Kryemadhi: Vizitoni bukuritë e Kosovës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ndodhet këto ditë në Kosovë. Kryemadhi po viziton bjeshkët e famshme të Kosovës. Në një video mesazh në Facebook, Kryemadhi ka një apel për qytetarët shqiptarë. Ajo i fton të vizitojnë bukuritë e mrekullueshme të Kosovës. https://www.facebook.com/KryemadhiMonika/videos/1737310649715003/…

Vasili: Paprekshmëria e kufijve dhe e bashkëjetesës mes etnive e bëjnë të fortë dhe unike Kosovën.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News. Do doja një koment tuajin mbi çështjen e Kosovës, mbi këtë debat që harxhoi shumë energji por që duket që pak nga pak po fashitet  duke pare dhe reagimin kundër të politikës së Kosovës. Dhe një koment do doja dhe nga ju për këtë heshtje në Tiranë mbi këtë tezë..…

Urimi i veçantë i Luan Ramës për ditëlindjen e poetit Hamit Aliaj

Nuk mund të mungonte me urimin e tij në ditëlindjen e 64-t të poetit Hamit Aliaj, zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. Madje, ai ka zgjedhur që poetin t’a urojë me një poezi të dedikuar posaçerisht dhe enkas për të në ditën e lindjen, duke qënë ndërkaq surprizues dhe i veçantë në këtë ditë të shënuar…

Luan Rama për ndarjen nga jeta të Hajdaragës: Nuk gjej fjalë të përshkruaj dhembjen

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Mbrojtjes, Luan Hajdaraga. Teksa shpreh dhimbje për këtë humbje, Luan Rama thotë se “të gjithë ne; humbëm shokun, mikun, profesorin tonë të pazëvendësueshëm, njeriun qytetar e përherë të angazhuar në sfidat e mëdha të kohëve të vështira nëpër të cilat…

Fjala në Kuvend e Zëvendës Kryetarit të LSI-së, Luan Rama.

  Si dje 2 vjet më parë në këtë sallë pas një periudhe debatesh, përplasjesh, takimesh, ndërhyrjesh midis faktorëve politikë por dhe partnerëve ndërkombëtar edhe midis aktorëve dhe faktorëve diplomatik, u bë e mundur që të miratohej paketa e ndryshimeve kushtetuese që do ti çelnin rrugën reformës në drejtësi duke e parë dhe konsideruar këtë…

Intervista/ Kërpaçi: Çmontim i sistemit qeveritar klientelist që po mban peng vendin duke mos luftuar krimin e korrupsionin

Kërpaçi: Çmontim i sistemit qeveritar klientelist që po mban peng vendin duke mos luftuar krimin e korrupsionin Intervistoi: Aida Topalli Kryetarja e LRI-së, njëkohësisht deputete e LSI-së, Floida Kërpaçi në një intervistë për “Standard” foli rreth ngjarjeve të fundit, siç është ligji për shembjen e Teatrit Kombëtar, mos hapja e negociatave, largimi në masë i…

Vasili: NATO dhe Integrimi i Shqipërisë të rrezikuar seriozisht për shkak papërgjegjshmërisë së qeverisë.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News Z.Vasili cili është komenti juaj në lidhje me deklarimet e kryeministrit  për buxhetin për NATO-n? Pak javë më parë, kryeministri deklaroi medias gjermane NTV, kolegëve tuaj në Gjermani që Shqipëria plotësuan dhe paguan 2% të GDP-së për NATO-n. Kjo është një gënjeshtër…

Petrit Vasili: A gënjeu sërish Edi Rama për shpenzimet për NATO-n?

Samiti i NATO-s në Bruksel, mbërtheu për disa ditë politikën europiane. Kreu i deputetëve të LSI-së në Kuvend, Petrit Vasili, shtron pyetjen nëse kryeministri Edi Rama gënjeu për shpenzimet e Shqipërisë ndaj NATO-s. Në një status në facebook, Petrit Vasili rikujton se Rama gënjeu në prill kur u pyet nga një media gjermane nëse Shqipëria…

Bota e fotografuar nga qielli! (FOTO)

Ekspozita e një prej fotografëve më të famshëm amerikan, Scott Mead u hap në fillim të këtij viti në galerinë Hamiltons. Në të janë të ekspozuara foto që ai ka bërë mbi re gjatë udhëtimeve të tij në destinacione të ndryshme. Ndërsa një përmbledhje e plotë me të gjithë fotot e tij është botuar në librin…

