Petrit Vasili: Beteja për Teatrin, betejë mes të mirës dhe të keqes

Petrit Vasili për Teatrin Ndalur te zhvillimet e fundit të protestës, thirrja që tashmë i drejtohet Presidentit dhe jo kryeministrit, për një kthim të ligjit, mosdekretim të ligjit , a duhet ? Së pari qëndrimi ynë lidhur me këtë nuk është thjeshtë më një aferë e thjeshtë tregtare, absolutisht është një aferë ekonomike e frikshme.…

Endrit Braimllari: “Front i bashkuar opozitar kundër Rilindjes, së lidhur me krimin e organizuar”

“Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari, ka folur në një intervistë për ‘Fax News’, në lidhje me aktualitetin politik në vend, ku është fokusuar konkretisht te përgjimet e një grupi kriminal të trafikut ndërkombëtar të drogës, që Prokuroria italiane ka publikuar së fundmi, e ku përmendet edhe ish-ministri i Brendshëm, Saimir…

Klajda Gjosha: LSI mbështetëse e ligjeve të integrimit, por opozitë të fortë për mbrojtjen e interesave të qytetarëve

Sot e ftuar në hapësirën e intervistës në ReportTV ka qenë nënkryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Znj.Klajda Gjosha. Mëposhtë keni intervistën dhënë nga Znj.Gjosha. *** Së pari zonja Gjosha një koment paraprak për seancën e parë të Parlamentit të ri. Ishte seanca e parë, ku u bë apeli i gjithë deputetëve në…

Redi Mancila: “Kampi i LRI në Jalë plot vizion dhe ide”

Ndodh që shumë gjëra të bukura në jetë duhen provuar që t’i shijosh ashtu siç duhet dhe LSI Summer Camp është definitivisht një eksperiencë unike, e pakrahasueshme me asgjë tjetër në llojin e saj. Për mua personalisht është hera e dytë që marrë pjesë në këtë aktivitet kaq energjik të ideuar, projektuar dhe zhvilluar që…

Ana Azizaj: “9 vite kampi i Jalës, tradita vazhdon”

Doja tju falenderoj të gjithëve që u bëtë pjesë e kujtimeve më të bukura të kësaj vere. Tashmë është viti i nëntë që organizohet LRI Summer Camp që përveç argëtimit, fokusi kryesor qëndron tek edukimi me punën në grup, dhe sidomos tek zbulimi i talenteve të reja apo ndarja e mendimeve e ideve mes njëri…

Florjan Lleshaj: “Kampi i LRI, një traditë që vazhdon”

Ka disa vite që kur përmend emrin e Gjirit të Jalit të vjen ndërmend menjëherë Lëvizja Socialiste për Integrim, dhe si rrjedhojë edhe Lëvizja Rinore për Integrim. Që lidhet drejtpërdrejt me kampingun që LRI organizon çdo vit në Jalë. Një kamp që daton për herë të parë në vitin 2008 dhe që nga ajo kohë…

Rea Kotani: “Eurodeputetët Szanyi e Benifei të mrekulluar nga mikpritja e LRI”

Kur ka kaluar një javë nga nisja e Festivalit Ndërkombëtar të Internacionales Socialiste (IUSY), me një pritje nga forumi i Lëvizjes Rinore për Integrim dhe mbështetje nga FRESSH, nënkryetarja e LRI Rea Kotani ka publikuar disa ditë më parë në faqen e saj në rrjetet sociale një moment nga takimi me dy eurodeputetë. Ata janë…

Kristi Xharau/ Për ne mikëpritja është traditë

Levizja Rinore per Integrim do prese kete vit ne Jale 500 te rinj nga e gjithe bota. Emocionet e tij me ane te nje statusi ne rrjete sociale, i ka ndare me ndjekesit e tij ne facebook edhe Sekretari i LRI per Marredhenjet Nderkombetare, Kriti Xharau, i cili me ane te nje fotoje ku duket…

