Klevi Pojana për Adem Demaçin: Ti ishe modeli i rezistencës, kurajos dhe guximit!

Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për ndarjen nga jeta të gazetarit, shkrimtarit, politikanit e aktivistit për të drejtat e njeriut Adem Demaçi. “Idetë nuk mund të robërohen, ato nuk mund të shtypen, kurrsesi ato nuk mund të vriten! Ky ishte…

Shezai Rrokaj: Opozita nuk bëhet vegël në duart e pushtetit që ka kapur shtetin.

Shkolla e Magjistraturës është hapi i rradhës i maxhorancës për kapjen e pushtetit, është komenti i deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj, teksa në seancën e fundit plenare pritet të votohet Ligji për Magjistrantët. ”Situata e pashpresë dhe dëshpëruese, që po shkakton humbjen e besimit dhe braktisjen e vendit, sidomos prej popullsisë aktive të papunë dhe…

Nora Malaj: Nuk mund të ketë pushime kuvendi kur drejtësia është në kolaps

Deputetja e LSI-së Nora Malaj është shprehur së fundmi se kuvendi nuk mund të ketë pushim kur drejtësia është në kolaps. Malaj është shprehur më tej se  është koha për veprim , që Shqipëria të mos jetë pa drejtim. “Kur mazhoranca nuk leshon pushtet që të bëj shtet! Sot është dita e fundit e seancës Parlamentare!…

Elda Ballabani: Të shtunën të gjithë në protestë për Shqipërinë tonë!

Nga Elda Ballabani Po or mik edhe ti duhet të vish të shtunën në protestë! Në kokat e lodhura të popullit tonë të 101 halleve të përditshme, natyrshëm lindin pyetjet: Çfarë do të ndryshojë duke ju bashkuar protestës ditën e shtunë? Çfarë do të kthehet në këmbim për mua, pas pjesëmarrjes në këtë tubim popullor?…

Flamur Çelaj: Sot denoncoj papërgjegjëshmërinë kësaj qeverisje që ka kriminalizuar gjithë shoqërinë , pasojat do ti paguajnë nesër fëmijët tanë!

Kur denoncova, më thatë hesht! Tani heshtni Ju. Kur denoncova hapjen e tokave bujqësore në male për kultivimin e drogës në plantacionet e Hashahit, më thatë të heshtja! Kur denoncova çmendurinë kolektive të lënies së punës e të zanatit për të shkuar maleve si kaçak për të ruajtur bahçet e hashashit, më thatë hesht! Kur…

Petrit Vasili: Krenar për mjekët shqiptarë dhe talentin e tyre.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka ndarë në Facebook-un e tij një arritje të mjekësisë në Shqipëri. Vasili ka përgëzuar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të rezeksionit të kancerit të zorrës së trashë me laparoskopi. ‘Këta janë mjekët shqiptarë.Duhet të  jemi të gjithë shumë krenarë për ta. Bëjnë mrekullira me shume…

Ibrahim Gonxhi: Edukimi i të rinjve është kthyer në një problem madhor

Nga Ibrahim Gonxhi. Edukimi i të rinjve është kthyer në një problem madhor . Sot #LRIGjimnaze mendoj të bëj të lumtur nxënësit e shkollës 9 vjecare “Vilëz” në fshatin Zallbastar Tiranë ,duke i dhuruar atyre libra dhe mjete shkollore . Ndonëse dëshira ishte e madhe për të mësuar por edhe mësuesit të cilët ishin mjaft…

Dashi Cara: Tepsia e Edi Ramës po nxihet shpejt.

Nga Dashi Cara  Tepsia e Edi Ramës po nxihet shpejt. Jemi në një periudhë të keqe politike, kur Kryeministrit tonë, po i nxihet tepsia nga ai dhe vetë personat që janë në të. Tani Rama e ka të vetme tepsinë dhe po i del jashtë kontrollit sepse po e  nxin bashkë me hajdutët dhe kriminelët që…

Petrit Vasili: Populli izoloi kryeministrin e vetmuar dhe bretkosat përqark tij.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, me anë të një statusi në Facebook është shprehur se protesta vuri përballë nderin e moralin e qytetarëve në njërën anë dhe nga ana tjetër kryeministrin e kriminalizuar,të vetmuar,të izoluar dhe bretkocat vetmitare rreth tij,të shplara nga dinjiteti e që rrinë poshtë atleteve të tij vetëm për…

Përparim Spahiu: A po shkon ekonomia shqiptare drejt kolapsit?

Ekonomia e vendit tonë vijon të përpëlitet, me një fuqi prodhuese që po shuhet dita-ditës për shkak të burokracive, taksave, mungesës së mbështetjes financiare nga ana e qeverisë, si dhe korrupsionit në nivelet më të larta. Unë po marr vetëm një statistikë të ditëve të fundit, atë të Forumit Ekonomik Botëror, që e rendit Shqipërinë…

Baki Dervishi: 2018 duhet të jetë viti i Shpresës!

