Intervista e Presidentit të IUSY, Howard Lee/ “I impresionuar nga vendimi i LSI përfshirjen e të rinjve në politikë”

Si President i IUSY-t, çfarë mund të na thoni për aktivitetin që po zhvillohet prej 5 ditësh në Jalë? Jam shumë i lumtur dhe shumë i impresionuar gjatë 5 ditëve të qëndrimit këtu. Kam parë një energji të jashtëzakonshme, bashkëpunim dhe angazhim të jashtëzakonshëm nga të rinjtë e LRI-së në asistimin, organizimin dhe mikpritjen që…

INTERVISTË/ Presidenti i YES, Joao Duarte Albuquerque: Mbështetja në politikë meritohet, dhe nuk dhurohet, dhe të rinjtë e LRI-së e kanë merituar këtë

Cilat janë përshtypjet tuaja për Festivalin Botëror të IUSY-t që po zhvillohet këto ditë në Jalë?? Jam shumë i impresionuar nga ajo çfarë ka ndodhur këtu, dhe nga ajo çka LRI-ja ka arritur në organizimin e këtij kampi. Unë erdha përpara se kampi të niste, dhe kam parë gjithë progresin që është bërë dhe gjithë…

Lefter Koka: “Koha do ta provojë, ne jemi gati për një opozitë cilësore. Unë besoj se LSI ka vetëm një destinacion, të jetë forcë e parë”

Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka dje në një intervistë për News 24 TV, para nisjes së Konventës Kombëtare Zgjedhore të LSI është shprehur se në Shkurt të 2014, ka filluar zbatimi i ligjit të nënpunësit civil. Intervista e plotë: Çfarë pritet nga organizimi i Konventës së sotme të LSI-së? Lefter Koka:  Siç edhe jeni…

Ilir Meta:LSI-ja kërkon të ndryshojë drejtimin e Shqipërisë. Është e vendosur të dalë forcë e parë për t’i dhënë një drejtim të ri vendit

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta për emisionin “Zonë e lirë” të Arjan Çanit në Tv Klan Unë kam përgatitur një intervistë, një pyetësor për të  tre personazhet që kanë qenë dhe do të jenë në studio. Kisha Lulzim Bashën, jeni ju dhe do të vijë edhe zoti Blushi në orën 11:00. Intervista…

Pesha elektorale e Endrit Braimllarit: A e dini pse do jemi forcë e parë?!

Nga Ambrozia Meta  Gjatë fushatës së vitit 2013, Endrit Braimllari humbi rreth 23 kg, të cilat, i ka rifituar sërish, në këtë 4 – vjeçar. Mesa duket, kthimi i tyre shërben për të mbajtur mbi shpatulla përgjegjësinë e madhe si Sekretar i Përgjithshëm i LSI – së. 29 – vjeçari është ndoshta nga të vetmit…

Floida Kërpaçi: E re për politikë? Rinia, forca për të ndryshuar vendin

Veçse 16 vjeç kur u angazhua në politikë, sot Floida Kërpaçi është kryetare e LRI-së dhe kandidate për deputete në Tiranë, ndaj mbron fort idenë e të rinjve në politikë. E pyes se çfarë ka mundur të ndryshojë ajo dhe më rendit disa nisma që kanë të bëjnë me të rinjtë. Mandej, kam kërshëri të…

Monika Kryemadhi: Arroganca e bëri që të dalë nga shtrati Rilindjen

Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ishte e ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili, në “News24”. Duke folur për fushatën zgjedhore, Kryemadhi shprehu shqetësimin se njerëzit po kërcënohen me vendet e punës dhe me ndihmën ekonomike. Gjithashtu, znj. Kryemadhi denoncoi faktin se elementë të caktuar të Policisë së Shtetit…

Meta: LSI, në rritje eksponenciale,kemi rininë e Shqipërisë me vete

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta në emisioni “Opinion” të Blendi Fevziut në Tv Klan Z. Meta, jeni kthyer në një farë mënyre, nga President i zgjedhur në startin e fushatës, për arsye se goditjet më të mëdha kanë ardhur ndaj jush dhe kundërgoditjet më të mëdha i keni dhënë pikërisht ju. Çfarë…

INTERVISTË në Vizion Plus / Ilir Meta: “Mitingu i djeshëm në Tiranë ishte treguesi më i qartë i mbështetjes së jashtëzakonshme, jo vetëm popullore, por edhe rinore që ka LSI-ja”

Është një pyetje e vështirë ndoshta për politikanët, sa për ta hapur këtë bisedë: mos më votojnë më pak se herën e kaluar njerëzit? Kjo duhet të jetë një pyetje e tmerrshme… Duket që ka një ankth të tmerrshëm për fat të keq të ish-bashkryetarit tim të Aleancës për Shqipërinë Europiane, z. Rama, i cili…

STATUSI I MINATORËVE/ Akti i parë për të cilin do të “loboj” që të miratohet, sapo të mblidhet Parlamenti i ri

Akti i depozituar në kuvend, është padiskutim shtysa e parë dhe nisma më serioze për ti dhënë zgjidhje njëherë e mirë “statusit të minatorëve”. E dimë mirë që cështja nuk është e thjeshtë, pasi puna fillon te propozimi, vazhdon më tej me uljen në bisedime të grupeve të interesit që jeni ju minatorët,është kompania koncensionare,…

INTERVISTË / Ilir Meta: “LSI do të jetë forcë e parë në këto zgjedhje për arsye se të dy forcat e tjera tradicionale të politikës shqiptare i kanë humbur shanset për të sjellë atë besim që ka nevojë vendi”

Meta, jemi në ditët e fundit të fushatës elektorale, dhe dua të më thoni përse mendoni se Lëvizja Socialiste për Integrim do dalë e para në zgjedhjet e 25 qershorit? Unë besoj se LSI do të jetë forcë e parë në këto zgjedhje për arsye se të dy forcat e tjera tradicionale të politikës shqiptare…

Luan Rama: “Qytetarët shohin tek LSI një alternativë reale, një ofertë reale të ndryshimit të qasjes dhe të sjelljes së qeverisjes ndaj tyre”

Nënkryetari i LSI-së në një konferencë për shtyp ditën e sotme falenderoi të gjithë qytetarët që morën pjesë në mitingun që mbajti Lëvizja Socialiste për Integrim ditën e djeshme në sheshin “Nënë Tereza”.  “Qytetarët shohin tek LSI një alternativë reale, një ofertë reale të ndryshimit të qasjes dhe të sjelljes së qeverisjes ndaj tyre, por…

Vasili për Zërin e Amerikës: LSI, projekt ambicioz për rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë (VIDEO)

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, në një intervistë për “Zërin e Amerikës” u shpreh se programi i ri elektoral i LSI është një projekt ambicioz për rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë. Ai parashikon ulje taksash dhe ndryshime thelbësore në planet për punësimin e rinisë dhe investime vendase dhe të huaja. Gjithashtu ai theksoi se programi…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al