vetëm një armik për hapjen e negociatave, ai është kryeministri. Më poshtë statusi i…

Kryemadhi: LSI mbështet kryerjen sa më të shpejt të Reformës Zgjedhore.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi pret Presidentin George Tsereteli dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Roberto Montella Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi priti sot në selinë e LSI-së, Presidentin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së-së George Tsereteli si dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të OSBE, Roberto Montella. Kryetarja e LSI-së shoqërohej…

INTERVISTA/ Gjosha: Rezoluta e PS u soll fshehtas e pa dakordësi. Qeveria, s’ka as rezultate e as besueshmërinë nga BE

Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha flet në një intervistë për “standard” mbi rezolutën e sjellë dje nga PS në Parlament për integrimin. Ajo sqaron qëndrimin e opozitës e ndërsa i jep përgjigje edhe akuzave të mazhorancës. Po ashtu Gjosha komenton edhe shanset që ka vendi të përfitojë çeljen e negociatave në vendimmarrjen e pritshme të…

Shezai Rrokaj: Protesta e opozitës – një hap para për çeljen e negociatave.

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook ku shprehet se prej disa ditësh mazhoranca po i shkarkon të gjitha bateritë për të akuzuar opozitën si frenuese e integrimit. Ai gjithashtu shkruan se opozita është shprehur botërisht pro çeljes se negociatave, sepse ajo është e bindur…

Endrit Braimllari: Më 26 maj qytetarët do të protestojnë kundër kryeministrit që mbolli krim dhe varfëri ekstreme në Shqipëri

  Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari i ftuar në Ora News ka folur për gjendjen aktuale të politikës, ndërsa nuk ka lënë pa përmendur edhe protestën e opozitës më 26 maj. Braimllari u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen, ndërsa ka shtuar se dita e shtunë do të jetë dita…

Petrit Vasili: Kryeministri u çmend përfundimisht e quan Zërin e Amerikës kënetë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar përmes një postimi në rrjet lidhur me akuzat dhe sulmin e Kryeministrit Edi Rama ndaj Zërit të Amerikës. Postimi i plotë i Petrit Vasilit: Kryeministri u çmend përfundimisht e quan Zërin e Amerikës kënetë. Kryeministri i zhytyr në kënetën e padijes dhe pisllëkut të konçesioneve…

Monika Kryemadhi:Protesta e 26 majit, protesta e të gjithë atyre qytetarëve që janë kundër qeverisjes së krimit dhe varfërisë.

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për emisionin 7pa5 në Vizion Plus Cili është qëllimi i protestës? Tani mua më vjen shumë keq që ti më pyet mua cili është qëllimi i protestës, se qëllimi është shumë i thjeshtë, ndryshe nga shumë organizime të tjera, kontakti që ne kemi me njerëzit është i menjëhershëm…

Floida Kërpaçi: Kryeministri duhet të iki dhe të mos kthehet më

Lëvizja Rinore për Integrim prej disa ditësh kanë nisur organizimin për protestën e opozitës, më 26 maj para Kryeministrisë. Deputetja e LSI-së dhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi në një intervistë për “Koha Jonë” deklaron se mesazhi i të rinjve në këtë tubim është për kryeministrin Edi Rama. “Të rinjtë kanë një mesazh të qartë…

Klajda Gjosha: Në momentet më të rëndësishme të proçesit të integrimit të Shqipërisë, parlamentit i serviret fshehtazi dhe pa asnjë dakortësi, projekt rezoluta e integrimit.

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ka reaguar me anë të një postimi në facebook ku shprehet se qeveria është pengesa e madhe e çeljes së negociatave të integrimit. ”Projektrezoluta e integrimit nuk mund të jetë një produkt kontrabandë që nuk kryen minimumi rrugën institucionale për të qënë në rendin e ditës! Asnjë diskutim nuk është kryer…

Monika Kryemadhi: Shqiptarët në 26 maj do tregojnë që janë kundër Edi Ramës, kundër politikës së drogës dhe të krimit dhe kundër politikës së varfërisë që ka instaluar në Shqipëri.

