Luan Rama: Byroja e Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit: Tirana vend i rrezikshmërisë së lartë për krime që prekin interesat e qeverisë amerikane!

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se raporti vjetor ( Albania 2018 Crime & Safety ), i Byrosë së Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit evidenton gjendjen e rëndë kriminale në Shqipëri edhe në vitin 2018! Më poshtë statusi i plotë: Pa koment: Byroja…

Petrit Vasili: Banka Botërore foli,taksat hajdute të qeverisë po rrënojnë qytetarët.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se qeveria po e rrokullis vendin drejt një rrënimi financiar të paralajmëruar.Taksa progresive produkt i mendjeve të çmendura, por dhe hajdute të paskrupull të qeverise po destrukturon vendin nga ana sociale. Më poshtë statusi i plotë: Banka Boterore…

Silva Caka: Jemi bashkë me kolegët e PD në mbështetje te çdo tregtari, i cili sot tregon solidaritet dhe mungesë frike për të ulur qepenat dhe për të protestuar

Deputetja e LSI Silva caka nga protesta e zhvilluar te tregu ushqimor është shprehur se Lëvizja Socialiste për Integrim, ka bërë propozimet e saj për rritjen e kufirit të aplikimit të TVSH-se ne në 5 milione lekë, por Oligarkia është e pangopur dhe do të hajë edhe thërrimet e fundit që mbeten në tavolinë. Më…

Luan Rama: Ilirian Zhupa, ky Magelan i shpirtit njerëzor.

Ilirian Zhupa, ky Magelan i shpirtit njerëzor. Nga Luan Rama Si në të gjithë krijimtarinë e vet poetike të botuar së fundmi, edhe me poemën “Qielli im”, Ilirian Zhupa na sjell tre dëshmi fondamentale, e po aq ekzistenciale për poezinë shqipe. E para është vazhdimësia kualitative e një standardi poetik të prekur më parë prej…

Luan Rama: Malësorët nuk janë vandalë zoti Kryeministër!

Zv.Kryetari i LSI, Luan Rama gjithashtu ka reaguar për terrorin policor që po ushtrohet në qytetin e Kukësit. Rama shprehet se në vend të një analize realiste e gjakftohtë për protestën qytetare në rrugën e kombit dhe aktet e dhunës që e provokuan atë, Kryeministri i përfshirë prej paranojës e frikës, vazhdon të fyejë e…

Petrit Vasili: Kryeministri konsideron armik këdo që  mbështet popullin.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili për Ora News.    Çfarë emri i vini, kësaj që ndodhi sot?   Ky ishte një reagim qytetar, nuk ishte organizim partiak, kjo ishte evidente. Ishte një qëndrim I fortë ndaj një arrogance të padëgjuar, që kryeministri mban me të gjithë qytetarët e vendit. Ju…

Floida Kërpaçi: Ndërkohë që kryeministri e quan protestën e sotme dhunë, ai harron sesi i shpërfill, injoron dhe dhunon ai çdo ditë qytetarët Shqiptar!

Deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se të protestosh para padrejtësive dhe vendimeve kriminale të qeverisë së oligarkëve është një përgjegjësi e madhe që duhet ta ndërmarrim dhe gjithashtu është një e drejtë të cilën s’mund ta mohoj askush. Më poshtë statusi i plotë: Të…

Monika Kryemadhi: Sot qytetarët e Kukësit dëshmuan qartas se fatet e një kombi nuk mund të jenë kurrsesi pjesë e lojërave perverse të një kryeministri të papërgjegjshëm.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook në lidhje me protestën që po zhvillohet në Rrugën e Kombit, ku shprehet se ata që kanë humbur besimin te drejtimi i qeverisë, tek ekonomia që po shkatërrohet sepse Edi Rama do të kënaqë orekset e oligarkëve, sot janë shumica dhe…

Përmbytjet në Shkodër, Vasili: Shpallja e emergjencës civile duhet të bëhet një orë e më parë. Çdo minutë që kalon është faj i madh publik, dhe pse jo një faj i pashlyeshëm penal.

