Aksionet e AKU, Panariti: Autoritet Policor apo Kombëtar i Ushqimit?!

Deputeti i LSI-së Edmond Panariti përmes një postimi ka reaguar rreth aksioneve të fundit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ai përmes një reagimi në rrjetet sociale ka deklaruar se ajo çfarë po ndodh duke sikur një kontroll policor pasi “Zëri i Autoritetit” nuk dëgjohet nga konsumatori. Ai gjithashtu bën thirrjet që të bëhet kujdes kur…

Braimllari: Për çfarë bashkëqeverisje e qytetarët flet ky Kryeministër batakçi?!

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale kundër qeverisë Rama në lidhje me bashkëqeverisjen e partisë më qytetarët. Nuk ka bashkëqeverisje me qytetarët, ka bashkëqeverisje me oligarkët dhe krimin e organizuar. Sot raporti i bashkëqeverisjes së këtij Kryeministri ka vetëm një shifër: varfëri ekstreme, pasiguri publike dhe…

Vasili: Tirana, qyteti “rrofsha unë”

Nga: Petrit Vasili –  Tirana qyteti me identitet shumë të fortë shoqëror, është shndërruar në një skenë bajate provinciale të zaptuar nga pushtuesit politikë të saj. Qyteti që ka shenjuar kthesat e mëdha epokale të këtij vendi, që nga beteja e Tiranës në luftën për çlirim e deri tek vendosja e pluralizmit, ku ajo priu…

Spahiu: Në vetëm në 6 muaj, 24 mijë shqiptarë të papunë

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se në 6 mujorin e parë të vitit, janë regjistruar 24 mijë të papunë. Spahiu thotë se 50% më shumë është numri i subjekteve të mbyllura, ku në një postim në facebook, jep arsyet pse ka ardhur kjo rënie. ”TVSH për biznesin e vogël. Energjie elektrike më të shtrenjtë,…

Rrokaj: Qeveria nuk është zgjidhja e problemit të narkotrafikut

Nga: Shezai Rrokaj Kjo Qeveri nuk e zgjidh dot problemin e narkotrafikut, sepse ai është krijesë e saj dhe ajo krijesë e tij. Ndërkombëtarët duhet të ndërgjegjësohen një ditë e më parë për këtë fakt. Raportet e shumta ndërkombëtare kanë konfirmuar plotësisht tashmë se organizatat kriminale shqiptare janë shumë aktive në trafikun e drogës. Përveç…

Lojrat e fatit, Vasili: Në 2013 Rama ishte kundër, sot i kapur

Për ligjin e lojrave të fatit që Presidenti i Shqipërisë e ktheu në kuvend, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, zbulon mashtrimin e qeverisë. Përmes një postimi në facebook, Vasili citon pjesë nga deklarata e Ramës në 2013. ”Sot favorizon lojrat e fatit por lexoni çfarë thoshte po ky kryeministër në 25 tetor…

Flamur Çelaj: Lojërat e Fatit dhe Fati i Shqiptarëve

Gjenden të dokumentuara plotë raste dhe argumente që lidhin Fatin e Shqiptareve me një llojë Rulete Ruse që ata kanë bërë me jetët e tyre përgjatë këtij tranzicioni të vështirë ku shpresa shpesh herë humbet kollaj dhe të vetmet forma motivuese kanë qenë “punët e pista” si kontrabanda, trafiqet, evazioni fiskal, mashtrimet, grabitjet e të…

Edmond Panariti: Shqipëria nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje!

Nga Edmond Panariti Shqiperia nuk po qeveriset por po sundohet, madje me ligje! Dhe jo sundim i ligjit por sundim me ligj! Ky eshte modeli, shteti jam une. L’Etat c’est Moi..! Mizorite, shtypjet dhuna ne histori kanë qene pergjithesisht te ligjeshme. Sundimtari perkujdesej ta mbeshteste dhunen me ligj. Mbreti mizor, Henri i tete i Anglise,…

Vasili: Ahmetaj, pecetë e kryeministrit për të fshirë buzët

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili shkruan në një status në facebook, se Ministri i Financave, Arben Ahmetaj është një pecetë e Kryeministrit për të fshirë buzët. Shkas është bërë shifra e 59 milion euro më pak të ardhura. Me kaq para thotë Vasili, do të ishin bërë dy Teatro Kombëtarë. ”Të ardhurat…

Klajda Gjosha: Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë!

