Meta: “Qytetarët kanë nevojë për produkte cilësore dhe për vende pune të qëndrueshme e më të mirëpaguara”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, z. Edmond Panariti, inspektoi investimin e kryer në kompaninë e prodhimit të vezëve “Ovvital”, që është mundësuar nga financimi i Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural. Pasi u njoh nga afër me ambientet e kompanisë, teknologjinë e…

Ministri Koka: “Duhet shumë punë që të rehabilitojmë të shkuarën dhe të ruajmë atë çfarë po bëjmë, një Shqipëri më të pastër”

Dita Ndërkombëtare e Tokës e gjen Shqipërinë me finalizimin e Nismës Mbarëkombëtare të Pastrimit të Vendit nga Mbetjet të lançuar nga Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka, më 5 mars 2017. Në kuadër të kësaj dite të rëndësishme mjedisore dhe të Nismës Mbarëkombëtare të Pastrimit, Ministri Koka apeloi sot për më shumë ndëgjegjësim kundrejt mjedisit.…

Panariti: “Bujqësia u dyfishua, eksportet e prodhimeve shqiptare u trefishuan”

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, ishte sot i ftuar në rubrikën “Opinion” në Tv News 24, ku foli për zhvillimet në bujqësi, rritjen e eksporteve dhe të prodhimit vendas, çështjen e subvensioneve për vitin 2017, reformën në veterinari, si dhe situatën politike e kandidaturat e mundshme për zgjedhjen e…

Kejdi Mehmetaj: “Lëvizja Socialiste për Integrim ka një plan të qartë arsimi i cili i jep rëndësinë e duhur arsimit profesional”

Nënkryetarja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, mori pjesë në një bashkëbisedim me të rinjtë e Fierit që studiojnë në gjimnazet profesionale. Në takimin e organizuar me këta të rinj për rëndësinë e shkollave profesionale ajo theksoi se: “Lëvizja Socialiste për Integrim ka një plan të qartë arsimi i cili i jep rëndësinë e duhur arsimit profesional.” Burimi:(…

Endrit Braimllari: “LSI punon për të krijuar një klimë politike pozitive, më bashkëpunuese dhe dialog, për të sjellë stabilitet dhe zgjedhje me standarte”

Dje në Novoselë të Vlorës, ishin pjesë e takimeve me banorë të zonës, nënkryetari i LSI-së, Endrit Braimllari së bashku me deputetin e LSI në Vlorë, Flamur Çelën dhe z. Shezai Rrokaj nga ku u theksua se, LSI punon për të krijuar një klimë politike pozitive, më bashkëpunuese dhe dialog, i cili sjell stabilitet dhe…

Dritan Ylli: “Më shumë përgjegjësi për këta fëmijë që kanë mburojë shtetin. Të trajnohet urgjent stafi multidisiplinor dhe jo vetëm kujdestarët”

Drejtori i Pergjithshëm i Inspektoriatit të Punës, z. Dritan Ylli ka inspektuar së bashku me trupën inspektuese Shtëpine e Fëmijes Shkollore Shkodër, pas disa rekomandimeve të herëpashershme që janë lënë në këtë Shtëpi Përkujdesi pas disa monitorimeve, duke i kërkuar stafit të përkujdesjes më shumë përgjegjësi në zbatimin e standarteve. Rekomandimet nga grupi i Task-Forcës…

Rikuperimi i dëmeve në bujqësi dhe kthimi i kapaciteteve prodhuese

Shqipëria në muajin shkurt 2015 u godit nga rreshje që shkuan deri në 200 mm në vetëm tre ditë. Rajonet më të prekura ishin në jug dhe juglindje të Shqipërisë. Rreth 10,000 ha tokë bujqësore u dëmtuan në rajonet e Vlorës, Fierit, Lushnjës, Beratit, Korçës dhe Gjirokastrës. Shumica e dëmeve ishin në bujqësi me dëmtime…

Sokol Dervishaj: “Tarifat e ujit, duhet të jenë të kujdesshme dhe të mos jenë kosto për qytetarët”

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, ka marrë pjesë në punimet e Konferencës Shqipëri-Hungari ku janë mbledhur së bashku profesionistët e biznesit të ujit. Në fjalën hapëse të konferencës, Dervishaj u ndal te investimet në sektorin e ujësjellës-kanalizimeve, ku në 4 vite janë investuar rreth 200 milion euro, në ujësjellësa të rinj. Ministri Dervishaj…

Ministrja Gjosha: “Shqipëria ka nevojë për administratë të kualifikuar që njeh mirë procesin e integrimit”

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha dhe Ministrja për Inovacionin dhe Administraten Publike, znj. Milena Harito morën sot pjesë në nisjen e trajnimit 4 ditor për punonjësit e administratës publike. Ky trajnim me ekspertë francezë dhe kroatë do të ketë në fokus pikërisht dhënien e njohurive mbi procesin e negociatave me Bashkimin Europian.  …

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në prezantimin e projektit për rehabilitimin e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve të Bashkisë Skrapar

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në prezantimin e projektit për rehabilitimin e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve të Bashkisë së Skraparit. Ky projekti përfshin qytetin e Çorovodës dhe fshatrat Çerenisht e Sharovë. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin edhe Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, deputetët e LSI-së, Silva Caka e…

Erisa Xhixho: “LSI ka si qëllim zhvillimin, mbështetjen, promovimin dhe mirëpërdorimin e burimeve të mrekullueshme të Fierit për ti dhënë zonës zhvillim ekonomik”

