Vasili: Europa anullon koncesionet, Rama vijon hajdutërinë

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, thekson se në Europë janë anulluar koncesionet, kurse qeveria Rama thotë Vasili, vijon hajdutërinë. Vasili thotë se së fundmi edhe Italia kuptoi se koncesionet kanë rezultuar qartazi me leverdi ekonomike zero, një pastrim parash sheshit. ”Greqia, Franca, Spanja, Irlanda dhe së fundi në mënyrë dramatike Italia kanë…

Braimllari: Në alarm siguria e qytetarëve, qeveria vetëm gjobit

Ngjarjet e fundit në vend , si masakra në Resulaj në Selenicë me 8 të vrarë dhe aksidentet e rënda rrugore, për deputetin e LSI-së, Endrit Braimllari janë shenja të alarmit se vendi është në pasiguri të plotë. Në një postim në facebook, Braimllari thotë se qeveria është ireale dhe se vetëm institucioni i gjobave…

Vasili: ”Ali Baba” griu 40 mln euro për WC, ndërsa për Teatrin s’ka

Shifra 40 milionë euro ose 5 miliardë lekë e qeverisë për arredimin e zyrave, vetëm për shtatë muajt e parë të këtij viti, për kreun e grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, është një skandal. Përmes një postimi në facebook, Vasili i vë emrin vjedhje këtij “investimi” dhe kreun e qeverisë Edi Ramën me ministrat…

Vasili takon përfaqësuesin e OSBE: Shitblerja e votës, problem kërcënues për demokracinë

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili priti në një takim z. Mark Pritchard, përfaqësues i posaçëm i OSBE për Europën Juglindore, dhe Ambasadorin Andreas Nothelle, nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së. Gjatë këtij takimi, Vasili diskutoi me Pritchard për zhvillimet akuale politike në Shqipëri, ku u ndal veçanërisht te Reforma Zgjedhore. Vasili tha se…

Kufinjtë e Kosovës, flet Vasili: Deklaratat e Thaçit janë vërtetë kontradiktore

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit për çështjen e kufinjve janë mjaft kontradiktore. Sipas Vasilit, vetëm në pak muaj Thaçi ka dalë kundër vetes, teksa ka cituar një deklaratë të këtij të fundit në muajin shkurt.…

Vasili: Një pyetje për shkollëpakun

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar sot për projektin e rrugës së Milotit, i cili sipas kryeministrit Edi Rama ndikon në turizëm. Vasili shpreh se dy akset kryesore që do të ndikonin në turizëm janë by Pasi-n e Fierit dhe të Vlorës, të cilët ende nuk kanë nisur të ndërtohen. “Shkollëpaku ngatërron…

Vasili: Çështjen e kufijve të Kosovës e ka zgjidhur Deklarata e Pavarësisë

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili argumenton se debatet për rishikimin e kufijve në Kosovë janë kthim pas. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se debatin për kufijtë e ka zgjidhur në mënyrë përfundimtare deklarata e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës,  si dhe pakoja e negociatorit ndërkombëtarë Marti Ahtisari. “Riciklimi i të shkuarës…

Masakra/ Rrokaj – Ramës: Në vendet e tjera kryeministrat largohen nga qeverisja

Deputeti i LSI Shezai Rrokaj ka sulmuar Kryeministrin Rama lidhur me qëndrimin e e mbajtur prej tij për ngjarjen tronditëse që ndodhi në Selenicë 2 ditë më parë. Rrokaj thotë se Edi Rama, në vend që të kërkojë falje e të mbajë përgjegjësi për armët e pambledhura, deklaron se ngjarja të tilla ndodhin në gjithë…

Vasili: SHBA e qartë për kufijtë e Kosovës, s’ka asnjë ekuivok

Petrit Vasili Xhorxh Bush deklaronte prere qe s’ka asnje ekuivok per kufijte e Kosoves!! Ne 27 shkurt 2008 Presidenti i SHBA Xhorxh Bush deklaronte prere se kufijte e Kosoves jane shume te qarte. Ja se cfare deklaronte: “Shtetet e Bashkuara besojnë në shoqëritë e lira dhe besojnë se zgjidhja aktuale për Kosovën do të çojë…