Nga Klajda Gjosha Historia e konçensioneve është ajo më e rrezikshmja që mund të kemi imagjinuar ndonjëherë. Shqipëria po i afrohet një skenari grek të falimentit të shtetit që mund të jetë katastrofike për shtetin dhe për çdo qytetar shqiptarë! Në pamje të parë për secilin nga ne mjafton të shohim disa investime për t’u…

Petrit Vasili: Nga terapia e shock-ut, te Reforma në Drejtësi

Nga Petrit Vasili* Fatkeqësisht, toleranca, të duruarit e sakrificave dhe mendjehapja, si cilësi të jashtëzakonshme të shqiptarëve janë shpërdoruar fatalisht në kurriz të tyre. Ndërkombëtarët, vite më parë në fillimet e pluralizmit, duke shpërdoruar naivitetin politik, kompleksin e inferioritetit ndaj të huajve, besimin e verbër të çdo fjale dhe ideje, që vjen nga jashtë dhe trashëgiminë…

Braimllari: Kryeministri e ka humbur dhe nuk di se çfarë bën.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, shkruan se Kryeministri Edi Rama ka humbur ”busullën”. Shkak për këtë etiketim është bërë takimi i fundit i Ramës me koordinatorët e bashkëqeverisjes, për të cilën Braimllari thotë se është kohë e humbur. ”Qytetarët janë të mbytur në varfëri ekstreme, janë të papunë dhe të pashpresë. Shqiptarët kërkojnë të…

Petrit Vasili, Ramës: Kryeministër i lodhur!

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili e vlerëson tejet negative klimën e biznesit në Shqipëri. Në një reagim në Facebook, Vasili ndalet edhe në qëndrimet e kreut të qeverisë pas raportit të DASH. Vasili thotë se ekonomia e vendit po shkatërrohet ndërsa…

Monika Kryemadhi: Nuk ka lamtumirë për ty miku im Luan!

Në sallën e Kuvendit ditën e sotme u zhvilluan homazhet për Luan Hajdaragën, për ti dhënë lamtumirën e fundit një prej figurave më të njohura të politikës shqiptare. Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi thotë në mesazhin prekës për të se nuk ndaloi kurrë së e motivuari, dhe pse rrugët në politikë u ndanë. Mesazhi i plotë Nuk…

Petrit Vasili: Teatri nxorri sheshit fytyrën e hajdutërisë shtetërore.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasilit për Report  TV Ka një debat, duke parë pikërisht këtë proces Vettingu, pas pasur një shkrim që thoshte se duhet të ketë një ligj që tu japë të drejtë atyre personave të cilët kanë dosjet e tyre të gjykuara pikërisht nga gjyqtarët që nga Vettingu…

Braimllari: Ligji për Teatrin është kriminal. Qytetarët do ju dënojnë si tradhtar

Sekretari i Përgjithshëm dhe deputeti i LSI, Endrit Braimllari shprehet se qëndrimet e kreut të qeverisë për ligjin e teatrit janë mashtrime. Në një postim në Facebook, Braimllari thotë se standardi i qeverisë është vjedhja dhe mashtrimi. Postimi i plotë i Braimllarit: Është bërë normale që me këtë Kryeministër hajdut dhe me këto kllouna që…

Vdekja e Luan Hajdaragës, Malaj: Sot ditë e trishtuar për të gjithë

Deputetja e LSI, Nora Malaj ka shprehur dhimbjen e thellë për ndarjen e parakohshme nga jeta të ish-Ministrit dhe ish-deputetit Luan Hajdaraga. Përmes një mesazhi ngushellimi, Malaj shkruan se dita e sotme është e trishtueshme për të gjithë,  ne veçanti për ata që kontribuojnë në fushen e psikologjisë. Postimi i Malajt Kur vdekja zgjedh ! (Dy…

