Klevi Pojana: Frika e një piktori të dal boje nga rinia shqiptare, përkthehet në urdhëra për ta lënë kampin e LRI dhe të gjithë Jalin pa energji elektrike!

Nënkryetari i LRI-së njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se shkaku i ndërprerjes elektrike në Gjirin e Jalit është kryeministri Rama! “PSIKtor’ ne nuk ndalemi në rrugën tonë! Të rinjtë nuk ndalen nga rruga e tyre për një Shqipëri europiane, pa varfëri,…

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim!

LRI ndez Jalën: politikë, festë, argëtim! Rreth 600 të rinj e të reja anëtarë të LRI-së, ndezin Jalën për të dhjetin vit me rradhë. Tē ardhur nga e gjithë Shqipëria në akademinë politike të verës, veprimtarët e LRI-së marrin pjesë në leksione mbi zhvillimet politike dhe sfidat e saj, organizojne tryeza debati, por edhe plot…

Monika Kryemadhi: Në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi besimtarëve musliman dhe gjithë shqiptarëve

Urimi i Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi për festën e Kurban Bajramit Për gjithë besimtarët musliman dhe për gjithë shqiptarët në fakt në këtë ditë të sakrificës dhe të flijimit të ditës së Kurban Bajramit dua tu uroj paqe, begati, mirësi dhe të ndajmë mirësinë me njëri-tjetrin, të ndajmë begatinë me njëri-tjetrin dhe të largojmë…

Petrit Vasili: Të ngrihemi kundër maskarallëkut shtetëror të rilindjes

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili bën apel për reagim popullor ndaj qeverisë dhe politikave koncesionare të qeverisë. Në një shënim në Facebook, Vasili i referohet zhvillimeve në Itali, ku pas tragjedisë në Urën Morandi, partitë politike po bëjnë thirrje për mos bindje civile dhe mos pagesë të taksave. “Mosbindja civile është legjitime dhe…

Vasili: Europa anullon koncesionet, Rama vijon hajdutërinë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, thekson se në Europë janë anulluar koncesionet, kurse qeveria Rama thotë Vasili, vijon hajdutërinë. Vasili thotë se së fundmi edhe Italia kuptoi se koncesionet kanë rezultuar qartazi me leverdi ekonomike zero, një pastrim parash sheshit. ”Greqia, Franca, Spanja, Irlanda dhe së fundi në mënyrë dramatike Italia kanë…

Braimllari: Në alarm siguria e qytetarëve, qeveria vetëm gjobit

Ngjarjet e fundit në vend , si masakra në Resulaj në Selenicë me 8 të vrarë dhe aksidentet e rënda rrugore, për deputetin e LSI-së, Endrit Braimllari janë shenja të alarmit se vendi është në pasiguri të plotë. Në një postim në facebook, Braimllari thotë se qeveria është ireale dhe se vetëm institucioni i gjobave…

Vasili: ”Ali Baba” griu 40 mln euro për WC, ndërsa për Teatrin s’ka

Shifra 40 milionë euro ose 5 miliardë lekë e qeverisë për arredimin e zyrave, vetëm për shtatë muajt e parë të këtij viti, për kreun e grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, është një skandal. Përmes një postimi në facebook, Vasili i vë emrin vjedhje këtij “investimi” dhe kreun e qeverisë Edi Ramën me ministrat…

Vasili takon përfaqësuesin e OSBE: Shitblerja e votës, problem kërcënues për demokracinë

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili priti në një takim z. Mark Pritchard, përfaqësues i posaçëm i OSBE për Europën Juglindore, dhe Ambasadorin Andreas Nothelle, nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së. Gjatë këtij takimi, Vasili diskutoi me Pritchard për zhvillimet akuale politike në Shqipëri, ku u ndal veçanërisht te Reforma Zgjedhore. Vasili tha se…