Sekretarja e marrëdhenjeve me publikun në LSI, Erisa Xhixho gjatë një vizite në Liqenin e Kurjanit në zonën e Roskovecit është shprehur se bujqësia dhe turizmi janë dy nga burimet më të rëndësishme të zhvillimit ekonomik. “Turizmi në këtë qark ka mbetur mbrapa në krahasim me qarqet e tjera të vëndit”, është shprehur ajo.  LSI…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e përurimit të degës së re të Bankës Kombëtare Tregtare në Skrapar

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, ka marrë pjesë në përurimin e degës së re të Bankës Kombëtare Tregtare në Bashkinë e Skraparit. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin deputetja e LSI, Silva Caka, Kryetari i Bashkisë Skrapar, Nesim Spahiu, Drejtori i Përgjithshëm i BKT-së, Seyhan Pencabligil, etj. Gjatë fjalës përshëndetëse të mbajtur në këtë…

Inagurohet ujësjellësi i ri i Sarandës / Sokol Dervishaj: “Nuk përfundon këtu, aeroporti i 2 duhet të bëhet në Sarandë”

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, bashkë me Ambasadoren Gjermane Susanne Schutz dhe kryetaren e Bashkisë së Sarandës Floriana Koka, kanë inaguruar ujësjellësin e ri të Sarandës. Ministri Dervishaj duke folur me këtë rast, tha se nga ky projekt i ri përfitojnë 30 mijë banorë të Sarandës, që kanë patur probleme në të kaluarën.…

Endrit Braimllari: “Ne vlerësojmë punën e përbashkët që është bërë në Bashkinë e Tiranës për një Tiranë me vizion Europian”

Sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak u votuam disa projekt-vendime të rëndësishme, ndër këto edhe hapja e një thertoreje për rritjen dhe garantimin e sigurisë ushqimore të konsumatorit të qytetit të Tiranës, propozim ky i bërë nga këshilltarët e grupit të LSI-së në paketën e buxhetit të vitit 2017.  Ky propozim i bërë nga dëgjesat…

Panariti: “Vendet tona mund të zhvillojnë më tej tregtinë në sektorin bujqësor, si dhe forcimin e sigurisë ushqimore dhe kapacitetet laboratorike”

Ministri i Bujqësisë, z. Edmond Panariti mori pjesë sot në Workshop-in e Bashkëpunimit Bujqësor, Shqipëri-Greqi, zhvilluar në Korçë. Panariti gjatë fjalës së tij në këtë workshop deklaroi: “Jemi në Korçë, për të promovuar një hap të rendësishëm të bashkëpunimit midis Greqisë dhe Shqipërisë në fushën e bujqësisë. Jemi dy vende fqinje dhe që kemi një…

Panariti nga Korça: “Dialogu dhe kompromisi, menyra e vetme për të dalë nga kriza politike dhe opozita t’i kthehet jetës parlamentare”

Ministri i Bujqësisë, z. Edmond Panariti, gjatë zhvillimit të një aktiviteti në Korçë, ku ishte pjesëmarrës, i është përgjigjur interesit të mediave, ku ka folur për mundësitë e zgjidhjes së krizës politike, pritshmëritë, por edhe çështjes së zgjedhjes së Presidentit. “Korça jep mesazhin që pa bashkëpunim nuk ka frymëzim. Këtë bashkëpunim duhet ta kthejmë në…

Dritan Ylli: Krijimi i një mjedisi dhe standarteve për një punë të denjë dhe të mirëpaguar ka qenë gjithnjë prioriteti i punës sonë

Analiza vjetore e Inspektoriatit të Punës dhe Shërbimeve Shoqërore, nga Drejtori Përgjithshëm, z.Dritan Ylli:   Në përpjekjet tona të përbashkëta për të krijuar një treg pune me standarte dhe një mjedis për një punë më të denjë dhe të mirëpaguar dhe për më shumë të drejta që ju takojnë punonjësve, sot pas afro 4 vitesh…

Ilir Meta: “Vendi ka nevojë për dialog e përgjegjshmëri për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme dhe për të avancuar reformat kyçe në vend si ajo e sistemit të drejtësisë”

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Zv. Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Sundimit të Ligjit dhe Trafikut Ndërkombëtar Narkotik Ambasador Alexander A. Arvizu i cili shoqërohej prej Ambasadorit të SHBA në Shqipëri z. Donald Lu. Kryetari i Kuvendit, Meta dhe Zv. Ndihmës Sekretari i SHBA-ve, Arvizu vlerësuan bashkëpunimin e ngushtë…

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit për arsimin “Edukim cilësor, familje e shëndetshme”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit për arsimin të LSI-së “Edukim cilësor, familje e shëndetshme”. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, Zv.Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj, kryetari i Komisionit për Arsimin, Inovacionin dhe…

Panariti: “Zhvillimi i qendrueshëm i peshkimit, premisë e sigurt për rritjen e punësimit në vend”

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti mori pjesë në Ministerialin për Peshkimin në Mesdhe organizuar nga Komisioni Europian në Maltë. Në konferencë ministri Panarit do të nënshkruajë një deklaratë të përbashkët në nivel ministrash, “Malta MedFish4Ever Declaration” mbi të ardhmen e peshkimit në Mesdhe. Panariti i kërkoi Komisionerit Europian, Karmenu Vella rinegocim të kuotave të përpunimit…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al