70% e rinisë kërkon largimin, Gjosha: Qeveria zero investim

Pas raportit se 70% e të rinjëve në Shqipëri kërkojnë të largohen nga vendi, reagon deputetja, Klajda Gjosha. Në një status në facebook, deputetja e LSI-së, shkruan se të rinjtë e kanë humbur shpresën. Përballë këtij realiteti, Gjosha thotë se qeveria refuzon të zbatojë Planin Kombëtar të rinisë edhe pse është në dijeni për këtë…

Nora Malaj: Situatë shumë e vështirë në buxhetin e arsimit

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Nora Malaj me anë të një statusi në Facebook ka reaguar ndaj buxhetit momental të arsimit. Sipas znj. Malaj ky buxhet është një buxhet fiktiv dhe jo real. Më poshtë keni statusin e plotë të znj. Malaj: Situate shume e veshtire ne buxhetin e arsimit. Sot shoqeria civile…

Petrit Vasili: Ky buxheti kundër familjes shqiptare

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili në fjalën e mbajtur në seancën plenare ka shprehur hapur se është kundër miratimit të buxhetit të 2018. Sipas z. Vasili një buxhet i tillë kundër familjes shqiptare është padyshim një buxhet të cilin opozita nuk do ta votojë. Më poshtë keni fjalën e plotë të…

Viktor Tushaj: Buxheti, varfërim për qytetarët dhe pastrim i parave kriminale

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Viktor Tushaj, gjatë fjalës së tij në seancën plenare të ditës së djeshme u fokusua në ligjin e miratimit të Buxhetit 2018. Z. Tushaj theksoi se buxheti 2018 do të thotë varfërim për qytetarët dhe pastrim i parave kriminale. Më poshtë keni fjalën e plotë të z. Tushaj:…

Monika Kryemadhi: Buxheti i bujqësisë më pak se një nga koncesionet që kryeministri ka bërë qoka për miqtë e tij

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi mbasditen e sotme një tryezë diskutimi lidhur me buxhetin për bujqësinë. Në këtë takim merrte pjesë Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, deputetët e LSI-së Edmond Panariti, Robert Bitri, Endrit Braimllari, si dhe akademikë, specialistë dhe ekspertë të fushës së bujqësisë, pjesëtarë të…

Edmond Panariti: Programi i LSI për bujqësinë analitik, jo elektoral

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Edmond Panariti, gjatë fjalës së tij në tryezën e diskutimit në lidhje me buxhetin e vitit 2018 të organizuar nga LSI, shprehet se buxheti i qeverisë për sektorin e bujqësisë është mjeran. Panariti sqaroi se programi i LSI për bujqësinë është analitik dhe jo elektoral, ndërsa shton se…

Shezai Rrokaj: Arsimi i lartë në kolaps si kurrë më parë

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Shezai Rrokaj në takimin e sotëm mbi buxhetin e arsimit, ka thënë se arsimi i lartë është në një kolaps të thellë për shkak të reformave. Z. Rrokaj tha se 5% i propozuar nga LSI është një buxhet që paguan 3% për arsimin parauniversitar dhe 2% të prodhimit…

Nora Malaj: Pagat e mësuesve duhet të rriten 40%

Deputetja e LSI-së, znj. Nora Malaj në takimin e sotëm mbi buxhetimin e arsimit ka thënë se arsimi nuk duhet parë si një e mirë e një grupi interesash, por si një e mirë publike. Znj. Malaj theksoi gjithashtu se pagat e mësuesve duhet të rriten me 40%. Më poshtë keni fjalën e plotë të…

Ministri Panariti takohet në Lubjanë me homologun kinez, Han Changfu

Ministri i Bujqësisë, Zhcillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, u takua në Lubjanë, me homologun e tij kinzes, Han Changfu. Z.Panariti ndodhej në Slloveni, ku ishte i ftuar nga Ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe Ushqimit, Z. Dejan Żidan, në Forumin e 12-ë të Kooperimit Ekonomik të Evropës Qëndrore dhe Lindore dhe Kinës. Gjatë…

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti: LSI, mbështetje për sektorin e fasonerisë që siguron vende pune, pagat deri në 35 mije lekë të patatueshme.