Egi Idrizaj në Luksemburg/ Një sipërmarrës i suksesshëm është i guximshëm, ka ide, aftësi menaxhuese

Egi Idrizaj, përfaqësuese e LRI-së për marrëdhënjet me jashtë, ndodhet në Parlamentin Rinor Frankofon në Luksemburg ku edhe ka mbajtur një fjalim mbi nxitjen e sipërmarrjes rinore. Fjalimi i plotë: Pershendetje miq, Pershendetje zoti President, Une quhem Egi Idrizaj dhe jam perfaqsuese e Shqiperis dhe gjithashtu e Levizjes Socialiste per Integrim. Jam shume e lumtur…

Egi Idrizaj/ Një hap më pranë BE dhe botës Frankofone

Egi Idrizaj, një nga të rejat e LRI-së, pjesë edhe e departamentit të marrëdhenjeve me jashtë në Lëvizjen Rinore për Integrim, ndodhet në Luksemburg si përfaqësuese e forumit në Parlamentin Rinor Frankofon. Me anë të një statusi në facebook, Idrizaj ka theksuar faktin se LRI vijon traditën e përfaqësimit rinor në arenën ndërkombëtare duke u…

Monika Kryemadhi, shansi për një opozitë të fortë, ballore e pa ekuivoke

Petrit Vasili, njeriu që drejtoi LSI-në në kushte dhe rrethana tërësisht të vështira për një parti politike, e cila u vendos në target kryesor të sulmeve të gjithanshme dhe të gjithëllojshme para dhe gjatë zgjedhjeve, dha dje dorëheqjen nga detyra e kryetarit. Përmes një gjesti fisnik, Vasili tregoi një një përgjegjshmëri të lartë politike, duke…

Nga Andrea Gjini / Krenar për heroizmin e Lsi-Lri-Lgi 11,210 borxhe kemi të gjithë bashkë të cilat duhen kompensuar çdo “orë-min-sec”

Si drejtues në strukturën rinore përgjatë fushatës elektorale në rrethin e Lezhës dhe si “Anëtar i Komiteti Drejtues Kombëtar” i LSI më lind e drejta ti them ca rreshta për dinamikën e kësaj fushate. 1-Në rradhë të parë i uroj kundërshtarët tanë politik për rezultatin fitues në qarkun Lezhë dhe shpresoj se deshira e mirë…

Reagim nga Klevi Pojana/ “Të rinjtë, qytetarët shqiptarë pa dallim, socialistë e demokratë, do zgjedhin alternativën e një shansi për të gjithë, do zgjedhin LSI”

Reagim nga Klevi Pojana/ Nënkryetar i Lëvizjes Rinore për Integrim “Nesër do jetë shumë vonë, nesër do shkatërroheni me votë”, shkruan Pojana. Kujt i drejtohet? Lexoni statusin e plotë: Po nesër cfarë do të thoni?! Do të jetë vonë, shumë vonë kur nesër të merrni në dorë faturën e arrogancës, koncesioneve klienteliste, drogës, shëndetësisë ‘falas’,…

Klevi Elezi / Programi i LSI-së në sytë e një të riu

Fushata e 2017 ka nxjerrë përballjen më të fuqishme midis tri partive më të mëdha të vendit. Këto parti po bëjnë “luftë” për vendin e parë, një luftë që do ketë vetëm një fitues. Duke parë terrenin mendoj se një qytetar sot shikon më në brendësi të programeve politike. Sot të rinjtë mund të jenë…

Erklent Krifsa/ “Diktaturë s’ka sa të ketë jetë rinia. Është koha jonë, është koha rinisë, është koha Lsi-së”

“Diktaturë s’ka sa të ketë jetë rinia z. Kryeministër”, kështu e ka nisur statusin e tij në facebook, Erklent Krifsa, kryetar i LRI-së në Tiranë. Gjithashtu Krifsa thekson se dhuna, kërcënimet, droga, krimi janë cilësitë që karakterizojnë “Rilindjen”, duke theksuar se tanimë koha është e rinisë dhe e LSI-së. Statusi i plotë: “Diktature ska sa…

