Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi takim me shoqatën “Vatra” në SHBA

Në vijim të vizitës disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me shoqatën më të vjetër të diasporës shqiptare në Amerikë Vatra. Kryetarja e LSI u shpreh e emocionuar që ishte për herë të parë në vizitë te Vatra, një shoqatë me rëndësi të veçantë…

Petrit Vasili: Në Bruksel treguam të vërtetat që fsheh qeveria dhe Europa e Tiranës

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili ka dhënë sot një intervistë për gazetaren e AbcNews, Erisa Zykaj ku është pyetur mbi takimin dy ditor ndërparlamentar në Bruksel. Z. Vasili gjatë përgjigjeve të tij ka theksuar se e vlerëson shumë këtë takim midis vendeve të Ballkanit Përëndimor duke shtuar se tashmë Europa duhet…

Kejdi Mehmetaj: Për të avancuar në çeljen e negociatave duhet së pari të ndërtojmë një shtet të qëndrueshëm dhe që zbaton ligjet

Deputetja e LSI-së, znj.Kejdi Memhmetaj prej dy ditësh ndodhet në Parlamentin Europian për të folur mbi plotikat rinore të Ballkanit Perëndimor. Ndër të tjera në statusin e saj në Facebook, znj. Mehmetaj theksoi se për të avancuar me hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, duhet që fillimisht të ndërtojmë një shtet që…

Ministri Panariti takohet në Lubjanë me homologun kinez, Han Changfu

Ministri i Bujqësisë, Zhcillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, u takua në Lubjanë, me homologun e tij kinzes, Han Changfu. Z.Panariti ndodhej në Slloveni, ku ishte i ftuar nga Ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe Ushqimit, Z. Dejan Żidan, në Forumin e 12-ë të Kooperimit Ekonomik të Evropës Qëndrore dhe Lindore dhe Kinës. Gjatë…

Presidenti i Republikës, Ilir Meta takohet me Zëvendëskryeministren për Reformën Gjyqësore dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva

  Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta priti sot në një takim të veçantë Zëvendëskryeministren për Reformën Gjyqësore dhe Ministren e Jashtme të Bullgarisë, znj. Ekaterian Zaharieva, e cila po zhvillon një vizitë zyrtare në vendin tonë. Duke vënë në dukje se Bullgaria është një partnere e qëndrueshme e Shqipërisë, Presidenti Meta dhe…

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim të veçantë Ministrin e Jashtëm të Republikës së Maqedonisë, Nikola Dimitrov

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, priti sot në një takim të veçantë Ministrin e Jashtëm të Republikës së Maqedonisë, z. Nikola Dimitrov i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë. Presidenti Meta vlerësoi vizitën e Ministrit Dimitrov në Tiranë si shprehje e vullnetit të qeverisë së re të Maqedonisë për të zhvilluar më…

Rea Kotani: “Eurodeputetët Szanyi e Benifei të mrekulluar nga mikpritja e LRI”

Kur ka kaluar një javë nga nisja e Festivalit Ndërkombëtar të Internacionales Socialiste (IUSY), me një pritje nga forumi i Lëvizjes Rinore për Integrim dhe mbështetje nga FRESSH, nënkryetarja e LRI Rea Kotani ka publikuar disa ditë më parë në faqen e saj në rrjetet sociale një moment nga takimi me dy eurodeputetë. Ata janë…

Intervista e Presidentit të IUSY, Howard Lee/ “I impresionuar nga vendimi i LSI përfshirjen e të rinjve në politikë”

Si President i IUSY-t, çfarë mund të na thoni për aktivitetin që po zhvillohet prej 5 ditësh në Jalë? Jam shumë i lumtur dhe shumë i impresionuar gjatë 5 ditëve të qëndrimit këtu. Kam parë një energji të jashtëzakonshme, bashkëpunim dhe angazhim të jashtëzakonshëm nga të rinjtë e LRI-së në asistimin, organizimin dhe mikpritjen që…

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta priti sot Ministrin e Shtetit për Punët e Jashtme të Japonisë, Nobuo Kishi

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta priti sot Ministrin e Shtetit për Punët e Jashtme të Japonisë, z. Nobuo Kishi, të cilit i shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që Japonia i ka dhënë Shqipërisë në veçanti në fushën e ekonomisë, infrastrukturës, bujqësisë dhe kulturës . Meta dhe z. Nbuo Kishi ndanë besimin…

Meta: E gjithë jeta ime politike lidhet me të rinjtë dhe shpresoj të kem bërë më të mirën që të jenë sa më aktiv në politikë

Fjala e Kryetarit të Kuvendit, njëherësh Presidentit të Zgjedhur të Republikës së Shqipërisë z. Ilir Meta në festivalin veror të forumit rinore të internacionales socialiste Mirëmbrëma IUSY, 25 vite më parë, në udhëtimin tim të parë jashtë Shqipërisë, në vendin më të izoluar në Evropë, pata fatin të shkoja në Danimarkë. Ishte një seminar për…

Kristi Xharau/ Për ne mikëpritja është traditë

Levizja Rinore per Integrim do prese kete vit ne Jale 500 te rinj nga e gjithe bota. Emocionet e tij me ane te nje statusi ne rrjete sociale, i ka ndare me ndjekesit e tij ne facebook edhe Sekretari i LRI per Marredhenjet Nderkombetare, Kriti Xharau, i cili me ane te nje fotoje ku duket…

Lefter Koka/ Falë punës së përkushtuar të Ministrisë së Mjedisit në këto 4 vite, pasuritë natyrore janë ruajtur, zhvilluar dhe janë bërë pjesë e trashëgimisë natyrore të Botës

