Dita e Europës, Klajda Gjosha: “Qytetarët kanë nevojë ta ndërtojnë në Shqipëri jetën europiane të fëmijëve të tyre”

  Ministria e Integrimit Europian, në bashkëpunim me Kuvendin e Republikës së Shqipërisë, zhvilloi sot në Tiranë aktivitetin “Dyer të hapura për rininë” në kuadër të ditës së Europës. Pjesëmarrës në këtë aktivitet ishin Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhe Presidenti i ardhshëm i Republikës, z. Ilir Meta, Ministrja e Integrimit Europian, znj.…

Ilir Meta: “Të rinjtë e të rejat kanë qenë dhe janë shembulli më i përkryer i pasionit të sinqertë për Shqipërinë e vërtetë evropiane”

Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit, ditën e martë, sot u organizua një veprimtari me rastin e Ditës së Evropës. Në aktivitetin e zhvilluar në mjediset e jashtme të Sallës së Seancave Plenare, merrnin pjesë deputetë, ministra, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar…

“Dyer te hapura per rininë”, dita e Europës festohet në Elbasan

Minstria e Integrimit Europian, nisi sot aktivitetet me rastin e ditës së Europës. Për herë të parë kjo ditë e shënuar u zgjodh të festohej në Elbasan, një nga qytetet më të mëdha të vendit. Nën sloganin “Dyer të hapura për rininë”, një grup te rinjsh performoi me me një repertor të njohur shqiptar e…

Erisa Xhixho: “Është detyra jonë tu garantojmë qytetarëve zgjedhje të qeta e transparente në përputhje me sandartet europiane”

Zv/ministrja e Integrimit, Erisa Xhixho ishte sot pjesë e “Relaunching Europe Conference”, në kuadër të “Javës Europiane”, për të biseduar me studentët rreth sfidave me të cilat përballet vendi ynë në procesin e integrimit europian. Gjatë këtij bisedimi, zv/ministrja Xhixho theksoi faktin se është detyrë e politikanëve t’ju garantojnë qytetarëve zgjedhje të qeta dhe transparente.…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, njëkohësisht Presidenti i Zgjedhur i Republikës, uron z. Emmanuel Macron për zgjedhjen e tij President të Republikës së Francës

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, njëkohësisht President i Zgjedhur Republikës së Shqipërisë, uron z. Emmanuel Macron për zgjedhjen e tij President të Republikës së Francës. Në letrën e urimit, z. Meta thekson se me fitoren e z. Emmanuel Macron, bashkëpunimi ndërmjet dy vendeve do të intensifikohet më shumë dhe se Shqipëria mbështetet tek Franca…

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti NënSekretarin e Shtetit për Politikën e Jashtme të Italisë, z. Vincenzo Amendola

    Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot Nën-Sekretarin e Shtetit për Politikën e Jashtme dhe Bashkëpunimin Ndërkombëtar të Italisë, z. Vincenzo Amendola, me të cilin biseduan për zhvillimet e fundit politike në vend dhe marrëdhëniet dypalëshe. Nën-Sekretari i Shtetit z. Amendola e uroi z. Meta në emër të qeverisë italiane për zgjedhjen…

Klajda Gjosha: “Rruga jonë drejt BE është një rrugë pa kthim pas!”

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha ka qenë e pranishme në Gjirokastër në koncertin e organizuar me rastin e ditës së Europës . “Rruga jonë drejt BE është një rrugë pa kthim pas! Shqipëria ka çfarë t’i ofrojë Europës nga tradita,kultura,vlerat e saj historike!” është shprehur Gjosha në një postim në faqen e saj…

Kitarovic-Meta: “E sigurt që ju do t’i përkushtoheni tërësisht këtij misioni të përgjegjshëm për progresin e vendit tuaj dhe mirëqenien e te gjithë qytetarëve”

Presidentja e Republikës së Kroacisë, z. Kolinda Grabar Kitarovic, ka uruar z. Ilir Meta për zgjedhjen President i Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, znj. z. Kolinda Grabar Kitarovic shpreh bindjen se z. Meta do t’i përkushtohet tërësisht këtij misioni të përgjegjshëm për progresin e Shqipërisë dhe mirëqenien e te gjithë qytetarëve. Më poshtë teksti…

Presidenti i Turqisë Erdogan uron zotin Meta për zgjedhjen në postin e Presidentit

  Presidenti i Turqisë z. Recep Tayyip Erdoğan ka uruar sot përzemërsisht nëpërmjet një bisede telefonike z. Ilir Meta për zgjedhjen në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë duke i shprehur atij dëshirën për një mandat sa më të suksesshëm. Presidenti i Turqisë z. Erdogan i shprehu mirënjohjen Presidentit të zgjedhur z. Meta për…

Presidenti i Grupit Socialdemokrat ne Parlamentin Evropian z. Gianni Pitella i ka dërguar sot një letër urimi z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit të Republikës