Prononcimi për mediat për Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi pas përfundimit të seancës parlamentare.  Atëherë besoj se të gjithë e shikojmë se çdo ditë e më shumë nuk ka asnjë më lloj shprese për të pasur besimin se kjo mazhorancë e kapur mund të ndryshojë. Kjo mazhorancë ka frikë jo vetëm nga fjala e lirë por kjo mazhorancë edhe nga çdo gjë të cilën e dëshirojnë jo vetëm deputetët e Kuvendit dhe të opozitës por për çdo gjë që dëshirojmë qytetarët. Sot tregoi edhe njëherë që nuk ka më shpresë, nuk ka më asnjë të ardhme me këtë grup kriminal të cilët kanë rrëmbyer dhe uzurpuar institucionet e shtetit shqiptar, të cilët kanë uzurpuar Parlamentin Shqiptar. Nuk ka më absolutisht asnjë shpresë dhe të ardhme me këtë monstër të prodhuar nga bandat dhe krimi i organizuar nga trafiku i drogës të cilët jo vetëm kanë varfëruar shqiptarët më shumë por i kanë denigruar,…

Petrit Vasili: Projektrezoluta e Rilindjes asgjësoi Këshillin Kombëtar të Integrimit, fajtore heshtja e BE-së në Tiranë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një statusi në rrjetin social Facebook duke shkruar se kryeministri armik i integrimit, ka futur hajdutshe një projektrezolutë për integrimin evropian. Gjithashtu ai shprehet se BE, nëse nuk flet sot, thjesht bëhet bashkëfajtore në këtë çështje. Më poshtë statusi i plotë: Projektrezoluta e Rilindjes…

Kryemadhi takon Hahn: Negociatat për shqiptarët, jo për politikën

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është takuar me zëdhënësin për Europën në grupin parlamentar të CSU në Bundestagun gjerman, Florian Hahn. Negociatat jo për politikën, por për shqiptarët, shkruan në profilin e saj në Twitter, Kryemadhi. Vizita e Florian Hahn në Tiranë ishte planifikuar në fillim të këtij muaji, pikërisht ditën kur Saimir Tahiri dorëzoi…

Prenda Sejdia: Ti shërbejmë të sotmes,nesër është vonë

Nga Prenda Sejdia, Kryetare LGI Lezhë Ti shërbejmë të sotmes,nesêr është vonë. Kryefjala e ditës ; Drogë,korrupsion,kontrabandë,ryshfet,presion,shkelje ligji,padrejtësi etj…. Gjërat po lëvizin shpejt pasi kjo qeveri dhe strukturat e saj nuk janë në lartësinë e detyrës,por fatkeqësisht janë të zhytur në drogë dhe korrupsion,të konstatuara tashmë. E ardhmja e këtij vendi ështe parësore dhe jetike…

Ermela Çarçiu: Të gjithë studentët në protestë

Nga Ermela Çarciu Qeveria e quan Rilindje por realiteti i jetës studentore tregon krejt të kundërtën, është totalisht i hidhur. E ardhmja i ka rrënjët në arsim, aty ku edukohemi , dhe vetëm nëpërmjet dijeve do të mund të bëhemi të aftë për të përballuar me dinjitet të ardhmen. Por qeveria jonë duket se nuk…

Petrit Vasili: Për audiopërgjimin nuk dyshon as qeveria, por për çudi dyshojnë ca të tjerë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sërish nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook për sa i përket audiopërgjimit të vëllait të ministrit Xhafaj. Ai shkruan mbi të vërtetat që sipas tij kryeministri i ka pranuar por vetëm ca të tjerë nuk i pranojnë dot. Më poshtë statusi i plotë: Për audiopërgjimin…

Luan Rama: Parlamentarizmi ka rënë!

Konferenca për shtyp e Zëvëndëskryetarit të LSI-së Luan Rama, pas mbledhjes së Grupit Parlamentar. Siç është në traditën e komunikimit nga selia qendrore e Lëvizjes Socialiste për Integrim në ditën kur është mbledhja e grupit parlamentar, jam sot këtu përpara jush, për të sjellë qëndrimin dhe vlerësimin e grupit parlamentar në lidhje me atë çfarë…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al