Luan Rama: “LSI forca e ndryshimit dhe shpresës”

Më 6 shtator 2004, Qamil Buxheli, Ilir Meta, Sabit Brokaj, Ndre Legisi, Limos Dizdari, Petrit Vasili, Mustafa Muci, Sokol Nako, Spartak Braho, Sokol Axhemi, Artan Kuxhuku, Sokol Dervishaj, Edmond Haxhinasto, Etleva Bisha, Edmond Panariti, Aferdita Tutulani, Dritan Prifti, Pëllumb Xhufi, Monika Kryemadhi e shumë të tjerë; gjithesej 795 firmëtarë, përkatësisht edhe nismëtarë, vendosën të krijojnë…

Nora Malaj: “13 vite histori LSI më e fortë se kurrë”

Me rastin e 13 vjetorit të themelimit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, në vazhdën e aktiviteteve ka pasur edhe shumë urime nga deputetë e anëtarët e LSI. Një urim ka ardhur në formën e një statusi nga Nora Malaj, deputete e sapozgjedhur e qarkut Durrës. Mëposhtë keni urimin e saj të plotë: “Miremengjes te dashur…

LRI Durrës aktivitete me rastin e 13 Vjetorit të LSI

Ditën e sotme Lëvizja Socialiste për Integrim dhe Lëvizja Rinore për Integrim festojnë ditëlindjen e 13të. Aktivitetet e shumta në të gjithë Shqipërinë kanë përfshirë strukturat e LSI dhe LRI përgjatë ditës, deri në këto orë. Një prej tyre ka qenë edhe angazhimi i LRI Durrës, duke ngritur grupe pune nga LRI Durrës për të…

“Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh. T. Z Ilir Meta uron të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit”

Presidenti i Republikës SH. T. Z Ilir Meta zhvilloi një vizitë në Selinë e Komuniteti Mysliman Shqiptar në Tiranë me rastin e festës së Kurban Bajramit. Gjatë kësaj vizite Presidenti Meta u prit nga Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj, të cilit i përcolli urimet më të përzemërta për këtë ditë të shenjtë. Gjithashtu,…

Erklent Krifsa: “Stop largimit të të rinjëve nga vendi!”

Kryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim Tiranë, ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” në profilin e tij lidhur me largimet e të rinjëve nga Shqipëria. Sipas Krifsës “të gjithë të rinjtë po largohen, dhe Shqipëria ka mbetur në mes të një udhëkryqi”. Më poshtë gjeni edhe postimin e tij: “Mbylla xhiron maratone…

Redi Mancila: “Kampi i LRI në Jalë plot vizion dhe ide”

Ndodh që shumë gjëra të bukura në jetë duhen provuar që t’i shijosh ashtu siç duhet dhe LSI Summer Camp është definitivisht një eksperiencë unike, e pakrahasueshme me asgjë tjetër në llojin e saj. Për mua personalisht është hera e dytë që marrë pjesë në këtë aktivitet kaq energjik të ideuar, projektuar dhe zhvilluar që…

Ana Azizaj: “9 vite kampi i Jalës, tradita vazhdon”

Doja tju falenderoj të gjithëve që u bëtë pjesë e kujtimeve më të bukura të kësaj vere. Tashmë është viti i nëntë që organizohet LRI Summer Camp që përveç argëtimit, fokusi kryesor qëndron tek edukimi me punën në grup, dhe sidomos tek zbulimi i talenteve të reja apo ndarja e mendimeve e ideve mes njëri…

Florjan Lleshaj: “Kampi i LRI, një traditë që vazhdon”

Ka disa vite që kur përmend emrin e Gjirit të Jalit të vjen ndërmend menjëherë Lëvizja Socialiste për Integrim, dhe si rrjedhojë edhe Lëvizja Rinore për Integrim. Që lidhet drejtpërdrejt me kampingun që LRI organizon çdo vit në Jalë. Një kamp që daton për herë të parë në vitin 2008 dhe që nga ajo kohë…

Kundërpërgjigjet këshilltari i LSI Eltjon Halimi: “Nuk ka pasur asnjë takim të fshehtë mes këshilltarëve të LSI e PS”

Këshilltari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Prof.Ass.Eltjon Halimi ka reaguar në rrjetin social “Facebook” duke sqaruar më tej publikun lidhur me Mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak të Tiranës. Mëposhtë gjeni statusin e plotë të Halimit: “E vërteta e vetme e mbledhjes së djeshme të Këshillit Bashkiak! Sot, një këshilltar i PD në Këshillin Bashkiak,…

Rea Kotani: “Eurodeputetët Szanyi e Benifei të mrekulluar nga mikpritja e LRI”

Kur ka kaluar një javë nga nisja e Festivalit Ndërkombëtar të Internacionales Socialiste (IUSY), me një pritje nga forumi i Lëvizjes Rinore për Integrim dhe mbështetje nga FRESSH, nënkryetarja e LRI Rea Kotani ka publikuar disa ditë më parë në faqen e saj në rrjetet sociale një moment nga takimi me dy eurodeputetë. Ata janë…

Intervista e Presidentit të IUSY, Howard Lee/ “I impresionuar nga vendimi i LSI përfshirjen e të rinjve në politikë”

Si President i IUSY-t, çfarë mund të na thoni për aktivitetin që po zhvillohet prej 5 ditësh në Jalë? Jam shumë i lumtur dhe shumë i impresionuar gjatë 5 ditëve të qëndrimit këtu. Kam parë një energji të jashtëzakonshme, bashkëpunim dhe angazhim të jashtëzakonshëm nga të rinjtë e LRI-së në asistimin, organizimin dhe mikpritjen që…

