Petrit Vasili: Rama pjesë e axhendave të errëta anti-Kosovë

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Report Tv. Së pari z.Vasili dua të ndalemi te çështja e Kosovës, Presidenti Thaçi ka hedhur një tezë për korrigjimin e kufijve që ai e ka cilësuar, nuk bëhet fjalë për ndarje, shkëmbim territoresh por korrigjim kufijsh. Si e shikoni ju personalisht apo dhe…

Flet Vasili: Ambasadorët me protagonizmin klientelist, bashkëfajtorë të dështimit

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili në një intervistë për “standard” flet mbi ecurinë e reformës në drejtësi, procesin e Vettingut, kolapsin e sistemit të kryesuar nga shkrirja e Gjyaktës Kushtetuese dhe asaj të lartë si edhe mbi rolin e ambasadorëve në reformë. Po ashtu Vasili komenton edhe raportin e fundit të DASH…

Klajda Gjosha: Reformat në drejtësi të Rilindjes, propagandë politike. Prishja e Ministrisë së Integrimit dhe prioritetet e BE-së

Klajda Gjosha, Ishministre e Integrimit dhe deputete e LSI-së, në intervistën për gazetën “Telegraf” pohon se kushtet e reja që Këshilli i Europës ka vendosur për Shqipërinë për hapjen e negociatave janë të lidhura me përformancën e qeverisë. Zonja Gjosha pranon se kjo maxhorancë nuk e ka vullnetin për intrgrim, dhe se reformat e saj…

Klajda Gjosha: Ja pse është thuajse e pamundur çelja e negociatave qershorin e 2019-ës

“Drejtimi i drejtësisë nga politika dhe mbrojtja që ajo i bën individëve me imunitet ishte e papranueshme nga BE” Ish-ministrja e Integrimit, deputejta  e LSI-së Klajda Gjosha flet në një intervistë në “standard” mbi vendimin e BE-së që shtyu edhe më një vit hapjen e negociatave me Shqipërinë. Sipas Gjoshës do jetë thuajse e pamundur…

Vendi në një spirale që minon, Gjosha: Dy opsione drejt BE-së, por janë refuzuese

Flet për “Koha Jonë”, ish-ministrja e Integrimit, deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha: LSI-ja ka qënë tejet konstruktive Intervistoi: Redjon Shtylla Politika në vend është në tensionin e vendimmarrjes së Këshillit Europian, i cili në Samitin e 28 qershorit, do të flasë nëse për Shqipërinë do të ketë çelje të negociatave të anëtarësimit drejt BE-së. Për…

Klajda Gjosha: Hollanda e drejtpërdrejtë dhe konkrete në kërkesat e saj. Do të ishte fatale nëse Shqipërise do ti refuzohen negociatat!

Intervista e Deputetes së LSI-së, Klajda Gjosha për “Fax News”    Janë të shumta debatet që po zhvillohen, në fakt një ditë më parë në komisionin për çështjet e Europës në parlamentin e Hollandës është diskutuar pikëisht çështja e hapjes së negociatave për Shqipërinë po ashtu edhe për Maqedoninë. Debati në parlament u zhvillua në…

Klajda Gjosha: Kushtet për integrimin, drejtësia duhet çliruar nga ndikimi politik

Intervista/ Flet deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha Si ju duk fakti që Danimarka është tërhequr dhe duket se ka një tendencë pozitive për Shqipërinë? Për mua nuk përbën lajm Danimarka, nëse ka një tërheqje, nëse mendohet që do të japë një votë pro Shqipërisë. Për mua ajo që është e rëndësishme, është…

Shezai Rrokaj: Të mos bëhet teatër me Teatrin Kombëtar!

Intervista për ‘News 24’ e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj Z. Rrokaj sot ishte provimi i matematikës për Maturën Shtetërore. Si e shihni si proces, në një kohë kur ka pretendime se del teza, qoftë për provimin e matematikës ashtu edhe atë të letërsisë? Është një proces i tej zgjatur, shumë i…

Endrit Brahimllari: Rama po pengon integrimin, protesta jo vetëm në Tiranë

“Bashkëpunimi me PD”, Brahimllari: Opozita e bashkuar ka përgjegjësi për të përkrahur shqiptarët Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Brahimllari në një intervistë për “Koha Jonë”, shprehet se opozita ka misionin të jetë në krah të qytetarëve për të zgjidhur problemet e tyre edhe me anë të protestave. Braimllari thotë se kjo qeveri e ka…

Petrit Vasili: Bashkëqeverisja me krimin dhe jo me popullin është baraz kaos,varfëri dhe braktisje e vendit.

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili për Ora News Situata politike nuk është mirë. Opozita pothuajse organizon çdo ditë protesta kundër kësaj mazhorance. Cili është komenti juaj në lidhje me këtë? Protestat në radhë të parë janë në gjykimin e qytetarëve pasi ata protestojnë. Mijëra të tjerë mendojnë dhe reflektojnë edhe…

Klevi Pojana: Rinia nuk ka më asnjë shpresë te kjo qeveri, do ta rrëzojë Ramën

Intervista e Nënkryetarit të LRI-së, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana për emisionin “Ditë e Re” në Ora News Ku konsistonte protesta e bërë ditën e djeshme? Protesta e djeshme është vazhdë e disa protestave që ne kemi ndërmarrë kohët e fundit. Jo vetëm të të rinjve por të gjithë spektrit të shoqërisë…

Protesta e opozitës, Braimllari: Populli e ka marrë vetë në dorë fatin e tij!

