Të rrallë janë njerëzit, që nuk e kanë parë, apo edhe që nuk kanë qarë me skenat e filmit, “Titaniku”.

Por janë 20 elementë të cilët nuk i kenë vënë re, ose nuk i dinit më parë për këtë film.

1. Rose & Jack shkëmbejnë 13 puthje gjatë tërë filmit. Jo pak nëse mendoni se si dashuria e tyre ishte … e ndaluar. Dy personazhet në fakt i përkasin klasave të ndryshme shoqërore dhe bien në dashuri, siç e dimë, gjatë udhëtimit tragjik të inaugurimit të Titanikut transatlantik në vitin 1912.

2. Rose ndryshon rrobat e saj 12 herë gjatë rrjedhës së filmit. E paharrueshme është pëlhura që ajo vesh në skenat më të ngazëllyera, shoqëruar nga një pallto që ishte posaçërisht 4 madhësi më e madhe në mënyrë që ta bëjnë atë të duket edhe më e prekshme. Një detaj? Me të gjitha këto shtesa u desh një ekip prej 50 personash dhe 365 ditë për të bërë të gjitha kostumet.

3. Ne i numëruam ato: Rose dhe Jack kalojnë 673 sekonda duke u shikuar në sy. Nëse nuk është dashuri…

4. Sa e kemi dashur personazhin Rose? Shumë, sidomos për ato gjeste pak të çmendura për kohën dhe për një grua të re të klasës së saj shoqërore. 9 herë gjatë filmit Rose bën diçka irracionale si: pështyn në fytyrë burrin e saj të ardhshëm dhe i gjuan me grusht mjekut  të anijes që përpiqet ta ndalojë atë.

5. Sa vjeç ishte Rose kur hyn në anije? 17. Mosha e përsosur për të pasur një burrë, apo jo? Ndoshta në atë kohë.

6. Nëse do të donim të shkonim në Titanik duke udhëtuar në suitën më të mirë të Klasit të Parë, do të kishim paguar 4,350 dollarë (rreth 75,000 dollarë sot). Në klasën e tretë ne mund të kemi udhëtuar me 32-40 dollarë, rreth 800 sot.

7. Distanca e udhëtuar nga Titaniku në mes të 10 prillit 1912 (largimi nga Southampton) dhe përplasja me ajsbergun në natën ndërmjet 14 dhe 15 prillit 1912 është e barabartë me 2,070 milje.

8. Kishte 16.850 shishe verë dhe pije në bordin e Titanikut.

9. Duket e pabesueshme, por u deshën 73 vjet për të gjetur rrënojat e Titanikut. Lajmi daton në shtator 1985, kur një ekip hulumtuesish francezë dhe britanikë gjen një pjesë të rrënojës në jug të Neëfoundlandit, rreth 12,000 metra të thellë.

10. Ajo me Di Caprio dhe Winslet nuk është filmi i vetëm për historinë e Titanikut. Ka 3 të tjerë: “Titanic” (1953), “A Night to Remember” (1958) dhe një mini-seri (1996).

11. Për të rikrijuar oqeanin e skenave të fundit, u përdor një pishinë e thellë prej rreth 10 metrash. Ah, të gjithë ishin veshur me një kostum zhytjeje ekstra përveç Kate Winslet, e cila në fakt mori pneumoni.

12. Në skenën përfundimtare të filmit (imagjinuar nga Rose e moshuar) në të cilën Rose dhe Jack takohen në shkallë, ora shënon 2.20 në mëngjes. Është koha e saktë kur Titaniku është zhytur.

13. Stuntmanet në dhomën e makinës ishin 155 cm të gjatë, për të bërë që motorët dhe hapësirat e ndarjeve të duken më të mëdha dhe më mbresëlënëse.

14. 28.638.131 dollarë ishin të ardhurat e filmit në Shtetet e Bashkuara gjatë fundjavës së parë të filmit (19-21 Dhjetor 1997). Titaniku ka qenë në sallat e botës 287 ditë (në Itali duke filluar nga 16 janari 1998).