Nga Liard Saliasi: “LSI me programin e saj do që çdo i ri dhe e re të ndihet sa më mirë në vendin e tij ku të ketë një arsimim më cilësor, një punësim më të mirëpaguar dhe më të kualifikuar”

Lëvizja Socialiste për Integrim është një lëvizje që garanton stabiltetin e politkës shqiptare.  Lëvizja Socialiste për Integrim pikën kyçe të programit të saj ka punësimin e të rinjve pasi çdo  i ri dhe e re i vetmi opsion që kërkon të zgjedhë është që të shkojë jashtë Shqipërisë. Lëvizja Socialiste për Integrim me programin e…

Nga Eni Naço: “Timoni i këtij vendi i takon rinisë”

Ka shumë mënyra për ti dhënë kuptim kohës një i ri sot në vendin tonë,   por unë mendoj se kam bërë zgjedhjen më të mirë, për veten dhe bashkëmoshatarët e mij, të jem pjesë e LRI në zonëne  plazhit, Durrës. Një zgjedhje në fakt që e kam bërë prej vitesh, që në moshë fare të…

Erklent Krifsa: “LSI, partia e stabilitetit dhe progresit të vendit. Parti serioze, korrekte dhe në shërbim të qytetarëve”

Kryetari i LRI-së në Tiranë, Erklent Krifsa njëherazi edhe kandidat për deputet në Triranë nga rradhët e LRI-së, me anë të një statusi në facebook është shprehur se LSI është parti e stabilitetit dhe progresit. Gjithashtu ai ka theksuar faktin se falë seriozitetit dhe korrektësisë se LSI-së, Shqipëria sot ka viza të liberalizuara, statusin e…

Nga Ferdoza Izvira / Unë jam një grua dhe sot besoj në LSI. E ti?

TI: grua, nënë, motër, vajzë, shoqe, studente, e punësuar diku apo e angazhuar në atë mision të mrekullueshëm jete siç është familja e përkujdesja për fëmijët. Ti, GRUA, çfarë dëshiron, beson e kërkon sot? A zgjohesh dhe ti si unë çdo mëngjes me lutjen dhe shpresën për një ditë të mbarë? Për fëmijët, për vete…

Intervistë / Aurora Mara: “Një forcë politike që investon te rinia është vizionare”

Kandidatja për deputete e Lëvizjes Socialiste për Integrim, e renditur e dyta në Qarkun e Dibrës në një intervistë për gazetën ‘Integrimi’ ka deklaruar seprogrami i LSI është ambicioz dhe konkret. “Është punuar dhe vlerësuar nga profesionistë të specializuar sipas fushave. Është një program që i prek problemet që në embrion dhe janë probleme thelbësore…

Nga Alban Kolaj/ LSI në sytë e një gjimnazisti

NGA ALBAN KOLAJ:  Të jesh në LSI ose më saktë të jesh pjesë e LRI-së është trendi më i madh i momentit. Të gjithë janë pjesë e LRI, të gjithë duan të jenë pjesë. Të them të drejtën më dukej e çuditshme sesi disa të rinj nga mosha 15 deri 19 vjeç në gjimnazet e…

Laureta File: LSI , të jep shansin të tregosh aftësitë e tua dhe nëse një të riu i jep shansin të promovohet i ke dhënë atij krahë

Nga Laureta File:  Të ishe pjesë e forumeve apo partive politike dikur për mua ishte e paimagjinueshme. Partitë politike i shikoja si numra për të mbushur parlamentin dhe për asgjë më tepër. S’më kishte interesuar kurrë politika madje dhe politikanët i shikoja shumë të ftohtë, të largët nga hallet dhe problemet tona, të njerëzve të…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al