• Tirana -1 °
 • Durres -1 °
 • Elbasan -1 °
 • Fier 5 °
 • Gjirokaster 10 °
 • Korce -5 °
 • Kruje -1 °
 • Kukes -12 °
 • Lezhe 3 °
 • Sarande 10 °
 • Shkoder 3 °
 • Vlore 6 °
 • Ulcinj 6 °
 • Pristine -2 °
Nëse keni hipotireozë  e cila shkakton ngadalësimin e punës së gjëndrës tiroide, ju duhet të jeni të kujdesshëm në lidhje me dietën.

Ne ju japim këshilla se cilat ushqime duhet të hani nëse keni probleme të tilla shëndetësore.

Ushqimet e pasura me jod, tirozinë, zink dhe selen do të përmirësojnë funksionimin e gjëndrës tiroide së ngadalësuar.

Peshk

Peshqit si salmoni, sardelet, trofta dhe tonat janë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe në përgjithësi janë të mira për shëndetin, pasi janë burim i shkëlqyeshëm i selenit.

Arra

Përmbajnë sasi të madhe të selenit, sidomos lajthi, makadamia, arra indiane dhe braziliane. Një grusht arra do t’ju shërbejë si një vakt i shpejtë në ditë dhe mund t’i konsumoni së bashku me sallata ose makarona të ndryshme.

Fruta dhe perime të freskëta në vend të trajtimit të ngrohjes

Fitimi në peshë është një nga simptomat e hershme të hipotiroidizmit. Për të zvogëluar peshën trupore, por në të njëjtën kohë të ruani shëndetin e trupit tuaj dhe gjëndrës tiroide, është e rëndësishme të hani perime dhe fruta të freskëta në vend të ushqimit të përpunuar termikisht, pasi është më i shëndetshëm.Trajtimi termik humb ushqyesit, të cilat janë të nevojshme për gjëndrën tiroide ose trupin tonë.

Algat e detit

Ekspertët kanë vënë re një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe sëmundjes së Hashimotos. Ky ushqim gjendet shpesh në një meny vegjetarian dhe është i shkëlqyeshëm për tiroide, pasi përmban një përqendrim të lartë të jodit. Kjo lëndë ushqyese është thelbësore për funksionimin e duhur të tiroides dhe prodhimin e hormoneve të tij. Algat e detit janë të pasura me fibra, kalcium dhe vitamina A, B, C, E, K.

Bishtajoret

Hipotireoza shkakton mungesë energjie dhe ne mund ta aktivizojmë trupin me ndihmën e bishtajoreve të ndryshme, të cilat janë të pasura me proteina, antioksidantë, karbohidrate komplekse, vitamina dhe minerale.Ato përmbajnë fibra dhe janë të shkëlqyeshme për tretje. Fasulet, bizelet, fasulet dhe thjerrëzat duhet të shtohen në dietën tuaj.