Vasili: Kryefjala në Kosovë duhet të jetë liberalizimi i vizave

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili thotë se politika e Kosovës duhet të fokusohet te procesi i integrimit në BE dhe liberalizimi i vizave dhe jo në debate që sjellin probleme të tjera. Në një reagim në Facebook, Vasili shprehet se Kosova duhet të shfrytëzojë momentin kur BE ka dhënë rekomandim pozitiv për vizat…

Raporti i KE, Vasili: Shëndeti i shqiptarëve është në rrezik

Pas raportit se 77% e shqiptarëve nuk përballojnë dot finaciarisht shërbimin e përkujdesit dental, reagon kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili. Përmes një postimi në facebook, Vasili e nis me ironi se raporti nuk është i opozitës por i Anketës Europiane të Cilësisë së Jetës, të Komisionit Europian. Duke e cilësuar si shifra…

70% e rinisë kërkon largimin, Gjosha: Qeveria zero investim

Pas raportit se 70% e të rinjëve në Shqipëri kërkojnë të largohen nga vendi, reagon deputetja, Klajda Gjosha. Në një status në facebook, deputetja e LSI-së, shkruan se të rinjtë e kanë humbur shpresën. Përballë këtij realiteti, Gjosha thotë se qeveria refuzon të zbatojë Planin Kombëtar të rinisë edhe pse është në dijeni për këtë…

Vasili: Qeveri e lodhur, ndërtoi 10 km rrugë në vit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan në një status në facebook, se qeveria e lodhur ka ndërtuar vetëm 10 km rrugë gjatë periudhës janar-prill. ”Do dëgjoni dhe që janë 10 km kaq të bukura, me një standart kaq të lartë, kaq të mrekullueshme sa që nuk i keni parë kurrë në jetë…

Vasili: Kosova, Ahtissari dhe kompromisi i pamundur me kufijtë

Nga Petrit Vasili – Pavarësia e Kosovës u ngrit mbi tri kolona të palëkundshme: Mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe përfshirjes së tyre në betejën për Pavarësinë e Kosovës; Së dyti: mbi luftën dhe gjakun e UÇK-së; dhe së treti mbi pakon e Ahtissarit. Kjo e fundit ishte pikërisht qasja mendjehapur ndaj komunitetit serb në Kosovë dhe…

Vasili: Gërmadhat që qeverisin Tiranën, provincialë arkaikë e me komplekse.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryebashkiakun Veliaj dhe kryeministrin Rama lidhur me projektin e tyre për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Ai i cilëson si gërmadha provinciale që qeverisin dhe urrejnë Tiranën. “Këta të kompleksuarit tanë vuajnë dhe nuk shërojnë dot provincializmin e tyre arkaik, pa ngjyrë, pa moral dhe plot…

Edmond Haxhinasto: Ushqimi i një koncepti të tillë të shkëmbimit të territoreve, është sa arkaik, jo-Evropian, aq edhe anti-kombëtar.

Nga Edmond Haxhinasto Kam ndjekur me vëmendje diskutimet e fundit në lidhje me shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe, siç ndodh shpesh mes shqiptarësh, kontributorët në debat pak merren me thelbin e çështjes e shumë merren me njëri-tjetrin, a thua se sharjet sa më të mëdha për personin, janë kontribut më patriotik për…

Aksionet e AKU, Panariti: Autoritet Policor apo Kombëtar i Ushqimit?!

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti përmes një postimi ka reaguar rreth aksioneve të fundit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ai përmes një reagimi në rrjetet sociale ka deklaruar se ajo çfarë po ndodh duke sikur një kontroll policor pasi “Zëri i Autoritetit” nuk dëgjohet nga konsumatori. Ai gjithashtu bën thirrjet që të bëhet kujdes kur…

Braimllari: Për çfarë bashkëqeverisje e qytetarët flet ky Kryeministër batakçi?!

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale kundër qeverisë Rama në lidhje me bashkëqeverisjen e partisë më qytetarët. Nuk ka bashkëqeverisje me qytetarët, ka bashkëqeverisje me oligarkët dhe krimin e organizuar. Sot raporti i bashkëqeverisjes së këtij Kryeministri ka vetëm një shifër: varfëri ekstreme, pasiguri publike dhe…

Vasili: Tirana, qyteti “rrofsha unë”

Nga: Petrit Vasili –  Tirana qyteti me identitet shumë të fortë shoqëror, është shndërruar në një skenë bajate provinciale të zaptuar nga pushtuesit politikë të saj. Qyteti që ka shenjuar kthesat e mëdha epokale të këtij vendi, që nga beteja e Tiranës në luftën për çlirim e deri tek vendosja e pluralizmit, ku ajo priu…