Ministri i Bujqësisë dhe kandidat për deputet në Qarkun Korçë i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Z.Edmond Panariti, i shoqëruar dhe nga kandidati Piro Kapurani, vizitoi sot një biznes fason në qytetin e Korçës. Duke bashkëbiseduar me gra e vajza të rrobaqepësisë që administrohet nga një biznesmen grek, deklaroi se “Në programin e LSI është mbështetja…

Shezai Rrokaj vijon takimet intensive në Vlorë / “Biznesi ka nevojë për ulje taksash. LSI ka një program të qartë për ta”

Kandidati i LSI-së në Vlorë, Shezai Rrokaj vijon takimet intensive në këtë qark. Për Rrokaj takimet me qytetarët janë shumë të rëndësishme pasi njihen me problematikat e tyre. “Vijojmë takimet intensive në rajonet e qytetit. Për ne është më e rëndësishme të takojmë qytetarët e të njihemi me problematikat e tyre sesa të bëjmë shoë…

Panariti në Korçë / “Me 12 milion euro në vit, nuk e ndihmojmë dot bujqësinë, LSI do të 5-fishojë buxhetin”

Ministri i Bujqësisë njëkohësisht edhe kandidati i LSI-së që kryeson listën e Korçës, Edmond Panariti në një prononcim për mediat ka përshendetur marrëveshjen politike e cila sipas tij garanton një proces zgjedhor të pakontestueshëm.  Në lidhje me çmimet e produkteve bujqësore, ministri Panariti u shpreh se me programin e LSI, për 4 vitet e ardhshme,…

FOTOLAJM / Ministri Panariti inspekton pemtoret e Dvoranit

Ministri Panariti inspekton pemtoret e Dvoranit, teksa udhëtonte për një tjetër zonë, ku nuk kishte as media, as fermerë dhe në mënyrë krejt të pavarur, verifikikoi situatën aty. Është e njëjta pemtore, ku ministri Panariti vizitoi para një muaji, pas ngricave që dëmtuan pemtarinë. Burimi:( integrimi.al / E.S ) …

Ministri Panariti me banorët e Pogradecit: Programi dhe strategjia e LSI, bazohet në kërkesat, shqetësimet dhe nevojat e njerëzve, për një qeverisje me cilësore

  Ministri i Bujqësisë, njëkohësisht dhe kandidat për deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim, në Qarkun Korçë, Z.Edmond Panariti, zhvilloi takime me anëtarë e simpatizantë në disa zona të rrethit Pogradec, si dhe një takim të veçantë me përfaqësues të komunitetit rom. Z.Panariti, diskutoi me banorët në lidhje me shqetësimet e tyre dh shpalosi programin…

Ministri Panariti inspekton tregun e kafshëve të gjalla në fshatin Çerravë në Pgradec

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ishte sot në tregun e kafshëve të gjalla, në fshatin Çerravë të Pogradecit. Gjatë inspektimit ministri u shpreh se tregu i Çërravës kishte mngësi në infrastrukturë, mungonin kanale kulluese, ujë i pijshëm dhe streha për bagëtitë. Për zgjidhjen e këtij problemi, Panariti theksoi se është përgatitur një projekt për ta…

Panariti: Me ndihmën tonë, 220 hektarë tokë djerr u kthyen në superfermën mahnitëse

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, vizitoi përgjatë fundjavës një nga fermat më të mëdha bujqësore në vend. Bëhet fjalë për Agro-Farm, e ngritur në zonën e quajtur “Luadhet e Çelos”në rrethin e Pogradecit, një nga sipërmarrjet më më mëdha të agroturizmit në vend. Ministri Panariti deklaroi, se ky investim…

Vasili: Dyfishim i prodhimit kombëtar në fushën e bujqësisë dhe dyfishim i të ardhurave të çdo fermeri

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi tryezën e bujqësisë pranë pikës së grumbullimit të produkteve bujqësore “Flavio FS” në Suk 1 të Fierit. Në këtë takim u diskutua për programin elektoral të Lëvizjes Socialiste për Integrim të bujqësisë dhe çështjet që fermerët e pranishëm vlerësonin të rendësishme për zhvillimin e sektorit. Të pranishëm në këtë takim…

Ministri Panariti në Forumin e OKB në Gjenevë, kërkon bashkëveprim rajonal dhe mbështetje financiare për bujqësinë

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, merr pjesë në Forumin Rajonal për Zhvillim të Qëndrueshëm, të organizuar nga Kombet e Bashkuara, në Gjenevë. Ministri shqiptar i Bujqësisë ishte pjesë e panelit kryesor të ekpertëve për zhvillim të qendrueshëm të ekonomisë, sektorit bujqësor dhe sigurisë ushqimore. Gjatë fjalës së tij, ministri…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al