Braimllari: Dita Ndërkombëtare e Rinisë, një ditë reflektimi për këtë qeveri

Në ditën Ndërkombëtare të Rinisë, deputeti i LSI Endrit Braimllari përmes një postimi në “Facebook”, e ka cilësuar si një ditë reflektimi për qeverinë. Postimi i plotë: “Dita Nderkombetare e Rinise”, duhet te jete nje dite reflektimi per kete qeveri. Te rinjte e vendit jane te pashprese dhe te paperkrahur nga politikat e kesaj qeverie.…

Vasili: I marri përqesh mortin

Kryetari i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në fshatin Resulaj të Selenicën, ku u vranë 8 persona të një familje. Për Vasilin, statusi i kryeministrit Edi Rama mëngjesin e sot është veprim i një të marri. ”Bashkia Selenicë shpall me shumë të drejtë dite zie…

Vasili: Kryefjala në Kosovë duhet të jetë liberalizimi i vizave

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili thotë se politika e Kosovës duhet të fokusohet te procesi i integrimit në BE dhe liberalizimi i vizave dhe jo në debate që sjellin probleme të tjera. Në një reagim në Facebook, Vasili shprehet se Kosova duhet të shfrytëzojë momentin kur BE ka dhënë rekomandim pozitiv për vizat…

Raporti i KE, Vasili: Shëndeti i shqiptarëve është në rrezik

Pas raportit se 77% e shqiptarëve nuk përballojnë dot finaciarisht shërbimin e përkujdesit dental, reagon kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili. Përmes një postimi në facebook, Vasili e nis me ironi se raporti nuk është i opozitës por i Anketës Europiane të Cilësisë së Jetës, të Komisionit Europian. Duke e cilësuar si shifra…

70% e rinisë kërkon largimin, Gjosha: Qeveria zero investim

Pas raportit se 70% e të rinjëve në Shqipëri kërkojnë të largohen nga vendi, reagon deputetja, Klajda Gjosha. Në një status në facebook, deputetja e LSI-së, shkruan se të rinjtë e kanë humbur shpresën. Përballë këtij realiteti, Gjosha thotë se qeveria refuzon të zbatojë Planin Kombëtar të rinisë edhe pse është në dijeni për këtë…

Vasili: Qeveri e lodhur, ndërtoi 10 km rrugë në vit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan në një status në facebook, se qeveria e lodhur ka ndërtuar vetëm 10 km rrugë gjatë periudhës janar-prill. ”Do dëgjoni dhe që janë 10 km kaq të bukura, me një standart kaq të lartë, kaq të mrekullueshme sa që nuk i keni parë kurrë në jetë…

Vasili: Kosova, Ahtissari dhe kompromisi i pamundur me kufijtë

Nga Petrit Vasili – Pavarësia e Kosovës u ngrit mbi tri kolona të palëkundshme: Mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe përfshirjes së tyre në betejën për Pavarësinë e Kosovës; Së dyti: mbi luftën dhe gjakun e UÇK-së; dhe së treti mbi pakon e Ahtissarit. Kjo e fundit ishte pikërisht qasja mendjehapur ndaj komunitetit serb në Kosovë dhe…

Vasili: Gërmadhat që qeverisin Tiranën, provincialë arkaikë e me komplekse.

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ka sulmuar kryebashkiakun Veliaj dhe kryeministrin Rama lidhur me projektin e tyre për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar. Ai i cilëson si gërmadha provinciale që qeverisin dhe urrejnë Tiranën. “Këta të kompleksuarit tanë vuajnë dhe nuk shërojnë dot provincializmin e tyre arkaik, pa ngjyrë, pa moral dhe plot…

Edmond Haxhinasto: Ushqimi i një koncepti të tillë të shkëmbimit të territoreve, është sa arkaik, jo-Evropian, aq edhe anti-kombëtar.

Nga Edmond Haxhinasto Kam ndjekur me vëmendje diskutimet e fundit në lidhje me shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë dhe, siç ndodh shpesh mes shqiptarësh, kontributorët në debat pak merren me thelbin e çështjes e shumë merren me njëri-tjetrin, a thua se sharjet sa më të mëdha për personin, janë kontribut më patriotik për…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al