Petrit Vasili: Ky kryeministër tradhtar i integrimit dhe gënjeshtar i popullit.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar ashpër nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook kundër kryeministrit. Vasili shprehet se ky kryeministër është një gënjeshtar pa shërim i popullit dhe se ai e ka tradhtuar haptas integrimin pasi u tha europianëve se e ka kthyer zverkun nga lindja e…

Vasili: Bllokimi i integrimit në BE, armiku është Edi Rama

Në 28 qershor, Këshilli Europian do të jap notën për Shqipërinë. Mediet e huaja, kanë zbuluar se është ”Jo” çeljes së negociatave të anëtarësimit, pasi ka ende vende skeptive. Lidhur me këtë çështje që është në pikun e saj, kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili rendit të gjitha zhvillimet negative të qeverisë ”Rama…

Anisa Bahiti: Këshilltarët në protestë kundër ndotjes së metalurgjikut

Këshilltarja e LSI-së njëherësh dhe kryetare e LRI në degën e Elbasanit, Anisa Bahiti ka reaguar në mbledhjen e sotme në lidhje me dëmet të cilat vijnë prej metalurgjikut në këtë qytet. Në reagimin e saj Bahiti shprehet se në çështjet tek të cilat bëhet fjalë për jetën e qytetarëve të Elbasanit, nuk duhet të…

Luan Rama: Parlamentarizmi i vrarë, demokraci e gjymtuar!…

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama gjithashtu ka reaguar për seancën e sotme në Kuvend dhe mos dhënien e fjalës opozitës. Rama shprehet se klasa politike dhe Kuvendi i Shqipërisë, nuk e meritojnë çeljen e negociatave! “Që qytetarēt të mos ndëshkohen prej parlamentarizmit të vrarë e papërgjegjshmërisë politike, të dëshmojnë se e meritojnë Europën nën moton:…

Petrit Vasili: PS groposi parlamentarizmin

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për seancën e sotme në Kuvend dhe mos dhënien e fjalës opozitës. Vasili shprehet se Edi Rama ka urdhëruar kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi që t’i heq të drejtën e fjalës opozitës. Duke e cilësuar këtë si një shkelje kushtetuese, Vasili thotë se sot vendi nuk…

Petrit Vasili: Parlamenti u varros sepse opozitës ju rrëmbye fjala!

Prononcimi për mediat i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili pas përfundimit të Kuvendit Kryetari i Kuvendit nuk ka asnjë të drejtë që të mohojë të drejtën e diskutimeve secilit nga diskutantët deputetë, ku secili siç thotë rregullorja e Kuvendit , një rregullore që tashmë është kthyer në një rreckë të qelbur. I…

Erklent Krifsa: Tirana që thonë dhe Tirana që vërtetë është

Kryetari i LRI-Së për Tiranën, Erklent Krifsa me anë të një postimi ka reaguar kundër kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj duke i kërkuar llogari për të gjitha ndryshimet e bëra në kryeqytet. Sipas Krifsës, sot një rrogë mujore e çdo familje shkon për taksat vjetore të vendosura, teksa ka shtuar se pallatet po…

Përparim Spahiu: Vazhdojmë të thyejmë çdo rekord, por për keq ama.

Deputeti i LSI-së. Përparim Spahiu ka reaguar në Facebook ku me anë të një grafiku të dhënash nga Monitor tregon se shqiptarët renditen të parët si azilkërkues në raport me popullsinë. Spahiu shkruan se ky është një fakt që tregon gjëndjen e rënduar ekonomike,  papunësi  dhe varfëri në rritje. Më poshtë reagimi i plotë: Vazhdojmë të…

600 mijë refugjatë, Vasili: Rama i kapur nga krimi po shkatërron Shqipërinë

Deklarata e zv.ministrit të Brendshëm, Julian Hodaj për median gjermane ZDF, se Shqipëria ka kapacitet për të pranuar 600 mijë refugjatë, ka nxitur reagimin e politikës. Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, përmes një postimi në facebook, thotë se kreu i qeverisë Edi Rama ka mashtruar me qëndrimin se nuk i është kërkuar…

Petrit Vasili: Funksionimi minimal i parlamentit nuk ekziston më.