Lumi i Gashit (Tropojë) dhe Rrajca (Përrenjas) me pyjet e vjetër të Ahut janë përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s! Ministri i Mjedisit, Lefter Koka me anë të një statusi në facebook ka theksuar se “në këto 4 vite vizioni ynë për MJEDISIN dhe veçanërisht për ZONAT E MBROJTURA dha frytet e para duke…

Egi Idrizaj/ Një hap më pranë BE dhe botës Frankofone

Egi Idrizaj, një nga të rejat e LRI-së, pjesë edhe e departamentit të marrëdhenjeve me jashtë në Lëvizjen Rinore për Integrim, ndodhet në Luksemburg si përfaqësuese e forumit në Parlamentin Rinor Frankofon. Me anë të një statusi në facebook, Idrizaj ka theksuar faktin se LRI vijon traditën e përfaqësimit rinor në arenën ndërkombëtare duke u…

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në konferencën “Promovimi i të rinjve në Ballkanin Perëndimor”.

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në konferencën “Promovimi i të rinjve në Ballkanin Perëndimor” të organizuar nga aleanca progresiste e Socialistëve dhe Demokratëve (S&P) në Parlamentin Evropian. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, Ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi, eurodeputetët Knut Fleckenstein, Tanja Faion e Victor Bostinaru, deputetja…

Ilir Meta: ” Së bashku me qytetarët e Londrës qëndrojmë kundër akteve të tilla ekstremistë e barbarë”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta shpreh ngushëllime për sulmin terrorist në Londër, me anë të një letre dërguar, Kryetarit të Parlamentit Britanik John Bercow. “Thellësisht i trishtuar që brenda 3 muajve dënojmë një tjetër sulm terrorist në Britani. Shqiptarët përkrah popullit britanik në luftën kundër terrorizmit. Ngushëllime familjeve të viktimave dhe lutemi për…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në konferencën me temë “Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, sfidat dhe perspektivat”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në aktivitetin e organizuar në kuadër të Projektit të Binjakëzimit, me financim nga Bashkimi Evropian, “Fuqizimi i mëtejshëm i Kuvendit të Shqipërisë në kontekstin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE”. Tema e këtij aktiviteti ishte jetë “Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, sfidat dhe perspektivat” dhe në të…

Ilir Meta: “Sulmi në Manchester është një krim barbar i cili nuk është tragjedi vetëm për vendin tuaj por për gjithë botën e qytetëruar”

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i është bashkuar sot mesazheve ngushëlluese lidhur me sulmin terrorist në Manchester, që u mori jetën 22 personave dhe u plagosën 59 të tjerë. Me anë të një mesazhi, Meta pohon se Shqipëria dhe shqiptarët mbështesin Britaninë. Mesazhi i plotë: I nderuar zoti Kryetar, Me hidhërim dhe keqardhje të thellë…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti një delegacion të Asamblesë Parlamentare të OSBE kryesuar prej Zv. Presidentit të saj, Roberto Battelli

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti një delegacion të Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) të përbërë prej z. Roberto Battelli, Zv. President i AP OSBE, z. Andreas Nothelle, Përfaqësues i Veçantë i AP OSBE dhe z. Bernd Borchardt, Ambasador i OSBE në Tiranë. Kryetari i Kuvendit, z. Meta…

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor uron Presidentin e zgjedhur Meta/ “Pres me padurim të bashkëpunojmë për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të mira dhe miqësore midis dy vendeve tona”

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor uron Presidentin e zgjedhur Meta: “Pres me padurim të bashkëpunojmë për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të mira dhe miqësore midis dy vendeve tona, si dhe për një dialog të vazhdueshëm mbi çështjet rajonale dhe ato të komunitetit më të gjerë ndërkombëtar. ” Letra e plotë:  Shkëlqesia Juaj, Ju lutem…

Djindjic uron Metën/ “Përpjekjet tuaja, kanë pasur dhe kanë gjithmonë për qëllim forcimin dhe mbështetjen e marrëdhënieve miqësore ndërmjet dy vendeve tona”

Drejtorja e Fondacionit “Zoran Djindjic”, znj. Ruzica Pavlovic Djindjic, ka uruar Kryetarin e Kuvendit, z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes President i Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, znj. Ruzica Pavlovic Djindjic përgëzon z. Meta dhe i uron suksese në këtë detyrë të lartë. Më poshtë teksti i plotë i letrës: I dashur z.…

Nikoliç uron Metën/ “Shpreh besimin se marrëdhëniet dypalëshe dhe bashkëpunimi midis Republikës Serbe dhe Republikës së Shqipërisë do të jenë edhe më të mira në të ardhmen”

Presidenti i Republikës së Serbisë, z. Tomislav Nikolic, ka uruar Kryetarin e Kuvendit, z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Me anë të një telegrami, z. Nikolic, shpreh besimin se marrëdhëniet dypalëshe dhe bashkëpunimi midis Republikës Serbe dhe Republikës së Shqipërisë do të jenë edhe më të…

Ilir Meta: “Pavarësisht sfidave dhe problemeve në vend, Shqipëria është e përkushtuar ndaj axhendës së saj euro-atlantike”

  Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë,  z. Ilir Meta priti sot një delegacion të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili kryesohej prej Kryetarit të Komisionit të Çështjeve Ligjore, z. Bob Goodlatte. Kryetari i Kuvendit z. Meta i uroi mirëseardhjen në Shqipëri kongresmenëve amerikanë dhe vlerësoi rëndësinë e thellimit të partneritetit strategjik mes…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al