Çfarë pritet që të ndodhë në protestën e opozitës nesër? Për Endrit Braimllarin, deputetin e LSI-së do të jenë qytetarët ata që do të marrin në dorë protestën e opozitës. Duke folur për ‘’Fax news” ai u shpreh se kjo është një protestë kundër keqqeverisjes që i është bërë vendit nga Rama. “Ajo që i…

Monika Kryemadhi:Protesta e 26 majit, protesta e të gjithë atyre qytetarëve që janë kundër qeverisjes së krimit dhe varfërisë.

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për emisionin 7pa5 në Vizion Plus Cili është qëllimi i protestës? Tani mua më vjen shumë keq që ti më pyet mua cili është qëllimi i protestës, se qëllimi është shumë i thjeshtë, ndryshe nga shumë organizime të tjera, kontakti që ne kemi me njerëzit është i menjëhershëm…

Floida Kërpaçi: Kryeministri duhet të iki dhe të mos kthehet më

Lëvizja Rinore për Integrim prej disa ditësh kanë nisur organizimin për protestën e opozitës, më 26 maj para Kryeministrisë. Deputetja e LSI-së dhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi në një intervistë për “Koha Jonë” deklaron se mesazhi i të rinjve në këtë tubim është për kryeministrin Edi Rama. “Të rinjtë kanë një mesazh të qartë…

Floida Kërpaçi: Maturantët po digjen nga politika pa drejtim e qeverisë. LSI doli me rezolutë për ti ardhur rinisë në ndihmë.

Intervista e Deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi për Ora News  LSI ka zhvilluar një takim me maturantët. Cili ishte qëllimi i këtij takimi?   Kjo erdhi si një nevojë nga diskutimet e përditshme të LRI me gjimnazistë dhe maturantë në gjithë kryeqytetin, përsa i përket Maturës Shtetërore të këtij viti por edhe sfidave të arsimit në vendin tonë. Kauzën e maturës shtetërore në fakt nuk është hera e parë që si LRI…

Intervista: Petrit Vasili rendit gabimet e qeverisë me taksën e rrugës, biznesin e vogël, konçensionet…

Intervistë me Petrit Vasili, Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim   Ekonomia është një ndër shtyllat, ku është fokusuar opozita që Lëvizja Socialiste për Integrim po i bën qeverisë. Kundër politikës së koncensioneve, klimës së rënduar për investitorët, përfshirjes së biznesit të vogël në TVSH dhe së fundmi, edhe taksës për rrugën…

Monika Kryemadhi: Reforma në drejtësi pa LSI nuk do bëhej dhe nuk do të ishte e realizuar. LSI ka qenë një nga forcat politike kryesore dhe ndërhyri jashtëzakonisht fort për miratimin e Kushtetutës me konsensus

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një intervistë të dhënë për televizionin “Ora news” me gazetaren Ilva Tare ka folur mbi gjendjen e politikës së vendit sot dhe për Reformën në Drejtësi. Sipas Kryemadhit, Reforma në Drejtësi nuk do të ishte realizuar pa LSI-në dhe se opozita do ti japë edhe një…

Erisa Xhixho: Protesta e 27 janarit e qetë, por me mesazhe të forta

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Erisa Xhixho, nëpërmjet një interviste në ‘Report Tv’, është shprehur se protesta e 27 janarit do të jetë e qetë, por me mesazhe të forta. Xhixho deklaron se e rëndësishme është që të thyhet frika që kanë njerëzit për të folur dhe për të protestuar, ndërsa sjell në…

Endrit Braimllari:Protesta e opozitës do vazhdoj deri në largimin e Edi Ramës

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka qenë i ftuar sot në ‘’Fax News” për të folur në lidhje me protestën e opozitës që do të mbahet në 27 Janar. Braimllari u shpreh se opozita e bashkuar do të ketë një protestë masive në datën 27 Janar ku qëllimi kryesor është që të rrëzojë Edi Ramën nga qeveria.…

Klajda Gjosha: Integrimi mbahet peng nga Rama, show me 5 kushtet e BE-së

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha në një intervistë për “Koha Jonë ” është shprehur se duhet opozitë e unifikuar kundër Ramës, protesta masive.   Më poshtë intervista e plotë:   “Vetëm një opozitë e unifikuar në qëndrime mund t’i japë fund arrogancës së qeverisjes me të cilën përballemi çdo ditë”. Është ky mesazhi që jep…

Monika Kryemadhi: Rama i ka bërë dëmin më të madh këtij vendi, duhet të përgjigjet

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi në një intervistë për portalin “Syri.Net” është pyetur mbi mendimin e saj mbi mbarëvajtjen e gjërave në qeverinë “Rama 2”  dhe për planet që opozita aktuale ka. Znj. Kryemadhi ka fajësuar kryeministrin Rama për gjendjen e vendit duke theksuar se Rama nuk kontrollon asgjë, por kontrollohet…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al