Kreu i grupit parlamentar  të LSI-së, Petrit Vasili ka reguar sot për incidentet në komisionet e Kuvendit. Në një postim në Facebook, Vasili thotë se Parlamenti dhe deputetët e PS kanë rënë në greminën mendore të kryeminstrit. Deklarata e plotë e Petrit Vasilit: “Gremina mendore e kryeministrit, imituesit bajate te tij dhe Parlamenti. Parlamenti tashme…

Petrit Vasili: Ky është shtet i mbaruar, i marrë fund.

Reagimi i radhës mbi mbylljen e autostradës Tiranë – Durrës për riparimin e saj ka ardhur nga Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili. Nëpërmjet një statusi në Facebook Vasili shprehet se mijëra automjete duhet të devijojnë në një rrugë dytësore të ngushtë në Maminas dhe se kjo qeveri nuk organizon…

Nora Malaj: Media e lirë dhe demokracia, kryefjalë e lirisë së mendimit!

Deputetja e LSI-së,  Nora Malaj ka qenë e ftuar në takimin mes deputeteve të Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Sllovenisë, Kosovës dhe deputetëve çek në parlamentin çek ku temë diskutimi ka qenë liria e medias dhe shtypit, si një nga prioritetet më të rëndësishme të hapjes së negociatave, për t’i dhënë shanse çdo vendi demokratik, që…

Klajda Gjosha: Negociatat të nevojshme për ta vendosur Shqipërinë në kuadratin e rregullave dhe standardeve.

Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ishte sot e pranishme në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate të organizuar në Sofje, ku u diskutua çështja e zgjerimit dhe konektivitetit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më poshtë statusi i plotë i Gjoshës: Në seancën plenare të parlamenteve të vendeve anëtare dhe atyre kandidate…

Vasili: Banda qeveritare e bashkiake qan para artistëve, kur 1 miliard eurove u ka punuar qindin

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili për të disatën herë ka reaguar në facebook lidhur me shembjen e Teatrit Kombëtar. “Qindra milionë euro në shëndetësi i griu vandalizmi korruptiv i qeverisë”,-shkruan Vasili. ”Konçesione, që shpërdorojnë çdo minutë, euro pa fund, pa shënuar asnjë ndryshim në shëndetësi, përveçse thellojnë përditë batakun korruptiv ku ka hyrë pa kthim qeveria. Miliona pa fund për portale, miliona pa…

Përparim Spahiu: Ndërkohë që Kryeministri nuk ka asnjë shqetësim për konçensione që përveç se mbushin xhepa kompanish nuk sjellin asgjë ku po shkojmë?

Deputeti i LSI-së,Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një postimi në Facebook kundër kryeministrit Rama duke u shprehur se ky i fundit nuk ka asnjë shqetësim as për emigrimin masiv, as për rritjen e aborteve si rrezultat i mundësive të kufizuara ekonomike, pra plakje të popullsisë dhe asnjë shqetësim për konçensione që përveç se…

Petrit Vasili: Vandalizmi intelektual i rilindjes urbane përpiu 400 milion euro, ndërsa për teatrin nuk ka lekë.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish për çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook Vasili shkruan se kjo rilindje e abortuar po rilind vetëm injorancën, mediokritetin dhe shkretimin kulturor dhe se këtyre shkollë pakëve u intereson që të vjedhin sa më lehtë paratë…

Edmond Panariti: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët e këtij vendi nuk i thonë ndal me vendosmëri projekt ligjit!

Reagimi i radhës mbi Teatrin Kombëtar ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Panariti. Përmes një statusi në Facebook ai shprehet se projekt ligji i hap rrugë shembjes së godinës historike së Teatrit Kombëtar dhe kjo gjë duhet ndaluar. Më poshtë statusi i plotë: Nuk do të ketë më Teatër Kombëtar, nëse artistët dhe qytetarët…

Kryeministri, që batërdisi mbi 100 milion euro me portale s’ka lekë për teatrin.

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar. Nëpërmjet një statusi në Facebook ai është shprehur se Kryeministri me gjithë Bashki e Ministri bëjnë në mënyrë të pështirë viktimën sikur s’ka para’, vetëm e vetëm që të grabisin tokën e Teatrit. Ndër…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al