Nga Baki Dervishi 2018 duhet të jetë viti i Shpresës! Pavarësisht pikëpamjeve të ndryshme , të gjithë bien dakord se periudha e ndërrimit të viteve është një ndër periudhat më të vecanta për të gjithë familjet Shqiptare dhe kjo lidhet me atmosferën e vecantë që krijohet këtë periudhe . Është ai moment i vitit ku…

Erklent Krifsa: Kryeministër ik dhe mos e merr në qafë Shqipërinë dhe shqiptarët!

Kryetari i LRI Tiranë, Erklent Krifsa ka reaguar lidhur me ngjarjet e fundit të politikës, dhe aktualitetit shqiptar. Jo vetëm kaq, Krifsa ka reaguar edhe ndaj votimit kundër SHBA në Rezolutën e fundit të OKB-së, për ‘Shpalljen e Jeruzalemit kryeqytet’. Mëposhtë keni reagimin e plotë të Kreut të LRI Tiranë Erklent Krifsa: “Cdo gje filloi…

Ibrahim Gonxhi: Gëzuar atdheu im , por të mos harrojmë as atë çka na pret

Nga Ibrahim Gonxhi Gëzuar Shqipëri jonë e begatë! Gëzuar shqiptar të Shqipërisë , shqiptarë të diasporës ,shqiptar anembanë botës. Në këto ditë festash një ndjenjë e fortë burrërore siç i ka hije një shqiptari më pushton dhe çlirohet në energji , pozitivitet e dashuri për atdheun tonë të bekuar. Me një histori të gjatë që…

Majlind Lazimi: Paradoksi i rritjes ekonomike që ushqen varfërinë

Sekretari  i LSI-së për Çështjet Ekonomike, Majlind Lazimi, në një shkrim për Gazetën Integrimi, është shprehur se fatkeqësisht në më shumë se dy dekada rritja ekonomike e vendit nuk është shoqëruar me rritje të punësimit apo ulje të varfërisë, por së shumti ka “shpërblyer”  thellimin e  pabarazisë dhe pasurimin  e 1% -it në kurriz të 99%…

Monika Kryemadhi: LSI krahëhapur për mendimin intelektual, akademik dhe profesionist që nuk pajtohet me udhëkryqin ku gjendet vendi”

Sot mbasdite u mbajt mbledhja e strukturave kryesore të Lëvizjes Socialiste për Integrim ku u theksuan ndryshimet në strukturat e reja të partisë, duke iu dhënë hapësira më tepër të rinjëve dhe gjithashtu duke krijuar mundësi të reja për përfaqësim. Në fjalën e saj kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi paralajmëroi edhe mbajtjen…

Luan Rama: “Zbardhjes së vërtetës për mosfunksionimin e radarëve do t’i shkoj deri në fund”

Menjëherë ka ardhur reagimi i deputetit dhe zëvëndëskryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim lidhur me deklaratën e ministres Olta Xhaçka në rrjetin social “Facebook”. Deputeti Luan Rama ka vendosur që të reagojë në një mënyrë tjetër duke komentuar drejtpërdrejt me ministren. Komenti i plotë si mëposhtë: “E nderuar zonja Ministre! Në respekt të etikës së…

Petrit Vasili: “Vetëm ERtv nuk është media kazan!”

Kreu i grupit parlamentar Petrit Vasili ka reaguar para disa minutash lidhur me lëvizjet e fundit që kryeministri aktual ka bërë. Vasili ka reaguar në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook” lidhur me hapësirën e re mediatike që ka ndërmarrë kryeminstri quajtur si “ERTv”. Sipas Vasilit kjo hapësirë mediatike tejçon vetëm lajme të…

Kevin Topi: Shqipëria po lodhet nga krimi i organizuar dhe droga!

Kevin Topi, Anëtar i Kryesisë së LSI Tiranë, njëkohësisht dhe Sekretar i Përgjithshëm i LRI Gjimnaze, ka reaguar me anë të një postimi në rrjetin social Facebook rreth situatës së rënduar në të cilën ndodhet vendi. Më poshtë statusi i plotë: Jetojmë në një Shqipëri të lodhur, të plaçkitur, të keqpërdorur dhe të sëmurë nga…

Endrit Braimllari: “Front i bashkuar opozitar kundër Rilindjes, së lidhur me krimin e organizuar”

“Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari, ka folur në një intervistë për ‘Fax News’, në lidhje me aktualitetin politik në vend, ku është fokusuar konkretisht te përgjimet e një grupi kriminal të trafikut ndërkombëtar të drogës, që Prokuroria italiane ka publikuar së fundmi, e ku përmendet edhe ish-ministri i Brendshëm, Saimir…

Ylli Manjani: “Fronti i turpit do të rrëzohet, nëse nuk ikën vetë me nder!”

Ish deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, njëherësh edhe ish Ministri i Drejësisë Z.Ylli Manjani ka postuar një staus në llogarinë e tij zyrtare në rrjetin social “Twitter” lidhur me situatën kaotike politike në vend. Fill pas arrestimi të kriminelit Habilaj, i cili deklaroi nëpërmjet deklaratave të tij edhe inkriminimin e ish ministrit Tahiri si…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al