I dashur President, I dashur Ilir,   Nuk dua të humbas rastin t’ju uroj ngrohtësisht me rastin e zgjedhjes tuaj në postin e Presidentit të Republikës nga Kuvendi i Shqipërisë.   Ne ndjehemi krenarë që ju, një anëtar i familjes së madhe social-demokrate, do t’ju kemi në krye të shtetit shqiptar.   Mund të mbështeteni…

Meta: Vlerësoj nismën e Presidentit Nishani në shërbim të dialogut politik

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot Kryetarin e Grupit Parlamentar të Partisë Social Demokrate Austriake (SPÖ) z. Andreas Schieder të cilit i shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Austrisë ndaj avancimit të integrimit evropian të Shqipërisë. Schieder e uroi z. Meta për zgjedhjen në postin e Presidentit të Republikës duke vënë në…

Dimitris Avramopoulos uron Ilir Metën: “I bindur se përvoja, urtësia, përkushtimi juaj ndaj vlerave evropiane dhe udhëheqja juaj çon Shqipërinë drejt një të ardhmeje shumë më të mirë”

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Migrimin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, z. Dimitris Avramopoulos i ka dërguar mesazh urimi z. Ilir Meta pas zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. Në letrën e tij z. Avramopoulos shpreh bindjen se përvoja dhe përkushtimi i z. Meta ndaj vlerave evropiane do të udhëheqë Shqipërsië drejt të…

Milo Djukanovic: “Meta do të vazhdojë t’i japë vulën personale zhvillimit të marrëdhënieve të mira e të gjithanshme të popujve dhe vendeve tona mike”

Kryetari i Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi, z. Milo Djukanovic i ka dërguar një mesazh urimi z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes së tij President i Republikës së Shqipërisë. “Me dëshirën më të përzemërt për sukses dhe sa më shumë fat në kryerjen e kësaj detyre me përgjegjësi, Djukanovic shpreh bindjen…

Ambasada Amerikane uron Ilir Metën pas zgjedhjes si President i Republikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara uron Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta për zgjedhjen e tij si Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë.  Ne mirëpresim bashkëpunimin në vijim me udhëheqësit shqiptarë, për të adresuar sfidat me të cilat përballet vendi dhe për të krijuar mundësi për popullin shqiptar. Burimi: (integrimi.al/G.P)…

Ilir Meta: “Mbështesim zgjidhjen e krizës në Maqedoni përmes mjeteve kushtetuese e demokratike. Konflikti është politik jo ndër-etnik.”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta zhvilloi një bisedë telefonike me Kryetarin e zgjedhur të Parlamentit të Maqedonisë, z. Talat Xhaferri. Pasi e uroi z. Xhaferri për zgjedhjen e tij në krye të Parlamentit të Maqedonisë, z. Meta i shprehu keqardhje për dhunën e papranueshme në ambientet e Parlamentit të Maqedonisë, duke e…

Reagimi i Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, pas lirimit të Liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, z. Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir  Meta, shpreh gëzimin e tij që Lideri i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, fitoi të drejtën e tij të mohuar padrejtësisht për t’u kthyer pranë familjes së tij të dashur, simpatizantëve dhe qytetarëve, të cilët e mbështetën pa kushte gjatë qëndrimit të tij të detyruar në Francë. “Ramush Haradinaj fitoi lirinë,…

Ministri Panariti në Forumin e OKB në Gjenevë, kërkon bashkëveprim rajonal dhe mbështetje financiare për bujqësinë

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Z.Edmond Panariti, merr pjesë në Forumin Rajonal për Zhvillim të Qëndrueshëm, të organizuar nga Kombet e Bashkuara, në Gjenevë. Ministri shqiptar i Bujqësisë ishte pjesë e panelit kryesor të ekpertëve për zhvillim të qendrueshëm të ekonomisë, sektorit bujqësor dhe sigurisë ushqimore. Gjatë fjalës së tij, ministri…

Ilir Meta: “Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj të gjithanshëm në funksion të njohjeve të shtetit të Kosovës”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti sot Ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, z. Enver Hoxhaj, me të cilin biseduan rreth bashkëpunimit dypalësh dhe zhvillimeve të fundit në rajon. Kryetari i Kuvendit, Meta, vlerësoi bashkëpunimin e ngushtë mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës dhe theksoi se Kuvendi mbështet punën e përbashkët…

Panariti: “Vendet tona mund të zhvillojnë më tej tregtinë në sektorin bujqësor, si dhe forcimin e sigurisë ushqimore dhe kapacitetet laboratorike”

Ministri i Bujqësisë, z. Edmond Panariti mori pjesë sot në Workshop-in e Bashkëpunimit Bujqësor, Shqipëri-Greqi, zhvilluar në Korçë. Panariti gjatë fjalës së tij në këtë workshop deklaroi: “Jemi në Korçë, për të promovuar një hap të rendësishëm të bashkëpunimit midis Greqisë dhe Shqipërisë në fushën e bujqësisë. Jemi dy vende fqinje dhe që kemi një…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al