Kufinjtë e Kosovës, flet Vasili: Deklaratat e Thaçit janë vërtetë kontradiktore

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit për çështjen e kufinjve janë mjaft kontradiktore. Sipas Vasilit, vetëm në pak muaj Thaçi ka dalë kundër vetes, teksa ka cituar një deklaratë të këtij të fundit në muajin shkurt.…

Vasili: Një pyetje për shkollëpakun

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sot për projektin e rrugës së Milotit, i cili sipas kryeministrit Edi Rama ndikon në turizëm. Vasili shpreh se dy akset kryesore që do të ndikonin në turizëm janë by Pasi-n e Fierit dhe të Vlorës, të cilët ende nuk kanë nisur të ndërtohen. “Shkollëpaku ngatërron…

Vasili: Çështjen e kufijve të Kosovës e ka zgjidhur Deklarata e Pavarësisë

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili argumenton se debatet për rishikimin e kufijve në Kosovë janë kthim pas. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se debatin për kufijtë e ka zgjidhur në mënyrë përfundimtare deklarata e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës,  si dhe pakoja e negociatorit ndërkombëtarë Marti Ahtisari. “Riciklimi i të shkuarës…

Masakra/ Rrokaj – Ramës: Në vendet e tjera kryeministrat largohen nga qeverisja

Deputeti i LSI Shezai Rrokaj ka sulmuar Kryeministrin Rama lidhur me qëndrimin e e mbajtur prej tij për ngjarjen tronditëse që ndodhi në Selenicë 2 ditë më parë. Rrokaj thotë se Edi Rama, në vend që të kërkojë falje e të mbajë përgjegjësi për armët e pambledhura, deklaron se ngjarja të tilla ndodhin në gjithë…

Anisa Bahiti: Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë.

Nga Anisa Bahiti Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë. Paqja, dinamika ekonomike, drejtësia sociale, toleranca – e gjithë kjo dhe më shumë, sot dhe nesër, varet nga fuqia e të rinjve ” Dita Ndërkombëtare e Rinisë u aprovua me një rezolutë të posaçme nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në vitin 1999. Kjo ditë…

Vasili: SHBA e qartë për kufijtë e Kosovës, s’ka asnjë ekuivok

Petrit Vasili Xhorxh Bush deklaronte prere qe s’ka asnje ekuivok per kufijte e Kosoves!! Ne 27 shkurt 2008 Presidenti i SHBA Xhorxh Bush deklaronte prere se kufijte e Kosoves jane shume te qarte. Ja se cfare deklaronte: “Shtetet e Bashkuara besojnë në shoqëritë e lira dhe besojnë se zgjidhja aktuale për Kosovën do të çojë…

Braimllari: Dita Ndërkombëtare e Rinisë, një ditë reflektimi për këtë qeveri

Në ditën Ndërkombëtare të Rinisë, deputeti i LSI Endrit Braimllari përmes një postimi në “Facebook”, e ka cilësuar si një ditë reflektimi për qeverinë. Postimi i plotë: “Dita Nderkombetare e Rinise”, duhet te jete nje dite reflektimi per kete qeveri. Te rinjte e vendit jane te pashprese dhe te paperkrahur nga politikat e kesaj qeverie.…

Vasili: I marri përqesh mortin

Kryetari i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në fshatin Resulaj të Selenicën, ku u vranë 8 persona të një familje. Për Vasilin, statusi i kryeministrit Edi Rama mëngjesin e sot është veprim i një të marri. ”Bashkia Selenicë shpall me shumë të drejtë dite zie…

Petrit Vasili: Rama pjesë e axhendave të errëta anti-Kosovë

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Report Tv. Së pari z.Vasili dua të ndalemi te çështja e Kosovës, Presidenti Thaçi ka hedhur një tezë për korrigjimin e kufijve që ai e ka cilësuar, nuk bëhet fjalë për ndarje, shkëmbim territoresh por korrigjim kufijsh. Si e shikoni ju personalisht apo dhe…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al