Territori shqiptar mbetet në kushte të qëndrueshme atmosferike, ku kthjellimet do të jenë dominante.

Por vranësira të pakta pritet të ketë në zonat e thella malore.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat nga 7°C deri në 31°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 55-60 km/h nga drejtimi jugor duke krijuar dallgëzimin mbi 5 ballë.