Vasili: Antidroga italiane demaskon drogë-shtetin dhe ndërkombëtarët që heshtën

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, ka ngritur alarmin se vendi është në rrezik të rrënimit. Duke ju referuar Raportit të Antidrogës Italiane, Vasili shkruan se aty përcaktohet se Shqipëria po drejtohet nga një drogë-shtet, por nga ana tjetër Vasili shton se mbi këtë alarm, ndërkombëtarët heshtën dhe vijojnë të heshtin. ”Këto janë…

SALLATË ME BULLGUR

Përbërësit • ½ kupë bullgur • 1 kupë ujë • 1 domate mesatare • 1 spec i freskët i kuq (opsional) • 1 rrepë (opsionale) • 30 g djath i bardhë (opsional) • ¼ – ½ tufë majdanozi • 1 lugë gjelle (tbs) fara luledielli • 1-2 lugë gjelle (tbs) lëng limoni, në varësi të…

Shezai Rrokaj: Ja pse duhet një Qeveri Stabiliteti me bazë të gjerë.

Deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se  paralizimi i institucioneve kushtetuese për shkak të reformës në drejtësi, mosndëshkimi i peshqve të mëdhenj, varfëria ekstreme në vend, mungesa e investimeve të huaja, përqendrimi i parave në duart e oligarkëve, braktisja e vendit dhe mungesa e dialogut politik…

Ja pse nuk duhet të pini ujë gjatë ushqimit…

Pirja e ujit para dhe gjatë ushqimit është shprehi që e kanë shumë njerëz. Zbulimet e reja tregojnë se pijrja e ujit gjatë ngrënies bën më shumë dëm sesa dobi. Dietologia Robin Joukilis, në librin e saj “Go with your gut” (Ecni me lukthin tuaj) pretendon se kjo shprehi dëmton tretjen dhe thithjen e materieve…

Makarona me fistekë

Përbërësit: 350 g makarona 100 g kaçkavall (gorgonzolë) Një dardhë e madhe Një lugë fistekë të bluar Një lugë majdanoz Një lugë lëng limon 30 g gjalpë 10 g sheqer (sipas dëshirës), kripë dhe piper Përgatitja: Hiqeni koren nga kaçkavalli dhe shtrydheni. Dardhën qërojeni, hiqjani farat dhe shtrydhni dhe qitni lëngun e limonit. Gjalpin shkrijeni…

Këto “jumpsuit” janë gjithçka që ju duhet këtë verë

Nëse ka një veshje, me të cilën çdo femër do të ndihej seksi, rehat, apo edhe moderne, ajo është pikërisht ‘jumpsuit’. Me këpucë, sandale, atlete, me taka ose të sheshta, kjo lloj veshje kombinohet lehtësisht dhe mund të vishet në çdo orë të ditës.…

Blerina Bombaj: Lista “e zezë” e ushqimeve që nuk duhet të konsumoni

Dietologia Blerina Bombaj ka përgatitur një listë të ushqimeve që mund të konsumoni dhe një me ushqimet që duhen evituar nëse doni të humbisni peshë. Më poshtë lista me ushqimet që janë me “të zezë” (të palejuara): Nga ushqimet që përmbajnë proteina: pançeta, sallami, salsiçet, mishi me dhjamë, të brendshmet. Nga frutat dhe zarzavatet: patatet…

8 gjëra që me siguri nuk i keni ditur për Gjibraltarin

Gjibraltari, apo “Kepi i Tarikut”, është territor britanik, i cili ndan Spanjën me Marokun, ndërsa pjesët tjera janë të rrethuara nga Deti Mesdhe dhe Oqeani Atlantik. Gjibraltari ka vetëm 29 kilometra rrugë. Ekzistojnë vetëm dy destinacione: Tuvalu dhe Ishulli i Kokosit (ka më pak zhavorr). Automjetet lëvizin në anën e djathtë, për dallim nga Britania…

Këto shenja tregojnë se keni mungesë të theksuar të vitaminës D

Një nga detajet që nuk duhet të neglizhojmë lidhur me shëndetin e trupit tonë, është mungesa e vitaminës D. Rreth 50% e popullsisë në nivel botëror, rrezikon seriozisht nga mungesa e kësaj vitamine. Mungesa e vitaminës D sjell një sërë pasojash për shëndetin, si atë fizik edhe mendor.. Kësisoj këshillohet të konsumohet peshk salmon, vezë, mëlçi,…

