Anisa Bahiti: Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë.

Nga Anisa Bahiti Shpresat e botës qëndrojnë mbi të rinjtë. Paqja, dinamika ekonomike, drejtësia sociale, toleranca – e gjithë kjo dhe më shumë, sot dhe nesër, varet nga fuqia e të rinjve ” Dita Ndërkombëtare e Rinisë u aprovua me një rezolutë të posaçme nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në vitin 1999. Kjo ditë…

Klevi Pojana: Kthehuni në një HERO duke dhuruar gjak dhe duke shpëtuar jetë!

Pas lançimit të Aleancës së Dhurimit të Gjakut nga Presidenti Ilir Meta, disa ditë më parë ka reaguar dhe nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht anëtari i Kryesisë së LSI-së Klevi Pojana me anë të një video ku përcjellë gjithashtu dhe mesazhin kuptimplotë për aktin e dhurimit të gjakut. “Dhurimi i gjakut është një akt sa human…

Bota e fotografuar nga qielli! (FOTO)

Ekspozita e një prej fotografëve më të famshëm amerikan, Scott Mead u hap në fillim të këtij viti në galerinë Hamiltons. Në të janë të ekspozuara foto që ai ka bërë mbi re gjatë udhëtimeve të tij në destinacione të ndryshme. Ndërsa një përmbledhje e plotë me të gjithë fotot e tij është botuar në librin…

NASA publikon fotografi të rërës së kaltër në Mars (FOTO)

Agjencia Hapësinore e SHBA ka postuar një figurë që tregon një formim të rërës blu të pazakontë në Planetin e Kuq. Marsi nuk është pa arsye i quajtur si Planeti i Kuq . Të gjitha fotografitë tregojnë rolin dhe sipërfaqen e planetit në hije të ndryshme të kuqe. I pazakontë është një regjistrim i kohëve të…

E kush mund t’i japë jetë buzëqeshjes më shumë se fëmijët? (FOTO)

Ne gjithmonë kemi nevojë për buzëqeshje, e kush mund t’i japë jetë buzëqeshjes më shumë se fëmijët? Fëmijët janë shumë argëtues dhe koha që njeriu kalon me fëmijët mund të kthejë krejtësisht në anën pozitive gjendjen emocionale të tij. Në çdo moment të kaluar me ta mund të shkrepni fotografi të cilat mbesin kujtim për…

Kur kafshët imitojnë njerëzit (Foto)

Shumica e kafshëve bëjnë një punë të mirë kur ju përmbahen roleve të tyre të pritura. Por, edhe ato shpesh kanë një devijim nga sjellja e tyre , duke dashur të na tregojnë se “sa njerëz janë”. Pra, nëse jeni kurioz për të parë se si mund të jenë me të vërtetë kafshët të zgjuara…

A mund ta gjeni gabimin? (Foto)

Aftësia për të parë edhe detajet më të vogla është mjaft e dobishme. Në këtë artikull, do të gjeni disa foto që nuk kërkojnë njohuri në matematikë ose shkencë, por që sfidojnë vëmendjen tuaj. Ky test u krijua me ndihmën e disa ilustratorëve dhe tregon se sa i vëmendshëm jeni. Çdo fotografi përmban një gabim.…

Macja feston për golin si pronari i saj (Video)

Ndërsa pronari ka festuar për golin e dhënë nga kombëtarja në Kampionatin Botëror, të njëjtën gjë  ka bërë edhe macja e tij. Videoja që po qarkullon në internet, e tregon kafshën shtëpiake që mjaullin sikur thotë ‘gol’ ndërsa në sfond të pranishmit dëgjohen duke qeshur. Forma se si reagoi macja, është pëlqyer shumë në rrjetet…

Intervista me Anthony Joshua: Si ushtrohet dhe si ushqehet kampioni gjigant?

Joshua është ndër boksierët më të mirë në histori, e kjo gjë arrihet vetëm me punë të madhe, përkushtim dhe, normalisht, ushtrime rigoroze fizike. Më poshtë ju sjellim dhe një intervistë të tij me MensHealth, ku mund të mësoni më shumë për jetën profesionale të Anthony Joshua. Është e qartë se jeni një djalosh i…

Pishinat me format më të çuditshme në botë (Foto)

Kemi pasur rastin të shohim pishina të madhësive të ndryshme, por jo edhe me forma nga më të çuditshmet që në shikim të parë duken shumë qesharake. Fotogaleria e publikuar më poshtë shfaq disa nga pishinat më të çuditshme, ku pronarët e tyre kanë shpenzuar shuma të majme të të hollave që t’i kenë në…

Biçikleta që kushton më shtrenjtë se një Ferrari (Video)

A keni menduar ndonjëherë se një biçikletë mund të jetë më e shtrenjtë se një veturë? Nëse nuk ju ka shkuar ndër mend, kjo është e mundur. Kompania nga Londra “Goldgenie”, e cila prodhon këto biçikleta për rreth 330,000 dollarë. Kjo pasi  çdo centimetër i biçikletës është i mbuluar me ar, duke përfshirë zinxhirët. Për më…

Njihuni me familjen që realizon fotografitë më interesante! (FOTO)

Kate Weiland, e cila është marrë me dramaturgji dhe vallëzim për disa vite, tani pasionin e saj për artin ka vendosur ta shfaqë në një formë mjaft interesante. Ajo dhe familja e saj realizojnë disa nga fotografitë me qesharake që mund t’i shihni. Duke krijuar situatë të ndryshme si dhe duke përdorur ushqime dhe rroba…

Intervista me Nicolas Cage: Disa herë është mirë të të urrejnë!