Spahiu: Ja pse nuk prishet stadiumi i Chelsea FC, kurse Teatri tek ne…

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, përmes një postimi në facebook, ka treguar historinë se përse nuk ndërtohet stadiumi i ri i Chelesa FC. Ky shembull i Spahiut, vlen për Teatrin Kombëtar për të cilin qeveria dhe Bashkia e Tiranës kanë votuar pro shembjes. ”Stadiumi i ri i Chelsea FC ka vite që nuk mund të ndërtohet.…

Vasili: Heronjtë “lëpirës” të kockës së Teatrit

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan se Teatri ndau qytetarët nga vandalet, të ndershmit nga moralprishurit dhe shtetarët nga banditët me pushtet. Në një status në facebook, Vasili me ironi thotë se çështjen e Teatrin, disa e kanë si kockë për ta lëpirë. ”Të kompleksuar në mënyrë qesharake, këta “heronj” të kockës gërmojnë shembuj…

Gentian Çala: “STABILITETI MBYTËS”

Nga Gentian Çala “STABILITETI MBYTËS” Në Shqipërinë e pas viteve 90-të, mungesa e përvojës me sistemin e ri demokratik dhe izolimi i zgjatur prodhuan një tranzicion të vështirë, shpesh herë me përthyerje apo kriza të forta, ku një prej kulmeve është kaosi i vitit 97. Ngjarjet politike dhe lufta e ashpër politike ndërmjet kahjeve të…

Braimllari: Qeveria e batakçinjëve është vërsulur si e babëzitur për të gjobitur edhe pse në rregull me ligjin çdo biznes të ndershëm në këtë sezon turistik.

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, hedh akuza ndaj qeverisë, se në vend po gjobiten biznese, edhe pse janë në rregull. Sipas tij, në këtë sezon turistik është dhënë porosia për të mbushur xhepat e drejtorëve, që për të janë të uritur dhe në panik. ”Sot kusht kryesor për mbijetesën sipas kësaj qeverie është…

Dashi Cara: Pazari Rama-Veliaj-Kumbaro-Fusha prishet.

Nga Dashi Cara Pazari Rama-Veliaj-Kumbaro-Fusha prishet. Presidenti dje tregoi autoritet dhe vendosmëri në zbatimin e ligjit dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore dhe artistike. Mos dekretimi është vendim që duhet përshëndetur dhe shpresoj që opozita të arrijë ta rrëzojë fatkeqësinë kombëtare deri në shtator.…

Braimllari-Ballës: O kukull, mos përça artistët sepse edhe brenda njerëzve të tu ka njerëz që duan teatrin dhe jo kullat klienteliste që mbushin xhepat e tu.

Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër Taulant Ballës. Kukulla e shumëpërdorur Taulant, sot sulmoi opozitën sepse mesa duket paratë e Toyota Yaris nuk i arritën në destinacion dhe kërkon që të fitojë duke vjedhur pronën publike.-shkruan Braimllari Postimi i plotë: Kukulla e shumeperdorur Taulant, sot sulmoi…

Klevi Pojana: Presidenti i Shqipërisë i qëndron garant Kushtetutës!

Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook pas kthimit në Kuvend të ligjit për Teatrit nga Presidenti Meta. Pojana shkruan se kjo padiskutim është një fitore e arsyes mbi padrejtësinë e veshur me ligj! “Mungesa e Gjykatës Kushtetuese e zbeh këtë fitore…

Vasili: Qëndrimi i Presidentit zgjoi shpresën, ditë e mirë për Shqipërinë e arsyes

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta vendosi sot të kthejë mbrapsh ligjin për shembjen e Teatrit Kombëtar të miratuar me urgjencë nga Edi Rama. Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili e ka cilësuar këtë vendim si provë e përgjegjshmërisë së lartë për repektimin e kushtetutës dhe ligjit. “Sot ky qendrim i presidentit zgjoi shpresën për rikthimin drejt…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al