Dieta në çift, është më e lehtë të humbësh peshë

Të ndash regjimin ushqimor me partnerin është një zgjedhje fituese. Tani është koha që në plan të parë janë rrobat e banjos: para se të vishni sërish bikini, është koha që të hiqni ca kile të tepërta. Misioni nuk është i pamundur, me kusht që ju të angazhoheni plotësisht dhe të luani të gjitha kartat…

9 super modele flokësh që mund t’i realizoni vetëm me karfica

E kujt mund t’i shkonte mendja se vetëm me disa karfica mund të eksploroni disa modele flokësh.  Nëse ju është mërzitur stili i zakonshëm i flokëve hidhuni një sy këtyre modeleve të thjeshta dhe të bukura flokësh të kapura me karfica. 1.Flokë të valëzuar të kapura me karfica anash Për të realizuar këtë model në…

Me kamomil dhe vaj ulliri, receta kuruese në 20 minuta për hemorroidet

Hemorroidet janë “jastëkë” të indeve, që normalisht ndodhen në arteriet e brendshme të rektumit: puna e tyre është të rregullojnë terminencën, ënjtjen ose deflatimin sipas nevojës. Kështu që termi është përdorur në mënyrë të pahijshme për të përcaktuar sëmundjen që ndodh kur venat hemorroidale fryhen dhe shtrihen tej mase duke i rritur varietetet. Rezulton se…

Si të përgatisni panna cotta sipas recetës klasike

Përbërësit për një tavë drejtkëndëshe 24×10 cm, ose për 10-12 forma të vogla: ● 500 ml qumësht me yndyrë ● 500 ml pana● 1 limon organik ● 150 g sheqer ● 14 g fletë xhelatinë për ëmbëlsira (janë 7 fletë x 2g secila)  ● 70 g sheqer Përgatitja: Fletët e xhelatinës i vëmë të hidratohen…

9 rregulla për veshjen në këtë valë të nxehti

Kur temperaturat vetëm rriten, ajo që duhet të bëni është të përzgjidhni me kujdes veshjen tuaj, edhe në fundjavë. Ju rendisim nëntë rregulla që duhet të kini parasysh për t’u ndier rehat dhe të bukura, pavarësisht të nxehtit. Vetëm se një veshje është në përputhje me motin nuk do të thotë se mund ta vishni…

6 destinacionet më pak të kushtueshme në Europë

Të gjithë duam të udhëtojmë, por jo të gjithë kemi mundësi për të shpenzuar shumë para. Por disa qytete na ofrojnë mundësinë që të udhëtojmë me pak shpenzime, ndërsa na ofrojnë shumë bukuri dhe çlodhje. Këto gjashtë qytete janë ndër më të mundshmet për buxhetet mesatare, duke ju ofruar shërbime më të lira. Tani mbetet…

Terapia e limonit, si të pastroni mëlçinë

Limoni është një prej produkteve më të mira që ka dhuruar natyra. Lejon që të ekuilibrohet pehashi i trupit si dhe luan një sërë rolesh të rëndësishme për organet e tjera. Mëlçia është një organ themelor për filtrimin e toksinave të pranishme në gjak. Mëlçia mundëson pastrimin, në sajë të antioksidantëve dhe vitaminës C. Për…

Çantat e shpinës më “in” të momentit për të rritur

Çantat janë një aksesor shumë i rëndësishëm për të plotësuar veshjen tonë. Gjithçka që ne mbajmë në duar merret në konsideratë. Mirëpo kombinimi natyral i një çante sikurse ato që mbanit në shkollën e mesme me veshjen tuaj aktuale është një ndër zgjedhjet më trendi të momentit. Në ju sugjerojmë 15 stilet e çantave të…

Ja cilat janë 5 gabimet prindërore që duhet të shmangni

Rritja e një fëmije është një nga  sfidat më të vështira në jetë.  Ju duhet të siguroheni që fëmija juaj të kthehet në një maxhoren të pavarur që zotëron sjellje të denja në një shoqëri të zhvilluar dhe të moralshme. Shumica e prindërve të sotëm përpiqen më shumë seç duhet  dhe nuk e kuptojnë që…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al