Portali “The Talks”, ka bërë një intervistë me aktorin e famshëm të “Hollywood-it”, Nicolas Cage. Në këtë intervistë tejet interesante aktori i mirënjohur ndan aspekte nga jeta e tij kinematografike, vizionin e tij profesional dhe mënyrën sesi e sheh botën. Zoti Cage, pse keni ndryshuar emrin? Më duhej të rizbuloja veten. Unë ligjërisht jam ende…

Vogëlushi nuk i përmbajti emocionet, gjatë ceremonisë martesore të prindërve (Foto)

Ceremonitë martesore janë ngjarje emocionale, pavarësisht nëse jeni të afërm apo i keni shumë të largët të porsamartuarit. Më së shumti emocionohen familjarët dhe miqtë, kur martohet dikush shumë i afërm i tyre. Njëjtë ka reaguar edhe një vogëlush gjashtëvjeçar nga Anglia, të cilit po i martoheshin prindërit. “Kur pa nënën në të bardha, nisi…

Fotoja e shkrepur në metronë e Moskës që pushtoi rrjetin!

Një fotografi e publikuar në Twitter është kthyer në hitin e rrjeteve sociale, duke u pëlqyer dhe shpërndarë nga qindra njerëz. Fotografia është bërë në një metro të Moskës në Rusi ku pothuajse të gjithë pasagjerët shihen duke lexuar libra. Gjë kjo që nuk ndodh shpesh në ditët e sotme. Nikola Mirkovic e publikoi fotografinë…

Ja kush e ka realizuar foton më të famshme në botë!

“Bliss” është fotografia më e famshme në botë, të cilën e kemi parë të gjithë përdoruesit e kompjuterit duke qenë se ajo u ble dhe u përdor nga Microsoft. Por a e dini se kush e ka shkrepur peizazhin ku shihet një kodër e gjelbër? Fotografinë e ka realizuar fotografi Charles O’Rear. Ai fillimisht e…

Flamur Çelaj: Sot denoncoj papërgjegjëshmërinë kësaj qeverisje që ka kriminalizuar gjithë shoqërinë , pasojat do ti paguajnë nesër fëmijët tanë!

Kur denoncova, më thatë hesht! Tani heshtni Ju. Kur denoncova hapjen e tokave bujqësore në male për kultivimin e drogës në plantacionet e Hashahit, më thatë të heshtja! Kur denoncova çmendurinë kolektive të lënies së punës e të zanatit për të shkuar maleve si kaçak për të ruajtur bahçet e hashashit, më thatë hesht! Kur…

Luan Rama: Taso ose Lasgushi i penelit…

 Nga Luan Rama Taso ose Lasgushi i penelit… Taso ( Anastas Kostandini ) është prej kohësh ndër piktorët e mi të preferuar. Arti i tij është imponues e sado me “indiferencë” të përpiqesh ta trajtosh, është e pamundur që t’i ikësh ndikimit të tij, është e pamundur që të mos kesh marrë me vetë diçka…

Nora Malaj: Le të bëjmë të gjithë së bashku më të mirën për edukimin.

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet në lidhje me një projekt në Universitetin Turku të Finlandës. “Sot është dita e dytë e takimit në Universitetin Turku të Finlandës. Qëllimi i takimit me të gjithë grupin e projektit është krijimi i modeleve më të mira për kualifikimin…

Luan Rama: Rrahman Parllaku, fitimtari i tri kohëve

Nga Luan Rama Në 99-vjetorin e lindjes: FITIMTARI I TRI KOHEVE… Jeta prej heroi e Gjeneral Rrahman Parllakut. Sot “Heroi i Popullit”, Gjeneral Rrahman Parllaku mbush 99 vjet jetë; jetë në luftë e përpjekje pafund, jetë në sakrifica e privacione, jetë në tri epoka e tri kohë, jetë prej partizani e luftëtari antifashist, jetë prej…

Klevi Pojana: Mos hesht për kulturën, mos u bëj antishqiptar!

Nënkryetari i LRI, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI, Klevi Pojana ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se ka në fakt shumë kohë që tek ne me historinë, artin, kulturën dhe trashëgiminë kulturore bëhet ‘pazar’ dhe trajtohen si element pa rëndësi, përveç atyre aseteve ku shikohet se mund të përfitohet…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al