Spahiu: Në vetëm në 6 muaj, 24 mijë shqiptarë të papunë

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se në 6 mujorin e parë të vitit, janë regjistruar 24 mijë të papunë. Spahiu thotë se 50% më shumë është numri i subjekteve të mbyllura, ku në një postim në facebook, jep arsyet pse ka ardhur kjo rënie. ”TVSH për biznesin e vogël. Energjie elektrike më të shtrenjtë,…

Rrokaj: Qeveria nuk është zgjidhja e problemit të narkotrafikut

Nga: Shezai Rrokaj Kjo Qeveri nuk e zgjidh dot problemin e narkotrafikut, sepse ai është krijesë e saj dhe ajo krijesë e tij. Ndërkombëtarët duhet të ndërgjegjësohen një ditë e më parë për këtë fakt. Raportet e shumta ndërkombëtare kanë konfirmuar plotësisht tashmë se organizatat kriminale shqiptare janë shumë aktive në trafikun e drogës. Përveç…

Lojrat e fatit, Vasili: Në 2013 Rama ishte kundër, sot i kapur

Për ligjin e lojrave të fatit që Presidenti i Shqipërisë e ktheu në kuvend, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, zbulon mashtrimin e qeverisë. Përmes një postimi në facebook, Vasili citon pjesë nga deklarata e Ramës në 2013. ”Sot favorizon lojrat e fatit por lexoni çfarë thoshte po ky kryeministër në 25 tetor…

Flamur Çelaj: Lojërat e Fatit dhe Fati i Shqiptarëve

Gjenden të dokumentuara plotë raste dhe argumente që lidhin Fatin e Shqiptareve me një llojë Rulete Ruse që ata kanë bërë me jetët e tyre përgjatë këtij tranzicioni të vështirë ku shpresa shpesh herë humbet kollaj dhe të vetmet forma motivuese kanë qenë “punët e pista” si kontrabanda, trafiqet, evazioni fiskal, mashtrimet, grabitjet e të…

Edmond Panariti: Shqipëria nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje!

Nga Edmond Panariti Shqiperia nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje! Dhe jo sundim i ligjit por sundim me ligj! Ky eshte modeli, shteti jam une. L’Etat c’est Moi..! Mizorite, shtypjet dhuna ne histori kanë qene pergjithesisht te ligjeshme. Sundimtari perkujdesej ta mbeshteste dhunen me ligj. Mbreti mizor, Henri i tete i Anglise,…

Vasili: Ahmetaj, pecetë e kryeministrit për të fshirë buzët

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në një status në facebook, se Ministri i Financave, Arben Ahmetaj është një pecetë e Kryeministrit për të fshirë buzët. Shkas është bërë shifra e 59 milion euro më pak të ardhura. Me kaq para thotë Vasili, do të ishin bërë dy Teatro Kombëtarë. ”Të ardhurat…

Klajda Gjosha: Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë!

Nga Klajda Gjosha Historia e konçensioneve është ajo më e rrezikshmja që mund të kemi imagjinuar ndonjëherë. Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë! Në pamje të parë për secilin nga ne mjafton të shohim disa investime për t’u…

Braimllari: Kryeministri e ka humbur dhe nuk di se çfarë bën.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, shkruan se Kryeministri Edi Rama ka humbur ”busullën”. Shkak për këtë etiketim është bërë takimi i fundit i Ramës me koordinatorët e bashkëqeverisjes, për të cilën Braimllari thotë se është kohë e humbur. ”Qytetarët janë të mbytur në varfëri ekstreme, janë të papunë dhe të pashpresë. Shqiptarët kërkojnë të…

Petrit Vasili, Ramës: Kryeministër i lodhur!

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili e vlerëson tejet negative klimën e biznesit në Shqipëri. Në një reagim në Facebook, Vasili ndalet edhe në qëndrimet e kreut të qeverisë pas raportit të DASH. Vasili thotë se ekonomia e vendit po shkatërrohet ndërsa…

Monika Kryemadhi: Nuk ka lamtumirë për ty miku im Luan!

Në sallën e Kuvendit ditën e sotme u zhvilluan homazhet për Luan Hajdaragën, për ti dhënë lamtumirën e fundit një prej figurave më të njohura të politikës shqiptare. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi thotë në mesazhin prekës për të se nuk ndaloi kurrë së e motivuari, dhe pse rrugët në politikë u ndanë. Mesazhi i plotë Nuk…

Petrit Vasili: Teatri nxorri sheshit fytyrën e hajdutërisë shtetërore.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasilit për Report  TV Ka një debat, duke parë pikërisht këtë proces Vettingu, pas pasur një shkrim që thoshte se duhet të ketë një ligj që tu japë të drejtë atyre personave të cilët kanë dosjet e tyre të gjykuara pikërisht nga gjyqtarët që nga Vettingu…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al