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Jemi në këtë komunikim të drejtpërdrejtë me ju, lidhur me situatën shumë të vështirë, e cila po rëndohet dita-ditës, lidhur me përmbytjet në mënyrë të veçantë në Bashkinë Shkodër. Por do të shtoja këtu, që në fillim përmbytje të cilat kanë ecur dhe…

Lisen Bashkurti: Presidenti Meta, garant kushtetues dhe mbrojtës i interesave të vendit

Profesor Lisen Bashkurti me anë të një postimi ka analizuar qëndrimin e Presidentit Ilir Meta dhe rolin e tij në debatin e hapur për marrëveshjen me Greqinë. Sipas prof. Bashkurti, Presidenti Meta është një garant kushtetues dhe mbrojtës i interesave të vendit në mes të kësaj mosmarrëveshje të krijuar. Më poshtë reagimi I plotë: Presidenti…

Klevi Pojana: Mos hesht për kulturën, mos u bëj antishqiptar!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se ka në fakt shumë kohë që tek ne me historinë, artin, kulturën dhe trashëgiminë kulturore bëhet ‘pazar’ dhe trajtohen si element pa rëndësi, përveç atyre aseteve ku shikohet se mund të përfitohet…

Mehmetaj- Ballës: Të fala nga rinia shqiptare që uron me shpirt të mos ju shoh më as vërdallë nëpër Shqipëri e jo më në parlament!

Deputetja e LSI,Kejdi Mehmetaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër Taulant Ballës. Mehmetaj shprehet se dikur bënte rolin e Pjetër Mustakuqit ndaj institucioneve publike. Sot bën rolin e Taulantit që kërkon të bëhet ministër, por spo e bëjnë dot! Më poshtë statusi i plotë: Taulanti aktor i kinostudios Rilindja e re!…

Klevi Pojana: Qeveria dhe mazhoranca ‘Rama’ votë KUNDËR librave falas!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook për votimin kundër nga mazhoranca për librat falas. Pojana u shpreh se opozita propozon që fëmijët shqiptarë të marrin falas librat shkollorë POR kryedemoni i ‘Rilindjes’ Edi Rama urdhëron 74 deputet të votojnë kundër! Më…

Luan Rama: Raporti i CIA-s=Shqipëria e rilindjes së Edi Ramës

Zv.Kryetari i LSI, Luan Rama ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për raportin e CIA-s për Shqipërisë. Ndër të tjera  shprehet se sipas raportit organizatat e narko-trafikut janë aktive dhe janë shtrirë në vendet e Evropës. Më poshtë postimi i plotë: RAPORTI I CIA-s PËR SHQIPËRINË – 2018. = Korrupsioni problem kryesor…

Luan Rama: Kryeministri merr nën kontroll dhe monitorim sistemin e drejtësisë

Skandali i rradhës: Kryeministri merr nën kontroll dhe monitorim sistemin e drejtësisë ! Përse hesht EURALIUS ? Nga Luan Rama Fakti: Më 22 nëntor 2017, pra pak më shumë se një muaj më parë, Këshilli i Ministrave (kupto: Kryeministri sepse aty askush nuk flet e komenton, pa le më të kundërshtojë ndonjëri!), ka miratuar një…

Opozita ndryshe e Kryemadhit

Nëse të hënën që kaloi të gjithë konstatuan një ‘rënie’- sipas interesit, të paktën u duk se u ngjit një lidere. Monika Kryemadhi kishte qenë aty që nga vitet e para të politikës pluraliste të vendit, por jo si kjo sot. Sot ajo është një ‘rrezik shumë i madh’. Duket si tigri që pret në…

Gaetano Doçi: Qeveria nuk duhet ne asnjë mënyrë të mbante qëndrim kundër ndaj një aleati që e ka mbështetur kombin tonë në nevoja substanciale për vazhdimësinë dhe prosperitetin e tij

Sekretari i Burimeve njerëzore të LRI-së, Gaetano Doçi ka reaguar mbi votimin e qeverisë shqiptare kundër Rezolutës së dorëzuar për votim në OKB nga ana e SHBA-së. Doçi tha se në asnjë mënyrë qeveria nuk duhet të mbante qëndrim kundër ndaj një aleati që e ka mbështetur kombin tonë në substanciale për vazhdimësinë dhe prosperitetin…

Luan Rama i përgjigjet Fugës: Është prishur kontrata e besimit me arsimin e lartë!

Deputeti i LSI-së, z. Luan Rama me anë të një shkrimi drejtuar botuesit të gazetës “Tema”, z. Mero Baze i ka kthyer përgjigje akademikut Artan Fuga dhe ka shpjeguar edhe njëherë qëndrimin e tij kundër “Ligjit për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në Universitete”, të shpallur në sallën e Kuvendit. Gazeta “Tema” ka publikuar…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al