Meta: E gjithë jeta ime politike lidhet me të rinjtë dhe shpresoj të kem bërë më të mirën që të jenë sa më aktiv në politikë

Fjala e Kryetarit të Kuvendit, njëherësh Presidentit të Zgjedhur të Republikës së Shqipërisë z. Ilir Meta në festivalin veror të forumit rinore të internacionales socialiste Mirëmbrëma IUSY, 25 vite më parë, në udhëtimin tim të parë jashtë Shqipërisë, në vendin më të izoluar në Evropë, pata fatin të shkoja në Danimarkë. Ishte një seminar për…

Kristi Xharau/ Për ne mikëpritja është traditë

Levizja Rinore per Integrim do prese kete vit ne Jale 500 te rinj nga e gjithe bota. Emocionet e tij me ane te nje statusi ne rrjete sociale, i ka ndare me ndjekesit e tij ne facebook edhe Sekretari i LRI per Marredhenjet Nderkombetare, Kriti Xharau, i cili me ane te nje fotoje ku duket…

Eltjon Halimi / Njësia nr.8 gjithnjë në vëmendjen e Këshilltarëve të LSI

Një prej këshilltarëve të Bashkisë Tiranë nga rradhët e Levizjes Socialistë për Integrim Prof.Eltjon Halimi ka qenë në terren sot, duke vëzhguar ecurinë e punimeve tek Njësia nr.8. Sipas Z.Halimi, sot, në këto ditë të temperaturave tepër të larta, numri i sipërfaqeve të gjelbërta është drejt shtimit, por akoma duhet të rritet. Lidhur me këtë…

Egi Idrizaj/ Një hap më pranë BE dhe botës Frankofone

Egi Idrizaj, një nga të rejat e LRI-së, pjesë edhe e departamentit të marrëdhenjeve me jashtë në Lëvizjen Rinore për Integrim, ndodhet në Luksemburg si përfaqësuese e forumit në Parlamentin Rinor Frankofon. Me anë të një statusi në facebook, Idrizaj ka theksuar faktin se LRI vijon traditën e përfaqësimit rinor në arenën ndërkombëtare duke u…

Kejdi Mehmetaj: Votoni për shansin tuaj, votoni që zëri juaj të dëgjohet

Edhe 2 ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 25 qershorit të cilat janë vendimtare për të vendosur se cila parti do të qeverisë vendin .Kandidatja e LSI në listat për deputete për qarkun e Tiranës, Kejdi Mehmetaj ka vijuar me takimet elektorale edhe këto ditë duke informuar qytetarët në lidhje me programin e LSI dhe…

LSI sfidon PS dhe PD me super pjesëmarrje në mitingun në sheshin “Nënë Tereza”

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi ditën e sotme një miting madhështor në sheshin “Nënë Tereza”.Ky shesh ka qenë sot i mbushur në çdo cep të tij si asnjëherë më parë. Pjesëmarrja e madhe në këtë miting tregon se ambiciet e kësaj force politike për të arritur rezultat maksimal në zgjedhje bazohen në mbështetjen e madhe…

Silva Caka: Jepi vetes forcën kundër arrogancës, shtetbërjes mes korridoreve dhe bashkohu me LSI

Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, kandidatja për deputete në qarkun e Beratit, Silva Caka i ka bërë thirrje çdo shqiptari për t’iu bashkuar në mitingun madhështor që do të mbajë Lëvizja Socialiste për Integrim ditën e sotme. “Jepi vetes forcën kundër arrogancës, shtetbërjes mes korridoreve dhe bashkoju qindra demokratëve dhe socialistëve që na…

Nga Liard Saliasi: “LSI me programin e saj do që çdo i ri dhe e re të ndihet sa më mirë në vendin e tij ku të ketë një arsimim më cilësor, një punësim më të mirëpaguar dhe më të kualifikuar”

Lëvizja Socialiste për Integrim është një lëvizje që garanton stabiltetin e politkës shqiptare.  Lëvizja Socialiste për Integrim pikën kyçe të programit të saj ka punësimin e të rinjve pasi çdo  i ri dhe e re i vetmi opsion që kërkon të zgjedhë është që të shkojë jashtë Shqipërisë. Lëvizja Socialiste për Integrim me programin e…

Nga Eni Naço: “Timoni i këtij vendi i takon rinisë”

Ka shumë mënyra për ti dhënë kuptim kohës një i ri sot në vendin tonë,   por unë mendoj se kam bërë zgjedhjen më të mirë, për veten dhe bashkëmoshatarët e mij, të jem pjesë e LRI në zonëne  plazhit, Durrës. Një zgjedhje në fakt që e kam bërë prej vitesh, që në moshë fare të…

Arjola Koçi: LSI Sukth, më energjike se kurrë

Kandidatja për deputete e LSI Durrës, Arjola Koçi, e cila paralelisht është dhe koordinatore për zonën e Sukthit, është shprehur entuziaste për rritjen e LSI në këtë zonë. “Me ekipin e LSI Sukthit që po njeh çdo ditë rritje dhe entuziazëm me bindjen se do jemi forcë e parë. Bashkëbiseduam mbi problemet që ne të…

Klajda Gjosha: Qytetarët kanë shansin që me votën e tyre për LSI t’i japin fund propagandës dhe të ndryshojnë realitetin e familjeve të tyre

Kryesuesja e listës së kandidatëve të LSI për Tiranën ka qenë në Laprakë për të biseduar me banorët për problemet në këtë zonë.”Lapraka sot ka nevojë për një shans më shumë, për t’i zgjidhur njëherë e mirë problemet në infrastrukturë,parqet e lodrave të munguara mes pallateve”, është shprehur Gjosha duke shtuar se qytetarët kanë shansin…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al